Leipzig trots op verleden PZC Pas op in Barcelona Voetbalfeesten W19 ReisMoeken zaterdag 15 april 2006 We kwamen deze keer met een kater terug van onze fiets-, zon- en leesva- kantie in Catalunia. Voorde fietslief- hebber is deze streek ideaal. De smalle weggetjes zijn inmiddels goed geasfalteerd en met een gedetailleerde kaart zijn de gevaarlijke nationale wegen makkelijk te omzeilen. Kilometers sleuren, klimmen en dalen langs zonnebloemvelden, korenschoven, wijnranken en appelboomgaarden om vervolgens neer te strijken in Anton Pieck-achtige dorpjes als Ullastret, Peratal- lada, Monels, Foixa, ofPübol waar de vrouw van Dali haar privé kasteeltje (nu een museum) bewoon de. Na de fietstocht heerlijk uitrusten op het strand of met een koel glas wijn genieten van de tapas op de luxe terrassen in de mooie baaitjes langs de kust. Tegen onze gewoonte in waren we gaan vlie gen. Sneller, en véél goedkoperdan.de lange rit naar het zuiden. We schaften beiden een Agu fiets tas aan (fantastische dingen) voor onze splinternieu we Koga Miatta's. De frames en de derailleurs had den we liefdevol omzwachteld met bubbeltjes plas tic. De joekels van tassen pasten maar net in de Easyjet-car die we, op de terugweg naar het vlieg veld, in de buurt van station Sans, gewassen en al moesten inleveren bij de Car Rental. Bij een stoplicht richting de Ring werden we ingehaald door een aantal knullen op een brom fiets. Twee van hen bleven verdacht (links en rechts) in de dode achterhoek van onze auto staan. Toen het stoplicht op groen sprong scheurden ze met een noodgang weg. Honderd meter verder, bonkte ons vakantiekarretje (formaat stofzuiger) over het asfalt. Lekke band! Zoiets kost tijd en daar hadden we nu juist ge brek aan. We parkeerden de auto op een pleintje even verderop. Nadat we de kofferbak hadden leeg gehaald om bij de krik te komen, dook X onder het chassis en zei geïrriteerd dat ik maar even in de auto moet wachten, omdat ik er toch niets van snap. Even later word ik door mijn geopende raampje aangesproken door een jongen op een brommer. Ik herkende hem niet. Hij vraagt mij de weg naar de Meridiana. Behulpzaam en naïef als ik ben, loop ik een eindje met hem mee om hem in mijn beste Spaans de juiste richting te wijzen. Hij houdt mij aan de praat en herhaalt steeds mijn aanwijzin gen. Teruglopend naar de auto zag ik het meteen. De deur van de auto stond open! Natuurlijk, be roofd! Weg handtas, met daarin: paspoort, make-up tasje, portemonnee, creditcards, collier (erfstuk), di gitale camera en mobile telefoon. Gelukkig had X de nummers van de terugvlucht in zijn borstzak, an ders was het drama helemaal niet te overzien ge weest. Aangifte doen, uren oponthoud op het vlieg veld, credit- en simcard blokkeren, vliegtuig gemist. Ik vervloekte mezelf want ik had het kunnen weten. Barcelona is er berucht om! Dus vakantiegangers, wees op uw hoede in Barcelona! Vooral wanneer u persoonlijk wordt aangesproken, want dat is de tac tiek. U wordt afgeleid en tussentijds slaan handlan gers hun slag. LIZA VAN SAM BEEK U Op de centrale Augustusplatz w jm hebben de officiële WK-festivi- m&Sm teiten plaats. Hier staat voor maximaal 15.000 fans een groot beeldscherm opgesteld. Op een aantal podia wordt een veelheid aan muziek- en showprgramma's opge voerd. Leipzig zou Leipzig niet zijn als er geen klassieke muziek te horen en te zien was. In de laatste WK-week worden er twee Open Air-concerten georgani seerd onder de noemer 'Klassik im Park'. Gedronken en gegeten wordt er op de zogeheten 'Kneipenmeilen' in het centrum: de Gottschedstrasse, Barfussgasschen, Münzgasse en Karl-Liebknecht-Strasse, vol cafés en ter rassen. Hier bevinden zich ook sportca- fés waar de WK-wedstrijden live wor den uitgezonden. In de eerste ronde van het WK 2006 speelt het Nederlands elftal in Leipzig, Stuttgart en Frankfurt. Reizen bezocht alvast de en geeft impressies. Deze week Leipzig, de enige stad in het voormalige Oost-Duitsland waar gevoetbald wordt. Volgende week Stuttgart. Classic open: Leipzig staat bekend om zijn rijke klassieke muzikale traditie. De Voetbalvereniging 1FC Lok Leipzig richt tijdens de gehele WK een fancamp in. Voet balfans kunnen voor een bewaakte cam pingplaats terecht op het terein van het Bru- no-Plache-Stadion. Op een klein video scherm worden hier alle WK-wedstrijden uit gezonden. Leipzig is trots op de eerste expositie die ge wijd is aan de voetbalscheidsrechter. Met 'Herr der Regeln' in de Neubau am Sportfo- rum wordt een klein monument opgericht voor de 23e man op het veld. Bezoekers mo gen zelf, interactief, beslissen of scheids rechters de juiste beslissingen nemen. Ook mag men straffeloos op de man in het zwart schelden. Er komt allerlei wetenswaardigs en interessants aan bod over het scheids- rechtersbestaan, dat niet altijd even benij denswaardig is. Tot 30 juli. Op 2 juni wordt in Leipzig het Daniel Nivel voetbaltoernooi georganiseerd. Vijfduizend deelnemers, onder wie veel brandweer- en politieploegen, eren met de Nivel Cup de Franse politieagant Daniel Nivel, die bij de WK in 1998 in Frankrijk zwaar gewond raak te toen hij door Duitse hooligans in elkaar werd geslagen. Europa's grootste kroegenfestival heeft in Leipzig plaats en wel op 20 juni. 'Leipziger Honky Tonky' brengt meer dan tachtig bands samen in clubs en cafés. Om haar naam als boekenstad eer aan te doen presenteert Leipzig'tot juni nog een project in het 'Leipziger Haus des Buches'. Bij 'Fussballnationen in Dialoog' worden al le 32 deelnemende landen bij de WK op een literaire manier aan het publiek voorge steld. Ook bij het documentaire filmfestival 'Dokfilm-Programma zur FIFA WM 2006' staat voetbal centraal. Het festival duurt van 10 juni tot 13 augustus en heeft op ver schillende plekken in de stad plaats. Straatbeeld: gerestau reerde histori sche architec tuur. Foto's GPD Transavia naar Toulon Onlangs is de nieuwe bestemming Toulon-Hyè- res toegevoegd aan het netwerk van transavia.com. Deze bestemming brengt de Bouches-du-Rhone en de Vaucluse dichterbij voor de liefhebber van Zuid-Frankrijk, promoot de prijsvechter. Vertrekplaats is Rotterdam. Een blik op de site leert dat er vanaf 29,99 euro een enkele reis is - excl. toeslagen en dergelijke. www.transavia.com Badkuipraces voor het Völkerschlachtdenkmal. door WIERP PUK Het nieuwe voetbalstadion van Leipzig ligt prachtig, pal aan de rand van een woonwijk, ingebouwd in de aarden wallen van het oude, legen darische Zentralstadion. Ooit konden hier bij wedstrijden honderdduizend toeschouwers aanwezig zijn. Vandaar die naam: 'Stadion der Hunderttau- send'. Nu, in die elegante mix van oud en nieuw waarin het Nederlands elf tal op 11 juni zijn eerste WK-wed strijd speelt - tegen Servië en Monte negro - zijn het er slechts 43.000. Maar die zitten dan ook allemaal. Heinrich Jahn (72) is met zijn hond een kijkje bij het stadion komen ne men. De bejaarde Duitser wandelt er zo vanuit zijn huis naar toe. Hij ver heugt zich op de komst van de Neder landers, zegt hij. 'Bang voor rellen zijn we niet. Want Leipzig is sinds 1989, toen hier de vreedzame revolu tie begon, wel het een en ander ge wend wat betreft demonstraties.' Leipzigers zijn trots op hun geschiede nis, waartoe ook die historische leu ze: 'Wir sind das Volk!' behoort. In de ze stad van Saksische burgers begon nen in 1989, vanuit de Nikolaikirche, op de maandagavonden de vreedza me demonstraties, die leidden tot de val van het communistische regime. Gezellig Deze zomer is Leipzig, de stad waar in 1900 de Duitse voetbalbond DFB werd opgericht, de enige WK-speelstad in het voormalige Oost-Duitsland. De Ne derlandse fans hebben geluk want Leipzig - zo'n 145 kilometer van Ber lijn, een half miljoen inwoners - is niet alleen gezellig en levendig. Door het rijke en afwisselende verleden is deze historische handels- en jaar- beursstad ook een stuk interessanter dan, pakweg, Hannover of Frankfurt am Main. Wie tijd heeft móet bijvoor beeld het reusachtige Völkerschlacht denkmal bezoeken, dat" merkwaar dige, rauwe oermonument van 'nieu we Germaanse architectuur'. Het grootste gedenkteken in Europa her innert aan de nederlaag op deze plek van Napoleon, in oktober 1813. On danks de restauratiewerkzaamheden is de kolos nog hevig in verval en juist daarom ook zo imponerend. Uit Leipzig komen Die Prinzen, be kend om hun feilloze meerstemmige zang en één van Duitslands beroemd ste rockbands. Drie van de bandleden kregen, hoe kan het anders, hun mu zikale scholing in het wereldberoem de Thomaner jongenskoor. 'Als ik Bach hoor, kan ik nog altijd alle stem men meezingen van tenor tot bas', be kent zanger Sebastian Krumbiegel. Leipzig is een echte cultuurstad en in de eerste plaats een muzielcstad: van Bach (de Thomascantor), Mendels- sohn-Bartholdy en Robert Schuman. Het leuke is: overal in de historische binnenstad, waar zoveel huizen zijn opgetrokken in goedburgerlijlce ba rok, stuitje op die muzikale en literai re geschiedenis. In instrumentenza ken, in partituurwinkels, in de vele boekhandels en ook in de Weense kof fiehuizen, waar de bezoekers niet met lounge maar met klassieke mu ziek worden verwelkomd. KofFiefanaten Leipzigers staan bekend als koffiefa- naten. Hun beroemdste koffiehuis is 'Zum Arabischen Coffe Baum', dat geldt als een must voor iedere bezoe ker (Kleine Fleischergasse 4). Dit is het oudste noch in bedrijf zijnde ca fé-restaurant in Europa, stammend uit 1720. In het gebouw is ook een kof- fie-museum ondergebracht. Aan de universiteit, de op één na oudste in de Bondsrepubliek, studeer de een hele stoet van Duitse cultuur- Leipzig Tourist Service, Richard-Wag- ner-Strasse 104109 Leipzig, tel. 00.49.341.71.04.265/271e-mail info@lts-leipzig.de, www.leipzig.de Bombardementen Oorlogsbombardementen en DDR- wanbeleid hebben vanzelfsprekend sporen getrokken. De rand van de bin nenstad wordt ontsierd door wanstal tige, leegstaande sovjet-blokkendo zen. De Marlctplatz staat, wegens de aanleg van een metrolijn, in de stei gers. Maar die ruwe afwisseling van stijlen en alle bedrijvigheid geven Leipzig ook haar specifieke charme. Dit is geen museum, maar een zelfbe wuste, levende provinciestad. Fietsen bij de zuiderburen En dat die Romei nen lang niet gek waren, blijkt wel uit het feit dat en kele snelwegen van nu nog steeds over dat tracé van toen lie pen. Het zijn dan ook de enige uitzon deringen die de auteur moet ma ken, meesten tijds volgt hij de heirweg vanaf Boulogne-sur-Mer tot Keulen. 'Een tocht in de voetsporen van de Romei nen... een zoektocht naar overblijfselen van een antiek verleden', noemt Raskin het zelf. Een Geslaagd initiatief en ook dit boekje no digt uit het zelf te ervaren. Fietsen op Romeinse heirwegen, door Guy Raskin, uit geverij Elmar, 210 blz., 16,95 euro, ISBN 90-389-1675-2, www.uitqeveriielmar.nl GERARD CHEL dragers: Goethe, Fichte, Leibniz, Niet zsche, Karl Liebknecllt, Novalis, Wag ner en Telemann. Tegenwoordig le vert de schrijversopleiding in Leipzig veelbelovende jonge auteurs af. Die worden dan weer op de jaarlijkse Buchmesse gepromoot. 'Ilc zie geen re den om uit Leipzig weg te gaan', zegt Prinzen-zanger Krumbiegel. 'Alles wat ik nodig heb, is hier.' Twee leuke fietsboekjes verschenen dezer da gen bij Elmar. Beide volgens hetzelfde recept, maar toch anders. Fietser/schrijver - en mede organisator van de zeer succesvolle Fiets- en Wandelbeurs - Bert Sitters ging bij de Belgen op bezoek. In alweer zijn vijfde boek bij Elmar beschrijft hij drie routes van telkens een week. Twee in Vlaanderen en een in de Ardennen. Het boekje bestaat uit vier delen: praktische in form cq^ ge, Dender- monde. Gent); Kempen c.a. (o.m. Turn- Tongeren en Leuven) en de Ardennen (o.m. Comblain-au-Pont, La Roche-en-Ardenne, Sankt Vith en Eupen). Een handige gids die ons - als minder ervaren fietsers - zeker het ter plekke uitproberen waard lijkt. Jammer dat is bezuinigd op ruimte voor kaartjes, want soms moeten zes kaartjes op een pagina worden gefrommeld en dat maakt het er niet overzichtelijker op. FIETSEN BIJ DE ZUIDERBUREN Dn* roultt van een w»ek door Belgiv Fietsen bij de zuiderburen, door Bert Sitters, uitgeverij Elmar, 198 blz., 16,95 euro, ISBN 90-389-1650-7, www.uitqeveriielmar.nl En op Romeinse heirwegen Dezelfde uitgever strooide ietsje royaler met pagina's in Guy Raskin's 'Fietsen op Romeinse heirwegen'. Want hier krijgen de kaartjes wel volop de ruimte. Raskin - zeker in België een bekende fiets- en wandelredacteur - beschrijft een 600 km lange fietstocht in negen etappes over het tracé van de oude Romeinse heir(leger)weg die van Atlan tische kust tot Rijn liep. Door Frankrijk, België, Nederland en Duitsland, al ligt de nadruk op België en Frankrijk. De auteur is vaker geïnspireerd door het verle den en dus is het niet zo verwonderlijk dat hij (gelukkig) ruim de tijd neemt om uit te leggen wat die Romeinse heirüwegen nu eigenlijk zijn, waarom ze lagen waar ze lig gen en wat hun belangrijkste functie was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49