Boeren staan hun grond niet af |P Klasgenootjes klussen nieuwe fiets voor Luisa bij elkaar PZC PZC Auto Paasdagen worden iets drukker EZEEBZH3 raymor[do 'Tv De Roy moet band afgeven en mond houden NS presteren beter door zoektocht naar seconden Bedrijfsleider KIR 40 jaar kunst antiekbeurs Onderhandelaars over vrijwillige verkoop voor ontpoldering zijn niet welkom El Baradei voor niets naar Iran Delta wil splitsing aanvechten Wereldtitel Schep op puntenkoers ^Sg^iniddag Nu en dan zon en droog. Matige tot vrij krachtige westenwind.Temperaturen rond 13 graden. 248e jaargang no. 89 vrijdag 14 april 2006 los nummer 1,25 PZC £1 ami afc MAANDM1NU 23,50 Vv W whaV' r hiïvh a d i I VOORGERECHT HOOFDGERECHT NAGERECHT Vooraf een knapperige Op de huid gebakken En als afsluiting salade met dun roodbaars "Provencaals", hangop met een gesneden Ganda-ham, met een garnituur van torentje van rood pijnboompitjes en olijven, zongedroogde fruit en verse munt. een honlngdressing. tomaat en basilicum. Mr-tos» gre'^vSn örinkeft lljipëFi 'llëferi êtëil AMSTERDAM - Edwin de Roy van Zuydewijn mag de inhoud van een gesprek tussen Margari ta en de koningin, gehouden in 2002 en opgenomen op de band, niet openbaar maken. Hij moet de band aan de prinses afgeven. Doet hij dat niet dan moet hij 50.000 euro betalen. Dat blijkt uit een uitspraak van (Ie rechtbank in Amsterdam. De Roy zegt de spullen niet meer te hebben. De prinses eiste de band terug, onder meer omdat ze erg spijt heeft van de stieke me opname van het gesprek met haar tante.De rechter stelt be scherming van de persoonlijke levenssfeer van prinses en konin gin boven het recht op vrije me ningsuiting van De Roy. ANP Vroege paasgasten op het strand van Dishoek. door Martijn de Koning MIDDELBURG - Tijdens het paas weekeinde komen iets meer toeristen naar Zeeland dan vorig jaar. Dat ver wachten het Bureau voor Toerisme Zee land en het Kenniscentrum Toerisme en Recreatie. Volgens de instanties zijn onderne mers in de toeristische sector 'redelijk goed te spreken' over het aantal boekin gen. Zowel hotels als campings en bungalowparken melden een lichte stij ging. Als redenen voor het positieve geluid noe men ondernemers de late Pasen, de licht aantrekkende economie en de redelijke weersvooruitzichten. Wel geven ze aan steeds meer moeite en geld te moeten in vesteren om mensen te trekken. Vooral het aantal buitenlandse gasten neemt toe. De meesten van hen komen uit België en Duitsland. Opvallend is de groei van het aantal Britten. „We weten niet precies hoe dat komt", geeft M. Tém- pelman van het Bureau voor Toerisme Zeeland aan. „De watersport trekt al een paar jaar Engelsen aan. Voor het eerst lijkt ook de landrecreatie in onze provin cie die mensen aan te spreken." Rembrandtjaar Tempelman oppert dat ook de viering van het Rembrandtjaar er mogelijk mee te maken heeft. „Die zet het hele land op de kaart." Precieze cijfers over het aan-, tal te verwachten gasten kon Tempelman niet geven. I door Dylan de Gruijl DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen hebben de eerste drie maanden van dit jaar ge noeg treinen op tijd laten rijden. De punctualiteit bedroeg 86,4 procent. Dat is boven de presta tienorm (86 procent) die Ver keer en Waterstaat verlangt. De verbeterde prestaties zijn vol gens NS mede te danken aan een nieuwe, interne denktank die elke overbodige seconde uit (Advertentie) Bent u de die Albert Heijn Burgh-Haamstede zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. de treinenloop probeert te per sen. NS-personeel uit het hele land kan ideeën aanvoeren die ertoe leiden dat vertragingen worden voorkomen. Het nieuwste voorstel richt zich op kleine stations met een spoor wegovergang. Het plan is dat conducteurs de treindeuren voortaan al sluiten voordat de spoorbomen volledig dicht zijn. Een trein kan daardoor secon den eerder vertrekken. Ook wordt onderzocht of in rustige perioden, zoals zondagochtend, spoorbomen dicht kunnen blij ven terwijl de trein stilstaat op het station. Ook dat maakt het mogelijk om een paar seconden eerder te vertrekken. Het sprokkelen van seconden is de enige manier om het aantal vertragingen verder terug te dringen, menen de NS. „Grote sprongen kunnen we niet meer maken. Het gaat nu om veel klei ne verbeteringen", aldus Max Ferwerda, die leiding geeft aan de NS-denktank. De NS presteerden vorig jaar nog flink onder de maat. De punctualiteit kwam uit op 84,7 procent. In het vervoerplan van het ministerie was vastgelegd dat 86,5 procent van de treinen op tijd had moeten rijden. Vanaf 2008 kunnen NS worden afgerekend op hun prestaties. Het ministerie kan boetes opleg gen als bijvoorbeeld te veel trei nen met vertraging rijden. GPD door Selma Osman WESTKAPELLE - De twaalfja rige Luisa Barraza uit Westka- pelle hoeft voortaan niet meer bij een klasgenootje achterop naar de gymzaal. Het Colombiaanse meisje kreeg gisteren een fonkelnieuwe fiets cadeau van de leerlingen van groep 7/8 van basisschool De Lichtstraal. De Westkappelse scholieren hebben een week lang de handen uit de mouwen gestoken. Ze vonden het sneu dat Luisa, die sinds een maand bij hen in de klas zit, geen eigen fiets had. Het meisje is een half jaar geleden als asielzoekster met haar moeder, broer en zus naar Nederland gekomen. Het Luisa met haar nieuwe fiets die ze van haar klasgenootjes heeft gekregen. w® mm mm h foto Lex de Meester bedrag groeide zo rap dat in plaats van het beoogde tweede hands exemplaar een hippe meisjesfiets kon worden aange schaft. De scholieren gingen langs de deur om karweitjes te doen. Ze wasten auto's en lapten ramen en haalden oud papier op. Ouders maakten handig gebruik van dë plotselinge ijverigheid van hun kroost. Zo ruimde Yoe- ri voor drie euro zijn kamer op en haalde Janno voor twee euro de was binnen. Garik verschoon de voor het eerst in zijn leven de vissenkom, Linda pompte fiets banden op en Janine ging om aardappelen. Meester Paul Suijk paste de laatste euro's bij en ging met meiden van Luisa's lengte fietsen uitproberen. Luisa reageerde eerst beduusd. Verwarrend was het zeker. Maar dat kwam niet alleen om dat ze nog niet zo goed Neder lands spreekt; uitgerekend deze ochtend verscheen ze met een ei gen tweedehandsje op het schoolplein. Die had haar moe der voor haar gekocht. Maar geen nood, want ze heeft een zus die nog geen fiets heeft. Luisa bedankte haar klasgeno ten en maakte daarna een ere rondje over het schoolplein. Met een glimlach van oor tot oor. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en HVleningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Gezondheid: 7; Radio en Televisie: 11; Zeeland: 13. 15, 17 en 19; Sport: 20, 21, 22 en 23; Redactie en Reactie: 24; Auto: 25 en 27. Advertentie foto Ruben Oreel De ANWB verwacht vanmiddag files op de wegen richting Zeeland. Diezelfde we gen staan maandag ook vol, maar dan in de andere richting, denkt de bond. Eer der maakte het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen bekend dat dit jaar naar verwachting 900.000 buitenlan ders ons land bezoeken tijdens de paasda gen. Dat zijn er 50.000 meer dan vorig jaar. Daarnaast trekken 400.000 Neder landers er in eigen land op uit, terwijl 200.000 de grens overgaan: met name naar Duitsland en België. Meer succes permm2 (Advertentie) EIKEN PLANKEN BIJNA GRATIS (ZIE VERDEROP) (Advertentie) artfairden bosch 14-23 april 2006 Brabanthallen 's-Hertogenbosch dagelijks II-19uur donderdag 11-22 uur zondag 23-4 11-18 uur www.artfairdenbosch.nl (Advertentie) .voorletters nummer:postcc jilaats; telefoon: e-mail: (gqsjlbajtekeningnummejv Kijk op www.pzc.nl/ahonneren, bel gralis 0800 - 0231231 ofsiuurdeie bon naar PZC. afdeling lerersservice Antwoordnummer 713. 4480 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen st abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische inc. - D per kwartaal met automatische ir D per jaar met automatische incass met gralis PZC-paraplu svhósshssssbo1 het alfabet van Zeeland HnorRinus Antonisse OUDELANDE - Bijna alle boeren in de vijf gebieden die in aanmerking komen voor ontpoldering, weige ren te praten over vrijwilli ge grondafstand. De onder handelaars van de Dienst Landelijk Gebied zijn niet welkom. signaal is dat de provincie niet naast zich neer kan leggen. „Er is geen sprake van vrijwillige medewerking. We hopen dat er dan ook geen pogingen tot on derhandelingen worden onder nomen." Hij vindt dat de gedeputeerde nu direct naar minister Veer man van Landbouw en Natuur moet gaan en de Zeeuwse op dracht om mee te werken aan aanleg van nieuwe getij denna- tuur langs de Westerschelde moet teruggeven. Van Hekken herinnert eraan dat Provinciale Staten vrijwillige medewerking van grondeigenaren en gebrui kers als uitgangspunt hebben vastgelegd. Ook in de Tweede Kamer is dat uitgesproken. Minister Veerman zegde toe de Kamer te raadple gen als de boeren niet willen meewerken. Hij heeft de, moge lijkheid om via de zogeheten rijksprojectenprocedure tot ont eigening over te gaan. Woordvoerder M. Vinke van de Zeeuws-Vlaamse belanghebben den heeft er wel begrip voor dat enkelen de brief niet willen on dertekenen. „Ze zijn wel tegen ontpolderen, maar maken een ei gen afweging. Ik kan me voor stellen dat er situaties zijn waar in verkoop van grond aan de or de is." Eensgezind Tot aangename verrassing van Van Hekken is de afwijzing aan Bevelandse kant zeer eensge zind. „Mensen die nog een lapje hebben en niet meer boeren, zijn toch tegen. Als je vier keer de grondprijs geeft, zullen er wel zijn die zich nog eens achter de oren krabben, maar dat speelt niet." Aan beide zijden van de Schelde lopen nog handtekeningenacties tegen ontpoldering. Het aantal steunbetuigingen heeft de 5000 inmiddels overschreden. Nieuwe Colt cabriolet lichtpuntje voor Nedcar Auto's eens per twee jaar gekeurd Het kabinet heeft besloten om de APK-keuring eens per twee jaar verplicht te stellen. Nu moeten autobezitters hun voertuig nog ieder jaar laten keuren. De Bovag en de RAI hebben geen goed woord over voor het be sluit, zij omschrijven de plannen als 'heel slecht voor de verkeersveiligheid en het milieu'. De afwijzing van ontpolderen is het sterkst onder de betrokke nen in de drie Bevelandse pol ders (Zuid, Everinge en Van Hat- tum), vrijwel 100 procent. In de Zeeuws-Vlaamse Hellegat- en Eendragtpolder gaat het om 90 procent. In totaal betreft het circa vijftig agrarische grondeigenaren en ^gebruikers. De Dienst der Domeinen, die met name in Zeeuws-Vlaanderen grond beheert, is niet meegerekend. Ook particuliere grondbezitters zijn buiten beschouwing gela- ifem De eigenaren en gebruikers gaan hun standpunt per brief aan het provinciaal bestuur mee delen. Alle tegenstanders van ontpoldering ondertekenen die. Tegelijk wordt aangegeven dat huisbezoek om over grondaf stand te praten, niet op prijs wordt gesteld. Bedoeling is de brief te overhandigen aan gede puteerde M. Kramer (PvdA, na tuur en water). Woordvoerder R, van Hekken van de Bevelandse belangen groep zegt dat de actie van de ei genaren en gebruikers een hard Het Zeeuwse energiebedrijf Delta wil onderzoeken of juri dische stappen tegen de Staat mogelijk zijn als de split sing van de energiebedrijven wordt doorgezet. Een ruime meerderheid van 'de Tweede Kamer steunt de splitsings- wet van minister Brinkhorst (D66, Economi sche Zaken), zo bleek gisteravond. Delta noemt m9 de splitsingwet een 'gedrocht' B Êt Het bezoek van Moham med El Baradei van het atoomagentschap IAEA aan Teheran is op niets uit gelopen. De Iraniërs hou den vast aan hun omstre den kernprogramma, inclu sief het verrij ken van ura nium. De Nederlandse baanwiel- renner Peter Schep is gis teren in Bordeaux ver rassend wereldkampioen op de puntenkoers gewor den. De overige Nederlan ders stelden op de eerste dag van het WK hevig te- l'ëur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1