Medici wensen kernziekenhuis L Provincie positief over inzet van ZMF De stad trekt aan de Zeeuwen Reeks van natuurexcursies in Zeeuws-Vlaanderen Provincie wees tijdig op problemen invoer mosselzaad Meerderheid specialisten ziet heil in hoogtechnisch medisch centrum 15 Kantonrechter ziet steeds meer geldproblemen Petitie tegen ontpolderen naar provincie Jaarvergadering Vrouwenraad Geld voor plattelandsplannen Geen hoger beroep rookkamer Gratis sportkrant op Schouwen Celstraf voor bedreiging Fanfare neemt afscheid van dirigent Moons MIDDELBURG - Steeds meer Zeeuwen kunnen (een deel van) him rekeningen niet meer beta len, zo blijkt uit gegevens van je rechtbank. kantonrechters moeten Is meer zaken behandelen woensdag 19 april 2006 van mensen die geen of onvol doende geld hebben gestort op de rekening van postorder- en telecombedrijven, verhuurders en verzekeraars. In 2002 behan delden de kantonrechters nog 12.286 zaken. Vorig jaar waren dat er 18.559. De groei wordt volgens rechtbankpresident L. van Dijke vooral veroorzaakt door de toename van het aantal handelszaken. „Die mensen wil len in de regel wel betalen, maar hebben het geld niet", aldus de president. Ook het aantal faillis sementen nam de afgelopen ja ren wat toe. Van 535 in 2002 via 616 in 2004 naar 658 vorig jaar: vergeleken met 2002 is dat een toename met 23 procent. Ook de bestuursrechters moes ten vaker een uitspraak doen. In 2002 kregen ze 651 zaken voor gelegd. Vorig jaar waren dat er 928. De werkdruk voor de kinder rechters is de afgelopen jaren eveneens toegenomen; van 619 zaken in 2004 naar 814 vorig jaar. Van Dijke weet niet of die stijging toevallig is. De afgelo pen jaren schommelde het aan tal zaken voor de kinderrechter tussen de 619 en 647. Op alle an dere terreinen ziet de president een stabilisatie. Zo schommelt het aantal strafzaken al jaren rond de 4600. mnr Claudia Sondervan MIDDELBURG - Eén centraal hoofdziekenhuis erbij in Zee land. met een betere intensieve ïorgafdeling zodat kinderen en iraumaslachtoffers niet de pro- \incie uit hoeven. Dat is de voor waarde die de medisch specialis- in Zeeland stellen voor bete re ziekenhuiszorg in Zeeland. Van hen wil 85 procent samen- weiken op Zeeuwse schaal, mits centrale ziekenhuis in Zee- 1 er komt. Als daar de grote onderzoeken en behandelingen plaatsvinden kunnen de artsen meer tijd steken in ingewikkel de behandelingen. Patiënten her stellen nadien in een van de drie huidige ziekenhuizen of in de verpleeg- en huisartsenbedden bij de poliklinieken in Oost burg, Hulst, Middelburg of Zie- rikzee, waar de specialisten con sult houden. Vijftien procent, meest Zeeuws- Vlaamse specialisten, ziet niets inzo'n opzet, blijkt uit het twee de onderzoek 'Zorg op locatie' de regisseur voor de toekom stige ziekenhuiszorg in Zeeland, Vierhout. Vandaagvertelt hij in De Mythe Goes wat de artsen in de zie kenhuizen nodig achten voor zorg in Zeeland. Uit zijn gesprekken met de medisch spe cialisten afgelopen jaar blijkt dat de meningen soms sterk ver schillen binnen maatschappen. Vierhout leidde in 2004 een com missie van wijzen die op ver van de provincie Zeeland jonderzocht hoe de Zeeuwse zie kenhuiszorg versterkt kan wor den. De Zeeuwse chirurg, hoogleraar voorzitter van de Orde van door Rinus Antonisse Medisch Specialisten kreeg van de provincie de opdracht de sa menwerking in de ziekenhuis zorg te onderzoeken. Eén van drie leden van Vierhouts com missie, H. Simons, leidt sinds 2005 de Oosterscheldeziekenhui- zen in Goes en Zierikzee en sinds dit jaar de holding Zieken huis Zeeland, waarin Zieken huis Walcheren en de Ooster- scheldeziekenhuizen hun fusie voorbereiden. De naam van de holding weer spiegelt nog het ideaal dat Vier- hout's wijzen schetsten: één Zeeuwse ziekenhuisorganisatie met drie basale ziekenhuizen en vier poliklinieken, opgetopt met een hoogtechnisch medisch cen trum zodat ook zeer zieke men sen in Zeeland behandeld kon den worden. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen doet echter niet mee. Volgens de directie is de verwevenheid met de thuiszorg in de Zorgsaam- koepel daarvoor te complex en heeft De Honte meer aan samen werking met het universitair zie kenhuis Gent. Het inzetten van de fusie boven de Westerschelde werd in Ter- neuzen ervaren alsof de samen- werkingsvraag aan Zeeuws- Vlaanderen niet serieus was, liet directeur J. van der Heide vorig jaar aan leden van Provinciale Staten weten. Een aanbod om als Zorgsaam wel in de holding te stappen, maar een fusie nog uit te stellen sloeg Zorgsaam af, meldt Vierhout. Patiëntenverlies Hij waarschuwt in zijn rapport dat Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren door groot patiëntenver lies aan Belgische ziekenhuizen verwordt tot een behandelpost voor Gent waarin Nederlandse zorgverzekeraars niet meer wil len investeren. De Zeeuwse ziekenhuizen kun nen minder dan andere Neder landse ziekenhuizen omdat ze elk te weinig patiënten heeft om voldoende medische specialisa ties en behandelvoorzieningen aan te trekken. Samen hebben de ziekenhuizen ruim voldoende patiënten om een topklinisch ziekenhuis neer te zetten, stelt Vierhout. Dan zouden ernstig zieke mensen en verkeersslachtoffers niet meer op langdurig transport hoeven naar ziekenhuizen buiten Zee land. Dat kost Zeeland nu le vens, stelt Vierhout. Zeeland telt de meeste verkeersdoden en kent in industrie en scheepvaart grote ramprisico's, maar het duurt vaak meer dan een uur voor slachtoffers traumazorg be reiken, mat het Rijkinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in 2004. Vierhout's presentatie in Goes begint om 13.30 uur. OUDELANDE - De protesteren de boeren in de vijf Zeeuwse pol ders die in aanmerking komen voorgetijdennatuur, willen vrij dag tijdens de Statenvergade ringeen petitie aanbieden. Daarin protesteren ze tegen de plannen voor ontpoldering en la- ze weten dat onderhande laars over grondaankoop niet welkom zijn. Gisteravond hebben de grondei genaren en -gebruikers van de Zuid-, Everinge- en Van Hat- tumpolder in de Zak van Zuid- Beveland de horloges gelijk ge zet en is afgesproken voor vrij dag belet te wagen bij de provin- zie, met name bij gedeputeerde M.Kramer (PvdA, natuur en wa ter) De bedoeling is dat samen net de betrokkenen uit de Zeeuws-Vlaamse Hellegat- en Eendragtpolder te doen. ^oordvoerder R. van Hekken iet weten dat bij de boeren veel nieuwe) vragen over de plan nen voor aanleg van getijdenna- luurin de polders langs de Wes- terschelde leven. „Zo staat er nergens dat per se binnendijks natuur moet worden aangelegd. hebben niet kunnen achter zalen wie dat precies eist. Vol tas Brussel zijn er ook andere gelijkheden." Daartoe rekenen de boeren na- tauraanleg buitendijks. Als '•oorbeeld noemde Van Hekken ;adere ontwikkeling van de na- riur op en rond de Plaat van Baarland, onder meer met be- Mp van strekdammen. Boven- vinden de boeren dat een tetere bescherming van de Schelde op zich al helpt de na- 'uunvaarden in stand te hou den. Van Hekken: „Daar hoort ook bij een nieuwe afweging of tr wel zonodig verdiept moet ''orden." MIDDELBURG - Het Platform Zeeuwse Vrouwenraad houdt dinsdag 2 mei een algemene le denvergadering in Middelburg. De Vrouwenraad is 's middags 'egast in het provinciehuis in Middelburg. Op het programma Maan onder meer een rondlei ding door het Zeeuws Museum en de Wonderkamer. Aanmel dt 0118-682500. Woningbouw in de nieuwe Middelburgse wijk De Mortiere: in de Zeeuwse hoofdstad wonen ongeveer 20.000 mensen in wat het Centraal Bureau voor de Statistiek als stede lijk gebied omschrijft. foto Ruben Oreel door Martijn de Koning GOES - Hoewel wonen op het platteland in trek is, wonen steeds meer Zeeuwen in een ste delijke omgeving. Wel is het zo dat zeventig procent van de be volking nog altijd in het lande lijk gebied woont. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Het telde voor alle woningen in Nederland het aan tal adressen (woningen en win kels) dat zich in een straal van één kilometer rond dat huis be vindt. Is dat groter dan 1500, dan wonen de bewoners in stede lijk gebied. Komt het CBS op 1000 tot 1500 adressen in de buurt, dan vallen inwoners onder matig stedelijk gebied, terwijl minder dan 1000 adressen een indeling in de cate gorie landelijk gebied inhoudt. In Zeeland hebben bewoners van de gemeente Vlissingen ge middeld de meeste adressen in de buurt: 1675. Daarna volgen Middelburg (1571) en Goes (1158). De laagste cijfers scoren de gemeenten Veere (251) en Noord-Beveland (195). Die zijn dus nog echt platteland. Overigens: het is vooral een sta tistische benadering. Het CBS verstrekt de cijfers per gemeen te. Een uitsplitsing per kern kan de instantie niet geven. Zeer stedelijk In slechts vier Zeeuwse gemeen ten woont een deel van de bevol king in wat het CBS stedelijk ge bied noemt. In Middelburg en Vlissingen geldt dat voor ruim 20.000 mensen, in Goes voor een kleine 10.000 en in Temeuzen voor bijna 7000. Samen vormen zij 16,4 procent van de Zeeuwse bevolking. Dat is niet veel meer dan acht jaar geleden. Wel op vallend is de stijging in de cate gorie 2500 adressen en meer (de zogenaamde zeer sterk stedelij ke gebieden). Het aantal bewo ners daarvan verdubbelde naar 6500. Met name de gemeente Vlissingen heeft daar grote in vloed op. In de gemeenten Hulst en Schou- wen-Duiveland woont een aan tal mensen in een matig stedelij ke omgeving. In de overige ze ven gemeenten woont iedereen in landelijk gebied. Overigens woont het overgrote deel van de Zeeuwse bevolking nog altijd in het buitengebied: circa 265.500 van de 380.000 in woners. Landelijk gaat dat op voor veer tig procent van de pakweg 16 miljoen inwoners. Daarmee is het aantal mensen dat in stede lijk gebied woont in Nederland voor het eerst groter dan het aantal inwoners in een landelij ke omgeving. Gedeputeerde Staten willen subsidieovereenkomst sluiten tot en met 2009 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieu Federatie kan tot en met 2009 rekenen op een provinciale bijdrage van ruim 350.000 euro per jaar. Het dagelijks provincie bestuur is positief gestemd over de inzet van de ZMF en prijst de zeer actieve opstelling. De ZMF is van belang voor het verwezenlijken van de provin ciale doelen op het gebied van natuur, landschap en milieu. Om de vereniging zekerheid te bieden, wil het dagelijks provin ciebestuur voor meerdere jaren een subsidie-overeenkomst af sluiten. Onderstreept wordt dat de vere niging opkomt voor 'een rijke natuur, een schoon milieu en een mooi landschap' en het bre de terrein van de ecologische duurzaamheid tot haar werkter rein rekent. Beïnvloeding van het beleid speelt een grote rol. Vandaar dat de ZMF vertegen woordigd is in zo'n dertig pro vinciale overlegvormen. Voor de goede orde zet het dage lijks provinciebestuur de uit gangspunten van de vereniging op een rij: een rol als coördinator en ver binder met betrekking tot de in zet van natuur- en milieuorgani saties; initiatiefnemer en meedenker door met eigen ideeën en voor stellen te komen 'én inspireren de en vernieuwende visies te ont wikkelen'. Het sluiten van een meerjarige overeenkomst over subsidie is niet nieuw. De vorige liep in 2005 af. De subsidiebedragen houden geen verhoging in (dat is vorig jaar al tussentijds ge beurd). Ze worden wel aange past aan kostenstijgingen en geldontwaarding. Nieuw is dat het dagelijks pro vinciebestuur met de ZMF jaar lijks een zogeheten 'prestatie-af spraak' wil maken. Dat wil zeg gen: de vereniging moet waarma ken wat ze belooft. Lukt dat niet, dan kan dat gevolgen heb- door Réné van Stee NIEUW-NAMEN - Natuurbe schermingsverenigingen houden deze week diverse excursies in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag begint om 13.30 uur een excursie in het Verdronken Land van Saeftinge. Dit groot ste brakwaterschor van Neder land is alleen met een gids te be zoeken. De tocht is zwaar en al leen geschikt voor goed gezonde mensen. Vertrekpunt is het be zoekerscentrum aan de Emma- weg in Nieuw-Namen. (Aanmel den op 0114-633110). Kinderen tot twaalf jaar kunnen vrijdaga vond mee met een avondwande ling van jeugdwerkgroep 't Stek- kertje van natuurbeschermings vereniging De Steltkluut. Hier bij staan nachtdieren centraal. De tocht begint om zeven uur en duurt tot uiterlijk negen uur. Plaats van vertrek is de Klap- straat 39 te Koewacht. Vooraf aanmelden op 0114-314280. De ze zaterdag houdt De Steltkluut een vroegevogeltocht in Clinge. Er wordt om vijf uur 's morgens verzameld op de parkeerplaats aan de Molenstraat te Clinge. De tocht is interessant voor men sen die zangvogels wil leren ken nen. Meer informatie: 0114- 315430. Komende zondag is er een wandeltocht in natuurge bied Canisvliet. De wandelaars dienen om half tien aanwezig te zijn in de huiskamer van de bos wachter aan de Bernhardstraat 80 te Westdorpe. Meer info op 0115-453832/617486. MIDDELBURG - Acht projecten die de leefbaarheid van het platteland moeten bevorderen, krijgen subsidie van de provincie. Er gaat bijna 127.000 euro naar toe. Het gaat onder meer om een marktinformatie-systeem voor biologische boeren, een educatieve route in wijnbouwerij de Druivengaerde bij Wissenkerke, oprichting van een Vlaams-Nederlands kenniscentrum voor vlasteelt, verbe tering van de afzet van Zeeuwse streekproducten, inrich ting van een ouderwets winkeltje in de oude bakkerij te Geersdijk, biologische menu's in Zeeuwse zorginstellin gen en het maken van een plan voor uitrusting van een speciaal expeditieschip, dat gaat varen op de deltawate ren (ter promotie van de onder- en bovenwaterwereld). ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat niet in hoger beroep tegen de gerechtelijke uitspraak over de rookkamer. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders besloten. „We zijn er nog niet helemaal uit hoe we daar verder mee omgaan", zegt wethouder A. Ver- seput. „We hebben een aantal voorstellen op tafel gehad, zoals: gaan we door met de huidige kamer of moet er wat anders komen? Dat wordt nu verder uitgewerkt en natuur lijk gaan we dat ook bespreken met de ondernemings raad." Verseput hoopt op korte termijn duidelijkheid te kunnen geven aan de medewerkers van het gemeentehuis. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflak- kee krijgen een regionaal sportblad. De bedoeling is de krant één keer in de twee weken huis aan huis gratis te verspreiden, aldus initiatiefnemer P. Godrie. De krant verschijnt op het tabloidformaat. Vrijdag moet onder de naam Eilandsport een proefnummer bij zo'n dertigdui zend huishoudens op de deurmat vallen. Slaat het initia tief aan, dan is het de bedoeling het blad vanaf september uit te geven, vertelt Godrie. Hij is daarvoor grotendeels af hankelijk van het toehappen van adverteerders en andere geldschieters. De proefuitgave verschijnt volledig in ei gen beheer. Eilandsport gaat bestaan uit minimaal zes tien pagina's met voorbeschouwingen, achtergronden, programma's en uitslagen van het belangrijkste sport nieuws in de regio. Daarnaast heeft Godrie contact met voetbalprof Dolf Roks en korfbaltopper Dennis Voshart voor het schrijven van een regelmatig terugkerende co lumn. Vooralsnog begint het blad met twee redacteuren, twee fotografen en twee opmakers. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen veroordeelde gisteren een 43-jarige inwoner van Terneuzen tot vijftien dagen cel voor bedreiging. De bedreigingen werden 5 december vorig jaar in Terneuzen geuit, waarbij ook het slachtoffer zich niet onbetuigd had gelaten. Het slachtoffer is de vriend van de dochter van de partner van de verdachte. De vriend wordt gezien als kansrijke veelpleger. Hij wordt begeleid door de reclasse ring, waarmee in de strafmaat werd rekening gehouden. De Terneuzenaar heeft de vijftien dagen celstraf in voor arrest uitgezeten. Daarnaast werd de proeftijd van vijf weken voorwaardelijke gevangenisstraf, waarin hij zat, met een jaar verlengd. ben voor de subsidie-uitkering. In de meerjarige overeenkomst leggen provincie en ZMF ook vast aan welke zaken, naast het 'gewone' werk, de komende tijd extra aandacht gegeven wordt. Het gaat onder meer om inzet ten voor een gezonde leefomge ving: duurzame stadsuitbrei ding, verdere inrichting van de Zeeuwse havens en minder auto kilometers door meer openbaar vervoer en fietsen. De milieufe deratie richt zich verder op een duurzaam landelijk gebied: leef baarheid, natuur en landschap moeten versterkt worden. Eco nomische projecten in het bui tengebied zijn onderhevig aan 'verevening', ofwel voor wat hoort wat. Bij uitvoering van een plan moet er geld betaald worden voor versterking van na tuur en landschap. Derde aan dachtspunt is verstandig om gaan met water. Hierbij is het oog onder meer gericht op terug keer van de natuurlijke dyna miek (getijbeweging) in de delta wateren. Binnendijks dient bij ruimtegebrek meer rekening te worden gehouden met het ge bruik van - schoon - water. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft vanaf half 2004 een en andermaal ge vraagd om de uitzaai van buiten landse oesters in de deltawate ren grondig te toetsen aan de Eu ropese regels. Het ministerie van Landbouw en Natuur is ge wezen op de risico's van het ver lenen van een uitzaaivergun ning zónder een gedegen onder zoek. Dit meldt het dagelijks provin ciebestuur op wagen van Staten lid I. Vogelaar (WD). Nu de Raad van State recent de ver gunning vernietigde, omdat er geen goede beoordeling van de gevolgen van uitzaai was ge maakt, acht het dagelijks provin ciebestuur het niet verstandig dat op korte termijn een nieuwe vergunning of een gedoogbe- schikking worden afgegeven. Eerst zal duidelijk moeten zijn of de import van Ierse en Engel se mossels gevaren oplevert voor de natuur in de deltawate ren, in het bijzonder de Ooster- schelde. Minister Veerman van LNV heeft beloofd in september aanstaande een besluit te nemen over. een nieuwe vergunning. Verongelijkt Statenlid Vogelaar toonde zich hoogst verongelijkt over het voortrekken van natuurbelan- gen boven de economie. Het da gelijks provinciebestuur denkt daar anders over: als uit onder zoek blijkt dat uitzaai van weemde mossels geen gevaar op levert, kan alsnog een vergun ning voor import worden ver leend. Wel wordt aangetekend dat in gebieden die vallen onder de Eu ropese Vogel- en Habitatrichtlij nen, naast de natuur óók ruimte moet zijn voor andere activitei ten, zoals visserij. Daar dringt de provincie ook op aan. Het dagelijks provinciebestuur weerspreekt Vogelaars opvat ting dat Nederland het braafste jongetje van de klas is en de Eu ropese regels strenger hanteert dan andere EU-landen. „Wij hebben geen aanwijzingen dat hier door andere lidstaten licht zinnig mee omgegaan wordt." De WD-er beweerde dat in het Duitse Wilhelmshaven de na tuurfunctie van een gebied was veranderd voor economische ac tiviteiten. Het dagelijks provin ciebestuur merkt op dat hier niets van bekend is. De Duitse bestuurders horen gewoon (net als bij de import van mossels in Zeeland) vooraf onderzoek te doen. Nederland is niet het eni ge land dat worstelt met de Eu ropese regels: tal van landen zijn al door het Europese Hof veroordeeld, omdat ze de regels niet navolgden. Het gaat dan vooral om het aanwijzen van waardevolle natuurgebieden als te beschermen gebied en het in passen van de Europese regels in de nationale wetgeving. Het dagelijks provinciebestuur beklemtoont dat er ruimte is voor vernieuwende visserijpro jecten in de deltawateren. Voor beeld: proeven met het invangen van mosselzaad. Wel is het zo dat in een beschermd gebied al tijd rekening moet worden ge houden met de natuurwaarden. CLINGE - Dirigent Luc Moons is acht jaar verbon den aan fanfare Weldoen Door Vermaak (WDV) Clin ge. Zaterdag neemt hij af scheid tijdens het lentecon cert van de fanfare. De Percussiegroep verzorgt eerst onder leiding van Luc van Hoorick een optreden en daarna staat het concert van de fanfare geheel in het teken van het afscheid van Moons. Er worden wer ken gespeeld waaraan zo wel het korps als de diri gent goede herinneringen hebben. Op het programma staat Hymn of the Highlands, Phantom of the Opera, Ro bin Hood, Dichter en Boer, Deep Purple en de Abba Se lection. Het concert begint om acht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15