Yan scherpslijper tot verzoener Zeeland moet werken aan kenniseconomie Is de verwekker schuldig? PZC PZC Celstraf dreigt voor oma's om 'terreur' Paus toont zich sinds zijn aantreden behoedzaam bruggenbouwer te gast 14 april 1956 vrijdag 14 april 2006 Volgende week woensdag is het precies een jaar geleden dat de toen 78-jarige Duitse kardinaal Joseph Ratzinger tot paus werd gekozen. In het afgelopen jaar ontwikkelde paus Benedictus XVI zich van orthodox scherp slijper tot verzoeningsgezind op perherder die behoedzaam orde op zaken stelt. door Theo Krabbe Veel commentatoren zagen in de keuze van de Duitser Jo seph Ratzinger tot paus op 19 april vorig jaar de voortzetting van de behoudende koers van Johannes Paulus II. Want had kardinaal Joseph Ratzinger niet in zijn functie als doctrinaire waakhond van het Vaticaan bijna vijfentwintig jaar lang zeer loyaal samengewerkt met Johannes Paulus n? Anderen voorspelden echter dat de nieuwe paus nog wel eens voor verrassingen zou kunnen gaan zorgen. Vastgesteld kan worden dat het beide is geworden. Paus Bene dictus XVI trekt inhoudelijk gro tendeels de lijn van zijn voorgan ger door, maar hij legt tegelijker tijd ook verrassende eigen accen ten. Het verschil in stijl is bij Joseph Ratzinger het meest in het oog gesprongen. Stond hij voorheen bekend als een geharnaste ortho doxe scherpslijper, dat imago veranderde hij al voor de paus keuze in de herderlijke uitstra ling van een erudiete, vrome godgeleerde, die mild, vriende lijk en uitnodigend overkomt. Dat nieuwe imago bleek vooral tijdens de Wereldjongerendagen in Keulen, waar honderdduizen den jongeren de Duitse paus als een ware popster onthaalden. Curie Achter die verandering van stijl gaan ook inhoudelijke verschil len met zijn voorganger schuil. Een eerste verschil betreft het te rugdringen van de macht van de curie, het centrale bestuursappa raat van het Vaticaan. Liet paus Johannes Paulus II (1978-2005) ook door zijn vele buitenlandse reizen het dagelijkse bestuur graag over aan de curie, paus Be nedictus XVI geeft zelf leiding aan de curie. In alle behoedzaamheid werkt hij aan de afslanking en de her vorming van het Vaticaanse be stuursapparaat. Ook tracht deze paus het conci liaire principe van de collegiali teit van paus en bisschoppen in het bestuur van de kerk gestalte te geven door de synode van bis schoppen en het kardinalencolle ge directer bij het Vaticaanse be slissingsproces te betrekken. Op de tweede plaats voert Bene dictus XVI een hervorming van de liturgie door. Een waardige viering van de eucharistie is vol gens de paus voor de geloofsbele ving van katholieken essentieel. Allerlei liturgische experimen ten zijn aan banden gelegd, het Gregoriaans is in de pontificale vieringen met Benedictus in ere hersteld. Ook heeft de aanbidding van het sacrament opnieuw haar plaats verworven. Dat laatste was goed te zien in de slotvie ring op de Keulse jongerenda gen vorig jaar augustus. Op de derde plaats toont paus Benedictus XVI zich een ware bruggenbouwer. Compromis Hij lijkt af te stevenen op een compromis met de traditionalis ten van wijlen aartsbisschop Marcel Lefebvre, die door paus Johannes Paulus II buiten de kerk gezet zijn. Ook ontving hij de vooruitstrevende Zwitserse theoloog Hans Küng, die tijdens het pontificaat van Johannes Paulus II zijn kerkelijke leerbe voegdheid ontnomen werd en vaak in conflict met Rome kwam. Zowel Hans Küng als de paus toonde zich tevreden over het ge sprek. Het signaal daarvan is onmis kenbaar: zo streng en onverbid delijk als Joseph Ratzinger voor heen als bewaker van de kerke lijke orthodoxie was, zo open en verzoeningsbereid wil hij zich thans als opperherder opstellen. Vooral met zijn eerste encycliek Deus Caritas est (God is liefde), gepubliceerd in januari, heeft paus Benedictus XVI als leraar van het geloof grote indruk ge maakt. Scherpe morele veroor delingen bleven daarin achter wege. Benedictus presenteerde een reeks diepzinnige beschou wingen over de aardse liefde, eros, en over de naastenliefde, caritas. De encycliek kon rekenen op veel bijval en instemming. Dat gold niet voor de Vaticaanse in structie van november vorig jaar, waarin mannen met 'diep gewortelde homoseksuele neigin gen' uitgesloten worden van het priesterschap. Dat document le verde wereldwijd felle kritiek op. Dook hier niet weer de ware aard van Joseph Ratzinger op, die vroeger ook al homoseksuali teit zo scherp als 'zondig' had veroordeeld? Wortels Ook in de relaties tot de wereld heeft paus Benedictus XVI de ac centen enigszins verlegd. Drie onderwerpen zijn voor Joseph Ratzinger een prioriteit: de oecu mene, de relatie tot de islam, en de relaties met China. In de oe cumenische betrekkingen richt paus Benedictus XVI zijn aan dacht op de niet-katholieke christenen, vooral in de ortho doxe wereld. Zo blijft hij Euro pa herinneren aan zijn christelij ke wortels. Wat betreft de islam zet paus Be nedictus XVI de houding van dialoog van zijn voorganger voort. Maar de kerkvorst verbindt aan die dialoog concrete eisen, zoals de vrijheid van godsdienst, die de islam zal moeten accepteren. En in het buitenlandse beleid is Azië vanwege de opkomende grootmacht China tegenwoordi- ger scherper in het vizier geko men. Tegenspraak Paus Johannes Paulus II was een conservatieve kerkvorst. De Pool Karol Wojtyla duldde geen tegenspraak en hamerde vooral op allerlei morele kwesties, zo als abortus en euthanasie. In dat opzicht is de Duitser Jo seph Ratzinger zowel wat zijn stijl als wat zijn beleid betreft inderdaad een verrassing te noe men. GPD door Wim van Gelder Zeeland is gezien het inwoner tal een kleine provincie. De dertien Zeeuwse gemeenten zijn, in Nederlandse termen, kleine gemeenten. Grote maat schappelijke ambities zijn daar om in Zeeland alleen maar te be reiken als er wordt samenge werkt. En de resultaten liegen er niet om. De Zeeuwse bibliotheek, het Zeeland Nazomer Festival, Zeeland Seaports en een univer sitaire voorziening als de Roose velt Academy zijn slechts door gedurfde samenwerking tot stand gekomen. Een pleidooi om tot meer samen werking te komen, zoals burge meester Lonink enige dagen ge leden hield, kan gezien de boven genoemde resultaten wellicht als een open deur worden erva ren. En door de verwijtende toonzet ting waarmee die deur verder werd opengezet, zelfs tot enig onbegrip en ongenoegen leiden. De PZC getuigde ervan. Maar was zijn pleidooi overbo- dig? Ik denk van niet. Met de maat schappelijke en economische veranderingen in onze samenle ving dienen zich steeds weer nieuwe gebieden aan, waarin sa menwerking van meerdere par tijen voor het algemeen belang is geboden. Onze veiligheid is een voor beeld. In vroeger tijden, toen een brand in huis of boeren schuur, dan wel landloperij of stroperij onze gezapige Zeeuwse rust bedreigde, was de zorg voor onze veiligheid in goede handen bij de lokale brandweer en de veldwachter. Nu Zeeland is 'gepromoveerd' tot het tweede risicogebied van Nederland en maffia en andere verdachte organisaties zelfs tot in Zeeland hun tentakels uit strekken, is vanzelfsprekend ook een bovenlokale aanpak ge boden. Die ontwikkeling zal nu plaats moeten vinden op het gebied van veiligheid, volksgezond heid, waterbeheer, economie, en onderwijs. De schaal waarop maatschappe lijk ontwikkelingen zich voltrek ken correspondeert niet altijd met de schaal van de alledaagse belevingswereld. (On)bewust ontstaan hierdoor barrières in de acceptatie van maatschappe lijke veranderingen. Zo ook in de belevingswereld waarin de voormalige Zeeuwse eilanden structuur nog naijlt. Een bele vingswereld die nog wel eens ge kenmerkt wordt door begrippen als 'overkanten' en bij sommige lezers van deze krant manifest wordt in de wens om de verschij ning van de PZC niet in de huidi ge vier districten, maar liever in dertig dorpsedities te laten plaatsvinden. Er is niets mis met het leven in en met verschillende schaalni veaus, mits iedere maatschappe lijke ontwikkeling maar haar juiste schaal aangemeten krijgt: club- en buurtwerk de dorps- schaal en internationale handel de wereldschaal. Procesindustrie De Zeeuwse economie is in de af gelopen decennia met de komst van de procesindustrie steeds kennisintensiever geworden. De logistieke dienstverlening is met de toenemende automatise ring daarin gevolgd. Zelfs in tra ditionele Zeeuwse sectoren als landbouw en de schelpdierensec tor wordt de noodzaak van ver gaande innovatie onderkend. Kenniseconomie is hiervoor het moderne verzamelbegrip. Om de noodzakelijke ontwikke ling van deze kenniseconomie ook in Zeeland mogelijk te ma ken, hebben ondernemers, on derwijs en overheid de handen ineen geslagen. De 3x0 gaan daarmee een Euro pese en wereldwijde uitdaging aan in het besef dat voor de ver dere ontwikkeling van de ken niseconomie in Zeeland een zelf bewuste samenwerking op Zeeuwse schaal pure noodzaak is. Nodig Die samenwerking is nodig om dat juist daardoor verbindingen kunnen worden gelegd die zor gen voor de optimale benutting van het Zeeuwse menselijke ka pitaal en voor de dynamiek en de creativiteit die de voedingsbo dem zijn voor innovatie. Het maakt dan ook niet uit waar de resultaten van die sa- Enige tijd geleden werd ik gevraagd een advies te geven over een 15-ja- rige jongen die herhaaldelijk van een school was weggestuurd en vanwege criminaliteit en vandalisme, bushokjes en erger, met politie en justitie in aanra king was gekomen. Het eerste gesprek was met hem en zijn ouders, die duide lijk wanhopig waren. Halverwege dat gesprek kreeg ik het vermoeden dat er met de jongen iets flink mis was, psychologisch gezien. Ik stelde hem voor dat we samen enkele gesprekken zouden hebben om dat uit te zoeken, iets waar de ouders graag mee instemden. Tijdens die gesprekken deed ik een gericht diagnostisch onder zoek en kwam tot de conclusie dat de jongen tenminste twee duidelijke (ont wikkelingsstoornissen had, een daar van was ADHD, de andere dyslexie. In een gesprek met hem en zijn ouders leg de ik uit wat ik gevonden had en wat dat voor zijn ontwikkeling en gedrag betekend moest hebben. Ik zal hun reac ties niet gauw meer vergeten. Tijdens mijn uitleg schoten na enige tijd bij al le drie de tranen in de ogen. Zoals de moeder later zei, beschreef ik op basis van het onderzoek het kind zoals zij dat altijd hadden gekend en waarmee ze altijd zo veel problemen hadden ge had en nog hadden. Ze zei ook dat ze tot nu toe nooit had geweten dat haar zoon die stoornissen had. Toen ik uitgesproken was, zei de vader op een gegeven moment hoofdschud dend, maar ook vol verdriet: „Het is dus niet alleen maar onze schuld." En zo is het. Veel ouders worstelen met moeilijke kinderen tot op het wanhopi ge af, omdat niemand hen de psycholo gische bijsluiter van dat kind vertelt en hoe ze daar zo goed mogelijk mee om kunnen gaan. Zoals in het geval van de ze jongen, worden bepaalde kinderen gewoon als lastige wezens bestempeld, op school en daarbuiten, en daar blijft het bij. Niet altijd wordt goed uitge zocht wat er met zo'n kind echt aan de hand is. Ouders doen dat soms niet omdat ze te weinig kennis hebben en zich neerleg gen bij het feit dat ze nu eenmaal een kind hebben met een lastig karakter. Andere volwassenen die met het kind te maken hebben, doen dat soms niet om dezelfde reden en omdat ze het las tig zijn van het kind ook nog eens op re kening schrijven van falende opvoe ding thuis. Maar, zo moeten we ons af vragen, als het op den duur echt flink misgaat met zo'n kind, zoals de jongen in kwestie, wiens schuld is dat dan wer kelijk? Anders gezegd, wie is er verantwoorde lijk voor de opvoeding van kinderen? Het voor de hand liggende antwoord is: de ouders. Maar klopt dat? Wat te zeg gen van het personeel van crèches, kin derdagverblijven, peuterspeelzalen? Of van leerkrachten in het basisonderwijs en voortgezet onderwijs? Of van het per soneel van de naschoolse opvang? Of van leiders en leidsters op sportvereni gingen voor kinderen en jeugdigen? Want ook zij zijn direct, dat wil zeggen zonder tussenkomst of aanwezigheid door Esther Gotink Twee Britse grootmoeders riskeren een jaar de ge vangenis in te gaan, na te zijn gearresteerd onder de nieuw ste anti-terreurwetgeving van Groot-Brittannië. Helen John (68) en Sylvia Boyes (62) wilden de nieuwe wet tes ten en riepen de arrestatie daarom bewust over zich af. Getooid met demonstratiebor den betraden zij de hoofdin gang van RAF Menwith Hill, een Amerikaanse militaire ba sis in het Britse North York shire. In de pas aangenomen an- ti-terreurwet staat dat demon stranten die militaire bases in Groot-Brittannië opgaan, worden behandeld als poten tiële terroristen en een jaar ge vangenisstraf of 7500 euro boete kunnen krijgen. Voor heen kon de militaire politie demonstranten alleen van het terrein begeleiden. John en Boyes werden ingere kend en twaalf uur lang in voorarrest gehouden, voordat zij op borgtocht vrijkwamen. Aanvankelijk zouden zij mor gen te horen krijgen of zij strafrechterlijk worden ver volgd of niet, maar deze be slissing is uitgesteld tot 10 mei. „Zij weten niet wat zij met ons aanmoeten", reageert John. „Wij wilden gearres teerd worden omdat wij vin den dat een proefzaak voor de nieuwe wet nodig is. De an- ti-terreurwet is een ondermij ning van het recht op vrije me ningsuiting én het recht op vreedzaam protest. Het enige wat wij deden was met de- monstatieborden het militai re terrein betreden, omdat wij vinden dat een Ameri kaanse spionagebasis niets te zoeken heeft op Britse bo dem. Zeker niet als er hekken omheen staan, zodat de activi teiten voor ons burgers ver borgen blijven." John, een gepensioneerde vroedvrouw en verpleegster, is vice-president van de Brit se vredesorganisatie CND. i die campagne voert voor nu cleaire ontwapening. Vorig jaar werd zij genomineerd voor de Nobelprijs. Al meer dan een kwart eeuw vecht aj tegen kernwapens. John is ge stopt met het turven van hei aantal keren dat zij in de ge vangenis is beland. De afgelopen .'twaalf jaar richtte zij haar aandacht op Menwith Hill, Amerika's grootste spionagecentrum ter wereld. „Die basis speelt een belang rijke rol in satëlliet-geleide militaire aanvallen, zoals in Afghanistan of Irak. Het is net een concentratiekamp, met het enige verschil dat de mensen die worden gedood buiten de omheining wonen. Daarnaast is het een epicen trum voor politieke en econo mische spionage." Te voet Op 1 april togen John en Boyes te voet naar de legerba sis. „Mannen met geweren stonden aan de poort. Wij lie- pen gewoon langs de slagbo men het terrein op. Ik had een kabelknipper bij me, Sylvia een hamer. Niet om iemand geweld aan te doen, maar ge woon om de zaak wat te ont wrichten. Ik droeg een demon stratiebord waarop stond 'Nee tegen Star Wars' (een door de VS gepland ruimte verdedigingssysteem, red.) Wij werden direct gearres teerd en twaalf uur lang op het politiebureau vastgehou den." Helen John is niet bang om opnieuw achter slot en gren del te verdwijnen. „Ik breek geen redelijke wetten, alleen onredelijke. Die moeten aan de kaak worden gesteld. Ame rika verdient het niet zo veel bescherming van onze rege ring te krijgen voor illegale activiteiten. Ik ben bereid naar de gevangenis te gaan, opdat mijn kleinkinderen op groeien in een wereld vrij van de angstwekkende wapenwed loop." GPD WENEN - Een felle brand heeft afgelopen nacht de Ween- se beurs aan de Ringstrasse in de Oostenrijkse hoofdstad vol ledig verwoest. De brand brak kort na middernacht uit in de kelder van het historische ge bouw. Er raakten vijftien men sen gewond, onder wie een groot aantal brandweerlieden. De schade wordt geschat op achttien miljoen euro. ONLUSTEN - Deense arbei ders hebben gisteren 24 uur ge staakt. In de omgeving van het parlementsgebouw in Kopen hagen kwam het tot ongere geldheden tussen drieduizend jeugdige werknemers en de po litie. Na veertig minuten de politie de betogers te verja gen. De werknemers zijn tot actie overgegaan uit ontevreden heid over het parlement. WONINGBELEID - Tijden de jaarvergadering van di WD gisteravond in Amster dam heeft prof. mr. P. Oud he: regeringsbeleid ten aanzie; van de woningnood veroor deeld. Hij noemde het beleid volledig mislukt. Oud acht minder bemoeienis van de overheid in de woning- problematiek noodzakelijk. Een universitaire voorziening als de Roosevelt Academy in Middelburg is slechts door gedurfde samen werking tot stand gekomen. foto Ruben Oreel menwerking neerslaan, heel Zee land profiteert hiervan. Als de maatschappelijke econo mische schaal de provinciegrens overstijgt, zoals dat het geval is bij de Euregio Scheldemond, de Rijn Schelde Delta en de samen werking met West Brabant in het project Pieken in de Delta, is een gezamenlijke zelfbewuste Zeeuwse inbreng zeker op zijn plaats. W.T. van Gelder is Commissaris van de Koningin in Zeeland. van ouders, bezig met de opvoeding van kinderen, en dus opvoedingsverant woordelijken. Kortom, de invloed van ouders is er een uit velen. Ik heb me daarom flink geërgerd aan het voorstel van CD A-Tweede Kamerlid Coskun Cörüz ouders volledig aansprakelijk te stellen voor doelbewust aangerichte vernielingen door hun minderjarige kin deren, tot aan de leeftijd van 18 jaar. Als een kind zich verkeerd ontwikkelt en zich misdraagt omdat het stoornis sen heeft die geen van de verantwoorde lijke opvoeders goed heeft onderkend, is het dan terecht om één van die opvoe ders daarvoor verantwoordelijk te stel len? Een samenleving die daarop ja zegt, houdt er wel een heel erg primitie ve opvatting op na, namelijk: wie ver wekt heeft, moet maar op de blaren zit ten. Rene F.W. Diekstra Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v t per kwartaal: 59,75 62.00 per jaar €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hst einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1.80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoed overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volge» de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax. (076)5312274 Internet: v iv.pzc.nl/adverleren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een t (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren c ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseloclW- de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZO :e. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4