Provoost net achter gevestigde orde PZC Bicer op avontuur in Turkije en Spanje Smerdiek eindigt achtste Swift en Tjoba helpen elkaar Mannen TTCM promoveren naar de eerste divisie Twintigjarige dammer uit Aagtekerke tevreden met zevende plek op eerste NK 26 Hage winnaar 'Zeeuwse' driekamp Leenhouts houdt concurrentie op ruime afstand bij ZK snelschaken Toernooiwinst Petrova en Fish Van den Berg wint EK-race 125cc in Assen dinsdag 18 april 2006 dóór Roeland van Vliet CULEMBORG - Kees Thijssen, de 31-jarige dammer die zater dag in Culemborg voor de vier de keer op rij de nationale titel greep, is zeer gecharmeerd van het spel van Bennie Provoost. „Hij is de toekomst van het Ne derlandse dammen", meldde de winnaar. De twintigjarige Pro voost, die als zevende eindigde, glunderde bij het horen van die opmerking. „Hij heeft me ge zegd dat ik ook een keer voor die Nederlandse titel moet gaan, dat het in me zit om kampioen te worden." Provoost, afkomstig uit Aagte kerke, heeft zelf ook het gevoel dat hij nog wel kan groeien in zijn sport. Maar voorlopig is hij blij met zijn zevende plek op het NK. „Van tevoren had ik een doel gesteld: bij de beste helft komen. Nou, dat is precies ge lukt", vertelde de Zeeuw, die ook nog eens de beste debutant was. De andere nieuwelingen - Michiel Kloosterziel, Johan Ster renburg, Leopold Sekongo en CULEMBORG - In de eind stand van het NK dammen is Toby Hage terug te vinden op de veertiende en laatste plaats. Wordt er uit de uitslagen een soort Zeeuwse driekamp ge destilleerd, dan komt hij opeens als winnaar uit de bus. De Tholenaar versloeg in de ne gende ronde Leopold Sekongo, de Roosendaler die als tweede eindigde in het Zeeuws kam pioenschap. Daarnaast speelde hij zaterdag in de slotronde re mise tegen Bennie Provoost, de titelhouder in Zeeland. Het duel Provoost-Sekongo eindigde eveneens in een gelijkspel. Hage 2 110 3 Provoost 2 0 2 0 2 Sekongo 2 0 111 OOST-SOUBURG - Koen Leen houts heeft zijn titel geprolon geerd bij het open Zeeuws snel schaakkampioenschap. De Oost- burgse schaker die uitkomt voor Het Witte Paard was in Oost-Souburg een klasse apart en hield de concurrentie ver ach ter zich. Köen Leenhouts begon sterk aan het toernooi. Halverwege het toernooi had de Internatio naal Meester, die nog steeds veel progressie maakt, al een flinke tik uitgedeeld aan de an dere Internationaal Meester, Geert van .der Stricht. Van der Stricht, die tegenwoordig zijn brood probeert te verdienen met schaken, liet zich tegen Souburg-speler Jeroen Hekhuis van een slechte kant zien. Hek huis speelde sterk en had al kun nen winnen. De stelling verzand de in remise, maar Van der Stricht wilde de Souburger door zijn tijd jagen. Hekhuis pakte alsnog de overwinning, doordat hij in de slotseconden een geme ne truc in de stelling bracht, waar de Belg met open ogen in tuinde. Leenhouts won bijna alle par tijen met overmacht. Alleen Hekhuis wist Leenhouts op een duidelijke nul te trakteren, zo dat zijn toernooi eigenlijk al niet meer kapot kon. Van der Stricht werd nog wel tweede, Hekhuis deelde de derde plaats met Roosendaler Charles Kuij- pers. Open Zeeuws kampioenschap snel schaken. Eindstand na 18 ronden: 1. K. Leenhouts 17,0 punten, 2. G. van der Stricht 14,5, 3. J. Hekhuis, C. Kuijpers 13,0, 5. S. Colijn 12,5, 6. J. de Wolf, R. v.d. Braak, R. Bosters, J. Grochal 11,5, 10. R. van Gemert 9,5. CHARLESTON - Nadia Petrova heeft gisteren het tennistoer nooi van Charleston gewonnen. De 23-jarige Russin, die een week geleden ook al in Amelia Island won, versloeg in de finale Patty Schyder uit Zwitserland: 6-3 4-6 6-1. Mardy Fish was eindwinnaar in Houston. De 24-jarige Ameri kaan was in de finale te sterk voor de Oostenrijker Jürgen Mel- zer: 3-6 6-4 6-3. ANP/RTR Toby Hage - eindigden allen la ger dan hij. Provoost: „Ik mag zeggen dat ik direct achter de ge vestigde orde ben geëindigd." De speler van het Culemborgse Meurs/Denk en Zet kwam tij dens de dertien rondes van het NK uit op elf remises. Daar naast won hij één keer (van Hans Jansen) en verloor hij één keer (tegen Auke Scholma). „In de meeste partijen heb ik op voordeel gestaan. Alleen tegen Alexander Baljakin, Auke Schol- ma en Ron Heusdens werd ik flink in de verdediging gedron gen, maar ik ben maar één keer onder de druk bezweken", zei Provoost. „Ik denk dat wanneer een plusremise hier zou zijn be loond, ik wat hoger dan de ze vende plaats was gekomen." Strategie Eén van zijn beste partijen speel de de student bedrijfseconomie zaterdag, uitgerekend tegen pro- vinciegenoot Toby Hage, zijn trainer van weleer. Hoewel het een lange, vermoeiende partij was, genoot Provoost van zijn mooie langetermijnstrategie. Wat hij bedacht had, kwam ook steeds uit. Na zo'n vijf uur dam men had hij daardoor een licht voordeel opgebouwd en stond hij mogelijk op winst. Maar hij durfde de gok niet aan en sloot wede met Hage. „In zo'n eindspel, waarin beide spelers naar een dam kunnen gaan, kun je opeens last van damblindheid krijgen. Dan denk je dat je er bent, maar ga je enorm in de fout. Dat wilde ik voorkomen en dus heb ik remise aangeboden", vertelde Provoost. „Maar eigen lijk had ik wel willen winnen. Ik wilde revanche voor de neder laag in de competitie." Dat hij die niet kreeg, had de uit Tholen afkomstige Hage overi gens al wel zien aankomen. „Ik stond misschien wel iets minder goed dan hij, maar de situatie was altijd onder controle", ana lyseerde de 31-jarige websi te-ontwikkelaar die in Baarle Nassau woont. Dat de twee Zeeuwen tijdens de slotronde het langst bezig waren, verbaas de hem niks. „Ik heb deze week alleen maar lange partijen ge speeld. Iedereen had het gevoel foto Koen de Vries Esra Bicer keerde geblesseerd terug uit Istanboel waar ze meedeed aan selectietrainingen voor het nationale team. Middenvelder van Smerdiek kan in Blanes maar anderhalve wedstrijd voetballen door Koen de Vries BLANES - De zeventienjarige Esra Bicer leidde de afgelopen weken het leven van een vedet te. De voetbalster van Smer diek ging eerst vijf dagen naar Turkije voor testtrainingen voor het nationale elftal onder achttien jaar en vertrok met een daarna met haar ploeg naar Spanje voor een interna tionaal toernooi. Zo'n leventje bevalt haar wel. „Ik wil graag een goede voetbalster worden", zegt Bicer, die met een dikke enkel op de tribune van de CF Blanes zit. De blessure van de speelster van de eersteklasser uit Sint Maartensdijk is een souvenir van het uitstapje naar Istan boel. Tijdens een de vele trai ningssessies ging ze door haar enkel. In Blanes speelde Bicer anderhalve wedstrijd, maar daarna werd de pijn te hevig. Met aan de ene voet een voet balschoen, aan de andere voet alleen een ei op haar enkel en aan beide benen enorme scheenbeschermers doet de eer stejaars studente aan het Goe- se cios haar verhaal. Bicer, 1.60 meter lang, heeft de uitnodiging voor het Turkse elf tal te danken aan een nieuwe wind die door de voetbalbond van haar land waait. Vrouwen voetbal was altijd een onderge schoven kindje, maar sinds Tur kije meer richting het westen kijkt, mag ook het zwakke ge slacht zich in sportieve belang stelling verheugen. Niet alleen de nationale vrouwenploeg krijgt meer faciliteiten, er moe ten ook Turkse meisjeselftallen komen. Daarom ging de telefoon drie weken geleden in huize Bicer, waar naast vader, moeder en Esra ook nog een oudere en een jongere broer wonen. De rechts half van Smerdiek werd uitge nodigd voor een reis van vijf da gen naar Istanboel, waar test trainingen moesten uitmaken wie tot de nationale selectie voor speelsters tot 18 jaar mo gen toetreden. Wie haar ge- scout heeft, is nog steeds een raadsel, maar daar maalt Bicer niet om. „Voor mij was het een enorme verrassing." Veertien dagen geleden vertrok ze met een andere Turks/Nederlandse voetbalster naar Turkije, waar ze drie Turks/Duitse en een hele horde leeftijdgenoten uit Turkije zelf trof. „Ik weet nog niet of ik ge selecteerd ben. Maar een van de trainers zei dat het wel goed zat. Wat hem betreft mag ik elk trainingskamp naar Tur kije komen", vertelt Bicer. Als dat zo is, zou dat een mooie op steker zijn. Maar het betekent niet dat ze er al is. Vrouwen voetbal in Turkije stelt in verge lijking met dat in Nederland bitter weinig voor. Pleintje Esra Bicer werd zeventien jaar geleden in Nederland geboren, maar vertrok nog voor ze vijf was met haar familie naar Tur kije. In Ankara werd ze door haar broertje warm gemaakt voor voetballen. Na verloop van tijd was ze van het pleintje in haar wijk Dikmen niet meer weg te slaan en werd ze een ge waardeerd medespeler bij een club kinderen die verder alleen uit jongens bestond. Later werd ze lid van de vrouwen voetbalclub van de Gazi-uni- versiteit. Ankara mag dan de hoofdstad van een islamitisch land zijn, niemand had moeite met de keuze van Bicer. „Er zijn best veel meisjes in Turkije die voet ballen", weet de in Halsteren woonachtige Smerdiekse. „En als ze in het dagelijks leven een hoofddoekje dragen, doen ze dat tijdens het voetballen ge woon af." Op haar veertiende keerde Bi cer terug naar Nederland. Haar ouders kozen daarvoor omdat ze hun kinderen goede opleidingen willen bieden. Via een neefje kwam ze op het spoor van Smerdiek, waar ze meteen een plaats in de basis kreeg. De Turkse, die het Ne derlands langzaam maar zeker weer onder de knie krijgt, werd in het Thoolse dorp goed opge vangen, maar ze mist de warm te van het Turkse leven. „De mensen hebben veel meer con- BLANES - De voetbalsters van Smer diek zijn tijdens het toernooi in het Spaanse Blanes om de Mediterranean In ternational Cup op de achtste plaats geëin digd. Na de 0-0 en de 1-0-zege in de poule tegen respectievelijk US Vic en C de F Llers ver loor de Thoolse ploeg in. de kwartfinale met 2-0 van Lleida. In de strijd om de vijf de tot en met achtste plaats was CF Blanes met het nemen van strafschoppen beter (4-3) nadat de wedstrijd in 0-0 was geëin digd. De laatste wedstrijd, met als inzet plaats zeven, was een prooi voor C de F Llers, de club waar Smerdiek in de poule nog te sterk voor was. Het toernooi werd gewonnen door de Spaanse landskam pioen Espanol. tact met elkaar. Je kunt op be zoek zonder een afspraak te ma ken. De deur staat altijd open." Aan het bezoek aan Spanje houdt Esra Bicer gemengde ge voelens over. Zo waren de scheidsrechters op zijn zachtst gezegd chauvinistisch en grens rechters waren in geen velden of wegen te bekennen. Smer diek dacht in Blanes een fraaie grasmat aan te treffen, maar het was een ondergrond van een outdoor-tennisbaan. Net als haar teamgenoten had de Turkse alleen voetbalschoenen in haar koffer en op die vreem de ondergrond is het daarmee lastig spelen. Draaien en keren ging niet echt gemakkelijk, ze ker niet als je als je een pijnlij ke enkel hebt. Bicer is niet de enige Smerdiek se die Blanes geblesseerd ver liet. Anne Hage kon met een zware knieblessure al na tien minuten in de eerste wedstrijd vertrekken. Mandy Roels ging in de derde wedstrijd tijdens een regenbui op de glad gewor den ondergrond onderuit. Ze gleed door, schuurde over het naastgelegen asfalt en moest in het ziekenhuis opgelapt wor den. Tal van andere speelsters arriveerden gisternacht op Schiphol met schaafwonden, met dank aan slidingen op het tennistapijt. Een aandenken aan een mooi voetbaltoernooi in Spanje, waaraan deson danks nog wel het een en ander verbeterd kan worden. dat-ie van mij kon winnen. Pas als ze het echt niet meer zagen gebeuren werd het remise." Uiteindelijk verloor Hage zes keer. Te vaak, vond hij zelf. „Ik wist dat het een zwaar toernooi zou worden, maar het was nog zwaarder", erkende hij. „Ik heb te veel blunders gemaakt en me soms simpel laten foppen. Maar wat wil je: sommige jongens zijn beroepsdammer en ik speel maar één a twee keer in de week. Bij enkele partijen was de strijd eigenlijk al van tevoren be slist." door Alex Krappen ROELOFARENDSVEEN - De tafeltennissers van TTC Middel burg hebben zich door een mak kelijke uitzege (1-9) op De Treffers verzekerd van de titel in de tweede divisie. De mannen van SAR/Rabobank boekten zaterdag een regelmatige 8-2- overwinning op Twenty-One Up en hebben nu in de slotronde nog twee punten nodig om de titel in de derde divisie te grij pen. TTC Middelburg had maar vijf punten nodig tegen De Treffers, maar is deze competitie hele maal los. Wesly Wegman en Jan Henk Bomhof bleven ongesla gen, Marijn Veygen verloor één wedstrijd. Met nog één ronde te gaan staan de Middelburgers liefst 17 punten voor op num mer twee Ilac, dat zelf met 7-3 won. De mannen van Twenty-One Up maakten onder aanvoering van Peter Berben oorlog in Klooster- zande, maar de mannen van SAR/Rabobank lieten zich niet van de wijs brengen en wonnen gemakkelijk met 8-2. SAR staat nu zeven punten voor op Pecos 3 en treedt in de slotronde aan te gen datzelfde Pecos. Twee pun ten zijn dan genoeg voor de ti tel. Oorlog De tafeltennissters van SAR/Rabobank spelen de com petitie rustig uit. Tegen SKF wed het 5-5. Audrey en Lacey Koole wonnen beiden twee keer. Met een hele goede laatste wed strijd kan SAR nog tweede wor den in de tweede divisie. De reserves van SAR werden ge veegd door titelkandidaat FvT 2. Het werd 9-1, vreemd genoeg werd alleen het dubbelspel in winst omgezet. Al met al een te leurstellend seizoen voor de vrouwen van SAR 2 in de derde divisie, het verschil met num mer drie Shot'6 5 is groter dan zou moeten. In de jongens A-klasse werd TTC Middelburg kampioen. De thuiswedstrijd tegen Veldhoven werd met 9-1 gewonnen. Alleen Emiel de Rijke verloor een pol- je. TTCM staat nu elf punten voor op nummer twee HBC 2 en is niet meer te achterhalen. De strijd om de titel in de B-klasse blijft spannend. Ame- muiden won de' topper tegen Shot'6 5 met 4-6 en neemt daar door twee punten voorprong op het team uit Zwijndrecht. De jongens van Reynaert wonnen met 3-7 van De Treffers en ver drongen Leogang van de derde plaats. In de C-klasse speelde Scaldina tegen een uiterst gemotiveerd Vi ce Versa en dat was te merken. Waar de eerste wedstrijd nogm Zierikzees voordeel beslis! werd, won titelkandiaat Vice Versa nu met 9-1. Voor Scaldina rest de laatste plaats en het is nog maar de vraag of die ook volgend jaar recht geeft op een plaats in de C-klasse. In de andere poule kan TTC Mid delburg 2 koploper NTTC'70 al leen door een wonder nog ach terhalen. De Middelburgers wonnen met 6-4 Alexandria'66, maar NTTC won met 8-2 van The Backhands. Plet verschil is nu vijf punten. ASSEN - Motorcoureur Hi van den Berg heeft gisteren op het circuit van Assen de 125cc wegrace voor het Europees kam pioenschap gewonnen. Het 15-jarig Nederlands talenl liet vooral op de snelle stukken zijn klasse zien. In de laatste ronde rekende de pupil van Pa trick van den Goorbergh af mei zijn laatst overgebleven con current, de Duitser Georg Fro- lilich. Johan Frederiks uit 's-Heeren- hoek werd tijdens dezelfde race 28e, Walter Bek uit Hoedekens- kerke reed zes ronden mee. door Pieter van Klinken GOES - De korfballers van Tjo ba hebben in de eerste klasse voor een kleine stunt gezorgd. De nummer vijf uit 's-Heer Hen drikskinderen won van koplo per GKV/Nettorama met 14-17. Doordat nummer twee Maas sluis gelijkspeelde, heeft ook Swift goede zaken gedaan. De Middelburgse ploeg kroop weer wat dichter naar de top door een overwinning op Kinderdijk, dat weer verder achter raakt op Tjoba. Excelsior-Fortis 11-9: De ploeg staat slechts derde in de over gangsklasse, maar volgens For- tis-trainer Leonard Debbaut is Excelsior de beste ploeg. De Souburgers begonnen echter goed, ook al moest Jouri van cle Broeke al na drie minuten het veld met een blessure verlaten. Bij rust leidde Fortis met 3-6. Die voorsprong verdween ech ter als sneeuw voor de zon toen het bij Excelsior in de eerste twaalf minuten van de tweede helft ging lopen: 8-5. Fortis kwam nog op 8-8, maar daarna liep Excelsior weer uit. Scores Fortis: Chaïm Koole 4, Ja cob van Maurik 2, Elze Blanken- burgh, Wander Koole en Niels Be- belaar 1 Kinderdijk-Swift 12-13: Swift kan niet meer degraderen door dat het zaterdag met 12-13 van Kinderdijk won. Bij de Middel burgers liep het scoren goed en de ploeg dicteerde de eerste helft. Daardoor kwam het acht tal van trainer Ralph Gillissen met 1-5 voor. In de tweede helft ging de bal er minder makkelijk in en kon Kinderdijk terugko men. Scores Swift: Paul van den Berg 3, Richard Geldof, Ivo de Hond, Ma- bel van de Velde en Roel Kloot wijk 2, Angela Verduijn en Eefje van den Berg 1 GKV/Nettorama-Tjoba 14-17: Tjoba zette het spel erg ruim op, met veel druk op de linies van GKV. Daarmee kwamen de Be velanders in de eerste helft op voorsprong: 6-8. In de tweede helft liep Tjoba verder uit naar 6-12. Het team vam Ko Crucq was daarna duidelijk leegge- speeld en GKV kon iets terugko- Scores Tjoba: Esther van Boven, Marcel de Dreu en Robert van Schaik 4, Sander Harinck 2, Kim Hollestelle, Jojanneke Folcke i Gerben van Boven 1 TOP-A11 Ready 9-9: In de Zeeuwse derby in cle tweede klasse deed de thuisploeg ver trouwen op en speelden de gas ten te mat om te winnen. TOP kwam in de eindfase steeds op voorsprong (7-6, 8-7 en 9-8), maar All Ready had keer op keer een antwoord paraat. Scores TOP: Petra de Riddei 3. Hannuël Kramer 2, Ad Bezemt', Nelleke van Belzen, Jantine Meul meester en Peter van Belzen 1. Scores All Ready: Remy Quist I Manon Torensma, Anouk van Tip- gelhoven, Luuk van Eijken, Jan-Willem van Nieuwenhuiu Maurice Brul, Desiree Vosharl en Henk de Graaff 1 Togo-Oranje Nassau 5-16: He! was wederom niet best bij Togo „We korfbalden echt niet goed", vond trainer Sjaak Joziasse. De sterke manier waarop de ploeg uit de zaal kwam, is volledig weg en de Goese ploeg kan inde derde klasse niet meer omhoog kijken. De enige wedstrijd die er nog toe doet, is zaterdag te gen Blauw Wit uit Kloetinge Als dat duel wordt gewonnen, u de ploeg vrijwel veilig. Scores Togo: Johan Wonder gein Robbertjan Huijbregtse, Liesh Maas en Yvonne Joziasse 1. Ventura Sport-Blauw Wit 5-15: De wedstrijd tegen Togo is ook voor Blauw Wit de laatste stro halm. Tegen de andere ploeger is het team niet opgewassen. Scores Blauw Wit: Edwin Bommti- jé 2, Danny Hoogstrate, Andnö Westhuis en Arnold Flipse 1. DVS'69-Stormvogels 9-5: De start was voortvarend voor Stormvogels. De WestkapeUe- naars kwamen met 3-0 voor. maar hadden daarmee bijna al hun kruit verschoten. Scores Stormvogels: Arjen Scha 2, Arno Sanderse, Franky Kook en. Linda de Witte 1. Ondo-Oranje Zwart 10-8: Ondo had het niet makkelijk. In de eer ste helft ging het nog voortva rend (7-3), maar in het tweede bedrijf kwam de tegenstander stapje voor stapje dichterbij. On do kreeg kansen, maar benutte die nauwelijks. Gelukkig voor Ondo had de ploeg een ruime voorsprong opgebouwd, wam Oranje Zwart kwam niet meer langszij. Scores Ondo: haan de Pag ter 3, ris Hoogiverf en Wim Allaart Bas de Pagter, Sanne beecker en Annelie Wisse 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26