PZC I rn&JR Ml rr- - Speciaal voor de lezers van deze krant Met privé-ranger door Beekse Bergen zaterdag 15 april 2006 W23 Authentiek dorpje in de omgeving van Sibiu. f Wanneer de Russische repu- SÊj; blieken buiten beschouwing i worden gelaten, is Roemenië het minst ontwikkelde land van Europa. Zelfs Albanië scoort ho ger op de 'welzijnslijst' van de UNDP, het VN-ontwikkelingsfonds. Het land wil in 2007 lid worden van de EU. Toerisme staat in de kinderschoenen. Niet zo verwonderlijk, want vooral in het binnenland loopt de infrastruc tuur achter. De wegen zijn meestal slecht en gevaarlijk, sommige accommo daties bezwijken bijna onder achterstal lig onderhoud. Voor rondreizen moetje de tijd nemen, veel meer dan zo'n 200 km per dag kun je niet plannen. In 2005 werd voor auto's een tolvignet verplicht, in 2006 ook voor cara vans. Prijspeil: Een redelijk goed hotel heb je voor zo'n 25 tot 50 euro p.p.p.n. Ka mers op het platteland zijn goedko per. Een prima diner incl. wijn voor zo'n 10 tot 15 euro p.p. Camping: 5 euro p.n. Autohuur benzine: wester se prijzen. De nationale munt, Leu, is ongeveer •0,35.Met creditcards betalen kan niet overal en soms wordt een pinco de gevraagd. Geld tappen kan ook niet overal. Menig tankstation, hotel en restaurant accepteren wel euro's. GSM-bereik afhankelijk van de provi der www.roemenie.paqina.nl. www.vakantielandroemenie.nl, www.roemenie.starttips.com en www.roemenie.startkabel.nl Reisgidsen van onder meer Elmar, Trot ter, Kosmos en Dominicus. Ook Novib/KIT hebben een boekje over Roemenië. Niet altijd is het even prettig door romantisch Roemenië te reizen. Je wordt er soms pijnlijk aan herinnerd hoe groot het verschil met het westen is. Bij ons lopen bejaarden achter de rollator, in menig Roemeens dorpje torsen ze hooi en sprokkelhout op het hoofd. ROEMENIË SLOWAKIJE OEKRAÏNE K si if' i a» Boto'sani I i - .>oSatu Mare Vatra I—J HONGARIJE -Dornei Piafra ihs\ ,^'^eS'éntor/arip \fBac3uy^"ö»r Qr&dea O ,r -.^Cluj-Napoca W/ TirgiV'Müres^ door GERARD CHEL I Eigenlijk maakt het niet uit of je in Sibiu door het open luchtmuseum slentert en er Sammy met z'n zeis en schimmel Gina aan het werkt ziet, of zomaar ergens een dorpje binnen ka- chelt. Waar de hele familie met de hand lancl en dier verzorgt. We zien geen verschil. Misschien zelfs dat de huisjes in het museum beter geconser veerd zijn en Sammy meer verdient. Wanneer je op vakantie gaat om ande re culturen *op te snuiven, is Roeme nië een topbestemming. Een prachtig land met schilderachtige landschap pen, authentieke dorpen en vriendelij ke, zij het schuchtere mensen. Wat Roemenië aantrekkelijk maakt is haar oorspronkelijkheid. Die groten deels is gebleven door armoe en wat wij achterstand noemen. Onze tocht begint verrassend. Bij Cur- tea de Arges besluiten we door het Fa- garas-gebergte te rijden, een schitte rend ruig gebied met toppen rond de 2500 meter waaronder Moldoveanu, de hoogste van het land. Het bergweg- getje, dat haarspeldend de loop van de rivier Arges volgt, brengt ons niet alleen langs het mooie stuwmeer Vi- draru, maar voert ons door een weids en ongerept landschap met wilde paarden en schaapherders die ge baard, gebogen en gestokt eenzaam hun werk doen. Wanneer de weg en een enkele tunnelingang gedeeltelijk worden geblokkeerd door hoge vaal- witte sneeuwmassa's, begrijpen we waarom deze route alleen in juli en augustus open is. Dit hadden we niet willen missen. Kloosters Zo zijn we een paar dagen later ook te vreden dat we bij Piatra Neamt beslui ten om te rijden via Tazlau, oorspron kelijk dorp waar alles bij het oude lijkt te zijn gebleven. Zoals de met fraai houtsnijwerk opgesierde tuin hekken. En de straat door het dorp, niet meer dan een kuilerig zandpad. We bezoeken het Stefanklooster waar broeder Daniel, met gouden tanden en in lispelend Frans, ons hoogstper soonlijk rondleidt. Wat heet, hij zingt er voor ons zelfs een byzantijns lied. Uit, als we het goed hebben begrepen, een met geheimtekens opgesierd fp-ö Albaiïulia,. Sjghisoara *- ■*- MoldoveifniiBuz^i p ,0ooi, BULGARIJE Boeren met paard en wagen zijn spekkoper. zangboek - om de communisten te misleiden. Daniel is een van de zes monniken in dit uit 1497 stammend klooster, dat propvol hangt met muur tekeningen, portretten en schilde rijen. Vlak voor Buzau ligt Soresti, authen tiek en vooral sober wijndorp waar wel stroomkabels naartoe lopen, maar geen leidingwater. We rijden door grote vlaktes wijngaarden waar de ranken er verwaarloosd en door maïs overwoekerd bijstaan. Voor de communistische tijd een bloeiende wijnstreek, maar vervolgens bezwe ken onder het collectieve juk. Bovenstad Precies zoals we ervaren in de omge ving van Sibiu, stad met een histori sche bovenstad waar pleintjes en hui zen ijverig worden gerestaureerd. Dat kan niet van ons hotel worden gezegd waar de houtrot het openen van een raam ons tot uiterste voorzichtigheid noopt. Regio van de weerkerken en ook hier op de heuvelen in vergetel heid geraakte terrassen waar ooit de Pinot Noir en Riesling groeiden. Niet dat ze overal zijn verdwenen. Integen-, deel, een enkel lokaal schenkt de ei gen Chardonnay of Merlot en dat in combinatie met zo'n typisch Roe meens gerecht als 'Schaapsherders knapzak' - met salami, spek, varkens vlees, maïspap en sausje van schapen kaas - zorgt voor een plezierige afkade- ring van de dagelijkse bezigheden. Dracula Sighisoara is een mooi fragiel stadje, met smalle steile steegjes en pittores ke pleintjes, delen van de stadsmuur met bewaard gebleven bastions en de klokkentoren, tevens poort naar de binnenstad. Toeristisch, maar wat wil je als geboortestad van Dracula. Deze door de Ierse schrijver Bram Stoker be dachte vampier heeft nooit bestaan - de Walachijse prins Vlad Tepes stond er model voor. Tepes maakte naam door niet bepaald zachtzinnige strijdmethoden hetgeen hem de titel dracul (draak) opleverde. Stoker fantaseerde er vervolgens lus tig op los, creëerde een wereldver maard figuur die in dit deel van Trans- sylvanië behoorlijk wordt uitgebuit. Zelfs in ons hotel in Bistrita, waar de grauwsluier van het communisme is blijven hangen, zijn de zware, rood zwarte gordijnen in de ontbijtzaal be- stilct met drakenkoppen en vleermui zen. De route in dit deel van Roemenië, zo als de weg van Bistrita over de Bar- gau-pas naar Vatra Dornei, beleven wij als een van de schilderachtigste. Met kraakheldere vergezichten over de heuvelen waarop bossen, akkers en weilanden zich hebben genesteld als dikke verfspatten op een levens groot palet. Krakkemikkige houten touwbruggetjes over de rivier leiden naar boerderijtjes. In Braila, drukke stad in de Donaudel- ta, zijn we getuige van een orthodoxe begrafenis. Kist op de vrachtwagen, kruis met foto naast de kerkdeur en al le zwartgelclede rouwenden een witte zakdoek over de linkerschouder. Voor tranen en neusvocht, doet iemand ons geloven. Op de valreep toch nog wat folklore, waar het land zo rijk aan is maar die je er steeds minder tegenkomt. Kla gen ook de Roemen zelf. b L, J DE PRIJS INBEGREPEN Overtocht (v.v.) met de luxe nacht-cruisferry in een comfor- j tabele hut met douche en toilet. 5-gangen diner, avond amusement en uitgebreid ontbijtbuffet 2 overnachtingen in de omgeving van Edinburgh 2 overnachtingen in de omgeving van Aberdeen 1 overnachting in de omgeving van Inverness 2 overnachtingen in de omgeving van Glasgow Excursies met de bus (excl. entree en opt. excursies Luxe comfort class touringcar mét chauffeur/reisleider 29 mei /12 juni 24 juli 21 augustus 18 september BIJ DE PRIJS INBEGREPEN Overtocht Calais - Dover v.v. Overtocht Holyhead - Dun Laoghaire Overtocht Rosslare - Fishguard 2 nachten in 3* hotels omg. Londen nachten in 3' hotels tijdens rondreis Dagelijks verzorgd ontbijt en een 3-gangen r Genoemde excursies met de bus Luxe comfort class touringcar met eigen chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Toeristdhbelasting BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 overnachtingen in Zuid-Duitsland 7 overnachtingen in het 4- sterren hotel Erika Dagelijks een uitgebreid ontbijtbuffet en een 3-gangen diner Omschreven excursies met de touringcar (optionele excursies en entreegelden niet inbegrepen) Luxe comfort class touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 overnachtingen in omgeving Zuid-Duitsland 7 overnachtingen in het familievriendelijke 3-sterren hotel Krim, in een comfortabele kamer Dagelijks verzorgd ontbijtbuff. 3-gangen diner Excursies met de touringcar (excl. entreegelden) Luxe touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Toeristenbelasting ai 29 mei 26 juni 24 juli 21 augustus 18 september BOLDERMAN SGR EXCURSIEREIZEN Voor brochure en boekingen (0318) 58 09 58 - www.bolderman.nl Industrielaan 8 - 3903 AB VEENENDAAL Om met een privé-ranger achter de wilde beesten aan te gaan, hoefje echt niet naar Afrika. Safari park Beekse Bergen in Hilvarenbeek doet vanaf dit seizoen namelijk precies hetzelfde. Bezoekers kunnen met een gids een twee uur durende tocht door het park maken waarbij ze van alles te we ten komen over de beesten die ze onderweg tegen komen. In het ruime park leven 1500 dieren waar onder olifanten, neushoorns en giraffes. In juli ko men er ook nog chimpansees en gorilla's bij. Een twee uur durende rondwandeling voor maximaal twintig deelnemers kost 75 euro. www.beekseberqen.nl Ook in Hilvarenbeek kun je nu met een eigen gids ach ter de wilde dieren aan. Télécoo (bijna) gratis 'Toegang Télécoo gratis' tettert het persbericht van Plopsaland nv, de nieuwe eigenaar van het pretpark bij de watervallen van Coo (in België). Dat klopt maar eenmaal binnen moet de porte monnee wel getrokken worden want voortaan moet in het al jaren kwakkelende pretpark per at tractie betaald worden. Eigenlijk is het een soort kermis dus. Er kan overigens ook een 'all-in' tick et gekocht worden. De nieuwe bazen hebben het aanbod al wel uitge breid. Zo staan er extra bobsleebanen, een wildwa terbaan en een rollercoaster. En natuurlijk een Plopsawinkel met de bekende figuren van tv en muscial. Deze zomer volgen er nog meer nieuwe attracties. www.plopsa.be Zoo Labyrinth weer open Zoo Labyrinth Boekelo begint het seizoen met een paar nieuwe activiteiten. Bijvoorbeeld KidsPo- wer oftewel een middagje meehelpen met het ver zorgen van de dieren. Ook kunnen de kinderen mammoetbotten opgraven of een speurtocht lo pen. De sportieve activiteit ZooOlympics, waarbij deelnemers hun krachten meten met kampioe nen uit de dierenwereld, is in een nieuw jasje ge stoken. In de maand juni kunnen bezoekers verder elke zondagochtend aan den lijve ervaren hoe het park, de dieren en verzorgers ontwaken en aan een nieuwe dag beginnen. Toegang kost 10 euro voor volwassenen, kinderen tussen de 3 en 11 jaar betalen 8,50 euro. In april is het park tussen 10.00 en 17.00 uur geopend. www.boekelozoo.nl Hoogste treinreis ter wereld Eind vorig jaar werd de hoogste treinverbinding ter wereld voltooid, het traject tussen Goldmud in China en Lhasa in Tibet. De eerste passagiers kun nen mee op een van de vijf proefritten die voor dit najaar gepland staan. De Trans-Siberian Ex press Company gaat volgend jaar met een privé- trein veertien keer rijden over dit splinternieuwe 1149 kilometer lange traject. Maar omdat de aan leg van de lijn zo voorspoedig verliep, kunnen de echte avonturiers dit jaar al meerijden op de eer ste testritten. De eerste rondreis naar het 'Dak van de Wereld' vertrekt op 27 augustus. De speciale trein naar Lhasa rijdt in twaalf uur door een desolaat, ijzig landschap. Vanwege de hoogte (meer dan 5000 meter) worden de rijtuigen in deze trein uitgerust met apparatuur voor extra zuurstof. www.incento.nl Jersey vakantiegids 2006 uit Het Kanaaleiland Jersey heeft onlangs haar vakan tiegids 2006 gelanceerd. De Nederlandstalige bro chure gaat uitgebreid in op de mogelijkheden die het eiland te bieden heeft. De eerste dertig pagina's van de brochure beschrij ven het bijzondere karakter van Jersey, waarbij de ongerepte natuur en de unieke mix tussen de Britse en Franse cultuur op het eiland een centra le plek innemen. De verschillen tussen de diverse gebieden op het eiland passeren de revue alsmede de hoogtepunten van de bruisende hoofdstad St. Heiier. Het tweede deel van de brochure verschaft inzicht in de verschillende accommodatievormen en reismogelijkheden op en naar het eiland. www.kanaaleilanden.com Nieuwe editie Fietsideeënkaart Onlangs is de tiende editie van de Fietsideeën kaart verschenen (editie '06/'07). De kaart heeft zich in het afgelopen decennium bewezen als voorbereiding op een fietsuitje. Voor dit jubileum jaar is de vormgeving aangepast en alle informa tie is volledig geactualiseerd. Het is geen kaart om op te fietsen, maar één die een actueel overzicht biedt van de vele recreatie ve fietsmogelijkheden in ons land en die fietsers daarmee op pad helpt. In de cartografie staan alle (ruim 400!bewegwijzerde fietsrondritten, het complete netwerk van Landelijke Fietsroutes (LF-routes, ruim 6.500 km) en de vaste MTB-rou- tes. Verder zijn op de kaart trekkershutten, na tuurkampeerterreinen, Stayokay hostels en Ni- von-Natuurvriendenhuizen terug te vinden. De kaart is voor €3,30 verkrijgbaar bij o.a. de ANWB en VW-kantoren of te bestellen via de site.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 53