De meisjes willen geen andere meester Het begint opnieuw te rommelen in San Francisco mm Den lip een jaar na het overlijden van Anton Heyboer 29 zaterdag 15 april 2006 Vijf weduwen, elf herdershon den, tachtigduizend schilde rijen en een huis vol kristal, 'van wege de chi-kracht': de bizarre nalatenschap van schilder Anton Heyboer. Hij is nu een jaar dood. 'De meisjes', schatrijk en nog al tijd samen, moeten van geen an dere man weten. „Als je eenmaal Ton hebt gehad, dan is de rest... tja, een ander soort." Joke Heyboer heeft een nieuwe pas sie. Kippen. „Ik heb ze zelf uitge broed." Joke heeft na de dood van An ton een broedmachine aangeschaft. Daarna is ze zich gaan verdiepen in de kip. Ze wilde kleine legkippen, met een optimistische vriendelijke aard. De zwarte krielkip leek haar wel wat; en de australorp, daar hoorde ze ook goede verhalen over. Vervolgens kocht Joke twintig eieren. „Ik zat op een gegeven moment de he le dag naast de broedmachine tegen de eitjes te praten. Wat ik zei? Ge woon: kip; ik zei kip tegen ze. Kip of kippie." Op die manier bereidde Joke ze voor op hun leven na de schaal. „Zo leerden ze mijn stem kennen." Aangezien Joke ook wilde voorkomen dat de beestjes, eenmaal kip, zouden schrikken van de herrie in de achter tuin, heeft ze de eitjes 'getraind' op omgevingslawaai. „Ik draaide overdag een bandje met geluiden van overtrekkende vliegtui gen, hondengeblaf en auto's. Anders komen ze buiten en denken ze: Wat is dit?" Pluimveetherapie. Tot zover de kippen. Joke: „Ik had me voorgenomen het er niet over te heb ben." Eigenlijk was ze op weg naar de kamer van Anton, waar behalve de vrouwen nooit iemand komt. Het is een heilige plek, de plaats waar hij zijn laatste weken heeft doorgebracht. Waar hij, tot zijn lijf het niet meer kon opbrengen, boerderijtjes in Dren the tekende. Het is de locatie in huis, zegt Joke, waar zijn geest het sterkst rondwaart. Dat willen de vrouwen zo houden. „Het moet schoon en goed blijven." Ze doelt dan op de 'energie'in de ka mer. Sowieso komt er nauwelijks be zoek, afgezien van huisvriendin Man- ja en twee Heyboer-verzamelaars. Ver gelijk het maar met nonnen die hun klooster in gewijde staat willen hou den. „Als je de buitenwereld binnen haalt, wordt binnen buiten." Goed, voor deze ene keer dan. Voorma lig buschauffeur Joke loopt naar An- tons privévertrek. Joke is, zoals alle vrouwen hier, een bijzonder verhaal. Ze parkeerde dertig jaar geleden haar touringcar voor de woning van Hey boer om nooit meer terug te keren naar haar toenmalige man. Joke - grijs piekhaar - draagt leer, veel leer. Een restant van een koopop welling van Anton, die na twee decen nia binnen zitten het thuiswinkelen ontdekte. Hij bestelde bij Necker- mann twintig lamsleren broeken. Nooit weg. Joke is het zorgende type: ze gaf An ton - onder de vrouwen kortweg Ton genoemd - koninginnegeleihoning als hij schor was. Ze serveerde hem thee in flesjes - 'met kopjes kon hij niks, na al dat bier'. Ze kookte iedere avond, nog steeds eigenlijk - soms ook vol gens de wetten van het bloedgroepen- dieet. Al geeft dat toch altijd weer -K- De vrouwen van Anton Heijboer, een jaar na diens overlijden; v.l.n.r. Petra, Marike, Maria, Lotti, Joke. foto Peter Elenbaas/GPD Anton Heyboer in 2002 foto Joop Boek/GPD zo'n sores met al die O's en A's. Ook was ze de elektricien van de harem. Iedereèn heeft hier namelijk een taak: ze hebben allemaal de zorg over Ma ria (64), die half verlamd is geraakt na een hersenbloeding. Petra (58) runt de galerie aan de overkant, waar ze ook woont. Schoonheidsspecialiste en foto model Marike (54) doet de boodschap pen, ze zorgt dat de kachels branden, en net als Joke bakt zij zelf brood (zuurdesem). De Zwitserse binnen- huisarchitecte Lotti (65) verzorgt de website. Dat alles gaat, volgens de vrouwen, in grote harmonie. Pensioen Anton heeft ze warmpjes achtergela ten met een pensioen van tachtigdui zend werken, die in loodsen bij Sloter- dijk, Schiphol en in Zwitserland lig gen opgeslagen. Een mooie oudedag. „Hij wilde ons zo achterlaten dat we nooit meer hoefden terug te keren in de maatschappij," zegt Joke. „Want daar zijn we, na Ton, niet meer ge schikt voor." Zoals altijd bij bekende dode schil ders, was er kort na zijn overlijden een run op Heyboers werk, maar die bleek kortstondig. De weduwen krik ten de prijs op, de marktwerking van vraag en aanbod is hen niet onbekend gebleven. Joke: „Al snel zakte het weer in. Ik denk dat we het net iets te duur hadden gemaakt." Nu is alles weer bij het oude: zowel de prijzen, als het aantal verkochte doeken. Anton, die 81 werd, mag er dan niet meer zijn, zo op het oog is er in Den lip niets veranderd. Plet gangenstelsel van tralies en houten schotten staat nog steeds vol met kristal uit verre oorden - vanwege de chi-kracht. Kroonluchters, antieke fornuizen, een truck in de gang, nog een truck, hou ten lijsten, Mariabeelden, biologisch kippenvoer - van antiek naar troep, en alles daar tussen in. Het aantal her dershonden in huis is momenteel elf, en het ruikt er, om die reden, nog steeds naar natuur. Nergens een toi let, want dat trekt alle positieve ener gie de grond in. Wél een container, waar de poep van zowel de dames als die van de honden in verdwijnt. Plas sen doe je in een teiltje. Dat kan zo, hup, de gootsteen in. Die hebben ze wel, maar.ook alleen omdat de ge meente daartoe verplicht. Achter een paar gordijnen is de heili ge plaats: de kamer van Anton Hey boer. Uit een recorder klinkt zijn stem. Alweer therapie. Ditmaal voor Elza, Antons herdershond (een Tilbur- ger, knettergek en gevoelig voor blaas ontsteking). Joke: „Elza was in het be gin een beetje huilerig. Toen ik dat bandje opzette, was het gelijk goed." Uit de box komt gemurmel over de groene vingers van Joke. Aan de muur hangt een emmer met twee wijnflessen erin. Niet met wijn, maar met water. De meesters billenrei- niger, legt Joke uit. „Net als in India." Een deken, door de hond aan stukken gereten, ligt over de stoel. Aan de muur een bordje: Hyper dimensional science. En dan de Volendammer broe ken. Anton Heyboer zweerde bij de Vo- lendammerbroek. Lekker ruim in het kruis en 'als Amerika oorlog voert te gen mannen in dit soort broeken, dan kan er weinig mis mee zijn'. Hij heeft dus een imposante collectie, maar de meisjes, zoals hij zijn vrouwen noem de, hebben hem in een 'nepperd' begra ven. „Een onechte Volendammer pic- turebroek," zegt Joke. Eentje uit de fotostudio, die je van achteren dicht knoopt. Het exemplaar lag te wachten om ver maakt te worden tot een draagbare broek, maar nu Anton doodging, kon hij die mooi aan. Zo zou Anton het hebben gewild. Goeie spullen doe je niet zomaar weg. Marike: „Dat we die rozenkrans in de kist hebben meegege ven, zou hij ook zonde hebben gevon den." Marike zit bij Maria, het 'lamme meisje', zoals Anton haar noemde. Op de achtergrond klinkt een nachtegaal. Geen echte, maar die van een cd'tje. „Rustgevend voor de honden." Ze heeft er ook nog een met bosvogels. Tegen een paal hangt een maankalen der. Op de sterfdag van Anton was het dubbel ram, een heel beroerd voorte ken. Joke: „Het ging van vissen naar ram, en dat is een enorme overgang. Want vissen zijn voeten en ram is hoofd. Daarom overlijden er ook al tijd zoveel oudere mensen tijdens ram." De anderen knikken instem mend. Computer Dan iets merkwaardigs: tegen de muur hangt een joekel van een plasma scherm. Maria heeft behoorlijk wat moeite moeten doen om dat van An ton los te krijgen. Hetzelfde geldt voor de computer van Lotti. Zij wist hem te overtuigen dat er eentje moest wor den aangeschaft om de belasting digi taal op te geven. Maar Heyboer had een gloeiende hekel aan het ding. „De computer was het gat naar de buiten wereld. Hij is bijna in' de container be land." Af en toe, als hij het echt zat was, moest het geval zo ver mogelijk worden weggestopt.Het waren zo van die momenten dat Anton ongenadig boos kon worden. Lotti: „Hij heeft mij weieens voor intellectueel uitgeschol den. Of de dames alweer een nieuwe liefde zijn tegengekomen? Natuurlijk niet! Marike: „Als je eenmaal Ton hebt ge had, dan is de rest een... tja, een ande re soort." Lotti: „We zijn niet met een man geweest, we zijn met iets spe ciaals geweest." Maria: „We waren met een meester." Ze hadden alleen niet verwacht dat hij zo snel dood zou gaan. Anton was wel vaker verzwakt, maar hij kwam er altijd bovenop. Hij kon er zelfs naar verlangen, naar de dood, als er weer een gestorven her dershond op een brancard het huis werd uitgedragen. „En nu ik," zei hij dan. Toen het na een griepaanval en pijn op de borst heel slecht met hem ging, moedigde Joke hem aan: „Als je maar door die ram heen komt." Ze wisten dat hij begraven wilde wor den. Een graf is namelijk goed voor de business, want dan kunnen de fans niet alleen naar de galerie, maar ook naar de begraafplaats, had hij ze wei eens uitgelegd. Jaren geleden heeft Heyboer al een plekje voor hem en drie vrouwen op de begraafplaats gereserveerd. Onwe tend van het feit dat er nog twee bij zouden komen. Heyboer had wel aangegeven waar hij wide liggen: „Leg mij maar aan de bui tenkant. Dan houd ik jullie uit de wind." Malika Sevil Honderd jaar na de Grote Aardbeving van San Francisco weten alle deskun digen een ding zeker. In het gebied van de Baai bij de stad zal de aarde ooit opnieuw een harde klap uitdelen. Wedden dat deze automobilist er geen idee heeft dat hij over de Hayward Breuk rijdt", zegt David Schwartz. De Amerikaanse seis moloog staat op een parkeerterrein langs de provinciale weg door Hayward, een stadje bij de Baai van San Francisco. Hier beweegt de aardkorst. Dat kun je aan de oppervlakte zien. De scheuren lopen door het asfalt. Het is nog geen jaar geleden gestort. De Hayward Breuk is gevaarlijk, maar erg onder de indruk lijken bewoners niet. „Oh, ligt 'ie daar", zegt een receptioniste. Zij had or geen idee van dat haar kantoor zo dicht op de breuklijn stond. De scheuren in het asfalt zijn het gevolg van kruip: de frictie tussen de twee onderaardse platen. Per jaar verschuiven ze in deze regio zo'n vier centimeter. Bij de Hayward Breuk zelf is dat vijf millimeter. Even verderop staat het gemeentehuis van Hayward leeg. Het is bovenop de breuk ge bouwd. Aan de buitenkant zijn nog geen scheef getrokken muren te zien, maar de stress van de aardschollen maakt het bouw werk onveilig. Elk jaar vinden er duizenden - kleine - aard bevingen plaats in Californië. Toch wist de staat zich ondanks deze handicap van moe der natuur tot een van de dichtstbevolkte delen van de VS te ontwikkelen. Zowel de regio rond de Baai als Zuid-Cali- fornië - inclusief Los Angeles - liggen op bet grensgebied tussen de ondergrondse Pa- cifische plaat en de Noord-Amerikaanse plaat. De westelijke - Pacifische - plaat schuift steeds verder naar het noordwesten. Dat zorgt voor druk en als die tot ontlading komt, ontstaat een aardbeving. Breuk „Wat mensen voelen zijn de schokken als ge volg van het plotselinge bewegen van de breuk", zegt Lucie Jones. Zij is verbonden aan het seismologisch laboratorium van de Technische Universiteit in Pasadena. Hoe groter het stuk van de plaat is dat zich langs de breuklijn voortbeweegt, hoe om vangrijker de aardbeving. Hoe dichter bij de breuk, hoe zwaarder de trillingen zijn. Hoe zachter de ondergrond, hoe groter de golfbeweging en hoe omvangrijker de scha de. Eigenlijk weten we dat soort dingen nog niet zo lang. Het was de grote aardbeving van San Francisco in 1906 die de aanstoot gaf tot de moderne seismologische weten schap in de VS, weet Mary Lou Zoback van de Amerikaanse geologische dienst USGS. Op 18 april 1906 werden de 400.000 inwo ners van San Francisco om 05.12 uur ruw uit hun bed geschud. Op de San Andreas breuk vond over een lengte van 480 kilome ter een verschuiving plaats. Het epicentrum lag volgens de laatste berekeningen drie ki lometer uit de kust bij San Francisco. De destijds rijkste en belangrijkste stad aan de westkust van de VS was slecht voorbe reid. De meeste schade werd veroorzaakt door de branden die uitbraken en drie da gen lang duurden. Er vielen 3000 doden. Nog eens 225.000 mensen werden dakloos. Ramp Honderd jaar later vragen velen zich af of de stad nu beter is voorbereid. „De aardbe ving is onontkoombaar, de ramp niet. Dan moet de samenleving wel de wil hebben om toe te passen wat de wetenschap aangeeft", meent Jones. Brand en verwoesting na de zwai'e aardbeving, die San Francisco in 1906 vrijwel volledig vernietigde. Dat is volgens haar niet het geval. Een aan tal oudere gebouwen in Californië is nog al tijd niet steviger verankerd. Die zijn daar mee extra gevoelig voor aardbevingen. Moderne huizen, kantoren en wolkenkrab bers mogen dan wel volgens strenge bouwre- gels zijn opgetrokken, een zware aardbe ving zal hoe dan ook grote materiële schade veroorzaken. „De bouwvoorschriften zijn erop gericht mensenlevens te redden, niet om reparaties te voorkomen. Dat is iets wat de overheid ons niet wil opleggen", aldus Jo nes. Een herhaling van 1906 zal volgens compu tersimulaties van de USGS enorme schade veroorzaken. De zogenoemde Lorna Prie- ta-aardbeving van 1989 in de beogen van Santa Cruz kan worden gezien als een aan wijzing. Ondanks de grote afstand van San Francis co stortte een stuk van de brug over de Baai in en zakte een deel van een snelweg in Oak land weg. De relatief onschuldige aardbe ving - 6.9 op de schaal van Richter - leidde tot 60 doden, 16.000 onbewoonbare wonin gen en 142 onbi'uikbare wegen. Mensen zijn vergeetachtig, zegt Zoback die het jubileum van de Grote Beving ziet als een leermoment. Om zichtbaar te maken wat een breuk precies is, heeft de USGS de eerste 4,5 meter van de Hayward Breuk in een parkje in Fremont, blootgelegd. „We willen dat mensen kunnen zien wat een breuklijn is", zegt geologe Heidi Stenner. Zij is in het gat afgedaald en wijst naar de verticale lijn in de aarde. „De aardlagen links zijn 9000 jaar oud, rechts 4000." Het Rode Kruis van San Francisco grijpt het eeuwfeest van de Grote Beving aan om de zeven miljoen inwoners van de agglomera tie - waarvan een tiende in de stad zelf woont - aan te sporen een persoonlijk ram penplan en overlevingspakket te maken. Minder dan tien procent van de huishou dens heeft zo'n plan; en minder dan de helft heeft een pakket met water, eten, batterijen en andere benodigdheden klaarstaan. Dat moet veranderen, menen de hulpverle ners. Er zijn gewoonweg niet genoeg red dingswerkers om iedereen te helpen na een aardbeving, zegt Harris Bostic van het Rode Kruis. Hele gebieden zullen onbegaanbaar zijn als bruggen of viaducten instorten. „De boodschap is: wacht niet op ons. Je bent de eerste 72 uur op jezelf aangewezen." Dagen Dat is ook het motto van de gemeente en brandweer van San Francisco. „Hoe beter de mensen zijn vooi'bereid, hoe beter dat voor ons is. Het kan dagen duren voor we overal kunnen komen", zegt brandweerchef Joanne Hayes-White. In 1906 bleek de communicatieapparatuur niet te werken, was er onvoldoende water door breuken in de waterleiding en deugde de noodopslag van bluswater niet. Dat sooi't complicaties mogen nu niet voorkomen, meent Hayes-Wliite. Natuurrampen zijn een tijdlang onderschat in de VS, meent Jones. De orkaan Katrina heeft het debat weer doen oplaaien. Ook voor het Rode Kruis was Katrina een enorme les, zegt Bostic. De organisatie richt zich nu extra op het bereiken van sociaal zwakkeren en mensen die geen Engels spre ken. Een oi'kaan is voorspelbaar. Mensen kun nen zich erop voorbereiden, evacuaties kun nen tijdig plaatsvinden. Een aardbeving daarentegen is onvoorspelbaar. Californië kan elk moment getroffen worden door een zware schok. De Big One kan echter ook nog tientallen jaren op zich laten wachten. Toch zijn er wel patronen te ontdekken in het gedrag van de aarde die als waarschuwing kunnen dienen. Druk In de tweede helft van de negentiende eeuw vonden er in het gebied rond de Baai van San Francisco veel aardbevingen plaats met een kracht van minstens 6.0 op de schaal van Richter. Die activiteit stopte na de gro te aardbeving van 1906. De druk was van de ketel. De stx'ess is zich nu langzamerhand weer aan het opbouwen, zegt Zoback. „We ko men nu weer uit de luwte en bewegen ons naar een actievere seismische periode." In het gebied rond San Francisco wordt de kans op minstens een zware aai'dbeving van 6.7 of meer op de schaal van Richter, de ko mende 25 jaar op 62 procent geschat. Schwartz: „We zijn het ground zero (de loca tie van het in 2001 verwoeste World Trade Center in New York) voor toekomstige aard bevingen." De grootste kans op een aai'dbe ving bestaat in de Hayward Fault, zegt Schwai'tz, die al dertig jaar bij de USGS werkt. De breuk zou eens in de honderd jaar een aardbeving moeten opleveren en liet zich voor het laatst gelden in 1868. „Ze is al over tijd." Ans Bouwman*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29