Geen inzage in stukken Borssele Tholen ziet definitief af van legaliseren bedrijfswoning Van Gelder: Politicus moet zich niet achter Europa verschuilen I Zeeland is in trek bij bedrijfsleven Hoe kom je Vlissingen uit? Oostburgse wint bibliotheekprijs Tweede Kamer krijgt niet alle informatie over kerncentrale Project De Lelie agenda Pronto Wonen is de leukste woonformule van Nederland. .NU OOK IN MIDDELBURG 1 0 woensdag 19 april 2006 b 14 Noi door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De aanhouder wint niet altijd. Het kabinet heeft gisteren voor de zesde en laatste keer het verzoek van de Tweede Kamer afgewezen om vertrouwelijke stukken over de kerncentrale Borssele te mogen inzien. Het debat over het lan ger openhouden van de centrale kan volgende week gewoon door gaan, maar de discussie over de vertrouwelijkheid krijgt nog wel een staartje. Ruim een jaar geleden conclu deerde staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) dat bij ge dwongen sluiting van de kern centrale in 2013 de Staat een schadeclaim zou kunnen ver wachten van enkele honderden door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De belangstel ling van bedrijven om zich in Zeeland te vestigen blijft groeien. Vorig jaar kwamen er 255 bedrijven bij en gingen er 153 weg; een positief saldo van 102. Grote winnaars: Middel burg en Schouwen-Duiveland. Dat blijkt uit de bedrijvendyna- miek van de Kamer van Koop handel voor Zeeland in Middel burg. Vertaald in het aantal ba nen, kwamen er 371 arbeids plaatsen bij en verdwenen er 331; een plus van 40. Het is voor al de zakelijke dienstverlening die zich in Zeeland vestigt. Sterk vertegenwoordigd zijn de adviesbureaus en facilitaire diensten. Het minst populair voor ondernemers van buiten Zeeland is het openen van een horecagelegenheid. Opvallend is de verdeling over de gemeenten. Middelburg (+19) en Schouwen-Duiveland (+16) hielden per saldo de meeste nieu- miljoenen tot ruim een miljard euro. Dat bracht hem ertoe een convenant af te sluiten met de aandeelhouders en de exploi tant om de kerncentrale open te houden tot 2033. Een debat daarover is verschil lende keren uitgesteld, omdat de Kamerleden de rapporten wil len lezen van het Energiecen trum Nederland (ECN) en de landsadvocaat, op basis waar van Van Geel de hoogte van de schadeclaim heeft ingeschat. Het kabinet wil die rapporten zelfs niet vertrouwelijk ter inza ge geven, met een beroep op het Staatsbelang. De plicht van de regering om de Kamer te informeren staat om schreven in artikel 68 van de Grondwet. Hierover werd gister avond gedetailleerd en uitput- we bedrijven over. Daarna vol gen Terneuzen en Hulst met elk 14. De gemeente die nog het meeste opvalt is Goes. De stad waar veel kantoren worden ge bouwd en waar de belangstel ling voor bedrijventerreinen groot is, kreeg er per saldo vorig jaar geen enkele onderneming bij. Wie daarop inzoomt, ziet dat er zich in Goes vorig jaar 17 nieuwe bedrijven vestigden, maar dat er ook even zoveel weer vertrokken. Ook Vlissin- gen valt negatief op. Welgeteld kreeg de stad er één bedrijf bij, net zoveel als Tholen. Ondanks de verschillen, is er in elk geval geen enkele Zeeuwse gemeente waar meer bedrijven vertrokken dan er bij kwamen. Dat was in 2004 wel anders. Toen vestigden zich per saldo 84 nieuwe ondernemingen van 'bui ten' in Zeeland; goed voor 142 arbeidsplaatsen. Twee gemeen ten kwamen er in dat jaar opge teld en afgetrokken slecht uit. Vlissingen verloor drie en Borse- le acht ondernemingen. tend gediscussieerd, met de ver trouwelijke rapporten over Bors sele als uitgangspunt. Van Geel kreeg hulp van minis ter Donner (CDA, Justitie), de Grondwetdeskundige van het kabinet. Die voerde aan dat de Kamer weliswaar besluiten van de regering controleert, maar niet de manier waarop zo'n be sluit tot stand is gekomen. Een advies van de landsadvocaat wordt daarom 'in beginsel' niet aan de Kamer gegeven, omdat het 'persoonlijke beleidsopvat tingen in een intern stuk' be treft. Met deze argumentatie zet te Donner het debat op scherp. De regeringspartijen CDA, WD en D66 hadden al aangegeven dat ze de vertrouwelijke stuk ken niet nodig hebben om tot een afgewogen oordeel over Borssele te komen, maar begon nen toch tegen te sputteren, om dat Donner ineens een algemene regel formuleerde. PvdA, SP, SGP en GroenLinks vonden dat het kabinet ook in de kwestie Borssele de stukken ter inzage moet geven. Uiteindelijk zegde Van Geel toe dat hij zijn best zal doen na af loop. als het convenant over Borssele is ondertekend, het ECN-rapport wel vertrouwelijk te laten inzien. De coalitiepar tijen zagen geen beletsel om vol gende week over de sluitingsda tum van Borssele te discussië ren, maar de voltallige Kamer bleef het oneens met Donners stelling dat adviezen van de landsadvocaat niet naar de Ka mer hoeven. Los van de kwestie Borssele krijgt dus ook de dis cussie over artikel 68 van de Grondwet nog een vervolg. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Politici en be stuurders verschuilen zich bij ongemakkelijke maatregelen of moeilijke discussies teveel ach ter 'het moet van Brussel'. Veel beter is het te wijzen op de plus punten van de Europese Unie. Commissaris van de koningin W. van Gelder, fanatiek Europe aan, stelde dit gisteren in een le zing voor het departement Zee land van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Vlissin gen. Hij pleitte vurig voor het omarmen van Europa, in plaats van er steeds met de rug naar toe te staan en het als alibi voor impopulaire maatregelen te ge bruiken. „Politici en bestuurders dienen verantwoordelijkheid te nemen voor Europese besluiten. Ze kun nen niet altijd weer Europa als zondebok aanwijzen", meende de commissaris. Van Gelder maakte duidelijk dat Nederland, en dus ook Zee land, van Brussel veel voordelen kan hebben. Voorwaarde is dat tijdig wordt meegepraat over nieuwe regels. Zijn die regels eenmaal van kracht, dan moe ten ze ook snel in de Nederland se spelregels worden verwerkt. Wanneer er te lang wordt ge wacht, maakt dat de onduide lijkheid alleen maar groter, merkte hij op, verwijzend naai de Vogel- en Habitatrichtlijnen. „Als Nederland niet zo lang met de invoering had gewacht, dan zou inmiddels 25 jaar ervaring zijn opgedaan. En dan zouden er minder problemen zijn ge weest met de toepassing." Onzekerheid en angst over Euro pa vloeien volgens de commissa ris vooral voort uit onbegrip over de (vele) regels. Hij noemde als voorbeelden de discussies over de toepassing van de Vo gel- en Habitatrichtlijnen, de re gels voor fijnstof, laddergebruik en werktijden van brandweerlie den. Van Gelder onderstreepte dat het goed is dat Europa met algemene regels komt. „Het is een drastische maatre gel, maar eigenlijk zouden het weer eens een weekje zonde: Europa moeten proberen. Terug i naar de importheffingen", 4 toogde de commissaris. „Dan zal het ons bijzonder snel duide- lijk worden hoezeer wij Europa I nodig hebben en hoezeer een ge- I zamenlijke aanpak nodig is om I maatschappelijke- en economi- sche problemen op te lossen." Van Gelder merkte op dat er heel wat zaken zijn die niet meer in nationaal verband aan- I gepakt kunnen worden, zoals de I visserij ('zonder Europa zou de Noordzee allang zijn leegge vist'), de riviervervuiling zoals jo van de Schelde ('dankzij Europa heeft Zeeland nu een stok ach- SC ter de deur gekregen') en lading- nx gegevens van de scheepvaart aa ('van groot belang bij een drei- str gende calamiteit'). j y De commissaris beklemtoonde tl dat Europa niet alleen maar Bo geld kost. „In 2004 betaalden ill Nederlanders zo'n 194 euronet- f)a to aan Europa. Dat is minder iro dan veel mensen jaarlijks aar. vuurwerk uitgeven." Zeeland He heeft onder meer profijt van de to EU bij de ontwikkeling van jcl aquacultuur en plattelandsont- sta wikkeling. j to Van Gelder verwachtte dat in Sa de toekomst vooral de armste re- ral gio's geld uit Brussel krijgen, ret „Het is voor Zeeland een uitda- i ging om ruimte te scheppen bo voor ondersteuning van de duur- w zame ontwikkeling van de eco- Te nomie, met als speerpunten: be- ra houd van het landelijk gebied, (hi recreatie en toerisme, aquacul- ra tuur, logistiek en procesindus- ve; trie." 1 in De ge: NOORDGOUWE - Het plan de voor de bouw van een aantal ap- co: partementen aan de Brouwerij- eei straat in Noordgouwe - onder- ga deel van Project. De Lelie - is ge- lot schrapt. Planontwikkelaar m; Bouwbedrijf Boogert heeft een zei alternatief plan ontwikkeld, lijl Dat behelst de bouw van twaalf is woningen. :t( VLISSINGEN - Vlissingen op de schop. Bij de Spuistraat is het al tijden omrijden geblazen. Rond de President Roosevelt- laan rijdt de ene na de andere automobi list tegen een vangrail of even radeloze weggebruiker aan. De afslag Souburg is al lang niet meer in gebruik, door het aanleggen van de ge luidswal. En nu is ook nog de Oude Veer- havenweg voor zes dagen dicht. Delta past daar het hoogspanningsnet aan, om ruim te te maken voor schone industrie. Alleen staan vanaf de Keersluisbrug tot aan de wegafzetting bij de hogeschool zo veel gele bewegwijzeringen langs de weg, dat veel automobilisten het even niet meer weten. Ze rijden toch door en moeten alle maal keren bij de roodwitte hekken. Slim meriken volgen keurig bord nummer drie en rijden over de Edisonweg (foto) rich ting het spoor. En dan kom je daar uitein delijk toch weer vast te staan. Vlissingen laat niemand zomaar gaan. foto Ruben Oreel door Maartje Huijben SINT-MAARTENSDIJK - Het legaliseren van de bedrijfswo ning van de familie Bogert is de finitief van de baan. Met uitzon dering van de ChristenUnie, die bepaalt haar standpunt tijdens de raadsvergadering, trok de he le commissie Ruimte gister avond de conclusie dat de proce dure tot legalisatie moet worden stopgezet. „Het is met pijn in het hart, maar we kunnen niet anders", zegt Peter Hoek (SGP). „We zit ten op dit moment muurvast. We hebben geen mogelijkhe den." De bedrijfswoning van de fami- he Bogert houdt de gemoederen al jaren bezig. Al in 2002 bouw de André Bogert, die een aanne mersbedrijf heeft op Slabbe- coornpolder, het huis voor zijn kroostrijke gezin met inmiddels vijftien kinderen. Zonder vergunning, maar ten tij de van de aanvraag in 1999 was een bedrijfswoning volgens hem wel toegestaan. De eerste aan vraag werd onterecht door de ge meente afgewezen en later op nieuw in behandeling genomen. Inmiddels zijn de regels echter aangescherpt en mag volgens het bestemmingsplan een derge lijke woning niet. In 2004 probeerde de gemeente alsnog de familie te helpen en begon een procedure om de wo ning te legaliseren. De provincie wees dit eind vorig jaar linea recta naar de prullenmand. Ze ziet niet de noodzaak waarom Bogert bij zijn bedrijf moet wo nen. Daarnaast geeft het beper kingen voor omliggende bedrij ven. Voor het Thoolse gemeentebe stuur was dit antwoord klip en klaar. De kans om de woning te legaliseren is vrijwel nihil. In middels woont het gezin illegaal in de woning. Mevrouw Bogert wees de com missieleden gisteravond nog eens fijntjes op de fouten die de gemeente in het verleden heeft gemaakt. „Waarom is ons ver zoek in 2000 afgewezen?", vroeg zij zich af. „Ik wil wel eens een duidelijk antwoord. Ik begrijp het niet. Op dat moment was de grens van de bebouwde kom ver legd en voldeden we aan de ge luidsnorm. Waarom is het dan toch afgewezen?" Een duidelijk antwoord kreeg ze niet. SGP'er Hoek kon zich duidelijk vinden in de familie Bogert. „Met de verlegging van de bebouwde komgrens was het mogeÜjk. Nu niet meer. De wo- ning valt nu in het nieuwe regi me." Hij kreeg bijval van Han van 't Hof (ABT). „Het is helaas de realiteit. We zullen met pijn in het hart met dit verhaal mee moeten en de procedure moeten stoppen." Voor de WD en de PvdA is het altijd duidelijk geweest. Een be drijfswoning op die plek kan niet. „Het gaat gewoon niet", meldt Els Frigge (WD). „Soms wil je als gemeente graag hel pen, maar lukt het niet. Het is een weg die langzaam maar ze ker door hen zelf is gekozen. Al le regels zijn door hen aan hun laars gelapt. De enige conclusie die ik kan trekken is de procedu re stop zetten. Hoe erg het ook voor de familie is." Mevrouw Bogert kon maar één conclusie trekken. „Ik stop er mee, want tegen onrecht vech ten is heel moeilijk." OOSTBURG - Hoe dik is onze atmosfeer, waar is het stripmu seum en hoeveel botten heeft een mens? De vragen van de lan delijke zesdaagse wedstrijd van www.schoolbieb.nl waren heel divers. Een van de dagwinnaars van de quiz was Wendy van de Velde uit Oostburg. In bijzijn van al haar klasgenoten van de brug klas van het VWO ontving ze dinsdagmiddag in de media theek van het Zwin College in Oostburg uit handen van Lineke Quaak van de bibliotheek Oost burg een i-pod en een zak snoep. Wendy zelf was nog het meest verbaasd: „Het was niet zo moeilijk, je kon alles gewoon opzoeken." Juist dit opzoeken moeten de leerlingen met hulp van deze website leren. „De schoolmediathecaris, Bianca Pauwels, is een van de redactie leden van de site", vertelde Quaak. „Zij zorgt er mede voor dat de gegevens niet alleen juist en veilig zijn, maar ook afge stemd op het niveau van de leer lingen. Bij de brugklassers wor den er minder moeilijke woor den gebruikt dan bij de leerlin gen uit de zesde klassen. Deze si te is een nieuwe manier om via internet de goede informatie te zoeken, geheel afgestemd op het niveau van de leerlingen." foto Peter Nicolai STREEKACTIVITEITEN BIEZELIMGE - Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty International; GOES - Hollandsche Hoeve, 13.00 - 16.30 uur: Demonstratie ambachten; De Spinne, 13.30 - 16.30 uur: Koersbal se nioren; Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen; De Pit, 14.00 uur: activiteiten voor WAO'ers; Biblio theek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinde ren van 4 tot 8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 9.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur: Soos, biljar ten; 14.00 uur: Sjoelen, koersbal; KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 14.00 uur: Bingomiddag; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00 -16.00 uur: Jeugdsoos; WAARDE - Dorpshuis, 14.30 uur: Oudermiddag; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal, Computer ochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; bil jarten en kaarten 15.00 uur: Internatio naal dansen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00 - 17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zingen met ouderenkoor Vre delust. Dus kom snel langs en maak op een heel voordelige manier kennis met Pronto Wonen!!! PRONTO WONEN MIDDELBURG Mortiereboulevard 16 4336 RA Middelburg telefoon: (0118) 41 45 04 telefax: (0118)44 1235 OPENINGSTIJDEN ma. 13.00 - 18.00 uur di. en wo. 10.00 - 18.00 uur do. en vr. 10.00 - 21.00 uur za. 09.30 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34