Kampeerboeren willen uitbreiden Herinnering aan de oude stoomtram Minder zoekverkeer in stadje Veere Blauwe Ruis gaat weer naar Afrika I N1 "zck Proef met verkeersstewards Laptop gestolen bij inbraak Diefstal uit camper Beeldhouwer Lannoye overleden Vertraging opstarten Dow Auto in brand Vernielingen in 's-Heerenhoek Kledingbeurs peuterspeelzaal agenda Uitvoering van Ons Genoegen Evensong Advies voor tuinontwerp in Zeeuwse bieb rat— Zeeuws-Vlaamse afdeling VeKaBo doet beroep op gemeente Sluis Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Honderd jaar nadat de Stoomtram Walcheren voor het eerst over Walcheren tufte, is in Koudekerke weer een tramstation in gebruik geno men. Zaterdag werd het tot sta tionnetje omgetoverde schakel huisje van Delta op de kruising Stationsstraat-Tramstraat ont huld. Op 14 april 1906 maakte de stoomtram het eerste rondje van Koudekerke naar Vlissingen, Middelburg, Biggekerke, West- kapelle en Domburg. Koudeker ke was het hoofdstation. Naast het station was er een remise, de werk- en waterplaats, de ran geer- en doorgangssporen en er werd een rijtje huizen gebouwd voor het personeel. Ruim dertig jaar deed de tram dienst als mo dern vervoermiddel, maar op 31 december 1937 was het voorbij. De stoomtram maakte plaats voor de autobus. Theo Meijers van de Dorpsvere niging Koudekerke ontdekte dat het dit jaar honderd jaar ge leden is dat de tram ging rijden en vond dat er een tastbare her innering aan de stoomtram moest komen. Besloten werd het schakelhuisje van Delta aan te kleden als een stationnetje. Het schakelhuisje heeft op zich niets met de stoom tram te maken, maar staat pre cies op de kruising van de Sta tionsstraat met de Tramstraat. „Het oorspronkelijke station stond vijfentwintig meter ver derop", zegt Meijers. „Maar dit was een mooie plek voor een ge denkteken." Op het schakelhuis je is aan de kant van de Tram straat een kunstwerk bevestigd met de afbeelding van de tram. „De afbeelding is nagemaakt van een originele zwart-wit fo to", zegt Meijers. „Maurice van Ballegooij uit Roosendaal heeft hem voor ons nageschilderd in kleur." Aan de zijde van de Stations straat is het schakelhuisje omge bouwd tot stationnetje met een voordeur, twee ramen en een sta tionsklok die 's avonds verlicht is. Ook hangt er een origineel reisschema op en een originele spoorkaart van Nederland. Burgemeester R. van der Zwaag van Veere, die het gedenkteken onthulde, zei zaterdag met een knipoog dat Vlissingen en Mid delburg honderd jaar geleden net zo met elkaar overhoop la gen als in deze tijd. „Het initia tief voor de stoomtram kwam van Vlissingen", legde hij uit. „In Vlissingen moest ook het hoofdstation komen, maar Mid delburg stond dat niet toe. Die gaf een njèt. Dus kwam de oplos sing in Veere." Een schakelhuisje van Delta is veranderd in een tramstationne tje. Op de zijkant is de oude stoomtram afgebeeld. foto Ruben Oreel Verkeerssteward Bert Graaff stuurt automobilisten door naar de overloopterreinen. door Miriam van den Broek VEERE - Er werd gevreesd voor files, opstoppingen en eindeloos zoekverkeer in Veere. De paasdagen zijn een van de drukste dagen van het jaar voor het stadje. Door wegopbrekingen en min der beschikbare parkeerplaatsen werd een chaos verwacht. Als experiment zijn verkeersstewards ingezet en dat bleek een goede zet. Op de hoek van de Kaai en de Wagen- aarstraat staat op tweede paasdag Bert Graaff in een felgeel hesje. Hij is een van de twee verkeersstewards. Via de walkie talkie praat hij met zijn collega Arwin Ralf die een rondje fietst om te kijken hoe druk het is. Op het Oranje plein is nog volop plaats, laat Arwin we ten. Maar het achterste overloopterrein aan de Kanaalweg Westzijde, staat al aardig vol. „Als het Oranjeplein bijna foto Ruben Oreel doen.Tussen half twee en half vier, het drukste moment van de dag, waren er zondag precies genoeg parkeerplaat sen, vertelt Bert. „We hebben het over loopterrein bij het oude sportpark niet eens hoeven te gebruiken. Maar als het vandaag drukker wordt, zullen we de mensen ook daar naartoe moeten verwij zen." Volgens voorzitter Hans Muschter van de Stadsraad Veere was er dankzij de stewards opvallend minder zoekverkeer in de straatjes. „Dat gaf enige verlich ting. Maar er moet hier duidelijk nog het nodige gebeuren. De overloopterrei nen zijn erg nat en modderig. Een jaar geleden hebben wij er bij de gemeente op aangedrongen dat de overloopterrei nen half verhard moeten worden. Door bezwaarprocedures is dat nog steeds niet gebeurd. Maar misschien kan wet houder Melse, onze nieuwe kernwethou der, de boel versnellen." vol is, sluit ik de Kaai af met een drang hek", vertelt Bert. „We laten een stuk of tien parkeerplaatsen open. Die bewa ren we voor bewoners." Normaal kan het verkeer dat in Veere een parkeerplaats zoekt, een rondje rijden. Als er op de Kaai geen plaats is, kan het Oranjeplein geprobeerd worden. En als daar geen plaats is, wordt doorgereden via de Oudestraat naar de overloopterreinen aan de Ka naalweg. Maar dit weekeinde is een rondje rijden onmogelijk. De Oudestraat is opgebro ken en ook de Kaai is minder goed te be reiken omdat een bouwsteiger de straat nog smaller maakt. Bovendien is een aantal parkeervakken op de Kaai en het overloopterrein niet bruikbaar omdat er bouwmaterialen liggen opgeslagen. Een grote touringcar wil de Kaai op rij den, maar Bert Graaff houdt hem tegen. De chauffeur vertelt dat hij zijn passa giers wil afzetten zodat ze Veere kun nen bezichtigen. De verkeersregelaar stuurt hem via de Wagenaarstraat naar het overloopterrein. „Als er vandaag grote bussen over de Kaai gaan rijden, gaat het helemaal fout", zegt Bert. „Dan loopt alles meteen vast." Perfect De verkeerssteward werkte eerste paas dag ook. „Het ging toen perfect", zegt hij. „Wel had ik meteen een collega ge beld. Want in je eentje kan je dit niet dinsdag 18 april 2006 w ld VLISSINGEN - In een woning aan de Zuiderbaan in Vlis singen is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. De bewoners werden wakker van glasgerinkel. Toen ze gingen kijken, bleek dat de laptop gestolen was. VROUWENPOLDER - Op de Hoogh Plaetweg in Vrou wenpolder is maandagmiddag ingebroken in een camper. De inbraak gebeurde tussen 12.15 en 13.00 uur. Verschil lende spullen, waaronder een laptop en een tas, zijn gesto len. AARDENBURG - In het Belgische Bornem is vorige week de beeldhouwer Henri Lannoye overleden. Hij werd ge boren in Aardenburg op 30 oktober 1946. Als jong kunste naar exposeerde Lannoye in het Aardenburgse stadhuis en in de Sint Baafskerk. Een boeiende expositie van een aankomend kunstenaar, maar ook niet geheel onomstre den. Plannen om als Aardenburgse gemeenschap een kruis aan te kopen waarin veel symboliek was vervat, gin gen niet door omdat het kunstwerk in die dagen niet be grepen zou worden. Bij de totstandkoming van het eerste 'Coensdike' aan de Bootstraat in Aardenburg werd voor het gebouw het beeldhouwwerk 'Rust' van Lannoye geplaatst. Bij de sloop van het bejaardentehuis verdween het beeld uit Aar denburg, om er niet meer terug te komen. TERNEUZEN - Het opstarten van kraker 3 van chemie concern Dow in Temeuzen heeft wat vertraging opgelo pen. Oorzaak is een lekkage die gistermorgen ontstond in een van de leidingen. Voordat verder wordt gegaan met het opstartproces, moet eerst het lek zijn gerepareerd. Ook wordt de oorzaak van de lekkage onderzocht. Het op starten van de kraker gaat met fakkelen gepaard. Dow nam de kraker nummer 3 uit bedrijf vanwege groot onder houd. VLISSINGEN - Een auto die geparkeerd stond aan de Toutenburg in Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zondag uitgebrand. De brand werd ontdekt omstreeks half drie 's nachts. Naast de auto stonden meer auto's ge parkeerd. Een ervan kon net op tijd verplaatst worden. De andere raakte beschadigd door de hitte. De politie ver moedt dat er sprake is van brandstichting en heeft daar om onderzoek ingesteld. 's-HEERENHOEK - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag vernielingen aangericht in 's-Heeren hoek. Bij een woning in de Werrilaan werd een hekwerk, com pleet met vier gemetselde muren, helemaal omver getrok ken. In de Winterstraat werd een deel van de beplanting uit de grond getrokken. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Chaulmoogra, een olie als middel tegen lepra in de traditionele geneeskunde van China en Indië. Chaulmoog ra is ook: een lepradorp in Sene gal waar de Blauwe Ruis uit Vlissingen was, en weer naartoe gaat. De stichter van het dorp is in Eu ropa. Masse M'Baye zoekt zijn oude studievrienden uit Duits land en Frankrijk op en maakt ook een stop in Vlissingen bij de mannen van de Blauwe Ruis. Ad Weststrate en consorten wa ren vorig jaar met hun hulpkon vooi in Masses dorp. Ze lieten er drie busjes achter, een compleet naaiatelier, medicamenten en een bankrekening met geld. Chaulmoogra is sindsdien veran derd, zegt Masse. „Er staat een bakkerij, waar elke dag achthon derd broden worden gebakken. Mensen hebben huizen ge bouwd. De jongeren zijn gemoti veerd om iets van het dorp te maken. Ze rijden met de busjes naar andere dorpen, waar ze broden verkopen. Een zuster uit Dakar gebruikt een van de bus jes voor ziekenvervoer. Ze brengt elke week vijfhonderd pa tiënten naar het hospitaal. In de busjes zijn bankjes gezet om ze als taxi te laten rijden. Daar ver dienen we geld mee." Spullen Eric Duhamel, een van de Blau we Ruis-pioniers, noemt het een 'klein economietje', dat is voort gebracht. „Op de bankrekening van Chaulmoogra staat nu 2500 euro. Daarvan kopen wij nieu we spullen voor het dorp." In Chaulmoogra wonen 650 men sen. Veel ouderen hebben lepra. De moeder van Masse ook. „Er zijn nog twee andere leprador pen. Die zijn kleiner. De rege ring wilde ons nooit erkennen. Ze heeft liever geen lepra-pa tiënten." Masse en zijn dorpsge noten hebben gestreden voor er kenning. Ze hebben er bij de re gering op aangedrongen dat ook zij belasting willen betalen. Dat mag nu. En dus telt Chaulmoog ra mee. „De regering mag ons niet negeren. Nu gebeurt er ein delijk iets." Wat Masse betreft, is de Blauwe Ruis dit jaar weer welkom. Met weer meer busjes, het liefst wat tractoren en alsjeblieft ook een koelwagentje. Dan kunnen ze de gevangen vis ook in andere dor pen verkopen, zonder dat die on derweg door de hitte bederven. „Het is heel belangrijk om spul len zelf te brengen", vindt West strate. „Dan weet je precies waar je geld en goederen terecht komen." Hij en Duhamel stap pen in november weer in de au to richting Senegal. VROUWENPOLDER - Peuter speelzaal Ons Polderhuisje houdt op 22 april een kinderkle- dingbeurs. Voor het eerst zijn ook sport en verkleedkleren opgenomen in het aanbod. Verder is er speel goed, kindermeubilair en posi tiekleding te koop. De beurs wordt gehouden in zaal de Ont moeting bij de protestantse kerk aan de Fort den Haakweg en duurt van 10.00 tot 11.30 uur. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Wijkcentrum Palet: 13.30 - 16.30: Seniorenclub, met oa bil jarten, kaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis. 10.00 -11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas. 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaak sociëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; 20.15 - 21.30 uur: Oerdanslessen. Advertentie i Den Dekker KAPELLE CM13-330330 www.dendekkermuziek.com (Advertentie) VLISSINGEN - Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen geeft zaterdag 22 april haar jaarlijkse uitvoering in sporthal Baskensburg in Vlis singen. Het orkest wordt voor het eerst begeleid door de nieuwe diri gent Albert John Vervorst. Het concert begint om 19.30 uur en na afloop is er een bal met mu ziek van de Jo Meerman and Friends band. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar of via khog@zeelandnet.nl VLISSINGEN - In de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen vindt op zondag 23 april een evensong plaats. De dienst met zang en Bijbellezing begint om 17.00 uur. MIDDELBURG - Vrijdag houdt de Nederlandse Vereniging voor Tuin- en Landschapsarchitec tuur voor de zevende keer de na tionale Tuinontwerpdag op het Plein in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. Iedereen kan kennismaken met tuinarchitectuur,. In meer dan vijftig plaatsen zetten de open bare bibliotheken hun deuren open voor een gratis ontwerpad vies voor de tuin. In Middelburg is tuinarchitecte José Simonse van Buro Ruimte en Groen te gast van 10.00 tot 15.00 uur. Be zoekers die advies willen, wordt aangeraden om een schets of plattegrond van de tuin mee te nemen. rinor Frank van Cooten SCHOONDIJKE - Het bestuur van de Vereniging Kampeerboe ren (VeKaBo) Zeeuws-Vlaande-. ren pleit voor een uitbreiding van het kleinschalig kamperen van vijftien naar 25 eenheden. „Sinds enkele jaren moeten on ze VeKaBo-leden veel gasten te leurstellen omdat ze, vooral in juli en augustus, al snel aan hun plafond zitten van vijftien een heden," stelt voorzitter M. Dee- ge in een brief aan het college en de gemeenteraad van de ge meente Sluis. Omdat de vakantiegangers niet op de mini-camping terecht kun nen, wijken ze volgens Deege noodgedwongen en met tegen zin uit naar een tweede keuze. „De grote camping is voor deze categorie kampeerders geen al ternatief, waardoor zij vertrek ken naar een andere regio en in een aantal gevallen zelfs naar het buitenland." Het kleinschalig kamperen is volgens de voorzitter een groeiend recreatief product, dat belangrijk is bij het aanbieden van diversiteit aan kampeerders binnen de gemeente Sluis. „De kampeerder die voor een mi ni-camping kiest, kiest voor rust en eenvoud, de riante staan plaatsen, de gastvrijheid en niet in de laatste plaats de beleving van het mooie Zeeuwse agrari sche landschap. Een deel van de kampeerders is op zoek naar rust en ruimte en zoekt niet het vertier van een camping met dis co, restaurant en zwembad." Deege vindt de veertig mi ni-campings in de gemeente Sluis in vergelijking met de jaar lijkse toeristenstroom vrij be scheiden. De VeKaBo vindt het daarom niet overdreven het kleinschalig kamperen uit te breiden van vijftien naar 25 een heden per mini-camping. Dat wil volgens Deege overigens niet zeggen dat iedere onderne mer verplicht is te groeien naar die 25 eenheden. „Iedere ondernemer zal binnen de gestelde randvoorwaarden voor zichzelf besluiten in welke mate hij hieraan mee kan of wil doen. Dit kan betekenen dat hij besluit niet met tien extra eenhe den uit te breiden, omdat hij daarvoor te forse investeringen moet doen, of omdat zijn terrein te weinig ruimte biedt." Uit een peiling van VeKaBo on der de leden blijkt dat niet iede re mini-campinghouder zal uit breiden. „Het zal niet zo zijn dat er in de gemeente Sluis veer tig maal tien eenheden bijko men, waardoor zeker geen spra ke is van extra concurrentie voor de grote campingbedrij- ven." Vertrektijden In een andere brief aan het ge meentebestuur plaatst de VeKa Bo vraagtekens bij onderdelen van het gemeentelijke handha vingsbeleid. In dit beleid staan onder meer regels omtrent aan komst- en vertrektijden van va kantiegangers. Bij overtreding van deze regels moet de onderne mer een boete van vijfhonderd euro betalen. De VeKaBo vindt deze boete niet in verhouding staan tot de overtreding en vindt de regels te scherp aange zet. De vakantieganger moet op een mini-camping de mogelijk heid hebben zijn tent op het ge makje af te breken. Dat past vol gens de VeKabo bij de gemoede lijkheid van een mini-camping. „De gemoedelijkheid dragen wij hoog in het vaandel en mag niet ten koste gaan van een strikte handhaving van de plaatswis sel." Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13