Omslag gaande in mosselsector 2e paasdag geopend PZ OR schouwburg eist klare taal Kerk heeft door eenwording een nieuw elan gekregen Eventjes een rommeltje, maar het wordt mooi hernieuwingen om minder afhankelijk te worden van de natuur ontactverbod ;e,stoorde man deurloo Huisverbod bij huiselijk geweld Brandje in hotel Rilland Auto staat op bierkratjes WK ARRANGEMENTEN Geba.nX Reizen Daar moetje naar toe. is N V t zeeuwse almanak Glad factie: 0113-315649 «w.P*c-nl - »ail:redactie@pzc.nl jstbus 314460 AA Goes dvertentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; «uvvs-Vlaanderen: 0114-372770; jtionaal: 020-4562500. aterdag 15 april 2006 editie Bevelanden-Tholen [ERSEKE - De mosselsector jat tot 2020 volop werk maken an vernieuwingen, waardoor Ie bedrijfstak wellicht minder ifbankelijk kan worden van de uluur. Het vernieuwendste pro- d dat in gang is gezet, is het anstmatig kweken van mossel- Bad. Verschillende bedrijven lillen daar hun schouders on- |?r. Alleen die samenwerking is J bijzonder. te organisatie van mosselkwe- as,!de producentenorganisatie össelcultuur, heeft een ambiti- iize vernieuwingsagenda opge- !eld. De sector gaat aan de slag p drie fronten: het verbeteren inde huidige mosselzaadvisse- ij en kweektechnieken; het in- sngen van mosselzaad met spe- iale constructies in het water; o het kunstmatig kweken van let het verbeteren van de visse rij op natuurlijk mosselzaad - Eet name in de Waddenzee - en de kweektechnieken wil de sector bereiken dat uit mossel- aad meer consumptiemosselen linnen worden geproduceerd. !én kilo mosselzaad levert mo- nenteel gemiddeld anderhalve ilo eetbare mosselen op. Het reven is dit rendement te ver- lubbelen; dat één kilo zaad dus trie kilo consumptiemosselen |aat opleveren. Om dit te berei- ;en vindt onderzoek plaats naar iet voorkomen van vraat door eesten-en en krabben op mossel- iveekpercelen. Ook wordt met et ministerie van Landbouw, arnalenvissers en natuurorgani- aties overleg gevoerd over het anwijzen van beter gelegen loor Aector Doorns wnr Harmen van der Werf Het vissen op natuurlijk mossel zaad staat onder druk. Zo wordt er momenteel bekeken of ook de dieper gelegen mosselbanken zulke natuurwaarden hebben dat die minder bevist zouden mogen worden. Met mosselban ken op droogvallende platen is dat al jaren het geval. De sector moet op zoek naar alternatieve manieren om genoeg mossel zaad te krijgen. In het water zweven miljarden mossellarven. Wie die met spe ciale constructies weet in te van gen, is spekkoper. Verschillende bedrijven zijn bezig deze nieu we technieken te ontwikkelen en te testen. De sector zoekt daartoe ook samenwerking met de ontwikkelaars van windmo lenparken in zee. Moeilijkst Het meest innovatief én het moeilijkst zijn projecten om mosselzaad kunstmatig te kwe ken onder gecontroleerde om standigheden. Van buiten de sec tor is stichting Zeeschelp daar mee bezig bij de Jacobahaven aan de voet van de stormvloed kering op Noord-Beveland. Me dewerkers van onderzoeksbu reau Aquasense in Colijnsplaat hebben daar de schouders onder gezet. In Yerseke is dat gebeurd door een bijzondere combinatie van de schelpdierbedrijven Prins Dingemanse en Roem van Yerse ke met de producentenorganisa tie mosselcultuur, en onderzoeks instituut Centrum voor Schelp- dieronderzoek (CSO). Het is in middels gelukt de mosselen zich voort te laten planten. De groot ste waagstukken zijn vooral het produceren van de juiste voe ding, van algen, én hoe het kunstmatig gekweekte zaad zich buiten op de bodemper.ce- len houdt. Wereldwijd is daar geen ervaring mee. Directeur H. Lacor van de Roem van Yerseke wil voox-alsnog niet al te hoge verwachtingen wek ken. Hij voorziet dat het kunst matig kweken van mosselzaad op den duur in één procent van MIDDELBURG - Ze hadden el- iaar leren kennen in het asiel- oekerscentrum. De 36-jarige Irakees bood zijn hulp aan de 'hinese vrouw. Er ontstond een ttiendschappelijke relatie, naar volgens de man uit 's-Gra- endeel was het meer dan dat. Ie Irakees wist dan ook zeker lal de zoon waarvan de vrouw rier jaar geleden bevallen was, de zijne was. Die bewering werd isteren bij de rechtbank in Mid- ellmrg echter pertinent tegen gesproken door de vrouw. „Hij sniet de vader." Ie man moest zich verantwoor- ai voor stalking, huisvrede- reuk en wederspannigheid. iet ging mis tussen de twee na- kt ze zijn hulp niet langer op rijs stelde. Sinds 2004 wordt ze i haar woning in 's-Heeren- «k continu lastig gevallen, lat leidde vorig jaar 29 juli tot risvredebreuk door de Irakees, a verzet tegen de politie bij ijn aanhouding. ■isteren volhardde de man in ijn standpunt dat er sprake is een seksuele relatie en dat aj recht heeft om zijn zoon te ien. De psycholoog concludeer- adat de verdachte een persoon- jkheidsstoornis heeft en in een nan leeft. fficier van justitie L. Boogert late vier maanden voorwaarde- i^e gevangenisstraf en een con- actverbod van twee jaar. Poli- 'trechter M. Klarenbeek nam ia eis over. door Harmen van der Werf HOEDEKENSKERKE - Het is nogal een bende is op het havenplateau van Hoede- kenskerke, maar de exploitante van pa viljoen De Steiger aan haven De Val zit er niet mee. „Als het klaar is, is het zeker mooier." Van verre zijn de kranen op het havenpla teau al te zien. Op werkdagen draaien ze lustig rond. Er moet veel grond worden verzet, want een flink deel van het haven plateau moet maar liefst drie meter ho ger worden. Naar de haven en het pavil joen is nog maar een smal weggetje open gelaten. Op het havenplateau van Hoedekensker- ke moet zo veel extra grond komen om golfaanvallen vanaf de volle breedte van de Westerschelde te kunnen weerstaan. De golven kunnen straks bij een super- storm zover uitrollen dat ze geen schade of in elk geval zo weinig mogelijk schade aan de dijk kunnen veroorzaken. Zou die mogelijkheid er niet zijn, dan zou de dijk het kunnen begeven. De experts van pro jectbureau zeeweringen hebben het zo uitgerekend; het projectbureau Zeewerin gen, dat werkt aan versterking van dij ken aan de Westerschelde en momenteel ook de Oosterschelde. Woningbouw De gemeente Borsele heeft het idee op hetzelfde havenplateau ook woningen in enige vorm te bouwen. Een eerste opzet is inmiddels gemaakt door architectenbu reau Rothuizen Van Doorn 't Hooft, laat Advertentie Kom naar Zierikzee voor: Kwaliteit in Wonen Haringvlietplein 4 Zierikzee telefoon: 0111 456161 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De onderne mingsraad van de Stichting Theater Exploitatie Zeeland (TEZ) vraagt duidelijkheid van de gemeente Middelburg over de plannen met het nieuwe thea ter. Nu het ernaar uitziet dat er voorlopig geen nieuw theater komt, wil het personeel weten waar het aan toe is. „We eisen openheid van zaken", zegt B. Hill, voorzitter van de ondernemingsraad (OR). „Voor ons is de maat vol. Er zijn wel mondelinge toezeggingen ge daan, maar er staat nog steeds niets zwart op wit. Daar is het college al eerder op gewezen, maar we hebben nooit een reac tie gehad." „De datum van de sluiting komt steeds dichterbij. We zijn nu be zig met het programmeren voor het nieuwe seizoen. Dat is voor ons in feite al begonnen. Als dat seizoen voorbij is, gaat de schouwburg dicht. Om een goed ijgpr Harmen van der Werf RMELDINGE - Het moet naar eens gezegd worden, vindt 'redikant A. van der Maas van 'eProtestantse gemeente in We- oeldinge. „De kerk loopt niet °Phaar laatste benen." Van der Maas ook op een andere manier tegenaan kijken. De Pro testantse Kerk blijft één van de grootste vrijwilligersorganisa ties in Nederland én - zeker zo belangrijk - zij is zich ervan be wust dat haar rol is veranderd. De in mei 2004 uit de Nederland se hervormde kerk, de gerefor meerde kerken en cle Lutherse kerk ontstane Protestantse Kerk is daarom volop bezig met een reorganisatie. De vrij zware dienstenstructuur van de kerk wordt afgeslankt, met onder meer als gevolg dat het regiona le dienstencentrum in Goes de deuren moet sluiten. Naar ver wachting over twee, drie jaar en (zo mogelijk) zonder gedwongen ontslagen, is verzekerd. In de re gio blijven wel adviseurs die ver bonden zijn aan waarschijnlijk één landelijk bureau en die veel al vanuit huis gaan werken. Van der Maas is als lid van de landelijke vergadering van de Protestantse Kerk, de generale synode, direct bij dit proces be trokken. Hij staat er volledig achter. „De kracht van de kerk ligt bij de plaatselijke gemeen ten. De opgave is de rol van die gemeenten te versterken, zeker naar buiten toe. Want de tijd dat de kerk iets vanzelfspre kends was, is voorbij. Het gaat er nu om de kerk lokaal een blij vende betekenis te geven, met activiteiten in en voor de samen leving én ook als gemeenschap van gelovigen." Individueel geloven is prima, vindt de Wemeldingse predi kant. Mensen moeten hun eigen keuzes kunnen maken, of ze wel of niet naar de kerk gaan elke zondag. „Vroeger zou een ker- kenraadslicl geen zondag over slaan, nu gebeurt dat wel. Dat moet ook mogelijk zijn. De druk is eraf, waardoor meer mensen betrokken blijven. Dat kan het individuele geloof weer verster ken, want de kerk blijft mensen wijzen op bronnen die het ge loof voeding geven." Eigen voet Al met al weigert Van der Maas te somberen over de toekomst over de grote Protestantse Kerk. Het samengaan van de clrie ker ken in 2004 heeft er hier en daar toe geleid dat orthodoxe her vormden op eigen voet verder zijn gegaan. „Maar", stelt Van der Maas, „het heeft ook tot een de behoefte kan voorzien. Dat is altijd nog 650.000 kilo mossel zaad. Mosselkweker- en bestuur der W. van den Berg uit Bruinis- se is optimistischer. „Met de kennis van nu kom je op hooguit één procent uit, maar dat kan over vijftien jaar heel anders zijn." Volgens Van den Berg zit de mosselsector, zo niet de hele visserij, in een veranderingspro ces dat zich lang geleden heeft voltrokken in de landbouw en veeteelt. „Van jagers worden we veel meer telers." VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil meedoen aan een experiment voor het instellen van een huisverbod bij huiselijk geweld. Door een huisverbod aan plegers van huiselijk geweld op te leggen, kan ingegrepen worden. Het landelijk expertisecentrum voor de aanpak van huise lijk geweld TransAct, heeft gemeenten gevraagd zich aan te melden voor de proef. Binnenkort gaat het wetsvoor stel 'huisverbod bij huiselijk geweld' naar de Tweede Ka mer. Het expertisecentrum wil vooruitlopend daarop, er varing opdoen om te zien waar de gemeenten juridisch en organisatorisch op stuiten. RILLAND - Gisteravond rond kwart voor zeven is brand ontstaan in een bijgebouwtje van hotel 't Klooster van Ril land (voorheen de Poort van Antwerpen) in Rilland. De brandweer was snel ter plaatsen en had het kleine brand je snel onder controle. De schade bleef beperkt. De oor zaak was gisteravond nog niet bekend. BURGH-HAAMSTEDE - De Duitse eigenaar van een au to moest gisterochtend zijn ogen nog eens flink uitwrij ven. Hij had donderdagavond zijn wagen op de Hogeweg in Burgh-Haamstede geparkeerd en zag tot zijn schrik dat allevier de wielen waren verdwenen. De daders had den nog wel de moeite genomen de auto op bierkratjes te zetten. De man is door de diefstal van de siervelgen en banden voor enkele honderden euro's gedupeerd. www.woonboulevardbreda.nl van 11.00 tot 17.00 uur. De Paashaas is er ook! 44 Woonwinkels met: zitmeubelen, eethoeken, kasten, slaapkamers, keukens, vloeren, woonaccessoires, verlichting, baby- peuter artikelen, elektronica, tuinmeubelen en horeca. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! Het havenplateau van Hoedekenskerke moet maar liefst drie meter opgehoogd worden, en daar komen heel wat grondverzettingswerkzaamheden bij kijken. foto Willem Mieras Alles voor in en om het huis wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) weten, maar heel ver is het allemaal nog niet. „We zijn in gesprek met waterschap Zeeuwse Eilan den en Rijkswaterstaat", geeft de wethou der aan. Een termijn waarbinnen er iets af kan zijn, geeft ze dan ook niet. Het eerste wat klaar moet zijn, is voorlo pig het ophogen van het havenplateau en het versterken van de buitenzijden met steenbekleding. Voor de zomervakantie moet die klus zijn voltooid, als het weel een beetje wil meehelpen. (Advertentie) Business-to-Business 11 juni: Nederland - Servië Montenegro 16 juni: Nederland - Ivoorkust 21 juni: Nederland - Argentiniè Kijk snel op Gebo.nl of 8 0529 - 46 96 60 Elke week in de zaterdagkrant (Advertentie) Genieten van Pasen in Binnenuit sociaal plan te maken, heb je toch minimaal een half jaar no dig." De ondernemingsraad heeft het college van B en W een brief gestuurd, met het oog op het debat over het theater vol gende week maandag. In de brief vraagt de ondernemings raad om een planning van de werkzaamheden. 2e Paasdag geopend van 11:00 - 17:00 uur U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl nieuw elan geleid. Er gebeuren leuke dingen binnen veel plaat selijke kerken." Hij haalt zijn ei gen gemeente aan. „We hebben afgelopen zondag palmzondag gevierd. Vijfenveertig kinderen waren aanwezig in de kerk met palmpaasstokken. Toen we daar mee jaren geleden begonnen, de den er twintig a vijfentwintig kinderen mee." Dat zulke activiteiten meer aan slaan, is volgens Van der Maas niet alleen te danken aan het luchtige karakter. Het heeft er ook mee te maken dat de kerk bewust de deuren wijder heeft open gezet. „Mensen kunnen er- 1 door naar binnen en ze mogen er ook weer door naar buiten gaan", geeft Van der Maas de ge wijzigde positie van de Protes tantse Kerk aan. „Mensen zijn vrijer en toch betrokken. De kerk is nel; een moderne organi satie geworden." Ze had een jaarcontract en omdat het in de Zeeuwse toe ristenindustrie wat minder gaat, moest er - zoals het dan heet - gereorganiseerd wor den. Dat betekende dat zij als nieuwkomer het eerst het veld moest ruimen. Haar baas, die toch al niet uitblonk door een overdosis aan tact, kwam het slechte nieuws op zijn gebruikelijke gladde ma nier melden. Zij balen, haar. collega's ba len, maar uiteindelijk pakte het toch goed uit met een nieu we, veel beter betaalde baan. En ook haar oud-collega's hadden een positieve verras sing in petto. Ze hadden na enkele weken een reünie voor haar georganiseerd. Jammer alleen dat daar ook die baas bij was, nog steeds even glibberig: „Nu ik je weer zo zie, mis ik je toch ivel. Haar antwoord: Daar heb ik nou helemaal geen last van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63