Breskens slaapt weer iets geruster Raad van State kritisch over fuiken Krammer Volkerak kerkinactie www. pzc. n l/adverteren Goes: Omwonenden schrikken niet meer zo van een bomruiming meer of minder mi /kinderenindeknel Ginkgo Combi GRATIS! www. hand j ehelpennl "Lepra, nog steeds een probleem!" Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 dinsdag 11 april 2006 door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te zette maandag kritische kant tekeningen bij een vergunning die beroepsvissers in staat stelt paling met fuiken te vangen op het Krammer Volkerak en het Zoommeer. Vijf beroepsvissers, verenigd in Vereniging Beroepsvissers op het Zoommeer, wil dit jaar enke le duizenden fuiken in het Kram mer Volkerak en het Zoommeer zetten om paling te kunnen van gen. De Stichting Faunabescher ming is fel gekant tegen de visse rij- Volgens de natuurorganisatie had het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Voedsel kwaliteit (LNV) meer onderzoek moeten doen naar de eventuele nadelige milieugevolgen" van de visserij voor het natuur- en vo- gelrichtlijngebied Krammer Vol kerak en het Zoommeer. De pa lingvissers krijgen elk jaar een ontheffing van het visverbod in de Natuurbeschermingswet. Staatsraad P. van Buuren zette tijdens de spoedprocedure vraagtekens bij de ontheffing. De staatsraad zei dat LNV niet diepgaand heeft onderzocht hoe het met de palingstand in het Krammer Volkerak en het Zoom meer zit. Immers, vogels zoals de aalscholver eten paling en bij een dalende palingstand kun nen vogels te lijden krijgen. De palingstand komt de laatste ja ren als gevolg van overbevis- sing, zoals op glasaal, steeds ver der onder druk te staan. De woordvoerder van het minis terie zei dat de achteruitgang van de paling niet zozeer een Ne derlands als wel een Europees probleem is. Volgens de woord voerder is de Europese Unie druk bezig met het opzetten van een beheersbeleid voor paling. „Juist de palingvissers willen dat er een beheersbeleid komt om te voorkomen dat de paling geheel verdwijnt. We willen niet op dat beleid vooruitlopen. Bo vendien eten aalscholvers niet alleen paling; zij eten alles wat zwemt en door hun keel past' zei de woordvoerder van LN\' Staatsraad Van Buuren merkte nog op dat hij overeenkomst za; tussen deze zaak en de zaket over de kokkelvisserij in j: Waddenzee en het vissen op mos. sel- en oesterzaad. Als de Ra&j van State de ontheffing weiger kunnen de vissers niet het debt, schermde delen (ongeveer 65öi hectare) van het natuurgebied vissen. Uitspraak volgt binnen enkele weken. Arnemuiden telt ook meer volk op perron dan NS ARNEMUIDEN - Ze haddn het al gedacht in Arnemuidet Er stappen daar veel meer men sen in en uit de trein dan de Ne derlandse Spoorwegen zeggen. „We komen ongeveer dertig pre- cent hoger uit dan de tellinge I van de NS", zegt C. d'Huyva i de wijkbeheergroep Arnemui den. De NS vinden de 330 reis- i gers die dagelijks op de trej - stappen te weinig. Het aanti i wordt gebruikt als argument 02 i het station te sluiten. VrijwiE t gers telden vorige week op drit l dagen achtereenvolgens 431 412 en 446 reizigers. Voor de ver- kiezingen had de politieke par- 1 tij Middelburg Transparant e 459 op een dag geturfd. De cij- I fers van 'de wijkbeheergroep ko c men overeen met de tellingen0: r de stations van Kapelle en Krab s bendijke. „Het zou ook gek zij: I als wij daar ineens vanaf zou- n den wijken", vindt D'Huy. He t; aantal Arnemuiden aren dat ga 5 bruik maakt van de trein ii v sterk afhankelijk van het weet. 0 „Als het hard regent of als he f heel erg koud is, gaan er mee ri mensen met de trein. Het was vu rige week redelijk weer. Dus on- 1 ze aantallen zitten, denk ik, aai ï't de zuinige kant." h pagina 15 h> analyse d door Frank van Cooten en René van Stee BRESKENS - Anton Schol staat om acht uur 's ochtends bij zijn voordeur al te wachten op de politie. Hij woont aan de Oude Rijksweg in Breskens en moet zijn woning tijdelijk verlaten in verband met de ruiming van de bom. Hij haalt zijn schouders op. „Ach, we weten niet of al die voorzorgsmaatrege len overdreven zijn of niet. Het ge beurt. Het is nu eenmaal zo." Net als alle andere omwonenden onder gaat ook zijn vrouw Lien de ruiming zonder morren. Ze zijn wel wat gewend in Breskens met eerdere bomruimin- gen. „Maar er komen wel weer vervelen de herinneringen aan de oorlog naar bo ven." Bij het zware bombardement in 1944 verloor ze haar moeder. Ook het ouderlijk huis aan de Grote Kade werd verwoest. Cornells van de Kreeke zit er niet mee dat hij al dertig jaar in de buurt van een bom woont. „Er liggen zo veel bom men in Breskens." Het is inmiddels kort na acht uur 's morgens. De Oude Rijksweg wordt afgesloten door politie. Een politieheli- kopter hangt in de lucht en agenten bellen aan om de woningen te controle ren. Niemand mag achterblijven. Sleutels worden ingeleverd. Deuren krijgen een zegel. Zoals bij Jeroen de Zeeuw. Hij trekt zijn jas aan als twee agenten door zijn woning lopen. Hij gaat even gezellig bij zijn zus op de kof- fie.Een agent plakt een sticker op'zijn deur. Het echtpaar Schol schrijft zich in bij het sportcomplex Seheldeveste. Net als Harry de Witte kregen ze onderdak el ders aangeboden. „Maar wij vonden het juist wel aardig een kijkje achter de schermen van de organisatie te ne men." Seheldeveste dient als opvangplaats voor mensen die bijvoorbeeld geen fa milie in de buurt hebben of gewoon sa men met lotgenoten een bakkie willen doen. In totaal zeventig mensen moeten even hun woning uit. Er maken slechts vijf mensen gebruik van de opvang in Seheldeveste. Zij laten zich vertroete len door vrijwilligers van het Rode Kruis en de EHBO. „Het is prima geregeld", vinden Arie en Lenie Scheepers, woonachtig aan de Nollendijk. „Een hapje en een drankje, af en toe een praatje maken, het kan niet beter." Het echtpaar verveelt zich geen moment want Lenie heeft voldoen de leesvoer meegenomen. Arie maakt op gezette tijden even een rondje met de hond. Omwonden van de Scheldekade hoeven hun huis niet uit. De tweede bom op het terrein van de voormalige Cito-ga- rage aan de Scheldekade wordt niet ter plaatse gedemonteerd. In de grond is ook een vijfhonderdpon der gevonden. De ontsteker is afgebro ken zodat de slagpin vast zit. Ontplof fingsgevaar is er daarom niet. Rond tien uur gaan de mannen van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) aan de slag met de 'makkelijkste' klus. Een atlas graaft voorzichtig zand weg. De graafmachine tilt de bom vervol gens in de gereedstaande vrachtauto van de EOD. Een EOD-man houdt de bom vast, alsof het zijn baby is. „We spreken liever niet van een routi ne-klus maai' dit is relatief eenvoudig" legt Henk van der Slik van de EOD uit. Toch is de Scheldekade voor het ver keer afgesloten. „Dat doen we vanwege de verkeersveiligheid. Onze vrachtwa gens en de atlas staan immers op de weg." De vrachtwagen met bom zet koers naar de Oude Rijksweg, waar de 'gevaarlijke' bom ter plaatse wordt ge demonteerd. De EOD'ers verwijderen de ontsteker, want de bom is te insta biel om vervoerd te worden. Twee trucks vervoeren de explosieven naar de Herdijkte Zwarte Polder in Cadzand, waar ze 's middags tot ont ploffing worden gebracht. Het is druk op de dijk in de polder. Een handige ijsverkoper ziet daar wel brood in. Hij wordt echter door de poli tie weggestuurd. De toeschouwers wachten op sensatie. En dat valt enorm tegen. Twee bescheiden plofjes en wat opspattend zand. Breskens kan weer iets geruster slapen. Tot een volgende bom wordt gevonden. Met de klok mee: Jeroen de Zeeuw verlaat zijn huis, dat door de politie wordt verzegeld. De EOD graaft bij de oude remise een bom uit, die zo stabiel mogelijk in de vrachtwagen wordt gelegd (foto's Wim Kooyman). Brandweermannen houden hun oren dicht als de explosieven tot ontploffing worden gebracht (foto Willem Woznitza). i M8 gelouen - helpen - houwen zonder evenwicht valt de wereld stil Evenwicht tussen mens en natuur is onmisbaar voor het voortbestaan van al het leven op onze planeet. Maar de laatste honderd jaar is de balans wreed verstoord. Greenpeace doet daar wat aan. Met educatie, onderzoek, lobby en, als dat niet helpt, met actie. Steun ons en word donateur. Via giro 44 of ga naarwww.greenpeace.nl verbetert het geheugen en concentratie vermogen. Geestelijke energie door de Ginkgo Biloba boom! Goed voor het geheugen en concentratievermogen Geeft meer geestelijke energie Geeft weerstand bij stress-situaties Bevat zeer krachtige dosering van het Ginkgo Biloba extract Verrijkt met o.a. vitamine B- complex,vitamine C, magnesium, taurine, zink en tyrosine AANBIEDING VAN DE WEEK Bij aankoop van 1 verpakking Ginkgo Combi 60 tabl. 20,50) ontvangt u 1 verpakking van 30 tabl. Uw voordeel 11,95 Ginkgo Combi is een krachtige formule op natuurlijke basis die het hoofd onder steunt. Het bevat een uitgebalanceerde combinatie van ingrediënten die geheugen en concentratie bevorderen, de weerstand bij stress-situaties verhogen en meer gees telijke energie geven. Ginkgo Biloba Hoofdbestanddeel van Ginkgo Combi is hel extract van de bladeren van de Aziatische ginkgo biloba boom. Ginkgo biloba heeft een opmerkelijke invloed op het geheugen en concentratievermogen. De bladeren bevatten een bijzondere groep van biofla- vonoïden die de bloedvaten in het hoofd soepel en elastisch houden. Hierdoor worden de hersenen goed van zuurstof en voedingsstoffen worden voorzien. Dit verbetert het geheugen, concentratiever mogen en reactiesnelheid. Bovendien beschermt het tegen ouder- domsverschijnselen. Voor meer informatie kijk op www.ginkgocombi.nl De kortingsbon kunt u inleveren bij: ledereen is het er over eens dat kinderen moeten opgroeien in een ueilige omgeving. Daarom steunt Kerkinactie jaarlijks meer dan 150 projecten voor Kinderen in de Knel. Jawel. Lepra is een ziekte die onherstelbare zenuw beschadigingen kan veroorzaken waardoor men levenslang risico loopt op ernstige verminkingen. Met medicijnen kan de bacterie uitgeschakeld wor den, maar eenmaal aangetaste zenuwen genezen niet meer. Patiënten moeten vaak verder zonder tenen, vingers of gezichtsvermogen. Soms moet een onderbeen worden geamputeerd. Een been prothese kost circa 50 euro inclusief fysiotherapie. Wilt u het hele verhaal? Wij informeren u graag nader. Kijk op www.leprastichting.nl Postbus 95005, 1090 HA Amsterdam stichting Tel. 020 - 59 50 500 Giro 50 500 -su Hou mevrouw Blom af en toe gezelschap. Ze heeft dementie en kan niet meer alleen zijn. Dan kan haar man Piet een avond klaverjassen. Kijk op www.handjehelpen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34