Pasen belooft een beter seizoen Survivaltocht met paaseieren zeeuwse almanak Goed afgelopen 15 Indië-strijders herdacht Opstarten kraker 3 Dow vertraagd C1000 Hulst aardigst tegen klant Antwerps jacht vastgelopen Tweede plek Babbeliekes Katholiek Hoek stapt desnoods naar de Paus r e II leeland trok afgelopen weekeinde meer bezoekers dan in 2005 r r C' <5 C ;en kpn sLu.lt je aan Torentje kerk moet worden gerestaureerd I C* S3 I Immm o v ill editie Zeeuws-Vlaanderen Berichten over ongevallen en ander onheil bereiken de re dactie van deze courant meestal via de politie. Zo ook het bericht van de onfortuin lijke vijftienjarige jongeman die paaszaterdag in een boom gaard onder een kantelende machine terecht was geko men. Over het lot van de jongen kon de politie niet meer ver tellen dan dat hij 'met onbe kende venoondingen' naar het ziekenhuis van Goes was gebracht. En daar blijft het dan meestal bij, wat de be richtgeving betreft. Deze keer echter stuurde de onfortuinlijke jongeman, Ro- bert-Jan geheten, een gerust stellend briefje per e-mail naar de krant: „Hallo, ik ben de jongen die onder de machi ne terecht is gekomen, zater dagochtend in de boomgaard. Ik ben er eigenlijk tussen ge komen, Het gaat nu allemaal weer goed met mij, alleen wel spierpijn en moet zwaardere pijnstillers slikken. Groeten, Robert-Jan. (ledactie: 0113-315649 mvw.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Moord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 18 april 2006 Trammelant in Goes TERNEUZEN - Oud-strijders, familieleden, scholieren van scholengemeenschap De Rede en Stichting Oost-In- dië Monument Zeeuwsch-Vlaanderen herdachten zater dagmorgen bij het Indiëmonument aan de Koninginnel- aan in Terneuzen de vijfendertig Zeeuws-Vlamingen die sneuvelden in Oost-Indië en Nieuw-Guinea, tussen 1945 en 1962. Voor het monument, dat een verdedigingswerk van gevlochten bamboe voorstelt en veiligheid, bescher ming en geborgenheid symboliseert, werden acht blauw kleurige hortensia's geplaatst. De potten refereren aan de acht voormalige Zeeuws-Vlaamse gemeenten waaruit de gevallen strijders afkomstig waren. Na het neerzetten van de hortensia's, plaatsten leerlingen van scholengemeen schap De Rede twee bossen bloemen aan de zijkanten van het monument en ontstak een van hen de scholieren sym bolisch de kaars. De school heeft het monument geadop teerd. TERNEUZEN - Het opstarten van kraker 3 van chemie concern Dow in Terneuzen heeft wat vertraging opgelo pen. Oorzaak is een lekkage, gistermorgen, in een van de leidingen. Voordat verder wordt gegaan met het opstart- proces moet het lek zijn gerepareerd. Ook wordt de oor zaak van de lekkage onderzocht. Het opstarten van de kraker gaat met fakkelen gepaard. Kraker 3 was uit be drijf genomen vanwege groot onderhoud. HULST - C1000 in Hulst werd zaterdagochtend, op de Dag van de Klant, uitgeroepen tot klantvriendelijkste on derneming van de gemeente. Inwoners van Hulst hadden een enquête ingevuld en de onderneming van de gebroe ders P. en B. Jansen kwam als beste uit de bus. De broers waren aangenaam verrast en hechtten veel waarde aan de ze uitverkiezing. „De waardering van het winkelend pu bliek en de gemeenschap van Hulst vinden wij een groot goed, we gaan met deze uitverkiezing in de toekomst nog wat doen", was de eerste reactie. Zij kregen een oorkonde en er was een grote slagroomtaart voor het personeel. WALSOORDEN - Het kajuitjacht Triplo is gisteren tus sen Walsoorden en Paal bij boei 61 aan de grond gelo pen. Het bootje met vader en zoon aan boord was op weg van Antwerpen naar Terneuzen toen het bij Walsoorden werd verrast door half tij. De Triplo lag op de zijkant te gen de keien met een gat aan bakboox-dzijde. De Triplo is door een sleepboot van berger Multraship vlotgetrokken en naar de jachthaven in Terneuzen gesleept. VOGELWAARDE - Het kinder koor de Babbeliekes uit Vogel waarde heeft in de finale van het Prins en Ploes kinderkoor spektakel in attractiepark Duin- rell in Wassenaar de tweede plaats behaald. De jury heeft lang gedebatteerd, maar uiteindelijk won het Tiki- kokoor uit Tilburg. „Ik ben enorm trots, ze hebben het toch maar geflikt, ze ston den daar en deden op het juiste moment wat ze moesten doen, geweldig. Dat Tikiko gewonnen heeft, daar kunnen we goed mee leven. Het is een heel professio neel koor. Van een dergelijk koor veiiiezen, is niet erg", vond dirigente Yvonne Neve. rtnnr Frank van Cooten [joEK - Katholiek Hoek is in rep en roer over het besluit b van de parochievergadering van Elisabeth-parochie Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen geen l uitvaartdiensten meer te hou den in de Heilige Kruiskerk in j Hoek. .Desnoods vragen we de Paus het besluit terug te draaien", l zegt G. van Boom, voorzitter van de wijkraad Hoek en lid van de parochiecommissie Hoek-Ter- neuzen. Volgens Van Boom zijn al dertig jaar Uitvaarten gehouden vanuit deze kerk zonder enige wan klank van familieleden van over ledenen en begrafenisonderne mers. „De uitvaartonderne mingen hebben meer problemen met de kerk in Teneuzen, waar ze met de kist een aantal treden op moeten om de kist in de kerk te krijgen. In ons kerkje in Hoek is alles gelijkvloers", aldus Van Boom. De parochievergadering besloot echter deze maand na een dis cussie van zes jaar de Heilige Kruiskerk niet meer voor uit vaarten te gebruiken. De liturgi sche ruimte in de kerk is vol gens teamleider A. van Loveren van het pastoresteam te klein voor een passend en waardig af scheid van een overledene. Met een kist moet te veel worden ge draaid en gekeerd om bij het al taar te komen. „Meer dan dertig jaar is onze kerk voor uitvaarten gebruikt. En nu zou de kerk opeens niet meer waardig zijn. Dit kwam door een voorval van zes jaar ge leden, toen te veel met een kist gemanoeuvreerd moest worden. Dit was het eerste en enige inci dent in dertig jaar", zegt Van Boom. „De Hoekse wijkraad ac cepteert het besluit uiteraard niet."De wijkraad volgt in de protestgang de hiërarchische weg. „Vooi-dat we naar de Paus gaan, willen we uiteraard eerst praten met de bisschop. Wij staan immers niet te juichen met een palmtak in onze hand." Uitvaartdiensten vinden nog plaats in de Emmaüs-kerk in Terneuzen, de Heilige Antonius van Padua-kerk in Sluiskil en de Heilige Maria Hemel- vaart-kerk in Philippine. De teraardebestelling kan nog wel in Hoek plaatsvinden. „Maar dan krijg je dus de situa tie dat een kist eerst van Hoek naar Terneuzen, Sluiskil of Phi lippine moet en daarna weer te rug naar Hoek om begraven te worden. Deze onzinnige en kos tenverhogende maatregelen wor den niet geaccepteerd", zegt Van Boom. f*- -w. ,f f-- f- yvv f- f~ r- (Advertentie) f- - f f» internetten bellen tvklj i- door Frank van Cooten TERNEUZEN - Toeristisch Zee- i. land stevent at' op een beter sei- zoen dan vorig jaar. In het paas- weekeinde bezochten meer be- zoekers de provincie dan in 2005. Voor veel ondernemers geeft Pasen een indicatie voor de rest van het seizoen. f, „De toeristische sector is wat op- 2 timistischer dan vorig jaar", 'l zegt M. Tempelman van het l Bureau voor Toerisme Zeeland, tï „De economie trekt weer aan en jj bezoekers geven meer uit. Er I, kwamen het afgelopen paas- 5 weekeinde weliswaar niet zo rc veel mensen op de bonnefooi, 1 maar de bungalows, de cam pings en de hotels zitten goed vol. Ook de komende week is de bezetting goed." Echte uitschieters zijn er vol gens Tempelman niet. „Heel Zee land geeft hetzelfde beeld." Het beeld wordt bevestigd op de stranden. Door het goede weer van zondagmiddag en gisteren waren veel mensen op het strand en op de terrassen van de strandpaviljoens te vinden. i WATERLANDKERK.TE - Het daktorentje van de hervormde ift kerk in Waterlandkerkje ver- keert in een zeer slechte staat. De laatste jaren is door de ge- sü! meente Sluis geen onderhoud meer verricht. De Stichting Oude Zeeuwse Ker- ken, eigenaar van het torentje, staat voor een moeilijke opgave. De toren moet nog dit jaar wor- den gerestaureerd maar de stich ting heeft praktisch geen geld. De gemeente Sluis stopte in fe- bruari met de regeling voor to- rens. De stichting vindt het jam- si mer dat de gemeente met deze regeling moest stoppen, i -Wij maken echter bezwaar te- 33' gen cle gevolgde handelwijze", H; stelt secretaris P. van Seters in Si een brief aan de gemeenteraad, si De stichting vindt dat de ge- c:' meente Sluis bij het intrekken van de regeling de achterstand in het onderhoud dient te ver- goeden. In de koopakte staat im- 6 raers dat de toren eigendom is ff van de kerk maar dat die voor s: honderd procent wordt onder houden door de gemeente. Het onderhoud is door de stich ting begroot op 48.000 euro. m r t I „We draaien een goede dag", al dus een tevreden medewerker van strandpaviljoen De Piraat in Cadzand-Bad. Veel tijd heeft hij niet voor een praatje want volgende klanten staan weer te wachten. Cadzand-Bad had meer bezoer- kers dan dezelfde periode vorig jaar. Dat kwam vooral door de Paasmarkt op zondagmiddag. Parkeerterreinen stonden vol en bezoekers flaneerden langs de tientallen kraampjes. Restau rants en ijsverkopers deden goe de zaken. Pasen wordt gezien als de ope ning van het toeristisch seizoen. Opvallend is het aantal Britten dat deze Pasen Zeeland bezocht. De gasten die de provincie tradi tiegetrouw bezoeken komen meestal uit eigen land, uit Duits land en uit België. Concrete aantallen kan Mai'got Tempelman van Bureau voor Toerisme Zeeland niet noemen. „Het is niet te doen iedere bezoe ker te tellen. Ook noemen veel bedrijven geen aantallen. Maar over de hele linie is een stijging van het aantal bezoekers ten op zichte van dezelfde periode vo rig jaar te zien." Kinderen uit Spui en omgeving wagen de oversteek van het 'vasteland' naar Het Eiland van Meijer. foto Peter Nicolai door Paul Begijn SPUI - Een doorweekte bodem, koeien- vlaaien in het weiland en een onregelma tig terrein. De kinderen uit de omgeving van Spui zagen wel een uitdaging in deze obstakels en zetten hun beste beentje voor tijdens een paasspeurtocht afgelo pen zaterdag in de omgeving van Spui. Rond tien uur verzamelden zich 54 kinde ren in de leeftijd van twee tot en met twaalf jaar bij buurthuis Drie Gehugh- ten in Spui. Daar werden de kinderen naar leeftijd verdeeld in diie groepen, waarna ze werden gedropt. De routes, die waren uitgezet door vrijwilligers van de Belangengroep Spui, leidden uiteinde lijk naar 'paaseiland', ook wel het Eiland van Meijer genoemd. Daar ontmoetten de drie groepen elkaar en konden ze op scheppen over hun behaalde resultaat. De uiteindelijke winnaar was namelijk de groep die met de tien opdrachten zo veel mogelijk eieren wist te verdienen. Maar voor het zover was, moesten ze nog de nodige inspanning leveren. De groep van zeven tot twaalf jaar kwam via verschillende polderweggetjes aan bij natuui'gebied 'Het Gat van Pinte' aan de Groenstraat in de polders van Spui. Terwijl de groep al klaar stond bij de eer ste opdracht, ontdekten de begeleiders dat ze de spijkers misten voor de eerste missie; zoveel mogelijk spijkers in een boomstam slaan. Twee meiden bedach ten zich geen moment en struinden op een nabijgelegen boerderij af, waarna ze trots terugkeerden met een handjevol spijkers. Bij de volgende opdracht moest de groep zeggen of de stelling 'Een haas ki'ijgt twee keer per jaar baby's' goed of fout is. De gi'oep twijfelde geen moment en riep een volmondig 'fout'. Het antwoord was ja, dus werd hier geen ei verdiend. Het leukste onderdeel van de morgen vonden de meesten toch wel het spel waarbij ze op één been moesten hinkelen en tegelijkertijd een gekookt ei kapot moesten schoppen. Daar had de tienjari ge Chinouk uit Schapenbout geen enkel probleem mee. „Op het eerste gezicht ziet het er moeilijk uit. Maar als je een maal bezig bent, valt het reuze mee. Wat is nou leuker dan een ei aan flarden trap pen?" De tocht, die door het drassige, moeras achtig natuurgebied 'Het Gat van Pinte' voerde, leidde naar het paaseiland. Om daar te komen moesten de gi'oepen de oversteek maken via 'De Brug van Pinte'. Hoe moeilijk dat was, ondervonden de kinderen, toen ze al balancerend met een ei op een lepel de overkant trachtten tebe- x-eiken. De oudste groep eindigde uitein delijk als eerste. Behalve in Spui vonden ook op andere plaatsen paasactiviteiten plaats. Zo werd in Vogelwaarde een paasspeurtocht gehouden en konden kinderen in Nieuw- vliet op zoek naar eieren op het strand. BWWBB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49