Weet jij hoe vet een frietje is? a PZC 'C Lemmings is terug met bommen en andere hinderpalen Ze zei lieverd! Florian kreeg er een rommelig gevoel van in zijn buik GEBOEKT f /-f. 0 a 9 o Genoeg te beleven in Nederland zaterdag 15 april 2006 illustratie's Peter-Paul Rauwerda Daar moesten ze nou eens een mooi boek over schrij ven. Over een jongen die uit zich zelf een oude dame gaat helpen in het huishouden. Daar hoor je de dames en heren kinderboe kenschrijvers niet over. Het moet altijd over narigheid gaan. Er zijn vaders die nooit eens se rieus kunnen doen, altijd den ken dat ze leuk moeten zijn. Flo- rians vader is er zo een. Maar zijn ietwat zure reactie ergens in Florian Knol op het verhaal van zijn zoon over een ontmoe- ting met een verstrooide oude mevrouw, komt niet uit de lucht gevallen. Die zou weieens te ma ken kunnen hebben met het vori ge boek van Guus Kuijer. Neder lands meest bekroonde schrijver kreeg voor Het boek van alle din gen over de ongelukkige jeugd van een jongen met een tirannie ke, handtastelijke vader vorig jaar de Gouden Uil en de Gou den Griffel. Naast bewondering was er echter ook kritiek; van droogpruimers en theetantes die het een akelig droevig, naargees tig boek over vroeger vonden - niet geschikt voor kinderen van nu. Met dergelijke kul moet je bij Guus Kuijer niet aankomen. Die weet daar wel raad mee. Die kaatst zo'n bal graag een keer keihard terug. In een volgend boek bijvoorbeeld. Florian Knol is tien en dat is niet makkelijk. Je kunt beter vijf zijn, vindt hij, of vijftien: 'Dat was beter dan tien, want dan wist je wel bijna alles, maar je wist niet wat je moest dóén'. Hij is een tobberdje. Over van alles. Over de betekenis van 'gat- verstrontebal', over het verschil tussen een baby en een volwas sen mus, over waarom een vork Kat ja vork heet, over het leven en of dat echt zo leuk is als volwasse nen beweren. Hij probeert wei eens niet te denken, maar zelfs dan kan hij het niet laten. Liefde Als op een dag een mus op zijn hoofd gaat zitten denkt hij te we ten waarom het vogeltje juist hem uitkoos. In ieder geval vindt Kat ja uit groep acht ('Jemig, wat een hoop tanden had die meid') hem met dat beestje in zijn rode haar zo on weerstaanbaar ('Hij heeft een lekker kontje, Da's mooi meege nomen') dat ze verkering met hem wil. „Zeg eens wat lie-- verd", zei Katja. Hoei! Ze zei lie verd! Florian kreeg er een rom melig gevoel van in zijn buik. Hij keek opzij en schrok op nieuw. Wat was Katja toch een joekel van een meid! „Je bent te groot", fluisterde hij. Maar haar liefdesverklaring „Ik hou van je Florian, zul je dat goed onthouden?", bezorgt hem 'zoveel gevoel in één keer' dat hij er bijna van moet huilen. 'Er stroomde een ontzaglijk gevoel Florians lichaam binnen, zoals de Rijn bij Lobith ons land bin nenkomt'. Met zijn tweetjes nemen ze de zorg op zich voor mevrouw Raaphorst-Boonstra die Alzhei mer heeft. Florian heeft 'oma' leren kennen toen hij op weg naar de dierenwinkel was om voer voor zijn mus te halen. Hij zag haar op één schoen en zon der sleutel voor haar deur staan. 'Ze duwde tegen de deurknop, maar de deur zat op slot. Ze zocht met allebei haar handen in haar jaszakken. Ze vond niks. „Help", riep ze. „Waar is mijn vork nu weer." Florian Knol is een ontroerend boek over een bijzondere en toch gewone jongen, die tame lijk ongewoon van tijd tot tijd in zijn eigen leven verdwaalt. Daar naast vertelt het met veel humor over de vriendschap van twee kinderen voor elkaar en voor een oude vrouw 'met gaten in haar hersenen waar van alles in verdwijnt'. Wat de lezer van het boek min stens evenveel plezier verschaft, is de taalkunst waarmee Guus Kuijer scherp onder woorden brengt wat er in zijn personages omgaat. Zo schrijft hij over Flo rians kennismaking met Katja's moeder: 'Het was een vrouw als een stadhuis. Een vrouw met meerdere verdiepingen die alle maal ruim waren opgezet. Flo rian wist meteen dat hij die ver diepingen niet apart moest bekij ken omdat hij daar een rooie kop van kreeg'. Aangenaam venijnig is zijn ver slag van een ongelooflijk teute- rig kringgesprek op school in niet meer dan 34 woorden; gena deloos die ene zin over de vader van Katja: 'Hij draaide zich om en liep het huis in om binnen verder te leven'. En wat een enkele keer mis schien niks lijkt te betekenen klinkt toch bijzonder genoeg om er 'mateloos tevreden' mee te zijn. Jan Smeekens Guus Kuijer: Florian Knol Uit geverij Querido, 126 pag., vanaf 10 jaar, 11,50. Fastfood? Nee, die term klinkt Martij n Ge- schiere (11) niet echt be kend in de oren. Ook klasge note Evelien Wattel (10) moet passen. Kroketten? Ja zeker, overbekend. En frika dellen en een frietje met? Tuurlijk, die kennen ze al ja ren. Mmm, heerlijk, maar eh... niet echt gezond, we ten ze nu ze sinds februari met het project Fit@school bezig zijn. Hoe word en blijf je gezond en fit? Dat leren Evelien, Martijn en klasgenoten tijdens dit pilotproject, dat loopt op drie basisscholen in de gemeen ten Veere, Vlissingen en Middel burg en eind deze maand wordt afgesloten. Het lesprogramma is ontwikkeld door SportZeeland in samenwerking met de diëtis ten van Zorgstroom en de GGD. Het doel is kinderen bewustma ken van het belang van een ge zonde levensstijl. Martijn, Eve lien en medeleerlingen van groep 7 van De Wegwijzer uit Serooskerke kennen intussen de relatie tussen de snelle snack en de extra pondjes. Martijn: „Tijdens de voedingles- sen leerden we wat de Schijf van Vijf betekent. Wat je moet eten en drinken om gezond en fit te blijven. Of er wat tussen zat wat ik niet lust? Ja, melk. Blijkt heel gezond te zijn, maar ben ik er niet dol op. Brr. En mijn. boterham met hagelslag schijnt ook niet hoog te scoren. Chocola kun je maar beter in de kast laten liggen. Toch leef ik ei genlijk best wel gezond. Twee keer per week train ik bij voet balclub Serooskerke en zater dags speel ik een wedstrijd, dus beweging zat. Ik heb dus weinig kans om dik te worden." Klasgenote Evelien knikt in stemmend. Voor haar was de ge- zondheidsles van de diëtiste van Zorgstroom een regelrechte eye-opener. Evelien: „We moes ten onze lengte vergelijken met L~r< Martijn Geschiere (links) en Evelien Wattel volgen op school de gezondheidscursus Fit@School. ons gewicht. Dan krijg je de zo genaamde Body Mass Index. Die laat zien of je teveel weegt in verhouding met je lengte. In middels weet ik ook hoe lang het duurt, voordat je lijf een fri kadel heeft verbrand. Daar moet je heel wat uurtjes voor be wegen hoor, om die calorieën kwijt te raken." Onderhoud Theorie en praktijk. Die gaan tijdens het project hand in hand. In de gymzaal zet klasse leerkracht Jan Theune zijn pu pillen flink aan het werk. „Ze leren tijdens de les het belang van een goede warming-up en cooling down. Belangrijk is voor al, dat ze weten dat je je lijf moet onderhouden. Niet alleen weten wat je erin stopt, maar ook hoe je soepel en lenig blijft. Werken aan de conditie dus. Dat betekent in de praktijk: veel bewegen onder het motto 'move your body'. Lekker in cir- cuitvorm bezig zijn om je lijf in goede conditie te krijgen en te houden." De landelijke tendens dat steeds meer leerlingen op de basis school te dik en te zwaar wor den, lijkt op De Wegwijzer gelo genstraft te worden. Martijn: „Wij hebben geen echt dikke kinderen in de groep, maar het lijkt me geen lolletje als je dik bent. Die kinderen worden vaak gepest, terwijl ze er niet altijd zelf iets aan kunnen doen. Ik bof, mijn moeder kookt altijd ge zond, dus dat zit wel goed." „Juist omdat voeding op deze leeftijd de verantwoordelijkheid is van de ouders, zijn ook zij be trokken bij dit project", vertelt Jan Theune. „Thuis bekijken ze samen het voedings- en beweeg- dagboek, dat de kinderen dage lijks bijhouden. Zo werkt het po sitief naar alle kanten. Binnen kort volgt er een ouderavond foto Ruben Oreel om samen het project te evalue ren." Met een zogenaamde Fit@schooltest wordt de lessen- cyclus eind deze maand afgeslo ten. Voor voetballer Martijn en korfbalster Evelien zal dat geen problemen opleveren. Martijn: „Fitter ben ik niet echt gewor den, dat was ik al. Maar wel wij zer." Dat geldt ook voor Eve lien: „Ik weet nu, dat ik toch wat vaker de ijsthee moet laten staan, maar zo af en toe iets lek kers, tja, dat moet toch geen pro bleem zijn. Als je maar blijft be wegen." Hans Segboer Lemmings wordt steeds moeilijker We waren ze allang weer vergeten, of beter, we had den ze allang weer verdrongen: de lemmingen. Begin jaren ne gentig werden hele volksstam men knettergek van het spel Lemmings. Het was een nieuwe type game in een wereld die tot dan werd overheerst door Donkey Kongs, de Mario's en al die andere be hendigheidsspelen. Nieuw aan Lemmings was dat je voor de verandering eens_echt je hersens moest gebruiken. Knaagdiertjes Masochisten in het bezit van een Playstation Portable kun nen zich sinds deze maand op nieuw helemaal gek laten ma ken door de slaafse knaagdier tjes, die eigenlijk niets anders doen dan domweg achter elkaar aanlopen. Doel van het spel is een dergelij ke colonne over een hindernis- foto GPD baan naar een veilige haven te O 0 a a a 0 o a a 0 O a a DREIGT VERSNIPPERD TE RAKEN O O p Q 0 O o a a a 0 loodsen zonder dat ze stuk voor stuk in een afgrond lazeren of door verdrinking het loodje leg gen. Dit kun je bereiken door de vro lijk ogende baasjes een bepaal de vaardigheid toe te kennen. Je hebt gravers, klimmers, mijn werkers en ga zo maar door. Er zijn zelfs enkele domoren die zichzelf opofferen door een tik kende bom vast te houden. Hét klinkt eenvoudig, maar de hin demissen worden steeds gecom pliceerder en je komt vroeg of laat op een van de honderdvijf tig banen vast te zitten. Sony had eigenlijk een bijsluiter moeten leveren bij het spel; doe het polsbandje van uw PSP om, want het is niet ondenkbaar dat u de onbedwingbare neiging krijgt uw kostbare apparaat te gen een muur te smijten! Henk Koetzier Lemmings: voor de PSP, €49,99. Met Paaspop in Schijndel barst dit weekend het Ne derlandse festivalseizoen los. Vooral fans van Anouk en Ra coon hebben een goede lente en zomer, zij zijn de meest geboek te Nederlandse topacts. Na zondag is Anouk te zien op Dauwpop, Pinkpop, het Park- feestfestival, Indian Summer en op Bospop. Ook de heren van Ra coon zitten niet stil, zij zullen ook te horen zijn op deze festi vals. Verder staan de Zeeuwen nog op het Rockweekend in America, het Puddingpopfesti val en op Beatstad in Den Haag. Andere artiesten die meerdere keren op Nederlandse bodem op treden, zijn onder anderen de Belg Gabriel Rios (Paaspop, Bos pop) en het Nederlandse duo Kraak Smaak (Pinkpop, Ahoy' Open Air). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42