Franse jongeren wet verdwijnt na protesten Lokale groep pleegde aanslagen Madrid Zeker honderd doden bij brand op beurs India U heeft nog 2 weken de tijd om een zorgverzekering af te sluiten! Socialisten Hongarije winnen eerste ronde verkiezingen Acties blijven voorlopig doorgaan Bagdad is de minst leefbare stad ter wereld Nihoul is )innenkort vrij man SPD-partijleider 'latzeck treedt af Brussel tegen minimumprijs tabak Speciale vrouwenbussen in Iran Britse verkrachters gaan vrijuit Salomons maken schoon schip Vredesoverleg Sri Lanka in gevaar Wit-Russische leiders niet welkom in EU Lir Olivier dinsdag 11 april 2006 van Beemen PARIJS - Het Franse arbeids contract voor jongeren, CPE, verdwijnt in de prullenmand, lot tevredenheid van studenten- werkgeversbonden en van de linkse oppositie. Het protest is laannee echter nog niet afgelo pen. Premier De Villepin kondigde gisteren aan dat hij het contract ral vervangen door een serie maatregelen die 'jongeren met je grootste problemen' aan het irerk moeten helpen. Het gaat daarbij vooral om jongeren in de probleemwijken, waar eind vorig' jaar veel geweld plaats vond. De Wet van Gelijke Kan sen.. waarvan het CPE deel uit maakt, was ook al vooral voor bedoeld. De Villepin, die de afgelopen we len de régie over 'zijn' wet com pleet verloor, voelde zich onbe grepen. „Ik wilde een sterke op lossing voorstellen Niet ie- I iereen heeft dat begrepen en Jat betreur ik", zei hij. Een eventueel aftreden kwam niet Ier sprake. Wel was de vernede ring compleet toen president Chirac vlak voor de persconfe- entie van de premier een pers bericht uitgaf waarin de vervan- [ingvan het CPE al werd aange- wegstemt. Dat gebeurt naar ver wachting deze week nog. Tot clat moment wil de bond de universiteiten in ieder geval ge sloten houden en moeten de de monstraties doorgaan. Morgen organiseren, studenten en scholieren overal in het land opnieuw optochten en er zijn ac ties aangekondigd voor aan staande donderdag en volgende week dinsdag. Een kleinere stu- dentenbond vindt dat er een ein de moet komen aan de blokka des op de universiteiten en dat iedereen zo snel mogelijk weer naar college moet. Alleen dan zouden de examens aan het eind van het jaar misschien nog ge red kunnen worden. Meer dan de helft van de Franse universi teiten is nog steeds gesloten of dusdanig ontregeld dat van nor maal onderwijs geen sprake is. Gisteren stemde een aantal in stellingen voor het voortzetten van blokkades. GPD door Jessica Smêenk en Thomas Verfuss BAGDAD - Zürich biedt van 215 belangrijke steden in de we reld de hoogste kwaliteit van le ven, Bagdad de laagste. Dit blijkt uit een onderzoek dat het detacheringsbureau Mercer gis teren heeft gepubliceerd. Plet onderzoek houdt rekening met 39 leefbaarheidscriteria, waaronder politieke stabiliteit, kwaliteit van de horeca en het milieu. De Iraakse hoofdstad scoort vooral slecht op de Mercer-in- dex door de voortdurende, bom aanslagen en andere vormen van terrorisme. In de topdrie van meest leefbare steden staan naast Zürich het eveneens in Zwitserland gele gen Genève en het Canadese Vancouver. Deze drie steden scoorden vorig jaar ook het hoogst. Amsterdam is op de Mercer-lijst een plaats gezakt, van twaalf naar dertien. Brussel staat op veertien en Pa rijs op drieëndertig. Tot de hekkensluiters behoren naast Bagdad Bangui, de hoofd stad van de Centraal-Afrikaan- se Republiek, en Brazzaville, de hoofdstad van Congo. RTR Subsidie loofdbestanddeel van het nieu- veplan is waarschijnlijk het ge en van subsidie aan bedrijven lie laagopgeleide jongeren tus sen de 16 en 25 jaar in dienst ne men. Een accijnsverhoging op abak moet die maatregel, die Ie komende twee jaar bijna een lalf miljard euro kost, financie- en. leider Julliard van de grootste itndentenvakbond Unef sprak iich uit voor 'het behoud van de nik' op de regering tot het par ement de wet daadwerkelijk 1RUSSEL - Michel Nihoul, riend en zakenpartner van kin- erverkrachter- en moordenaar Hare Dutroux, komt binnen- lort vrij. )e Belgische justitie steunt het erzoek tot vervroegde in vrij- eidsstelling van de in juli 2004 ótvjjf jaar cel veroordeelde Ni- loul. Hij kreeg die straf wegens Irugshandel, mensenhandel en lendevorming. Hij werd echter rijgesproken van kinderontvoe ring. )e zaak-Nihoul zal vanmiddag ehandeld worden door de com- nissie Voorwaardelijke invrij De commisie binnen twee weken een puit. Het komt vrijwel niet foor dat de commissie tegen ad- van andere betrokken in- ingaat. De commissie ook wanneer Nihoul echt mag verlaten, jormeel had Nihoul al in sep- pber 2005 vrij kunnen komen, had toen eenderde van zijn uitgezeten. Nihoul heeft al paar keer verlóf gehad. Ook le echtgenote van Dutroux, Mi- Me Martin, is bezig met een ;ervroegde vrijlating. Die stuit België op meer verzet dan die Nihoul. - De partijleider van e Duitse SPD, Matthias Plat- Jck, treedt af. deelde gisteren in Berlijn dat hij zijn besluit op drin- advies van zijn artsen genomen. De 52-jarige latzeck werd twee weken ge zien door plotseling gehoor Dat probleem wordt veroorzaakt door stress en komt volgens medici vaker 'or bij managers en politici, latzeck, die ook premier van deelstaat Brandenburg is, 3fl vijf maanden geleden aan s SPD-leider. Hij volgde Müntefering óp, die vi- ■bondskanselier en minister in Arbeid werd in de regering Angela Merkel. Ook üntefering was maar kort NEW DELHI - Dikke rookwalmen hangen boven het terrein van een elektronica beurs in Meerut, vijftig kilometer ten noordoosten van de Indiase hoofdstad New Delhi. Bij de brand gisteren zijn tenminste honderd mensen omgekomen. Militairen hiel pen de brandweer om de enorme vuurzee onder controle te krijgen. Ooggetuigen meldden afgrijselijke taferelen, zoals talrijke verkoolde lijken. De beurs werd ge houden in drie enorme tenten, die - mogelijk door kortsluiting - vlam vatten. De autoriteiten vrezen dat het dodental nog aanzienlijk oploopt. Mogelijk waren er meer dan tweeduizend bezoekers op de handelsbeurs op het moment van de brand. foto RTR door Henk van den Boom BARCELONA - De aanslagen op de vier treinen in Madrid op 11 maart 2004 werden georgani seerd en uitgevoerd door een plaatselijke islamitische terreur cel. De leiding was in handen van twee moslims die zich lieten inspireren door een document van Al Qaeda op internet. Dat staat in het onderzoeksrap port van de Spaanse onderzoeks rechter Juan del Olmo. De rech ter concludeert dat de aansla gen zijn uitgevoerd door de ze ven terroristen die op 3 april, drie weken na de aanslagen, werden gedood in een flat in de Madrileense buitenwijk Le- ganés. Zij bliezen zich zelf op toen de politie hen wilde arreste ren. Daarbij kwam ook een poli tieman om het leven. Behalve deze zeven noemt Del Olmo in zijn duizend pagina's tellende aanklacht vier andere verdachten die direct bij de aan slagen waren betrokken. Een van hen is de eigenaar van een telefoonwinkel. Hij leverde de mobiele telefoons die de da ders gebruikten om de rugzak ken met explosieven tot ontplof fing te brengen. Daarnaast klaagt Del Olmo twintig verdachten aan die min der direct te maken hadden met het bloedbad. Het onderzoek maakt duidelijk dat de opdracht voor de aansla gen niet rechtstreeks door de or ganisatie van al Qaedaleider Osama bin Laden werd gegeven. De leiders van de Madrileense cel, Jamal Ahmidan, alias de Chinees, en Serhane Ben Abdel- majid Fakhet, alias de Tunesiër, lieten zich leiden door een docu ment op internet waarin werd opgeroepen om aanslagen in Spanje te plegen, en wel het liefst vóór de algemene verkie zingen op 14 maart. Dan was.de kans het grootst dat Spanje zijn troepen uit Irak zou terugtrekken. De Spaanse justi tie zegt dat de methode in Ma drid sterk overeenkomt met de aanslagen in Londen een jaar la ter, zij het dat de treinaanslagen in Madrid geen zelfmoordaansla gen wai'en. Meer aanslagen De Spaanse terreurgroep was van plan nog meer aanslagen te plegen op onder meer treinen, een synagoge en een internatio nale school. Bij' de aanslagen in Madrid kwa men 191 mensen om het leven. Er vielen ruim tweeduizend ge wonden. GPD (Advertentie) i wordt de partij geleid r de minister-president van deelstaat Rheinland-Pfalz, Beek. ANP/DP A U heeft nog tot 1 mei de tijd om u te verzekeren. Wie na 1 mei 2006 geen zorgverzekering heeft, kan een boete krijgen. Meer weten of andere vragen? Ga naar denieuwezorgverzekering.nl, kijk in uw huis-aan-huis-krant of bel gratis Postbus 510800 - 8051. Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport BRUSSEL - De Europese Commissie wil niet dat lidsta ten het roken ontmoedigen via de invoering van een mini mumprijs voor een pakje sigaretten. Italië, Frankrijk, Bel gië en Ierland hebben clat gedaan via de heffing van spe ciale accijnzen. Volgens Europees Commissaris Kovacs van Fiscale Zaken is dat een onterecht gebruik van de be lastingwetgeving. In een waarschuwing geeft Kovacs Oostenrijk gisteren ook het advies niet te'komen met een speciale rookbelas- ting. De Oostenrijkse regering heeft plannen in die rich ting. Volgens Kovacs zijn er genoeg andere mogelijkhe den, zoals gezondheidscampagnes, om het roken te ont moedigen. ANP TEHERAN - Vanaf juni stelt de Iraanse hoofdstad Tehe ran apart busvervoer in voor vrouwen. De maatregel is ge nomen omdat veel vrouwen hebben geklaagd over aanran dingen in het reguliere openbaar vervoer. Reguliere bussen hadden al een scheiding tussen vrouwen en mannen, maar dat bleek niet voldoende om de vrou wen te beschermen. Het hoofd van het openbaar vervoer in Teheran sprak gisteren de verwachting uit dat vrou wen 'veel gemakkelijker en veiliger kunnen reizen'. De vrouwenbussen, met plaats voor elf passagiers, zullen ook door vrouwen worden bestuurd. ANP/AFP LONDEN - In 2004 hebben veertig Britse verkrachters slechts een waarschuwing of berisping gekregen. Dit meldde de Britse krant The Times gisteren. Het aantal verkrachters dat geen echte straf krijgt, is daarmee verdubbeld sinds 1994, toen het in negentien ge vallen slechts bij een waarschuwing bleef. Vooral bij jonge daders wordt afgezien van straf. Negen van de verkrachters waren tussen de twaalf en vijftien jaar oud; elf tussen de vijftien en achttien. De slachtoffers waren meestal (voormalige) partners. ANP HONIARA - Bij de parlementsverkiezingen op de Salo monseilanden woensdag heeft de bevolking de helft van de vijftig zittende parlementariërs weggestemd. Dit bleek gisteren toen de verkiezingsuitslag werd bekendgemaakt. Het was de eerste gang naar de stembus sinds een interna tionale interventiemacht onder leiding van Australië in 2003 de orde herstelde. Het land van 992 eilanden in de Stille Zuidzee stond toen op instorten. Bendes vochten om de macht in de hoofdstad Honiara. ANP/RTR COLOMBO - Een aanslag heeft gisteren vier Srilankaan- se militairen en twee hulpverleners het leven gekost. Het leger houdt rebellen van de Tamil Tijgers verantwoorde lijk. De aanslag volgde enkele uren na een bezoek van in ternationale gezanten aan de rebellen in het kader van volgende week te houden vredesoverleg in Zwitserland. Het was de ernstigste aanslag sinds beide partijen in ja nuari een overeenstemming bereikten om hun eerste direc te gesprekken te houden sinds 2003. ANP/RTR door Runa Hellinga BOEDAPEST - De eerste ronde van de Hongaarse verkiezingen is gisteren geëindigd in een over winning voor de regerende socia listische partij (MSzP). De par tij van premier Gyurcsany kreeg 43,3 procent van de stemmen. De rechtse oppositiepartij Fi- desz werd tweede met 42,1 pro cent. De tweede, definitieve, ver kiezingsronde is op 23 april. Samen met de Vrije Democraten (SzDSz), de links-liberale coali tiepartner van de MszP, die ruim 6,4 procent kreeg, wist de huidige regeringscoalitie pre cies de helft van de stemmen te halen. Onverwacht haalde ook het kleine christendemocrati sche Hongaars Democratisch Fo rum (MDF) de kiesdrempel van vijf procent. Het MDF zit ook in het huidige parlement, maar opi niepeilingen gaven de partij wei nig kans terug te keren. Analisten zien het als zeer posi tief dat de partij het wel heeft gehaald, omdat Hongarije de laatste verkiezingen steeds meer naar een tweepartijen-parle- ment dreigde af te glijden. Nu zowel de liberalen als het MDF de kiesdrempel hebben weten te halen, blijft de kiezer aan beide zijden van het politieke spec trum een keuze tussen verschil lende partijen houden. Overi gens heeft het MDF al verklaard dat het na de verkiezingen met niemand in een regering wil gaan zitten, al zou de partij een conservatieve minderheidsrege ring eventueel wel steunen. Maar de christendemocraten sluiten een zekere samenwer king met de socialisten ook niet uit. De opkomst was hoger dan verwacht, rond de zeventig pro cent. Die hoge opkomst is zon der enige twijfel te danken aan de zeer felle campagne, vooral van de zijde van Fidesz, die con servatieve kiezers voorhoudt dat met de MSzP (vijftien jaar geleden de opvolger van de com munistische MSzMP) eigenlijk nog steeds de communisten rege ren. De nipte verschillen voor spellen dan ook een hete cam pagne tot de tweede verkiezings ronde over twee weken. Bij de tweede ronde gaat het over pak weg de helft van de zetels in het parlement. In het Hongaarse kiessysteem wordt een deel van de zetels gekozen volgens het districtenstelsel, waarbij kandi daten op persoonlijke titel tegen elkaar uitkomen en één van hen minstens vijftig procent van de stemmen moet halen. GPD door Benpt van Zwol LUXEMBURG - De Europese Unie heeft een inreisvérbod afge kondigd tegen de Wit-Russische president Loekasjenko en dertig andere hooggeplaatste functio narissen uit het Oost-Europese land. De ministers van Buiten landse Zaken van de EU-landen namen die beslissing gisteren. Naast het staatshoofd zijn ook ministers, aanklagers en regio nale verkiezingsfunctionarissen niet welkom in het 25 landen tel lende blok. De maatregel volgt op de verkiezingen in Wit-Rus- land van 19 maart die geken merkt werden door veel onregel matigheden. Voorman René van der Linden van de Raad van Europa voor mensenrechten is tegen isolatie van Wit-Rusland, dat wel de laatste dictatuur van Europa wordt genoemd. „Isolatie is alleen maar in het be lang van president Loekasjen ko, zo leert de ervaring. Hij ge bruikt het om er binnenlands sterker door te worden", zei Van der Linden gisteren in Straatsburg bij aanvang van de parlementsvergadering van de Raad van Europa. Van der Linden (oud-staatsse cretaris van Europese Zaken) be treurde het verder zeer dat Frankrijk geen visum afgeeft voor twee Hamas-politici, die gisteren bij zijn Raad zouden spreken. „Jammer, want alleen zo hadden we de dialoog kum nen aangaan", zei hij. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5