PZ Renesse heeft nieuwe impuls nodig Dat beeldje is van plastic, mevrouw Albanese natuurgidsen leren de kneepjes We steken ook energie in huisbeveiliging. Poortambacht lastig bereikbaar door asfaltering kruispunt Overdekte plaza, verplaatsing disco's en meer muziek 'ietspad door woongebied [ladgestreken Zorgen in Zelzate na moorden Dow hergebruikt afvalwater Mercedes gestolen in Bruinisse Man gewond bij bedrijfsongeval u «vv.pzc.nl #jl:redactie@ pzc.nl postbus 314460 AA Goes jvertentie-exploitatie: Joord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; .euws-Vlaanderen: 0114-372770; Ijlionaal: 020-4562500. jjisdag 11 april 2006 editie Schouwen-Duiveland b; Piet Kleemans BEN'ESSE - Renesse is niet meer van deze tijd en daar moet hoognodig verandering in ko nen, Dat is de boodschap van p, Niemantsverdriet aan het dros van de politiek en onder- leinend Renesse. Niemantsver- t lanceert ambitieuze plan- in voor de badplaats. Eén van di opvallendste ideeën is die de overkapping van een lein gedeelte van het centrum. Imantsverdriet is geen politi cs en wil dat ook niet worden, saar hij voelt zich wel zeer be rokken bij het wel en wee van Ichouwen-Duiveland in het al- smeen en Westerschouwen - mar zijn moeder vroeger burge- scester was - in het bijzonder, üemantsverdriet balde zijn reativiteit samen in een plan at als titel Geef Renesse een impuls meekreeg. Uit gangspunt voor Niemantsver- Ünet is dat het roer om moet, d saai' dat dat niet al te veel mag osten. Hoeft ook niet, denkt ;teij lij. Als je het maar slim aan jakt. Hij doet de suggestie om j ron klein stukje van het cen- nni van de badplaats te over- appen. Dat is volgens üemantsverdriet technisch ed mogelijk en als je ge- mik maakt van afgedankte kas- cj|. sen financieel ook haalbaar. En ét biedt in zijn visie ongekende nogelijkheden: 'Een overkapt ïjnkelcentrum waar de slui- ingstijd niet per se 18.00 uur te zijn, een locatie waar men het hele jaar door een gezel- ige, veilige sfeer kan proeven.' Wei' breekt Niemantsverdriet lans voor het doortrekken ande stoomtramlijn vanuit het IENESSE - Het fietspad door iet vroongebied tussen Renesse n Haamstede nadert zijn vol- In het binnenmeer in De Schelphoek doen de natuurgidsen in spe ervaring op met waterexperimenten, oöiing. Momenteel wordt hard trammuseum in Ouddorp naar Renesse. Met opstappunten in zowel Scharendijke als Renesse. Dat maakt het voor bewoners van vakantiepark Port Zélande aantrekkelijker om 'een dagje Renesse' te doen. Meer amusement zou in de ogen van Niemantsverdriet kunnen bijdragen aan de levendigheid in Renesse. Net als markten, mu zikale evenementen en mode shows. Ook pleit de plannenma ker voor verplaatsing van de ker mis en een aantal discotheken naar de omgeving van Lage- zoom en transferium. De hore- ca-sluiti.ngstijden kunnen' wat Niemantsverdriet betreft met en kele uren worden verlaat en ver der vindt hij dat er meer werk gemaakt moet worden van ver voer en begeleiding van stap pers terug naar de camping. Noodzaak Voorzitter van de Stichting Ont wikkeling Recreatie (SOR) H. van Oost is blij met de ideeën van Niemantsverdriet. „Alle ideeën zijn welkom. Iedereen is er hier van overtuigd dat er iets moet gebeuren om de toerist weer naar Schouwen-Duiveland te lokken." Van Oost is met na me gecharmeerd van het idee om een deel van het Renesser centrum te overdekken. Een der gelijke ingreep zou volgens hem zeker meerwaarde bieden, net foto Dirk-Jan Gjeltema ewcrkt om de laatste plooien lad te strijken. lat gladstrijken kan volgens én F. Lindenberg van de afde- ing infrastructuur van de pro- incie Zeeland bijna letterlijk ipgevat worden. „Bij de aanleg 'anhet fietspad zijn wat foutjes jemaakt. Het was niet overal zo bedoeld was en daarom rordthet pad hier en daar voor- ien van een extra laagje gra- ux," Gralux is een verhardings- lateriaal. I; van Oost van de gebiedscom- nissie Schouwen-West vroeg tij- lens de laatste vergadering van Ie gebiedscommissie aandacht wde constructie van het fiets- ad en de veekerende roosters ie volgens sommige omwonen- len gevaar zouden kunnen ople gen. Van Oost: „Mijn angst is het pad bij regen zacht fordt, waardoor voren ont- laan, Er is mij verzekerd dat laai'geen sprake van is, maar ik wel van plan de vinger aan )ols te houden. En die roos- ers.tja. Voor volwassen fietsers ze mij niet gevaarlijk, naar met een kinderfietsje zou e er kunnen vallen. Maar ik 'enk dat je zo'n rooster nooit procent veilig kunt krij- en." door Melita Lanting SEROOSKERKE (S) - Albanese studenten zijn zondag neerge streken in natuurgebied De Schelphoek bij Serooskerke. De achttien jongeren volgen in Zee land een training om in Tirana natuurexcursies te geven. Giste ren kregen ze praktijkles van medewerkers van stichting IVN (Instituut voor Natuurbescher mingseducatie) over hoe kinde ren 'op eenvoudige wijze proef jes kunnen doen in de natuur.' De zon breekt door op het moment dat de Albanese stu denten de deur van het veldstu diecentrum midden in het na tuurgebied uitstappen. Dat zonnetje maakt het een beetje aangenamer, want verder is het nog behoorlijk fris, vinden Meri ta, Ira, Lura en Ani. „Is het hier altijd zo koud?", willen ze we ten. Ira, Lura en Ani maken deel uit van een groep aanstormende natuurgidsen in Albanië. Ze worden vrijwilliger bij het Eden-centre in Tirana, een soort milieu-edueatiecentrum. Merita werkt al bij het centrum, dat overigens nog helemaal in ont wikkeling is want zaken als na tuurexcursies organiseren en voorlichting geven staan nog in de kinderschoenen in Albanië. „We hebben erg weinig praktijk ervaring", vertelt Merita. „We hebben vooral theoretische colle ges gehad tot nu toe." Om die kennis op te vijzelen, gaan de studenten zelf de proe ven doen. Met een grondboor worden monsters genomen van de bodem. Als de boor dieper gaat, kun je goed zien hoe de structuur van de bodem veran derd. Eerst een rijke humuslaag, en op 1,20 meter zit turf. Het viertal begint direct in rap Alba nees met elkaar te overleggen wat ze hier thuis mee kunnen. „Bij ons is de grond heel rotsach- tig", zegt Lura. Ze voelt met haar vinger aan de klei. „Het plakt." Rolletje Jet Remijn (IVN) laat de groep hele eenvoudige manieren zien om te bepalen of iets leem, klei of zand is. Ze maakt een rolletje van een grondmonster. Het rolle tje scheurt éen beetje. „Dan is het leem met zand", legt ze uit. „Dit is heel goed om thuis te oe fenen", zegt Ira. Ze is erg en thousiast over de praktijktes ten. „Zo kunnen we de kinderen goed laten zien hoe de grond is samengesteld." Merita vertelt dat het Eden-cen tre van plan is om zomerscholen voor kinderen te organiseren in Tirana. „Dan kunnen we deze proeven goed gebruiken." Het volgende project waarbij de studenten gaan kijken, bestaat uit testjes met water. In het bin nenmeer in De Schelphoek wordt gemeten hoe helder het water is door een helderheidsme ter naar de bodem te laten zak ken. „Wij hebben ook zo'n ding", vertelt Merita. „Gekre gen van de IVN." Het contact met de IVN is tot stand gekomen via Milieu- kontakt Oost-Europa. Vorig jaar is IVN-medewerkster Rita de Ligt in Albanië geweest om een eerste cursus te geven. Deze week in Zeeland is daar het ver volg op. Goed gevoel De vier vrouwen zijn na één dag al erg enthousiast over alles wat ze hier zien en wat ze straks in Tirana in de praktijk gaan bren gen. „Natuur geeft een goed ge voel", zegt Ira. „En het werk is een goed alternatief voor koffie drinken in een barretje." De stu denten gaan vandaag de Ooster- schelde op en komen later deze week nog in Vlissingen bij de Hogeschool Zeeland. door Wendy de Jong MIDDELBURG - Hoopvolle ge zichten tijdens de opnames van Tussen Kunst Kitsch in het (Advertentie) Nuon alarmsysteem tegen inbraak, brand en lekkage •Draadloos Ervaren monteurs zorgen voor installatie en onderhoud Aansluiting op alarmcentrale Advies aan Ihuis Maak een afspraak op www.nuon.nl of bel gratis 0800 20 21. stadhuis in Middelburg. „Wie weet wat ik bij me heb aan waarde", zegt één van de bezoe kers. Dertien experts zitten maandag middag ldaar om de objecten van ruim negenhonderd bezoe kers te taxeren. J. Polak is des kundig op het gebied van niet-westerse kunst. Een bezoek ster zet een groot houten beeld bij hem op tafel. Hij draait het object rond en Mjkt er bedenke lijk naar. „Dit beeld is afkom stig uit China. Het bestaat uit zwaar hout en dateert van rond 1900. Dit soort beelden werden gemaakt voor( taoïsten, maar ook voor toeristen. Ik schat de waarde op zo'n vierhonderd eu ro. Erg leuk." M. Jongbloed uit Antwerpen blijkt een speciaal schilderij in haar bezit te hebben. De gepor tretteerde is waarschijnlijk één van haar voorouders. „Ik was erg benieuwd naar die persoon omdat mijn dochter Elizabeth erop lijkt", aldus Jongbloed. De waarde van het doek wordt ge schat op zo'n zesduizend a acht duizend euro. Gerestaureerd zou het doek zelfs uitkomen op zo'n twaalfduizend euro. „De lijst en de signatuur zijn origi neel, maar ze konden me niet vertellen wie het schilderij heeft gemaakt", zegt Jongbloed. Maar lang niet iedereen heeft waardevolle spullen meege bracht. Expert F. Leidelmeijer moet een bezoekster al gelijk ontmoedigen als ze een beeldje uit de beschermende verpak- T.M 2e PAASDAG RUIM 140 OCCASIONS s-Heer Arendskerke als het doortrekken van de stoomtram van Oucldorp naar Renesse. Ondernemers moeten continu investeren in vernieu wing en kwaliteitsverbetering, meent Van Oost. Ook als dat be tekent dat het voor de gasten duurder wordt.. „Mensen willen kwaliteit, en daar hebben ze best wat voor over. Audi \.J Nijverheidsstraat 30 www.opeldelaat.nl www.autoshak.nl ZELZATE - Politiek Zelzate maakt zich ernstig zorgen over het aantal moorden dat de afgelopen paar jaar in de kanaalgemeente werd gepleegd. Vorige week bracht een vrouw in een appartement aan het Europaplein haar vier jarig zoontje om het leven. Ze verdronk hem in bad. Haar poging om zelfmoord te plegen, mislukte. Ze is inmiddels overgebracht naar de gevangenis. De afgelopen vier jaar werden ook vijf andere moorden gepleegd. Plet bezorgde de grensgemeente de bijnaam 'moordstad'. Voorzitter M. Acke van de CD&V-fractie (christen-democraten) in de Zelzaatse gemeenteraad zoekt de oorzaak in de al te Mant- vriendelijke sociale voorzieningen, die het plaatselijke OCMW (een tegenhanger van de Nederlandse sociale dienst) biedt. Dat beleid wreekt zich, meent Acke. Hij wijst ook op de ingrijpende veranderingen die Zelzate de afgelopen decennia doormaakte, zoals de verlegging en verbreding van het Kanaal Gent-Terneuzen en de aanleg van de Expresweg en de Kennedylaan. Die leidden tot sloop van een deel van het woningbestand, dat ruim schoots werd gecompenseerd door nieuwbouw in de socia le sector. Volgens Acke oefent dat goedkope woningbe stand een grote aantrekkingskracht uit op mensen uit de rest van Vlaanderen. Acke vraagt zich af of Zelzate de ver antwoordelijkheid voor de sociale opvang van de hele re gio moet blijven dragen. OCMW-voorzitter F. De Vilder wees al eerder op de problematiek, die volgens hem wordt veroorzaakt door verzakende buurgemeenten. TERNEUZEN - Vanaf volgend jaar levert Evides Indus triewater jaarlijks zo'n vijf miljoen kubieke meter gezui verd huishoudelijk afvalwater aan chemieconcern Dow Benelux. Evides betrekt het afvalwater bij Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Gisteren werd de overeenkomst ge tekend tussen Waterschap Zeeuws-Vlaanderen en Evides. De overeenkomst loopt tot eind 2020. Dijkgraaf W-. de Graaf sprak van een unieke overeenkomst, waarmee Zeeuws-Vlaanderen volgens hem voorop loopt. De vijf miljoen kubieke meter afvalwater is het maximum dat het waterschap kan leveren. Het heeft volgens directeur H. de Kraa van Evides geen enkele zin om meer bedrijven te interesseren voor het afnemen van huishoudelijk afval water. „Dow neemt alles af wat wij kunnen leveren." BRUINISSE - Vanaf een parkeerterrein aan de Hooger- werfsweg in Bruinisse is vannacht een drie jaar oude Mer cedes gestolen. Het gaat om een Mercedes 220, type Avant Garde, in de Meur zilvergrijs. De waarde van de auto be draagt enkele tienduizenden euro's. De diefstal is ge pleegd tussen zondagavond half elf en gisterochtend half negen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Asfalteringswerk- zaamheden hebben gisteren ge zorgd voor overlast in de Zierik- zeese wijk Poortambacht. Dooi de gelijktijdige reconstructie van twee kruispunten kon het verkeer vooral 's ochtends enige tijd lastig de wijk uit of in. De kruispunten van de Grevelin- genstraat met de Scheldestraat en van de Haringvlietstraat met de Oester- en Volkerakstraat worden van een nieuwe asfalt- laag voorzien. De bedoeling was dat tijdens de werkzaamheden steeds één van de twee kruis punten zou openblijven, al dus gemeentelijk toezichthou der A. Monteban, zodat het ver keer altijd de wijk in en uit kon. Dat bleek gisteren in de prak tijk echter niet altijd op te gaan, waardoor de woonwijk werd ge confronteerd met automobilis ten zoekend naar een doorgang de wijk uit of in. Monteban: „Er kan best een mo ment zijn geweest waarop beide kruispunten even tegelijk waren geblokkeerd/Dat kan als er aan de weg wordt gewerkt. Maar dat is dan ook maar eventjes en ik hoop dan altijd maar dat de mensen daar begrip voor heb ben. Ik wist van tevoren dat het lastig zou worden om de ver keersstroom vlekkeloos te rege len. Maar een andere oplossing is er niet in dit geval." Volgens Monteban is afgesproken dat de walsen en vrachtwagens opzij gaan, mochten ambulance of brandweer de wijk in willen. Ook vandaag moet het door gaand verkeer nog rekening hou den met hinder in de wijk door asfalteringswerk aan beide kruispunten. Morgen is de rotonde in de' Scheldestraat en de Laan van Saint Hilaire aangelegd aan de beurt. De fietsbaan wordt voor zien van een rode deMaag. De werkzaamheden worden in twee ën geknipt, waardoor 's och tends de Scheldestraat wordt af gesloten en na het middaguur de kant van de Weststraat. Het verkeer wordt met stoplichten via de dan beschikbare rijrich ting geleid. BRESKENS - Een 55-jarige man uit Terneuzen is gisteroch tend na een bedrijfsongeval in Breskens' ernstig gewond afge voerd naar het ziekenhuis. Het ongeval gebeurde even voor half acht in de Westlandstraat. De man viel bij het uitladen van een bouwlift tien meter naar be neden. Hij liep hoofd- en ruglet sel op. De arbeidsinspectie is in kennis gesteld van het ongeval. zeeuwse almanak Naar wens Drukte in het stadhuis van Middelburg tijdens de opnames van het tv-programma Tussen Kunst Kitsch. foto Lex de Meester king' rolt. „Dat is van plastic, mevrouw." Wanneer de opnames van Tus sen Kunst Kitsch worden uit gezonden, is nog niet hekend. Het was allemaal precies zo als het had moeten zijn. De viering van vijftig jaar huwe lijksgeluk temidden van fami lie, vrienden en bekenden van dat Vlissingse paar. Zij recipieerden tot ieders voldoe ning in een gastvrij hotel in de Schouwse Westhoek. Toen de gasten afscheid namen om huiswaarts te ke ren, mocht het gouden paar zich terugtrekken in de bruidssuite. Prettig nabij voor wat welkome verpozing na een mooie maar vermoeien de dag. De verpozing was van korte duur. Even later die nacht meldde de Vlissinger zich bij de receptie. Of er nog een an dere kamer was die ze ter stond konden betrekken. Bezorgd informeerde de re ceptionist of er iets dan niet naar ivens ivas. Hij had de vraag niet lastiger kunnen for muleren. Ze waren immers door het bed gezakt:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31