Verwarring slaat toe waar Prodi verschijnt Paus dringt aan op dialoog in conflicten Demonstrant gedood bij onlusten Nepal Tsjaad laat Soedanese vluchtelingen met rust wall street BEDANKT VOOR UW STEUN AAN VASTENAKTIE ^BF| Gratie voor terdoodveroordeelden Sidorski premier Wit-Rusland Doden door aanslagen in Sri Lanka Chodorkovski ontziet aanvaller Levenslang gratis metro voor baby Japanse soldaat duikt na 60 jaar op t. Grootste beeld van Mao komt in Tibet Bijna-premier Italië: Nederland buiten kopgroep EU Amerikanen smullen van aangiftes beroemdheden Politie Ambon i zoekt preventief activisten RMS PURESCROONHEID LaBan Zorgen VS over nieuwe kerncentrifuge van Iran van onze redactie buitenland GENEVE - Tsjaad heeft zijn dreigement ingetrokken om vluchtelingen uit de Soedanese regio Darfoer binnen enkele maanden uit te zetten. In een gesprek met de VN-Hoge Commissaris voor de Vluchtelin gen, Antonio Guterres, heeft de president van Tsjaad Idriss De by gezegd dat de vluchtelingen uit Darfur niet met geweld uit het land worden verwijderd. Dat heeft de VN-vluchtelingen organisatie Unhcr gisteren laten weten. Tsjaad had vorige week ge dreigd om de Soedanezen uit te zetten. Het dreigement moest dienen als een drukmiddel op de internationale gemeenschap om iets te ondernemen om het con flict in Darfoer op te lossen. Volgens Tsjaad steunt Soedan de rebellen die eerder deze maand hebben geprobeerd om de regering van Deby omver te werpen. Deze rebellen zouden via Darfoer Tsjaad binnenko men. Zaterdagh beschuligde de Tsja- dische president Idriss Deby in een toespraak tot aanhangers in de hoofdstad Ndjamena zijn Soe danese ambtgenoot Al-Bashir van volkerenmoord. Deby zei dat de bevolking in het naburige Darfoer moet worden gered door snel troepen te stu ren onder mandaat van de Vere nigde Naties. In Darfoer heeft volgens Deby de ergste volkeren moord plaats die de Soedanese president Al-Bashir tot dusver re op zijn geweten heeft. ANP/AFP NEW YORK - De Amerikaanse aandelenbeurzen sloten giste ren met verlies door de opgelo pen olieprijs. De Dow-Jonesindex sloot volgens voorlopige cijfers 83 punten, ofwel 0,7 procent lager op 11.054 pun ten. De Nasdaq daalde 1 procent (ruim 22 punten) tot 2303 punten. De S&P-500-index ging 7 punten om: laag tot 1282 punten, een daling van 0,5 procent. De prijs van een vat olie doorbrak gisteren op de termijnmarkt in New York de 70 dollar per vat, de hoogste stand in bijna acht maan den. Oplopende spanningen over het nucleaire programma van Iran en de aanhoudende politieke on rust in Nigeria zorgden voor zicht op nieuwe records. Op de valuta markt ging de euro voor 1,2256 dollar de handel uit. Bij het slot van de handel vorige week donder dag was dat nog 1,2115. Vrijdag hielden de beurzen in Euro pa en de VS de deuren gesloten. Ook maandag was er in Europa geen handel. ANP Advertentie VASTEN AKTIE Cordaid t EflHNj VOOR GOEDE DOELEN www.vastenaktie.nl MANILA - Filipijnse gedetineerden in de ge vangenis van Manila. De Filipijnse presidente Gloria Macapagal Arroyo heeft ter gelegenheid van Pasen alle doodvonnissen omgezet in gevan genisstraffen. Dit kondigde het staatshoofd zon dag aan in haar paasboodschap. Momenteel zit ten 1205 Filipijnen in dodencellen, meestal we gens moord, verkrachting of ontvoering. Sinds de ambtsaanvaarding van Arroyo in 2001 zijn geen executies meer uitgevoerd. De Filipijnen hadden de doodstraf in 1987 afgeschaft en in 1994 opnieuw ingevoerd. Sindsdien zijn zeven mensen terechtgesteld met een dodelijke injec tie. foto Rolex dela Pena/EPA dinsdag 18 april 2006 MINSK - Het parlement in Wit-Rusland heeft gisteren Sergej Sidorski weer benoemd tot premier. Sidorski was al premier onder de omstreden president Aleksandr Loe- kasjenko, maar moest formeel aftreden toen deze zich ver kiesbaar stelde voor een derde ambtstermijn. De dictatoriaal regerende Loekasjenko won de verkiezin gen van 19 maart met 80 procent van de stemmen. Vol gens de oppositie en het Westen verliepen de verkiezingen oneerlijk. Tijdens de campagne mochten de tegenstanders van Loekasjenko zich niet vrij uiten. Na de verkiezingen werden honderden oppositieleden ge arresteerd. ANP/RTR COLOMBO - In Sri Lanka zijn gisteren zeker acht men sen omgekomen door twee aanslagen. Een landmijn die bevestigd was aan een riksja, kostte in de noordelijke stad Vavuniya het leven aan vijf militairen. De bestuur der van de riksja bleef ongedeerd. Ook op het schier eiland Jaffna, in het uiterste noorden van Sri Lanka, over leden drie mensen door de ontploffing van een mijn. Het geweld op Sri Lanka is de afgelopen weken flink toe genomen. De aanslagen zijn waarschijnlijk het werk van de rebellenbeweging van de Tamiltijgers, de LITE. De be weging vecht voor een zelfstandige Tamilstaat op het ei land. Sinds 2002 geldt er een staakt-het-vuren, maar de onderhandelingen over een vredesregeling zitten in een impasse. ANP/RTR/AFP MOSKOU - De voormalige Russische oliemagnaat Mi- chail Chodorkovski dient geen aanklacht in tegen de me degevangene, die hem donderdag met een mes in het ge zicht verwondde. Dat maakte de advocaat van de oprich ter van het olieconcern Yukos zondag bekend. Chodorkovski was ooit een van de rijkste mensen in Rus land maar zit nu een gevangenisstraf uit van acht jaar we gens fraude en belastingontduiking. Hij zit opgesloten in een afgelegen strafkamp in Siberië. ANP/AFP BOGOTA - In de metro van de Colombiaanse stad Medel ijn is zaterdag voor het eerst een baby geboren. De 29-jari- ge Luz Enidia Torres, die met haar man onderweg was naar het ziekenhuis, beviel met de hulp van een kinder arts die toevallig in de trein aanwezig was. De baby, een jongen, maakt het goed en heeft de naam Juan Estaban ge kregen. Van het gemeentelijke openbaar vervoerbedrijf kreeg de kleine Juan Estaban ook meteen een cadeau: hij mag zijn hele leven gratis met de metro. ANP/AFP TOKIO - Een doodgewaande Japanner, die tijdens de Tweede Wereldoorlog in het uiterste oosten van de Sovjet unie als soldaat diende, is opgedoken in Oekraïne. De inmiddels 83-jarige Ishinosuke Uwano brengt morgen voor het eerst in ruim zestig jaar weer een bezoek aan zijn vaderland. Dat maakte het Japanse ministerie van Volks gezondheid gisteren bekend. Uwano woont in Oekraïne waar hij ook een gezin heeft gesticht.AÏVP PEKING - De Chinese autoritei ten laten in Tibet een 12 meter hoog beeld van Mao Zedong plaatsen. Het gaat volgens het Chinese staatspersbureau Xin hua om het hoogste Mao-beeld in China en het eerste in Tibet. Het gevaarte van 35 ton moet in juli gereed zijn. Het plaatsen van het beeld is Tibet is volgens Tibetanen in ballingschap een nieuwe politieke provocatie. Communistische troepen namen in 1950 Tibet in en houden het sindsdien in een ijzeren greep, ondanks aanhoudende kritiek van de internationale gemeen schap. ANP De Nepalese politie voerde gisteren charges uit in de toeristische wijk van Kathmandu. door Aad Luymes KATHMANDU - Nepalese mili tairen hebben gisteren in de stad Nijgadh het vuur geopend op demonstranten. Hierbij is ze ker een dode gevallen en zijn ze ker vijf mensen gewond ge raakt, aldus ooggetuigen. Het is -al het vijfde dodelijke slachtoffer sinds de betogingen tegen koning Gyanendra twee weken geleden begonnen. Het openbare leven in de Nepa lese hoofdstad Kathmandu raakt steeds verder verlamd door de stakingen en betogingen die gisteren de twaalfde dag in gingen. Voedsel en brandstof worden schaars en de prijzen stijgen. De betogingen hadden afgelo pen dagen ook voor het eerst plaats in de toeristische wijken van de hoofdstad. Honderden mensen in de wijk Thamel scan deerden leuzen tegen koning Gyanendra en staken autoban den in brand. Agenten arresteer den een dozijn mensen. De poli tie gebruikte traangas om de me nigte te verspreiden. De oppositie heeft voor donder dag een grote demonstratie aan gekondigd. Verkiezingen Koning Gyanendra trok vorig jaar februari alle macht naar zich toe uit onvrede over het functioneren van de regering, nadat hij in mei 2002 het geko zen parlement had ontbonden. foto Na ren dra Shrestha/EPA Hij maakte vrijdag bekend dat hij zo spoedig mogelijk verkie zingen wil houden. De vorst noemde echter geen datum. De oppositie wees de mededeling van de koning van cle hand, om dat die geen enkele waarde zou hebben. Zij denken dat er onder het bewind van de koning geen vrije en eerlijke verkiezingen mogelijk zijn. ANP/RTR jnnr Hetty van Rooij BRUSSEL - Hij is nog niet eens echt terug op het Europese poli tieke toneel, maar toekomstige Italiaanse premier en ex-voorzit- ter van de Europese Commissie Romano Prodi heeft al voor ver warring en onduidelijkheid ge zorgd. In een interview in de Britse Sunday Times zegt Prodi dat er voor Nederland en Groot-Brit- tannië geen plaats is in de 'kop- sroep' van landen die nauwer moeten samenwerken. ,Een ver taalfout' haastte zijn woordvoer derhaastig te verklaren. In zijn vijf jaar als Europees Commissievoorzitter is Prodi tal- malen in de problemen ge komen door onduidelijke en on doordachte uitspraken en ver warrende mededelingen. Zijn slechte beheersing van het En en een mompelende manier spreken maken het alleen maar erger. In de Sunday Times mengt hij zich in de discussie over de toekomst van Europa, die is vastgelopen na het Neder lands-Franse 'neen' tegen de Grondwet. In Prodi's visie moe ten zes landen versneld gaan sa menwerken: Italië, Frankrijk, Duitsland, Spanje, België en Luxemburg. Dat zijn volgens Prodi „de landen die het meest vastbesloten zijn om door te zet ten met een gemeenschappelijke Europese politiek". Groot-Brittannië hoort daar vol gens Prodi niet bij, omdat dat land heeft gekozen voor„een be leid dat meer onafhankelijk is van de EU". De relatie tussen Prodi en de Britse premier Tony Blair is legendarisch slecht' in zijn periode als commissievoor zitter werd Prodi regelmatig door Blair geschoffeerd. En hoort Nederland, na het 'neen' tegen de Grondwet, er volgens Prodi nou wel bij of niet? In elk geval krijgt de boodschapper de schuld. De journalist van de Sunday Times heeft een 'ver taalfout' gemaakt, liet Prodi gis teren weten. Hij zou juist heb ben gezegd dat Nederland er uit drukkelijk wèl bij hoort. Uit het interview blijkt dat het gesprek (met een Britse journalist) plaatsvond in een eersteklas coupé van een Italiaanse trein, maar het wordt niet duidelijk of de voertaal Italiaans of Engels was. Het probleem en de excuses klin ken degenen, die Prodi in Brus sel als Commissievoorzitter in de weer hebben gezien, heel ver trouwd in de oren. „Onduide lijk" zegt staatssecretaris Nico- laï (Europese Zaken) „Als het Prodi zou gaan om het Neder landse nee tegen de Grondwet, dan zit hij op het verkeerde spoor." GPD door Clemens Ingwersen WASHINGTON - Amerikanen hebben sinds afgelopen weekein de weer de kans een kijkje te ne men in de portemonnee van be roemde landgenoten. De aangiftes zijn binnen bij de belastingdienst IRS. Veel mensen die openbare amb ten bekleden, hebben hun aan gifte weer openbaar gemaakt, blijkt uit Amerikaanse mediabe richten. President Bush en zijn vrouw Laura hadden afgelopen jaar bij voorbeeld een belastbaar inko men van 618.694 dollar en be taalden 187.768 dollar aan fede rale inkomstenbelasting, maak te het Witte Huis bekend. Ze de den het daarmee iets slechter dan het jaar ervoor toen dat res pectievelijk 672.788 dollar en 207.307 dollar bedroeg. Vicepresident Cheney en zijn vrouw Lynn boeren een stuk be ter dan George en Laura Bush. De Cheneys hadden over 2005 een inkomen van ruim 8,8 mil joen dollar. Veel geld daarvan (bijna 7 mil joen dollar) schonken ze aan goe de doelen waarmee ze een om vangrijke aftrekpost creëerden. Schwarzenegger Lezers van de Los Angeles Ti mes kregen een kijkje in de keu ken van gouverneur Arnold Schwarzenegger van de staat Ca- lifornië. Zijn campagneteam maakte de cijfers over 2002-2004 bekend. In 2004 verdiende de filmster en politicus 16,8 miljoen dollar en betaalde 4,3 miljoen dollar aan federale en statelijke belastin gen. Een stijging van 21 procent ten opzichte van het jaar daar voor. ANP (Advertentie) VERWENNERIJ door Clemens Ingwersen en Henk van het Klooster VATICAANSTAD - Paus Bene- dictus XVI heeft zondag in zijn eerste paasboodschap uitge breid stilgestaan bij het lijden van mensen in de hele wereld en de vele bedreigingen voor de vre de. De conflicten in de wereld kun nen slechts met een dialoog wor den opgelost, meende het hoofd van de Rooms-Katholieke kerk. Hij riep de internationale ge- door Anna Ferschtman NEW YORK - Amerikaanse des kundigen vermoeden dat Iran in M geheim onderzoek doet naar een geavanceerde techniek om uranium te verrijken. De aankondiging van Teheran, vorige week, dat het kernbrand stof had ven-ijkt baarde Was hington al veel zorgen. Maar de opmerking van de Iraanse presi- oent Ahmadinejad dat zijn land onderzoek doet naar een nieuw (Advertentie) soort kerncentrifuge deed de alarmbellen nog harder rinke len. Het gaat om de zogenoemde P2 centrifuge, waarmee uranium sneller en beter kan worden ver rijkt. Iran heeft eerder gezegd dat het onderzoek naar het ge bruik van P2 was gestaakt. Uit de opmerking van de president zou blijken dat deze research weer op gang is gekomen of nooit is weggeweest. Dat zou kunnen betekenen dat Iran veel sneller in staat zal zijn om een kernbom te ontwikkelen dan waarnemers nu inschatten. Iran kreeg een prototype van de P2 van de Pakistaanse kerngeleer de en -spion Khan, meldde de New York Times gisteren. Iran zegt dat het alleen voor vreedzame doeleinden kernener gie wil opwekken. De internatio nale gemeenschap twijfelt hier aan. Volgens de VS wil Teheran een kernbom produceren. ANP meenschap op compromissen te zoeken om oplossingen te vin den voor de brandhaarden in de wereld. Grote mogendheden zou den een actievere rol moeten spe len om vrede en veiligheid op al le continenten te brengen. De paus beklemtoonde dat een 'voor alle partijen eervol' com promis ook de sleutel is tot een oplossing van het conflict tus sen Iran en tal van westerse mo gendheden over de nucleaire am bities van de islamitische repu bliek. Hij noemde Iran niet bij naam. De paus riep voor de 200.000 ge lovigen die op en rond het Sint-Pietersplein waren samen gestroomd, ook op tot steun aan het Palestijnse volk, opdat dat een echte staat kan opbouwen. Benedictus, die zondag zijn 79e verjaardag vierde, deed ook een dringend oproep voor vrede in de door geweld geteisterde Soe danese regio Darfoer en stond stil bij de rampzalige situatie in het gebied van de grote meren in Afrika. De paus sprak de hoop uit dat er ook vrede mag komen in Irak, dat wordt geteis terd door 'een tragedie van ge weld'. Terrorisme De paus zei te bidden dat lei ders en internationale organisa ties 'gesterkt worden in hun wil vreedzame coëxistentie tussen de verschillende rassen, cultu ren en religies te bewerkstelli gen om zo de dreiging van het terrorisme weg te nemen.' Traditiegetrouw bedankte de paus Nederland voor de bloe men die de paasviering in het Vaticaan opsieren. In plaats van de onder zijn voor ganger, Johannes Paulus II, be knopte dankbetuiging, dank u voor de bloemen, sprak de nieu we kerkvorst in vloeiend Neder lands nadrukkelijk zijn waarde ring uit. „Ik wil mijn hartelijke dank tot uitdrukking brengen voor de ve le bloemen uit Nederland", zei de kerkleider. In 62 talen wenste Benedictus de wereldbevolking een zalig Pa sen toe. ANP/DPA e JAKARTA/AMBON - De politie op Ambon zoekt separatisten en radicalen om gewelddaden op de verjaardag van het uitroepen van de Zuid-Molukse Republiek (RMS) te voorkomen. I De politie op Ambon zoekt sinds afgelopen week naar voor- eal Molukse activisten die de ei- e landengroep uit de Indonesische afederatie willen. Dat moet hel- -pen voorkomen dat de verjaar- i dag van het uitroepen van de RMS, 25 april, tot gewelddaden leidt. ANP V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5