Burgerinitiatief rekent op raad Buldogs zijn zo lekker eigenwijs Blokart wint snel terrein Sneltekenaar Bram Levi spreekt alle talen in Cadzand Plan voor starterswoningen Nieuwerkerk ruim op tijd ingediend Auto brandt uit in Vlissingen Zoeven langs de branding Vernielingen in 's-Heerenhoek Politie houdt acht jongeren aan C1000 aardigst tegen Hulster klant Boetes voor illegaal kamperen Snorfietser (80) verwondt hoofd dinsdag 18 april 2006 rinnr Marcel Modde ZIERIKZEE - De bouwaan- vraag voor acht goedkope hui zen in Nieuwerkerk is ingediend een half jaar voor vaststelling vanwoonmilieuvisie door de ge meenteraad. Dat blijkt uit de correspondentie tussen project ontwikkelaar Timpaan en de af deling Ruimte en Milieu. De dorpsraad van Nieuwerkerk bedenker W. Dorst vinden hiermee afdoende reden aange toond om het daaraan gekoppel de burgerinitiatief voor starters woningen eind deze maand toch op de raadsagenda te zetten. Vol gens wethouder W. Renden (volkshuisvesting) verandert de briefwisseling echter niets aan de situatie. Hij blijft op het standpunt staan dat er in Nieu werkerk de komende jaren al ge noeg wordt gebouwd. In de dure uitbreidingswijk d'Heule II zul len niet direct startswoningen komen, realiseert de wethouder maar de plannen voor de Weststraat en de locatie van het oude gemeentehuis gaan wel meer in die richting. „Wat het aantal mogelijkheden betreft die de woonmilieuvisie de ko mende tien jaar biedt, komt Nieuwerkerk er denk ik heel goed vanaf." Bovendien passen de beoogde verandawoningen volgens de afdeling Ruimte niet mi het straatbeeld, zegt Renden. Hij is niet van plan de gemeente lijke woonmilieuvisie open te breken om alsnog ruimte te scheppen voor het burgerinitia tief. „Zo'n besluit is aan de raad. Maar als je het open breekt, dan is het hek van de dam en gaat dat altijd ten koste ;van een ander plan. Hoe moet je (dat de ander uitleggen?" Twijfels De wethouder blijft twijfels hou den over de behoefte aan star- ;terswoningen op Schouwen-Dui- veland. Hoe groot die vraag is, hij in samenwerking met woningcorporatie Zeeuwland onderzoeken. Renden houdt bij ook de ontwikkeling '■rond de nieuwbouw van de wij- VLISSINGEN - Een auto die ge parkeerd stond aan de Touten- burg in Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zondag rond half drie uitgebrand. Naast de auto stonden meer auto's gepar keerd. Een kon net op tijd ver plaatst worden, de anderen raak te beschadigd door de hitte. De politie vermoedt brandstich- Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ken Poortambacht 11 en Noor derpolder in Zierikzee in de ga ten, bij elkaar goed voor zo'n duizend woningen. „Je krijgt een geweldige doorstroming, van mensen uit goedkopere hui zen naar een duurder type. Het is dus uitkijken dat straks niet voor leegstand wordt ge bouwd." Dorst, indiener van het burger initiatief, begrijpt niets van de redenatie van de wethouder. Een woonvisie is in zijn ogen slechts een blauwdruk van wat de gemeente beoogt de komen de periode. „Een beetje visie hoort in beweging te zijn, kun je aanpassen zodra zich nieuwe invalshoeken aandienen. Een vi sie timmer je niet direct voor tien jaar helemaal dicht." Hij weet dat de ChristenUnie-frac- tie er net zo over denkt en re kent op basis van eerdere uit spraken rond de verkiezingen ook op steun van Leefbaar Schouwen-Duiveland, Alert! en GroenLinks. „Maar eigenlijk verwacht ik ook een positief be sluit van het CDA, die het gezin als hoeksteen van de samenle ving ziet, én de WD." Motie De liberalen dienden eind janua ri bij de behandeling van de woonmilieuvisie een motie in, die de bouw afdwingt van hon derdvijftig starterswoningen de komende tien jaar, verspreid over het eiland. De motie werd mede ondersteund door de Pv dA van Renden en coalitiege noot SGP. Volgens dorpsraadvoorzitter J. Prins kan de raad niet om het initiatief heen, verwijst hij naar de correspondentie met de ont wikkelaar. „Het argument: 'we kennen dit verhaal niet, te laat ingediend en dus staat het niet in de woonvisie', gaat niet meer op. Feitelijk had het plan ge woon meegenomen moeten wor den. In die zin is er ook geen sprake van precedenten schep pen, wanneer je de visie nu nog openbreekt. Bovendien kan dit meteen worden uitgevoerd en kost het de gemeente geen cent. Wanneer in het nieuwe college programma staat dat de bouw van honderdvijftig starterswo ningen prioriteit krijgt, wat wil je dan nog meer? En wat die be hoefte betreft, bij de makelaar liggen 22 aanvragen voor zo'n huis. Dan zeg ik: niet zeuren, maar gewoon doen! Een blokart lijkt op een strandzeiler, maar dan veel kleiner en handzamer. Het ding is op te vouwen tot een pakket zo groot als een flinke koffer, foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde OUDDORP - Windkracht vijf is ideaal. Maar wie een beetje van extreem houdt, doet het voor niet minder dan een stevi ge zes of een goeie zeven. Als een zeiler in een kleine, wendbare boot zoef je dan langs de branding over het harde zand. „Echt waanzinnig", zegt instruc- trice Anke Zandee enthousiast. Het wagentje is nauwelijks mangroot, het zeil maximaal vier vierkante meter in omvang. De hele constructie laat zich in een handomdraai opvouwen tot een pakket ter grootte van een flinke reis koffer op wielen. Hard zand, een strak ke grasvlakte of asfalt, de blokart kan op uiteenlopend terrein goed uit de voe ten, vertelt Onno Meinen. Hij is met Jur- gen Borsboom eigenaar van strandsport- bedrijf Natural High, dat vier jaar gele den neerstreek aan de Brouwersdam, naast paviljoen De Kous. De populari teit van strandsporten heeft de laatste jaren een enorme vlucht gemaakt, er vaart Meinen. Kite- en buggy surf en staan nog steeds bovenaan dat lijstje, en ook het ouderwetse potje strandvol- leybal of stuntvliegeren wordt zeker niet veronachtzaamd, maar de blokart is een betrekkelijk nieuw fenomeen dat een snelle ontwikkeling doormaakt. In tien minuten te leren, verzekeren Mei nen en Zandee. En inderdaad, met een minimale inwijding in de basistechnie ken van het zeilen (schoot aantrekken, vieren, voor de wind door de wind, gij pen en overstag gaan) blaas je er van door. Een harde ondergrond is daarbij wel zo prettig, wil de weerstand zo laag mogelijk zijn voor een beetje fatsoenlij ke snelheid. Blokarten doe je vooral lek ker relaxed, onderuit gezakt in de 'blowstand' dus. Zodra de wind vat krijgt op het zeil, komt de wagen in be weging. Heb je een beetje aanleg voor het spelen met de wind, dan is het rij den van achtjes al snel een koud kunst je. Een kleine stap verder slechts is het kantelen van één wiel van de grond. De echte cracks slippen bovendien naar hartelust bij het hard indraaien van bochten. Ronduit spectaculair is een draai van 360 graden op het voorwiel. „Een beetje blokarter haalt dertig tot veertig kilometer per uur", vertelt Mei nen. „Fanatiekelingen komen aan de tachtig kilometer en sommigen gaan nog harder. Zodra je op dat niveau zit, ben je de grenzen van het materiaal en de veiligheid aan het verkennen." Blo karten is overgewaaid uit Nieuw-Zee- land. Het principe is het zelfde als de meer bekende strandzeiler, maar die zijn veel groter, verklaart Meinen het belangrijkste verschil. „Voor die appa raten heb je een complete trailer nodig om ze op het strand te krijgen en ben je bij wijze van spreken een halve dag be zig om ze op te tuigen. De blokart past in de kofferbak en staat in een handom draai startklaar." Een beetje blokart kost nieuw al snel zo'n tweeduizend eu ro. Voor twintig euro kun je er bij Natu ral High één huren voor een uur. Meinen en Borsboom kennen elkaar van de opleiding vrijetijdskunde aan de Hogeschool Rotterdam. Als fanatieke kitesurfers gaven ze al langer les en volgden ze onder meer stages in 'de pla ces to be op dit gebied' Australië en de Dominicaanse Republiek. „Natural High is eigenlijk een uit de hand gelopen afstudeerproject. We krij gen hier niet alleen toeristen en strand- gasten, maar ook bedrijven, vrijgezellen- clubs, noem maar op. En als er geen wind is, of voor mensen die liever iets anders willen, organiseren we allerlei beachgames." Meinen grinnikt in de richting van een jonge medewerker die met rood-wit afzetlint probeert de lij nen van een volleybalveld uit te zetten. Het plastic laat zich lastig straktrek- ken. „Daar is ie nu al bijna een uur mee bezig..." Aan de vloedlijn geeft Zandee de laat ste instructies. In het zand tekent ze de lijn die de beginner op de blokart wordt geacht te volgen. Schuin met de wind mee, dan linksom overstag gaan. tegen de wind in terug, weer linksom en zo doorgaan. Even een duwtje in de rug. „Schoot aantrekken, en je bent los." Ge ruisloos, op het gezoef van de rubberen banden na, rijdt de kart steeds sneller richting de branding. Scherp insturen maakt dat één wiel enkele seconden los van de grond komt. Bij de volgende bocht nog een keer. De jonge piloot grijnst van oor tot oor en is verder niet meer te houden. „Dit is gaaf. Hier ga ik echt voor sparen! 's-HEERENHOEK - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag vernielingen aangericht in 's-Heeren hoek. Bij een woning in de Wemlaan werd een hekwerk, compleet met vier gemetselde muren, helemaal omver ge trokken. In de Winterstraat werd een deel van de beplan ting uit de grond getrokken. NIEUWDORP - De politie heeft zaterdagavond rond kwart over tien acht jongeren aangehouden voor open lijke geweldpleging. Het gaat om jongeren in leeftijd va riërend van 15 tot 19 jaar, afkomstig uit de gemeenten Goes en Borsele. De aanhoudingen werden verricht in Nieuwdorp. Rond tien uur kreeg de politie de melding binnen dat een groepje jongeren een aantal banden in brand wilde steken aan de Hertenweg. Ter plaatse troffen de agen ten wel een vuurtje aan, maar geen jongeren. Een zoektocht in de omgeving leverde de acht aanhoudingen op. Na het afleggen van een verklaring op het politiebu reau werden de jongeren allemaal weer in vrijheid ge steld. HULST - Cl000 in Hulst werd zaterdagochtend, op de Dag van de Klant, uitgeroepen tot klantvriendelijkste on derneming van de gemeente. Inwoners van Hulst hadden een enquête ingevuld en de onderneming van de gebroe ders P. en B. Jansen kwam als beste uit de bus. De broers waren aangenaam verrast en hechtten veel waarde aan deze uitvei'kiezing. „De waardering van het winkelend publiek en de gemeenschap van Hulst vinden wij een groot goed, we gaan met deze uitverkiezing in de toekomst nog wat doen", was de eerste reactie. Zij kregen een oorkonde en er was een grote slagroomtaart voor het personeel. MIDDELBURG - Twaalf Duitsers, vijf Fransen en vijf Nederlanders zijn in de nacht van zaterdag op zondag bekeurd voor illegaal kamperen. Zij stonden met hun campers op plaatsen waar dat niet is toegestaan. Voor de controle op illegaal kamperen werkte de politie Zeeland samen met de gemeente Veere, de gemeente Schouwen-Duiveland en Staatsbosbeheer. De bekeurin gen zijn onder meer uitgeschreven in Veere, Westkapelle, Scharendijke en Burgh-Haamstede. VLISSINGEN - Een tachtigjarige Middelburger heeft gis termiddag een hoofdwond opgelopen toen hij met zijn snorfiets tegen een geparkeerde auto viel. Rond half vier haalde hij op het fietspad van de Paul Krugerstraat in Vlissingen een groepje fietsers in. Bij deze manoeuvre verloor hij vermoedelijk zijn evenwicht. De man kwam met zijn hoofd tegen de buitenspiegel van een geparkeerde auto aan en viel vervolgens op het weg dek. Hij is voor behandeling overgebracht naar het zieken huis. In minder dan drie minuten tovert Bram Levi een karikatuur op het papier. foto Peter Nicolai door Frank van Cooten CADZAND-BAD - Arie en Tine ke uit het plaatsje Neede in de Achterhoek hadden niet ge dacht dat ze door hun bezoek aan Cadzand-Bad een eigen spotprent aan de muur hebben hangen. Ze werden zondag tij dens de Paasmarkt in de bad plaats verleid door internatio naal karikaturist en snelteke naar Bram Levi uit Zonnemaire. Levi speurt de markt af op zoek naar 'slachtoffers'. Mensen met een gezicht dat de moeite waard is om te tekenen, of een gelaats uitdrukking. Uiteraard geen se rieuze tekening, want daar is Bram Levi niet van. In drie mi nuten tekent hij een karikatuur. Mensen kijken met stijgende ver bazing toe hoe hem dat telkens weer lukt. Greetje, de vrouw van Bram, staat hem bij en geeft hem spul len aan. Bram Levi heeft al zes tig tekeningen gemaakt. En dat worden er steeds meer. Hij werpt al zijn charme in de strijd om bezoekers voor zijn schilders ezel te krijgen. Bijna niemand weigert. Lang staat hij niet op een plek. Hij zwerft de hele Paasmarkt. Dat Levi zwerft, is niet vreemd. Een groot deel van zijn leven (Advertentie) Den Dekker I Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com leidde hij een zwerversbestaan. Afkomstig uit een arbeidersnest in het Zuid-Hollandse Krimpen aan de Lek vertrok hij al met zijn tekenblok en potloodje in de rugtas naar België. Al liftend belandde het jochie in Parijs, waar hij zijn brood verdiende als tekenaar in vele kroegen. Na verloop van tijd kwam Levi terecht op het Montmartre in de Franse hoofdstad, waar hij ging schilderen op kroegmuren. Via een vaste baan bij de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Pan-Am kwam Levi als teke naar terecht in Tahiti, Peru, To kio en tenslotte de Verenigde Staten. Hij kon zijn ei echter niet kwijt en kwam weer in Am sterdam en Parijs terecht. Bram Levi kreeg bekendheid door zijn spot- en politieke pren ten bij Panorama en De Tele graaf en als decorschilder van de bekende kinderserie uit de ja ren zeventig, Oebele. Nu heeft hij zijn eigen entertain- mentbureau. En zondag stond hij dus op de Paasmarkt in Cad zand-Bad. Altijd druk en altijd aan het tekenen, want dat is zijn leven. Zijn optreden trekt veel bekijks. Tot groot genoegen van Rini Leenhouts van de organiserende Stichting Ondernemend Cad zand. Leenhouts glundert van oor tot oor. „ik ben heel tevre den over de markt. Zo veel men sen had ik niet verwacht." Duits is de voertaal op de Paas markt. Traditiegetrouw verblij ven ook dit jaar weer veel Duit sers in Cadzand, Dat is voor Bram Levi geen probleem. Hij spreekt alle talen. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - We hebben het allemaal kunnen le zen: pasen wordt steeds meer een soort kerst, waarbij we ge zellig met elkaar in huis krui pen om eens lekker te gaan eten. Dat er nog mensen zijn die een heel andere invulling voor ogen hebben, bleek zondag. Zo'n vijf tig mensen trokken met hun bul dog naar Sint-Maartensdijk om eens een flink eind te gaan wan delen. De buldogwandeling is een ini tiatief van Megch de Laat uit Sint-Maartensdijk. Ze begon er twee jaar geleden mee. „De Ame rikaanse buldog is een ras dat steeds populairder wordt, maar er is voor deze honden en hun ei genaren gewoon heel weinig te doen", zegt ze. De Laat besloot zelf maar eens iets te organise ren. Met succes. De eerste editie van de wandeling was al een suc ces en sindsdien zijn er elk jaar weer meer baasjes en honden op af gekomen. „Het is leuk dat er nu ook een paar Engelse en Franse buldogs meedoen", al dus De Laat. Volgens de initiatiefneemster ko men de deelnemers niet alleen van dichtbij. „Er is zelfs iemand uit Groningen. Zo iemand vindt het niet erg om hier vier uur voor te rijden. Het klinkt mis schien een beetje arrogant, maar dat komt denk ik, omdat dit één van de best georgani seerde tochten is." En eerlijk is eerlijk: De Laat is inderdaad constant aan het telefoneren en rondrijden om alles goed te la ten verlopen. De honden en hun baasjes maak ten zondag een tocht van onge veer tien kilometer in de omge ving van Sint-Maartensdijk. Een paar (jonge) buldogs moes ten onderweg afhaken, maar ver der haalden alle honden met ge mak de streep. Natuurlijk werd onderweg wel een paar keer ge stopt om wat te drinken. Dat hadden de meeste viervoeters wel nodig. Sommigen tankten met gemak een emmer water naar binnen. „Buldogs zijn heerlijke hon den", zei één van de baasjes zon dag. „Je hebt tenminste iets in je handen en ze zijn zo lekker ei genwijs. Als jij zegt links, gaat die hond naar rechts. Toch leren Zo'n vijftig mensen kwamen met hun buldog naar Sint-Maartensdijk om te wandelen. foto Ed Oudenaerden/ANP ze heel graag. Het is wel jammer dat veel mensen er een verkeerd beeld bij hebben. Een Buldog wordt vaak gezien als een pit bullachtige, maar het zijn gigan tisch lieve beesten." Toch toonden twee honden zich tijdens een tussenstop aan de Kastelijnsweg bij Sint-Maar tensdijk heel even wat minder lief. Hard blaffend gingen broer en zus elkaar daar te lijf. Ach, bij het mensenvolk kunnen broer en zus ook niet altijd even goed met elkaar overweg. De rest van de middag konden alle honden het prima met elkaar vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41