Teken zijn groeiend probleem Vervoer? Dat zet ik zelf op de rit! PZC il6 Vrachtschip botst frontaal op gastanker bij Bruinisse Een soort Esperanto voor kinderen Besmetting met ziekte van Lyme komt op Schouwen steeds vaker voor Actieclub wil Middelburgs theater toch aan Zuidsingel weekenddiensten kerkdiensten Walcherse middelbare scholen werken samen ANGO maak(t) beter leven mogelijk! vrijdag 14 april 2006 door Inge Heuff WESTERSCHOUWEN - Hoe wel mensen zich redelijk kun nen beschermen tegen teken, lijkt het aantal beten op Schou wen toe te nemen. Niemand kan aantallen noemen, maar een groeiend aantal mensen komt in aanraking met teken die besmet zijn met de Borrelia-bacterie, de veroorzaker van de ziekte van Lyme. Zo heeft J. Flach, huisarts in Re- nesse, het afgelopen jaar meer patiënten met tekenbeten in zijn praktijk gezien dan het jaar daarvoor. „Aantallen heb ik niet paraat, maar het lijkt erop dat ook het aantal besmettingen toeneemt. De test voor het vast stellen van de ziekte van Lyme is lastig, want die gaat uit van antistoffen. Die zijn vaak pas na enkele maanden aan te tonen. Gelukkig is de bacterie Borrelia burgdorferi nog steeds gevoelig voor antibiotica. Je kunt wel al tijd opnieuw ziek worden, je bouwt geen weerstand op." Reeën Ook natuurkundig therapeute I. van Meerten uit Zierikzee ziet steeds meer slachtoffers van te ken in haar praktijk. Zij behan delt aanvullend op de antibioti- cakuur, die volgens haar niet toereikend is. Hoe ouder de be smetting is, des te langer duurt het genezingsproces. Zij meent dat de oorzaak van de verhoog de besmettingsgraad op Schou wen door de vele reeën komt, die de teken verspreiden. De ziekte van Lyme is een infec tieziekte met verschillende sta- dia. De verschijnselen verschil len per persoon. Meestal ont staat er binnen drie weken na een beet van een besmette teek een rode plek die vanuit het cen trum weer bleek wordt. Via de bloedbaan kan de bacterie zich verspreiden door het lichaam. De klachten die dan ontstaan, verschillen weer per persoon. Zo had boswachter D. Fluijt last van zijn gewrichten, ston den zijn ogen raar en was hij heel moe. Dat heeft circa drie kwart jaar geduurd. Collega's van hem zijn veel zieker ge weest, maar niet iedereen wordt zo ziek. Reeën kunnen volgens Fluijt inderdaad onder de teken zitten, maar dat zijn vaak ver zwakte exemplaren die zich niet meer schoon kunnen schuren. A. Kort, directeur van buiten sportorganisatie Forrest Hill, was tijdens zijn ziekte alleen heel erg moe. Hij adviseert de deelnemers aan zijn tochten door de Kop van Schouwen al tijd op de paden te blijven, zich goed te Meden en na afloop goed te controleren op teken. „Maar kinderen gaat het liefst dwars door de struiken en niet over paden. Die kunnen 's avonds onder de teken zit ten." Er zijn speciale teekpincetten in de handel waarmee vrij eenvou dig de teek te verwijderen is. Het verdoven van de teek met al cohol heeft als effect dat de teek zijn maaginhoud in de huid leegt wat de kans op besmetting vergroot. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Eggiedolls rukken op. En niet alleen als een vrolijk ogend jongetje en meisje die uit een gekleurd ei springen. Nee, binnenkort wordt ook het zusje Eggietalk geïntroduceerd. Het is een gebruiks- en vooral kindvriendelijk e-mailprogramma waarmee kinderen in 25 Europese landen zonder enige taalken nis probleemloos met elkaar kunnen com municeren. Een jaar geleden werd het Europese jeugdprogramma Eggiedoll.com gepre senteerd. De vinding van de 59-jarige Terneuzenaar Wil Boxman bleek direct een succes in Nederland, België, Duits land, Frankrijk en Engeland. In een later stadium volgen de overige twintig lan den van het nieuwe Europa. Ook Zwitser land wordt er als niet-EU-lid bij gepakt. Inmiddels worden maandelijks 30.000 hits op de website genoteerd, voorname lijk van basisscholieren en brugklassers in het middelbaar onderwijs. Want dat is de doelgroep: kinderen van zes tot veer tien jaar. Boxman, geboren in IJzendijke en ooit werkzaam in het onderwijs en in de advo catuur, kreeg het lumineuze idee toen hij nauwelijks twee jaar geleden met goede vriend Ariël Meeusen een tv-uitzending bekeek over de werking van de Europese Unie. „Of liever gezegd: hoe die unie ei genlijk helemaal niet functioneerde. Het was een kritisch programma, waarin werd vastgesteld dat alle aangesloten lan den voornamelijk hun eigen belangen vei lig probeerden te stellen." Bijgestaan door een kleine groep enthou siastelingen ontwierp Boxman de Eggie- doll, een vrolijk ogend ventje, dat tevoor schijn wipt uit een ei met de Meuren van zijn land. Er kwam ook een even dartel meisje bij. „Die twee zijn de represen tanten van hun land, die de doelgroep en ook de Europese jeugd symboliseren en aan de hand nemen door dit wereld deel. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De actiegroep A-theater Nu! begint een offen sief om toch nog een theater aan de Zuidsingel in Middelburg te krijgen. Met advertenties en brieven wordt steun gevraagd van de Zeeuwse bevolking. „We-voeren de druk een beetje op", zegt initiatiefnemer W. van Kan. „Op 24 april is het debat over het coalitieakkoord." De groep spreekt onder meer met politieke partijen, in een poging ze van gedachten te veranderen. „Al jagen we ze alleen maar een beetje in de gordijnen, we wil len een beetje onrust veroorza ken." Juist om onrust te voorkomen, is de groep gevraagd om met de actie te stoppen, zegt Van Kan. „Door burgemeester Schouwe- naar en wethouder De Vries is ons vriendelijk doch dringend verzocht om op te houden. Van wege de onrust in de gemeente raad en onder de bevolking. Daar hebben we even over nage dacht. Het coalitieakkoord, waarin staat dat er eerst ver bouwd en daarna nieuw ge- bouwd wordt, vonden we zo ver ontrustend dat we ze een brie! hebben gestüurd dat we doo: gaan tot het gaatje." Inmiddels hebben zich via de website van A-theater Nu! ruim duizend sympathisanten ge- meld. Als hgt nodig is, wil de groep een burgerinitiatief indie- Pasen zaterdag 15, zondag 16 en maandag 17 april 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2. Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00-uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111)412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur, zo. 12.00-12,30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar vu telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17f; Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111) 406111 Wil Boxman en Alexander Raas bij een beeldscherm met Eggietalk, dat communicatie tussen kinderen mogelijk maakt zonder kennis van de taal. foto Wim Kooyman Op de oorspronkelijke website www.eg- giedoll.com (van de hand van Terneuze naar Alexander Raas) is alle mogelijke in formatie over de landen terug te vinden. Kinderen kunnen interactief meedoen. Aan de website is nu ook Eggietalk toege voegd. Boxman: „Op een simpele manier kun je allerlei zogenoemde woordbeel den in een e-mail zetten en als je daar mee Maar bent, is een simpele druk op één van de 25 Europese vlaggen voldoen de om het allemaal te vertalen in de taal, die je wilt. Op die manier krijg je ook een antwoord binnen. Ja, het is een nieuw soort Esperanto voor kinderen. Mensen - vooral uit de onderwijswereld - die het hebben gezien, zijn verbluft." Boxman en de zijnen zijn al enige tijd naarstig op zoek naar (vooral) Europese subsidies. Maar ook naar mogelijke particuliere investeerders. Binnenkort praten Boxman cum suis met Europees commissaris voor Communicatie Margot Wallström. Er zijn bovendien contacten met Den Haag, al stelt de initiatiefnemer wel zuchtend vast dat ambtelijke molens buiten verwachting langzaam malen. Vrijdag 14 april 2006 Goede Vrijdag SCHOUWEN-DUIVE LAND Brouwershaven Ichtuskerk 19.30 uur pastor Lemsom; Bruinisse Nederlandse Hervormde Kerk 19.00 uur ds vd. Ploeg (HA); Gereformeerde Kerk 19.00 uur pastor Mulder; Gerefor meerde Gemeente in Nederland 19.00 uur ds Schultink; Burgh Protestantse Kerk 19.30 uur dienst; Haamstede Ne derlandse Hervormde Kerk 19.00 uur ds v. IJsseldijk; Gereformeerde Kerk 19.30 uur ds Hartel; Christelijke Gerefor meerde Kerk 19.00 uur ds Boogaard; Gereformeerde Gemeente 19.00 uur leesdienst; Kerkwerve Christelijke Ge reformeerde Kerk 19.00 uur ds Uitslag; Nieuwerkerk Protestantse Kerk 19.30 uur ds Klein; Gereformeerde Gemeen te 19.00 uur ds Gunst; Oosterland Pro testantse Kerk 19.00 uur ds de Bruijn (HA); Gereformeerde Gemeente 19.30 uur leesdienst; Ouwerkerk Protestant se Kerk 19.00 uur dienst; Renesse Pro testantse Kerk 19.30 uur ds Goodijfc Serooskerke Protestantse Kerk 19,00 uur ds Bos (HA); Scharendijke Protes tantse Kerk 19.00 uur ds Trouwborst (HA); Sïrjansland; Protestantse Keri 19.00 uur kand. den Boer; Herst Herv.(Ooststr. Nieuwerkerk) 19.00 uur kand. Muilwijk; Zierikzee Gasthuis- kerk (gewone wijk) 18.45 uur ds Kievil; Gasthuiskerk (Vrijzinnig Hervormden) 19.45 uurds Hendrikse; Gereformeerds Kerk 19.30 uur ds de Zeeuw; Christelij ke Gereformeerde Kerk 19.00 uur ds Boot; Rooms-Katholieke Kerk 15.00uur werkgroep en past. v. Brakel, 19.30 uur past. Verdaasdonk. door Melita Lanting BRUINISSE - Twee schepen zijn gisterochtend vroeg op el kaar gevaren op het Volkerak. Een van beide schepen was een lege gastanker die nog niet was ontgast en daardoor was er eni ge tijd sprake van ontploffings gevaar. Beide schepen zijn dwars voor de Steenbergse Vliet frontaal op elkaar gevaren en daarbij is het anker van motorvracht schip Gerard Pal in de wand van de gastanker RLG 76 gesla gen. Hierbij is een scheur van enkele meters ontstaan. Uit een inspec tie aan boord van het schip is ge bleken dat de gastanks van het schip niet zijn geraakt. Beide schepen hebben wel enkele uren aan elkaar vast gezeten en zijn samen naar de Krammersluizen gevaren. Daar is rond twee uur in de middag de ankerketting van de Gerard Pal doorgezaagd, en dit schip heeft haar weg kun nen vervolgen. De gastanker RLG 76 moest blijven liggen. In de loop van de middag is het anker uit de romp van het schip gehaald en daarna is het schip naar een scheepswerf gegaan voor repara tie. Vanwege het gevaar voor een gasontploffing is de brandweer van Bruinisse stand-by geweest en zijn er door de blusgroep herhaaldelijk metingen ver richt. De scheepvaart heeft ter hoogte van de Krammersluizen hinder gehad van het ongeval. In de ochtenduren waren de sluizen gestremd en ook 's middags is de scheepvaart enige tijd stilge legd toen het anker uit het schip Na de botsing waren de twee schepen enige tijd onvrijwillig aan elkaar geklonken doordat het anker van de een vastzat in de scheepswand van de ander. foto Marijke Folkertsma door Maurits Sep MIDDELBURG - De scholenge meenschappen Nehalennia en Scheldemond willen nauwer gaan samenwerken. Doel is het aanbod en de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. Het eigen karakter van de scho len blijft behouden, benadruk ken de directies. Gisteren maakten de scholen ge zamenlijk bekend dat zij sinds dien meerdere gesprekken heb ben gevoerd over samenwer king en daarmee willen door gaan. De directeuren L. de Kra ker van Nehalennia in Middel burg en H. van Arenthals van Scheldemond in Vlissingen wil den het besluit echter niet toe lichten. Ook wilden zij niet uitleggen waarom de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren in Mid delburg niet deelneemt aan het onderzoek. In november stelde Kole dat als er op Walcheren wordt samenge werkt, het voor de hand zou lig gen dat de CSW daarbij wordt betrokken. De Kraker hield het gisteren op de mededeling dat de samenwer- Mng zich op dit moment be perkt tot het openbaar voortge zet onderwijs. "De gemeente heeft voor mij beslist dat ik met een deeltaxi moet reizen. Moet ik daar weer rekening mee gaan houden bij mijn dagindeling. Wat een gedoe. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Dus wil ik vervoer dat bij mij past. Daarom ben ik ANGO-lid. Arbeidsongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingteruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact... Kom op voor je belangen. Word ook lid van ANGO! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 Fax (033) 465 43 53 Internet: www.ango.nl E-mail: info@ango.nl (Handicap.nl is de fondsenwervingsorganisatie van ANGO, kijk op www.handicap.nl voor meer informatie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42