APK niet teruggeschroefd Politie Aruba arresteert weer Nederlander in zaak Holloway Stijlvol afscheid van een volksschrijver Peijs wil uitslag Europees onderzoek afwachten Ruim helft Nederlanders Rutte zoekt het debat eer dan Verdonk Ris te zwaar Man schiet ex-vrouw dood Xtc-bom in woonwijk Goirle ontmanteld Jongetje vindt geladen pistool Dode en gewonden door botsing Beademingsapparaat ontploft Examinator vliegtuigje verongelukt Bende bestookt klanten Rabobank Links vraagt opheldering over JSF-gevechts vliegtuig MACHELEN AAN DE LEIE - Onder enorme belang stelling is Gerard Reve zaterdagmiddag ten grave ge dragen. Zeker 1500 mensen, van 'kunstbroeders' tot buurtbewoners, kwamen naar de uitvaartdienst in de kerk van het Vlaamse dorp Machelen aan de Leie. Daar heeft de zelfbenoemde 'Volksschrijver', die zater dag een week geleden op 82-jarige leeftijd overleed, sinds 1994 gewoond. Dorpspastoor Desmaele, die in de loop der jaren bevriend was geraakt met Reve, leid de de dienst. foto Harmen de Jong/GPD pagina 4 Gerard is dood, Reve leeft voort door Frouke Tamsma DEN HAAG - Het aantal Alge mene Periodieke Keuringen wordt niet teruggeschroefd als blijkt dat dit het verkeer veel on veiliger maakt. Minister Karla Peijs (Verkeer en Waterstaat) wacht eerst de uitkomsten af van een groot Europees onderzoek naar ver keersveiligheid. Dan pas beslist ze of de APK-frequentie wordt verlaagd van één keer per jaar naar eens in de twee jaar voor auto's van vier jaar en ouder. Nu moeten auto's ouder dan drie jaar nog jaarlijks worden gekeurd. Het kabinet had donderdag in het kader van 'minder regels' aangekondigd ook de APK-fre- quentie te zullen verlagen. Vol gens Peijs is dit echter nog aller minst zeker. Eind vorig jaar had zij de Tweede Kamer al laten we ten niet van zins te zijn het aan tal keuringen» terug te schroe ven. Ze denkt dat dit meer ver keersdoden en -gewonden zal opleveren. En hogere kosten door onveiliger verkeer doen de besparing op de APK-kosten weer teniet, zo redeneert Peijs. De minister spant zich al jaren in om het aantal verkeersslacht offers omlaag te brengen. Peijs verwacht daarnaast dat minder keuren het milieu schaadt door dat er meer auto's met schadelij ke uitstoot zullen rondrijden. Het plan van het kabinet om het aantal APK-keuringen te verla gen viel het afgelopen weekein de ook om andere redenen niet in goede aarde. Volgens branche-organisaties Bovag en Rai Vereniging betekent het 'on zalige plan' dat er straks meer auto's rondrijden met te gladde banden, falende remmen of ka potte verlichting. Alleen de ANWB is er positief over omdat het voor de autobe zitter goedkoper wordt. In de ons omringende landen wordt ook maar eens in de twee jaar ge keurd, zegt de autobond. Het ministerie van verkeer en waterstaat verwacht dat het Europese onderzoek pas eind 2006 afgerond is. Een woord voerster van Peijs verwacht daarom niet dat verlaging van de APK-frequentie al op 1 ja nuari 2007 ingaat, als mocht blijken dat er geen gevolgen voor de verkeersveiligheid zijn. GPD - van onze redactie binnenland HAAG - De drie kandi- Idaat-lijsttrekkers voor de WD K^nen het niet eens worden over het aantal debatten dat ze met elkaar gaan houden. Rita Verdonk en Jelleke Veenen- wil.len dat vijf keer doen (drie keer regionaal, twee keer landelijk) maar Mark Rutte wil l-efst zeventien keer verbaal de degens kruisen. Rutte wil daar- raast al voor 20 april beginnen, de uiterste datum dat zich nog andere kandidaten kunnen mel den. De liberale vrouwen voelen lier niets voor. Verdonk en Vee wilden de regiodebat- :en houden in Leeuwarden, Rot- :erdam en Limburg. De WD-le- den beslissen op 19 mei wie hun nieuwe lijsttrekker wordt. Verder wil Verdonk dat een iraamemer toezicht houdt bij iet tellen van de stemmen voor set VVD-lijsttrekkerschap. tegenstander Mark Rutte zelf geen waarnemer sturen, iar heeft er geen bezwaar te- ;n dat de WD-leiding aan de [ras van Verdonk tegemoet komt. Verdonk vreest fouten bij [het tellen van de stemmen. „Wij ichuldigen niemand", zei de irdvoerder van haar campag- am, Ed Sinke, zaterdag. Uit gesprek met het partijbe stuur is volgens hem gebleken dat de WD niet alles goed op or de heeft. Bij een goede procedu re hoort een waarnemer, meent iinke. „Vertrouwen is goed, con- )leis beter." tutte zei zondag ervan over- - [tuigd te zijn dat dat de WD-lei- Iding bij het tellen van de stem- ïen geen fouten zal maken, 'als dat haar comfort moet Verdonk vooral een waarnemer sturen. In de peilingen profiteert de WD van het besluit van Ver donk zich als lijsttrekker be schikbaar te stellen. Stond de partij tót voor kort op ongeveer 25 zetels, zondag bleek zij in een van Maurice de Hond op 33 zetels te mogen rekenen, zes iter dan het CDA. GPD/ANP HILVERSUM - Van de Neder landers vindt 55 procent zich te en heeft 53 procent wel eens geprobeerd daaraan iets te doen door een dieet, maar dat heeft niet veel resultaat. Volgens deskundigen is de helft van de Nederlanders daadwerke lijk te dik. Dit blijkt uit een en quête van het onderzoekshu lp reau Motivaction in opdracht van het tv-programma Net werk. Uit het onderzoek blijkt ook dat 13 procent niet elke dag ontbijt, dat 75 procent niet elke dag groente eet bij de maaltijd en eveneens 75 procent niet elke dag fruit eet. Wel eet 32 procent van de ondervraagden wekelijks macks als patat of kroket. Ook beweegt 39 procent minder dan een half uur per dag. ns Motivaction hebben campagnes van de overheid om overgewicht tegen te gaan weinig effect, omdat ze te alge zijn en dus te weinig ge richt op doelgroepen. ANP van onze redactie binnenland ORANJESTAD - De Arubaanse politie heeft zaterdag een 19-ja- rige Nederlander aangehouden na een verhoor over de verdwij ning van de Amerikaanse scho liere Natalee Holloway. De arrestatie volgde op tips die bij de politie binnenkwamen na het televisieprogramma Opspo ring Verzocht, dat vorige week dinsdag zowel in Nederland als op Aruba werd uitgezonden. Politiewoordvoerder Croes wil de overigens niet zeggen wat precies het verband is tussen de gearresteerde man en Holloway, ze gaf alleen toe dat er een ver- en denk er <3 aa) bl off/ci&r im piscussj ~r ai iet" aaer* méné p/jtdoe. ik- band is. De politie moet binnen drie da gen een aanklacht formuleren, anders moet de man worden vrij gelaten. De jongeman werkt voor VCB Security, dat wordt gerund door zijn Nederlandse vader. VCB is een van de grootste beveiligings bedrijven op Aruba en is onder andere verantwoordelijk voor de veiligheid in grote hotels, zo als ook het Holiday Inn hotel waar Natalee Holloway voor haar verdwijning logeerde. Vlak na de verdwijning van het meisje werd al een shirt gevon den dat werd gedragen door per soneel van VCB, zo meldden Arubanaanse media gisteren. Ook gaat op Aruba het gerucht dat de aanhouding verband zou houden met een verdwenen vide otape, in de nacht van Natalee's verdwijning. De gearresteerde man zou als beveilingsbeambte verantwoordelijk zijn voor de ca mera's in de hotels en op het strand. „We hopen dat deze arrestatie ergens toe leidt", zei Natalee's vader Dave zondag tegen de Amerikaanse nieuwszender CNN. De Arubaanse politie had contact opgenomen en hem de naam van de verdachte verteld. „Het is iemand van wie ik nog niet eerder had gehoord", aldus Dave Holloway. Speculaties Toch wisten Arubaanse media te melden dat de arrestant vorig jaar, net nadat Natalee ver dween, evenals zijn vader al eens is gehoord door de politie. Volgens de Amerikaanse advo caat Joseph Tacopina, die werkt voor de lang als hoofdverdachte aangemerkte Joran van der Sloot, houdt de aanhouding di rect verband met de vondst op het strand van het t-shirt, dat aan de 19-jarige zou hebben be hoord. Op Aruba wordt druk gespecu leerd over de arrestatie. Of het een doorbraak betekent in het onderzoek is nog de vraag. Ette lijke malen eerder werd al een doorbraak beloofd, zoals vorige maand nog door cle inmiddels vervangen politiechef Gerold Dompig. Volgens hem zou het lichaam van Natalee Holloway begraven zijn in de duinen op het eiland. Nederlands politie teams met honden startten daar op een zoektocht, zonder resul taat. De toen achttienjarige Na talee Holloway, die op school reisje was, werd voor het laatst gezien in de nacht van 30 mei 2005, toen ze in gezelschap van drie jongens een uitgaansgele genheid verliet. GPD GELEEN - Een 34-jarige vrouw is zaterdagavond in haar wo ning in Geleen neergeschoten, waarschijnlijk door haar 56-jari- ge ex-man. De vrouw overleed niet veel la ter in het ziekenhuis van Maas tricht. Twee kinderen van de vrouw, ook in huis, waren getui ge van de schietpartij. De ver moedelijke dader werd vlak na het incident gearresteerd. ANP Medewerkers van politie en andere hulpdiensten proberen het xtc-lab in een woonwijk in Goirle zo vei lig mogelijk te ontmantelen. foto Erik Haverhals/ANP van onze redactie binnenland GOIRLE - Met de ontmanteling van een professioneel xtc-labo- ratorium heeft de politie zondag een potentiële bom in een woon wijk in het Brabantse Goirle on schadelijk gemaakt. In de garage van een rijtjeswo ning aan de Bergstraat werd on der meer het licht ontvlambare aceton aangetroffen. De politie hield drie mannen en drie vrou wen aan van 19 tot en met 29 jaar. Allen komen uit Tilburg, een man van 22 komt uit Ge leen. Alle zes worden morgen voorgeleid aan de rechter-com- missaris. „Er was sprake van een levensgevaarlijke situatie. Een klein vonkje, bijvoorbeeld door het overgaan van een mo biele telefoon, kan al een explo sie veroorzaken", aldus een poli tiewoordvoerder. Vijf aangrenzende woningen werden ontruimd, de bewoners van vier andere huizen moesten ramen en deuren gesloten hou den. In zeven woningen in Goir le, Tilburg en Geleen en in drie garageboxen in Tilburg werden grondstoffen voor de productie van synthetische drugs gevon- den.Ook nam de recherche vijf auto's in beslag, twee vuurwa pens met munitie en enkele dui zenden euro's. GPD dinsdag 18 april 2006 3 AMSTERDAM - Een achtjarig jongetje heeft zondagmid dag op de Geerdinkhof in de Amsterdamse Bijlmer een schietklaar pistool gevonden. Het jongetje vond het vuur wapen toen hij aan het spelen was op een basketbalveldje naast een basisschool. De jongen had door de zwaarte snel door dat het geen speelgoedpistool was en bracht het naar zijn ouders die in de buurt wonen. Die alarmeerden direct de politie. Het pi stool stond op scherp. „Gelukkig is er niets gebeurd", al dus de zegsman. De politie heeft het wapen naar een ge rechtelijk laboratorium gestuurd. ANP BEETSTERZWAAG - Een botsing tussen twee personen auto's in het Friese dorp Beetsterzwaag heeft zondag het leven gekost aan een 43-jarige inwoonster uit het naburi ge dorp Gorredijk. Acht andere personen liggen met ver wondingen in het ziekenhuis. De toestand van een van hen is ernstig. Dat heeft de politie gisteren gemeld. De auto's, met elk vijf inzittenden, botsten op een krui sing. De toedracht is nog niet duidelijk. De 43-jarige vrouw zat bekneld in de auto en overleed later op de avond in het ziekenhuis. Ook de 55-jarige bestuurder van de auto waarin de vrouw zat, moest uit de auto worden ge knipt. Twee andere inzittenden raakten eveneens ge wond. De laatste passagier bleef ongedeerd. In de andere auto zat een gezin met drie kinderen uit Den Bosch. Zij raakten allen gewond. ANP LEIDSCHENDAM - In het ziekenhuis Medisch Centrum Haaglanden in Leidschendam (Antoniushove) is zondaga vond op de afdeling intensieve zorg een beademingsappa raat ontploft. Daarbij is zwavellucht vrijgekomen. Aan het apparaat lag een patiënt, die naar het ziekenhuis Westeinde in Den Haag is overgebracht. De persoon liep geen verwondingen op. Twee patiënten in dezelfde ruimte zijn naar een andere zaal op dezelfde verdieping gegaan. De brandweer heeft het apparaat verwijderd. Onderzoek leerde dat een reservebatterij uit elkaar is gespat. Volgens de brandweer gebeurt dat hooguit eens in de vijfhonderd jaar. ANP VLEDDERVEEN - Een 73-jarige examinator uit Marum is zaterdag om het leven gekomen bij een ongeluk met een vliegtuigje op vliegveld Stadskanaal in Vledderveen. De 48-jarige leerling, een Nederlander die in Duitsland woont, raakte lichtgewond. Het ongeluk gebeurde kort na de start, waarbij het zoge heten ultralight-vliegtuigje op een hangar belandde. ANP UTRECHT - Een criminele internetbende bestookt sinds zaterdagavond klanten van de Rabobank met nepmails om zo vertrouwelijke informatie te ontfutselen. Dat heeft een woordvoerder van de bank gisteren bevestigd. De op lichters vragen in deze zogenoemde phishing-mails naar onder meer pincodes van bankpassen en creditcardgege vens. ANP door Henk van Lierop DEN HAAG - PvdA, SP en GroenLinks willen opheldering van staatssecretaris Van der Knaap (Defensie) over de JSF, nu de Amerikaanse Rekenka mer heeft gerapporteerd dat de ontwikkeling van het gevechts vliegtuig 23 maanden achter ligt op schema en 30 procent duur der uitpakt dan geraamd. SP-Kamerlid Van Velzen wil ko mende week in het vragenuurtje bepleiten dat in deze kabinetspe riode nog geen beslissing wordt genomen over de aanschaf van de JSF, die de Nederlandse F16's zou moeten vervangen. Eigenlijk voelt de SP er meer voor de F16's van onze lucht macht te moderniseren, zodat de aanschaf van de JSF niet no dig is. Voor PvdA-Kamerlid Timmermans komt het niet als een verrassing dat de Rekenka mer van het Amerikaanse con gres nu met een rapport komt dat de JSF achter ligt op sche ma. Hij pleit ervoor om „geen onomkeerbare stappen" te zet ten. De Nederlandse regering sloot een overeenkomst ten aanzien van de JSF, onder meer over de betrokkenheid van het Neder landse bedrijfsleven bij de bouw. Doordat Nederland geld steekt in de ontwikkeling kan het de JSF-toestellen met kor ting aanschaffen. Timmermans wil dat deze zogeheten 'busines case' helemaal opnieuw wordt bezien. Er moet dus een nieuwe rapportage komen over wat het de belastingbetaler gaat kosten, wat het betekent voor Defensie en wat het voor gevolgen heeft voor het bedrijfsleven. GroenLinks was tegen deze 'bu siness case' en heeft steeds ge waarschuwd voor kostenover- schrijdingen. ANP (Advertentie) Vandaag in de krant. Morgen achter het stuur. Voor de snelle beslissers. De onvolprezen Ford Transit. Al meer dan 40 Jaar een successtory- Door en door betrouwbaar. Kilometer na kilometer. Afgemonteerd met het supervoordelige Celebration of Celebration Cool pakket Uw voordeel loopt op tot 2.650 Nu kant en klaar bij uw dealer Dat betekent instappen en wegrijden. Ford Bedrijfsauto's. 100% betrouwbaar. www.ford.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3