IK? Woningnood dreigt voor ouderen Honderden doden bij gevechten Tsjaad PZC L PZC Paasverkeer gestremd door ongeval Zeelandbrug Topkwaliteit Tuurlijk bij: Zeeland in 2007 provincie met minste inwoners nbrekers pogen evergeefs m kluis veg te hakken Prinses Maxima breekt met kledingontwerpster Ontwikkelaar: bedrijven investeren niet in dunbevolkte regio's Band met Westkapelle verbeeld Theo Bos superieur op keirin rtnnr Ernst Jan Rozendaal OES - Nog even en Zeeland is provincie met de minste inwo ners. In de loop van volgend par wordt Zeeland ingehaald èor Flevoland. Op het ogenblik wonen in Zeé- jand ruim 380.000 mensen. De provincie Flevoland telt 371.000 inwoners. Maar terwijl het be volkingscijfer van Zeeland nage noeg stabiel blijft, stijgt dat van Flevoland gestaag. In Zeeland kwamen er vorig jaar 218 men sen bij, in Flevoland 5000'. Op grond van de huidige wo ningbouwprojecten schat statis ticus P. Smeenk van de provin cie Flevoland dat de teller aan het eind van het jaar op 378.000 staat. „Dat betekent dat we Zee land in de loop van 2007 voorbij gaan. Dan zijn we niet langer de kleinste provincie van Neder land." Commissaris van de koningin in Zeeland, W. van Gelder, kijkt er niet van op. „Buiten Zeeland stel ik me al jaren voor als de commissaris van de kleinste pro vincie van Nederland. Soms kom ik een slimmerik tegen die me corrigeert en zegt dat Flevo land dat is." Met inventiviteit en innovatie moet Zeeland inspe len op eventuele nadelen van een gering aantal inwoners, al dus Van Gelder. Dat lukt goed. Als voorbeeld wijst hij op de Roosevelt Academy, het Zee land Nazomer Festival en de Zeeuwse Bibliotheek. „Instellin- gen waar ze in andere i'egio's ja loers op zijn. Wie niet groot is, moet slim zijn. Ik constateer dat dat Zeeland niet slecht afgaat." DEN HAAG - Vergrijsde re 's krijgen grote huisves- ingsproblemen als het wo ningbouwbeleid niet wordt angepast. ongeren trekken weg en voor achterblijvende ouderen zijn rgeen geschikte wijken en wo- ingen. Dat zegt directeur Friso Zeeuw van Bouwfonds MAB ntwikkeling, de grootste wo- 1: ingontwikkelaar van Neder- Ind, „Nederland is niet gewend a beleid te maken vanuit het erspectief dat' de bevolking at krimpen." bepaalde Limburgse regio's, laarook in het noorden van het ind en in Drenthe moeten i'erheden volgens de Bouw- mdsdirecteur beleid maken op évolkingsontwikkeling. An- iers verwacht De Zeeuw grote iroblemen op de woningmarkt, ommerciële partijen zullen to handen namelijk van die tbieden aftrekken. „Als er =en markt is, zullen wij als mimerciële partijen spaar- aam in die gebieden investe- oor Marcel Modde oor Gert van Harskamp Advertentie PARTNERS [£t| - 6 16617 (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 10 katern 1 het alfabet van Zeeland ren." Met het overheidsbeleid dat steeds meer initiatief over laat aan regionale beleidsma kers en marktpartijen, kan dat desastreuze gevolgen hebben voor het wonen in de vergrijsde en dunbevolkte gebieden. Daar om is het volgens de woning- bouwontwikkelaar belangrijk dat regionale overheden het heft in handen nemen en een duidelij ke woonvisie ontwikkelen op de toekomst. De Zeeuw meent dat in de economisch zwakke re gio's kleinschalige projecten ont wikkeld moeten worden, waarin cle oudere Nederlander zich thuisvoelt. De grotere Vinexlocaties kun nen makkelijker aangepast wor- ROUWERSHAVEN - Bij een ibraak in het havenkantoor au Brouwershaven is in de acht van donderdag op vrijdag oor enkele tienduizenden eu- i's schade aangericht. De da- ers waren uit op de kluis en ebben onder meer een muur uizet om bij de brandkast te ko- )e daders kwamen via de zij- ïit het pand binnen en hebben ens de afgesloten binnen- euren naar het kantoor openge- iroken. Daar hebben Ze een mur ontzet en een gat van onge- eer een vierkante meter rond- de kluis weggehakt. Omdat kluis chemisch is verankerd, lagden ze er niet in het ander- alve meter bij negentig centi- «ter grote gevaarte los te wrik- Volgens havenmeester J. krrits heeft het er alles van dat de daders doelbewust pde inhoud uit waren. „Ande spullen, waaronder ook corn ers, hebben ze gewoon laten aan." pits vermoedt dat de daders iet hebben geweten hoe het er Mrgaans aan toe gaat op de ha- „Het watersportseizoen omt net een beetje op gang, as echt veel liggelden van pas saten komen er rond deze tijd an het jaar nog niet binnen. ZIERIKZEE - Bij een ongeval op de Zeelandbrug zijn gisterochtend drie gewonden gevallen. Rond elf uur reed de bestuurder van een motor vanuit de richting Goes ach terop een personenauto die moest remmen voor het beweegbare deel van de brug. De motorrijder zag dit te laat, kon niet meer op tijd remmen en kwam ten val. Zowel de motorrijder als zijn duopassagier (beiden uit Brugge) raakte gewond. De bestuurder van onze redactie buitenland NDJAMENA - Bij gevechten tus sen rebellen en het leger van Tsjaad in de hoofdstad Ndjame- na blijken donderdag zeker vier honderd doden te zijn gevallen. In de stad Adré kwamen onge veer 150 mensen om het leven. Dat hebben de autoriteiten giste ren meegedeeld. Volgens regeringsleden zijn de rebellen verdreven naar het na burige Soedan. Gisteren was de rust weergekeerd. Aanhangers van het Verenigd Front voor Ver andering (FUC) drongen deze week vanuit Soedan Tsjaad bin nen om president Idriss Deby te verdrijven. Gisteren toonde de Tsjadische regering 160 in Nclja- mena gevangen genomen rebel len, die allemaal door Soedan zouden zijn gerecruteerd. „Wat u hier ziet zijn huurlingen, die door de Soedanese regering zijn geronseld onder Soedanezen en Tsjadiërs in Soedan", aldus de Tsjadische minister, generaal Mahamat Ali Abdallah Nas- sour. Khartoem ontkent de aan tijgingen. Vluchtelingen Deby dreigde ook een einde te maken aan de opvang van vluch telingen uit de Soedanese regio Darfoer. „Als er voor juni geen oplossing wordt gevonden voor de crisis in de regio en de vluch telingen naar huis gaan, kunnen- wij de veiligheid van deze mensen niet garanderen", aldus Deby. „De internationale ge meenschap moet dan maar een ander land vinden om de vluch telingen op te vangen." In Tsjaad verblijven ongeveer 200.000 vluchtelingen uit Soe dan, die het geweld door Arabi sche milities en de gevechten met rebellen in Darfoer zijn ont vlucht. Donderdag vielen de op- door Hans Jacobs DEN HAAG - Prinses Maxima heeft haar Argentijnse kleding ontwerpster Gacriela Naum de wacht aangezegd. De prinses wil niets meer met Naum te ma ken hebben nu is gebleken dat een deel van haar kleren is ge maakt in illegale naaiateliers. Maxima heeft Naum deze week een brief gestuurd, bevestigde de Rijksvoorlichtingsdienst gis teren. Ze d;oet pas weer aankopen in Argentinië 'als de omstandighe den van de werknemers in de textielindustrie zijn verbeterd'. Volgens de Argentijnse media was Naum verantwoordelijk voor een deel van de kleding die de prinses vorige maand droeg tijdens het staatsbezoek aan haar vaderland. De illegale naaiateliers staan' in Argentinië in het centrum van de belangstelling sinds eind maart zes Bolivianen, onder wie vier kinderen, omkwamen bij een nachtelijke brand in een ille gaal atelier, waar ze werkten en sliepen. De politie heeft sinds dien overal in Buenos Aires in vallen gedaan en tientallen ille gale ateliers gesloten. Volgens de vakbond van textiel- werkers gebeurt 75 procent van de kledingproductie in Argenti nië 'in het informele circuit'. De werkomstandigheden zijn er bij zonder slecht en de beloning Van illegale werkers uit Bolivia en Paraguay is minimaal. GPD Tsjadische soldaten bewaken gevangengenomen rebellen in Ndjamena. Zomerse kunst langs de Belgische kust den aan de vergrijzing, meent De Zeeuw. Scholen kunnen wor den omgebouwd tot thuiszorg- centra en woningen zijn makke lijk aan te passen. GPD Pasen heeft kleur nodig Hoe vet is je patatje? Veertien kunstenaars hebben hun band met Westkapelle gevat in een kunstwerk. Dat leverde uiteenlopende stuk ken op, die tentoongesteld zijn in Het Polderhuis in het dorp. Plet museum vroeg de artiesten te werken met het thema 'Volk van Bazalt', naar het boek ft van de Westkappelse Dignate Robbertz. Als een voi'st reed Theo Bos gisteravond in Bordeaux naar de wereldtitel keirin. De Hierdenaar voltooide daar mee al op 22-jarige leeftijd een indrukwekkende trilogie in het baanwielrennen. De wereldtitels op sprint (2004) en de kilometer tijdrit (2005) had rij Mj immers al op zak. dEm I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 7, 9 en 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21 en 23; Reportage: 25, 26, 27, 28 en 29; Wonen: W1, W3, W5 en W7; Trends: W9 en W11; Jong: W12 en W13; Reizen: W17, W19 en W23. Advertentie heeft letsel aan zijn handen, zijn passagiere is met nekletsel naar het ziekenhuis ge bracht. Een passagier van de auto heeft ook nekklachten overgehouden aan het onge val. De motor is geheel vernield, evenals de achterkant van de auto. Door het ongeval is de brug meer dan een uur afgesloten geweest. Dat gaf veel overlast, omdat het druk was in verband met het paasweekeinde. foto Marijke Folkertsma standelingen voor het eerst de hoofdstad aan. Het was de twee de couppoging binnen een maand. President Deby beschul digt Soedan ervan het FUC te steunen. Hij liet gisteren weten de diplomatieke contacten met Soedan te verbreken en de gren zen te sluiten. Soedan op haar beurt zette giste ren de Tsjadische ambassadeur het land uit.ANP/AFP/GPD Breda Kruisvoort 68 (Meubelboulevard Breda, t.o. IKEA) Dongen S A Afbouw Centrum, De Hak 19 Halsteren Canadaweg 14A (Business Center Halsleren, Industrieterrein Oude Maten). Hulst Industrieweg 2 (In Morres Wonen) ZONDAG OPEN! Middelburg Buitenruststraat 20 (Naast hotel Arneville, in Trendhopper Roosendaal Strijmaden 14 (Industriegebied Borchwerf) Zierikzee Grevelingenstraat 7A (Naast Aldi supermarkt) Advertentie foto Claire Soares/RTR plaats: telefoon: (post)bankrekeningnummer: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik gaal daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer.'Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso (€20,55)*. CD per kwartaal met automatische incasso Ié 59,75)' per jaar met automatische incasso 229,201*. met gratis PZC-paraplu Handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. het alfabet van Zeeland he

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1