PZC Project De Lelie op andere leest Varend museum gooit trossen los CONCERT 04MEI Palingvissers mogen fuiken uitzetten in Krammer Volkerak Protest tegen verbod op naaktrecreatie SKMTPHOTO appartementen uit plan geschrapt Nieuw project filmmakers in FiZi Zierikzee Inbraak in vakantiewoning Zwaargewonde bij ongeval Optreden De Buisonjé afgelast Inbraak bij benzinestation zeeuwse almanak Levenscyclus SCHOONMAAK! ÏOO foto's voor 12,00€ woensdag 19 april 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ^nr Piet Kleemans S'OORDGOUWE - Het plan toorde bouw van een aantal ap partementen aan de Brouwerij - itraat in Noordgouwe - onder deel van Project De Lelie - is ge: schrapt. Planontwikkelaar Bouwbedrijf Boogert heeft een alternatief plan ontwikkeld. Dat behelst de bouw van twaalf roningen. Het Oosterlandse bouwbedrijf tocht enkele jaren geleden 'de schuren van Dalebout' op, be- - staande uit drie schuren, een koetshuis en een 'varkenskot', i Samen met woningbouwcorpo ratie Zeeuwland ontwikkelde di recteur J. Boogert plannen voor realisering van een eigentijds boerenerf middenin Noordgou we: Plan De Lelie. de geplande combinatie (koop)woningen en (huur)appartementen leken aan vankelijk geen bezwaren te le ven. Dat pakte uiteindelijk toch anders uit. De eigenaar van een nabijgele- camping tekende bezwaar De woningen zouden te dichtbij de camping komen. Re- voor Boogert om het roer compleet om te gooien. „Je kunt een lange juridische strijd aan- om te proberen je plannen i- toch gerealiseerd te krijgen, i maar daar heb ik niet voor geko- 0 zen. Maar dat het oorspronke- 1, ijk plan is komen te vervallen, s wel jammer. Ik ben er nog steeds van overtuigd dat het een ZIERIKZEE - 'Open Doek' is de naam van een nieuw project waarmee filmthea ter FiZi in Zierikzee film makers een plek biedt om hun cinematografisch ta lent te etaleren. De eerste presentatie wordt zondag middag 23 april gegeven. Open Doek biedt boeiende, korte films. Ze zijn voor een groot deel afkomstig van professionele filmers, maar ook van aankomende amateurs op Schouwen- Duiveland. Het programma omvat on der meer de korte impres sie Bladerend door Zonne- maire van filmdocent Andries Meijsen. Leerlin gen van Scholengroep Pon- les Pieter Zeeman presente ren zich met drie werkjes als filmcollectief Groovy Movie. Arend Bandsma uit Zierikzee tekent voor het filmpje TJA. Jaap Verseput uit Zonnemaire toont zijn korte films Short stories op deZeelandbrug en Mondra- flon. Het drietal Yarka Zweers, Tijmen van Vlier en Dave Vriens uit Rotter dam tekent voor Zadelpijn. Filmmakers uit Amster dam, Bram Vergeer en Ray mond Verhoef, tonen Desti ny en Henk Verhage uit Ou- werkerk presenteert zijn filmpje De Vangst. Open Doek begint om 15.00 uur. Advertentie heel mooi boerenerf in Noord- gouwe was geworden", ver klaart hij. Boogert treurde niet lang, maar ontwikkelde snel een alternatief plan. Daarbij ging hij uit van be houd - sloop en herbouw - van één schuur en sloop van de twee andere, het koetshuis en het var kenskot. De appartementen wer den uit het plan geschrapt. In de schuur grenzend aan de bebou wing van de Noordgouwse Ring wil Boogert vier woningen reali seren. Verdeeld over de rest van het ter rein ziet hij kans om nog acht woningen neer te zetten. Hij neemt daarbij - zo is zijn over tuiging - voldoende afstand tot eerdergenoemde camping in acht. „Je moet je voorstellen dat er parallel aan de Brouwerij straat een nieuw straatje wordt aangelegd", legt de directeur van Bouwbedrijf Boogert uit. Qua vormgeving heeft hij gepro beerd zoveel mogelijk aan te sluiten op de bestaande bebou wing van Ring en Brouwerij straat. Alles bij elkaar komen in het nieuwe straatje en de schuur drie verschillende typen (koop)woningen. Met het vervallen van de (huur)appartementen speelt partner woningbouwcorporatie Zeeuwland alleen nog een rol op de achtergrond. Zeeuwland-directeur A. de Ceuster: „Formeel zijn wij niet afgehaakt. We hebben Boogert aangeboden om, mocht er te wei nig vraag zijn naar de koophui zen die hij nu gaat bouwen, in het project te participeren en te kijken wat de mogelijkheden voor verhuur zijn. Maar, voor al le duidelijkheid, de bal ligt wat dat betreft bij Bouwbedrijf Boo gert." Boogert heeft zijn nieuwe plan inmiddels ingediend bij de ge meente Schouwen-Duiveland en die heeft er positief op gerea geerd. Boogert hoopt dat er snel duidelijkheid komt over de kan sen van het nieuwe plan. Wan neer er daadwerkelijk gebouwd kan gaan worden in Noordgou we, is volgens hem op dit mo ment nog niet te zeggen. De plannen met de schuren van Dalebout zijn gewijzigd. foto Marijke Fokkertsma door Jan van Ommen DEN HAAG - Beroepsvissers mogen ook dit seizoen met fui ken op paling(aal) vissen in het Krammer Volkerak en het Zoommeer, zo bleek gisteren uit een voorlopige uitspraak van de Raad van State. Eerder maakte de Stichting Faunabescherming bezwaar te gen de aan de beroepsvissers verleende ontheffing. De Raad van State vindt dat Faunabe scherming onvoldoende hard heeft gemaakt dat de vissers de aal- en vogelstand onaanvaard baar- aantasten. Het rechtscolle ge verwijst daarbij naar een eerdere uitspraak, in 2005, toen het ook de bezwaren te- gen de aalvisserij heeft verwor pen. Meevaller De uitspraak is een meevaller- voor een vijftal beroepsvissers, verenigd in Vereniging Be roepsvissers op het Zoommeer. De palingvissers willen dit jaar enkele duizenden fuiken in het Krammer Volkerak en het Zoommeer zetten om pa ling te kunnen vangen. Fauna bescherming is fel gekant te gen de visserij. Volgens de na tuurorganisatie had het minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Voedselkwaliteit(LNV) meer onderzoek moeten doen naar de eventuele nadelige mi lieugevolgen van de visserij, voor het natuur- en vogelricht- lijngebied Krammer Volkerak en het Zoommeer. De palingvis sers krijgen elk jaar van LNV een ontheffing van het visver bod in de Natuurbeschermings wet. Weliswaar stelt de Raad van State vast dat het slecht gaat met de paling(aalstand), maar voert aan dat LNV in samen werking met anderen Europese landen een beschermingsbe- leid aan het opstellen is. „Juist de palingvissers willen dat er een beheersbeleid komt om te voorkomen dat de paling ge heel verdwijnt. We willen niet op dat beleid vooruitlopen. Bo vendien eten aalscholvers niet alleen paling, zij eten alles wat zwemt en door hun keel past", zei de woordvoerder van LNV vorige week tijdens de rechts zitting. door Esme Soesman DEN OSSE - Een in de vernie ling gedraaide scheepsmotor aan het begin van het zomersei zoen. Dat rampscenario kregen eigenaren Joop en Rini van der Marei van party- en rondvaart- schip Grevelingen vorig jaar voor de kiezen. Met een gehuurd schip improviseerden zij er een seizoen lang op los. Tot hun gro te geluk is het 'varend museum' nu weer in bedrijf, als vanouds vanuit thuishaven Den Osse. Daar werden gisteravond jube lend de trossen losgemaakt. De recreatieve sector kreeg een rondvaart op de Grevelingen aangeboden. Een lekker hapje eten in 'dat prachtgebied', zoals Joop van dei- Marei het formu leert. „Om duidelijk te maken dat we er weer zijn." En wel op dat oude vertrouwde schip dat een jaar uit de vaart is geweest. Een losgeraakt onderdeel zorg de er vorig jaar voor dat de com plete motor in de soep draaide. „Een onderdeeltje van een euro of twee. Schade: anderhalve ton", geeft Van der Marei de ab surditeit van het incident aan. Voor de eigenaren van Rederij Zeeland, de vlag waaronder het partyschip vaart, was er vanaf de eerste seconde geen twijfel mogelijk. „Je begint ergens aan en dan ga je er niet na vijf jaar weer mee stoppen." Dus werd in allerijl een alternatieve schuit - van het collegabedrijf Gemini - ingehuurd. In plaats van de 190 personen die motorschip Greve lingen mag vervoeren, konden er echter maar 50 personen aan boord. Ook wat betreft toegankelijk heid voor mindervaliden en rol stoelgebruikers konden de Van der Mareis niet de gebruikelijke service leveren. „Maar we wa ren er heel gelukkig mee. Vind maar eens schip dat je kunt hu ren zonder bemanning. Die lig gen niet voor het oprapen", blikt de voormalige sleepbootka pitein op vorig seizoen terug. Dolblij is het tweetal dat het uit 1959 stammende motorschip Grevelingen inmiddels weer in het gelijknamige water ligt te dobberen. Het in Duitsland ge bouwde schip is, als verlengstuk van het scheepvaartmuseum bij het Ouwerkerkse Viane, op zich al een attractie te noemen. Want dat water door Van der Mareis aderen stroomt, is van het interi eur af te lezen. Scheepsmodel len, telegraaf, kompas en andere maritieme attributen kleuren de wanden van de salons. „Er zijn mensen die niet op het dek ko men." Verleden De Ouwerkerker heeft een lang maritiem verleden achter de rug. Hij werkte onder meer als sleepbootkapitein in binnen- en buitenland, met - na de waters noodramp - Ouwerkerk als thuisbasis. Zijn uitgebreide scheepvaartverzameling deelt hij al jarenlang met publiek via het scheepvaartmuseum bij Via ne; een klein deel van die collec tie is verkast naar het party schip. Vijf jaar geleden koos het echt- SCHARENDIJKE - In een vakantiewoning aan het Strand in Scharendijke is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Vermoedelijk schrokken de inbre kers van het alarm van de woning en kozen het hazenpad met een bescheiden buit, twee telefoons. OVEZANDE - Een 28-jarige inwoner van de gemeente Borsele is gistermorgen op de Monsterweg in Ovezande zwaargewond geraakt bij een eenzijdig ongeval. Het slachtoffer is overgebracht naar een ziekenhuis in Ant werpen. Rond negen uur 's morgens reed hij in zijn auto over de Monsterweg toen hij, volgens een getuige, in een lange bocht de rechterberm inreed. Vervolgens schoot hij naar de linkerkant van de weg en gleed daar de dijk af. De auto sloeg daarbij over de kop. De brandweer van Borssele, ambulance, traumaheli en politie verleenden hulp. MIDDELBURG - Het optreden dat zanger Xander de Buisonjé tijdens Koninginnedag op de Markt in Middel burg zou geven, gaat niet door. Hij heeft een poliep op zijn stembanden. Het management van De Buisonjé heeft gisteren laten we ten dat hij zijn toernee vanwege een operatie aan zijn stembanden moet afbreken. „Ik zit met het zweet in mijn handen", zegt S. van den Berg van de Stichting Evene menten Middelburg (SEM), de organisator van het konin ginnedagconcert. „Dit is voor ons een ramp. Vier weken geleden had hij al problemen met zijn stem. Het zou toen met rust moeten genezen. Vorige week hebben we nog contact gehad met het management van Xander. Ook toen leek het er nog op dat het optreden gewoon door kon gaan. De SEM is op zoek naar alternatieven. „We zijn bezig met Floortje en Edsilia Rombley. De vraag is of ze samen kun nen spelen met de Heverband, het orkest dat ook op treedt." Het concert begint om 19.00 uur. De Heverband treedt onder meer op met Danny Vera, de Belgische zan ger Christoff en een André Hazes lookalike. VLISSINGEN - Bij een benzinestation aan de Paul Kru- gerstraat in Vlissingen is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Rond kwart voor drie werd een ruit van het pand vernield. Uit het benzinestation is voor dui zenden euro's aan sigaretten meegenomen. De dader of da ders zijn vermoedelijk gevlucht in de richting van.de Sin gel en de Bonedijkestraat. verbod in te stellen op naaktre creatie in heel de gemeente Vlis singen. De NFN is van mening dat een gemeente naaktrecrea tie niet kan verbieden. In het wetboek van strafrecht staat dat naaktrecreatie is toegestaan op plaatsen die gemeenten aan wijzen of op plaatsen die daar voor geschikt zijn. Volgens de NFN is het aan de rechter om die beslissing te nemen. Het ver bod werd ingesteld nadat bewo ners van Ritthem jarenlang had den geklaagd. Vorig jaar protesteerde de NFN tegen de boetes die de politie uit deelde aan naaktrecreanten op het strand van Neeltje Jans. De federatie wilde een proefproces uitlokken door mensen op te roe pen niet te betalen, Dat is tot nu toe mislukt, zegt Huijser. „Die persoon heeft nog steeds geen boete ontvangen. Ik denk dat er iets mis is gegaan." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De Naturisten Federatie Nederland (NFN) heeft vijftien reacties gehad op de oproep te protesteren tegen het verbod op naaktrecreatie op het strand bij Ritthem. Dat is veel, vindt B. Huijser van de federatie. „Vooral gezien het aantal naturisten in de regio zelf." De NFN heeft de oproep gedaan om sterker te staan bij het protest tegen het verbod bij de gemeente. De federatie zoekt op dit moment nog een Walcher- se organisatie die het protest wil steunen. In februari van dit jaar stemde de gemeenteraad van Vlissingen tegen het voorstel van het colle ge van B en W om het strand bij Ritthem aan te wijzen voor naaktrecreatie. De raad 'ging nog een stapje verder door een (Advertentie) SCHOUWBURG MIDDELBURG reserveer via 0900-3300033 of per www.iheaierverkoopzeeiand.nl COUNTRY ROAD met: Savannah, Ruud Hermans, 4 Wheel Drive en Sandra Vanreys paar voor overname van Rederij Zeeland. De Van der Mareis verzorgen sindsdien rondvaarten (op woensdag en zondag in het voor- en naseizoen, zeven dagen in de week in de zomer), candle- lightcruises (op zaterdagen van uit Ouddorp) en bruiloften en partijen. Het heeft het waterrij ke bestaan van Van der Marei aardig verrijkt. „Mooi, dat om gaan met mensen. De leuke be richten bijvoorbeeld die je krijgt na een huwelijk." Na de ellende van vorig jaar wacht een rooskleurige zomer. De drie tot nu toe gehouden rondvaarten zijn alle doorgegaan en dat was vorig jaar heel anders. Toen kwamen die eerste trips te ver vallen, wegens gebrek aan passa giers. Waar zijn interesse vandaan komt, is nogal duister, maar feit is dat de vierjarige Julius een opvallende belangstelling aan de dag legt voor zaken zo als geboorte, leven en dood. Toen het gesprek laatst ging over een kwestie die zich al enige jaren geleden had afge speeld, probeerde hij dat voor zichzelf in de tijd te plaatsen. „Toen ivas ik nog in mama's buik hè?" Toen die vraag bevestigend werd beantwoord, wees hij prompt naar zijn één jaar jon gere broertje. „En jij was nog onder de grond. Ook via de website www.sprintphoto.nl Alleen geldig bij aaneengesloten bestanden, levertijd 2 dagen Schipper Joop van der Marei met zijn vrouw Rini in de stuurhut van rondvaartboot de Grevelingen. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35