Senioren willen in Ritthem a PZC Zorgvrij willigers blij Ven 29.000 uur bezig Fietsend de verveling verdrijven ONMISBAAR COLLECTANTEN M/v College onderzoekt mogelijkheden voor zorgwoningen .16 Terneuzense hardrijder verspeelt zijn krediet lezers schrijven Astma Fonds Lucht Voor Het Leven woensdag 12 april 2006 door Wendy van den Hurk RITTHEM - Het zal weliswaar geen grote hoeveelheid zijn, maar Ritthem krijgt wellicht haar eigen zorgwoningen. Zo zijn ouderen niet langer gedwon gen hun dorp te verlaten, als ze zorg nodig hebben. Over een maand is het zeker. In het bestuursakkoord werd on der het kopje zorg al terloops ge meld dat het college gaat onder zoeken of in Ritthem zorgwonin gen kunnen komen. Wethouder T. Verhage legt uit: „Dat ver zoek ligt al langer op het stad huis. Omdat de Woningstichting Walcheren huizen heeft in Rit them die een renovatie nodig hebben of moeten worden afge broken, hebben we met hun af gesproken dat ze daar zorgwo ningen van maken. In de loop van volgende maand neemt de stichting daarin een beslissing." Een woonzorgcomplex gaat de wethouder wat ver. „Ik zou niet weten wie daar belangstelling voor heeft. Daar is de gemeen schap te klein voor. Wij denken zelf aan vier tot zes huizen met zorg op afroep. Dan is een aan tal dagdelen verzorging in huis. Mensen hoeven ook niet meer zelf voor hun eten te zorgen. Je zou kunnen denken dat senio ren, die zijn uitgeweken naar Souburg, terugkomen naar hun dorp. Maar het is niet zo dat zij voorrang krijgen." Het zijn de ouderenbonden die al langer voor het plan pleiten. Ze zijn vorig jaar naar het stad huis geweest. De Protestants Christelijke Ouderenbond heeft ongeveer 12 leden in Ritthem. „Allemaal in de tachtig", zegt M. van der Heide. „Zij hebben een aangepaste woning nodig, maar die zijn er niet op het dorp. Ga maar naar Souburg, zegt de gemeente. Dat willen die mensen niet. Als je al je hele le ven in Ritthem woont, wil je niet meer weg." Weggepest Ook de Seniorenraad in Vlissin- gen hoort zulke verhalen. Secre taris L. Vercouteren vindt dat ouderen worden weggepest. „En niet alleen ouderen worden gedwongen om uit te wijken, maar ook hun mantelzorgers. Ritthem is een hechte gemeen schap: iedereen zorgt voor ieder een. Dat moet je niet uit elkaar halen." Het dorp zou met een klein aan tal zorgwoningen uit te voeten kunnen, zegt Vercouteren. „Ze hoeven alleen maar eengezins woningen aan te passen voor iets minder hulpbehoevenden. Haal de drempels weg, pas de badkamer aan, maak een zorg- steunpunt en dan ben je eigen lijk al klaar." TERNEUZEN - Overdreven snelheid in de Sloelaan m Ter- neuzen kwam een 28-jarige auto mobilist uit die plaats duur te staan. Hij kreeg gisteren een boete van 296 euro en een voor waardelijke rijontzegging van vier maanden. De man kreeg bovendien een on voorwaardelijke rijontzegging van vier maanden, omdat ^ïij ook al in juli 2004 het gaspedaal te diep had ingedrukt. In zijn proeftijd van twee jaar ging hij dus voor de tweede keer in de fout. Het argument dat de man zijn rijbewijs in verband met zijn werk als servicemonteur van vrachtwagens hard nodig had, kon kantonrechter C. Kool niet vermurwen. „U moet de consequenties van uw gedrag aanvaarden. U was een gewaar schuwd man", aldus Kool. De Terneuz'enaar reed in februa ri vorig jaar 87 kilometer per uur waar vijftig is toegestaan. De kantonrechter vonniste con form de eis. door Rob Paardekam GOES - De tijd dat nierpatiën ten in het Oosterscheldezieken- huis in Goes tijdens hun behan deling maar een beetje moesten zitten, is voorbij. Sinds gisteren kunnen ze fietsen terwijl hun bloed wordt gezuiverd. Als eerste in Zeeland heeft het Goese ziekenhuis twee fietsen in gebruik genomen. De patiënten waren er bij voorbaat al enthou siast over. „Dertig mensen heb ben zich aangemeld", zegt ver pleegkundige L. Sanderse. „Dat zijn er gewoon te veel voor de twee fietsen die we nu hebben." Een nierpatiënt moet drie keer per week, vier uur lang, aan het dialyseapparaat. Een halfuurtje fietsen - langer mag niet - kan dan de verveling een beetje te gengaan. Toch is er ook een medisch doel. Zo kunnen de mensen hun condi tie verbeteren en wordt de spier kracht in de benen, die vaak be perkt is, vergroot. Daar komt bij - zo is al bewezen - dat het fietsen tijdens de behandeling er toe leidt dat de afvalstoffen in het bloed beter worden uitge spoeld, waardoor die zich min der ophopen en de patiënt na de behandeling minder last heeft van na-effecten. De mensen die deelnemen, gaan straks tijdens twee van hun drie wekelijke be zoekjes aan de slag. „Anders heeft het weinig effect", zegt Sanderse. „Verge lijk het met de sportschool. Als je die één keer per week be zoekt, zet het ook niet zo veel zo den aan de dijk." De verpleegkundige, die de mo tor achter de komst van de fiet sen is, hoopt het relatief nieuwe initiatief de komende tijd uit te dragen binnen de regio. Als het in het Goese ziekenhuis aan slaat en positieve resultaten laat zien, komen er wat haar betreft meer fietsen bij. door Claudia Sondervan KOUDEKERKE - De tweehon derd vrijwilligers van Vrijwilli ge Thuiszorg Walcheren staken vorig jaar samen bijna 2400 uur per maand in de onbetaalde ver zorging van medemensen. Over heel 2005 waren de vrijwilligers 29.000 uur in touw. Dat zijn 3625 volle werkdagen. Dat komt uit het jaarverslag van de stichting over 2005. Het gemiddelde is exclusief de dage lijkse drie uur telefoonbezetting door twee vrijwilligers. De uren die twaalf aangesloten vrijwilli gersorganisaties hulp op Wal cheren boden, zijn ook niet mee gerekend. De stichting verdeelt hulpaanvragen ook onder twaalf organisaties waarmee sa mengewerkt wordt, als de ken merken van de hulpvrager daar goed bij passen. Zo'n doorver wijzing gebeurde afgelopen jaar 751 keer. De twaalf zijn stichtingen Wel zijn Middelburg en Welzijn Veere, Palladium Vlissingen, Ne derlandse Patiëntenvereniging, Humanitas, oudenbonden Anbo en PCOB, Nederlandse Rode Kruis, Zonnebloem, Unie van Vrijwilligers, Diaconie van de protestantse gemeente Middel burg en Werkgroep Gehandicap ten Walcheren. De eigen tweehonderd vrijwilli gers staken vorig jaar achtdui zend uur in zorg voor gehandi capten en chronisch zieken. De zorg voor stervenden in hel hospice vergde 5408 uur. De zorg voor stervenden in de spe ciale afdeling in 't Gasthuis in Middelburg nam vijfduizend uur in beslag. De zorg voor ster venden thuis kostte 1166 uur. Vierduizend uur stonden de vrij. willigers dementerenden bij. fe de vriendendienst zitten driedui zend uren. Het Steunpunt Man telzorg was 1298 uur actief. De 'veldwerkers', die inzetbaar zijn voor boodschappen of een auto, rit, waren 722 uur in touw. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Nierpatiënten kunnen met het fietsen de verveling tegengaan, maar ook hun hun conditie verbeteren en hun spierkracht in de benen, die vaak beperkt is, vergroten. foto Willem Mieras Chirurg Zaterdag 8 april stond in de PZC een artikel over de funda menten van het Vlissingse Palla dium zoals Heer P. Gilissen het zo rooskleurig omschrijft. Hij omschrijft zichzelf als een 'goed chirurg' die bij onderzoek van zijn patiënten (club- en buurt huizen) zijn scalpel ter hand heeft genomen en dé patiënten geneest. Een goed chirurg is een vakman die met uiterste preci sie en kennis de zieke delen weg snijdt waardoor de rest goed blijft functioneren. Jammer genoeg heeft hij zoveel mogelijk weggesneden waar door de patient nu op sterven na dood is. De operatie is wel ge slaagd zegt hij nu. Als je de chi rurg wilt spreken voor overleg geeft hij niet thuis. De funda menten zijn volgens mij de vrij willigers en de nop profit perso nen die met hart en ziel zich voor het sociaal werk inzetten maar betutteld worden in hun doen en laten en dan afhaken door de van boven opgelegde re gels die kant nog wal raken. Maar ja, als je jezelf hoog op de troon zet kijk je over het voet volk heen en dat geeft sommige personen een waardig gevoel. De geschiedenis leert toch dat al le heersers op een gegeven mo ment vallen. Wim Sinke Rosenburglaan 22i Vlissingen NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl als vrijwilliger bij het Astma Fonds Het Astma Fonds zoekt voor de nationale colLecte in mei die in hun eigen buurt langs de deuren willen gaan. Het is een leuke manier om anderen te ontmoeten. En met uw hulp kunnen wij meer doen voor mensen met astma en C0PD (chronische bronchitis en longemfyseem). Interesse? Bel: 0800-2345777 of meld u aan op www.collecte.astmafonds.nl Dank u wel! Advertentie gratis geplaatst door dit blad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16