Barcelona deelt eerste tik uit PZC Verleden speelt RBC'er Fortes Rodriguez parten Cees Houtepen trekt aanklacht in Gokchinees had voetbalclub Lierse moeten redden 19 Spanjaarden verslaan AC Milan in San Siro met 1-0 Mark van Bommel: blijven oppassen Waterpolo Tennissters verliezen in Fed Cup Opnieuw zege Black Betty Hoge beloning arbiters WK Seizoen voorbij voor De Zeeuw Korfballers in halve eindstrijd Voetballers aan leugendetector Dennis van Wijk trainer Willem II Zege Geslin woensdag 19 april 2006 dnnr Leon ten Voorde OEN HAAG/MILAAN - Het duel der giganten is nog lang niet beslist, maar de eerste tik werd gisteravond uitgedeeld door Barcelona. De kampioen van Spanje deed iets wat maar weinig ploegen kunnen: winnen in San Siro van AC Milan (0-1). Als twee grootmachten elkaar op het groene laken betwisten kun je van alles bedenken om het schilderij nog mooier te kleu ren. AC Milan tegen Barcelona was dan ook veel meer dan al leen maar een wedstrijd in de halve finale van de Champions League. Milan tegen Barca was ook het duel tussen de topsco rers van de Champions League, Shevchenko en Eto'o. Het was de parade van de Braziliaanse wonderkids Kaka en Ronaldin- ho. Het was het weerzien van de twee oude ploeggenoten Carlo Ancelotti (trainer Milan) en Frank Rijkaard (trainer Barcelo na). En niet te vergeten: Milan versus Barca was de ontmoeting waarin maar liefst vier Neder landers een rol speelden: See- dorf en Stam bij Milan, Van Bronckhorst en Van Bommel bij Barca. De net op tijd van een blessure herstelde Stam leverde een pri ma prestatie, omdat hij er lange tijd in slaagde het deksel op de trucendoos van Ronaldinho te houden. Een keer liet hij de be waking aan een ploeggenoot over en het was geen toeval dat Ronaldinho uitgerekend op dat moment een fabuleuze bal van zijn voet liet vertrekken. Giuly zag goud in dat kunststukje en schoot Barcelona na een klein uur spelen naar een 1-O-voor- sprong. Fonkeling Die treffer betekende de beslis sing in een evenwichtig duel, dat misschien niet de gehoopte fonkeling teweegbracht, maar wel boeide van de eerste tot de laatste minuut. Milan tegen Bar ca was een meeslepend gevecht, waarin beide ploegen elkaar tot het uiterste dwongen. Interessant was ook de prestige- strijd tussen Seedorf en Van Bommel die elkaar op het mid denveld van dichtbij in de ogen keken. Het werd een venijnige maar respectvolle strijd tussen twee landgenoten die er opval lend genoeg maar zelden in ge slaagd zijn om bondscoach Mar co van Basten te overtuigen. Maar hoe eigenzinnig Van Bas ten ook is, om Van Bommel zal S3KSSSS1 Ludovic Giuly is Kakha Kaladze te vlug af en schiet Barcelona naar de overwinning. jaBaëga* foto Stefano Rellandini/Reuters MILAAN - Mark van Bommel rekende zich gisteravond na de zege bij AC Milan (0-1) in de halve finalesvan de Champions League nog niet rijk. „Wij zijn pas op de helft. Het blijft oppassen. Maar onze uit gangspositie is heel goed", gaf de midden velder van Barcelona toe. Van Bommel had genoten van de duels met landgenoot Seedorf. „Voetballen te gen hem is altijd leuk. Vorig jaar met PSV was het ook mooi om tegen hem te spelen. Hij is gewoon een heel goede voetballer." Van Bommel sprak van een echte team prestatie. „Dat was onze sleutel naar de overwin ning. Iedereen speelde in dienst van el kaar. We waren rustig aan de bal en had den daardoor greep op de wedstrijd. Zelf heb ik geen supermooie dingen laten zien. Maar ik vind wel dat ik heel goed voor de ploeg heb gespeeld." ANP hij niet heen kunnen als hij op over een kleine maand zijn WK-selectie bekendmaakt. Van Bommel liet ook gisteravond zien dat hij moeiteloos mee kan als de echte grote jongens gaan duelleren. De gepassioneerd strijdende Limburger was ook de meerdere van Seedorf, al speelde de Am sterdammer voor rust niet slecht. De eerste clash verdien de op basis van de verhoudin gen binnen de lijnen eigenlijk geen winnaar, al zullen de neu trale toeschouwers ongetwijfeld vinden dat met Barca het pure voetbal zegevierde. Of die 1-0 ook meteen voldoende is voor een plek in de finale? Catwalk Met Milan weet je het maar nooit. Volgende week woensdag in Nou Camp worden de heren opnieuw verwacht op de cat walk van het Europese voetbal. Dan het tweede en beslissende deel van de show der giganten. AC Milan (Ita) - FC Barcelona (Spa) 0-1 (0-0). 56. Giuly 0-1. Scheidsrechter: Sars (Fra). Aantal toeschouwers80.000. Gele kaart: Nesta (AC Milan), Puyol, Valdés (FC Barcelona AC Milan: Dida' Stam (77. Cafu), Kaladze, Nesta en Serginho' Gattu- so (74. Ambrosini), Pirlo (67. Mal- dinï), Kaka en Seedorf' Sjevtsjen- ko en Gilardino. FC Barcelona: Valdés' Oleguer (75. Motta), Puyol, Marquez en Van Bronckhorst' Van Bommel, Edmilson en Iniesta' Giuly (71. Bel- lettï), Eto'o en Ronaldinho (89. Lopéz). GPD BELGRADO - De Nederlandse waterpolosters moeten het be gin september op het EK in Bel grado opnemen tegen wereld kampioen Hongarije, Servië en Montenegro en Spanje. De groepswinnaar plaatst zich rechtstreeks voor de halve fina les. De nationale mannenploeg stuit in de eerste groepsfase op Rusland, Roemenië, Slowakije, Servië en Montenegro en Span je. ANP door Max Steenberghe BRUSSEL - De voormalige trai ner van Lierse SK, Patrick De- man, zegt dat leden van die Bel gische voetbalvereniging zich niet hebben laten omkopen uit hebberigheid. Ze deden dit om hun club te redden. Volgens De- man zijn niet negen, maar slechts drie wedstrijden gemani puleerd. Het - beschuldigde - be stuur wist nergens van. Deman was een van de eersten PLOVDIV - De Nederland se tennissters hebben in Bulgarije de tweede wed strijd voor de Fed Cup ver loren. Oranje ging in groep 1 van de Europees-Afri kaanse zone onderuit tegen Slowakije: 1-2. Daardoor kan de ploeg van captain Manon Bollegraf de eindze ge in de poule vrijwel verge ten. In de eerste partij was Eli- se Tamaela niet opgewas sen tegen Magdalena Ryba- rikova: 3-6 2-6. In de twee de partij moest Michaëlla Krajicek zich tegen Danie- la Hantuchova eveneens ge wonnen geven: 6-4 6-7 (5) 2-6. ITet dubbelspel van Marrit Boonstra en Brenda Schultz-McCarthy leverde in drie sets (1-6 6-0 6-4) nog wel een zege op, maar de nederlaag in de landen- wedstrijd stond toen al vast. Oranje, dat maandag met 3-0 van Finland won, speelt vandaag in Plovdiv nog tegen Luxemburg. De derde tegenstander van Ne derland won eveneens met 3-0 van het zwakke Fin land, dat nog tegen groeps leider Slowakije (twee over winningen) afsluit. Alleen de poulewinnaars 'naken kans op promotie naar de Wereldgroep II. ANP die met onthullingen over het Belgische omkoopschandaal kwam. De Chinese zakenman Zheyun Ye zou daarbij spelers, trainers en bestuurders in de Belgische voetbalwereld hebben omgekocht en later bedreigd om zo de uitslagen te beïnvloeden. Daarmee behaalde hij flinke gokwinsten. Een aantal betrok kenen is in beschuldiging ge steld en door hun clubs, naast Lierse ook La Louvière en St.-Truiden, geschorst. Deman deed er na zijn eerste onthullingen het zwijgen toe, maar treedt nu in de openbaar heid met tv- en kranteninter views. Daarin onthult hij dat hij de Chinees naar Lierse heeft ge haald. Ye zou aanvankelijk met Germinal Beerschot (GBA) in zee willen. Deman vroeg hem of Ye niet lie ver de suikeroom van Lierse SK wilde worden, om aldus de club van de ondergang te redden. „Ik heb een grote flater begaan", al dus Deman. Geheim Ye hield zijn gokavonturen ge heim en bood zich eerst aan als financieel redder van de noodlij dende club. Maar hij wilde al leen in zee met een club waar het ook sportief slecht ging. „Zo we met hem in zee wilden, moes ten we lusteloos spelen", aldus Deman. Volgens de klokkenluider kwam de zakenman met gevulde enve lopjes de kleedkamer binnen en gaf hij duidelijke opdrachten. Hij bleef om negatieve resulta ten vragen, maar dat beviel de spelers niet. Een enkele maal werd een wedstrijd ook tegen de zin van Ye in gewonnen. Daarop zouden Ye en zijn man nen de spelers hebben bedreigd. Bekend is het verhaal van keeper Mardulier die een pistool tegen zijn slaap kreeg. Volgens Deman heeft Ye hem via zijn zoontje bedreigd. „Het is een mooi kind, en het zou plezant zijn om met hem verder te kun nen leven", zou hij gezegd heb ben. Pas toen zou de spelers dui delijk zijn geworden dat het Ye helemaal niet om de club ging, maar om de gokwinsten, zo moet uit het relaas van Deman blijken. Justitie zegt pas later mededelingen te zullen doen. GPD Een van de felle duels tussen Fortes Rodriguez en Van Hooijdonk. foto Marnix van Wijk/GPD door Govert van Veen ROOSENDAAL/MILAAN - José Fortes Ro driguez en RBC Roosendaal zullen waar schijnlijk uit elkaar gaan. „Dat moet wel lukken", vermoedde de speler gisteren van uit Milaan waar hij de wedstrijd tussen de plaatselijke AC en Barcelona bezocht. Maar tegelijkertijd vindt Fortes Rodriguez dat de eventuele ontbinding van zijn con tract los gezien moet worden van de rode kaart die hij zondag tegen Feyenoord op liep. Fortes: „We waren toch al bezig uit el kaar te gaan. En daarin al best ver. Daar heeft dit akkefietje met Van Hooijdonk niks mee te maken." Maar zover hoeft het vol gens Fortes niet eens te komen. „Ik vind het, gezien de hoogte van m'n contract, lo gisch dat RBC van me af wil. Ik heb daar al le begrip voor. Mijn contract drukt op de be groting, zeker voor eerste divisie-maatsta ven. Ik geloof dat ze voor mijn salaris wel ze ven andere spelers kunnen halen. En boven dien ben ik Zidane niet. Natuurlijk kan ik dat geld volgend seizoen goed gebruiken. Ie dereen kan dat. Iedereen zou er daarom mis schien wel aan vasthouden. Maar ik ben ie dereen niet." Inmiddels heeft de clubleiding Fortes ge vraagd deze week in Roosendaal te verschij nen voor een goed gesprek. Dit naar aanlei ding van de rode kaart tegen Feyenoord, als gevolg van een slaande beweging naar Van Hooijdonk. Het was het breekpunt in de wedstrijd, die RBC daarna met 2-0 verloor. Op de inhoud van dat gesprek wilde voorzit ter Jan Pollemans gisteren niet vooruit lo pen. Extra maatregelen Wellicht zal RBC tot extra maatregelen ten opzichte van Fortes willen overgaan. In fei te is dat ook zo afgesproken na het vorige in cident, waarbij Fortes Rodriguez scheids rechter Temmink in verband bracht met ie mand die het Syndroom van Down heeft. Fortes had toen rood gekregen, zoals hij in 2005 ook al twee keer eerder het veld werd uitgestuurd. En nu was er dus rood na een slaande beweging tegen Pierre van Hooij donk van Feyenoord. Fortes Rodriguez zei gisteren alle commotie na afloop maar overdreven te vinden. „Zo erg was het niet. Ik raakte hem niet eens en iedereen heeft gezien dat hij zelf eerst z'n el lebogen gebruikte. Dat iedereen zich vervol gens zo druk maakt, had volgens mij meer te maken met eerdere incidenten dan met het voorval van zondag op zich. Mijn verle den speelt me nu parten. Als het de eerste keer was geweest, had niemand zich er druk over gemaakt. Nu is het van 'heb je hem weer'." En dat terwijl Fortes Rodriguez en RBC een puike wedstrijd tegen Feyenoord speelde. De stand was lang 0-0 en dat was met name aan Fortes te danken, die Kuijt tot dan van scoren afhield. De RBC-verdediger: „Zo lang ik op Kuijt stond, was er niks aan de hand. Het waren harde, maar faire duels. En dan komt ineens die meneer Van Hooij donk het veld in. Vanaf de eerste seconde zwaaide hij met z'n ellebogen. Uitlokkerij. Ik had het er helemaal mee gehad." Zijn eerste straf heeft Fortes Rodriguez in middels al te pakken. De club ging gisteren meteen akkoord met een schikkingsvoorstel van de openbaar aanklager van de KNVB. Dat behelsde een schorsing van drie duels. Zoals RBC ook de schorsing van Ebu Sillah (vier duels) direct accepteerde. Beide spe lers staan dus met ingang van volgend sei zoen even op non-actief. Maar het is nog maar de vraag of RBC daar last van zal heb ben. Sillah is naar verluidt in onderhande ling mef het Belgische FC Brussels. GPD BALTIMORE - De ABN AMRO 1 heeft na een slechte start toch de vijfde etappe van de Volvo Ocean Race ge wonnen. Het Nederlandse jacht van Nieuw-Zeelanclse schipper Mike Sanderson kwam als eerste over de finish lijn in Baltimore. Het traject van Rio de Janeiro naar de Amerikaanse aanlegplaats vergde iets meer dan vijftien dagen. De voorsprong van de Black Betty op naaste con current MoviStar, van de Nederlander Bouwe Bekking, was slechts 16,5 mijl. ANP DEN HAAG/FRANKFURT - De scheidsrechters die deel nemen aan het WK voetbal van deze zomer ontvangen een bedrag van 40.000 dollar (ongeveer 32.000 euro). Bij het vorige WK, in Zuid-Korea en Japan, kregen ze nog 20.000 euro per persoon. In totaal worden 23 scheidsrech ters uitgekozen om de 64 wedstrijden te fluiten op het toernooi, dat op 9 juni begint. Elke leidsman wordt onder steund door twee assistenten. Ook zij krijgen de vergoe ding van 40.000 dollar, net als het zevental reserves, zelfs wanneer die laatsten niet in actie komen. GPD/Reuters LONDEN - Ai-jan de Zeeuw komt dit seizoen niet meer in actie voor Wigan Athletic. De verdediger brak afgelopen zaterdag tijdens de competitiewedstrijd tegen Newcastle United zijn sleutelbeen en moet twee maanden rust hou den. Sander Westerveld mag zich ook al op het volgende sei zoen concentreren. De doelman van Everton is aan zijn knie geopereerd. Westerveld is op huurbasis actief in Li verpool. Portsmouth heeft de Nederlander al laten weten dat hij naar een andere club mag uitzien. ANP BOEDAPEST - Het Nederlandse korfbalteam is op het Europees kampioenschap eenvoudig doorgedrongen tot de halve finale. Rusland was een flinke maat te klein: 26-11. Eerder rekende Oranje al af met.Groot-Brittannië en Duitsland, zodat groepswinst zeker is. In de halve finale neemt Nederland het op tegen de num mer twee uit de andere poule, Tsjechië. Rusland kon Ne derland tot 3-3 bijbenen. Daarna nam de ploeg van bonds coach Van den Bos rap afstand. Gerritsen, Schep en Bij- vank waren met ieder vier punten het meest trefzeker bij Oranje. ANP DEN HAAG/BOEKAREST - De spelers van de Roemeen se eredivisieclub National Boekarest moeten binnenkort aan de leugendetector. Geldschieter Iacov van de club ver trouwt het niet dat zijn team tweemaal op rij verloor, en daardoor de kansen op Europees voetbal verspeelde. National verloor verrassend tegen Vaslui en Jiul Petros- ani. Iacov wil nu dat de spelers via de test bewijzen dat ze de twee wedstrijden eerlijk hebben gespeeld. „Het is normaal om je werknemers van tijd tot tijd te con troleren", aldus Constantin Iacov die, om de koudwater vrees van de spelers weg te nemen, heeft aangeboden om als eerste de test te ondergaan. GPD/Reuters door Bauke Boersma GOES - Cees Houtepen heeft be sloten zijn aanklacht tegen Adrie Kleppe in te trekken. De- trainer van de Goese voetbal club SSV'65 deed vorige week bij de politie aangifte van be dreiging door het lid van de sponsorstichting, maar zet de zaak niet door. Cees Houtepen wil niet al te zeer ingaan op zijn beslissing. ,,Ik heb vooral voor mijn eigen heil besloten de zaak niet door te zetten", vertelt de Oost-Sou burger. „En de andere argumen ten die meespelen, zal ik de per soon in kwestie (Adrie Kleppe) zelf nog wel een keer meede len." Daarmee lijkt een delicate affai re uiteindelijk met een sisser af te lopen. Ook omdat het bestuur van SSV besloot geen vergaande maatregelen tegen Kleppe te treffen. „Adrie Kleppe heeft zijn lidmaatschap van SSV opge zegd, blijft actief in de sponsor stichting, maar vertoont voorlo pig zijn gezicht niet meer bij de club. Daar blijft het wat ons be treft bij", zegt interim-voorzit ter Ko Welleman. Ook omdat het volgens Welle man voor het bestuur wettelijk onmogelijk is Kleppe aan te pak ken. „De club en de sponsor stichting zijn twee aparte juridi sche eenheden. Wij hebben geen middelen om hard in te grij pen." Het wekt de schijn van kiezen voor de weg van de minste weer stand, maar daar is volgens Wel leman geen sprake van. Al geeft de interim-voorzitter toe dat Kleppe definitief weren ook moeilijk ligt omdat hij de drij vende kracht is achter de spon sorstichting. En die maakt het mogelijk dat SSV op hoog ni veau kan voetballen. „Adrie Kleppe heeft de voorbije jaren vele verdiensten voor de club ge had." Tevens is het SSV-be- stuur niet overtuigd van de ernst van de dreigementen die Kleppe zou hebben geuit. De be stuursleden hebben het voice- mailberieht met de vermeende bedreigingen beluisterd en con cludeerden dat het zich niet overdreven ernstig liet aanzien. Welleman: „Als er pistolen of an dere ernstige zaken aan te pas waren gekomen, hadden we heus wel harder opgetreden. Maar daar was in de verste ver te geen sprake van. Neemt niet weg dat wij nog steeds van me ning zijn dat zoiets absoluut niet kan. Of je nu een pilsje op hebt of niet." Cees Houtepen zegt vrede te heb ben met het bestuursbesluit en wil de zaak laten rusten. De af faire kan later dit jaar echter nog wel een staartje krijgen. „Want het kan natuurlijk zijn dat de ledenvergadering zich over de kwestie wil uitspreken", stelt Welleman. „Normaal is die in september of oktober, maar ik verwacht dat het dit jaar nog voor de zomer zal plaatsvin den." TILBURG - Dennis van Wijk fungeert komend seizoen als trainer van Willem II. De Til- burgse club presenteert de 43-ja- rige Amsterdammer vandaag in het eigen stadion. Hij tekent een meerjarig con tract bij de Brabantse ploeg, die via de play-offs om promotie en degradatie in de eredivisie moet zien te blijven. Van Wijk is bezig aan zijn vier de seizoen als hoofdcoach van de Belgische club Roeselaere. Onder zijn leiding promoveerde de bescheiden ploeg naar de eer ste klasse. Zijn contract in Bel gië loopt nog een jaar door. Wil lem II dient daarom een, vol gens Van Wijk relatief lage, af koopsom voor hem te betalen. Hij speelde voor de jeugd van Ajax en was prof bij Norwich Ci ty en Club Brugge. Vorige week werd bekend dat Van Wijk de belangrijkste kandidaat was om de huidige coach Kees Zwam- born, die komend seizoen in Til burg nog wel verder gaat als technisch directeur, op te vol gen. ANP VIMOUTIERS - Wielrenner Anthony Geslin heeft de semi- klassieker Parijs - Camembert gewonnen. De Fransman was na afloop van de wedstrijd over 200 kilometer sneller dan zijn landgenoten Cedric Coutouly (tweede) en Charles Guilbert (derde). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19