Audina verliest fysieke slag PZC PZC Racen is ook voor Ritsma een jongensdroom Visser en Hijgenaar raken achterop 25 Louter remise tussen Timman en Kortsjnoi Zege Van Geyte in Utrecht Zege Chardon in wereldbeker Nederlandse badmintonster schiet tekort in EK-finale Hockeyteams winnen Europa Cup Korfballers al bijna in halve finale Lanchava verovert EK-zilver De Reuver weer op podium Verkerk trekt zich terug Martinez stopt met tennissen dinsdag 18 april 2006 ALMELO - Jan Timman en Vik tor Kortsjnoi hebben zaterdag in Almelo de Cogas-schaaktwee- kamp onbeslist afgesloten: 2-2. In vier partijen in twee dagen werd de balans nergens beslis send verbroken. De 75-jarige Zwitserse groot meester was vrijdag in de twee de partij nog het dichtst bij winst. Timman (54) verloor toen al in de opening de voorzich tigheid even uit het oog. Zijn tegenstander kwam beter te staan, maar gebruikte in de zucht naar winst te veel tijd. De Amsterdamse grootmeester kreeg daardoor de mogelijkheid een sluitende verdediging te con strueren. Met nog tien tellen op de klok bood Kortsjnoi remise aan. ANP UTRECHT - De Belgische atleet Gino van Geyte heeft gisteren de marathon van Utrecht gewon nen. Hij liep de klassieke af stand van 42 kilometer en 195 meter in 2.17.35. Jeroen van Damme, een week eerder uitge stapt in de marathon van Rotter dam, eindigde als tweede in 2.19.48. De Fransman Tarik Bou- zid finishte als derde (2.22.44). Koen Raymaekers debuteerde in Utrecht op de marathon. Hij eindigde als vijfde. Zijn debuut ging in 2.23.38. De harde wind speelde de lopers wel parten. Bij de vrouwen won de Nadja Wijenberg, in 2.45.00. Robert Cheruiyot schreef giste ren de marathon van Boston op zijn naam. De 27-jarige Keni- aan, in Boston ook al winnaar in 2003, zorgde met zijn (officieu ze) tijd van 2.07.14 voor een par- jcoersrecord. ANP GOTEBORG - IJsbrand Char don heeft zondag in Göteborg de finale van de wereldbeker vierspannen gewonnen. De menner uit Schipluiden kwam in de Scandinavian Are na tot een tijd van 215,84 secon den. Michael Freund werd twee de. De Duitser had een tijd van 220,41 seconden. SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Geert Piek DEN BOSCH - Badmintonster Mia Audina heeft haar Europe se titel niet kunnen prolonge ren. Ze bereikte nog wel de fina le in Den Bosch, maar daarin verloor ze van de Duitse Huai- wen Xu met 21-15 9-21 16-21. De fysieke gesteldheid gaf de doorslag. Vooraf had bondscoach Martijn van Dooremalen de eindstrijd omschreven als „het hollen over de baan van Xu tegenover de bij zondere slagen van Audina". In de eerste game was de titelverde digster superieur, maar daarbij liet ze zoveel kracht, dat Xu toch nog terug in de wedstrijd kon komen. Audina besloot de tweede game te laten lopen, om het in de afsluitende game als nog af te kunnen maken. „Stel dat ik er vol voor was gegaan en dan net verloren had, dan had ik geen schijn van kans meer ge had in de beslissende game." Evenwicht Dus liet Audina het fysiek ster ke loopwonder de stand weer in evenwicht brengen. Maar de Ne derlandse kampioene kon de knop niet direct omzetten in de derde game. Al snel stond het 2-10. „Door de vermoeidheid waren mijn slagen minder ge vaarlijk en kon zij ze ook makke lijker zien aankomen." Het leek ook wel of Audina de punten te snel wilde forceren. Dat leverde veel fouten op, waardoor Xu vaak niet eens veel moeite hoefde te doen om weer een stap richting titel te zetten. Het kwam niet meer goed voor de Nederlandse, bij het derde matchpoint sloeg de nummer vier van de wereld toe. „Tja, de keuze is nu verkeerd uit gepakt. Maar ik heb het vaker gedaan en toen ging het wel goed. Ik kan niet nog meer con ditioneel gaan trainen, met al die toernooien. Maar bovendien heeft het ook te maken met wat andere factoren dat zij fitter was dan ik. Zo is het misschien toch wel een voordeel geweest dat Xu een walk-over had in de halve finale op zaterdag." Scheurtje De geboren Chinese had die dag eigenlijk aan moeten treden te gen voormalig landgenote en huidige Nederlandse Yao Jie. Maar de Europees kampioene van 2002 gaf op vanwege een scheurtje in de rechterkuitspier. Jie kon vanwege haar blessure de medaille een dag later niet op halen. Eerder in de week had ze nog gezegd niet op te zullen ge ven. „Maar het was nu een on verantwoord risico. Ze kon echt niet meer verder", sprak Van Dooremalen namens haar. Op zaterdag kwam Audina uit tegen Juliane Schenk. Ook deze Duitse moest het hebben van haar vechtlust, maar toen zege vierde de techniek van de titel verdedigster. Audina, actief lid van de Pinkstergemeente, hoop te na afloop nog dat ze de Heer met Pasen een titel kon schen ken. „Ik had liever in de kerk ge zeten, maar deze dag is natuur lijk wel een extra motivatie voor mij." Helaas voor haar bleek dat niet genoeg voor succes. GPD Rintje Ritsma staat vól in de belangstelling tijdens de Paasraces op het circuit van Zandvoort. door Mare Kok ZANDVOORT - Als autocou reur zal hij geen wereldtitel pakken. Maar dat maakt*de lol voor topschaatser Rintje Rits- ma niet minder als hij tijdens de Paasraces van Zandvoort in een rappe BMW stapt. „Racen is voor iedere jongen een droom. Al wordt het pas leuk als je de échte snelheid hebt." Als de autpsportsupporters zich op tweede paasdag tijdens de pitwalk mogen vergapen aan de snelle bolides, is het op vallend druk bij pitbox 20. Is dit de plek waar de favoriet voor het kampioenschap in de nieuwe BMW 130i Cup zich ver schuilt? Absoluut niet. Maar Rintje Ritsma is onder de fans wel de meest gewaagde rij dei- voor een handtekening of een plaatje voor het fotoalbum. De scheurende schaatser onder gaat de aandacht met plezier. Zowel op zaterdag als maan dag is de brede grijns amper van zijn gezicht te krijgen. Want de aantrekkingskracht tot snelheid en de geur van ver brand rubber heeft hij al jaren. Naast de rallysport heeft Rits ma ook circuitervaring in een Clio, Megane en Marcos. „Al ben ik een paar jaar terug wel uit die Clio Cup gestapt", vertelt Ritsma. „In die klasse is het continu beuken. En rossen ze elkaar van de baan. In 2002 ben ik vier van-de vijf wedstrij den door een ander van het as falt gezet. De laatste keer, tij dens een race op Zolder, was ik echt boos. Toen heb ik die per soon gezegd dat ik 'm op zou ruimen als-ie dat nog een keer zou flikken. De laatste paar manches heb ik dat seizoen niet eens meer gereden. De lol was er vanaf. Ik houd van een faire manier van racen. Hoewel ik heel fanatiek ben, staat het plezier voor mij voorop." Kapot Hoewel in beide sporten het sa menspel tussen de voeten be langrijk is, heeft het racen vol gens Ritsma weinig overeen komsten met het schaatsen. Zelfs de aanloop naar het mo ment van de start verschilt. „Met schaatsen bereid je jezelf voor om lichamelijk helemaal kapot te gaan. In de wagen richt je je concentratie vooral op hoe je na het groene licht het beste positie kunt kiezen en komt er een stukje tactiek bij kijken hoe je de tegenstanders wilt verschalken." Ritsma is niet de enige schaat ser die gek is van gemotoriseer de snelheid. Zo deed Gerard van Velde zichzelf na zijn gou den olympische race van Salt Lake City een racemotor ca deau, was Jochem Uytdehaage ooit de trotse bezitter van Don kervoort-bolide en verheugt Si mon Kuipers zich op trainings kampen in Erfurt omdat hij dan met Gianni Romme in diens Porsche over de Autoba hn mag knallen. Sterker: schaatsers houden onderlinge competities om de duizend kilo meter tussen Nederland en schaatsoord Inzeil in een zo kort mogelijke tijd af te raffe len. Ondanks de race-genen die schaatsers blijkbaar bezitten, foto Olaf Kraak heeft Ritsma het op Zandvoort zwaar om zich staande, te hou den. In een veld van zeventien wagens finisht de Beer uit Lem mer zaterdag als twaalfde en maandag als tiende. Terwijl Ri- cardo van der Ende en Jan-Jo- ris Verheul de zeges verdelen, stelt Ritsma „dat ik me meer van mijn race had voorgesteld. Helaas had ik veel last van overstuur." Niettemin vermaakt Ritsma zich op het circuit. „Het spelen met de auto, het driften, dat is gewoon leuk. Ik ben ook heel leergierig. Vraag aan jongens als Tim Coronel hoe ik het beste mijn lijnen kan rijden, waar de schakelmomenten zijn, waar ik moet remmen." Racen is continu de grens op zoeken. „Op dat vlak geef ik toe. Soms moet ik meer risico's durven nemen. Moet ik me le ren vast te bijten in de tegen standers." Of Ritsma daarin progressie boekt, kan hij tijdens de Pink sterraces laten zien. GPD EDINBURGH/READING - De hockeysters van Amster dam hebben de Europa Cup voor bekerwinnaars opnieuw gewonnen. De ploeg, titelverdediger in Edinburgh, ver sloeg gisteren Rot-Weiss Köln in de finale met 2-1. Die stand was met de rust al bereikt. Ook de hockyers van Bloemendaal wonnen gisteren de Eu ropa Cup II. De ploeg won in de finale met 4-2 van de or ganiserende Engelse vereniging Reading. In de eerste helft werd niet gescoord. Voor Bloemendaal scoorde Luke Doemer drie keer uit een strafcorner. ANP BOEDAPEST - De Nederlandse korfbalploeg is zoals ver wacht na twee wedstrijden al vrijwel zeker van een plek in de halve eindstrijd van het Europees kampioenschap in Boedapest. Gisteren won Oranje met 27-6 van Duitsland. In het openingsduel van het EK was Nederland Groot-Brittannië zondag ook al de baas: 19-6. ANP KUSADASI - Tea Lanchava heeft zaterdag de tweede plaats veroverd tijdens de Europese kampioenschappen schaken in het Turkse Kusadasi. De 31-jarige Winschoten- se speelde in de elfde en laatste ronde remise met Gvetad- ze uit Georgië. Dat resultaat bracht haar op acht punten. De Europese titel was voor Jekaterina Atalik. ANP BELLPUIG - Motorcrosser Mare de Reuver heeft op nieuw het podium behaald bij het wereldkampioenschap in de MX2-klasse. De Amstelvener eindigde zondag in de Grote Prijs van Spanje op het circuit van Bellpuig als tweede. Net als twee weken geleden bij de seizoensope ning in het Vlaamse Zolder was de Zuid-Afrikaan Tyla Rattray net iets beter. De Reuver dankte de tweede plaats in het dagklassement van de GP aan een derde en een vijf de positie in de manches. Rattray vergaarde net iets meer punten met een vijfde en tweede plek. ANP MONTE CARLO - Martin Verkerk heeft zich teruggetrok ken voor de Masters Series in Monte Carlo. De Alphense tennisser zou daar zijn rentree maken nadat een wederop- treden onlangs in een Challenger in Napels mislukte door j een buikspierblessure. Verkerk verklaarde vorige week nog 'op zeker' van de partij te zijn in Monte Carlo. Hij kon daar rechtstreeks in het hoofdtoernooi aantreden op een zogenaamde 'medische uitzondering', omdat hij ruim anderhalf jaar niet kon spelen door schouderoperaties en de ziekte van Pfeiffer. ANP 1 MADRID - Tennisster Conchita Martinez heeft haar pro- i fessionele loopbaan beëindigd. De 34-jarige speelster j won als enige Spaanse de titel op Wimbledon. Ze schreef in het totaal 33 toernooien op haar naam. De laatste zege dateert van oktober vorig jaar toen Martinez de beste was in het Thaise Pattaya. ANP door Peter van Leeuwen BORDEAUX - Waar de mannen bij de wereldkampioenschappen baanwielrennen in Bordeaux grossierden in medailles en bijna-podiumplaatsen, slaagden Adrie Visser en Yvonne Hijgen aar er niet in een bijdrage aan het succes te leveren. Visser mopperde over een gebrek aan aandacht, Hijgenaar zal gewoon niet lekker in haar vel. Visser sloot het toernooi af met de achtste plaats op het onder deel scratch. Eerdere optredens op de individuele achtervolging en de puntenkoers waren nog anoniemer. Ze had het de hele week niet naar haar zin in de Franse wijnstad. „Ik heb lekker gefietst, maar verder vond ik het niks." Visser wordt begeleid door Mi chael Zijlaard en Leontien van Moorsel, die haar anders benade ren dan bondscoach Peter Pie- ters. „Zijn hart ligt gewoon niet bij vrouwenwielrennèn", oor deelde Visser vrijdag al na de puntenkoers. De bondscoach glimlachte slechts toen hij hoor de dat de 22-jarige renster uit Wieringerwerf tevreden was over haar optreden. Hijgenaar gaf aan dat het voor haar prettig zou zijn als oud-sprinter Leijn Loevesijn, haar trainer, bij grote toer nooien aanwezig zou zijn. „Peter heeft het ook druk ge noeg met de mannen." Haar zwakke optreden wilde ze trouwens niet afschuiven op een gebrek aan aandacht. „Ik heb een wisselvallig seizoen ge draaid en had voor dit toernooi te veel twijfels. In trainingen ging het goed, maar daar vind ik geen bevestiging. Bovendien is er een en ander gebeurd in mijn privéleven. Dat moest ik een plekje geven. Ik zet een dikke streep onder dit toernooi. Ik word hier alleen maar sterker van." Pieters wilde zondag liever niet te lang stilstaan bij de tegenval lende prestaties van de vrou wen. „Yvonne zat niet lekker in haarvel." Op andere kritiekpun ten ging hij niet in. „Ik werk toch niet met junioren. Na vier, vijf jaar moeten ze zelf ook we ten wat ze moeten doen." ANP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25