Zege Prodi nu bijna zeker doden'kanen Amerikaanse politiek worstelt met lot van miljoenen illegalen Opruimers Tsjernobyl voelen zich vergeten www. a u tost urm .nl Geen peuken in het zand Google moet sneller corrigeren Britse scholieren roven gsm's Avondklok Burundi opgeheven Amerikanen tegen oorlogsbelasting Man verkracht vijf tienerdochters 2© PAASDAG GEOPEND! 1 5% Zomerkorting! WJ Twintigste kaper wil Veel geld voor hulp na orkaan Katrina verspild Bush bevestigt steun Rumsfeld Aantal betwiste stemmen Italië veel kleiner dan voorspeld zaterdag 15 april 2006 5 ROME - Burgers hebben er recht op dat persoonlijke in formatie over hen op internet correct is; anders kan de be langhebbende ernstige schade worden toegebracht. Dit schrijft de Italiaanse privacywaakhond 'Garante per la protezione dei dati personali' aan het Amerikaanse moe derbedrijf van zoekmachinegigant Google. De aanleiding is een klacht van een Italiaanse vrouw, die voor een misdrijf had moeten terechtstaan, maar inmid dels is vrijgesproken. Toen zij zichzelf 'googlede', merkte zij echter op dat bij de zoekresultaten nog allemaal verou derde hits bovenaan staan waarin zij nog als verdachte wordt aangemerkt. De Garante vindt dat burgers foutie ve informatie over zichzelf op zoekmachines makkelijker moeten kunnen corrigeren. ANP LONDEN - Britse scholieren beroven elkaar steeds vaker van hun mobiele telefoons, aldus de politie. Van april vorig jaar tot februari dit jaar werden alleen al in de hoofdstad Londen bijna vijftienduizend scholieren in de leeftijd van tien tot zeventien jaar beroofd. Dat is' een stijging van bijna 50 procent ten opzichte van dezelf de periode drie jaar geleden. Bij 49 procent van de bero vingen ging het om mobiele telefoons. In bijna alle gevallen zijn de daders ook minderjarig. De berovingen gebeuren onder'meer bij bushaltes en op trein stations. ANP/AFP BUJUMBURA - Na 34 jaar mogen inwoners van het Afri kaanse land Burundi zich weer tussen middernacht en vijf uur 's ochtends op straat begeven. De autoriteiten hebben de avondklok opgeheven die na een explosie van etnisch geweld in 1972 werd ingesteld. „Iedereen is 's nachts vrij om te gaan en staan waar men wil", aldus een regeringswoordvoerder gisteren. De beslis sing is volgens hem ingegeven door de verbetering van de interne veiligheid. ANP/AFP WASHINGTON - Duizenden Amerikanen weigeren dit jaar hun belasting helemaal of deels te betalen wegens de oorlog in Irak. „Voor een oorlog heb je twee dingen nodig; mensen en geld. Ik kan niet meer weigeren om te gaan, maar ik kan zeker wel weigeren geld te sturen", aldus de 67-jarige 'belastingdienstweigeraar' Peter Smjth. Volgens het nationale comité voor verzet tegen de oorlogsbelas ting zijn er tienduizend Amerikanen zoals Smith. ANP SINGAPORE - Een 45-jarige Singaporees heeft bekend dat hij vijf van zijn tienerdochters maandenlang herhaal delijk verkrachtte. De meisjes, dochters van verschillende vrouwen, varieerden op het moment van de feiten in leef tijd vdn twaalf tot vijftien jaar. Twee van de dochters raak,ten door de verkrachtingen zwanger en hadden een abortus. De man gaf godsdienst les en zei dat hij in de Koran een rechtvaardiging had ge vonden voor incest. Daarom werkten de moeders van de meisjes aan het seksuele misbruik mee. ANP/DPA door Gijs van Wetten MOSKOU - De mensen die na de ramp in de kerncentrale van Tsjernobyl naar het rampgebied werden gestuurd om radioactief besmet materiaal op te ruimen, voelen zich bijna twintig jaar na dato in de kou gezet. Dat maakten ze gisteren bekend tijdens een persconferentie in Moskou. Volgens een woordvoer der van de 'schoonmakers' kam pen velen van hen met ziektes en andere lichamelijke ongemak ken als gevolg van blootstelling aan straling. De Russische rege ring heeft hen echter in de steek gelaten, menen zij. Zo krijgen zij nauwelijks meer een vergoe ding voor hun medische kosten. De explosie in de kerncentrale van Tsjernobyl op 26 april 1986 geldt als de grootste nucleaire ramp ooit. Een wolk radioactie ve deeltjes verspreidde zich over heel Europa. Vooral in Wit-Rus- land en Oekraïne, landen die toen nog deel uitmaakten van de Sovjet-Unie, raakte een groot gebied besmet. Direct na de ramp werden duizenden men sen naar het rampgebied ge stuurd om op te ruimen. Dat werk moest grotendeels met de hand worden gedaan omdat ro bots die daarvoor bestemd wa ren, niet bleken te functioneren. Onduidelijk is nog hoeveel op ruimers hun werkzaamheden met de dood hebben moeten be kopen. Volgens de in stralingsziekte ge specialiseerde arts Leonid Ostak penko, die de opruimers sinds het ongeluk heeft gevolgd, lij den velen aan aandoeningen aan de botten en aan het cen traal zenuwstelsel. De ziektes zijn volgens de expert in veel ge vallen moeilijk te behandelen. Ostapenko veegde de vloer aan met een rapport dat het Interna tionaal Atoomenergie Agent schap en de Wereldgezondheids organisatie vorig jaar hebben uitgebracht. De VN-agentschap- pen stelden daarin dat de mees te hulpverleners aan lage, rela tief onschuldige stralingsdoses zijn blootgesteld.. ANP/AFP (Advertentie) (Advertentie) Boek voor 17 april een verblijf in Disneyland* Resort Paris bij aankomst tussen 20 april en 20 juli 2006! Oók te boeken bij jfa gÊf... Globe Reisburo. p| Kijk voor meer info y i en voorwaarden op www.disneytoppers.nl 0900-8482 (0,20 Pm> RESORT Öd REIZEN door Thomas Verfuss L'ESTALA - Het gemeentebestuur van de Catalaanse kustplaats L'Estala heeft schoon genoeg van sigarettenpeuken op de zandstranden, gemeentelijke stranden, is een rigoureus rookverbod ingesteld. ALEXANDRIA - Zacarias Moussaoui heeft geen spijt van de aanslagen van 11 september 11 en zou willen dat nog meer Amerikanen lijden en dood- zei de 'twintigste kaper' gis teren tijdens de hoorzittingen ter strafbepaling in het Ameri kaanse Alexandria, waarbij een jury moet beslissen of hij de doodstraf krijgt. Be Fransman van Marokkaanse komaf Moussaoui had op 9/11 Een vijfde gekaapt vliegtuig moe ten besturen dat in het Witte Huis had moeten vliegen, maar hij werd voor 11 september aan gehouden. Moussaoui had eerder verklaard dat hij de doodstraf wil voor hzelf, maar daar kwam hij teren op terug. Hij zei dat hij de bestudering van islamiti sche boeken tot de conclusie gekomen dat het tegen zijn ifeloof is om om executie te vra gen. Schizofrenie Moussaoui, die meer dan twee Mir sprak, voegde zijn toe hoorders toe dat hij Amerika nen wil doden omdat „jullie de ellende in de wereld hebben georganiseerd. Elk kind van Pa- a dat gedood wordt, dat is is jullie", aldus Mous saoui, door de rechtbank aan gewezen advocaten hadden ver- geprobeerd Moussaoui ervan te weerhouden het woord te voeren. Volgens de raads leden lijdt het Al Qaidalid on der schizofrenie en paranoia. 0P/RTR/AFP Illegale immigratie is in de VS in korte tijd uitgegroeid tot een heet hangijzer. In Washington dubben politici over de aanpak van de pakweg tivaalf miljoen il legalen, maar de strijd wordt ook op lokaal niveau gevoerd. door Ans Bouwmans HERNDON - „Armando Espino- za, nummer 26. Gabriel Lopez, nummer 46." Jennie, mede werkster van het Officiële Werk nemers Centrum (OWC) van Herndon, roept de namen en lot nummers om van twee fortuinlij ke dagloners. Tien dollar per uur, vervoer en lunch inbegre pen. Meer dan honderd immigranten hebben zich ingeschreven voor de loterij. Wie nog niet is op gepikt, dromt rondom de para sol waaronder Jennie en haar collega's de administratie doen. Het gaat er relaxed aan toe. Geen moment krijg je de indruk dat je je bevindt op een zwaar omstreden project. In dit dorp wordt de landelijke strijd over il legale immigratie, lokaal uitge vochten. Het overgrote deel van de dagloners - zo'n 80 procent - is illegaal. Het OWC wordt deels bekostigd met belasting- geld. Unfair „Wie hier illegaal is, breekt de wet. Dat mag je niet door de vin gers zien of aanmoedigen", zegt Aubrey Stokes van de actie groep Help Save Herndon. Er wonen circa twaalf miljoen il- Het Officiële Werknemers Centrum onder de parasol in Herdon. Gerardo, Jennie en Carlos (vlnr) verde len het werk onder de dagloners. foto GPD (Advertentie) legale vreemdelingen in de VS, vooral afkomstig uit La tijns-Amerika. Zij slagen erin een leven op te bouwen, ook al hebben ze geen papieren. Ze houden de economie draaiende. Daarom kunnen we ze maar be ter via een amnestie of tijdelijke gastarbeidercontracten legalise ren, menen sommige politici. Ze overtreden de wet; dat mag je niet belonen en het is unfair te genover de legale vreemdelin gen, stellen anderen. In Hern don, begon de commotie door de overlast bij kruidenier 7-Ele- ven. Daar kon je aannemers tref fen als die 's morgens koffie met donut gingen halen, vertelden immigranten elkaar. Het par keerterrein groeide uit tot een banenmarkt voor illegale daglo ners. Omwonenden vroegen de gemeente er iets aan te doen. Het Project Hoop en Harmonie nam het initiatief voor een offici eel OWC, de gemeente stelde ruimte beschikbaar. De overlast bij de 7-Eleven is voorbij maar de kiezers zullen het gemeentebestuur in mei toch wegsturen', meent George Taplin. Hij is de lokale oprich ter van de Minutemen, een bur gerwacht die de vreemdelingen politie 'helpt de grens te beveili gen'. „Degenen die voor het cen trum hebben gestemd zijn liefda dige types. Die niet hoeven te werken en niet begrijpen dat wij onze banen en de waarde van ons onroerend goed willen beschermen", zegt Taplin. Over het voortbestaan van het OWC moet eind 2007 opnieuw beslo ten worden. Het is afwachten hoe het gaat, zegt directeur Bill Threlkeld van Hoop en Harmo nie. Met het OWC gaat het steeds beter, zegt hij. Begin april is 42 procent van de wer kers ingehuurd. Threlkeld: „Wij zijn niet geïnteresseerd in de vraag of ze documenten hebben. Wij willen mensen helpen die in de marge leven." De toekomst van het OWC zal ook afhangen van het Congres, aldus Threlkeld. „Er zijn men sen die zelfs priesters die illega len helpen als misdadigers wil len behandelen." Het ziet er niet naar uit dat dit onderdeel van de Immigratiewet, geaccordeerd door het Huis van Afgevaardig den, door de Senaat wordt over genomen. De afgelopen weken heeft de La tino-gemeenschap zijn verzet te gen verdere criminalisering van illegalen via massademonstra ties kracht bijgezet. GPD Op het Mirandastrand, een van de foto Robin Townsend/EPA WASHINGTON - De noodhulp operatie die meteen na de or kaan Katrina van afgelopen na jaar op gang kwam in het zui den van de Verenigde Staten, ging gepaard met enorme ver spilling. Fondsen kwamen verkeerd te recht of gingen verloren, blijkt volgens de Washington Post uit overheidsonderzoeken. De spilzucht heeft vermoedelijk meer dan een miljard dollar ge kost, maar het kan zijn dat er veel meer geld over de balk is ge smeten, aldus de krant. De ram penbestrijdingsdienst heeft vol gens de onderzoeken vooral de verkeerde prioriteiten gesteld bij het tijdelijk huisvesten van de slachtoffers van de orkaan. Het agentschap besteedde een groot deel van het totale hulp budget aan stacaravans terwijl slechts 10 procent van de getrof fen huishoudens daarvan profi teert. Orkaan Katrina richtte eind au gustus grote schade aan in en om New Orleans en de rest van de staat Louisiana. ANP WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft gis teren zijn volledige steun aan zijn omstreden minister van De fensie Rumsfeld uitgesproken. Bush roemde 'het energieke en standvastige leiderschap van Rumsfeld in deze krititische pe riode'. Bush kwam met een ver klaring omdat zes gepensioneer de generaals om het aftreden van Rumsfeld hebben gevraagd. Rumsfeld reageerde gisteren zelf ook op de kritiek. Hij zei dat 'het een draaimolen zou wor den' als functionarissen zouden worden vervangen, elke keer na dat ze waren bekritiseerd. Hij wees erop dat er duizenden gene raals en admiraals zijn en dat het geen zin heeft een minister van Defensie te vervangen wan neer er van twee of drie kritiek komt. Generaal John Batiste ver klaarde deze week dat Rumsfeld niet heeft geluisterd naar het ad vies van de militairen inzake Irak. ANP/AFP/RTR Japans bedrijf zwicht voor hongerstaker PARIJS - Protesteren heeft zin in Frankrijk. Dat moge duidelijk zijn na twee maanden van demonstra- iies tegen het CPE; het jon- gerencontract verdween in de prullenmand. |l' .Gisteren bleek protest op- Ij! nieuw lonend. Het par- j1 lementslid Jean Lassalle uit de westelijke Pyreneeën was 39 dagen in honger- Istaking, uit protest tegen de geplande verhuizing I van een fabriek van het j Japanse bedrijf Toyo Ij Aluminium. De volksverte- genwoordiger kreeg zijn zin. In Lassalles kiesdistrict staan zo'n 150 banen op het spel. Het Japanse be drijf wilde zijn activiteiten grotendeels overhevelen naar een plaats 60 kilome ter verderop. De banen zou den weliswaar in Frankrijk blijven, maar de werkne- 1 mers in het district van Las alle zouden hun werk ver- liezen. Op termijn moest de li fabriek misschien helemaal I' dicht. Samoerai Reden voor de centrum rechtse afgevaardigde van de partij UDF om in hon gerstaking te gaan. In Ja- pan kreeg de Fransman de bijnaam 'de samoerai van I de Pyreneeën'. /Lassalle hield vol, met als enige voeding drie liter mi- neraalwater, zout en vita- 1 minepillen. Hij verloor 20 kilo, werd gisteren met spoed opgenomen in het zie- kenhuis, maar heeft gewon nen, De afgelopen dagen be moeiden niemand minder dan president Jacques Chi- rac, premier Dominique de Villepin en minister van i binnenlandse zaken Nico- i las Sarkozy zich persoon- j lijk met het dossier. Het resultaat is dat de Ja- panners de fabriek in de Py- i reneeën openhouden en de I activiteiten niet zullen ver- huizen. GPD door onze redactie buitenland ROME - Er zijn bij de Italiaanse parlementsverkiezing voor de Tweede Kamer geen 43.028 be twiste stemmen uitgebracht, doch slechts 2131. Dat aantal is onvoldoende om de overwinning van Romano Prodi op zijn rivaal Sylvio Ber lusconi ongedaan te maken. Pro di won met een marge van 25.224 stemmen. Een zegsman van het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken maakte gisteren na hertellingen het aan tal betwiste stemmen bekend. Dat er eerder gesproken werd over ruim 43.000 was 'een fout je'. Met het bericht staat de over winning van Prodi overigens nog steeds niet definitief vast. Het Italiaanse Hof van Cassatie, de hoogste beroepsinstantie van het land, moet de uitslag nog be vestigen. Dat zal op zijn vroegst eind volgende week kunnen ge beuren. Tot die tijd zijn alle uit slagen 'voorlopig'. Geen stembiljet Ondertussen is wel een nieuw probleem ontstaan met de stem men van Italianen die in het bui tenland wonen. Volgens minis ter Mirko Tremaglia, belast met hun zaken, moeten de betrokke nen opnieuw stemmen. Zo'n tien procent van hen heeft name lijk geen stembiljet ontvangen. Door de stemmen van Italianen in het buitenland wist Prodi in de Senaat een meerderheid van twee zetels op Berlusconi te be halen. Overigens is ook het door bin nenlandse zaken eerder genoem de aantal van 39.833 betwiste stemmen voor de Eerste Kamer, onjuist. Dat zijn er een kleine 3000, zo erkende de zegsman van het departement. In het kamp van Prodi blijft men er van uitgaan dat de verkiezingen zijn gewonnen. Berlusconi en de zijnen blijven zich daar tegen verzetten, Het nieuwe parlement moet op 28 april voor het eerst bijeen ko men. Op 12 of 13 mei moeten de Kamerleden eerst een nieuwe president kiezen. Pas daarna kan gewerkt gaan worden aan een nieuwe regering. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5