OR Schouwburg eist klare taal PZC Gideonse kan weer vooruit kijken Kerk kreeg elan door eenwording Personeel gaat niet akkoord met kleine verbouwing theater Middelburg Linedance in het Arsenaal Publiek welkom in ateliers Veere Werkzaamheden hoogspanningsnet intens'..'!! beü ivki; k(*kpn sluit je aan. -15 Nalatigheid bij douane bestraft Auto op bierkratjes Kleine brand in hotel Rilland Huiselijke geweld bestraft Laptop uit auto gestolen Proef met huis verbod huiselijk geweld jnnr Nadia Berkelder fflDDELBURG - De onderne mingsraad van de Stichting Theater Exploitatie Zeeland (TEZ) vraagt duidelijkheid van de gemeente Middelburg over de plannen met het nieuwe thea ter. Nu het ernaar uitziet dat er voorlopig geen nieuw theater komt, wil het personeel weten waar het aan toe is. „We eisen openheid van zaken", zegt B. Hill, voorzitter van de ondernemingsraad (OR). „Voor ons is de maat vol. Er zijn wel mondelinge toezeggingen ge daan, maar er staat nog steeds niets zwart op wit. Daar is het college al eerder op gewezen, maar we hebben nooit een reac- tie gehad." „De datum van de sluiting komt steeds dichterbij. We zijn nu be zig met het programmeren voor het nieuwe seizoen. Dat is voor ons in feite al begonnen. Als dat ■seizoen voorbij is, gaat de schouwburg dicht. Om een goed sociaal plan te maken, heb je toch minimaal een half jaar no dig." De ondernemingsraad heeft het college van B en W een brief gestuurd, met het oog op het debat over het theater vol gende week maandag. In de ibiief vraagt de ondernemings raad om een planning van de werkzaamheden. Een minimale verbouwing van de schouwburg - zoals de coali tie van PvdA, CDA, SGP en WD heeft afgesproken - noemt de ondernemingsraad onaccepta bel De arbeidsomstandigheden in de schouwburg voldoen al ja ren niet meer aan de minimale 'VLISSINGEN - The Country Coast Line Dancers houden van avond in het Arsenaal in Vlissin- gen een linedancefestijn. Het thema is country uit de periode 1800-1850. Bezoekers kunnen vanaf 20.00 dansen en ver zoeknummers aanvragen. WERE - Enkele kunstenaars in Vcere houden dit paasweekein- (lc open huis. Dat gebeurt van daag, morgen en tweede paas dagvan 13.00 tot 17.00 uur. De deelnemers zijn: Dorothée Sybenga-Botje en Han van den 'Broeke (Fazantenlaan 4), Ollo Feenstra (Kaai 107), Eliënne Veldkamp-Knook (Wijngaard straat 3), Erica Mohrman (Ka- pellesstraat 9), Michiel Paalvast jOudestraat 20, achterom) en Mi- ra Peters (Kaai 57). Vandaag en maandag is een aan tal demonstraties: om 14.00 uur •op de Fazantenlaan 4 een de monstratie vilt maken en wer ken met soluvlies en om 15.30 ,uur demonstratie van onder meer hakken van steen voor het maken van beelden, in de Wijn gaardstraat 3. eisen, schrijft de OR. Ze werden alleen gedoogd omdat er een nieuw theater zou komen. Als de gemeente de plannen niet aanpast, dient de OR een klacht in bij de arbeidsinspectie. De verbouwing moet worden uitge voerd volgens de geldende nor- door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil meedoen aan een experiment voor het instellen van een huisverbod bij huiselijk geweld. Door een huisverbod aan mogelijke plegers van huise lijk geweld op te leggen, kan in gegrepen worden in dreigende si tuaties. Het landelijk expertisecentrum men en voorschriften, vindt de OR. De raad vindt het onverant woord om met een gering aantal aanpassingen door te gaan in de oude schouwburg, in afwach ting van de bouw van een nieuw theater. „Minimale verbouwing is een be- voor de aanpak van huiselijk geweld TransAct, heeft gemeen ten gevraagd zich aan te melden voor de proef. Binnenkort gaat het wetsvoorstel 'huisverbod bij huiselijk geweld' naar de Twee de Kamer. Het expertise centrum wil vooruitlopend daarop, ervaring opdoen om te grip dat op veel manieren is uit te leggen", zegt Hill. „Als het al leen over de theatertechnische installatie gaat, blijven er een aantal dingen liggen. Er is bij voorbeeld geen goed systeem voor luchtverversing in de kan toren. De vloer van de keuken is zien waar de gemeenten juri disch en organisatorisch op stui ten. De nieuwe wet houdt in dat als er huiselijk geweld dreigt plaats te vinden, de burgemeester kan bepalen dat de dader gedurende tien dagen zijn huis niet in mag. Die termijn kan nog een keer te glad en bezoekers zakken door de theaterstoelen. Boven dien is er sprake van achterstal lig onderhoud. De kozijnen val len er gewoon uit." Formeel is de theaterstichting de werkgever van het personeel van de schouwburg. Maar ook verlengd worden. Door de maat regel wordt een zogenoemde ti me-out periode gecreëerd. Bo vendien kan dan aan zowel de slachtoffers als de dader profes sionele hulp worden geboden om verder geweld te voorko men. Het expertisecentrum zoekt drie de directie van de schouwburg weet nog niets. Volgens de OR heeft de directie al voor de ver kiezingen gevraagd om een rege ling te treffen voor het perso neel als de schouwburg dicht gaat. Ook de directie heeft geen antwoord gehad. gemeenten uit drie verschillen de politieregio's die aan de proef meedoen. Het experiment begint in oktober. Het huisver bod zal dan in fasen worden in gevoerd in nauwe samenwer king met verschillende hulpver leningsinstanties, de politie en justitie. De proef neemt een jaar in beslag. Eind mei wordt be kend welke gemeenten voor de proef geselecteerd zijn. door Harmen van der Werf WEMELDINGE - Het moet maar eens gezegd worden, vindt predikant A. van der Maas van de Protestantse gemeente in We- meldinge. „De kerk loopt niet op haar laatste benen." Met een simpel voorbeeld geeft Van der Maas extra kracht aan zijn woorden. „Honderdvijftig tot tweehonderd mensen komen in Wemeldinge elke zondagmor gen naar de kerk. Welke voetbal club in Zeeland trekt wekelijks zoveel bezoekers?" Het ledental van de Protestant se Kerk in Nederland daalt. Op basis van de afname in de afgelo pen tien a vijftien jaar wordt tot VLISSINGEN - Delta gaat van- af dinsdag 18 april aanpassin gen maken aan het hoogspan ningsnet op de Oude Veerhaven- weg in Vlissingen. De weg zal gedurende die dagen worden afgesloten voor alle ver keer. De werkzaamheden duren zes werkdagen. Op woensdag 26 april gaat de weg weer open. 2020 gerekend op een kwart minder leden. Van twee miljoen naar anderhalf miljoen leden. Zowaar geen kleinigheid, die da ling, maar je kunt er volgens Van der Maas ook op een andere manier tegenaan kijken. De Pro testantse Kerk blijft één van de grootste vrijwilligersorganisa ties in Nederland én - zeker zo belangrijk - zij is zich ervan be wust dat haar rol is veranderd. Afslanken De in mei 2004 uit de Nederland se hervormde kerk, de gerefor meerde kerken en de Lutherse kerk ontstane Protestantse Kerk is daarom volop bezig met een reorganisatie. De vrij zware dienstenstructuur van de kerk wordt afgeslankt, met onder meer als gevolg dat het regiona le dienstencentrum in Goes de deuren moet sluiten. Naar ver wachting over twee, drie jaar en (zo mogelijk) zonder gedwongen ontslagen, is verzekerd. In de re gio blijven wel adviseurs die ver bonden zijn aan waarschijnlijk één landelijk bureau en die veel al vanuit huis gaan werken. Van der Maas is als lid van de landelijke vergadering van de Protestantse Kerk, de generale synode, direct bij dit proces be trokken. Hij staat er volledig achter. „De kracht van de kerk ligt bij de plaatselijke gemeen ten. De opgave is de rol van die gemeenten te versterken, zeker naar buiten toe. Want de tijd dat de kerk iets vanzelfspre kends was, is voorbij. Het gaat er nu om de kerk lokaal een blij vende betekenis te geven, met activiteiten in en voor de samen leving én ook als gemeenschap van gelovigen." Individueel geloven is prima, vindt de Wemeldingse predi kant. Mensen moeten hun eigen keuzes kunnen maken, of ze wel of niet naar de kerk gaan elke zondag. „Vroeger zou een ker kenraadslid geen zondag over slaan, nu gebeurt dat wel. Dat moet ook mogelijk zijn. De druk is eraf, waardoor meer mensen betrokken blijven." Van der Maas is niet somber over de toekomst over.de grote Protestantse Kerk. Het samen gaan van de drie kerken heeft er hier en daar toe geleid dat ortho doxe hervormden op eigen voet verder zijn gegaan. „Maar het heeft ook tot een nieuw elan ge leid. Er gebeuren nu leuke din gen binnen veel kerken.", Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl (Advertentie) Gratis beeldbellen starterspakket met Logitech webcam. Tot 12 maanden 25% korting op op je abonnement. Alleen bij KPN beeldbellen van mobiel naar elke PC. De eerste 4 maanden beeldbellen voor de helft van de prijs. Vraag naar dê voorwaarden of kijk op kpn.com. zaterdag 15 april 2006 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren het Hansweertse bedrijf F.V. De Groofs In-en Uitklaringsbedrijf bv wegens het niet hou den aan de douane-voorschriften bestraft met een boete van 1150 euro. Plet bedrijf was in april 2004 in gebreke ge bleven door bij vier douaneaangiftes in Moerdijk niet de vereiste certificaten van oorsprong bij te voegen. Een douane-ambtenaar getuigde gisteren dat men na het doen van de aangiftes nog vier maanden heeft om de certifica ten te overleggen. Uit het onderzoek bleek dat daarin het in- en uitklaringsbedrijf tekort was geschoten. Bram Gideonse in de net geopende noodwinkel op het Oranjeplein in Veere. door Edith Ramakers VEERE - Het contrast tussen de perma nente en tijdelijke cadeauwinkel van Bram Gideonse had niet groter kunnen zijn. Het monumentale pand aan de Kaai in Veere met de statige deur en het opschrift Bordeaux Oxhooft Cadeaux steekt af tegenover de uniforme units op het Oranjeplein in Veere. In de nood- winkel liggen de cadeau-artikelen sa mengepakt. De eerste klanten komen binnen. Bordeaux Oxhooft is ontruimd en onbewoonbaar verklaard. „Het belangrijkste is dat we vooruit kunnen kijken", zegt Gideonse. Gideon- se's huis aan de Kaai in Veere staat leeg sinds medio november. Er zitten forse scheuren in de gevels en de voorgevel en vloeren worden gestut. Van de ene kant van de woonkamer naar de andere kant zit een verloop van zo'n dertig cen timeter. Bij het uitgraven van de kelder ging' het mis. „De bouwvakkers waren bijna klaar met de kelder toen ik die avond in november nog een kijkje nam. Re zag het zand de kelder inschuiven. Ik dacht nog even dat ik er iets tegenaan kon zetten. Maar er was geen houden aan." Het huis zakte als het ware door zijn knieën. Het zal nog minstens een jaar duren voordat Bordeaux Oxhooft Ca deaux weer geopend kan worden. Intus sen moet Gideonse zich redden in de noodwinkel en heeft het gezin in Mid delburg een tijdelijk onderkomen gevon den. „We hebben het alleen maar over mate riële zaken. Alles bij elkaar spreek ik wel van een schadepost van een kleine miljoen euro. Maar we hebben te eten en we zijn gelukkig. Als je een fijn gezin hebt, dan kan je ook tegen een stootje", zegt hij. Maar toch, hij heeft van november tot 13 januari in de rats gezeten en slechte nachten gehad. „Van de onzekerheid krijg je pijn in je donder." Hij was ervan overtuigd dat Bouwgroep Peters een bouwfout had gemaakt bij het uitgraven van zijn kelder. „Ook mijn vrienden en deskundigen uit mijn omgeving hadden die mening. Maar daar koop je niets voor. Pas toen de ver zekeraar de fout erkende -die brief kreeg ik 13 januari- en de schade wilde uitkeren, waren we gerust." Hij heeft nooit gedacht: had ik die kel der maar niet uit laten graven. „We wil den onze cadeau- en leerwinkel uitbrei den en die ruimte erbij betrekken. Aan de bouwgroep heb ik gevraagd of dat mogelijk was. Peters wilde het karwei klaren." De verzekeraar wees erop dat Gideonse 'de gevolgschade van de verzakking tot een maximum moest beperken'. „Ze ga ven me toen de suggestie om een nood winkel te openen, zodat we weer inkom sten zouden hebben." Van hem hadden ze al maanden geleden mogen beginnen met de wederopbouw. foto Ruben Oreel „Het duurt lang", zegt hij. Gideonse be grijpt dat mensen last hebben van die stellage op de Kaai, waardoor maar een weghelft beschikbaar is. „Ik hoop dat die steigers in mei/juni weggehaald kun nen worden." Door de verzakking heeft ook het pand van de buren schade .opgelopen. En dat is het museum De Schotse Huizen. De schade is niet zo ernstig dat het mu seum niet open is voor publiek, maar toch moet het opgeknapt worden. Rijks gebouwendienst heeft daar bemoeienis mee. Een van de voorwaarden is dat het herstel Europeese aanbesteed moet wor den. Dat heeft tijd nodig. De vertraging is daarmee verklaard. „Beide panden zitten vast aan elkaar, waardoor het werk op elkaar afgestemd moet wor den." Gideonse's woning wordt opgeknapt door bouwgroep Peters. „Ik ga ervan uit dat iedereen fouten kan maken. Maar iedereen moet ook de kans krijgen zijn fout te herstellen, tiet contact met Peters is ondanks alles goed gebleven. Ik heb nog steeds vertrouwen in de aan nemer." BURGH-HAAMSTEDE - Een Duitse autobezitter moest gisterochtend zijn ogen nog eens flink uitgewreven heb ben. Hij had donderdagavond zijn wagen op de Hogeweg in Burgh-Haamstede geparkeerd en zag tot zijn schrik dat alle vier de wielen waren verdwenen. De daders had den nog wel de moeite genomen de auto op bierkratjes te zetten. De man is door de diefstal van de siervelgen en banden voor enkele honderden euro's gedupeerd. RILLAND - Gisteravond rond kwart voor zeven is brand ontstaan in een bijgebouwtje van hotel 't Klooster van Ril land (voorheen de Poort van Antwerpen) in Rilland. De brandweer was snel ter plaatsen en had het kleine brand je snel onder controle. De schade bleef beperkt. De oor zaak was gisteravond nog nietl. bekend. Het bijgebouw werd alleen gebruikt voor Opslag. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren 41-jarige Vlissinger wegens huise lijk geweld bestraft met een maand cel voorwaardelijk. De officier van justitie vroeg dezelfde straf. De echtgeno te van de Vlissinger was op 4 september vorig jaar het slachtoffer geworden. Uit de aangifte bij de politie bleek dat de Vlissinger zijn vrouw buitenproportioneel hard had aangepakt, maar gisteren verklaarde zij tegen de poli tierechter niet veel meer van het incident te kunnen herin neren. Ze vertelde die dag veel alcohol te hebben gedron ken. Volgens de man had er alleen een worsteling plaats gevonden. De aanleiding was een ruzie over de ex van ver dachte. De scheldpartij zou in een worsteling zijn geësca leerd, maar de rechter had sterk de indruk dat er meer aan de hand was geweest. Uit de foto van het slachtoffer bleek dat ze een bult op haar jukbeen had. Die zou vol gens de man afkomstig zijn van een val, maar voor de poli tierechter stond het vast dat hij zijn vrouw een stomp in het gezicht had gegeven. De verdachte was aanvankelijk een contactverbod opgelegd, maar na een paar dagen bleek de relatie al te zijn hersteld. OOSTKAPELLE - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Duinweg in Oostkapelle is gistermiddag tussen half een en kwart over een een laptop gestolen. De computer heeft een waarde van enkele honderden euro's. Er werd een ruit van de auto ingeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15