PZC Rustige Pasen voor campings Minder zwerfvuil bij Zeeuwse deltawateren 15 zeeuwse almanak Goed afgelopen Vernielingen in 's-Heerenhoek Politie houdt acht jongeren aan Brand in brasserie Port Zélande Boetes voor illegaal kamperen Opstarten kraker Dow vertraagd Indië-strijders herdacht Autodealers, tuincentra en meubelzaken boeren wel goed Beeldhouwer overleden C5 *5 r" Wat moet je anders doen... Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl c.mail:redactie@ pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes advertentie-exploitatie: Woord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 18 april 2006 Trammelant in Goes editie Bevelanden-Tholen Berichten over ongevallen en ander onheil bereiken de re dactie van deze courant meestal via de politie. Zo ook het bericht van de onfortuin lijke vijftienjarige jongeman die paaszaterdag in een boom gaard onder een kantelende machine terecht was geko men. Over het lot van de jongen kon de politie niet meer ver tellen dan dat hij 'met. onbe kende verwondingen' naar het ziekenhuis van Goes ivas gebracht. En daar blijft het dan meestal bij wat de be richtgeving betreft. Deze keer echter stuurde de onfortuinlijke jongeman, Ro- bert-Jan geheten, een gerust stellend briefje per e-mail naar de krant„Hallo, ik ben de jongen die onder de machi ne terecht is gekomen zater dagochtend in de boomgaard. Ik ben er eigenlijk tussen ge komen. Het gaat nu allemaal weer goed met mij, alleen wel spierpijn en moet zwaardere pijnstillers slikken. Groeten, Robert-Jan." ooorRinus Antonisse GOES - De vervuiling van de Neder landse kust is afgelopen jaar toegeno men. In de Zeeuwse deltawateren ech- t». is minder vuil aangetroffen. Git blijkt uit het zogeheten Coast- «atch-onderzoek 2005 van stichting De Noordzee. In het kader hiervan struinden scholieren en andere vrijwilli gers ruim 83 kilometer strand af. Ze vonden meer vuil dan ooit in de afge lopen tien jaar, liet stichting De Noord zee gisteren weten. Gemiddeld werden per 500 meter strand 239 stuks afval ge vonden. Langs de Noordzeekust kwam dat op 268 stuks en in de Zeeuwse delta wateren slechts 57 stuks. In 2004 is 5,5 kilometer Zeeuwse kust onderzocht en toen werden gemiddeld 67 stuks zwerf vuil per 500 meter kust gevonden. Vo rig jaar werd aan de actie Coastwatch deelgenomen door drie Zeeuwse groe pen. Het Buys Ballotcollege en de Frans Naerebout-scoutinggroep deden dat in de Oosterschelde, het Groen Col lege in de Westerschelde bij Borssele. Volgens stichting De Noordzee wijzen de onderzoeksgegevens van afgelopen jaren uit dat de vervuiling langs de zeearmen doorgaans minder ernstig uit pakt dan langs de stranden, direct gren zend aan de Noordzee. Dat kan een ver klaring zijn voor de 'schonere' Zeeuwse kuststroken. De stichting is verbaasd over de toename van het zwerfvuil. „Sinds 2004 gelden nieuwe regels voor schepen om in havens afval af te leve ren. Dan is het vreemd dat daarvan geen positief resultaat te zien is", aldus woordvoerder E. van Well. Hij pleit voor een andere betalingsregeling voor afgifte van vuil in de havens, om de drempel te verlagen. 's-HEERENHOEK - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag vernielingen aangericht in 's-Heeren hoek. Bij een woning in de Werrilaan werd een hekwerk, compleet met vier gemetselde muren, omgetrokken. In de Winterstraat werd beplanting uit de grond getrokken. NIEUWDORP - De politie heeft zaterdagavond rond kwart over tien acht jongeren aangehouden voor open lijke geweldpleging. Het gaat om jongeren in leeftijd va riërend van 15 tot 19 jaar, afkomstig uit de gemeenten Goes en Borsele. De aanhoudingen werden verricht in Nieuwdorp. Rond tien uur kreeg de politie de melding bin nen dat een groepje jongeren een aantal banden in brand wilde steken aan de Hertenweg. Ter plaatse troffen de agenten wel een vuurtje aan, maar geen jongeren. Een zoektocht in de omgeving leverde de acht aanhoudingen op. Na het afleggen van een verklaring op het politiebu reau werden de jongeren weer in vrijheid gesteld. OUDDORP - De politie onderzoekt de oorzaak van een brand die in de nacht van vrijdag op zaterdag ontstond in Brasserie Petit Paris aan de ingang van Port Zélande. Even na één uur ontdekte de bewakingsdienst van het va kantiepark aan de Brouwersdam dat er brand was uitge broken. Het vuur greep snel om zich heen. Op dat mo ment was niemand meer in het etablissement aanwezig. De brandweerkorpsen van Ouddorp en Goedereede en een hoogwerker uit Spijkenisse werden ingezet bij het blussen. Het pand heeft grote schade opgelopen. MIDDELBURG - Twaalf Duitsers, vijf Fransen en vijf Ne derlanders zijn in de nacht van zaterdag op zondag be keurd voor illegaal kamperen. Zij stonden met hun cam pers op plaatsen waar dat niet is toegestaan. De bekeurin gen zijn onder meer uitgeschreven in Veere, Westkapelle, Scharendijke en Burgh-Iiaamstede. TERNEUZEN - Het opstarten van kraker 3 van chemie concern Dow in Terneuzen heeft vertraging opgelo pen. Oorzaak is een lekkage, gistermorgen, in een van de leidingen. Voordat het opstartproces verder gaat, moet het lek zijn gerepareerd. Ook wordt de oorzaak van de lek kage onderzocht. Het opstarten van de kraker gaat met fakkelen gepaard. TERNEUZEN - Oud-strijders, familieleden, scholieren van De Rede en Stichting Oost-Indië Monument Zeeuwsch-Vlaande- ren herdachten zaterdagmorgen bij het Indiëmonument in Ter- neuzen de 35 Zeeuws-Vlamin gen die sneuvelden in Oost-In- dië en Nieuw-Guinea, tussen 1945 en 1962. Voor het monu ment, dat een verdedigingswerk van gevlochten bamboe voor stelt en veiligheid, bescherming en geborgenheid symboliseert, werden acht blauwkleurige hor tensia's geplaatst. De potten re fereren aan de acht voormalige Zeeuws- Vlaamse gemeenten waaruit de gevallen strijders af komstig waren. AARDENBURG - In het Bel gische Bornem is vorige week de beeldhouwer Henri Lannoye overleden. Hi] werd geboren in Aarden- burg op 30 oktober 1946. Als jong kunstenaar exposeerde Lannoye in het Aardenburgse stadhuis en in de Sint Baafs- kerk. De expositie was niet ge heel onomstreden. Bij de tot standkoming van het eerste 'Coensdike' aan de Bootstraat in Aardenburg werd voor het ge bouw het beeldhouwwerk 'Rust' van Lannoye geplaatst. Bij de sloop van het bejaardentehuis verdween het beeld voorgoed uit Aardenburg. Paasdrukte bij tuincentrum Groenrijk in 's Heer-Hendrikskinderen. door Rob Paardekam GOES - Het is zo'n maffe traditie: elk jaar op tweede paasdag gaat Nederland massaal naar de meubelboule vard en het tuincentrum. Waarom eigenlijk? „Ja, daar vraag je me wat", zegt Nel Heffel, die met haar man en een bevriend echtpaar langs de meubelza ken aan de Marconistraat in Goes slentert. „Ik denk dat we gewoon allemaal kuddedieren zijn. Iedereen gaat toch meubels kijken met Pasen? Nou, wij dus ook!" Jan Raats - „Het is voor het eerst dat ik dit doe met Pa sen." - noemt verveling als argument om maar naar de meubelboulevard te gaan. „Wat moet je anders doen? De bezoekjes aan moeder en schoonmoeder hebben we gisteren al gehad. Dan wil je op zo'n tweede paasdag iets gaan doen. We zijn niet van die fietsers, dus dach ten we: laten we eens gaan winkelen." Agnes van der Pas leurt met een houten tuintafel, die ze zojuist op de kop heeft getikt. „Eigenlijk schaam ik me wel, een beetje", zegt ze. „Met Pasen naar de meubel boulevard, het is zo fout, haha." Bij tuincentrum Groenrijk in Goes is de parkeerplaats zowat te klein. Maurice en zijn verloofde Jantien komen foto Dirk-Jan Gjeltema met een kar vol plantjes naar buiten. „Het was er nog niet eerder van gekomen", zegt de Goesenaar. „Op door deweekse dagen heb ik er geen tijd voor en op zaterdag niet altijd zin. Tweede paasdag is er wel een mooie dag voor, vind ik Jantien: „Ja ja, mooie praatjes. Daarnet zei hij iets heel anders, hoor. Hij had nu ook geen zin, maar moest mee van mij." Van moeten was bij Jacques van Baal geen sprake. „Ik ben hier geheel op vrijwillige basis", zegt hij lachend. „Het is gewoon gezellig met Pa sen. Normaal kan je in zo'n tuincentrum wel eens met een paar mensen lopen, maar nu is het lekker druk. Ik hou daar wel van." (Advertentie) internetten bellen tv kijken «5*kpn sluit je aan. dnorRob Paardekam GOES - Campings op de Beve- landen en Tholen zaten over het algemeen niet vol tijdens de paasdagen. De autodealers, tuin centra en meubelwinkels boer den daarentegen weer uitste kend. .Ik ben vrijdag nog richting Bra- oant gereden, maar zag toen al dat tachtig procent van de au to's zonder caravan reed", zegt eigenaar A. Vink van minicam- ping De Toffe Peer in Driewe gen. „De huisjes en hotels zullen betere zaken doen." Hij kan het 'oest begrijpen, want het weer is tot nu toe niet best, waardoor het terrein van sommige cam pings er nog een beetje kaal bij staat. Vipk spreekt niet over een tegenvaller: „Ik had ook abso luut niet verwacht dat we vol zouden staan." M. Klompe van de Klomphoeve in Kamperland is wel verrast dat haar camping niet volstaat; iets wat in het verleden wel het geval was tijdens de paasdagen. .De mensen met de vaste plaat sen staan er", zegt ze. „Het zijn de anderen die dit jaar wegblij ven. Ik denk dat ze toch wat minder geld te besteden heb ben." Klompe hoopt dat de rest van het seizoen beter wordt. „Anders raken we nog aan de be delstaf", grapt ze. „Ik ben nu een rollade aan het draaien, dus vanavond hebben we in elk ge val nog eten." M. van Leeuwen van minicam- ping Fruitzicht zegt dat het bij haar nog 'helemaal niks' is. Ze wijt dat vooral aan de slechte weersvoorspellingen voor de paasdagen en het slechte weer in het algemeen. „Mensen ne- f~- -f* :f~~ ,,-w, jT». v-' r* - men dan geen risico en boeken een huisje. En ik ben heel eer lijk: zelf zou ik ook niet op een camping gaan zitten." Bij Land zicht in Geersdijk was het over grote deel van de plaatsen de voorbije dagen ook niet bezet. „Geen grote teleurstelling", al dus de eigenaar. „We doen dit nu drie jaar en hebben met Pa sen nog nooit vol gestaan." Beter nieuws heeft J. de Nooijer van De Ontdekking in Kamper land. Zijn vijftien plaatsen zijn allemaal bezet. „Zoals elk jaar met Pasen", zegt hij. „Bij mij zit ten overwegend Duitsers." Bij camping De Pluimpot in Scherpenisse zijn dan weer niet alle plaatsen bezet, maar dat vindt eigenaar B. Zwikker heel gewoon. „We hebben onze vaste gasten, maar de andere mensen trekken met Pasen meer rich ting de Noordzeekust. Die hele paasinvasie gaat dus een beetje aan ons voorbij." De autodealers, tuincentra en meubelwinkels hadden het zo als altijd wel heel druk. „Twee de paasdag is van oudsher een beetje meubelboulevarddag", zegt bedrijfsleider M. Thomas van de Leen Bakker in Goes. „Het is één van onze topdagen, net als tweede pinksterdag." Thomas vertelt dat zijn zaak bij wijze van proef afgelopen twee de kerstdag ook open was. „Dat was dus helemaal niks. De chris telijke signatuur van Zeeland kan een oorzaak zijn, maar mis schien wisten veel mensen het ook niet. Wat mij betreft kom er geen tweede keer, maar die twee de paasdag houden we er in." De Goese Peugeotdealer was dit jaar voor het eerst open. „Tot nu toe lieten we de deur dicht, maar we zagen steeds meer colle ga's open gaan", zegt A. den Toonder. „We hebben de stap toen ook maar gezet." Volgens de bedrijfsleider was het een succes. Er kwamen aanmerke lijk meer mensen dan op een ge middelde zaterdag. Toch werd er meer gekeken dan gekocht. „Maar ja, het begint met belang stelling", aldus Den Toonder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33