Theo Bos slaat absurde bres PZC Stadionverbod valt verkeerd bij Ajax Prijsvraag in aanloop naar WK voetbal Een slangenkuil in trainersland op oorlogssterkte Hiddink komt niet als messias naar Rusland www.autosturm .nl Rabobank eindelijk 21 Arsenal eert pubicoon bergkamp Uidina en Jie houden hoop op )ranje-finale Keirin-wereldtitel blijft in Nederlandse handen Lodewijks is klaar voor rentree Tweekamp Topalov-Kramnik Pikante sponsor is taboe Seedorf helpt Milan aan derbyzege FC Zwolle en TOP Oss verder 2e PAASDAG GEOPEND! m vitr zaterdag 15 april 2006 |)NDEN - Fans van de Londen- voetbalclub Arsenal vieren indaag 'Dennis Bergkamp W. Het Nederlandse club- oon wordt de hele dag in het innetje gezet. De spelers doen n warming-up in oranje hes- i, Arsenalsupporters hebben «kamps skybox versierd en voor hem in het oran je, Bergkamps dochters zijn de iscottes. pfestijn maakt deel uit van it afscheidsritüeel van Berg- èn van het oude stadion jghbury. De Gunners gaan de- IL zomer over naar het gloed- iemve Emirates stadion, maar ,_jkamp verhuist niet mee. Ijaar lang speelde hij voor Ar- en fans willen hem daar- bedanken. Ze geven de huiswedstrijd tegen West Brom- ,-ich Albion een Nederlands lutje. Tienduizend oranje '-shirts met daarop 'DB 10' Berg'kamps initialen en rug- mmmer) worden aan fans uitge- jleeld. Op de officiële website an Arsenal is uitdrukkelijk ver- ocht de shirts te dragen en niet nder de banken te stoppen, lergkamp beleefde zijn absolu- e hoogtepunt bij Arsenal in het elzoen 97/98. Mede door de sa- ienwerking met Ian Wright (wam hij, tot 22 doelpunten in wedstrijden. Daarbij werd lij uitgeroepen tot speler van it jaar en scoorde het doelpunt an het jaar. Arsenal won die aargang de competitie en de be ier. Sinds die tijd wordt hij niet jUeen maar leeman genoemd naar ook Bergy, Beavis, Dennis (heMenace en zelfs God. Hoewel hij nooit meer dezelfde topvorm heeft behaald als in Sat seizoen, geldt Bergkamp als iemotor van Arsenals wederop- na een periode van tagnatie halverwege de jaren Dennis hielp de Gun- lersin de elf jaar dat hij in Lon- flen onder contract staat aan Ürie landstitels en vier bekers, iisenal is hem daar zo erkente- ijkvoor dat de club zelfs de eer ie wedstrijd in het Emirates sta-' lion op 22 juli aan hem wil op- GPD )EN BOSCH - Een Nederland- c wouwenfinale bij het EK bad- iinton in Den Bosch is nog leeds mogelijk. Mia Audina en l'ao Jie hadden gisteren niet heer dan twee games nodig om hun kwartfinale te winnen. Alle indere Nederlandse deelnemers ^erden uitgeschakeld. (1 de cijfers anders doen èrmoeden was Audina in beide [ames superieur aan de Schotse lusan Hughes: 21-18 21-8. De iulgaarse Petya Nedeltcheva tond in de eerste game ruim 'oor tegen Yao Jie, zelfs in de e: 19-15. Maar dat was iet vertrekpunt voor een gewel de serie van de geboren Chine- Die hield op bij 1-0 (21-19) n 10-3 in het voordeel van Jie. laama kwam de zege en een 'lek in de halve finale geen mo- ïeiitmeer in gevaar. GPD door Edward Swier BORDEAUX - De tong hing op vijftig meter van de streep haast al op zijn schoenen. Niet vanwe ge de inspanning, maar als een teken van opperste verrukking. Theo Bos kon gisteren, na een memorabele keirinfinale op het WK in Bordeaux, zijn tong ver uitsteken naar de concurrentie. „Absurd gewoon." Vraag hem niet hoe het in de laatste twee ronden van de eind strijd ging, want Bos had er geen zicht op. „Ik heb echt niet gezien hoe de wedstrijd achter mij verliep." Bijna tweeënhalve ronde voor de streep, de gangma ker was maar net uit de baan, zette Bos aan. De rest leek stil te staan. Voor de laatste bocht had het 22-jarige wonderland nog maar eens omgekeken. Maar hij zag niets. De achtervolgers had den - en dat is absoluut uniek in de, keirin, die doorgaans op een millimitergevecht uitdraait - meer dan een bocht achter stand. „Ik zag ze niet. Absurd ge woon. Ik heb de laatste meters helemaal niet meer hoeven trap pen", sprak Bos vol verbazing. Het spectaculaire sprintnum mer, dat niet zelden tot fikse val partijen leidt, is in Japan mate loos populair. Niet in de laatste plaats omdat er fiks gegokt wordt op de wedstrijden. Bos is letterlijk en figuurlijk een grote jongen in Japan. Hij ging er reeds tweemaal op uitnodiging van de keirinfederatie heen en verdiende meer dan een aardig zakcentje. Ook in Bordeaux han gen vrijwel voortdurend Japan ners rond Bos. „Ik had vanmor gen nog een interview gegeven dat ik graag in de regenboogtrui naar Japan wilde komen", glun derde de kersverse wereldkampi oen. „Dat vinden ze mooi, hè." Bos heeft op 22-jarige leeftijd al drie wereldtitels op zijn naam. In 2004 werd hij wereldkampi oen sprint, vorig jaar won hij de kilometer en nu de keirintitel. De trilogie is voltooid, slechts het goud op de teamsprint ont breekt nog. Hij kent de geschie denis, zoals hij alles wat wielren nen aangaat opslurpt. „Nie mand heeft ze allevier, dat is echt uniek. Maar Tournant staat ook op drie." Arnaud Tournant won donderdag de teamsprint. Bos, Teun Mulder en Tim Veldt werden op dat onderdeel, na en kele foutjes, vierde. Voor een uit zinnige menigte in het Velodro me van Bordeaux, daar waar ie dereen inzette op nieuw Frans succes, werden op de keirin Mickael Bourgain en Arnaud Tournant nu echter wel versla gen. Uittredend wereldkampi oen keirin Teun Mulder werd na deklassering van de Pool Kwiat- kowski vijfde. Jens Mouris Jens Mouris won eerder op de avond zilver op de individuele achtervolging. In de finale was de Duitser Robert Bartko te sterk: 4.23,473 tegen 4.24,480. Mouris reageerde aanvankelijk wat onderkoeld op zijn tweede plaats. „Als je er zo dicht bij bent, is het nog even balen." La ter besefte hij dat zijn progres sie toch aanzienlijk is. Vorig jaar werd Mouris immers nog tiende op de WK. door Remco Reiding MOSKOU - Het Russische woord voor winnen behoort nog niet tot het vocabulaire van Guus Hiddink. „Dat moe ten we eerst eens beleven en dat gaan we zeker doen." En het Russische volkslied kan hij nog niet meezingen. „Maar voorlopig beweeg ik mijn lip pen wel mee op de melodie." In het betonnen gebouw van persbureau Itar-Tass zette Hid dink gisteren zijn handteke ning onder een tweejarig con tract als bondscoach van Rus land. De muren hangen er vol met portretten van staatshoof den die op bezoek kwamen. Maar, zo zei de directeur van het persbureau, in twaalf jaar tijd had het benauwde perszaal tje nog nooit zoveel journalis ten, fotografen en cameramen sen geherbergd. Rusland hun kert immers naar succes. Met een privéjet vloog Hiddink gisteren even op en neer naar ..Moskou. Hij prikte een vorkje in het sjieke Baltsjoekhotel, dronk een kopje koffie met wat voetbalbonzen en nam 'een Rus- sisch-Nederlands woorden boek in ontvangst van bonds voorzitter Vitali Moetko. Want Rusland en Pliddink zijn goed voor elkaar. De voetbalbond is trots op de aanstelling van een internationaal gelouterde trai ner, die een vergoeding van et telijke miljoenen euro's krijgt. Oranje stropdas Hiddink complimenteerde de bondsvoorzitter op zijn beurt met zijn keuze voor een oranje stropdas. „Ik kom uit een klein land waar maar 16 miljoen mensen wonen. Maar ze heb ben veel bereikt in het voetbal in de afgelopen decennia. Ik denk dat we in Rusland, een land met een enorm potentieel, hetzelfde kunnen presteren en zo terug kunnen keren in de top van het Europese voetbal." De komst van Hiddink geeft hoop (hij kreeg van het jour naille een voorzichtig applaus je), maar het vertrouwen in de nationale ploeg is flink ge daald. Niet voor niets werd ge vraagd of de nieuwe bonds coach Nederlandse spelers een Russisch paspoort wil aanbie den. Zulke radicale maatrege len liggen niet in de verwach ting; Hiddink wil niet de mes sias uithangen. „Wat goed is, daar moet je niet aankomen. Ik ben hier niet als De Boodschap per gekomen, om te zeggen dat alles radicaal moet veranderen. Sommige dingen misschien." De belangrijkste lessen leerde Hiddink bij Oranje na het mis lukte Europees kampioenschap van 1996. „Er heerste toen veel verwarring, waardoor ik veel dingen radicaal heb moeten veranderen. Andere spelers, maar ook de invoering van prin cipes, regels en normen. Hoe je met elkaar moest omgaan, met de pers en met een rol als wis selspeler. Ik heb alleen maar spelers geselecteerd die zich daaraap, wilden houden." Dat - leïdclé volgens Hiddink tot een succesvol WK met de sterkste ploeg die hij ooit trainde. „Niet alleen voetbaltechnisch, maar ook psychologisch." Een dergelijke klus staat Hid dink ook in Rusland te wach ten. De nationale selectie staat te boek als een mentaal geknak te ploeg vol ego's, die als los zand aan elkaar hangen. De Ne derlandse voetbalgoeroe liet zich niet verleiden tot een diep gravende analyse van het Russi sche voetbal, maar zei wel opti mistisch: „Het potentieel is enorm en als de spelers zich dat realiseren, dan kunnen ze een hoger niveau halen. Als ik niet in succes geloof, dan zou ik hier niet zitten Er was nog net tijd voor een snelle blik uit het raam naar het Kremlin, maar toen moest Hiddink alweer weg. Met de privéjet naar NAC-PSV. GPD Guus Hiddink tekende gisteren in Moskou het contract dat hem voor de komende twee jaar aan de Russische voetbal bond verbindt. In de verbinte nis is een optie voor nog eens twee jaar opgenomen. foto Sergei Chirikov/ANP door Harry Ten Asbroek AMSTERDAM - AZ en voorzit ter Dirk Scheringa moeten het stadionverbod tegen Ajax-direc- teur Martin van Geel intrekken, in overleg treden met Ajax en de onderlinge verstandhouding tot normale proporties terugbren gen. Dat zegt Ajax-voorzitter Jo hn Jaakke in een brief aan het bestuur van de Alkmaarse club. Jaakke vindt de relatie zorgwek kend. „Dit is ongepast. Ik snap deze actie niet. En ik heb geen idee wat er achter zit. Sinds Martin van Geel bij Ajax is geko men, is de verhouding met AZ verslechterd. Ik had voordien al tijd contact met Dirk Scheringa. Bellen, een sms'je, felicitaties bij een overwinning. Sindsdien is dat niet meer." Jaakkes verbazing is des te gro ter, omdat hij Scheringa vorig jaar zelf had gebeld om hem van Van Geels overgang in kennis te stellen. Jaakke: „Dat is toen alle maal keurig gegaan, we hebben vrij uitgepraat. Natuurlijk is het zuur als je een goede werkne mer kwijt raakt. Maar laat hij dan Van Geel daar persoonlijk nadrukkelijk op aanspreken en het daarbij laten. Nu komt er in eens een brief, waarin staat dat Van Geel tot 2011 niet welkom is, dat de stewards in Alkmaar daarvan op de hoogte zijn en hem zowel in het oude als in het nieuwe stadion zullen tegenhou den. Wat moet je dan wel niet ge daan hebben? Als wij als be stuursleden zo met elkaar om gaan, is dat, een heel slecht voor beeld voor onze achterban." Martin van Geel was technisch directeur bij Willem II toen Co Adriaanse er trainer was. Die tandem draaide goed. De twee vonden elkaar een paar jaar la ter weer terug in Alkmaar. Van Geel haalde toen met instem ming van Scheringa spelers weg bij Willem II, onder wie Joris Mathijssen, Kew Jaliens en Ta- rik Sektioui, Adriaanse vertrok eind vorig seizoen naar Portu gal. Louis van Gaal, opgestapt als technisch directeur van Ajax, werd zijn opvolger bij AZ. Vervolgens stapte Van Geel pal voor dit seizoen over naar Ajax, waar hij technisch directeur is. Scheringa nam Van Geel die ver trouwensbreuk zeer kwalijk. Toen Van Geel vervolgens trachtte Ron Vlaar en Kenneth Perez van AZ naar Ajax te ha len, ontstaken Scheringa en Van Gaal in woede. De zaak leek bekoeld. Maar het stadionverbod heeft Van Geel onaangenaam verrast. „Dit slaat nergens op. Ik zou in mijn functie gebruik maken van ken nis die ik bij AZ heb vergaard." Jaakke: „Dat staat in die brief. Maar hoe kan iemand informa tie wissen die al in zijn hoofd zit?" Vorig jaar, aan het begin van het seizoen, sloeg Van Geel de wedstrijd AZ-Ajax bewust over. „Alles lag toen nog' te ge voelig. Bovendien had ik een te lefoontje van een veiligheids man gekregen met het advies me op de achtergrond te hou den. Straks spelen we in de play-offs mogelijk weer bij AZ. Dan wil ik in elk geval zelf de beslissing kunnen nemen of ik naar de wedstrijd in Alkmaar ga ."GPD ROTTERDAM - Feyenoord-keeper Patrick Lodewijks staat morgen tegen RBC vrijwel zeker weer onder de lat. De 39-jarige doelman raakte op 26 februari in het uitduel met FC Groningen geblesseerd aan zijn knie, maar is vlak voor het begin van de play-offs klaar voor een rentree. Sherif Ekramy neemt daardoor bij de thuiswedstrijd te gen de Roosendalers plaats op de bank. De Egyptenaar speelde de afgelopen drie wedstrijden als vervanger van de falende Maikel Aerts en liet een goede indruk achter. Toch lijkt Erwin Koeman opnieuw voor Lo-. dewijks te kiezen, omdat de ervaren keeper voor zijn bles sure de onbetwiste nummer één was. GPD MOSKOU - Veselin Topalov en Vladimir Kramnik scha ken van 21 september tot en met 13 oktober om-de wereld titel. De tweekamp wordt gehouden in Elista, de hoofd stad van de Russische deelrepubliek Kalmukkië. Topalov is de regerend wereldkampioen van de Fide, Kramnik draagt de titel van wereldkampioen klassiek schaak. ANP/DPA HAARLEM - Softbalkampioen Sparks mag de naam van de sponsor niet opnemen in de clubnaam. De honk- en softbalbond heeft de teamnaam Pretty Escort Sparks Haarlem verboden. Zonder sponsor geen topsport, moet Sparks gedacht hebben toen de Haarlemse hoofdklasser het bedrijf Pretty Escort voor zich wist te winnen. Maar de bond vindt de naam voor de club 'aanstootgevend en onaanvaardbaar'. Waar de naamsverbinding door de bond werd verboden, heeft de club wel de mogelijkheid de wedstrijdkleding van de naam te voorzien. GPD DEN HAAG - AC Milan heeft gisteravond de stadsderby tegen Inter met 1-0 gewonnen. Kaladze maakte in de ze ventigste minuut het enige doelpunt, op aangeven van Cla rence Seedorf. Milan behoudt door de zege de tweede plaats, het verschil met nummer drie Inter is nu vijf pun ten. Koploper Juventus heeft vier punten voorsprong en kan er vandaag tegen Cagliari zeven van maken. GPD RIJSWIJK - FC Zwolle en TOP Oss hebben gisteravond de eerste ronde van de play-offs overleefd. Zwolle scha kelde Haarlem uit (3-1-winst), terwijl TOP opnieuw te sterk was voor AGOW: 0-2. In de tweede ronde stuit FC Zwolle volgende week op Willem II. TOP Oss neemt het diezelfde dag op tegen de ploeg die als zestiende eindigt in de eredivisie; vooralsnog is dat NAC. ANP Advertentie door Rudy Booqert GOES - In de aanloop naar het WK voetbal in Duitsland presen teert de PZC in een wekelijks te rugkerende rubriek acht reli kwieën uit het rijke verleden van het Nederlands elftal en het WK voetbal. Daaraan wordt bo vendien een prijsvraag gekop peld, waarbij de lezers kans ma ken op een Oranje-shirt. De' rubriek zal de naam WK-vi- trine dragen en zal elke maan dag in De Verlenging op de ach terkant van het sportkatern ver schijnen. Omdat er komende maandag vanwege Pasen geen krant verschijnt, zal de eerste van de acht rubrieken eenmalig te lezen zijn in de dinsdagkrant. Met een juist antwoord op de prijsvraag maakt elke inzender- vervolgens kans op een Oran je-shirt. Geen gewoon shirt, maar een replica van het shirt dat de Nederlandse internatio nals een halve eeuw geleden droegen: met een gouden leeuw op het hart en de traditionele halsveter. Deze shirts, uit de koker van de voetbaljournalisten Hugo Borst, Johan Derksen en Matty Ver kamman, komen volgende week op de markt. Een aanzienlijk deel van de opbrengst van de shirts komt ten goede aan de Stichting Breath, die zich in Roemenië en Oekraïne inzet voor kansarme en gehandicapte kinderen. Voor deze WK-rubriek is een speciaal e-mailadres geopend, waar vanaf dinsdag de antwoor den naar toegestuurd kunnen worden. Het adres luidt: wkvitrine@pzc.nl. De antwoorden kunnen ook per- post ingebracht worden. Het adres daarvoor luidt: sportredac tie PZC, Stationspark 31, 4460 AA Goes, onder vermelding van WK-vitrine. De antwoorden die nen uiterlijk op de vrijdag na plaatsing op de redactie zijn. Drie dagen daarna wordt de winnaar bekendgemaakt in de begeleidende tekst bij de nieu we opgave. et moet welhaast een record zijn in het Zeeuwse voetbal en mis kien zelfs in het hele land. Paul Telus- S8 is de vierde trainer(!) die in deze nrpetitie bij Hoek is aangesteld en Wedstrijden voor het einde is ook pijn leven nog niet zeker. Twee keer «liezen en hij kan er zo weer uitlig- sn. hainers zijn in Hoek gejaagd door de ^d.De oud-strijder Jan Dooms is zo '"geveer de laatste die in de naoorlog- jaren het jaar en het licht heeft uitge- 'aan, Voor de meeste trainers die na 'eni zijn gekomen, is het nooit meer '1 geworden in Hoek. ai is het toch dat deze club tot een hngenkuil heeft gemaakt? Ze gaan al- tmaal voor de bijl, de trainers van "aam en faam, groot geworden in het profvoetbal of in de hoogste rangen bij de amateurs, maar nooit goed genoeg om het in Hoek te redden. Wat dacht u van Dick Buitelaar, een schreeuwer uit het leger, of van Kees Kist, de voormalige topspits, van Frans Vermeulen, het boegbeeld van NAC. En van het bonte rijtje Belgen dat al een paar jaar voorbij komt, maar net zo snel weer terug over de grens wordt ge schopt. Johan Ballegeer regeerde met de vuist op tafel, Eric Tetaert met zijn eeuwige glimlach. En Eddy Mestdagh, die werd binnengehaald met de bijnaam Eddy Beton, omdat hij een muur van verdedi gers kan bouwen. Die reputatie is hij kwijt gespeeld bij zijn laatste kunstje voor Hoek, toen hij zeven goals om zijn oren kreeg. De roem van de trainer is nergens zo vergankelijk als in Hoek. Gerrit Emans bracht de club naar de hoofdklasse en werd met stank voor dank op straat ge gooid. Rinus Zegers werd als een verlos ser binnengehaald, maar als een verra der uitgezwaaid. Dick Buitelaar werd weggehoond nadat hij voor een wed strijd een elftal met twaalf spelers op het bord had getekend. En Kees Kist, die op zijn oude dag zelf nog in de spits opdook, kon op het laatst ook geen goed meer doen. Wat is dat toch met de club die Angelo Nijskens bij het grof vuil zette op het moment dat Hoek nog kon meedoen voor de titel? Waar Paul Telussa tot voor kort werd uitgejouwd, maar nu als belangrijkste technische baas naar voren is geschoven. De macht van het geld regeert, maar dat geldt ook voor IJsselmeervogels, Kozakken Boys, Quick Boys en al die andere toonaangevende clubs in de hoofdklasse. Het verschil is alleen dat Hoek maar niet kan uitblinken in krachtdadig besturen en zich met zijn ondoorzichtige organisatie, die afhan kelijk is van de geldschieters, laat lei den door opportunisme. Het beleid van de club heeft er dit jaar toe geleid dat er vier trainers voor het elftal hebben gestaan, er op één dag twee besturen werden benoemd, de oude voorzitter John Bravenboer zijn troon weer moest bestijgen en het elftal op degraderen staat. Zouden er niet eens wat ogen zijn open gegaan dit jaar? Vooral op sportief ge bied. De tactiek van de technische staf heeft nog lang gewerkt: zet een zak geld op de grens om spelers te lokken en haal de beste spelers weg uit het op leidingshuis van Kloetinge. Dat was lang een garantie voor succes, maar is dit jaar grandioos mislukt. Wat rest is: kijken hoe het afloopt en een nieuwe start maken. Voor de nieuwe trainer: de kerst halen is al een mooi succes. Voor de nieuwe voorzitter: beter één goed bestuur dan twee slechte spitsen. Voor de nieuwe technische baas: blijf van de stoel van de trainer af. En voor al die trainers die in Hoek op straat zijn gezet: het kan altijd nog gekker, vraag maar aan Cees Hout epen. Frits Bakker door Ad Pertijs MAASTRICHT - Als morgen vroeg om 10.15 uur de Amstel Gold Race op gang wordt ge schoten, rijdt 'thuisploeg' Rabo bank eindelijk weer eens op vol le oorlogssterkte. Met Erik Dek ker, Thomas Dekker, Oscar Frei- re, Juan Antonio Flecha en Mi chael Boogerd heeft de ploeg van Erik Breukink maar liefst vijf kandidaat-winnaars in de gelederen. „Vooraf maken we geen enkele afspraak over wie voor wie rijdt. De koers moet uitwijzen wie de wedstrijd het best kan afmaken. Wie zijn sterk in de breedte, dan moeten we juist die breedte uitspelen", zegt Breu kink. Die 'breedte' was waar het de af gelopen weken compleet aan ontbrak bij Rabobank. De ploeg startte maar met zeven renners in Parijs-Roubaix en moest alle reserves oproepen om met een volledig team de Ronde van Vlaanderen te rijden. Met de ste- nenklassiekers, denkt Breukink ook de periode van de 'minimale bezetting' achter zich gelaten te hebben. Joost Posthuma, Pieter Weening en Bram de Groot zijn de andere drie renners in het achttal dat op weg gaat voor een koers die start op de Markt van Maastricht en na 253 km finisht bovenop de Cauberg in Valken burg. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21