Samenwerking is de enige manier Angst beïnvloedt prestatie I Artsen moeten niet op Gods stoel zitten Onderzoek naar epo als hulpmiddel bij hartinfarcten Dokters hebben commercie nodig om geneeskunde verder te helpen 7 Minder eten levert langer leven op Oudere embryo heeft meer succes Roken vergroot kans op diabetes Light verhoogt kans kanker niet Bidden kan operatie beïnvloeden Neusspray moet libido verhogen bij nader inzien dinsdag 18 april 2006 Knor Claudia Sondervan GOES. - Het is 'dansen met egel tjes', samenwerken met de far maceutische industrie in me disch onderzoek. „Je moet we- waar de stekels zitten en daar goed mee om leren gaan om jezelf te beschermen", vindt deGoese cardioloog Anho Liem. Zolang er onvoldoende neutrale onderzoeksbudgetten zijn, bij voorbeeld van de overheid, zul len Liem en zijn collega's met de farmaceutische industrie moe- samenwerken om de genees kunde verder te brengen. Trouw-journalist Joop Bouma viel Liem aan in zijn boek Slik ken, hoe ziek is de farmaceu tische industrie?. De cardioloog had onderzoeksbanden met fa brikant Astra Zeneca en was de initiatiefnemer tot de introduc tie van diens cholesterolverla ger Crestor in de ziekenhuisapo theken in Goes en Vlissingen, waar het oudere, goedkopere en bewezen veilige en werkzame middelen verving, stelde Bou- Hij suggereerde een te hecht commercieel verband tus- de fabrikant en de arts. Liem was op het moment dat het boek verscheen op een medi sche conferentie over de nieuw ste langlopende studies naar de werkzaamheid en veiligheid van Crestor in Atlanta. Daar werd bewijs gepresenteerd voor de vermoedens die Liem in zijn pro motie in 2003 uittte over Cres- tors effect op aderverkalking rond het hart. Liem kon daardoor niet reage ren, maar hij doet dat nu wel. .Bouma schreef een goed door wrocht werk", antwoordt Liem. Jaar hij schildert artsen, met name huisartsen heel naïef af." Contacten met de farmaceu tische industrie zijn als dubbel zijdig plakband, omschrijft hij. Baar moet je voor oppassen. a's die ik spreek, hebben dat akelig goed door." Artsen zijn slim genoeg om ge paste afstand te houden tot de commercie, gelooft hij. „Vaak is meeliften op een commerciële pnderzoeksvraag de enige ma Cardioloog Liem vindt dat artsen slim genoeg zijn om gepaste afstand te houden tot de commercie. nier om zaken onderzocht te hebben die wij interessant vin den." De integriteit van farma ceutisch onderzoek is de laatste jaren door wetgeving steeds be ter beschermd, vindt Liem. Bouma wees in zijn boek op stichting Paracard in Kapelle, die het geld beheert dat de Goe- se cardiologen krijgen voor on derzoek naar vragen die genees middelenfabrikanten graag be antwoord zien. De tijd die de cardiologen in zulk onderzoek steken, blijft dus onbetaald, merkt Liem op. Paracard staat geregistreerd op Liems thuisa dres, omdat hij penningmeester is van de stichting. „De post moest ergens naar toe", ver klaart Liem. Dat is in overleg met de voorzitter van Paracard gebeurd, vertelt hij. De voorzit ter is Thijs Bierens, tevens lid van de Raad van Toezicht van de Oosterscheldeziekenhuizen en voormalig Emergis-direc- teur. Uit de gelden van Paracard wordt onderzoek gesteund dat anders geen financiering vindt, legt hij uit. „Zoals vorige week, voor een promotieonderzoek in Leiden naar ontstekingsfacto ren bij aderverkalking. De stich ting heeft reagentia, stoffen die foto Willem Mieras reacties opwekken, gekocht voor die onderzoeker. Hij vond geen aanvullende financiering en de Hartstichting betaalt on derzoek altijd maar voor een deel." Paracard betaalde ook een vijfja rig onderzoek naar mogelijke be scherming tegen hart- en vaat ziekten door foliumzuur bij 593 Bevelandse hartpatiënten. Het leverde onlangs nieuwe inzich door Paul van Dijk Meneer Janson vraagt hoe lang hij nog heeft. Hij is 82 jaar en is al jaren aan zijn rolstoel gekluisterd. Het is moeilijk praten met hem. Ondanks een gehoorap paraat hoort hij maar de helft. „Ik vind het wel mooi geweest zo. Hoeveel jaar geef je me nog?" Hij kijkt me met zijn dieplig gende ogen indringend aan. Het zoals veel ouderen heeft hij nog een heilig geloof in dokters. Hij beschouwt mij en mijn collega's als mensen met een ongelimiteerde ken nis, in staat tot het beant woorden van alle vragen. Dus daarom ook het verzoek iets te zeggen over het aantal jaren dat hij nog voor de boeg heeft. Uit een recent onderzoek in het Engelse tijdschrift Fami ly practice (januari 2006) blijkt dat tweederde van de ouderen boven de tachtig met de huisarts wil praten over hoelang hun leven nog duurt. Ze willen dat weten om een plan te kunnen ma ken voor de resterende jaren. Niet alleen ouderen komen met de vraag hoe lang ze nog hebben. Ook de jonge vrouw met kanker in de alvleesklier wil informatie over haar leef- hjdsprognose. De vijftiger die net gehoord heeft dat hij darmkanker heeft met uit zaaiingen komt met de twij fel over de tijd die hem nog rest. En de ouders van Erno (10), die lijdt aan een spier ziekte, zoeken zekerheid over de levensverwachting van hun zoon. Statistieken Wat moet je antwoorden als patiënt recht voor zijn reap vraagt naar zijn of haar levensprognose? Statistisch weten we natuurlijk veel. De levensverwachting bij de ge boorte voor mannen is 76,2 jaar en voor vrouwen 80,9 jaar. Wordt gewaagd hoe oud iemand wordt die de leeftijd van 65 al heeft bereikt, dan hgt het weer anders. Vrou wen leven dan gemiddeld nog 19 jaar en mannen 15 jaar. Ook kunnen we uitspraken doen over de gemiddelde le vensverwachting bij een be paalde ziekte. In de medische wereld spreken we dan vaak over de vijf jaarsoverleving van een ziekte. Hiermee geeft men aan dat het percentage patiënten dat vijf jaar na het stellen van de diagnose nog in leven is. Deze maat wordt vooral gebruikt bij verschil lende vormen van kanker, maar ook bij hartkwalen of een gebroken heup. Zo is de vijfjaarsoverleving bij teelbal kanker 95, bij dikkedarmkan- ker 57 bij eierstokkanker 45 en bij pancreaskopkanker maar 7. Bij al deze cijfers geldt dat het gemiddelden zijn, gegevens die ontleend zijn aan onderzoeken onder grote aantallen patiënten. Voor de individuele patiënt kunnen daar geen zekerheden aan worden ontleend. Elk in dividu leeft zijn eigen leven, niemand leeft volgens het ge middelde. De vijfjaarsoverle ving van iemand met kanker is bovendien afhankelijk van het type en het stadium van de aandoening. Ook de leef tijd van de patiënt is bepa lend voor de prognose. Die statistische gegevens ge ven geen houvast. Ze produce ren schijnzekerheden voor het individu. Huisartsen moe ten niet op de stoel van God gaan zitten. Ze moeten oppas sen met het geven van progno ses over de levensduur van hun patiënten. Op basis van de statistische gegevens voor bepaalde ziektes kan geen voorspelling worden gedaan over de levensverwachting van het individu. Artsen die zich daar toch aan wagen be geven zich op glad ijs. Paul van Dijk is huisarts ten op: foliumzuur' doet weinig tot niets om hartproblemen te verhinderen. Liem: „Geen fabrikant wil dat onderzoek vergoeden, omdat fo liumzuur zo goedkoop is dat er niets aan te verdienen valt." Nu is van foliumzuur weinig schadelijks te verwachten, maar zeker weet de wetenschap dat niet over lange perioden van tijd. Dat is een valide argument dat ook de tegenstanders van de nieuwe, sterkwerkende choleste rolverlagers als Crestor gebrui ken: de veiligheid voor de pa tiënt op de lange duur is niet be wezen. Ondanks alle toezicht op de pa tiëntveiligheid rond onderzoe ken is er altijd een risico, vindt Liem. „Maar met wachten help je de geneeskunde niet vooruit. Inmiddels zijn we zover dat we middelen menselijkerwijs niet meer placebo-gecontroleerd kunnen onderzoeken. Omdat je het niet kan maken ze te onthou den aan de controlegroep." Er is altijd een gevaar dat art sen te gretig op een nieuwe medi cijnontwikkeling duiken, tekent hij aan. „Artsen zijn altijd en thousiast om in de voorhoede te zitten, zeker bij gebieden als de kankergeneeskunde. Maar zeg nou zelf, als het om een geliefde van mij zou gaan, dan kies ik voor dat nieuwe middel." Hobby's Overigens zijn niet bij alle on derzoek in het Oosterscheldezie- kenhuis patiënten in persoon be trokken. Veel vaker pluizen on derzoekers medische behandel- gegevens na om nieuwe patro nen te ontdekken. De honkvast heid en behandeltrouw van de Zeeuwen maakt de inwoners van deze provincie voor veel za ken een ideale onderzoekspopu latie. „Er gebeurt hier veel epi demiologisch onderzoek. We hebben een database met twin tig jaar patiëntgegevens. Wat el ders vaak niet mogelijk is, een patiënt langdurig volgen, kan hier wel." Liem trekt zijn schou ders eens op. „Dat zijn zo van die hobby's van de cardiologen hier." Wetenschapper Pijpers heeft voor zijn onderzoek met opzet gebruik gemaakt van een zeven meter hoge klimwand. Daarbij is angst goed te manipuleren. foto Harmen de Jong/GPD door Patricia van der Zalm Angst heeft niet alleen invloed op allerlei lichamelijke proces sen, maar beïnvloedt ook het prestatievermogen. Dit blijkt uit promotie-onderzoek van be wegingswetenschapper Rob Pij pers. Mensen gaan langzamer en houteriger bewegen, hun blik veld vernauwt en hun vaardig heid neemt af. Maar presteren onder druk is te leren. AMSTERDAM - Hoe hoger de deelnemers aan het onderzoek van Rob Pijpers op de klim wand waren, des te meer bij hen de spanning opliep. Hun hart slag ging omhoog, de melkzuur concentratie in het bloed nam toe, met als gevolg spierpijn. Hun spieren raakten vermoeid en zij gingen houteriger bewe gen. Zij werden ook minder vaardig, dat wil zeggen: naarma te zij hoger klommen en nerveu zer werden, slaagden zij er min der goed in om de klimgrepen te bereiken. Pijpers, verbonden aan de Facul teit der Bewegingswetenschap pen van de Vrije Universiteit Amsterdam, heeft voor zijn on derzoek met opzet gebruik ge maakt van een zeven meter hoge klimwand. „Daarbij is angst goed te manipuleren. Maar de uitkomst, namelijk dat angst de prestatie beïnvloedt, geldt niet alleen voor sporten maar ook voor bijvoorbeeld rij- of school examen doen." De deelnemers, honderd in totaal, moesten eerst laag bij de grond klimmen. Daarna moesten zij dat doen op vijf meter hoogte. Via een band om de borst en video-opnamen werden hartslag en spierbewe- gingen geregistreerd. Met een soort 'angstthermometer' kon den zij achteraf zelf aangeven hoe nerveus zij waren. Een enke ling vond het te eng en haakte af. Volgens Pijpers, die op dit on derzoek is gepromoveerd, liepen de effecten van het klimmen voor alle deelnemers vi'ij paral lel. „Angst zit in het hele lijf, in lichaam en geest. Spieren, waar neming, vaax'digheid, ademha ling. In de spox'tpsychologie wordt wel gekeken naar het ef fect van nex'vositeit op de eind- prestatie. Maar nu hebben wij meer gekeken naar het effect op het lichaam. Zo kun je hopelijk beter inzicht krijgen in wat dit betekent voor de uiteindelijke prestatie. Je kunt het ook om- clx'aaien: in lichaam en geest ge beurt van alles. Dus is het ver wonderlijk dat mensen onder grote druk nog tot prestaties in staat zijn." Hoe kan het dat je wel in staat bent hard weg te x'ennen als je achterna wordt gezeten door een enge man of woeste hond? „Dat is een extreem soort angst, waax'door je op de vlucht slaat. Dat geldt trouwens niet altijd: je kunt ook vex'lamd van angst doodstil blijven staan. Dat soox't angsten hebben we in mijn on- dex'zoek niet opgeroepen. Dat mag ook niet." Koppeling Uit zijn klimexperiment blijkt verder dat angst de waax-neming van de deelnemers beïnvloedt. „Je krijgt een soox't tunnelvisie. Je scant een minder groot deel van je omgeving. Waax-neming en beweging blijken erg gekop peld te zijn. Het is nog niet be kend waax'om die versmalling van de aandacht vaak centraal is. Daax'om zijn wij nu bezig met vervolgonderzoek, waarbij deel nemers een camera op hxin hoofd bevestigd krijgen. Wij kunnen dan registreren in hoe- vexTe angst hun blikveld ver nauwt en waar de deelnemers precies naar kijken." Pijpers is ook benieuwd hoe je kxxnt voox'komen dat er onder druk allerlei lichamelijke en vaardigheidseffecten ontstaan. „Wij willen deelnemers laten trainen onder spanning, zodat zij er minder last van hebben als het er echt op aankomt. Het uit gangspunt is dat je aan nervosi teit kunt wennen door lastige si tuaties na te bootsen." Neem tennisser Björn Borg of oud-voetballer Willem van Ha- negem, zegt hij. „Borg heeft vele ux'en lang zijn forehand geoe fend. Hij was daar een kei in. Van Hanegem, ook een goede tennisser, zei ooit dat hij zijn fo rehand oefende door een fiets op z'n kop te zetten en precies zó tegen het voorwiel te slaan dat het ronddraaide. Ik denk dat hoe beter en soepeler je een bepaalde handeling beheerst, des te kleiner de kans dat nervo siteit die vaardigheid negatief beïnvloedt." GPD BATTON ROUGE - Wat bij knaagdieren al is aange toond, lijkt ook voor mensen op te gaan. Langdurig min der calox'ieën naar binnen werken, leidt tot een langer le ven. Tenminste, een aantal signalen van het vex'ouderings- proces (onder meer schade aan het DNA en de hoeveel heid insxiline in het bloed) neemt in sterkte af, meldt L. Heilbronn van de Louisiana State University in Batton Rouge in het medisch tijdschrift Jama op grond van me tingen bij mensen die zes maanden lang 25 procent min der calorieën te eten kx-egen. Of minder calorieën eten bij mensen daadwerkelijk leidt tot een langer leven, zullen langdui'ige proeven moeten uitwijzen. GPD BRUSSEL - Tei-ugplaatsen van één embryo van vijf da gen oud (blastocyst-stadium) bij in vitro fertilisatie (ivf) levert een grotere kans (32 procent tegenover 22 procent) op een succesvolle zwangerschap dan het tei-ugplaatsen van één embryo van drie dagen oud. Dit concludeei-t E. Papanikolaou van de Vrije Universi teit Brussel in het medisch tijdschrift New England Jour nal of Medicine op grond van een onderzoek bij 350 vi*ou- wen jonger dan 36 jaar. Het terugplaatsen van slechts één embryo bij ivf wordt steeds meer toegepast om meerling zwangerschappen te voorkomen. GPD BIRMINGHAM - Zowel roken als passief x-oken vex-groot de kans op diabetes of glucose-intolex-antie (een voorsta- dium van diabetes). Dit concludeert T. Houston van de University of Alabama in Birmingham in het Bx-itish Me dical Journal op grond van een onderzoek onder ruim 4500 mensen. Voor rokex-s was de kans op diabetes 66 procent hoger, voor passieve x-okers 35 procent hoger, vergeleken met niet-rokers die ook niet aan andermans rook waren bloot gesteld. GPD WASHINGTON - De kunstmatige zoetstof aspartaam, veel verwerkt in light-frisdranken, verhoogt bij mensen niet, zoals in het verleden op grond van x-attenstudies is gesuggex-eex-d, het risico op kanker. Dit meldde U. Lim van het National Cancer Institute tijdens een congres van de American Association for Cancer Reseax-ch in Washing ton op grond van een langlopend ondex-zoek onder bijna een half miljoen mensen. GPD BOSTON - Bidden voor iemand die een hartoperatie moet ondergaan vergroot juist de kans op een minder goede af loop, indien de patiënt weet dat er voor hem wordt gebe den. Zo constateert H. Benson van de Harvax-d Medical School in Boston in het vakblad American Heart Journal op grond van een ondex-zoek onder 1802 patiënten. Bidden zonder dat de patiënt dit weet, heeft geen invloed op de afloop van een operatie, blijkt eveneens uit het on derzoek van Benson. GPD door Claudia Sondervan GOES - Het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes is een onder zoek begonnen naar epo (erythropoïetine) als therapieon- dersteunend middel bij hartpa tiënten. Vermoed wordt dat het hartschade kan beperken. Samen met internist-oncoloog H. van Halteren werkt cardio loog A.H. Liem aan een meerja- x'ig onderzoek waarbij zowel be handelaar als patiënt niet weten of zij epo of een placebo geven danwel krijgen. Het onderzoek is gekoppeld aan onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen. Epo is een nagemaakt menselijk nierhormoon. Het stimuleert de aanmaak van rode bloedcellen en helpt daaxmee het zuurstof transport in het lichaam. Epo wordt gebruikt om bloedarmoe de bij kankertherapie te bestrij den, maar kan mensen in slech te conditie ook een gi-aadje meer geven om een behandeling te doorstaan. Niet bij iedex-een slaat epo aan. Er zijn mensen die niet reageren op de stof. Van Haltex-en ondex-zocht de wer- king van epo eerder. In 2004 pro moveerde hij op ondex-zoek naar behandelwijzen van dikke daxm- kanker, waax-bij hij een gunstig effect van epo zag optx-eden. „Epo wordt al standaard ge bruikt bij dialysepatiënten, die door hun nierziekte het hor moon niet aanmaken. Epo kan celvei-val afi-emmen. Als dat zo is, waarom dan niet bij hartin farcten?", motiveert Liem zijn deelname. Bloeddruk Epo kan een meex-waarde heb ben voor hax-tpatiënten als blijkt dat het zorgt dat er min der spiex-weefsel in verval raakt na een infarct en het hart dus be ter kan blijven functioneren. „Het gaat om één injectie, ge woon in een bloedvat." Er is een klein i-isico aan verbonden, zegt Liem. „Het werkt licht bloed- drukverhogend. Maar daar ne men hartpatiënten al medicatie tegen. Die kan je op dat effect af stemmen." Het effect van de epo op het hartweefsel wordt gemeten door met tussenpozen bloed af te me ten en dat te controleren op een stof die vrijkomt als lichaamscel len sterven. Een bevriende hoog leraar van de universiteit in Lei den kan aan de hoeveelheid van dat bepaalde enzym zien wat de extacte omvang van de hartscha- de is, vertelt Liem. „Dat is belangrijk voor de voor uitzichten van een patiënt." De collega-onderzoekers in Gronin- gen kunnen hun bevindingen toetsen aan mi'i-scans, die het hart nauwkeurig in beeld bren gen. Het Goese ziekenhuis heeft geen geld voor een mri-scanner. NIJMEGEN - Wetenschappers van het FC Donderscentrum in Nijmegen doen onderzoek naar een libidoverhogende neusspray voor vrouwen. Het onderzoek gebeux-t in op dracht van een Zwitsers bedrijf dat de spx-ay op de markt brengt. De spray bevat het hor moon testostex-on, aldus de woordvoerder van het Nijmeeg se centrum voor hersenondex- zoek en wordt getest op vrijwil ligsters. Na het toedienen wordt met een hex-senscan gekeken in hoeverre de spray de opwinding beïnvloedt. „We kijken in eerste instantie niet naar de seksuele opwinding, maar naar het alge hele opwindingsniveau", aldus de wooi'dvoerder. Volgens de Zwitserse px-oducent is het middel speciaal bedoeld ter verhoging van het libido bij vrouwen. Naar een dergelijk middel is veel vraag, stelt het on- derzoekscenti-um in Nijmegen. Het ondex-zoek zal zeker enkele maanden dux-en. ANP In het artikel 'Het pijnstillen zelf rege len' (pagina Gezondheid, PZC vrijdag 14 april) staat dat het pijnstillend mid del voornamelijk paracetamol is, aange vuld met diclofenac of naproxen. Dit is niet juist. De basisvoor pijnstilling is pa racetamol in vloeibare of tabletvorm. Daarnaast kunnen patiënten zichzelf via het pijnpompje een speciaal samenge stelde cocktail van pijnstillend middel toedienen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7