Tekort aan personeel dreigt Regen van blauwe enveloppen PZC Rookkamertje mag blijven o» Gewonden door instorten steiger Foute schatting jaagt huishoudens op kosten I. Berlusconi geeft verlies niet toe Raad adviseert snelle maatregelen kabinet Diesel uit varkensvet Z-Vlamingen met dronken buschauffeur naar Apeldoorn 23 Italiaanse politie vangt maffiabaas Debat Borssele uitgesteld Smart Board verovert klas Hoek strikt Alfons Bonden willen met mensen Nedcar naar Balkenende Geregeld zon en af en toe een bui. Middagtemperatuur rond 12 graden bij een in kracht afnemende westenwind. 248e jaargang no. 87 woensdag 12 april 2006 los nummer 1,25 Meest droog LIIICIIU dSShividdag A/M/ E - De centrumlinkse coali- lie De Unie van Romano Prodi heelt de parlementsverkiezin- in Italië gewonnen. Prodi's achterban beticht pre inier Silvio Berlusconi van sub versie, omdat de regeringsleider zijn verlies gisteravond niet wil de toegeven. Berlusconi's coali- lüe Huis van de Vrijheden eist hertelling van de stemmen die ongeldig zijn verklaard. Maar volgens Prodi's Unie 'moet Berlusconi gewoon de ge- in accepteren van de kies- |t die centrumrechts heeft in- ierd: met één stem meer, je. Centrumlinks heeft on miskenbaar gewonnen', aldus de verklaring. Volgens de officiële uitslagen van gisteravond krijgt De Unie 158 van de 315 zetels in de Se en 342. van de 630 zetels in de Kamer van Afgevaardigden [Tweede Kamer). In de Kamer van Afgevaardig den won links met een miniem verschil van 25.224 stemmen. Unie kreeg 49,805 procent van de stemmen tegen 49,739 procent voor de coalitie van de [premier. Ook in de strijd om de heer schappij in de Senaat was de overwinning voor Prodi en de zijnen. De Unie kwam uit op 158 zetels eh de coalitie van Ber lusconi op 156. De laatste zetel is voor de Vereniging van Italia nen in Zuid-Amerika. ANP pagina 4 commentaar pagina 5 o EU laat geen traan om Berlusconi door Hans van Soest DEN HAAG - Als het kabi net niet snel zorgt dat er meer mensen aan het werk gaan, komt de groei van de economie in gevaar. Zonder maatregelen ontstaat bin nen twee jaar een fors te kort aan personeel. Zo moe ten ouderen door blijven werken tot hun 65 ste en moeten werknemers langere werkweken gaan draaien. Dat schrijft de Raad voor Werk en Inkomen (RWI) in een advies aan het kabinet. Volgens de RWI zijn de tijden van oplopen de werkloosheid voorbij. „De af gelopen jaren liep de werkloos heid soms met 20.000 personen per maand op", aldus RWI-voor- TER APELKANAAL - 'Stop een Varken in je tank.' Dat wordt werkelijkheid bij Ten Ka- te Boxtel BV in Ter Apelkanaal. De vetsmelterij ontwikkelt de techniek voor varkensdiesel sa men met de universiteit van Gro ningen. De vergunningen zijn in middels aangevraagd voor de bouw van een fabriek. Lard oil is de naam van de nieuwe bio brandstof, 'olie uit reuzel'. De fabriek begint in oktober met een geplande jaarproductie van tien miljoen liter. GPD door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De gemeente mag rokende werknemers niet onge vraagd tegen zichzelf in bescher ming nemen. Dat stelt kanton rechter M. Klarenbeek. Daar mee fluit de rechter het gemeen tebestuur van Schouwen-Duive- land terug. Het college wil de rookkamer in het gemeentehuis sluiten. De rechter deed zijn uitspraak fc een geding tussen het college van burgemeester en wethou ders en de ondernemingsraad (OR). Het college wil het hele ge meentehuis rookvrij, de onderne- TERNEUZEN - Een groep Zeeuws-Vlamingen is maandag morgen door een dronken Bel gische buschauffeur van Terneu- zen naar Apeldoorn gebracht, ro maakte de politie gisteren be kend. De 46-jarige chauffeur uit Wach- tebeke werd, toen hij zonder pas sagiers terugreed, ter hoogte van Utrecht aangehouden om-' dat hij andere weggebruikers op de A27 hinderde. Om twee uur «middags ademde hij nog bijna drie keer de maximaal toegesta ne hoeveelheid alcohol uit. De man had zondagavond gedron ken en was de volgende ochtend kwart voor vier in de bus ge stapt om zijn passagiers in Ter- aeuzen op te halen. (Advertentie) zitter van Zijl. „Het tij is nu aan het keren." Alleen al dit jaar ko men er naar verwachting 100.000 banen bij. Vooral in de zorg en in de informatietechno logie stijgt de werkgelegenheid explosief. Die groei zal in de ja ren daarna doorzetten. Ook in de marktsector komen er weer veelbanen bij. Volgens Van Zijl moet het kabi net snel maatregelen nemen om ervoor te zorgen dat er voldoen de gekwalificeerd personeel voorhanden is om aan de stijgen- mingsraad is hier tegen en wil de rookkamer in het gemeente huis open houden. Omdat beide partijen het onderling niet eens konden worden, legde het colle ge de kwestie voor aan de kan tonrechter. Die heeft geoordeeld dat het gemeentebestuur te ver gaat in zijn ijver om het gemeen tehuis rookvrij te maken. Om het'doel - een rookvrij ge meentehuis - toch te bereiken heeft het gemeentebestuur vol gens de rechter onvoldoende oog gehad voor alle negatieve adviezen die er lagen. „De gemeente heeft het negatie ve advies van haar afdeling Faci litaire Ondersteuning gene geerd. Zij heeft geen construc tief overleg gevoerd met de on dernemingsraad en is zelfs zo ver gegaan de weigering van in stemming van de ondernemings raad te negeren." Bierviltje Bovendien heeft de gemeente geen jaarlijkse evaluaties van het rookbeleid (en dus de rook kamer) gehouden, zoals in 2002 is afgesproken met de OR. Over het argument van het gemeente bestuur dat de gemeente naar schatting 200.000 euro verliest door niet-gewerkte uren van ro kers zegt de rechter: „Deze schatting maakt de indruk aan de borreltafel op de achterkant van een bierviltje tot stand te zijn gekomen." De OR reageert verheugd op de uitspraak. Wet houder G. Houtekamer wil in houdelijk niet reageren. „Maar dat hier een vervolg aan komt dat zal duidelijk zijn. Daarover mag de nieuwe wethouder perso neel, A. Verseput, zich gaan bui gen." De gemeente kan in be roep gaan tegen de uitspraak 'bij het gerechtshof. Advertentie MILTON KEYNES - Een man bekijkt de schade aan een bouwsteiger in Milton Keynes, in het midden van Engeland. Drie mensen raakten gisteren zwaargewond toen de steiger van het half afgebouwde pand instortte. foto Darren Staples/RTR door Jean-Lou de Gucht IJZENDIJKE - Je zult maar 25 blauwe enveloppen van de belas tingdienst in je brievenbus vin den. De 88-jarige mevrouw H. Mar- teijn-de Boevere uit IJzendijke overkwam het afgelopen vrij dag. Ze schrok zo dat ze de brie ven niet open durfde te maken. Gevolg: een slapeloze nacht. „Ik begreep er helemaal niets van", zegt de ÏJzendijkse. „Ik kreeg het op m'n zenuwen en belde m'n zoon. Toen ik hem het verhaal vertelde, begon hij te la chen. Hij vroeg me een brief open te maken, maar dat durfde ik niet. Hij zei me dat hij de vol gende dag zou komen om de brieven te bekijken." Ze telde de brieven nog een keer, maar had niet de moed om te kijken wat er in stond. „Vervolgens heb ik de hele nacht liggen pie keren. Op van de zenuwen wachtte ze de volgende dag' op haar zoon. .Al snel bleek dat haar angst voor een aantal toren hoge aanslagen voor niets was geweest. Alle 25 brieven bleken dezelfde tekst te bevatten. De Belastingdienst deelde haar mee dat haar aangifte niet in behan deling was genomen. ,,De hand tekening wijkt af van uw eerde re elektronische handtekening. Daarom moet u een nieuwe elek tronische handtekening opge ven." Bij de 25 brieven waren ook nog retourenveloppen en folders ge voegd. Nee, leuker kunnen ze het inderdaad niet maken. Maar daar heeft de 88-jarige verder geen boodschap aan. „Nu kan ik er om lachen, maar ik schrok be hoorlijk." Alle 25 retourenvelop- pen krijgt de belastingdienst net jes terug. „Wat moet ik verder met die rommel?" Woordvoerder R. van Koperen van de Belastingdienst weet niet hoe een en ander in zijn werk is gegaan. „Heel vervelend voor die mevrouw. Blijkbaar is er er gens een foutje gemaakt.' Met 8,7 miljoen belastingplichtigen kan zoiets gebeuren." Mevrouw H. Marteijn-de Boevere: „Wal moet ik verder met die rom mel?" foto Wim Kooyman van onze redactie economie DEN HAAG - De vakbonden stellen het personeel van Ned- Car vandaag voor om morgen naar Den Haag te gaan voor een demonstratie. De bonden willen zo premier Balkenende onder druk zetten om tg gaan praten met de top van Mitsubishi, de eigenaar van NedCar. De directie van NedCar, de bon den en de ondernemingsraad overlegden gisteren elf uur lang met een delegatie van Mitsubi shi. De Japanners spraken de in tentie uit om door te gaan met Kader Abdolah op tournee in Zeeland de vraag naar personeel te vol doen. Groepen in de samenleving die nu veelal aan de kant staan, moeten actief aan werk worden geholpen: ouderen, jongeren met een lage of onafgemaakte opleiding en allochtonen. Ook ontkomt Nederland er niet aan dat gekwalificeerd personeel wordt geworven in het buiten land, schrijft de RWI in haar ar beidsmarktanalyse. Beter onderwijs Volgens de raad moeten alloch tonen en probleemjongeren voor al worden geholpen doör fors te investeren in beter onderwijs en in praktijkgerichte opleidingen die aansluiten bij de vraag uit het bedrijfsleven. Doordat er de komende jaren veel vacatures ontstaan en er gemiddeld nog veel hoger opgeleiden op zoek zijn naar een baan, zullen die in eerste instantie de beste banen innemen. Ook al zijn die onder hun niveau. Lager opgeleiden komen in de toekomst alleen maar moeilijker aan de bak, voorspelt de RWI. Om aan dat probleem het hoofd te bieden, is het beter regionaal beleid in te zetten clan landelijk. Zo zijn er per regio veel verschil len in het aanbod van werk de komende jaren. Een pregnant voorbeeld is de Rijnmond. Daar is het gemiddel de opleidingsniveau van de be roepsbevolking erg laag, terwijl de komende jaren in de Rand stad steeds meer banen ontstaan in de hoog opgeleide zakelijke dienstverlening. GPD De onomstreden leider van de Siciliaanse maffia, Bernar do Provenzano, is gisteren, gearresteerd. Italië's meest ge zochte misdadiger wist veertig jaar lang uit handen van justitie te blijven. Het fantoom van Corleone, zo als de 73-jarige Provenzano ook werd genoemd, werd opgepakt op Sicilië. Het debat in de Tweede Kamer over de kerncentrale Bors sele, dat dinsdag gehouden zou worden, is uitgesteld. De Kamer wil eerst weten of staatssecretaris Van Geel zich kan beroepen op de Grondwet bij zijn weige ring om vertrouwelijke informatie over Borsse- 17 le met het parlement te delen. Het traditionele school bord met zijn krijtjes heeft zijn langste tijd gehad. Het elektronische Smart Board is in aantocht. Hoofdklasser Hoek heeft zich voor volgend voetbal seizoen versterkt met Ferry Alfons. De 29-jarige aanval ler komt over van rivaal Kloe- iTjl tinge. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 27; Uit: 29, 30 en 31. -van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bij zo'n 300.000 huishoudens is deze weken een blauwe envelop op de mat geval len met de mededeling dat zij hun zorgtoeslag of huurtoeslag (deels) moeten terugbetalen. Het te veel uitgekeerde geld wordt verrekend met de maande lijkse toeslagen die zij de rest van het jaar nog krijgen. In december wist de Belasting dienst, die de zorg- en de huur toeslag uitkeert, bij 900.000 per sonen nog niet hoe hoog hun ge schatte inkomen dit jaar zou zijn. Dat kwam bijvoorbeeld doordat zij hun aanvraagformu lier voor een van de toeslagen onvolledig hadden ingevuld. „Toen is besloten dat we hun in komen zouden schatten. Daar bij zijn we voor de zekerheid aan de voorzichtige kant gaan zitten, zodat mensen in ieder ge val in januari niet ineens geld te kort zouden komen", aldus een woordvoerder van de belasting dienst. Volgens de woordvoerder van de Belastingdienst doen de pro blemen zich vooral voor bij werknemers. „Van AOW'ers en uitkeringsgerechtigden wisten we in vrijwel alle gevallen hoe hoog hun inkomen zou zijn." Pensionado's Minister Hoogervorst van Volks gezondheid gaat de zorgpremie verlagen van mensen die met een Nederlandse uitkering of pensioen in het buitenland wo nen. Hij gaat binnen enkele weken de premie aanpassen aan het zorgaanbod van het land waai de betrokkenen wonen. Hiermee komt Hoogervorst tege moet aan de bezwaren van ge pensioneerde Nederlanders die in het buitenland wonen en van Turkse en Marokkaanse remi granten. GPD/ANP (Advertentie) NedCar, maar de bonden willen dat Mitsubishi die intentie uit spreekt tegenover Balkenende. Volgens de bonden heeft een der gelijke toezegging aan de minis ter-president in de Japanse cul tuur een zeer grote waarde. Zodra de top van Mitsubishi zijn werk in Den Haag heeft ge daan, gaan de bonden en de OR een dringend beroep doen op de politiek. Die zou met projecten moeten komen voor het perso neel indien er gedwongen ontsla gen vallen. De bonden roepen de Nedcar- werknemers op om vrijdag, na het Haagse uitstapje, de produc tie te hervatten.ANP _e:mail: Llpostlhankrekeningnummei i Kijk op mnv.pic.nl/abonnem, bel gratis 1 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar: i P2D, afdeling lezersseivice i Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toeslemming voor io van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste 2es maanden geen proefabonnement gehad. CJ Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 20.55)*. D per kwartaal mat automatische incasso 59,75)'. CD per jaar met automatische incasso 229,20)'. met.gratisPZC-paraplu 8"711688"555530' het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1