Kramer wil door met ontpolderen Verzet tegen ontpoldering komt te laat Drie dagen varen, vissen en duiken Zeeland beste plek voor jeugd Voldoende grond voor ganzen Geen nalatigheid mosselonderzoek Wegpiraat op A58 aangehouden Gedeputeerde staat open voor gesprek met boeren Nieuwe leden bibliotheken na Boekenweekactie vJrlI I Muziek Geen uitvaarten meer door kantelen kist 2e PAASDAG GEOPEND! www. au tost urm .nE PAASSHOW /psa TOON'S 0k 2e PAASDAG RIJWIELSHOP ™,ko<M6.00 SPETTERENDE PAASAKTIES! Nu 15% korting pot zaterdag 15 april 2006 17 MIDDELBURG - Zeeland moet zich profileren als de bes te provincie om op te groeien. Het adviesbureau Beren schot heeft daarvoor een plan van aanpak gemaakt. Zee land heeft een kleinschalige structuur en toegankelijke voorzieningen. Het is er veilig, de grote-stedenproblema^ tiek ontbreek. Ruimte en natuur bieden recreatiemogelijk heden en zorgen voor een gezonde omgeving. De beschik^ ware woonruimte is relatief beter dan elders en de be stuurlijke omgeving is overzichtelijk. Allemaal voordelen die moeten worden uitgebuit, vindt Berenschot. Daar naast moeten zwakke punten, zoals het voorzieningenni veau voor jongeren, het beperkte opleidingsaanbod en de krappe en eenzijdige werkgelegenheidssituatie worden aangepakt. Als een 'verleider' moet de provincie gemeen ten, maatschappelijke instellingen, onderwijs en bedrijfs leven voor dit doel zien te winnen. MIDDELBURG - In Nederland is meer dan 100.000 hecta re landbouw- en natuurgrond aangewezen voor opvang van overwinterende ganzen. Minister Veerman (CDA, Landbouw en Natuur) meldt dat aan de Tweede Kamer- In Zeeland gaat het om ruim 15.000 hectare, waarvan zo'n 7000 hectare gras- en akkerland, de rest natuurge%- bied. De minister mikte op tenminste 80.000 hectare foera- geergebied voor de wintergasten; die oppervlakte is roy aal gehaald. Met de grondgebruikers in de aangewezen ge bieden worden op vrijwillige basis overeenkomsten (on der meer over een vergoeding) gesloten. Buiten de aange wezen opvanggebieden is het toegestaan ganzen te verja gen. Veerman geeft aan dat voor de overeenkomsten ten hoogste tien miljoen euro nodig is. Voor het uitbetalen van schade buiten de foerageergebieden is vier miljoen be schikbaar. In 2005 is voor 3,5 miljoen euro aan ganzen- schade uitbetaald. DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit heeft niet verzuimd aan te tonen dat de uitzaai van Ierse mosselen geen schade toebrengt aan de Oosterschelde. Dat antwoordt minister Veerman (CDA) op vragen van Eerste-Kamerlid Ten Hoeve van de Onaf hankelijke Senaatsfractie. De aanvrager van vergunnin gen moet een passende beoordeling laten uitvoeren, niet de verlener. Het ministerie faciliteert wel het onderzoek, aldus Veerman. Twee jaar geleden heeft hij zijn expertise centrum opdracht gegeven een risico-analyse te maken van het verplaatsen van schelpdieren. De resultaten zijn met alle belanghebbenden besproken waarna het zoge noemde PRIMUS-onderzoek is begonnen dat de ecologi sche risico's in kaart brengt. Dat onderzoek wordt nu ver sneld om ervoor te zorgen dat dit najaar weer vergunnin gen kunnen worden verleend voor de uitzaai van Ierse mosselen. 's-HEER ARENDSKERKE - Een 37-jarige Vlissinger is gisterochtend tegen elf uur bij het tankstation Selnisse bij 's-Heer Arenclskerke aangehouden voor wegpiratenge- drag op de A58. Iiij reed met snelheden van meer dan 170 kilometer per uur, haalde rechts in en reed op te korte af stand van een voorligger. rinorRirius Antonisse MIDDELBURG - Gedeputeerde M. Kramer (PvdA, natuur en wa ter) voelt er niets voor de plan nen voor ontpoldering nu al op te geven. „We moeten niet te GOES - Dankzij de ledenwerfac tie tijdens de Boekenweek heb ben de grote Zeeuwse bibliothe ken er elk enkele tientallen nieu we leden bij gekregen. Daarmee leveren ze een bescheiden bijdra ge aan het landelijke succes van de actie. Tijdens de Boekenweek, die van 15 tot en met 25 maart werd ge houden, kregen nieuwe biblio theekleden in heel het land gra tis het boekenweekgeschenk De grote wereld van Arthur Japin. Daarnaast ontvingen ze een boe- kenbon van vijf euro. Bij de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg schreven 50 volwas senen zich in. Voor kinderen was er geen actie, maar toch steeg het jeugdledental tijdens de week met 34. „Die kwamen met hun ouders mee", verklaart M. Vogel van de Zeeuwse Biblio theek. Ze noemt de campagne 'een groot succes'. De Terneuzense bibliotheek is minder positief. Volgens een woordvoerster viel de stijging van het ledenaantal met; 19 nog al tegen. In Goes zijn ze sneller tevreden: daar toont een medewerkster zich dik tevreden met 20 nieuwe inschrijvingen. De Zeeuwse getallen vormen maar een klein deel van het lan delijke cijfer. Volgens de Stich ting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek kre gen de 435 openbare bibliothe ken in Nederland er ruim 11.000 nieuwe leden bij. De stichting, organisator van de Boeken week, is van plan de actie vol gend jaar te herhalen. snel de handdoek in de ring gooien." Wel is hij bereid naar minister Veerman van LNV te gaan voor nader overleg, nu blijkt dat het gros van de boeren in de vijf ge bieden die in aanmerking ko men voor getijdennatuur, hun grond niet vrijwillig willen af staan. „Maar dan moeten we wel met een goed verhaal bij de minister aankomen. Als we al leen maar zeggen: we zijn tegen, dan weet ik het antwoord wel." De belangengroepen van de boe ren in de twee Zeeuws-Vlaamse polders en de drie in de Zak van Zuid-Beveland willen Kramer een brief met hun handtekenin gen tegen ontpolderen aanrei ken en aangeven dat onderhan delaars van de Dienst Landelijk Gebied niet welkom zijn. „Heel graag", reageert de gedeputeer de. „Dat biedt de mogelijkheid om een gesprek op gang te bren gen. Kijken of we een gezamen lijke strategie richting minister kunnen formuleren, die ook het belang van de landbouw dient." Kramer zegt dat de verwerving van ruilgronden gewoon door gaat. „We moeten wat aan te bie den hebben." Hij is niet van plan de boeren een gesprek op te dringen met de mensen van DLG. „Als men niet geïnteres seerd is in een gesprek, houden we niet aan. Er is altijd iemand beschikbaar voor boeren die wel willen praten." De Partij voor Zeeland (die sa men met Zeeuws Belang tegen de ontwikkelingsschets Schelde- bekken stemde) wil dat het dage lijks provinciebestuur stante pe- de de ontpolderingsopdracht te ruggeeft aan minister Veerman. Kramer: „Die beslissing is aan de Staten. We hebben wel een bestuursovereenkomst gesloten, Advertentie i i Den Dekker KAPELLE oTi 3-330330 www.dendekkermuziek.com die kun je niet zomaar wijzi- gen." In een verklaring spreekt het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) zich uit tegen ontpoldering. Bestuurslid A. van der Zee noemt het opoffe ren van vruchtbare landbouw gronden in strijd met de (we reldwijde) noodzaak om een ho gere voedselproductie te halen. Bovendien legt de afname met 600 hectare landbouwgrond in Zeeland een zware druk op de toch al niet mobiele grond markt. In de provincie wisselt jaarlijks slechts ongeveer 600 hectare landbouwgrond van ei genaar, aldus Van der Zee. Hij pleit voor natuurcompensatie in de Westerschelde, bijvoorbeeld door aanleg van een eiland in de rivier of in de monding. Het ZAJK vindt de redenen voor ontpoldering niet duide lijk. Ook zetten de jonge boeren vraagtekens bij de kosten; ze vrezen dat het een van de duur ste natuurprojecten in Neder land wordt. „De Betuwelijn onder de natuur projecten." Van der Zee twijfelt aan het democratisch gehalte van de besluitvorming over de ontwikkelingsschets voor het Scheldebekken (waarin een der de verdieping van de Wester schelde en aanleg van 600 hecta re nieuwe getij dennatuur zit ten). dingsmaatschappij worden bekeken en mogen bezoekers in com plete duikuïtrusting een duik nemen in een groot bassin. Expert Jurgen Galicia van het Universitair ziekenhuis in Antwerpen laat zijn licht schijnen over de veiligheid van het duiken. De beurs is vandaag geopend van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Morgen en maandag begint hij een uurtje later. foto Willem Mieras GOES - Gistermiddag werden de laatste voorbereidingen voor de beurs Watersport Totaal Maritieme Dagen in de Goese Zee landhallen getroffen. Vanmorgen om tien uur barst het spektakel los. Drie dagen lang kunnen liefhebbers zich vergapen aan zo onge veer alles wat bestaat op het gebied van varen, vissen en duiken. Zo kan een reddingsboot van de Koninklijke Nederlandse Red- doorRinus Antonisse Het verzet tegen het terugge ven van polders aan het wa ter groeit gestaag. Is dat niet veel te laat? Heeft protesteren nog wel zin? De pap is toch al gestort. Waarom komen boeren en burgers pas massaal in verzet t vijf gebieden zijn aange wezen die in aanmerking komen voor ontpolderen? Toen het voor nemen tot aanleg van getijden- natuur m de Westerschelde - ontpoldering - bekend werd, zwegen ze. Verzet tegen plannen komt meestal goed op gang als de pi ketpalen worden geslagen. Zie dichtbij huis de strijd tegen de afsluiting van de Oosterschelde tn tegen de bouw van het opslag complex voor radio-actief afval bijBorssele. Pas wanneer de uit voering voor de deur staat, drin gen de gevolgen van een plan door. Alleen een kleine groep protesttijgers' is er vanaf het be gin bij. Het is te gemakkelijk de late be zwaren weg te wuiven met de verwijzing dat er democratische besluiten genomen zijn. De plan nenmakers dienen de hand in ei gen boezem te steken. Zij zijn ei- niet in geslaagd de mensen vroegtijdig te informeren ovel de reikwijdte van hun voorne mens, of hebben dat om 'strategi sche redenen' bewust nagelaten. He schuld van de late reactie ligt doorgaans niet bij de burgers, maar bij de plannenmakers en de bestuurders. Dat is zeker van toepassing op de ontpolderings- kwestie. Gekozen is voor een traject waarbij in hermetisch gesloten achterkamertjes ambtenaren en bestuurders (zowel van overhe en als belangenorganisaties) al polderend plannen voorkook ten. Zo nu en dan belandde een brok je informatie buitenshuis en dan meestal alleen omdat er wettelij ke procedures waren die dat voorschreven. Als we het als everheden en belangenorganisa ties onder elkaar eens kunnen worden, dan verkoopt de rest ach vanzelf wel, was de opvat- '•ng. Dat werkte misschien bij "et maken van een opzet voor Tweede Maasvlakte, maar niet bij een onderwerp dat vele Zeeuwen in het hart raakt en ^kleiner aantal ook nog eens mhun economisch bestaan. Hebben de boeren en burgers zit ten slapen? Op zijn minst heb ben ze op belangrijke momenten even een siësta gehouden. Maar zelfs al waren ze klaarwakker ge weest, dan nog was en is het moeilijk om de ondoorzichtige procedures die verzonnen wer den te doorgronden. De toe- konast van het Scheldebekken bleef lang een afstandelijk onder werp. In handen gegeven van een oncontroleerbare groep amb tenaren uit Nederland en Vlaan deren, Projectorganisatie Schel- de-estuarium (Proses) genaamd. Die kwam in september 2004 met de ontwikkelingsschets, waarin te nemen maatregelen tot 2011 staan. Belangrijk uitgangspunt was hierbij de samenhang tussen voorstellen voor toegankelijk heid (derde verdieping), veilig heid (tegen overstromingen) en natuurlijkheid (aanleg getijden- natuur). Een kaartenhuis, waar over dé Nederlandse en Vlaamse regeringen het eens konden wor den, evenals het besloten Over leg Adviserende Partijen (over heid en belangenorganisaties). Het is niet gelukt die samenhang over te brengen. De ontwikke lingsschets is door de mensen vertaald in: weer een verdieping ten behoeve van Antwerpen en daardoor 600 hectare getijdenna- tuur. Inmiddels gaat het in de analyse discussies vrijwel alleen nog om ontpoldering. Door de gekozen samenhang is het echter onmoge lijk alleen dat onderwerp aan de orde te stellen. Haal er één bouw steen uit en het kaartenhuis stort in elkaar. Er zijn diverse momenten ge weest waarop besluiten over de ontwikkelingsschets genomen werden. De burger mocht er ken nis van nemen. Inspraak was er slechts najaar 2004 (verplicht volgens de Nederlandse spelre gels) over de algemene milieu-ef fectbeoordeling. Mensen werden geconfronteerd met een enorme stapel rapporten waarover ze na afloop van een informatiebijeen komst nog wat mochten zeggen. Er kwamen toch nog ruim hon derdvijftig overwegend afwijzen de reacties en dat had te denken moeten geven. Vlaanderen en vooral Antwerpen hadden ech ter grote haast met de nieuwe verdieping en dus moest het dos sier haastig verder worden inge vuld. In mei 2005 belegde infor matiebijeenkomsten (minister Veerman van Landbouw en Na tuur kwam ervoor naar Terneu- zen) brachten weinig mensen op de been, laat staan dat ze aanzet ten tot brede actie. Door het abstracte en besloten traject dat voor de ontwikke lingsschets werd gehanteerd, was het voor boeren en burgers ook nauwelijks mogelijk te rea geren. Op wat? Bij wie? De be handelingen van de schets in Provinciale Staten en Tweede Kamer bleken evenmin goede momenten te zijn. Pas nadat in maart 2006 de pro vincie een natuurpakket presen teerde, kwam er voor de burger meer helderheid. Door het met name aanwijzen van polders werd duidelijk wat Zeeland en de boeren concreet te wachten staat. En nam, onder het zingen van volksliederen, het protest een aanvang. Met dien verstande dat de samenhang tussen verdie ping, veiligheid en getij denna- tuur werd verengd tot: geen ont poldering. Het verzet, zeker dat in de vorm van handtekeningenacties, komt veel te laat. Bestuurders stellen dat er democratische besluiten zijn genomen, waaraan nauwe lijks meer te tornen valt. Het is ondenkbaar dat Nederland te ruggaat naai' Vlaanderen om wij ziging van het verdrag over de ontwikkelingsschets te beplei ten. De kans dat de aanleg van getij dennatuur van tafel gaat is eveneens klein: daar wil de Euro pese Commissie niks van weten. Minister Veerman heeft al mee gedeeld dat hij, als vrijwillige grondafstand niet mogelijk is, de i-ijksprojectenprocedure toe past: onteigening dus. Ook gede puteerde Kramer zei dat als vrij willigheid niet lukt, andere mid delen moeten worden gebruikt. Wat lijkt te resten, is te hoop lo pen tegen de komende procedu res die voor elk project moeten worden gehouden. Dat geldt vooral voor de betrokken grond eigenaren en -gebruikers in de te ontpolderen gebieden. Echter, wanneer aan de spelregels wordt voldaan, is de kans dat bezwa ren worden gehonoreerd niet groot. Ze kunnen hooguit tijd kosten. Boeren en burgers blijven met frustraties zitten. Ze mogen het zichzelf verwijten dat ze, ver trouwend op hun belangenorga nisaties, niet eerder luid aan de bel hebben getrokken. Moeten ze er dus het zwijgen toe doen? Geenszins. Sartre merkte ooit op: dat het niets uitmaakt, is geen reden om het niet te doen. door Frank van Cooten HOEK - In het katholieke kerk je in Hoek worden geen uitvaar ten meer gehouden. De parochie vergadering van de Elisabethpa- rochie in de Kanaalzone heeft dit besloten omdat het kerkje in Hoek volgens teamleider Ad van Lovenen van het pastoresteam te klein is voor een waardige uit vaart. Aanleiding voor het besluit was een voorval van twee jaar gele den toen een kist schuin gehou den moest worden om naar het altaar gedragen te kunnen wor den. „De kerk heeft alleen een in gang aan de zijkant. Via een portaal kom je in de kerkruim te. Met een kist moet je twee keer negentig graden draaien om de kerk in te komen. Toen een kist schuin gehouden moest worden was dit voor de paro chievergadering aanleiding een protocol op te stellen voor een waardige uitvaart. Het draaien en keren met een overledene past daar niet in," zegt Van Lo venen. De parochiecommissie van de kerken in Hoek en Terneuzen was het echter niet eens met het protocol. De commissie vroeg de vergadering een onthef fing op het protocol. Dit ver zoek is echter door de parochie^ vergadering niet ingewilligd om dat een protocol anders geen zin heeft. De parochiecommissie heeft zich inmiddels neergelegd bij de situatie, maar niet van harte. „Maar de inwoners van Hoek zijn de eerst getroffenen. Dat be seffen wij terdege", zegt Van Lo venen. Uitvaarten voor katholieken in Hoek kunnen voortaan plaats vinden in Terneuzen, Sluiskil of Philippine. Advertentiei (Advertentie) PAPEGAAIENBURG 18-22 4386 DA Vlissingen Telefoon 0118-479565 Illustratie Cor de Jonge Advertentie op origineel iori-comfort bij Pot Interieur ïAnt Tbc art at H 2-zitsbank Unea JR 8700 «JVSK1 Srahugvan 3 43! nu 2.959,- Tweede paasdag geopend van 11.00 tot 18.00 uur •:2-zilsbank Glove JR 8900 van 3.718,- nu 3.160,- Pot Interieur, Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlannderen, Telefoon (01 1 5) 56 20 10 Elke zondag geopend van 13.00 tol 18.00 uur. SieMalic koukonstudio Ie verdieping a v C I I Bezoek ons ook op internet www.pot-nxel.nl AA t L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 67