Hulp belangrijker dan privacy weinig ÏÏÊÈÈËÊÊÈUË Tellingen op stations zeggen De Honte kan meer slachtoffers aan dan verwacht Rutte promoot contact tussen onderwijs en bedrijven Scholiere bdaagd in HemkenSZand Zeeuws kenniscentrum heeft niets te vrezen Stroomcrisis in Hulst en Reimerswaal geëvalueerd Stukken Borssele blijven geheim Aanpak Sloelijn komt in gevaar Open huis bij Ecoscope in Renesse Energieconcerns verwerpen studie naar splitsing ONDER n o s n L T U U R N 3 1 3 n S C H A P l schoenen kopen een ppobteem? niet bij van fraeijenhove! dinsdag 11 april 2006 z 15 DEN HAAG - Het kabinet blijft weigeren de vertrouwelij ke informatie over de kerncentrale Borssele aan de Twee de Kamer te geven. Staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) heeft vorig jaar geconcludeerd dat het Rijk bij een gedwongen sluiting van Borssele in 2013 rekening moet houden met een scha declaim van enkele honderden miljoenen, tot ruim een miljard euro. De rapporten van de Landsadvocaat en het Energiecentrum Nederland, waarop hij zich baseert, houdt hij geheim. Inzage door de Kamer - zelfs vertrouwe lijk - kan de Staat schaden, aldus Van Geel. In een brief aan de Kamer schrijft hij dat tussen de Landsadvocaat en het Rijk een vertrouwensrelatie bestaat. Volgens hem is. het niet de bedoeling dat bewindslieden persoonlijke be leidsopvattingen van hun adviseurs met anderen delen. De argumentatie 'snijdt geen hout', vindt PvdA-Kamerlid Samsom. Eerder zijn wel adviezen van de Landsadvocaat ter beschikking van de Kamer gesteld en het ECN-rap- port is volgens hem een analyse van verschillende scena rio's en zeker geen persoonlijke opvatting van ambtena ren. Samsom wil nog deze week een motie indienen om Van Geel te dwingen de rapporten ter inzage te geven. „Mijn indruk is dat de voltallige Kamer vindt dat hij dat moét doen." HEINKENSZAND - Een tot nu toe onbekende persoon heeft gisterochtend om tien voor elf in Heinkenszand ge probeerd een 13-jarige scholiere in de auto te trekken in de buurt van haar basisschool. Het meisje kende haar belager of belaagster niet. Het is onbekend of zij is lastiggevallen door een man of een vrouw, meldde de politie. Hij of zij had een donkerkleuri ge kleine personenauto, gaf de politie nog wel aan. De moeder van de basisscholiere heeft aangifte gedaan. De - politie voerde gisteravond in Heinkenszand een buurton derzoek uit. GOES - Provinciaal bestuurder A. Poppelaars (CDA, ver keer) is niet blij met de uitspraak van de gemeenteraad Borsele tegen ontpoldering. „Het natuurpakket Wester- schelde maakt onderdeel uit van een totaalpakket waar van ook de verdubbeling van de wegen naar de Wester- scheldetunnel en de afspraken over aanvullend beleid voor de landbouw onderdeel uitmaken", zei hij gisteren desgevraagd. „Je kunt niet zomaar uit dat totaal-pakket een onderdeel halen. Vorige week besloot de Borselse gemeenteraad eensge zind ontpoldering af te wijzen. Met geen woord werd toen gerept over de koppeling die is gemaakt tussen het natuur pakket Westerschelde en de verdubbeling van de wegen naar de Westerscheldetunnel, de Sloeweg in Borsele en de Tractaatweg in Terneuzen. Na afloop van dé raadsverga dering deed wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ver keer) laconiek over de mogelijke gevolgen van de raadsuit- spraak voor de Sloeweg. Ze gaf met zoveel woorden aan: 'dat zien we dan wel weer'. Gedeputeerde Poppelaars wilde er gisteren na een bijeen komst in Yerseke niet zoveel over kwijt. Elk woord over de afspraken over de Westerschelde is al snel te veel door de weer in alle hevigheid losgebarsten ontpolderingsdis- Hoor Emile Calon MIDDELBURG - De overheid moet in geval van een ramp snel weten welke inwoners hulpbe hoevend zijn. „Welke mensen ca ra hebben, wie slecht ter been is of bedlegerig", aldus burgemees ter J. F. Mulder van Hulst. Hij noemt dat de belangrijkste les van het stroomstoringsweekein- devan eind vorig jaar. „Ook blijkt dat het belangrijk is dat mensen thuis kaarsen heb ben, alsmede een draagbare ra dio die op batterijen werkt en een zaklamp. Wij zijn verleerd dat zulke artikelen bij' een stroomstoring zeer van pas ko men." 0p vrijdag 25 en zaterdag 26 no- RENESSE - Natuureducatief centrum Ecoscope in Renesse houdt zaterdag open huis. De he le dag vinden er activiteiten plaats, waaraan het hele gezin kan meedoen. Kinderen van 4 tot 7 jaar kun nen kennismaken met het leven van de bijen. In de tuin is een bij enpad uitgezet: een route met ac tiviteiten als een bijendans, bij enliedje en bijenspelletjes. Ook kan een kijkje .worden genomen inde bijenhut. Door de tuin is een bomenroute en een ontdekkingstocht uitge zet. Tussen twaalf uur en twee uur 's middags staan er verschil lende workshops over zoetwater léven op het programma. Ook kunnen in het museum compu terspelletjes worden gedaan. Voor de jeugd van tien tot veer tien jaar ligt het nieuwe energie pad klaar. Tijdens de open dag wordt bij Ecoscope ook de weke lijkse biologische boerenmarkt gehouden. De open dag wordt gehouden van elf uur 's ochtends tot vijf uur in de middag. MIDDELBURG - De energiebe drijven Delta, Essent, Nuon en Eneco verwijzen het rapport naar de gevolgen van de split sing naar de prullenmand. Het geeft de Tweede Kamer volgens hen geen houvast voor een ver antwoorde beslissing. Die conclusie trekken de vier be drijven na het lezen van het rap port van de commissie Klist. Die heeft, onder leiding van A. Kist, de beweringen getoetst die mi nister L. Brinkhorst (D66, Eco nomische Zaken) heeft gedaan over de gevolgen van het opde len van de energiebedrij ven. De vier concerns concluderen ■dat het zogenoemde valida- tierapport niet voldoende in zicht geeft in de kosten en de ba tenvan de splitsing. Ook heeft de commissie geen se rieus oordeel geveld over de te venvachten schadeclaims uit de Verenigde Staten, vinden de energieconcerns. Het gaat om Amerikaanse bedrijven aan wie de energieconcerns via crossbor der-leasecontracten delen van het netwerk in onderpand heb ben gegeven. De commissie heeft geen enkel crossbor der-leasecontract ingezien, stel lende concerns vast. .Pe conclusie van Kist dat dit Hoopt tot voorzichtigheid in het trekken van stellige conclusies, vinden de bedrijven een pijnlij ke constatering voor een com missie die 'als taak het valide ren van onderzoek' had. De commissie Kist is op zijn minst onzorgvuldig in haar con clusies, is het verwijt. De bur gers betalen te allen tijde de re kening van de splitsing, oorde len de bedrijven. De concerns mogen de kosten (honderden miljoenen euro's) van de minis ter immers niet doorrekenen. Maar het geld moet ergens van daan komen, stellen de bedrij en. Is het niet rechtstreeks van burgers, dan. wel doordat ze pro- |ncies en gemeenten (de aan deelhouders) minder winstuitke- jug geven. Als die minder geld Ngen, moeten provincies en ge beenten de belastingen verho- °en of minder voorzieningen inleggen, menen de bedrijven. Bovendien vinden de bedrijven Pat de commissie haar boekje te Puiten is gegaan. Ze heeft name- j!]k een inhoudelijk oordeel uit gesproken over de splitsing (gunstig voor de consument') en dat was haar taak niet, zo vin- de vier ondernemingen. vember 2005 zorgden hevige sneeuwval en stormachtig weer voor stroomstoringen in de ge meenten Hulst en, in minder ma te, Reimerswaal. Ook waren de A58 en de spoorlijn ter hoogte van de gemeente Reimerswaal geruime tijd afgesloten. In een gisteren verschenen evaluatie rapport wordt teruggeblikt op de crisis en opgemerkt dat het destijds in Hulst nauwelijks mo gelijk was om achter de adres sen van de hulpbehoevenden te komen. Uit privacy-overwegin- gen weigerden de huisartsen post destijds die gegevens door door René Schrier HEINKENSZAND - Onderne mers moeten voor de klas en leerkrachten moeten eens wat vaker hun gezicht in een be drijf laten zien. Die boodschap gaf staatssscretaris M. Rutte van onderwijs Zeeland gister middag tijdens de opheffingsbij- eenkomst van de stichting Zeeuwse Opleidings- en perso neelsbelangen (ZOB) in Hein kenszand door René Schrier MIDDELBURG - Het had maar een haar gescheeld of het Zeeuw se kenniscentrum voor Erken ning Verworven Competenties (EVC) was ten onder gegaan aan het succes van dergelijke centra. Er komen er zo veel, dat het mi nisterie van OCW een rem op de subsidie heeft gezet. Ook voor het Zeeuwse EVC-centrum, dat gistermiddag een officiële af trap' kreeg, is nog niet alle subsi- Gemeentelijke tellingen van reizigers op de stations in Arnemuiden, Kapelle-Biczelin- ge en Krabbendijke vallen ho ger uit dan die van de Neder landse Spoorwegen. Dat is nog geen reden tot juichen. Tot nu toe worden appels met peren vergeleken. door Ernst Jan Rozendaal GOES - De NS willen de sta tions in Arnemuiden, Kapel- le-Biezelinge en Krabbendijke in 2008 sluiten. Volgens het ver voerbedrijf loopt het gebruik van de Zeeuwse spoorlijn terug. Volgens tellingen van de NS stappen in Arnemuiden dage lijks 328 mensen in en uit, in Ka- pelle-Biezelinge 481 en in Krab bendijke 479. De gemeenten Middelburg, Ka- pelle en Reimerswaal vertrou wen deze cijfers niet. De afgelo pen weken hebben zij daarom ei gen tellingen laten uitvoeren door vrijwilligers. En ja hoor, te spelen. Mulder vindt dat (huis)artsen samen met de over heid een veilig systeem moeten bedenken, zodat een volgende keer die gegevens wel snel op ta fel komen. „Ook in het geval van bijvoorbeeld een scheeps ramp op de Westerschelde. of de vogelgriep is het zaak om die ge gevens snel boven water te krij gen." Uit het rapport blijkt dat het destijds eveneens veel moeite kostte om te weten te komen waar Delta per direct aggrega ten kon huren of lenen. Een actu eel adressenbestand, inclusief al- De ZOB wercl opgeheven omdat de stichting door de oprichting van Het Loket overbodig is ge worden. Het Loket brengt vraag en aanbod in scholing bij elkaar en vormt daarmee een schakel tussen ondernemers en onder wijs. Rutte ging in een toespraak in op het feit dat in Nederland zo weinig jongeren erover denken ondernemer te worden. Dat is jammer vind hij, want 5 tot 10 procent van de werkgelegenheid die binnen, maar een woordvoer ster van het ministerie liet door schemeren dat Zeeland zich geen zorgen hoeft te maken. Voor goede initiatieven is altijd nog wel geld, was van de zijde van het minster ie te horen. EVC is een methode om te tes ten en te erkennen wat mensen aan kennis en vaardigheden in huis hebbën. Het kenniscen trum is een initiatief van de drie O's: onderwijs, overheid en keer op keer werd het ongelijk van de NS bewezen. In Arnemuiden is in totaal vier dagen geturfd. Gemiddeld zou den de NS per dag 110 reizigers over het hoofd hebben gezien. Drie dagen tellen leverde in Ka- pelle-Biezelinge een gemiddelde op van 577 reizigers, terwijl de NS het houden op 481. En in Krabbendijke werden vorige week woensdag en vrijdag ge middeld 615 in- en uitstappers geteld, terwijl de NS uitgaan van 480 reizigers. Het is de vraag wat deze cijfers betekenen. Een woordvoerster van de NS wilde gisteren offici eel niet reageren, omdat het ver voerbedrijf over de Zeeuwse sta tions in gesprek is met de provin cie. Ze maakte wel duidelijk dat de NS uitgaan van jaargemiddel den. Er wordt niet drie dagen ge teld in een week dat heel Neder land aan het werk is of naar school gaat, maar ook tijdens weekeinden en stille vakantiepe rioden. Dat gaat niet op basis le gegevens over de aggregaten, ontbrak. Zo'n internationaal be stand moet er ook snel komen, is dan ook een andere conclusie. Volgens het rapport blijkt dat de Zeeuwse rampenbestrijdings organisaties redelijk tot goed op elkaar zijn ingespeeld en ade quaat op de gebeurtenissen reageerden. Plaatsvervangend- commissaris van de koningin, A. Poppelaars, blikt dan ook te vreden terug. Volgens hem blijkt dat het regelmatig houden van rampenoefeningen z'n vruchten afwerpt. Hij geeft wel aan dat de burge- komt voort uit ondernemingen die net begonnen zijn. Volgens hem heeft Nederland onderne mende mensen nodig. Maar als Nederland een innoverend land wil zijn, zullen ook alle kennis, alle ideeën en bijvoorbeeld alle patenten uit hogescholen, uni versiteiten en andere onderwijs instituten aan de man moeten worden gebracht. Èn ook daar zijn ondernemers voor nodig. De staatssecretaris constateerde verder dat in Nederland een ver ondernemers Staatssecretaris M. Rutte was aanwezig bij de startbijeenkomst van het Zeeuw se EVC-centrum. Hij constateer de dat Zeeland op het terrein van het onderwijs in een aantal zaken voorop loopt. Hij maakte verder gewag van een ambitieu ze aanpak van het Zeeuwse cen trum, dat bij 500 mensen een EVC-traject wil afleggen. Dat betekent dat het centrum geen afwachtende houding aan kan nemen, maar zich actief naar van verkochte vervoerbewijzen, aldus cle NS-voorlichtster. Vol gens haar wordt op alle stations in Nederland meerdere keren per jaar echt geteld. Zeker zo belangrijk is dat de sluiting van stations niet af hangt van het aantal reizigers dat daar dagelijks in- en uit stapt. In de vervoerconcessie is bepaald dat minister Peijs analyse (CDA, Verkeer en Waterstaat) de NS ontheffing kan verlenen voor de plicht een station open te houden 'als het aantal reizi gers per uur per richting, gemid deld over een periode van een jaar, tijdens de spits op weekda gen kleiner is dan 25 en voor de overige periodes kleiner dan 10'. Vraag is dus: hoe zijn de jaarge middelden in de spits en daar buiten? Berekeningen van de NS - g'eba- meesters eens kunnen overwe gen om in het geval van zo'n cri sis, die meerdere gemeenten treft, de commissaris van de ko ningin aan te wijzen als coördi nerend bestuurder. Tijdens die stroomcrisis bleek volgens hem dat de burgemeesters van de ge troffen gebieden het te druk had den om zich ook nog eens te be kommeren om de andere regio's. Volgens de bestaande regels moet een van hen dat echter wel doen. Maar in de praktijk werkt dat dus niet goed, aldus Poppel aars. Het rapport signaleert ook dat gadercircuit bestaat van zoge naamde bureaucraten. Als het aan hem ligt, maken ook men sen die met werken hun handen vuil hebben gemaakt eens deel uit van die circuits. Dan kan de theorie wellicht wat beter aan sluiten op de praktijk, suggereer de hij. De stichting die werd opgehe ven had nog 4000 euro in kas. Rutte overhandigde dat geld aan mevrouw M. van Gelder van de stichting Leergeld uit het bedrijfsleven toe moet bewe gen. Directeur T. Huijsmans van het ROC Westerschelde constateer de in een toespraak dat ken niscentrum EVC kansen schept voor werkzoekenden, omdat het aantal vacatures in Zee land groeit. Maar het EVC schept volgens hem ook carrièrekansen en doorstroom mogelijkheden binnen bedrijven kunnen erdoor bevorderd wor den. Huijsmans deed verder een seerd op cijfers tot en met 2004 - lijken aan te geven dat de nor men op alledrie de stations, zo wel in de spits als tijdens de daluren, niet worden gehaald. Ook volgens de vorige week ge houden telhngen. in Arnemui den wordt het minimaal vereiste aantal reizigers niet gehaald. Krabbendijke haalt de mini mumnorm wel, maar wordt daar de vakantieperiode in de berekeningen betrokken, dan is het kantje boord. Ook moet wor den bedacht dat de NS pas in juni met cijfers over 2005 ko men. Het ligt overigens niet voor de hand dat die het beeld drastisch veranderen. Over de afgelopen jaren blijkt het ge bruik van de stations redelijk stabiel tot licht dalend. De provincie wil nog een week lang gaan tellen in Arnemuiden, Kapelle-BiezelingeKr ab ben dij - ke én Rilland-Bath. Onaange kondigd, om de telling niet te beïnvloeden. Waarschijnlijk ge beurt het wel voor 12 mei, want de voorlichting richting de inwo ners beter kan en dat er betere afspraken over verantwoorde lijkheden en bevoegdheden moe ten komen, Tijdens dat weekein de bleek volgens Poppelaars ook dat het strikt vasthouden aan de regels niet altijd nodig is. Zo liet hij een deskundige van Delta aanschuiven tijdens het provin ciaal crisisberaad. Hoewel zo iets formeel niet mag, bleek dat, aldus Poppelaars, een prima zet. „Vooral omdat wij destijds vre selijk afhankelijk waren van de kennis en medewerkers van dat bedrijf." Vlissingen. Deze stichting steunt mindervermogende ouders van kinderen in de leef tijd van 4 tot 18 jaar. Het gaat dan om gezinnen met financiële problemen, die met steun van de stichting de kinderen deel kun nen laten nemen aan onderwijs en buitenschoolse activiteiten. Mevrouw Van Gelder kondigde aan dat de stichting oveiweegt haar activiteiten uit te breiden vanuit Vlissingen over heel Wal cheren. oproep aan het bedrijfsleven om het EVC-centrum te ondersteu nen. Ook gedeputeerde G. van Heuke- lom was tevreden. Het centrum is het eerste project uit het Ak koord Zeeuwse Kennisecono mie, dat daadwerkelijk begint. Het eerste van twintig. Van de zomer hoopt hij op een speciale bijeenkomst aan te ge ven wat de stand van zaken met de andere projecten uit dat ak koord is. dan wordt met de NS overlegd. De vraag is of dat genoeg is. Het blijft een vergelijking van de pe ren van de ene belanghebbende met de appels van de andere be langhebbende. Niet voor niets drong de SP vorige week aan op neutrale tellingen. Zelfs daarmee wordt de beslis sing nog moeilijk genoeg. Als cij fers namelijk uitwijzen dat de stations onder de norm blijven, moeten de NS hun verzoek tot ontheffing nog altijd vergezeld laten gaan van adviezen van de provincie en de consumentenor ganisaties. Die zullen ongetwij feld redenen aanvoeren waarom de minister een uitzondering zou kunnen maken voor de Zeeuwse stations. Deze argu menten zijn de afgelopen maan den al vaak over tafel gegaan. De provincie en de drie betrok ken gemeenten hoeven dus niet te wanhopen. Maar evenmin moeten ze zich rijk rekenen met de resultaten van de recente, spontaan uitgevoerde tellingen. door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen kan bij een ramp twee tot misschien drie keer zoveel patiënten aan dan gedacht. Dat is de belangrijkste uitkomst van de eerste gesimu leerde rampoefening die het zie kenhuis deze maand volbracht. Het ziekenhuis in Terneuzen wil volgend jaar met echte mensen oefenen door aan te sluiten op de jaarlijkse tunneloefening. „We willen dat de ambulances met de zogenaamde slachtoffers dan echt doorrijden naar ons," vertelt L. Goense, hoofd klini sche zorg van De Honte. Bij de computeroefening bleek dat de twee operatiekamers van het ziekenhuis het dubbele van de verwachte vier patiënten per uur konden behandelen. Mede door de verkoeverafdeling in te zetten voor intersieve zorg naast de intensive care. „Met het mo biele beademingsapparaat en de drie machines op de verkoever heb je ineens de dubbele capaci teit," verklaart Goense. „Het stopzetten van dagverpleging en geplande ingrepen bij een ramp blijkt veel capaciteit in het zie kenhuis vrij te maken." Ook triage, het bepalen welke slachtoffers voorrang behoeven, en een strikte taakverdeling ble ken cruciaal voor de doorstroom snelheid van patiënten. Het oefenscenario voor De Hon te was ontleend aan de instor ting van het dak van de Noord hal van Den Dullaeert in Hulst, afgelopen november, toen het ge bouw dienst deed als opvang voor mensen die door de stroom storing van verwarming waren verstoken. Er waren toen geen slachtoffers, maar in het oefen- scenario raakten tweehonderd sporters en een kinderfeest be trokkenbij de ramp. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is het eerste in Zeeland dat met zijn ziekenhuisrampenopvang'- plan (Zirop) aan de hedendaag se eisen voldoet. Over enkele we ken zijn de plannen bij de zie kenhuizen in Vlissingen en Goes ook gereed, verwacht R. Meppel- der, projectleider grieppande- mie voor de Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Ram pen, GHOR. Dan wil hij ook met deze ziekenhuizen virtuele oefe ningen afspreken. De Zeeuwse ziekenhuizen wil len zich aansluiten bij de bei- computer van de Gezamenlijke Meldkamer in Middelburg. „Nu moeten we bij een calamiteit art sen en medewerkers oproepen via bellijsten. Dat kost veel tijd en geeft problemen met overbe laste telefoonlijnen en verouder de nummers," legt Goense uit. Door gebruikmaking van de bel- computer die de brandweer heeft geïnstalleerd kan de op roep veel sneller en efficiënter. (Advertentie) Alle deelnemers aan het Zeeuwse kenniscentrum voor Erkenning van Verworven Competenties ondertekenden in Middelburg een symbolische intentieverklaring, onder wie staatssecretaris Rutte namens het ministerie van Onderwijs. foto Lex de Meester -voor iedere voet de juiste schoen -persoonlijke bediening -gratis 2 dagen op zicht -gratis parkeren voor de deur •uw vakman in schoenen -aanpassen van steunzolen (schoenconsulent) www.vanfraeijenhove.nl Plein 9, 4543 BH Zaamslag. tel. 0115-436300 geopend: dinsdag t/m zaterdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41