PZC Koning Nepal raakt in het nauw Papegaaienziekte is onderschat gevaar Boze mannetjesolifanten PZC CDA verwaarloost de sociale minima 4 Maoïstische rebellen krijgen ondanks gewelddadig optreden steeds meer steun 15 april 1956 zaterdag 15 april 2006 De stakingen en protesten van de afge lopen weken in Nepal worden alsmaar omvangrijker en krachtiger. Het ant woord van de leider van het land, ko ning Gyanendra, bestaat grotendeels uit bruut politiegeweld. Zijn toezeg ging van donderdag dat er volgend jaar verkiezingen zullen zijn, stemt nie mand tevreden. door Frans van den Houdt De maoïstische rebellen in Nepal worden steeds sterker. Zijn de meeste communistische bewegingen in de wereld inmiddels ter ziele of veroor deeld tot een zieltogend bestaan, in Ne pal groeit de aanhang gestaag. Het hui dige aantal strijders wordt geschat op vijftienduizend. Zij zijn in het hele land actief, hebben sommige delen helemaal onder contro le en kunnen nu ook op de steun reke nen van de zeven belangrijkste opposi tiepartijen, met wie zij een losse allian tie hebben gesloten tegen koning Gya nendra (58). Werden ze in eerste instantie door de buitenwacht nog afgedaan als een onbe tekenend zootje ongeregeld, nu worden ze beschouwd als de best georgani seerde, getrainde en uitgeruste rebellen beweging in Zuidoost-Azië. Hun lichte wapens hebben inmiddels plaatsge maakt voor zwaar geschut, waardoor ze een serieuze bedreiging zijn gewor den voor het nationale leger. De maoïsten leveren sinds 1996 actief strijd tegen de monarchie, maar hun on vrede over de koning en de Nepalese po litiek gaat al terug tot 1990. In dat jaar werd de democratie opnieuw geïntrodu ceerd in het land, maar de absolute mo narchie bleef bestaan. De politici die zich hier begin jaren ne gentig tegen verzetten, sloten zich later aan bij de rebellenbeweging (mede van wege een teleurstellende verkiezingsuit slag) en ruilden hun verbale strijd in voor een gewapende. Deze heeft de af gelopen tien jaar aan ruim dertiendui zend mensen het leven gekost. De frustraties over de falende demo cratie waren groot. Er werden welis waar parlementsverkiezingen gehou den, maar de volksvertegenwoordiging blonk slechts uit in oeverloos gedebat- teer. De koning bleef zich als een alleen heerser gedragen en de arme platte landsbevolking werd volkomen gene geerd. De koning zelf greep de politie- v:-v 4i t Politie houdt demonstranten tegen bij de Nepalese hoofdstad Kathmandu. Nepal is al weken het toneel van protesten tegen koning Gyanendra. foto Danish Ismail/RTR ke choas begin 2005 aan om nog meer macht naar zich toe te trekken. Rege ring en parlement werden naar huis ge stuurd. Hij verweet de regering er niet in te slagen de rebellen uit te schake len, dan wel te winnen voor een vredes akkoord dat in het voorjaar van 2005 tot verkiezingen had moeten leiden. Paleiscoup Voor de rebellen was die ingrijpende stap van de koning, gezien als een pa leiscoup, weer aanleiding om hun strijd verder op te voeren. In navolging van de communistische be weging in Peru, het Lichtend Pad, stre ven de Nepalese maoïsten naar een staat die wordt geleid door een revolu tionair, op de boerenstand geënt sys teem. Met andere woorden: een marxis tische republiek. Alleen, die nobele ide alen gaan hand in hand met praktijken die in weinig onderdoen voor de staats terreur van Gyanendra. Tegenstanders worden meedogenloos aangepakt. Vol gens mensenrechtenorganisaties ma ken de rebellen zich op grote schaal schuldig aan standrechtelijke executies en martelingen. Dat hun aanhang door de jaren heen sterk is gegroeid, komt naar eigen zeg gen niet alleen vanwege hun doel de monarchie ten val te brengen, maar ook omdat veel mensen zich door de Staat als tweederangs burgers of zelfs uitschot behandeld voelen. Niet ver wonderlijk derhalve dat veel mensen zich vastklampen aan iedereen die hen een mooi, op gelijkwaardigheid en ge rechtigheid gebaseerd toekomstbeeld voorspiegelt. Diezelfde mensen besef fen kennelijk niet dat ze zich vervol gens al snel onderwerpen aan de steeds machtiger wordende maoïsten. Een op roep om te staken of massaal de straat op te gaan in de hoofdstad Kathmandu, wordt blindelings opgevolgd. Hoe ver de rebellen gaan in het hersenspoelen van de massa blijkt uit de ontvoering van honderden schoolkinderen in de zo mer van 2004. Ze werden een week op gesloten om een maoïstische heropvoe dingscursus te volgen. In dat licht doet het wat vreemd aan dat de rebellen nu vereenzelvigd worden met de pro-demo cratische protesten. Interessant is wel de vraag of de rebel len inmiddels in staat zijn om met be hulp van die aanhoudende demonstra ties hun revolutie tot een succesvol ein de te brengen. De oppositiepartijen zijn in ieder geval vast van plan door te gaan met hun acties, ondanks de toezeg ging van Gyanendra dat er uiterlijk in april volgend jaar verkiezingen zullen zijn. Niks nieuws, te weinig, te laat, oor deelt Sher Bahadur Deuba, de door de koning ontslagen premier. „Hij is niet bereid zich met de oppositie te verzoe nen, dus de stiïjd gaat door. De chaos, het geweld, de onlusten kunnen nog maanden, zelfs jaren doorgaan." Volgens Girija Prasad Koirala, leider van de grootste oppositiepartij, blijft er voor Gyanendra niets anders over dan zich op hogere machten te verlaten. „Als de koning niet wil luisteren naar de stem van het volk, dan kan ik weinig anders zeggen dan 'God save the King'." GPD door Ap van den Berg In de laatste politieke baro meter heeft de WD weer een stijgende lijn te pakken. Dat is vooral te danken aan het bijtende duel tussen Mark Iiutte en Rita Verdonk om het liberale lijsttrekker schap. Fictief is de WD met 31 Kamerzetels nu even groot als het CDA. De CDA-top zal snel een andere strategie moe ten verzinnen om het tij te ke ren. In de laatste opiniepeilingen veroverde de VVD drie extra zetels en bleef het CDA ste ken op 28. De kleine twee van de grote drie politieke bewe gingen van ons land staan nog steeds een straatlengte achter op de PvdA van Wou ter Bos (56 Kamerzetels). Bij de WD liggen ze daar niet wakker van. Het gevecht tus sen Rutte en Verdonk krijgt zo ontzettend veel media-aan dacht, dat het lijkt alsof het 'dynamic duo' in de race is voor het premierschap. Mark versus Rita wordt veelal ver taald als een richtingenstrijd tussen de linker- en rechter vleugel van de partij. Veel li beralen vinden dat grote on zin, omdat onderwerpen als veiligheid, strijd tegen terro risme en zware (cel)straffen geen puur rechtse onderwer pen meer zijn. Toch komt die beeldvorming rond het lijst trekkerschap de VVD niet slecht uit. Brede volkspartij De WD wordt op die manier neergezet als een brede volks partij, waarbij ook leden van PvdA en D66 en aanhangers van Geert Wilders zich thuis kunnen voelen. Rutte en Ver donk vullen elkaar in zeker opzicht aan. Als de WD-le- den op 24 mei hun keuze voor de lijsttrekker hebben be paald, zou de verliezer een ste vige rol moeten krijgen in de verkiezingscampagnes voor de Provinciale Staten (maart 2007) en de Tweede Kamer (mei 2007). Wellicht dat dan i het record van Frits Bol- i kestein (38 zetels in 2002) zelfs nog binnen bereik komt. Intussen maakt het CDA wei- nig vorderingen om zich bij het electoraat in de kijker te spelen. Op een partijbijeen komst in Arnhem kreeg CDA-fractievoorzitter Maxi me Verhagen er onlangs flink van langs. Leden somberden dat de C van CDA node wordt gemist in het kabinetsbeleid en de koers van de Kamerfrac tie. Het CDA zou geen oor en oog meer hebbpn voor de nooddruftigen. Het CDA spie gelt zich te veel aan de VVD. 1 Oud-Kamerlid Ad Lansink trok zelfs een vergelijking met 1994, toen de partijtop 'ook te weinig deed met de kri tiek van de achterban'. Die houding kwam het CDA on der Elco Brinkman (en Ruud Lubbers) op een historische nederlaag te staan. Middeninkomens Het laatste jaar manifesteert i het CDA zich vooral als hoe der van de middeninkomens (met kinderen), voor wie c partij allerlei aantrekkelijke regelingen blijft verzinnen. Het CDA is van oudsher ook de partij voor bijstandsmoe- ders en andere uitkeringsge rechtigden. Maar het CDA heeft hen verwaarloosd en - als het ware - weggejaagd naar PvdA, SP en Christen- Unie. In die zin klonk de ver- dediging van Verhagen in Arnhem veel mensen ook raar in de oren. Hij zei: „Ik ben een beetje jaloers op Wouter Bos. Hij is er wel in gesla; mensen het idee te geven dat hij begrijpt waarover ze het hebben." Het probleem van het CDA is niet zo vreselijk ingewikkeld als Verhagen doet voorko men. De partij moet meer voor de minima opkomen. In woord en gebaar. Dat hoort in de traditie van de partij. Bovendien gaat het om een qua omvang zeer belangrijke groep kiezers. GPD Eén besmette vogel kan voldoen de zijn om binnen een mum van tijd tientallen mensen met pape gaaienziekte te besmetten. Het- overkwam cursisten en docen ten in Utrecht. Maar ook talloze gasten van een verjaardagspar- tijtje in Putten. door Jacqueline Steenwijk Eén minuut duurt de wande ling door de gang van de af deling vogels en bijzondere die ren van de faculteit Diergenees kunde in Utrecht. Aan weerszij den van de korte gang liggen de behandelkamers waar vogels verblijven. Die ene minuut was voldoende voor een medewerker van de universiteit om de pape gaaienziekte op te lopen. „Zo besmettelijk is het dus. Je hoeft niet eens in de buurt van een vogel te komen", zegt hoofd docent Sjeng Lumeij. Eind 2004 haalde de faculteit voor een cursus tijdelijk vijf extra valkparkieten van een han delaar binnen. Ze zagen er ge zond uit en de handelaar werd betrouwbaar geacht. Niemand vermoedde dat de vogels de ook voor mensen zeer besmettelijke papegaaienziekte bij zich droe gen. Binnen een paar weken waren veertien mensen besmet. Vier personen moesten in het zieken huis worden opgenomen. Een medewerker werd zelfs bewuste loos in huis aangetroffen. Ook de papegaaien van de faculteit zelf werden ziek. „Het was al wel opgevallen dat zoveel men sen zich met griep ziek hadden gemeld. Pas toen we gingen tes ten, bleken ze geen griep, maar papegaaienziekte te hebben", al dus Sjeng Lumeij. Ondertussen waren de verantwoordelijke vo gels al gevlogen. „Verkocht, zei de handelaar. Aan wie wist hij niet meer." Papegaaienziekte komt veel va ker voor dan uit officiële cijfers blijkt. Doordat de symptomen op griep lijken, wordt de aandoe ning vaak niet herkend, laat staan gemeld. En opsporen is moeilijk doordat mogelijk be smette dieren niet worden gere gistreerd. Papegaaien en parkieten veroor zaken de meeste en de ernstigste menselijke besmettingen. Op visite bij familie die net een nieuw vogeltje in huis heeft? Pas op; het lijkt misschien ge zond, maar het kan de pape gaaienziekte verspreiden, zo be merkten diverse gasten van een feestje in Putten vorig jaar. De jarige had zojuist een parkiet ge kregen. Die bleek besmet te zijn. Diverse gasten kregen pape gaaienziekte. Hoge koorts De meeste mensen denken bij een besmetting dat ze griep heb ben. Ze hebben hoge koorts, ril lingen, spierpijnen en een droge hoest. De ziekte gaat vaak van zelf over. Maar het kan ook over gaan in een chronische vorm van griepachtige verschijnselen. „Wie dat heeft én onlangs in con tact is geweest met een vogel waarvan het ziekteverleden on bekend is, kan het best even naar de dokter gaan", zegt Lu meij. Want de ziekte kan in het ergste geval dodelijk zijn. De ziekte wordt overgedragen door een bacterie die zich in de lucht verplaatst. Iedereen die die lucht inademt, kan een infec tie oplopen. Toch gebeurt dat lang niet altijd. Officieel telde Nederland vorig jaar slechts 57 menselijke gevallen. Allen wa ren ernstig ziek. Vermoedelijk nog eens honderden anderen kre gen een mildere vorm van de pa pegaaienziekte die niet werd herkend. Echte bescherming is er niet te gen de ziekte. Antistoffen die in het lichaam worden aange maakt tijdens de ziekte bieden maar een tijdelijke en onvolledi ge immuniteit. Een vaccin ma ken is dus niet mogelijk. Wel is de ziekte bij vogel en mens goed te behandelen. Mits op tijd ont dekt. Artsen zijn zich steeds meer bewust van de ziekte. Zo bracht de artsenvereniging WAA onlangs een boekje uit Rutte of Verdonk? Nogal onver hoeds heeft de WD, de partij van de bezadigde burgerij van weleer, zich zelf in een splijtende strijd om het lei derschap gestort - een strijd die méér is dan een simpel partijtje touwtrekken om de opvolging van de plek van Wie gel, Nijpels en Bolkestein. Aan de uit komst laat zich de staat van Nederland en vooral de Nederlanders aflezen. Op het eerste gezicht is de race tussen Rutte en Verdonk - o ja, ook ene me vrouw Veenendaal doet mee - een ordi nair gevecht om de macht, dat gepaard gaat met hetzelfde spierballenvertoon als tussen vechtende mannetjesolifan ten. Dreunende grond, trompetterend, met de koppen tegen elkaar. Onder de schijnwerpers van de publici teit versmalde de leiderschapsstrijd al vanaf de eerste dag tot een bijna per soonlijk gevecht tussen IJzeren Rita en het broertje van Wouter Bos. Wie heeft de meeste daadkracht? En wiens invoe lingsvermogen is Let grootst? Maar dat was een tikkeltje te plat. Om de strijd boven het touwtrekken uit te tillen, is geprobeerd er een richtingen strijd van te maken. Welke kant gaat de WD op? Nestelt de partij zich onder leiding van Verdonk op rechts of kie zen de liberalen met Rutte voor een cen- trumgerichte koers? Maar ook dat verschil is meer schijn dan wezen. Heeft Rutte niet getekend voor de straffe anti-PvdA campagne waarmee de WD de gemeenteraadsver kiezingen hoopte te winnen? En houdt Verdonk niet de mogelijkheid van een nieuwe paarse coalitie met PvdA na Balkenende II open? Nee, het onderscheid is er vooral één in vorm, in toon, in stijl. Waar Rutte - als vertegenwoordiger van een jongere ge neratie - zich open, ontvankelijk en fris presenteert, kiest Verdonk veel meer voor een robuuste gepantserde uitstra ling, iemand die vanuit een schutters putje het land zal verdedigen tegen al les wat het bedreigt. Dat verschil tus sen Rutte en Verdonk verbeeldt exact de fundamentele keus waar Nederland voor staat. En wat de grote keus achter de nationale parlementsverkiezingen van volgend jaar zal zijn. Hoe gaat Nederland verder? Bevrijdt het land zich uit de kramp waar het na 9/11, na het multiculturele drama, na 'Fortuyn' en na 'Van Gogh' in geraakt is? Of blijven we hangen in de burgerre volte van 2002, in het ongemak, het on behagen? Maakt Nederland een nieuwe stap, een stap vooruit? Of gaat het door in de geest van het fortuynisme? Polari serend, onverzoenlijk, tekortgedaan, vol zelfbeklag? De natie aarzelt. Wie om zich heen kijkt, proeft hoe het land heen en weer slingert tussen terugkeer naar ontspan nen, gematigder verhoudingen en een nieuwe ferme voorjaarsschoonmaak. De uitslag van de gemeenteraadsverkie zingen - onverwacht grote winst voor partijen die voor 'normalisering' pleit ten - duidt op een fikse, groeiende be hoefte van kiezers om weg te breken uit alles wat naar polarisatie riekt. Die zevende maart was een grote roep om zekerheid, om vastigheid, om beschut ting. Om solidariteit misschien wel. Maar er zit nog te veel onrust, te veel wrevel, te veel miskenning onder de be volking - zie Wilders' activiteiten, zie het referendum over de Europese grondwet, zie Hirsi Ali's populariteit - om zeker te zijn dat er geen nieuwe uit barsting van volkswoede volgt. Het is een onbestendigheid waarmee 'Den Haag' zal moeten leren leven. Ne derland is, net als de rest van de wester se wereld, na de eeuwwisseling terecht gekomen in een 'nieuwe wanorde', zo als de Groningse hoogleraar René Boomkens het noemt. Stuk voor stuk zijn, als onderdeel van een proces dat bekend staat als de glo balisering, oude zekerheden weggeval len. Staan verworvenheden op het spel. En brokkelt de basis onder het bestaan af. De dijken van de Nederlandse polder zijn - in Boomkens' beeldspraak - door gebroken. Was het dorp van vroeger al bedolven onder de oprukkende verste delijking, als uitvloeisel van Europese eenwording kraakt ook de nationale staat in z'n voegen. Nadat gevestigde, leidinggevende instituten als kerk, vak bond en partij sterk geleden hadden on der de modernisering, staan nu ook de verzorgingsstaat, de rechtsstaat en de democratie onder druk. Het is de geza menlijke uitwerking van een afkalven de sociale zekerheid, een verlammende terroristische dreiging en een grotere kloof tussen burger en bestuur. De uitdijende economie van de wereld markt - 'de wereld is plat', om de Ame rikaanse publicist Thomas Friedman aan te halen - maakt een einde aan de laatste illusies: zelfs je baan is niet meer veilig. En dat lot treft een genera tie die nog niet zo lang geleden zwoer bij de maakbare samenleving. LIJNDIENST - Een niet met name genoemde Italiaanse scheepvaartmaatschappij zou belangstelling hebben voor het opzetten van een geregelde lijn dienst tussen Vlissingen en Zuid-Amerika. Vertegenwoor digers hebben een bezoek ge bracht aan Vlissingen, om te kijken wat de mogelijkheden voor deze passagiersdienst zijn. SOUBURG - In Souburg zijn de eerste zestien van een com plex van 66 woningen gereed gekomen. De eengezinswonin gen, gebouwd in opdracht van Scheldestad, bestaan uit een ruime woonkamer, keuken, drie slaapkamers en een cel. SURINAME - De Surinaamse minister van justitie, die dezer dagen is afgetreden, is na een verhoor overgebracht naar het Huis van Bewaring te Parama ribo. Hij wordt verdacht van meineed en verduistering. MILTVUUR - In de gemeente Sas van Gent is deze week milt vuur geconstateerd bij een tc keuring aangeboden rund d: was aangevoerd uit de gemeen te Westdorpe. Er zijn onmid dellijk maatregelen getroffen. Papegaai in vogelpark Avifauna. Veel meer mensen dan de officiële cijfers doen geloven blijken ziek te worden door de papegaaienziek te. foto Robert Vos/ANP over zoönosen om de samenwer king tussen dierenarts en arts te verbeteren. Ook vinden volgen de maand diverse congressen plaats over dit thema. GPD Aan het einde van het maakbaarheids- ideaal laat de ernst van de politieke cri sis zich voelen: de massaal gedeelde droom van vooruitgang, een betere toe komst is omgeslagen in een nachtmer rie. Geconfronteerd met het 'globaliserings drama'- de term is gemunt door de spraakmakende Duitse filosoof Peter Sloterdijk - voelt óók de Nederlander zich een schipbreukeling op open zee, zich vastklampend aan het wrakhout van het gezonken schip. Die ontheem ding roept tweeërlei reactie op: ener zijds een Fortuynachtige drang om hardhandig orde op zaken te stellen, an derzijds een groeiende behoefte aan be schutting en bescherming temidden van alle stormachtige veranderingen. Moderniseringsmoeheid en hervor- mingsdrang - in feite twee kanten van dezelfde medaille - wisselen elkaar in zo'n hoog tempo af dat 'Den Haag' het al een tijdje niet meer kan bijhouden. Verdonk en Rutte vertolken die twee wisselende stemmingen van het natio nale humeur bijna exemplai-isch. Gooien we het over een verzoenende boeg of is er een harde hand nodig om het land op het goede spoor te krijgen? Volgend jaar komt de strijd tussen Rut te en Verdonk in de herhaling: tussen Bos en Balkenende. Jan Schinkelshoek Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, La.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd j overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De dor*0 aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voorons (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9escJl(;'j!s^ de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt r' zersservice, Postbus 314460 AA Goes. it u dit schriftelijk melden bij' PZC.k Behoorttot m weGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4