PZC Acaciahof valt 1-2-3 weer in de poëzieprijzen Jans vrienden op eigen benen W13 Jim met zijn nieuwe video in bioscoop De lente in met Nizlopi Een kwestie van goud Blijvend hitgevoelig Foucault kabbelt verder zaterdag 15 april 2006 1 Raffaela - Right Here Right Now (1) 2. The Pussycat Dolls Ft Will.ia.m - Beep (2) 3. Simon Webbe - No Worries (3) 4. Meek Feat. Leo Sayer - Thunder In My Heart Again (4) 5. Juanes - La Camisa Negra (7) 6. Sean Paul - Temperature (12) 7. Sugababes - Red Dress (10) 8. Eros Ramazzotti Anastacia -1 Belong To You (8) 9. Pink-Stupid Girls (11) 10. Andrea Bocelli Marco Borsato - Because We Believe (5) 11. Ne Yo - So Sick (19) 12. Akon Ft Ali B Yes-r - Ghetto Re mix (6) 13. James Blunt - Wisemen (23) 14. Madonna - Sorry (13) 15 The Source Ft Candi Staton - You Got The Love (14) 16. The Black Eyed Peas - Pump It (15) 17. Belle Perez - El Mundo Bailando (17) 18. Blof - Aanzoek Zonder Ringen (16) 19. The Opposites - Slaap (9) 20. Corinne Bailey Rae - Put Your Re cords On (22) 21. Kane - Believe It (21) 22. Live - The River (25) 23. Shakira - Hips Don't Lie (--) 24.1.o.s. - Uit De Schaduw (20) 25. Jenn Cunetta - Come Rain Come Shine (18) 26.Coldplay-Talk (24) 27. Shapeshifters - Incredible (27) 28. Jack Johnson - Upside Down (33) 29. Anouk - One Word (28) 30. KtTunstall - Suddenly I See (29) 31. Kelly Clarkson - Because Of You (31) 32. Bo Monica - Gonna Be A Star (-) 33. Treble - Amambanda (34) 34. Gavin Degraw - Just Friends (26) 35. Qf - Slette Houwe (35) 36. Mary J Blige And U2 - One (--) 37. Beyonce Ft Slim Thug - Check On It (30) 38. Armin Van Buuren - Sail (39) 39. Do - Follow Me (40) 40. Freemasons Feat. Amanda Wilson - Watchin' (36) 1. Blof - Umoja (2) 2. Andrea Bocelli - Amore (1 3. Prince-3121 (3) 4. Marianne Weber - Lichtjes In Jouw Ogen (4) 5. Pink - I'm Not Dead 6. James Blunt - Back To Bedlam (10) 7. John Fogerty - The Long Road Home/ult. Coll. (9) 8. Juanes - Mi Sangre (12) 9. Katie Melua - Piece By Piece (8) 10. David Gilmour - On An Island (5) 11. Guus Meeuwis - Wijzer (6) 12. The Pussycat Dolls - Pcd (16) 13. Enya - Amarantine (25) 14. Lucie Silvas - Breathe In (7) 15.JanSmit-Jansmit.com (13) 16. De Dijk - Zullen We Dansen 1981-2006(15) 17. Racoon - Another Day (14) 18. Kelly Clarkson - Breakaway (11) 19. Massive Attack - Collected (22) 20. Madonna - Confessions On A Dancefloor (21) 21. Jack Johnson And Friends - Singalongs/lullabies For Curious George (18) 22. James Blunt - Chasing Time - The Bedlam Sessions (33) 23. The Little Willies - The Little Wil lies (17), 24. Morrissey - Ringleader Of The Tormentors 25. Mary J. Blige - The Breakthrough (23) 26. Simon Webbe - Sanctuary (19) 27. II Divo - Ancora (20) 28. Residentie Orkest Olv Jos Ver munt - Bach Mattheuspassie (28) 29. Toots Thielemans - One More For The Road (-) 30. Gavin Degraw - Chariot (26) 31. Corinne Bailey Rae - Corinne Bai ley Rae (30) 32. Robbie Williams - Intensive Care (29) 33. Carel Kraayenhof - Guardians Of The Clouds (32) 34. Kate Bush - Aerial (27) 35. Queensryche - Operation: Mind Crime li (--) 36. Gabriel Rios - Ghostboy (35) 37. The Black Eyed Peas - Monkey Business (36) 38. Placebo - Meds (34) 39. Neil Diamond -12 Songs (31 40. Rene Schuurmans - Zomaar Ver liefd... De videoclip bij de nieuwe single van Jim, Dapper en sterk, is al vanaf afgelopen don derdag te zien in de bioscoop. De clip wordt vertoond tussen de trailers voorafgaande aan een bioscoopfilm. Het is volgens platenmaatschap pij CMM voor het eerst dat een videoclip van een Nederlandse artiest in de bioscoop draait. De single kwam vrijdag uit. ■Jim heeft het lied opgenomen voor de animatiefilm Asterix en de Vikingen, waarvoor hij de stem van een personage heeft in gesproken. In de film zijn de stemmen van onder anderen Marlies Somers, Luc Wijn en Jan van Looveren. ANP De prijswinnaars (v.l.n.r.) Marten (6), Roos (9), Amy (5), Pim (4), Meike (10) en Tiemen (7) van de Acaciahof. Op de achtergrond groep 1-2C die heeft gewonnen met een groepsgedicht. foto Lex de Meester Zelfs in het'meest verle gen kind schuilt de ba sis voor een mooi gedicht. Al elf jaar vindt juf Simone Ludikhuijze van de Acacia hof in Middelburg het een- uitdaging om leerlingen aan te zetten tot poëzie. Dat werkt aanstekelijk. De school valt elk jaar in de prijzen bij de landelijke poë ziewedstrijd van "de Stich ting Kinderen en Poëzie. Dit jaar kaapt de Acaciahof met vijf individuele prijs- winnaars, een groepsprijs en een bijzondere vermelding voor de hele school, meer dan de helft van de aan Zeeland toege kende prijzen weg. Simone Lu dikhuijze straalt. Zij is de drij vende kracht achter het poëzie- project op school. „Winnen is het magische van die wed strijd." Maar volgens de leer kracht werkt het succes op de kinderen nog veel dieper door: „Je wordt beloond. Je voelt je begrepen." Om kwalitatief betere gedichten te krijgen, worden de kinderen op de Acaciahof gestimuleerd met gevoelskaartjes. Daarop staan uitspraken als 'laat maar waaien' en 'ga ook eens met de stroom mee' of gezichtjes met allerlei uitdrukkingen. „Door die kaartjes krijg je een groter aanbod aan gevoelens", legt Lu dikhuijze uit. „Zo krijg je op eens een gedicht over boos zijn. Anders" wordt het al gauw iets oppervlakkigs als: Ik ben blij, ik heb een konijn en dat vind ik fijn." De vijf prijswinnende gedichten van de Acaciahof kregen een plekje in de bundel Mijn wereld onder woorden. Uit meer dan 23000 inzendingen van kinde ren van 4 tot en met 12 jaar ko zen de kinderjury, de schrijvers jury en de Unicef-jury de mooi ste, ontroerendste en grappigste gedichten. In de bundel (met 121 gedichten en illustraties van Philip Hopman) staan de gedich ten van nog vijf kinderen uit Zeeland. Op 22 april is er voor de prijswinnaars een feestelijke middag in Den Bosch. De ereprijs voor de scholen - vijfhonderd euro aan boeken- bonnen - gaat dit jaar naar 't Klinket uit Koudekerke. Die school heeft volgens de jury met het poëzieproject niet alleen in woord, maar ook in beeld veel creativiteit laten zien en veel werk gemaakt van kunst in school. Roos Lourier uit groep 6 van de Acaciahof maakte indruk op de schrijvers- én de kinderjury met een gedicht over de oorlog in Irak. - Overal oorlog. Niemand die me ziet. Ik hoor een bom die ontploft. En ik kan niet begrijpen, dat ie mand aan de andere kant van de wereld naar mij op televisie zit te kijken. Dichten is geen hobby van Roos (9). Ze turnt liever. Een prijs had ze zeker niet verwacht. „Toen een moeder mij opeens ging feliciteren dacht ik: hè, ik ben toch niet jarig?" Meike Bok- ma uit groep 7 van dezelfde school heeft thuis een schriftje vol gedichten. Jij bent veran derd, is er een die ze erg mooi vindt. Voor Mijn wereld onder woorden schreef ze een winnend gedicht over de dieren die ze graag zou willen zijn: een vogel die de aarde verkent, een vis zoe kend naar de bron of een mol die in de aarde graaft te midden van alle leven. De jongste dichters van de Aca ciahof komen uit groep 1 en 2 en kunnen zelf nog niet schrijven. Zelfs uit met meest verlegen jon getje van de groep, weet Ludik huijze een knap rijm over rode dingen die rijden te peuteren. Maar daar moet je als juf wel wat voor doen, is haar ervaring. „Een peuter komt niet zo 1-2-3 op een gedicht." Ze laat de kin deren vertellen en volgt hun ge- dachtenstroom. Zo moest een kind bij het woord 'donker' denken aan bomen in de tuin, die - gevraagd naar hoe ze er uitzagen - op mannen met lange haren bleken te lijken en die - gevraagd naar wat ze de den - stonden te dromen. Ludik huijze: „Ouders zijn vaak ver rast als ze de gedichten zien. Heeft mijn kind dit gezegd?" Selma Osman Ze zijn nu nog bekend als 'de vrienden van Jan Smit', maar de bedoeling is dat binnen kort iedereen Nick en Simon kent als muzikaal duo. „Nog even en dan zien mensen Jan als de vriend van Nick Simon", grapt Simon Keizer. De eerste single Steeds Weer staat op dit moment in de tippa- rade en wordt goed opgepikt door vooral regionale zenders. De bijbehorende videoclip is in tussen opgenomen. Op 5 mei verschijnt de volledig zelf ge schreven debuut-cd van de Vo- lendamse vrienden. De komende maanden staan de heren meer dan honderd keer geboekt. „Dat is heel apart, want tot voor kort kende nie mand onze nummers nog." De ze maand promoten Simon Kei zer (21) en Nick Schilder (22) hun album. „We noemen het voor de grap onze Beatrix-tour omdat we langs iedere provin cie gaan", zegt Nick. Ze spelen een paar nummers in platenzaken en delen handteke ningen uit. Ook al hebben de twee pas net de eerste single uit, ze hebben al een behoorlij ke schare fans. „Vooral vrou wen", bekent Simon. „Jonge vrouwen vinden Simon leuker, bij iets oudere vrouwen val ik meer in de smaak", zegt Nick. Vanaf het najaar gaan de heren met Jan Smit mee op tournee, ze staan dan in zijn voorpro gramma. „Natuurlijk hebben we veel aan Jan gehad. Hij heeft ons aan de juiste mensen voorgesteld. Mensen kenden ons al omdat we te zien waren in zijn tv-soap", zegt Nick. Nu willen de vrienden op eigen kracht een carrière opzetten. „We zijn al vijf jaar bezig als Nick Schilder (rechts) en Simon Keizer staan nu nog in de schaduw van vriend Jan Smit, maar streven naar een eigen muzikale carrière. foto Wilberto van den Boogaard/ANP duo en hebben meegeschreven aan het vorige album van Jan Smit. We waren dus al langer met muziek bezig." Ook op de nieuwe cd van Jan Smit, die dit jaar uitkomt, staan nummers waar het duo aan heeft meege holpen. Jan schreef eveneens een nummer voor de cd van Nick Simon. Voor Idols-fans is Nick geen on bekende. Hij werd elfde en haal de net niet de finale. „Op het moment dat ik eruit ging, was ik er goed ziek van. Nu ben ik er blij om. Als ik bij de laatste tien had gezeten, zat ik vast aan een driejarig managementcon tract en had ik dit niet kunnen doen." Sinds augustus vorig jaar gaat het ineens snel. „We schreven altijd in het Engels en besloten naar het Nederlandsta lige lied over te stappen. De pla tenmaatschappij van Jan had er wel oren naar en we zijn toen met twee producers de studio ingedoken." Nick en Simon wil len iets nieuws doen. „Onze stijl is niet typisch Volendams en niet hetzelfde als Jan Smit, maar ook niet helemaal popmu ziek. Het is een mix." Producer Edwin van Hoevelaak werkte eerder samen met Dennie Chris tian en Grad Damen. Gordon Groothedde werkte met de Gol den Earring en Intwine. In het maken van de nummers had het viertal een gelijk aan deel. „Ik schreef bijvoorbeeld een nummer, dat vond Simon iets te volks klinken en dan voegden we er wat rock aan toe. Edwin maakte de muziek erbij en vervolgens haalde Gordon er bijvoorbeeld de banjo uit en voegde wat gitaren toe", zegt Nick. Ze zijn heel trots op hun cd. „Ik wil dat onze muziek iets los maakt. Eigenlijk moet tien pro cent van de Nederlanders het rotnummers vinden, anders heeft het geen effect." Marieke de Witte De prijs voor de meest bizar re albumtitel heeft het Brit se duo Nizlopi al binnen, maar ongetwijfeld zal Half these songs are about you... hier ook op commercieel gebied scoren. Nizlopi bestaat uit zanger/ gitarist/percussionist Luke Con- cannon en bassist annex 'human beatboxer' John Parker. Volgens de platenmaatschappij maken Luke en John muziek sinds zij elkaar voor het eerst ontmoetten toen ze dertien wa ren en met de bus naar school gingen. De uiterst sympathieke single JCB, waarin Luke zingt over zijn dyslexieproblemen en over zijn vader die Bruce Lee is en met wie hij mee mag rijden op zijn JCB-graafmachine, werd een grote hit in Engeland en verraste zelfs de bookmakers door met kerst op de eerste plaats binnen te komen. Concan- non en Parker beperken zich niet tot één genre, maar mixen folk, easy listening jazz, reggae, hiphop, soul en zelfs een toefje salsa tot een aangenaam goedje. Op het eerste gehoor heerlijke muziek waarop geheid de lente doorbreekt. Maar na drie kwar tier ben je toch min of meer op gelucht dat de cd eindigt. Dat ligt niet aan de liedjes, maar meer aan de wat monotone klan ken van Concannon. Die gaan op den duur net zo zeurderig klinken als James Blunt. Peter Kuijt Nizlopi: Half these songs are about you... - V2 Records, 43.40 min. Optredens bij Jonathan Ross en Jools Holland bezorg den de Engelse band Kubb in ei gen land een snelle doorbraak. Het sterke debuutalbum Mother was binnen de kortste keren goud, waarbij het ongetwijfeld heeft geholpen dat frontman Harry Collier consequent wordt vergeleken met Jeff Buckley. De invloeden van Keane, Cold play en - in de koortjes, gek ge noeg - zelfs Queen worden min der genoemd, maar zijn beslist aanwezig. Kubb schrijft toegan kelijke popsongs, die vaak sterk leunen op de piano (Alcatraz, Grow) en dan weer op de gitaar (Remain). Maar uiteindelijk draait alles om de stem van Col lier,: die in Liverpool wérd gebo ren en opgroeide in Töbago. In Nederland lijkt een doorbraak een kwestie van tijd. Kubb speelt op 25 mei in De Melkweg in Amsterdam en is deze week toegevoegd aan Pinkpop. Martin Groenewold Kubb: Mother - Universal/ Mer cury Vaak is het een domper: een nieuw bandje dat na een heerlijk rauw en verfrissend de buut ineens meent subtieler te moeten zijn en gaat proberen hits te schrijven. Bij de Yeah Yeah Yeahs werkt het fantas tisch. Het ruwe garagerockdebuut Fe ver to tell - in Nederland aan zienlijk minder succesvol dan in Amerika en Engeland - was zo 'in your face' dat het in één klap alle aandacht richtte op de Yeah Yeah Yeahs. Een hype was gebo ren. De aandacht bleef en dus kon de band dit keer alle energie in de liedjes steken. Show your bones is minder schreeuwerig en heeft betere liedjes, maar is nog even brutaal en scherp als zijn voor ganger. De extra toegankelijk heid en hitgevoeligheid maakt de Yeah Yeah Yeahs alleen maar leuker. Maaike Borst Yeah Yeah Yeahs: Show your bo nes - Interscope/Universal, 38.58 min. De Amerikaanse singer/ songwriter Jeffrey Fou cault liet zich als tiener inspire ren door mannen als John Prine, Townes Van Zandt en Guy Clark. Ondertussen levert hij nu met Ghost Repeater zijn derde plaat af. Daarmee verovert hij een be scheiden plaats in de schaduw van zijn grote voorbeelden. Foucault moet het hebben van zijn verhalende beschouwingen die hij tegen de achtergrond van een sfeervolle muzikale omlijs ting tot leven wekt. De arrange menten zijn minimaal, maar uit stekend verzorgd. Daarbij ontbreekt wel het scher pe randje dat voor wat venijn had kunnen zorgen. De charmante folksongs van Foucault kabbelen zo in een rus tig tempo gemoedelijk voorbij, zonder ook maar een moment opdringerig te worden. Vanaf dit weekeinde treedt Fou cault met Eric Heywood op in Nederland. Peter van der Heide Jeffrey Foucault: Ghost Repea ter - Signature/Rounder, 47.42 Kopiëren-mag-niet-reclame krijgt prijs Het jongerenmagazine Spunk heeft de Blauwe Plank uitgereikt aan het Amster damse reclamebureau Combat. De prijs is voor de meest tenen krommende jongerencampagne. Combat maakte de campagne voor BIG, Ban Illegale Games en software. In een nep-nieuwsbulletin pre senteert Peter R. de Vries BIG als een alwetende opsporingor ganisatie die arrestatieteams laat uitrukken om downloaden- de pubers achter hun pc van daan te sleuren. De Spunk-re- dacteuren storen zich aan deze bangmakerij. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43