Atletiekbaan als bewijs van inzet GETIPT VOOR U PZC Jessica van der Spil zet definitief punt achter judocarrière Jumping Amsterdam heeft alles op orde Zeven wereldbekers voor Van Grunsven Toveren met vla PUZZELPAUZE Anton de Bruijn uit Ouwerkerk zegt de sport na 45 jaar vaarwel Eerste plaatsen jeugdatleten Zeeuwen naar NK bodybuilden uitslagen agenda Motorcrosser Stefan Hage sterk in België Menster Leijs wint enkelspan 6 7 7 2 6 5 9 5 1 2 8 4 1 8 4 7 6 2 8 5 7 4 7 8 2 4 1 woensdag 19 april 2006 swb 18 door Eugène de Kok OUWERKERK - Het meest tastbare bewijs van zijn inzet voor de atletiek ligt aan de Ban- ninklaan in Zierikzee. Bijna een halve eeuw was Anton de Bruijn actief in de atletieksport. Daarvan was hij elf jaar bezig met de aanleg van een vol waardige kunststofbaan in Zie rikzee. In 1986 kwam hij er. „Het is één van de hoogtepun ten in al die tijd", zegt de Ou- werkerker. UTRECHT - In de schaduw van de marathon in Utrecht boekten twee jonge Zeeuwse atleten suc ces. Tommy Staal uit Burgh-Haam- stede won in Utrecht de jeugd- loop over twee kilometer. De Schouwenaar deed 6.42 over de afstand. Sanne van Mourik uit Ouwerkerk was bij de jeugdloop in De Meern het snelst bij de meisjes. Zij deed 7.25 over twee kilometer en werd daarmee vier de overall. GOES - Zeeland heeft voor het eerst sinds lange tijd weer deel nemers aan het NK bodybuil ding. Wesley Parent en Leonie Castel strijden zondag in Schie dam voor de titels Mister en Miss Holland van de IFBB. Vorig jaar werd Parent in Mid delburg winnaar bij de Atlas ju nioren en begin deze maand werd hij derde bij de Open Lim burgse kampioenschappen te Venlo. Leoni Castel werd vorig jaar tweede bij de Atlas in Mid delburg en derde op de Open Limburgse. Castel zal als eerste Zeeuwse atlete mee doen in de categorie Body Fitness. Beide at leten worden getraind door Hedwig Samson. De komst van de atletiekbaan van AV Delta Sport ging niet zonder slag of stoot, maar de moeite die het heeft gekost is An ton de Bruijn niet aan te zien. Voor een man van 70 ziet hij er kerngezond uit. Zijn leeftijd is wel de belangrijk ste reden dat hij na 45 jaar stopt met zijn bemoeienissen in de at letieksport. „Het is gewoon ge noeg geweest", zegt De Bruijn in zijn woonkamer, van waaruit hij een prachtig uitzicht heeft over de weidse polders tussen Ouwerkerk en Zierikzee. „Met training geven ben ik al acht jaar geleden gestopt. Ik heb ja ren terug een zware rugoperatie gehad. Daardoor had ik wat fy sieke klachten. Echt training ge ven ging niet meer. Daarna ben ik nog in het bestuur van de Ver eniging Zeeland Atletiek (VZA) beland. Daar stop ik nu ook mee." Niet dat hij op zijn lauweren gaat rusten. De gepensioneerde inspecteur van het Korps Lande lijke Politiediensten (KLPD) ver zorgt wekelijks twee program ma's voor radio Schouwen-Dui- veland en speelt, sinds zijn zes tigste, schuiftrombone bij mu ziekvereniging Apollo in Brou wershaven. „Tijdens mijn af scheid van het KLPD zei ik dat ik dat nog wel eens wilde doen. Op mijn zestigste verjaardag kreeg ik een tweedehands trom bone van mijn kinderen. Toen ben ik begonnen." Het bleef niet bij spelen alleen. In 2003 werd hij voorzitter van de muziekvereniging. Het moet een déja vu-gevoel zijn geweest voor De Bruijn. In de atletiek sport was hij ook bestuurder voor hij er erg in had.„Als atleet heb ik nooit veel betekend. Ik heb nauwelijks een wedstrijd ge lopen. Toen ik 45 jaar geleden lid 'werd van Scheldesport in Terneuzen - ik werkte toen nog in Zeeuws-Vlaanderen - was er een gebrek aan kader. Ook toen al. Ik ben er min of meer inge rold." De Bruijn werd trainer bij Schel desport. Hij bemoeide zich voor al met de jeugd en dan in het bij zonder met de meisjes. „Eigen Anton de Bruijn op de baan baan van atletiekvereniging Delta Sport, waar hij elf jaar voor gelobbyd had bij de politiek. foto Marijke Folkertsma lijk is dat.al die tijd zo gebleven. Waarom weet ik niet, maar het soms macho-achtige gedrag van jongens heeft me nooit zo gele gen." In Terneuzen gaf hij onder meer training aan de talentvolle loop ster Karin de Nijs. Om het ni veau van zijn pupillen wat op te krikken, voerde De Bruijn trai ningen op zondagochtend in, iets dat tot dan niemand deed. Na zijn overplaatsing naar Schouwen-Duiveland werd De Bruijn benaderd door de toen malige Delta Sport-voorzitter Wim Schot. Bij de Zierikzeese vereniging werd De Bruijn trai ningscoördinator. In zijn perio de bij Delta Sport was hij ook nog een tijdje handbaltrainer. „Met de vrouwen ben ik nog kampioen geworden. Jacco Vleeshouwer belde me laatst dat ze nog een vrouwentrainer zoch ten. Dat aanbod heb ik maar af geslagen", zegt hij lachend. De atletiekaccommodatie werd al snel een doorn in het oog van de nieuwbakken Schouwenaar. „Er lag destijds een unieke baan, die bestond uit 100 meter sintels en 300 meter gras. Een ra re combinatie. De condities om atletiek op een goede manier te bedrijven, waren er niet meer." De Bruijn begon bij het gemeen tebestuur te lobbyen voor een at letiekbaan. Dat hield hij elf jaar lang vol. „Sommige mensen zei den: je bent knettergek, maar ik bleef doorgaan. Makkelijk wat het niet altijd. Op een moment was het bijna rond, maar toen werd het geld toch uitgegeven aan verlichting voor de haven." Wethouder Na die teleurstelling keerde het tij. Leo van Gastel werd wethou der in Zierikzee, een gods geschenk voor iedereen die een nieuwe atletiekbaan wilde. Van Gasteis dochter Jacolies was een talentvol atlete en een pupil van De Bruijn. De Ouwerkerker zou later persoonlijk trainer worden van de Zierikzeese meerkampster. Ze schopte het tot de Nederlandse jeugdselec- tie. „Zij had net iets meer talent dan de rest. Met haar ben ik apart gaan trainen. Ik weet nog dat we in de winter buiten niet konden hoogspringen. We zijn toen naar een stal gegaan en stonden tussen de koeien te oefe nen." Met de nieuwe wethouder kwa men de zaken in een stroomver snelling en in 1986 werd de nieu we kunststofbaan geopend. „El- ly van Hulst heeft er toen een wedstrijd gelopen. Zij vond het een goede baan. Het is ook nog steeds een geweldige baan. Als het regent, kun je er tien minu ten later alweer op lopen." Het erelid van Delta Sport en Scheldesport, gewaardeerd be stuurslid van de VZA en oud-do- cent van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie ziet de komst van de kunststofbaan als één van de hoogtepunten in de afgelopen 45 jaar. „Het is één van de fijne herinneringen die ik heb overgehouden. Verder vind ik het altijd mooi om kinde ren, die je zelf nog les hebt gege ven, later met hun kinderen te rug te zien komen." door Ger Lammerink AMSTERDAM - Nog voordat de laatste kaarten van de van morgen tot en met zon dag te houden wedstrijden zijn verkocht kan Jumping Amsterdam melden dat de be groting rond is. Drie jaar na de wederop standing heeft het evenement in de RAI het vertrouwen van sponsors en publiek hervon den. De wereldbekerfinale dressuur, mor gen en zaterdag, moet een nieuw hoogte punt aan de geschiedenis van de klassieker gaan toevoegen. Het leek voorbij met een van de oudste top sportevenementen op vaderlands paarden- sportgebied, nadat het in 2003 van de kalen der was geschrapt. De ommekeer kwam met de komst van directeur Chris van Dam, van het bedrijf EQ International. „Wij hebben een duidelijke visie", licht hij toe. „Paarden in een bak laten rijden kan overal. In Neder land alleen al zijn tien internationale con coursen. Daarom hebben we het aantrekke lijker gemaakt." Topsport is verzekerd met de wereldbekerfinale dressuur en de Grote Prijs voor springruiters op de slotdag. Daar naast worden de olympische schaatskam pioenen gehuldigd, wordt maar weer eens afscheid genomen van Dubbeldams top- paard De Sjiem en treedt René Fr.oger op. „Daarmee krijgen we een soort van wissel werking tussen sport en andere dingen", zegt Van Dam. „Ook het Amsterdamse ka rakter moet naar voren komen." Van Dam heeft met zijn bedrijf vijf evenementen over genomen. „Overal zijn we met twee zekerhe den van start gegaan: de eigen uitstraling moest behouden blijven en er moet voor 20 procent minder kosten worden gemaakt." Plannen Vorig jaar bedroeg het budget 1,5 miljoen euro, mede door de komst van de dressuurfi- nale is dat verhoogd tot 1,75. Ook voor de komende jaren zijn de plannen groot. Van Dam: „We overwegen ons voor 2009 kandi daat te stellen voor drie finales' springen, dressuur en mennen. Misschien zelfs in sa menwerking met Indoor Brabant." Van Dam hoopt dat de overkoepelende orga nisatie FEI, verantwoordelijk voor de aan wijzing, rekening houdt met het gedegen verleden van Jumping Amsterdam. „Eerlijk gezegd stoort het me dat topevenementen te genwoordig worden toegewezen aan exoti sche oorden. De springfinale straks in Kua la Lumpur, dat nog nooit een wedstrijd heeft georganiseerd, is vragen om proble men. Wie een paar olie-dollars op tafel kan leggen staat kennelijk sterk." Dat moet anders, vindt Van Dam. „Geld is een slecht motief. De sport is niet bedoeld voor rijke particulieren die graag een paar paarden in hun achtertuin willen laten dra ven. Topwedstrijden horen thuis bij profes sioneel georganiseerde evenementen, die zich op lange termijn hebben bewezen. Nieu we circuitjes verdwijnen tegenwoordig nog sneller dan ze komen in de paardensport. Laten we daarom het product wereldbeker goed bewaken." ANP door Ger Lammerink AMSTERDAM - Anky van Grunsven heeft in de afgelopen tien jaar de wereldbeker dres suur zeven keer gewonnen. De komende dagen geldt de twee voudig olympisch kampioene bij de finale tijdens Jumping Amsterdam opnieuw als groot ste kanshebber. Van Grunsven won vijf keer met Bonfire, in 1995, 1996, 1997, 1999 en 2000. De afgelopen twee seizoenen veroverde ze de bokaal met Keltec Salinero. Dit seizoen won ze bovendien alle wereldbekerwedstrijden waar aan ze deelnam. Dat waren er vier. Vier Nederlanders nemen deel aan de wedstrijden. Dat zijn verder Edward Gal met G4S Lingh, Imke Schelle- kens-Bartels met Sunrise en Laurens van Lieren met Hexa gons Ollright. De 24-jarige Van Lieren uit Schore debuteert in de WB-finale. Desondanks maakt hij een goede kans op een klassering in de toptien. Morgen starten achttien deelne mers in de Grand Prix. De beste twaalf gaan door naar de finale van zaterdag, verreden in de vorm van de kür. ANP door Roeland van Vliet GOES - Jessica van der Spil (26) keert niet meer terug in het top- judo. „De kogel is door de kerk, ik ga mij nu echt helemaal op mijn maatschappelijke carrière richten", zei de uit Goes afkom stige sportster gisteren. In de afgelopen twaalf maanden stond Van der Spil, die in Gro ningen woont en werkt, geen se conde op de mat. Nadat ze in april 2005 haar linkerkuitbeen brak - de tweede zware blessure binnen een half jaar - besloot ze niet weer overhaast te revalide ren. Ze nam een time-out, om al les helder te krijgen. Was haar lichaam wel sterk genoeg om langer topsport te bedrijven? Wilde ze nog wel een keer hard aan een herstel werken met de kans op een nieuwe blessure? En werkte ze niet liever aan een maatschappelijke carrière? Van der Spil, tweevoudig Neder lands kampioene in de klasse bo ven 78 kilogram, gaf destijds aan dat ze tot april niets zou doen. Dan zou ze weer beginnen met trainen bij het Groningse De Mattenkloppers en mogelijk met haar sportloopbaan een doorstart maken. Maar nu ze één training achter de rug heeft, hoeft het van haai- niet meer zo nodig. „De hernieuwde kennismaking is me heel erg tegengevallen", gaf Van der Spil gisteren toe. „Ik had er wel rekening mee ge houden dat mijn niveau flink af genomen zou zijn, maar had niet verwacht dat ik zoveel angst zou hebben. En ook de pijn in mijn enkel viel tegen." Daarom hakte Van der Spil maar gelijk de knoop door: ze moest stoppen. „Het zal altijd blijven kriebelen, maar voor nu is het judo niet interessant meer voor mij." Dat ze wel regelma- Middelburg. Paastoernooi. 1 Filiber- to de Filippis (Middelburg), 2 Flenny Wijs (Middelburg), 3 Stijn Waelkens (Roeselaere Belgie), 4 Marco Wouters (Middelburg), 5 Leo Wouters (Middel burg), 6 Willy Wirtz (Middelburg). Brakei. Brommerraces. Zeeuwse deelnemers. Supermotard: 2: Kees Ridderhof, Kapelle, 6: Rien Houteka mer, Krabbendijke, 9: Adriaan Meeuw- sen, Krabbendijke, 10: Romeo Bhagwan- din, 's-Gravenpolder. Formule: 10: El- bert vd Bosse, 's-Gravenpolder. Landelijke competitie. Gemengd, derde klasse. MLTV'90 -MLTC 5-3. Mannenenkelspel: J. van der Zwam-S. Huis in 't Veld 6-2 opg. Huis in 't Veld, S.Schijf-T. Slagboom 7-6 6-0. Vrouwen enkelspel: M. van der Zwam-M. Ganse man 7-6 1-6 0-6, V. van Dijk-S. Oranje 6-3 6-3. Mannendubbelspel: J. van der Zwam/S. Schijf-S. Huis in 't Veld/T. Slag boom 6-0 6-4. Vrouwendubbelspel: M. van der Zwam/B. van Leeuwen-M. Ganseman/J. van den Dries 2-6 2-6. Ge- mengddubbelspel: M. van der Zwam/S. Schijf-T. Slagboom/J. van den Dries 6-4 1-6 16-14, B. van Leeuwen/J. van der Zwam-S. Huis in 't Veld/S. Oranje 4-6 1-6. Halsteren-DOS 4-4. ME: C. Dek- ker-G. Lau 7-5 3-6 7-5, B. de Hoog-B. Dijkstra 6-3 6-2. VE: F. Claessen-N. Hille- brand 6-3 6-0,1. Roks-K. Dijkstra 4-6 4-6. MD: B. de Hoog/Y. Hilkhuijsen-B. Dijkstra/F. Sonnemans 5-7 6-1 6-1. VD: I. Roks/V. Hendriks-N. Hïllebrand/C. Schui- tema 2-6 4-6. GD: F, Claessen/Y. Hilkhuij- sen-K. Dijkstra/G. Lau 6-4 4-6 6-10, S. Hunter/C. Dekker-C. Schuitema/F. Son nemans 1-6 6-7. MLTC 2-Dash'35 3 0-8. ME: R. Barten-R. Meijer 4-6 1-6, O. Molopodis-B. Brkic 4-6 1-6. VE: I. Weeg- els-J. Bekkers 6-1 4-6 4-6, L. Oranje-D. Smit 6-7 1-6. MD: R. Barten/O. Molopo- dis-A. Pinkse/R. Meijer 0-6 0-6. VD: J. Pater/I. Weegels-M. Klaver/'D. Smit 5-7 1-6. GD: L. Oranje/M. van Kuijk-J. Bekkers/A. Pinkse 0-6 1-6, J. Pater/O. Molopodis-M. Klaver/B. Brkic 7-5 0-6 6-7. Vierde klasse. Roosendaal-'t Halve Maantje 8-0. ME: F. Vermeer-R. van Hartingsveldt 6-4 6-1, S. Willemen-J. Krapels 6-0 6-2. VE: N. Selier-B. Zwanenburg 6-0 6-1, T. Vermeer-A. van Straaten 7-5 3-6 6-4. MD: S. Willemen/A. Hopstaken-R. van Hartingsveldt/R. van der Meijden 6-0 6-0. VD: N. Selier/N. Bruinings-B. Zwanenburg/A. van Straaten 6-1 6-2. GD: A. Hopstaken/T. Vermeer-A. van Straaten/J. Krapels 5-7 6-2 7-6, F. Vermeer/M. Bruinings-B. Zwanenburg/ R. van der Meijden 6-1 6-4. Zun- dert-MLTC 3 6-2. ME: M. van Exsel-T. van Uden 6-3 6-1, J. van Krimpen-A. Jonkman 1-6 2-6. VE: I. Neele-I. de Vries 6-4 6-2, E. Leewes-D. Boudewijns 2-6 3-6. MD: M. van Exsel/L. de Kort-T. van Uden/A. Jonkman 6-0 6-1. VD: I. Neele/E. Leewes-I. Saman/A. Ketting 6-2 6-0. GD: J. van Krimpen/E. Lee- wes-A. Ketting/T. van Uden 6-4 6-4, L. de Kort/I. Neele-A. Jonkman/D. Boude wijns 6-2 6-3. Vijfde klasse. DOS 2-Souburg 7-1, Domburg-Boskreekji Ludo et Emergo-MLTC 5 4-4, Zuid/Vfe Hoek-Halsteren 2 3-5, Zierikzee-"" 5-3, MLTC 4-Smash Boz 2 1-7. Mannen, tweede klasse. kreek-Delftse Tennisbond 4-2, me'78-Unicum 4-2, Zoetermeer-Phfe 5-1. 't Halve Maantje-Tilburg 2 24 Enkelspel: V. Greeve-M. van Rijn 6-3, H. Schipper-M. Wienbelt 3-64-6: van der Wel-F. Ugees 3-6 4-6, J. land-F. van den H^an 3-6 2-6. Dubfe spel: V. Greeve/R; van der Weill Wienbelt/F. Ugees 6-0 4-6 4-6, Schipper/D. van 't Westeinde-F \i- den Haan/K. Berenschot 6-1 6-3. Der/i klasse. Souburg-Oud-Beijerle,-,; 4-2. Enkelspel: R. Thienen-S. Sinq> 6-0 6-3, M. de Witte-M. Sala 2-6 7-6 J. Wiggers-M. Katoen 6-0 6-3, A. Kuij Bijsterveld 3-6 6-3?3-6. Dubbelspel;: Thienen/A. Kuijl-M. Sala/J. BijsteivS 3-6 3-6, J. Wiggers/M. de Wille-; Singeor/M. Katoen 4-6 6-4 7-6 d'. Zoom 2-'t Halve Maantje 2 4-2. En kelspel: S. Huismans-P. van Driel 6) 6-3 6-4, J. van Wezenbeek-I. Walram 7-6 6-3, R. van de Klis-S. van Buren 6-3, P. Potter-R. van der Wel 6-7 Dubbelspel: S. Huismans/B. Hji mans-S. van Buren/B. Meulblok 6-26-; R. van de Klis/J. van Wezenbeek-P.v;- Driel/I. Walraven 3-6 6-4 4-6. Vierde klasse. Boskreek 2-Halsteren Wouw-Duiveland 5-1, De Zoom 3$ Stoof 1 6-0. Vijfde klasse. Soub.- 2-United Service 3 0-6, Axel-'t HaV- Maantje 3 2-4, 't Halve Maantje 4-R* 0-6, De Bongerd-Pagnevaart 5-1, Ka:e le-Steenbergen 6-0. Vrouwen, eerste klasse. TOC-DOi 6-0. Enkelspel: D. van Rijswijk-A. pers 7-6 6-1, A. van der Rest-M. KIk-. terboer 6-2 6-0, J. Petri-S. Siegers E-; 6-0, M. Verspuy-M. Hendriks 6-0 2-66-E Dubbelspel: J. Petri/M. Verspuy-U Cremers/A. Pijpers 2-6 6-2 6-2, A. va der Rest/D. van Rijswijk-S. SiegersV Hendriks 6-1 6-2 Tweede klasse. Zif rikzee-Hiaten 2 1-5. Jongens, hoofdklasse. Tean-DeBo:. gerd 5-1. Enkel: M. van Weteringti- Krijger 6-1 6-1, V. van de Honert-R.<; Nood 6-3 6-3, N. van den Dool-T. Kltj pe 6-1 6-2, S. Groot-D. Dorssers 1-62-- Dubbel: V. van de Honert/S. Groot" Kleppe/D. Dorssers 6-4 3-6 6-3, M.vai de Weteringh/N. van den Dool-R, ft Nood/R. Krijger 6-4 6-4. woensdag Biljarten Gust Boonen driebandentoernooi Derde ronde, (café Juliana, Colijrs plaat). Aanvang: 19.00. Voetbal Champions League. Halve finale: larreal-Arsenal. Eredivisie. Play-offs om plaats ink- tertoto. Eerste ronde: Heracles-NEC RKC-Vitesse. (Advertentie) Jessica van der Spil tig op het rugbyveld te vinden is, wekt dan verbazing. „Ja, maar toch heb ik in die sport die angst om iets op te lopen niet. Tackles zie je altijd wel aanko men, te meer omdat ik niet te gen de top sta. En ik voel min der pijn aan mijn enkel, omdat ik bij het rugbyen alleen maar vooruit loop. Dat scheelt heel veel." Van der Spil, die bij Sport school Geelhoed begon, kan on danks alles terugkijken op een aardige carrière. Twee keer (in 2001 en 2003) werd ze Neder lands kampioene bij de zwaarge wichten. Tijdens nog vijf andere NK's belandde ze ook op het po dium. Ze greep daarnaast drie keer de nationale titel in de leef tijdscategorie -20 en één keer in de -17. Van der Spil deed mee aan twee EK's en een WK voor landenteams. Ze kwam boven dien twee keer uit op de Univers- iade, de Olympische Spelen voor studenten. Tijdens de edi tie van 2003 werd ze derde. BELSELE - De jeugdige motor crosser Stefan Hage (13) uit Goes kwam sterk voor de dag in België. Bij de jeugd was hij in de 85 cc-klasse duidelijk de sterkste en mocht de grootste trofee mee naar Nederland nemen. Hage reed in Belsele in een ge mengde klasse met de 125 cc en daarin werd hij overall tweede achter Foucaert. De wedstrijd om de Paastrofee kende vier manches, die werden verdeeld over eerste en tweede paasdag. HEERJANSDAM - Corina Leijs heeft een menwedstrijd in Heer- jansdatn gewonnen. Met haar paard Quimara was ze het beste in de categorie enkel- span paard. Na een mindere pe riode is de Kapelse weer terug aan het front. Twee weken gele den werd Leijs tweede tijdens de SGMW in Heukelom. Vla-FLIP® van Campina is in korte tijd razend populair geworden. Het is een superlekker toetje met vitaminen en maar 1.5 procent vet! Er is nu ook Dubbelvla-FLIP® van Campina. met twee heerlijke smaken vla en een sausje in één pak. Tover een vrolijke regenboog op uw bord met de smakelijke varianten Bananenvla Vanillevla. Choco ladevla Vanillevla of Frambozenvla Vanillevla. Vul het diagram zo in dal in elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3 x 3 vlakjes alle ajfers van 1 tot en mei 9 precies één keer voorkomen. ©DENKSPORT PUZZELBLADEN Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen) Meer informalie: e-mail info@nrp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor ul Anky van Grunsven gaat als grote favoriete van start bij de strijd om de wereldbeker dressuur, morgen en zaterdag in Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18