Strandteams staan paraat Geef een spoor en ze vinden het |é4Ö| Nieuw: onbeperktbelLen. van vast naar vast Zweethond zoekt dier in nood agenda erkstraf voor oplichtster Jongen (12) gewond bij aanrijding Jonge drankrijder bestraft Werkstraf voor agressieve man Rijontzegging voor drankrijder Voorj aarsmarkt in Goes DEFINITIEF AFSLANKEN ZONDER JOJO-EFFECT! Ijsbaan moet Middelburg opfleuren Project gastheren en gastvrouwen krijgt vervolg basis voor ideaal wonen ^pdymince Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Het echtpaar Troost zoekt met getrainde zweethonden naar gewonde dieren. door Melita Lanting NIEUW-HAAMSTEDE - Geef Guido en Floyd een spoor en ze vinden het. Bei de teckels zijn speciaal getrainde zweet- honden. Dat zijn geen honden die boven matig lichaamsvocht verliezen, maar dieren die getraind zijn in het opsporen van gewond wild, want 'zweet' is een ja gersterm voor bloed. Zweethonden worden gebruikt om aan gereden of aangeschoten wild op te spo ren. Lang niet altijd blijft het dier lig gen nadat het gewond is geraakt en springt het in paniek weg, op zoek naar een schuilplaats. Dan komen de zweet honden in actie om het beest te vinden en daarbij gaat het om groter wild, zo als reeën, damherten of wilde zwijnen. „Maar als het zo uit komt en we zijn in de buurt kunnen onze honden ook goed een konijn vinden", vertelt B. Troost. Samen met zijn vrouw is hij al veertig jaar voor het plezier in de weer met het trainen van de honden. Momenteel heb ben ze twee volledig 'afgestudeerde' zweethonden. Guido van tien en Floyd van drie. Ze gaan regelmatig met een van de hon den op pad om een dier in nood te vin den. „Dan krijgen we een telefoontje en gaan er vervolgens op af." Als de fami lie Troost een melding krijgt, wachten ze tot er minstens drie uur zit tussen het moment van gewond raken en de zoek actie. „Als je eerder gaat zoeken, gaat het beest alleen maar op de lopers en jaag je het steeds verder op." Na een uur of drie krijgt het beest zo veel last van de verwondingen dat het blijft liggen en het zoeken kan starten. De zoektocht begint op de plek waar het dier gewond is geraakt. Op die plaats liggen wat sporen, zoals bloed, een plukje haar of een stukje bot. De hond krijgt vervolgens het commando om het gewonde beest te zoeken. Het echtpaar Troost zoekt met speciaal ge trainde teckels. Het zijn uitstekende speurders en door hun formaat handige beestjes op moeilijk begaanbaar ter rein. „Bramen of brandnetels, als de hond een spoor volgt is dat geen enkel probleem voor ze." De honden volgen een spoor met hun neus. „De honden le ren niet alleen een bloedspoor te vol gen, maar kunnen ook een bodemspoor volgen of de geur oppikken van angst zweet. Reewild heeft klieren aan de po ten die angstzweet uitscheiden." Rechte lijn Over het algemeen is het spoor geen mooie rechte lijn en het gebeurd regel matig dat de hond even moet zoeken waar het spoor verder gaat. „Je moet als eigenaar een hond leren lezen", legt Troost uit. „Aan het gedrag kan je zien wat hij doet en of hij nog op het goede spoor zit en als je dat door hebt, is het een kwestie van prijzen of bestraffen." De hond zit tijdens het zoeken aan een lange lijn van tien meter met een specia le - brede - halsband. Die lijn wordt uit sluitend gebruikt tijdens het speuren naar gewond wild. „En daarom weet de hond precies wat er moet gebeuren." Als het gewonde dier eenmaal is gevon den, wordt het uit zijn lijden verlost, foto Marijke Folkertsma want dat is het doel van het opsporen. Als een dier bijvoorbeeld gewond is ge raakt aan de bek en niet meer kan eten sterft het een langzame hongerdood. Door de dieren op te sporen wordt aan dat onnodig lijden een vroegtijdig einde gemaakt. Daarom is het volgens Troost van groot belang dat hij en zijn vrouw snel worden gebeld als een dier gewond is geraakt. „Het is jammer als mensen eerst zelf uitgebreid lopen zoeken, want daarmee verdwijnen veel sporen. Dan wordt het voor de honden heel moeilijk om zo'n beest op te sporen." In de praktijk blijkt dat de meeste op roepen komen van jagers die wild heb ben aangeschoten. De familie wordt bit ter weinig te hulp gevraagd na ongeval len met wild. Waar dat aan ligt, weten ze niet niet precies, al vermoeden ze wel dat het voor een deel ligt aan de onbe kendheid bij hulpverleners als bijvoor beeld de politie. Volgens Troost is dat probleem eenvoudig op te lossen. „Er is gewoon een landelijke lijst met erkende zweethonden beschikbaar. Daar staan wij ook bij." Hij hoopt dan ook dat zo veel mogelijk instanties met die lijst gaan werken, zodat de gewonde dieren snel opgespoord kunnen worden. Zeeland is erg in trek bij jedrijfsleven ijnnrJeffrev Kutterink jüDDELBURG - De belangstel- ii„ff van bedrijven om zich in Zeeland te vestigen blijft weien. Vorig jaar kwamen er »55 bedrijven bij en gingen er ló3 weg; een positief saldo van 1U2. Grote winnaars: Middel burgen Schouwen-Duiveland. Dat blijkt uit de bedrijvendyna- juek van de Kamer van Koop handel voor Zeeland in Middel- buig- Vertaald in het aantal ba sen, kwamen er 371 arbeids- Ijiaatsen bij en verdwenen er 331; een plus van 40. Het is voor- jl de zakelijke dienstverlening jje zich in Zeeland vestigt. Sterk vertegenwoordigd zijn de adviesbureaus en facilitaire diensten. Het minst populair ondernemers van buiten nd is het openen van een horecagelegenheid. Opvallend is de verdeling over c'ègemeenten. Middelburg (+19) en Schouwen-Duiveland (+16) helden per saldo de meeste nieu- k bedrijven over. Daarna vol gen Temeuzen en Hulst met elk J4. De gemeente die nog het meeste opvalt is Goes. De stad waar veel kantoren worden ge bouwd, kreeg er per saldo vorig geen enkele onderneming bij. Wie daarop inzoomt, ziet jat er zich in Goes vorig jaar 17 nieuwe bedrijven vestigden, -maar dat er ook even zoveel neer vertrokken. Ook Vlissin- >en valt negatief op. Welgeteld kreeg de stad er één bedrijf bij, net zoveel als Tholen. Ondanks de verschillen, is er in elk geval geen enkele Zeeuwse gemeente waar meer bedrijven vertrokken dan er bij kwamen. Dat was in 2004 wel anders. Toen vestigden zich per saldo 84 Éuwe ondernemingen van 'bui len' in Zeeland; goed voor 142 arbeidsplaatsen. STREEKACTIVITEITEN - Zij-ingang Jacobuskerk, Start excursie Slot Moer- mond; Kerktoren, 11.00 - 13.00 uur: Be- Uimming. MIDDELBURG - Een 48-jarige vrouw uit Arnemuiden is giste ren in Middelburg wegens op- iehting veroordeeld tot 180 uur werkstraf, waarvan 60 uur voor waardelijk. Zij leverde in de tweede week februari bij Albert Heijn in Middelburg boekjes met gekopi- Eerde spaarzegels in. De na- maakzegels leken echt. Zo incas seerde de vrouw 416 euro bij de supermarkt. Die methode was officier van justitie 8 Jeuken al vaker gebruikt. De vrouw is al dertig jaar verslaafd verdovende middelen en wam daardoor vaak in aanra- met justitie. Ze kwam tot baar daad om dat ze geld nodig bd. Ze heeft het geld inmiddels ïrugbetaald aan AH. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans AliPankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl woensdag 19 april 2006 s 13 VLISSINGEN - Bij een aanrijding op de Nieuwe Zuid- beekseweg in Vlissingen is gisterochtend een twaalfjarige fietser uit die plaats gewondgeraakt. Hij werd rond kwart over acht door een 39-jarige automobiliste aangereden op de kruising tussen de Flamingoweg bij Papagaaienburg en de Nieuwe Zuidbeekseweg. De Vlissingse verleende hem geen voorrang. De jongen is met verwondingen aan het been naar het ziekenhuis gebracht. MIDDELBURG - Officier van justitie R. Jeuken was giste ren in Middelburg niet bijster gelukkig met de onverschil ligheid van een beginnende automobilist uit Kamperland. De 21-jarige verdachte vond de eis van de officier, een half jaar rijontzegging en 650 euro boete, nogal pittig. De jonge drankrijder zei bijna thuis te zijn toen hij op 17 februari in zijn woonplaats werd aangehouden met een al coholgehalte van 680 microgram. Overigens ver boven de limiet van 88 microgram, die geldt voor jonge bestuurders die nog geen vijf jaar hun rijbewijs hebben. „Ik had tien flesjes bier gedronken. Ik dacht de auto nog mee te kun nen nemen", zei hij. Pplitierechter N. van Spronssen hield het op 650 euro boete en zes maanden rijontzegging, waar van twee maanden voorwaardelijk. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Oostburg hoorde gisteren voor drie mishandelingen 140 uur werk straf eisen, waarvan veertig uur voorwaardelijk. Officier van justitie R. Jeuken vond dat hij te snel agressief rea geert. „U heeft een kort lontje", vatte de officier gisteren in Middelburg samen. De verdachte werd voor de geweldsmisdrijven veroor deeld tot 120 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaarde lijk, plus reclasseringstoezicht. De man voelde zich vorig jaar op 8 december in Oostburg vanwege zijn huidskleur gediscrimineerd toen meisjes van dertien en veertien jaar hem voor zwarte piet uitmaakten. Bij het bushokje had hij een van de meisjes stevig beetgepakt en geduwd. Pro blemen met zijn vriendin leidden er in Terneuzen op nieuwjaarsdag toe dat hij haar sloeg. „Zij heeft eerst naar mij gespuugd", beweerde hij. Zes weken later, op 13 fe bruari, kon hij zich weer niet beheersen. Zijn vriendin kreeg na een ruzie opnieuw klappen te verwerken. Politie rechter N, van Spronssen ging in op het incident bij het bushokje. „Het kan zijn dat u door de meisjes bent uitge daagd, maar uw reactie is verkeerd", zei ze tegen de Oost burger. Hij kreeg het advies om in het vervolg zijn han den thuis te houden. MIDDELBURG - Politierechter N. van Spronssen in Mid delburg heeft gisteren een 51-jarige drankrijder uit Kats zeven maanden rijontzegging, waarvan vijf maanden voorwaardelijk en 800 euro boete opgelegd. De politie rechter nam daarmee de eis van officier van justitie R. Jeuken voor een groot deel over. De man raakte op 17 februari in Kortgene met zijn auto van de Deltaweg en kwam in de sloot tot stilstand. De man bekende twaalf flesjes bier te hebben gedronken. Dat bleek uit de score van 740 microgram: ruim drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. GOES - Een voorjaarsmarkt en een wandeltocht worden komen de zaterdag gehouden door het zorgcentrum Randhof aan de 's- Heer Elsdorpweg in Goes. Op de voorjaarsmarkt zullen zo'n twintig kramen staan met onder meer hobbyspullen, kaar ten, poppen en boeken. Er zijn kinderactiviteiten en er draait een rad van avontuur, een spel waarmee prijzen te winnen zijn. Oliebollen en ander lekkers zijn te krijgen in het restaurant van Randhof. De opbrengst komt ten goede aan de Vrienden van Randhof. De voorjaarsmarkt is van 9.30 tot 16.00 uur. Wie dat wil, kan ook deelnemen aan de speciale Randhof-wandeltocht. (Advertentie) Bodymince begeleidt u deskundig en intensief met snel en verantwoord afslanken. De combinatie van uw persoonlijke L&Mince proteïne-kuur en endermologie staat garant voor verlies van 7 tot 10 kilo per maand! Met behoud van energie en zonder hongergevoel! door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kans is groot dat er komende winter weer een ijsbaan op de Markt in Middelburg ligt. De initiatiefne mers zijn op zoek naar sponsors. De ijsbaan zou de week voor Kerstmis en tijdens de kerstva kantie op de Markt moeten ko men. „Het is tachtig procent ze ker dat het doorgaat", zegt P. Gabriëlse van Vita Event,.het bedrijf dat samen met make laarskantoor Sinke Komejan de ijsbaan naar Middelburg pro beert te krijgen. De baan komt er alleen als de kosten gedekt kunnen worden door sponsoren en subsidies. Volgens Gabriëlse kost het ongeveer een ton om drie weken een ijsbaan te huren. Enkele geldschieters zouden al hebben toegehapt. Als het reste rende geld binnen is, kan de ver gunning worden aangevraagd. door Melita lanting ZIERIKZEE - Het project gastheren en gastvrouwen op de Schouwse stranden wordt voortgezet. De strandbeheer- ders zullen ook dit seizoen de strandgasten weer voorlichting geven en wijzen op hun plichten, zoals vuil opruimen. Ook de bewaakte fietsenstal lingen keren in het hoogseizoen terug. Vorig jaar is voor het eerst gewerkt met deze strand teams. De gastvrouwen en gastheren hebben een breed takenpakket. Ze moeten mensen voorlichten, eventueel een helpende hand toe steken maar ook gasten erop wij zen dat er spelregels zijn op het strand zoals regels voor vliege ren of mensen aanspreken die vuil laten slingeren in het zand of hun fiets achterlaten op de strandovergang. In het verleden werden veel fietsen op de strand- overgangen achtergelaten waar door hulpdiensten in geval van nood nauwelijks het strand zou den kunnen bereiken. Speciaal voor de fietsen worden bij druk ke overgangen weer bewaakte fietsenstallingen gemaakt. De teams moeten proberen zoveel mogelijk bezoekers hun fiets daar te laten stallen. Aanpassingen De ervaringen van vorig jaar hebben geleid tot een paar klei ne aanpassingen. Zo is de perio de waarin de teams aanwezig zijn bekort. Zoals het er nu uit ziet zijn de teams in juli en au gustus op het strand aanwezig. Vorig jaar is al in mei gestart met de teams. Ook wordt geke ken of alle deelnemers weer van uit de re-integratie aan het pro ject meedoen. Vorig jaar was het puur een re-integratiepro ject en kwamen de strandbeheer- ders via de Work First in het project terecht. Dat had als na deel dat mensen soms van de ene op de andere dag vertrok ken, omdat ze een reguliere baan hadden gevonden en dat is voor de mensen zelf leuk, maar niet zo goed voor de continuï teit. Een ander nadeel was het beperkte aantal uren wat de deelnemers mochten werken: maximaal vier uur per dag. Daardoor waren de teams maar een beperkt aantal uren per dag op het strand te vinden. Hoe het dit jaar geregeld gaat worden, is nog niet vastgesteld. Daarover wordt nog overleg gevoerd met De Zuidhoek, de organisatie die het project zeer waarschijnlijk weer voor de gemeente gaat uit voeren. (Advertentie)(Advertentie) (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN Amundsenwcg 15, GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl Wilt u ook definitief afslanken, neem dan contact met ons op voor een intakegesprek of kijk op www.bodymince.nl. Korte St. Janstraat 6, 4301 AE Zierikzee, Tel.: 0111 - 41 29 45 zierik2ee@b0dymince.nl - www.bodymince.nl E 0,10 p.m.) A onbeperkt bellen vanaf je vaste telefoon naar alle vaste nummers in Nederland met uitzondering van betaalde service- en internetnummers. Nu voor 13,95 per maand. Bel Vrij Avond Weekend: als BelVrij Altijd, maar dan van 19.00 tot 08.00 uur en het hele weekend voor€ 6,75 per maand. Voor deze gesprekken betaal je geen starttarief. BelVrij is een aanvulling op het BelBasis abonnement. internetten belten tv kijken ^>kpn sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37