Kampeerboeren willen uitbreiden PZC PZC Bram Levi spreekt alle talen in Cadzand Hans Dingemanse wint Maerlant Poëzieprijs Minder zwerfvuil langs deltawateren leeuws-Vlaamse afdeling VeKaBo doet beroep op gemeente Sluis 13 Publiek Sasse Megaparty moet nog even wennen Frontale botsing in Cadzand Ze zijn zo lekker eigenwijs Beeldhouwer Lannoye overleden Dronken man verliest rijbewijs Verheije bolkoning Bedrijven tevreden over Expo Axel agenda dinsdag 18 april 2006 rinnr Frank van Cooten SCHOONDIJKE - Het bestuur van de Vereniging Kampeerboe- ren (VeKaBo) Zeeuws-Vlaande- pleit voor een uitbreiding het kleinschalig kamperen van vijftien naar 25 eenheden. ,Sinds enkele jaren moeten on ze VeKaBo-leden veel gasten te leurstellen omdat ze, vooral in juli en augustus, al snel aan hun plafond zitten van vijftien een heden," stelt voorzitter M. Dee ge in een brief aan het college SAS VAN GENT - Met zo'n 1250 bezoekers op de vrijdaga vond en zo'n zeshonderd op za terdag was de organisatie van de Megaparty niet ontevreden. Hel tweedaagse festijn vond dit paasweekend voor de eerste keerplaats in De Vlaanderenhal in Sas van Gent. Vrijdagavond schudde de Sasse evenementenhal met de DJ's Paul Elstak, Mental Theo en de Ise DJ Shaun Baker en hun Belgische collega's Coone, Dark-E en D-Feat op zijn grond vesten. Verdeeld over twee hal len waren diverse stijlen te ho- Zo was er in een zaal waar alleen hardcore, hardstyle, hard- dance en jump werd gedraaid, terwijl in de tweede zaal de dan- celiefhebbers konden genieten van dance en club. Op zaterdagavond, tijdens de Sa turday Night Disco Fever, ging [het er allemaal een stuk rustiger toe. Zowel met de muzikale uitspattingen als ook met de pu blieke belangtelling. „Het is wel even wennen. Normaal gingen we altijd met een aantal vrien den naar Heikant, dat was een geweldig feest. Nu zijn er veel minder bekenden, maar de mu ziek is super en het is toch gezel- en daar gaat het toch om", zei Veerle Nout. CADZAND - Op de Ringdijk Noord in Cadzand zijn zondaga vond twee auto's frontaal op el kaar gebotst. Een 27-jarige automobilist uit de gemeente Sluis haalde een voorganger in. Net op het mo ment dat hij naast de auto reed, zag hij een tegenligger. Beide voertuigen botsten vol op el kaar. De tegenliggende auto werd bestuurd door een 26-jari- ge vrouw uit de gemeente Sluis. De inhalende automobilist heeft eenblaastest moeten doen,waar uit bleek dat hij wel had gedron ken, maar niet te veel. De vrouw klaagde over een pijn lijke nek en is door familie over gebracht naar het ziekenhuis. Beide auto's zijn weggesleept dooreen takelbedrijf. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl en de gemeenteraad van de ge meente Sluis. Omdat de vakantiegangers niet op de mini-camping terecht kun nen, wijken ze volgens Deege noodgedwongen en met tegen zin uit naar een tweede keuze. „De grote camping is voor deze categorie kampeerders geen al ternatief, waardoor zij vertrek ken naar een andere regio en in een aantal gevallen zelfs naar het buitenland." Het kleinschalig kamperen is vol gens de voorzitter een groeiend recreatief product, dat belang rijk is bij het aanbie- den van di versiteit aan kampeerders bin nen de gemeente Sluis.„De kam peerder die voor een mini-cam ping kiest, kiest vodr rust en een voud, de riante staanplaatsen, de gastvrijheid en niet in de laat ste plaats de beleving van het mooie Zeeuwse agrarische land schap. Een deel van de kampeer ders is op zoek naar rust en ruim te en zoekt niet het vertier van een camping met disco, restau rant en zwembad." Deege vindt de veertig mi ni-campings in de gemeente Sluis in vergelijking met de jaar lijkse toeristenstroom vrij be scheiden. De VeKaBo vindt het daarom niet overdreven het kleinschalig kamperen uit te breiden van vijftien naar 25 een heden per mini-camping. Dat wil volgens Deege overigens niet zeggen dat iedere onderne mer verplicht is te groeien naar die 25 eenheden. „Iedere ondernemer zal binnen de gestelde randvoorwaarden voor zichzelf besluiten in welke mate hij hieraan mee kan of wil doen. Dit kan betekenen dat hij besluit niet met tien extra eenhe den uit te breiden, omdat hij daarvoor te forse investeringen moet doen, of omdat zijn terrein te weinig ruimte biedt." Uit een peiling van VeKaBo on der de leden blijkt dat niet iede re mini-campinghouder zal uit breiden. „Het zal niet zo zijn dat er in de gemeente Sluis veer tig maal tien eenheden bijko men, waardoor zeker geen spra ke is van extra concurrentie voor de grote campingbedrij- ven." Vertrektijden In een andere brief aan het ge meentebestuur plaatst de VeKa Bo vraagtekens bij onderdelen van het gemeentelijke handha vingsbeleid. In dit beleid staan onder meer regels omtrent aan komst- en vertrektijden van va kantiegangers. Bij overtreding van deze regels moet de onderne mer een boete van vijfhonderd euro betalen. De VeKaBo vindt deze boete niet in verhouding staan tot de overtreding en vindt de regels te scherp aangezet. De vakantie ganger moet op een mini-cam ping de mogelijkheid hebben zijn tent op het gemakje af te breken. Dat past volgens de Ve- Kabo bij de .gemoedelijkheid van een mini-camping. „De ge moedelijkheid dragen wij hoog in het vaandel en mag niet ten koste gaan van een strikte hand having van de plaatswissel." In drie minuten tovert Bram Levi een karikatuur op het papier, door Frank van Cooten CADZAND-BAD - Aide en Tineke uit het plaatsje Neede in de Achterhoek hadden niet gedacht dat ze door hun be zoek aan Cadzand-Bad een eigen spot prent aan de muur hebben hangen. Ze werden zondag tijdens de Paasmarkt in de badplaats verleid door internatio naal karikaturist en sneltekenaar Bram Levi uit Zonnemaire. Levi speurt de markt af op zoek naar 'slachtoffers'. Mensen met een gezicht dat de moeite waard is om te tekenen, of een gelaatsuitdrukking. Uiteraard geen serieuze tekening, want daar is Bram Levi niet van. In drie minuten te kent hij een karikatuur. Mensen kijken met stijgende verbazing toe hoe hem dat telkens weer lukt. Greetje, de vrouw van Bram, staat hem bij en geeft hem spullen aan. Bram Levi heeft al zestig tekeningen gemaakt. En dat worden er steeds meer. Hij werpt al zijn charme in de strijd om bezoekers voor zijn schildersezel te krijgen. Bijna niemand weigert. Rugtas Lang staat hij niet op een plek. Hij zwerft de hele PaasmarktDat Levi zwerft, is niet vreemd. Een groot deel van zijn leven leidde hij een zwerversbe staan. Afkomstig idt een arbeidersnest in het Zuid-Hollandse Krimpen aan de Lek vertrok hij al met zijn tekenblok en potloodje in de rugtas naar België. Al liftend belandde het jochie in Parijs, waar hij zijn brood verdiende als teke naar in vele kroegen. Na verloop van tijd kwam Levi terecht op het Montmartre in de Franse hoofd stad, waar hij ging schilderen op kroegmuren. Via een vaste baan bij de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan-Am kwam Levi als tekenaar te recht in Tahiti, Peru, Tokio en tenslot te de Verenigde Staten. Hij kon zijn ei echter niet kwijt en kwam weer in Amsterdam en Parijs terecht. Bram Levi kreeg bekendheid door zijn spot- en politieke prenten bij Panora ma en De Telegraaf en als decorschilder van de bekende kinderserie uit de jaren zeventig, Oebele. foto Peter Nicolai Nu heeft hij zijn eigen entertainmentbu- reau. En zondag stond hij dus op de Paasmarkt in Cadzand-Bad. Altijd druk en altijd aan het tekenen, want dat is zijn leven. Zijn optreden trekt veel bekijks. Tot groot genoegen van Rini Leenhouts van Stichting Ondernemend Cadzand. De Paasmarkt is een initiatief van de stich ting. Leenhouts glundert van oor tot oor. Het zonnetje schijnt en er is veel volk in Cadzand-Bad. „Ik ben heel te vreden over de markt. Zo veel mensen had ik niet verwacht. We moeten er met zijn allen voor zorgen dat de bezoekers tevreden zijn. En dat doen we onder meer met deze Paasmarkt." Duits is de voertaal op de Paasmarkt. Traditiegetrouw verblijven ook dit jaar weer veel Duitsers in Cadzand. Dat is voor Bram Levi geen probleem. Hij spreekt alle talen. door Rob Paardekam KATS - Dichter Hans Dinge manse uit Goes heeft zaterdag de eerste (Jacob van) Maerlant Poëzieprijs gewonnen. Juryvoor zitter Frits van Oostrom noem de zijn gedicht 'Slik bij Kats' meesterlijk. Eind vorig jaar kondigde de stichting Kunstspoor Noord-Be veland aan een poëzieprijs in het leven te roepen. De prijs werd vernoemd naar de dichter Jacob van Maerlant. Die is voor al bekend van de Spiegel Histo- riael. Voor zijn beschermheer, de Zeeuwse edelman Nicolaas van Cats, schreef hij rond 1226 Der naturen bloeme. Hij ver bleef, zo wordt aangenomen, op het kasteel van de heren van Cats. De eerste editie van de amateur (Advertentie) Den Dekker ^Muziek KAPÉLLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com dichtwedstrijd leverde ruim 180 gedichten, van 91 schrijvers op. Per persoon konden maximaal drie gedichten worden ingezon den. Juryvoorzitter en Van Maer- lant-kenner Frits van Oostrom sprak zaterdag tijdens de uitrei king van een behoorlijk niveau. Toch sprong Hans Dingemanse er bovenuit. De Goesenaar zag zijn drie gedichten bij de beste vijf komen, zonder dat de jury dat wist. Die kreeg ze allemaal zonder naam te lezen. De twee andere genomineerden, beide met één gedicht, waren Arnold Parre uit Middelburg en Nell Nijssen uit Goes. Dingemanse zegt blij te zijn met de erkenning die hij kreeg. Hij toont zich wel kritisch over het algemene niveau. Van de onge veer twintig net niet genomi neerde gedichten die zaterdag middag werden voorgelezen, vond hij de helft slecht. Ook van de twee gedichten die naast de drie van hem waren genomi neerd, kon maar één hem echt bekoren. De vraag is of Dingemanse, die in Zeeland al behoorlijk bekend is, nog wel een amateurdichter genoemd kan worden. Zelf vind hij van wel, al geeft hij toe dat hij op het randje zit. „Maar ik heb nog niet gepubliceerd, en dan wordt je meestal nog als een amateur gezien." De Goesenaar hoopt over niet al te lange tijd een bundel te kun nen presenteren, maar volgens hem staan de uitgevers niet in de rij, omdat dichtbundels over het algemeen slecht verkopen. Aan de door Dingemanse gewon nen prijs is een bedrag van vijf honderd euro verbonden. Van de beste gedichten die zijn inge zonden, wordt later dit jaar een bundel uitgebracht. Slik bij Kats Rand van de wereld. Stervens- koud. Achter de lege haven waar een onzichtbare hand de hele dag een slijptol gaande houdt, begint het strand. Het hek piept schuin omhoog in zijn scharnieren. Schapen en ple vieren maken zich weg. De lijd wordt lang en dun. Melancholie is niets dan bij laag tij droogvallend verdriet. Geen toegang tot het slik: kwetsbaar gebied. Zo'n vijftig mensen kwamen met hun buldog naar Sint-Maartens dijk om te wandelen. foto Ed Oudenaerden/ANP doen", zegt ze. Ze besloot daar om zelf iets te organiseren. De deelnemers maakten zondag een tocht van ongeveer tien kilo meter in de omgeving van Sint-Maartensdijk. De meeste honden haalden met gemak de streep. „Buldogs zijn heerlijke honden", zei één van de baasjes zondag. „Je hebt tenminste iets in je handen en ze zijn zo lekker eigenwijs. Als jij zegt links, gaat die hond naar rechts. Het is wel jammer dat veel mensen er een verkeerd beeld bij hebben. Een Buldog wordt vaak gezien als een pitbullachtige, maar het zijn gigantisch lieve beesten." door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Niet iedereen kruipt met de paasda gen bij elkaar om lekker te eten. Zo'n vijftig mensen trokken zon dag met hun buldog naar Sint-Maartensdijk om eens een flink eind te gaan wandelen. De buldogwandeling is een ini tiatief van Megch de Laat uit Sint-Maartensdijk. Ze begon er twee jaar geleden mee. „De Ame rikaanse buldog is een ras dat steeds populairder wordt, maai er is voor deze honden en hun ei genaren gewoon heel weinig te AARDENBURG - In het Belgische Bornem is vorige week de beeldhouwer Henri Lannoye overleden. Hij werd ge boren in Aardenburg op 30 oktober 1946. Als jong kunste naar exposeerde Lannoye in het Aardenburgse stadhuis en in de Sint Baafskerk. Een boeiende expositie van een aankomend kunstenaar, maar ook niet geheel onomstre den. Plannen om als Aardenburgse gemeenschap een kruis aan te kopen waarin veel symboliek was vervat, gin gen niet door omdat het kunstwerk in die dagen niet be grepen zou worden. Bij de totstandkoming van het eerste 'Coensdike' aan de Bootstraat in Aardenburg werd voor het gebouw het beeldhouwwerk 'Rust' van Lannoye ge plaatst. Bij de sloop van het bejaardentehuis verdween het beeld uit Aardenburg om er niet meer terug te komen. CADZAND - Van een beschonken 19-jarige automobilist uit Breskens is zondagnacht het rijbewijs ingevorderd door de politie. De jongen viel op, omdat hij asociaal weg reed vanaf een parkeerplaats aan de Boulevard de Wielin gen in Cadzand-Bad. Door surveillerende agenten werd een stopteken gegeven. Hieraan gaf de bestuurder geen ge hoor. Toen de politiebus naast de auto reed, gaf de auto mobilist plotseling richting aan naar links en begon ook die kant op te sturen. Toen hij in de gaten kreeg dat de po litiebus naast hem reed, stopte hij. Plet bleek dat cle inzit tenden ruzie hadden gehad in een café en dat zij daarover hadden zitten praten in de auto. Uit een blaastest bleek dat de bestuurder zes keer de toegestane hoeveelheid alco hol had gedronken. Hij verklaarde dat hij zijn vrienden naar huis bracht, omdat zij geen rijbewijs hebben. Voor de 19-jarige duurt het ook weer even voordat hij een auto mag besturen. OOSTBURG - Medar Verheije behaalde zaterdag de ko ningstitel bij bolclub Raak tegen Staak in Oostburg. Vi ce- koning werd Frank van de Wege. De derde plaats was voor Mario Wieme. Heidi Fenijn behaalde bij de dames voor de tweede keer op rij de titel, voor Els Croes. Janet Doens werd derde. De nummers een en twee worden afge vaardigd om op 26 augustus in Sas van Gent om de Kei- zer(inne)titel 2006 te spelen. AXEL - Wat de ondernemers betreft, is Expo Axel zeker voor herhaling vatbaar. „Ze hebben goede contacten ge legd en behalve de stand op de beurs was het ook in hun eigen zaak een stuk drukker", zegt C. Schieman, samen met haar man de initiatiefnemer van de handels- en huis houdbeurs. Expo Axel sloot gisteren af met de drukste dag van alle vier. „Bezoekers stonden tot aan de Kerkdreef te wachten om naar binnen te kunnen. Gelukkig was het mooi weer", aldus Schieman. Expo Axel is voor het eerst sinds twaalf jaar weer gehouden op het Hofplein in Axel. Naast diver se stands van zowel plaatselijke, landelijke als Vlaamse ondernemers, zijn de afgelopen vier dagen ook diverse ac tiviteiten gehouden. Zoals een kindermiddag op zaterdag, een mini-playbackshow met 25 deelnemende kinderen op zondag en judo-demonstraties, gisteren. Een modeshow werd op alle vier de dagen gehouden. door Rinus Antonisse GOES - De vervuiling van de Nederlandse kust is afgelopen jaar toegenomen. In de Zeeuwse deltawateren echter, is minder vuil aangetroffen. Dit blijkt uit het zogeheten Coastwatch-onderzoek 2005 van stichting De Noordzee. In het ka der hiervan struinden scholieren en andere vrijwilligers ruim 83 kilometer strand af. Ze vonden meer vuil dan ooit in de afgelopen tien jaar, liet stich ting De Noordzee gisteren we ten. Gemiddeld werden per 500 meter strand 239 stuks afval ge vonden. Langs de Noordzeekust kwam dat op 268 stuks en in de Zeeuwse deltawateren slechts 57 stuks. In 2004 is 5,5 kilometer Zeeuw se kust onderzocht en toen wer den gemiddeld 67 stuks zwerf vuil per 500 meter kust gevon den. Vorig jaar deden drie Zeeuwse groepen mee aan de ac tie Coastwatch. Het Buys Ballot college en de Frans Naerebout- scoutinggroep deden dat in de Oosterschelde, het Groen Colle ge in de Westerschelde bij Bors- sele. Volgens stichting De Noordzee wijzen de onderzoeksgegevens van afgelopen jaren uit dat de vervuiling langs de zeearmen doorgaans minder ernstig uit pakt dan langs de stranden di rect grenzend aan de Noordzee. Dat kan een verklaring zijn voor de 'schonere' Zeeuwse kust stroken. Overigens is de stichting wel ver baasd over de toename van het zwerfvuil. „Sinds 2004 gelden nieuwe regels voor schepen om in de havens afval af te leveren. Dan is het vreemd dat daarvan geen positief resultaat te zien is", aldus woordvoerder E. van Well. Hij pleit voor een andere beta lingsregeling voor afgifte van vuil in de havens, om zodoende Advertentie Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com de drempel voor aflevering van afval te verlagen. Het aantal schepen dat afval af geeft in de havens is wel toege nomen, maar de gemiddelde hoe veelheid afval die wordt afgege ven is verminderd. Slechts een kwart van de schepen geeft af val in de havens af, de rest kie pert het overboord. Uit de herkomst van het door de Coastwatch-deelnemers verza melde afval blijkt dat het mees te aangespoeld is uit zee, dat wil zeggen afkomstig is van scheep vaart en visserij (42 procent). Tot recreatie en toerisme is 21 procent te herleiden en 1 pro cent is op het land gedeponeerd. De herkomst van 36 procent van het zwerfvuil is niet duidelijk vast te stellen. Meer dan de helft van het zwerf vuil, 55 procent, is plastic. Daar na volgen touwen en netten (15 procent), hout (12 procent), pa pier (6 procent), metaal (5 pro cent) en glas (4 procent). STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur: Kaarten, biljarten; 13.30 uur: Jokeren; 14.00 uur: Party dansen; De Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, aerobics; 14.45 uur; Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaar ten, biljarten, sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur; Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren; Dorpshuis, 19.30 en 20.45 uur: Line dance; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, computeren; 10.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur; Kaarten; 19.30 uur: Stijldan sen; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Film club; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur; Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; Kerklaan 87, 19.00 uur; Creatieve bijeen komst; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobics; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SINT-JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, bil jarten; 19.30 uur: Dansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljar ten; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WATERLANDKERKJE Protestants kerkje, 13.30 - 16.00 uur: Etsen van Mar cus van Loopik; WESTDORPE - Zaal Concordia,13.30 uur: KBO koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51