Onderzoek naar hangjongeren PZC PZC Dorp bij dorp weer stukje uitgedijd BeeldbeUeri. Nu met gratis Samsung Z320L Vlissingen doet proef met huisverbod bij geweld thuis Kerk heeft door eenwording nieuw elan gekregen 15 Nieuwe wind waait door gemeentelijk jeugdbeleid Bad Hair Day Open huis bij kunstenaar Van de Wetering B Open lessen bij dansgroep Medeplichtige geweld bestraft Nieuwe vlinderkas in Iguana Werkstraffen voor wraakactie Laptop uit auto gestolen zaterdag 15 april 2006 HnnrMelita Lantinq ZIERIKZEE - Waar hangen de jongeren in de dorpen uit en zor- «en ze inderdaad voor overlast, zoals beweerd wordt? Om daar achter te komen, worden groe pen hangjongeren in de komen demaanden gevolgd. Portier van het Welzijnshuis: .Nu hoor je allerlei verhalen en weten we tenminste exact wat er aan de hand is. Als eenmaal in kaart is gebracht waar de jongeren uithangen, de jongerenwerker met die jroepen praten, om erachter te iomen wat onder hen leeft en caar eventueel behoefte aan is. Dit project wordt uitgevoerd in samenwerking met justitie en verslavingszorg. Bijkomend is dat op deze manier T Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ook aan het licht kan komen of jongeren op straat zwerven en of ze dat doen omdat er bijvoor beeld problemen thuis zijn. De ontwikkeling van dit project is een van de voorbeelden van de frisse wind die waait door het gemeentelijk jeugdbeleid. Por tier zit sinds drie maanden in bij het Welzijnshuis en heeft jeugd als werkterrein. Hij is - zoals hij het zelf uitdrukt - resultaatgericht en niet van plan om de jeugd bij het handje te nemen. „Mijn paradepaardje is jeugdparticipa- tie. De verantwoordelijkheid vooral bij de jongeren zelf leg gen." Huttendorp Dat is het grote verschil met het beleid dat de voormalige Stich ting .Jeugd voerde. „Wij organi seren bijvoorbeeld geen hutten- dorp meer. We gaan nog wel kleine zomeractiviteiten organi seren, maar niet meer zoiets grootschaligs als een hutten- dorp. We hebben anderhalve ar beidsplaats en ik vind het zonde om dan maanden in de organisa tie van een enkel evenement te steken." Een ander project dat Portier aan het voorbereiden is, is het in stellen van jeugdpanels. „Dat is een project in samenwerking met Scoop en de provincie Zee land. Ik wil bijvoorbeeld een jeugdpanel op het radioprogram ma zetten en op de jeugdraad. Dat zijn de winnende projecten van de politieke jongerendag. Op die manier kan je beide za ken verder ontwikkelen met de jongeren erbij. Wij willen ze dan vooral ondersteuning ge ven, zodat ze leren hoe ze effi ciënt moeten vergaderen, hoe het zit met verslaglegging. Het gaat erom dat ze zelf de verant woordelijkheid voelen en in staat zijn om het project levend te houden." Volgens Portier is het daarbij van belang dat de gemeente ook op een attente manier vragen vanuit de jongeren oppakt. „En dat hoeft niet altijd positief te zijn. 'Nee' is ook een antwoord, maar laat ze niet te lang wach ten." Portier ziet 2006 vooral als een jaar van ontwikkeling. „Er is behoefte aan een goede visie." ZIERIKZEE - Cover- en party band Bad Hair Day speelt van avond in cafe De Vlinder in Zie- rikzee. De band wordt gerekend bij de beste twintig coverbands van Nederland en won recent nog de publieksprijs tijdens de Zeeuw sefinale van Clash of the Cover- ;-competitie. Het optreden t om acht uur. jBURGH-HAAMSTEDE - Kun stenaar Kees van de Wetering houdt maandag, tweede paas dag, open huis in zijn galerie an nex atelier aan de Appelmeet 27 in Burgh-Haamstede. Er is onder meer een aantal nieu we acrylschilderijen te zien met thema Tulipa (de Hollandse Verder toont Van de Wetering enkele grote werken met flamin- i's. Het open huis duurt van 12,00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - Dance-On in Zie- rikzee houdt op 20, 21 en 24 april open lessen voor kinderen en vrouwen. De lessen worden gehouden in het kader van de Nationale Sportweek. Öp 20 april om 19.15 uur is een open les streetdance voor kinde ren vanaf 12 jaar. Aansluitend hinnen vrouwen terecht voor be wegen op muziek. Een dag later is tussen 19.00 en 21.00 uur de mogelijkheid om kennis te ma- met jazzdans vanaf 12 jaar. Delessen op beide dagen wor den gegeven in de gymzaal van de Beatrixschool. Op 24 april zijn de open lessen kinderdans. 18.15 uur zijn de kleintjes (4 lot 8 jaar) aan de beurt en vanaf uur zijn de kinderen tus sen 8 en 12 jaar welkom. Aan Resort AquaStaete wordt volop gebouwd: een nieuw hoofdstuk in het bestaan van Aquadelta Vakantieparks. door Piet Kleemans BRUINISSE - Het is een dorp bij een dorp. Met winkels, supermarkt, bow lingbaan, tennisbaan, cafés, restaurants en nog veel meer meer. Aquadelta Va kantieparks is met de aanleg van Resort AquaStaete aan een nieuw hoofdstuk begonnen. Eind volgend jaar gaat de laatste bouwfase van dit totaal 228 va kantiewoningen tellende uitbreidings plan in. Vakantiepark Aquadelta bij Bruinisse was destijds - de jaren zeventig van de vorige eeuw - één van de eerste groot schalige recreatieprojecten in Neder land. „Het was zeer vooraanstaand", stelt directeur A. Verharen. „Aquadelta was zijn tijd vooruit, maar om die voor sprong te behouden moet je stevig blij ven investeren." Met stevig bedoelt Verharen ook echt stevig. Met de bouw van de 228 nieuwe vakantiewoningen en de aanleg van alle voorzieningen die erbij horen, is een be drag van enkele tientallen miljoenen eu ro's gemoeid. Een korte wandeling door het uitbreidingsplan is verhelderend. Wat vanaf de N59 gezien een saai rijtje huizen achter een geluidswal lijkt, blijkt de rand van een waterrijk, speels aangelegd vakantiedorp. De formule van Aquadelta is ongemoeid gelaten en breed gebleven: drie bungalowparken (De Kreek, De Tong en Hoogerwerf), camping Onze Hoeve en een centrumge bied met appartementen en hotelka mers. Plus winkels, een zwembad, kin derspeelplaats en restaurants. „Je kunt hier terecht voor een appartementje voor twee personen tot een 'buiten' voor zes tot twaalf personen. Je kunt hier een hamburger eten, maar ook uitge breid dineren", schetst Verharen het pa let aan mogelijkheden. Kwaliteit Hij is er rotsvast van overtuigd dat de gekozen weg de juiste is. „Dat zie je ook aan de cijfers, want in de branche zie je een neergaande lijn. maar bij ons een opgaande. Investeren in kwaliteit ver dien je altijd terug. Als dat niet zo was, waren wij ook nooit aan AquaStaete be gonnen." Verharen tekent daar wel met een bij aan dat het wat hem betreft alle maal veel sneller had moeten gaan. „AquaStaete had eigenlijk al af moeten zijn, maar we hebben gewoon erg veel tegenwerking gehad." Hij doelt daarmee onder andere op het gesteggel rond een geplande woontoren. Door Aquadelta omschreven als 'blik vanger' en 'landmark', maar door tegen standers neergesabeld als 'een toren van Babel voor de recreatie'. De tegen standers trokken uiteindelijk aan het langste eind en het plan werd afgebla zen. De sloop van de manege ten gunste van woningen ging evenmin van een leien dakje. Verharen ziet in dit geval de ge meente Schouwen-Duiveland als voor naamste vertx-agende factor. „Wethou der Van der Wekken is heel voortva rend, maar in het algemeen ontbreekt foto Marijke Folkertsma het vaak aan daadkracht. Rond die ma nege is heel veel gedoe geweest. Voor dat het bestemmingsplan aangepast kon worden om op die plek woning bouw mogelijk te maken moest er eerst nieuw beleid gemaakt worden. Dat heeft ertoe geleid dat het project ander half jaar stil heeft gelegen. Dat heeft ons zeker enkele tonnen gekost." Echt vernieuwen Verharen geeft toe dat hij zich destijds wel even achter de oren heeft gekrabd en zich heeft afgevraagd of de plannen wellicht wederom aangepast moesten worden. Wat uiteindelijk niet gebeurd is. „Als je iets doet, moet je het goed doen. Niet een likje verf over een oud gebouw, maar echt vernieuwen." AquaStaete zit nu in de derde van vijf fases. Fase vier betreft de bouw van 26 chique buitens aan de nieuw aan te leg gen Staetelaan, meteen ook de nieuwe hoofdentree van Aquadelta. Fase vijf en daarmee sluitstuk van AquaStaete wordt gevormd door veertig 'Meer- zicht'-woningen langs de Hageweg. Ver haren hoopt dat de laatste fase eind 2007 kan beginnen. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil meedoen aan een experiment voor het instellen van een huisverbod bij huiselijk geweld. Het landelijk expertisecentrum voor de aanpak van huiselijk ge weld TransAct heeft gemeenten gevraagd zich aan te melden voor de proef. Binnenkort gaat het wetsvoorstel 'huisverbod bij huiselijk geweld' naar de Twee de Kamer. Het expertisecen trum wil vooruitlopend daarop, ervaring opdoen om te zien waar de gemeenten juridisch en organisatorisch op stuiten. De nieuwe wet houdt in dat als er huiselijk geweld dreigt plaats te vinden, de burgemeester kan bepalen dat de dader gedurende tien dagen zijn huis niet in mag. Die termijn kan nog een keer verlengd worden. Zo kan aan zo wel de slachtoffers als de dader professionele hulp worden gebo den om verder geweld te voorko men. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek achtte gisteren een veertigjarige vrouw uit Oost-Souburg medeplichtig aan mishandeling tijdens de nieuwjaarsviering. De vrouw had haar zoon en haar vriend vervoerd naar de plaats waar de twee wilden afre kenen met twee mannen waarmee de zoon eerder die avond mee in conflict was gekomen. De twee hadden twee mannen met een honkbalknuppel en een autokrik geslagen. De slachtoffers liepen ernstige verwondingen op. De politierechter veroordeelde de vrouw wegens medeplichtigheid aan het geweld tot 240 uur werkstraf, waarvan de helft voor waardelijk. Aan de slachtoffers moet ze haar deel, 424 euro, betalen. Volgens officier van justitie L. Boogert had de vrouw zich nooit moeten overhalen om te rijden. „U had de boel moe ten sussen. Er zijn genoeg momenten geweest om eruit te stappen, maar u hebt dat niet gedaan." De officier eiste 120 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. „U hebt het zien aankomen, want er werd een honkbalknuppel meegenomen." Haar vriend zit nog steeds vast. In zijn zaak wordt volgen de week door de rechtbank uitspraak gedaan. VLISSINGEN - Reptielenzoo Iguana in Vlissingen heeft gisteren een nieuwe vlinderkas in gebruik genomen. Voor heen vlogen de vlinders rond in de schildpadden- en alli gatorserre, nu zijn de vlinders te vinden op de insectenaf deling. Er zijn onder meer zes soorten passiebloemvlin ders te zien. Bezoekers krijgen de mogelijkheid om tij dens hun bezoek door de vlinderkas heen te lopen. Voor heen was het alleen mogelijk om denkertjes door een ruit te bekijken. Verwacht wordt dat de kas dit weekeinde be volkt wordt door ruim honderd vlinders. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek veroordeelde gisteren een negentienjarige inwo ner van Waterlandkerkje voor diefstal van huisraad en vernieling van een inboedel tot 150 uur werkstraf. Een 21-jarige mededader uit Hoofdplaat kreeg 100 uur werk straf opgelegd. Een 20-jarige vrouw uit IJzendijke werd voor heling van de spullen eveneens tot 100 uur onbetaal de arbeid veroordeeld. De IJzendijkse was eigenlijk de aanstichtster. De vrouw betrok een woning in Cadzand, waar ze vanwege achterstallige huur werd uitgezet. Zij be sloot tot een wraakactie door het recht in eigen hand te nemen. Zij wist de anderen zo ver te krijgen dat ze op 6 november 2004 in de woning inbraken en de huisraad (een kast, salontafel, serviesgoed) van de verhuurder ver nielden. Nadat de vrouw een huisje in IJzendijke had ge vonden, kwamen haar kompanen opnieuw in actie. Dit keer stalen ze begin maart vorig jaar de huisraad van een woning aan de Boulevard de Wielingen in Cadzand. Met de spullen werd de woning in IJzendijke ingericht. OOSTKAPELLEN - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Duinweg" in Oostkapelle is gistermiddag tussen half een en kwart over een een laptop gestolen. De compu ter heeft een waarde van enkele honderden euro's. Er werd een ruit van de auto ingeslagen. door Harmen van der Werf WEMELDINGE - Het moet maar eens gezegd worden, vindt predikant A. van der Maas van de Protestantse gemeente in We- meldinge. „De kerk loopt niet op haar laatste benen." Met een simpel voorbeeld geeft Van der Maas extra kracht aan zijn woorden. „Honderd vijf tig tot tweehonderd mensen komen in Wemeldinge elke zondagmor gen naar de kerk. Welke voetbal club in Zeeland trekt wekelijks zóveel bezoekers?" Het ledental van de Protestant se Kerk in Nederland daalt. Op basis van de afname in de afgelo pen tien a vijftien jaar wordt tot 2020 gerekend op een kwart minder leden. Van twee miljoen naar anderhalf miljoen leden. Zowaar geen kleinigheid, die da ling, maar je kunt er volgens Van der Maas ook op een andere manier tegenaan kijken. De Pro testantse Kerk blijft één van de grootste vrijwilligersorganisa ties in Nederland én - zeker zo belangrijk - zij is zich ervan be wust dat haar rol is veranderd. De in mei 2004 uit de Nederland se hervormde kerk, de gerefor meerde kerken en de Lutherse Advertentie Gratis beeldbellen starterspakket met Logitech webcam. Tot 12 maanden 25% korting op op je abonnement. Alleen bij KPN beeldbellen van mobiel naar elke PC. De eerste 4 maanden beeldbellen voor de helft van de prijs. Vraag naar de voorwaarden of kijk op kpn.com. kpn.com 0)05(9 internetten bellen tv kijken %kpn sluit je aan kerk ontstane Protestantse Kerk is daarom volop bezig met een reorganisatie. De vrij zware dienstenstructuur van de kerk wordt afgeslankt, met onder meer als gevolg dat het regio nale dienstencentrum in Goes de deuren moet sluiten. In de regio blijven wel adviseurs die verbonden zijn aan waar schijnlijk één landelijk bureau en die veelal vanuit huis gaan werken. Van der Maas is als lid van de landelijke vergadering van de Protestantse Kerk, de generale synode, direct bij dit proces be trokken. Hij staat er volledig achter. „De kracht van de kerk ligt bij de plaatselijke gemeen ten. De opgave is de rol van die gemeenten te versterken, zeker naar buiten toe. Want de tijd dat de kerk iets vanzelfspre kends was, is voorbij. Het gaat er nu om de kerk lokaal een blij vende betekenis te geven, met activiteiten in en voor de samen leving én ook als gemeenschap van gelovigen." Betrokken Individueel geloven is prima, vindt de Wemeldingse predi kant. Mensen moeten hun eigen keuzes kunnen maken, of ze wel of niet naar de kerk gaan elke zondag. „Vroeger zou een ker kenraadslid geen zondag over slaan, nu gebeurt dat wel. Dat moet ook mogelijk zijn. De druk is eraf, waardoor meer mensen betrokken blijven. Dat kan het individuele geloof weer verster ken, want de kerk blijft mensen wijzen op bronnen die het ge loof voeding geven." Al met al weigert Van der Maas te somberen over de toekomst over de grote Protestantse Kerk. Het samengaan van de drie ker ken in 2004 heeft er hier en daar toe geleid dat orthodoxe her vormden op eigen voet verder zijn gegaan. „Maar", stelt Van der Maas, „het heeft ook tot een nieuw elan geleid. Er gebeuren leuke dingen binnen veel plaat selijke kerken." Hij haalt zijn ei gen gemeente aan. „We hebben afgelopen zondag palmzondag gevierd. Vijfenveertig kinderen waren aanwezig in de kerk met palmpaasstokken. Toen we daar mee jaren geleden begonnen, de den er twintig a vijfentwintig kinderen mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 71