Ruimere geluidzone Sloe bepleit PZC Albanese natuurgidsen leren de kneepjes Er is méér dan alleen voetbal en muziek LaBan Aalscholver Krammer Volkerak eet meer dan alleen paling Aantal treinreizigers station Arnemuiden nog aan zuinige kant Bedrijven Sloegebied krijgen meer uitbreidingskansen met ruimere geluidsgrenzen Diefstal uit auto 13 Dow hergebruikt afvalwater Vrachtwagen botst met auto Drugsverkoop aan 16-jarige beboet Mercedes gestolen in Bruinisse Hnnr Harmen van der Werf fflEUWDORP - Het bedrijfsle ven in het Sloegebied moet meer lucht krijgen om uit te kunnen breiden. Om dat voor elkaar te krijgen is de gemeente Borsele van plan de geluidzone rond het haven- en industriegebied uit te breiden, wat dorpen rond Vlis- singen-Oosl, met. name Borssele eu Nieuwdorp in de gemeente Borsele, raakt. |e verruiming van de geluidzo- agenda [STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, ;9,00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver- 'iiop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; ;Uet Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling doorSjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 1645-17.45 uur: bewegen voor Astma ên CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo- ga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: IWelfarewerk; KRUININGEIM - Ons Dorpshuis, i-3.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 113.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: I Aquajogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- bics; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; ilMOuur: Welfarewerk; Mei'Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 |uur Biljarten. Advertentie PARFUMERIE- Trclpunl der wereldmerken MIDDELBURG KOUDEKERKE - Uit een auto lie geparkeerd stond aan de jïulpstraat in Koudekerke is bij een inbraak een zakcomputer met navigatiesysteem weggeno men. |e inbraak vond plaats tussen zondagavond negen uur en maandagochtend half negen. De waarde van de apparatuur be draagt honderden euro's. ne is nodig om zowel de vesti ging van nieuwe bedrijven als de uitbreiding van activiteiten van bestaande bedrijven moge lijk te maken. Het gevolg zal zijn dat meer bewoners in dor pen in de omgeving van het Sloe-, gebied in theorie 'last' zullen hebben van haven- en indus triële activiteiten. Vandaar dat de provincie september vorig jaar al hogere grenswaarden voor woningen in Nieuwdorp, Borssele en bij Nieuw- en Sint- Joosland heeft vastgesteld. Die huizen - 284 in totaal, waarvan de meeste in Borsele - zullen be- door Melita Lanting SEROOSKERKE (S) - Albanese studenten zijn zondag neerge streken in natuurgebied De Schelphoek bij Serooskerke. De achttien jongeren volgen in Zee land een training om in Tirana natuurexcursies te geven. Giste ren kregen ze praktijkles van medewerkers van stichting IVN over hoe kinderen 'op eenvoudi ge wijze proefjes kunnen doen in de natuur.' De zon breekt door op het mo ment dat de Albanese studenten de deur van het veldstudiecen trum midden in het natuurge bied uitstappen. Dat zonnetje maakt het een beetje aangena mer, want verder is het nog be hoorlijk fris, vinden Merita, Ira, Lura en Ani. „Is het hier altijd zo koud?", willen ze weten. Ira, Lura en Ani maken deel uit van een groep aanstormende na- tuurgidsen in Albanië. Ze Wor den vrijwilliger bij het Eden-centre in Tirana, een soort ter geïsoleerd worden. Het vast stellen van de hogere grenswaar den van de woningen was één van de vele stappen op weg naar verruiming van de Sloegebied- geluidzone. Inspraak De gemeente Borsele heeft on langs een volgende stap gezet. Zij heeft een voorontwerp-be stemmingsplan 'herziening ge luidzone Sloegebied' in de in spraak gebracht. Tot en met 8 mei ligt dit ter inzage in het Bor- selse gemeentehuis in Heinkens- zand. Vanavond is er vanaf acht milieu-educatiecentrum. Merita werkt al bij het centrum, dat overigens nog helemaal in ont wikkeling is want zaken als na tuurexcursies organiseren en voorlichting geven staan nog in de kinderschoenen in Albanië. „We hebben erg weinig praktijk ervaring", vertelt Merita. „We hebben vooral theoretische colle ges gehad, tot nu toe." Om die kennis op te vijzelen, gaan de studenten zelf de proe ven doen. Met een grondboor worden monsters genomen van de bodem. Als de boor dieper gaat, kun je goed zien hoe de structuur van de bodem veran derd. Eerst een rijke humuslaag, en op 1,20 nieter zit turf. .Het viertal begint direct in rap Alba nees met elkaar te overleggen wat ze hier thuis mee kunnen. „Bij ons is de grond heel rotsach tig", zegt Lura. Ze voelt met haar vinger aan de klei. „Het plakt." Jet Remijn (IVN) laat de groep uur een bijeenkomst over in ver enigingsgebouw Ammekore in Nieuwdorp. Of er veel inspraakreacties zul len komen, laat staan bezwaren, is nog niet duidelijk. Op de vast stelling van de hogere grens waarden voor 284 huizen in de buurt van het Sloegebied zijn slechts drie of vier afwijzende reacties binnengekomen, vertelt een ambtenaar van de gemeente Borsele. „Maar", zegt hij, „één bezwaarmaker is voldoende." De gemeenteraad moet zich ook nog uitspreken over het - wat dan heet - ontwerp-bestem- hele eenvoudige manieren zien om te bepalen of iets leem, klei of zand is. Ze maakt een rolletje van een grondmonster. Het rolle tje scheurt een beetje. „Dan is het leem met zand", legt ze uit. „Dit is heel goed om thuis te oe fenen", zegt Ira. Ze is erg en thousiast over de praktijktes- mingsplan waarin de inspraak is verwerkt. Het merendeel van de bewoners van Nieuwdorp en Borssele ac cepteert dat activiteiten in het Sloegebied overlast kunnen ver oorzaken, zo bleek vorig jaar op informatiebijeenkomsten over isolatiemaatregelen aan wonin gen. Gevoeliger ligt in elk geval bij de dorpsraden van Nieuw dorp en 's-Heerenhoek dat de ge meente Borsele van plan is tus sen beide dorpen een nieuw be drijventerrein toe te staan, Sloepoort. De provinciale com missie omgevingsbeleid buigt ten. „Zo kunnen we de kinderen goed laten zien hoe de grond is samengesteld." Merita vertelt dat het Eden-cen- tre van plan is om zomerscholen voor kinderen te organiseren in Tirana. „Dan kunnen we deze proeven goed gebruiken." Het volgende project waarbij de zich daar binnenkort over. De dorpsraden grijpen dat aan om hun bezwaren nog eens kenbaar te maken tegen het Sloepoort, waarmee volgens hen het Sloege bied buiten de huidige begren zing komt. De bewonersorganisaties hopen bij de provincie te kunnen berei ken dat er strenge eisen worden gesteld aan de te vestigen bedrij ven om de hinder zoveel moge lijk te beperken. De dorpsraad Nieuwdorp. blijft overigens van mening dat 'het terrein voor Sloepoort een betere invulling kan krijgen'. studenten gaan kijken, bestaat uit testjes met water. In het bin nenmeer in De Schelphoek wordt gemeten hoe helder het water is door een helderheidsme ter naar de bodem te laten zak ken. „Wij hebben ook zo'n ding", vertelt Merita. „Gekre gen van de IVN." Het contact met de IVN is tot stand gekomen via Milieu- kontakt Oost-Europa. Vorig jaar is medewerkster Rita de Ligt in Albanië geweest om een cursus te geven, Deze week in Zeeland is daar het vervolg op. Goed gevoel De vier vrouwen zijn na één dag al erg enthousiast over alles wat ze hier zien en wat ze straks in Tirana in de praktijk gaan bren gen. „Natuur geeft een goed ge voel", zegt Ira. „En het werk is een goed alternatief voor koffie drinken in een barretje." De stu denten gaan vandaag cle Ooster- schelde op en komen later deze week nog in Vlissingen bij de Hogeschool Zeeland. door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te zette maandag kritische kant tekeningen bij een vergunning die beroepsvissers in staat stelt paling met fuiken te vangen op het Krammer Volkerak en het Zoommeer. Een vijftal beroepsvissers, vere nigd in Vereniging Beroepsvis sers op het Zoommeer, wil dit jaar enkele duizenden fuiken in het Krammer Volkerak en het Zoommeer zetten om paling te kunnen vangen. De Stichting Faunabescherming is fel gekant tegen de visserij. Volgens de natuurorganisatie had het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Voedsel kwaliteit (LNV) beter moeten onderzoeken wat de milieugevol gen zijn van de visserij voor het natuur- en vogelrichtlij ngebied Krammer Volkerak en het Zoom meer. De palingvissers krijgen elk jaar een ontheffing van het visverbod in de Natuurbescher mingswet. Staatsraad P. van Buuren zette tijdens de spoedprocedure vraagtekens bij de ontheffing. De staatsraad zei dat LNV niet door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Ze hadden het al gedacht in Arnemuiden. Er stappen daar veel meer men sen in en uit de trein dan de Ne derlandse Spoorwegen zeggen. „We komen ongeveer dertig pro cent hoger uit dan de tellingen van de NS", zegt C. d'Huy van de wijkbeheergroep Arnemui den. De NS vinden de 330 reizi gers die dagelijks op de trein stappen te weinig. Het aantal wordt gebruikt als argument om het station te sluiten. Vrijwilligers telden vorige week op drie dagen achtereenvolgens 434, 412 en 446 reizigers. Voor de verkiezingen had de politieke partij Middellxirg Transparant diepgaand heeft onderzocht hoe het met de palingstand in het Krammer Volkerak en het Zoom meer zit. Immers, vogels, zoals de aalscholver eten' paling en bij een dalende palingstand kun nen vogels te lijden krijgen. De palingstand komt de laatste ja ren als gevolg van overbevis- sing, zoals op glasaal, steeds ver der onder druk te staan. De woordvoerder van het minis terie zei dat de achteruitgang van de paling niet zozeer een Ne derlands als wel een Europees probleem is. Volgens de woord voerder is de Europese Unie druk bezig met het opzetten van een beheersbeleid voor paling. „Juist de palingvissers willen dat er een beheersbeleid komt om te voorkomen dat de paling geheel verdwijnt. We willen niet op dat beleid vooruitlopen. Bo vendien eten aalscholvers niet alleen paling; zij eten alles wat zwemt en door hun keel past", zei de woordvoerder van LNV. Als de Raad van State de onthef fing weigert kunnen de vissers niet het de beschermde delen (ongeveer 6500 hectare) van het natuurgebied vissen. Uitspraak volgt binnen enkele weken. er 459 op een dag geturfd. De cij fers van de wijkbeheergroep ko men overeen met de tellingen op de stations van Kapelle en Krab- bendijke. „Het zou ook gek zijn als wij daar ineens vanaf zou den wijken", vindt D'Huy. Het aantal Arnemuidenaren dat gebruik maakt van de trein is sterk afhankelijk van het weer. „Vooral in de richting Middel burg en Vlissingen. Als het hard regent of als het heel erg koud is, gaan er meer mensen met de trein. Als het mooi weer is, gaan ze met de fiets. Het was vorige week de hele week redelijk weer. Dus onze aantallen zitten, denk ik, aan de zuinige kant." pagina 15 analyse (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl T-mail: web@pzc.nl In het binnenmeer in De Schelphoek doen de natuurgidsen in spe er varing op met waterexperimenten. foto Dirk-Jan Gjeltema dinsdag 11 april 2006 Niet alleen attributen van de Thoolse voetbalhistorie worden in De Meestof getoond maar ook van het Nederlands elftal. door Cornelleke Blok SINT-ANNALAND - Streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland is dit jaar, net als de rest van het dorp, in de ban van de festiviteiten rond het jubileum van voetbalvereniging WHS en muziek vereniging Accelerando. Een hele zaal is ingericht met attributen van de twee verenigingen. Maar, verzekert beheers ter Wil Nelisse, ook voor mensen van buiten het dorp is er genoeg te zien en te doen. Tweehonderd bezoekers waren er zater dag in de Meestoof. „Maar ja, het was museumweekend, dan is het altijd feest", relativeert Nelisse. Het was te vens de opening van het nieuwe seizoen voor de Meestoof. „In de winter zijn we niet open, want dan hebben we het heel druk om alles op te bouwen." Elk jaar heeft de Meestoof, dat sinds 1973 bestaat, een aantal nieuwe ten toonstellingen. Dit jaar staat het groot ste gedeelte daarvan in het teken van voetbalvereniging WHS en muziekvere niging Accelerando. De verenigingen be staan respectievelijk 75 en 125 jaar. Be gin juli staat Sint-Annaland daarom bol van de festiviteiten. Nelisse; „De verenigingen hebben ons gevraagd of ze bij ons een expositie ruimte mochten gebruiken, om hun at tributen te laten zien." Daar is ruim schoots gehoor aan gegeven: het mu seum heeft een compleet ingerichte voet- bal- en muziekzaal. De groen-wit gekleurde vitrines staan vol met herinneringen aan de geschiede nis van de oudste voetbalclub van het eiland Tholen. Mascottes, wedstrijd kaarten, foto's, krantenknipsels en een wilgentak met een stuk of acht genera ties voetbalschoenen. „Je voetbalschoe nen in de wilgen hangen, dat moet het voorstellen", verduidelijkt Nelisse. In de zaal ligt ook een gedeelte van de collectie van Matty Verkamman, de ini- titiatiefnemer voor het voetbalmuseum in Middelburg. Nelisse: „We hebben een voetbalshirt van Frank de Boer en een bal waarmee Marco van Basten tijdens het WK in 1988 een doelpunt maakte." Een foto uit 1931 van de Voorstraat in Sint-Annaland is achterin de zaal le vensgroot afgebeeld. Op de voorgrond staat een muziektent, waar Acceleran do in optrad. „Het vaandel heb.ben we zaterdagochtend nog opgehangen. Dat is gerestaureerd. Poëzie Maar: dit seizoen biedt de Meestoof méér dan muziek en voetbal alleen. „De tentoonstelling over de verenigingen spreekt mensen uit het dorp natuurlijk heel erg aan, maar we wilden ook iets anders hebben voor mensen die niet uit Sint-Annaland komen."' De vrijwilligers van de Meestoof heb ben daarom een zaal ingericht met poë ziealbums. 'Rozen verwelken, schepen vergaan, maar onze vriendschap blijft altijd bestaan'. Het traditionele versje prijkt op een oud schoolbord in de roze zaal. „We hebben het heel romantisch gemaakt hier", vertelt Nelisse trots. Er zijn bijna honderd albums. Ze staan in vitrinekasten tussen de poppen, kin derwagens en vulpennen. Het oudste poëziealbum komt uit 1772. „Toen heet te het een album amicorum. In die tijd foto Willem Mieras hadden alleen studenten poëziealbums. Sommigen zijn in het Latijn geschre ven. De versjes zijn erg leuk om te le zen: het liefst zou ik alle bladzijden openleggen." Elke kast heeft poëziealbums uit een be paalde periode. „Tot de jaren zestig zie je niet zoveel verschil hoor, maar daar na worden de albums wat minder tradi tioneel. Mensen gingen toen ook zelf versjes verzinnen." De collectie eindigt met de vriendschapsboekjes van riu, met paarden en K3 De Thoolse stijlkamer, het winkeltje en het arbeiderskamertje zijn permanente bezienswaardigheden in de Meestoof. „Maar we proberen elk jaar wat dingen aan te passen." Zo is er dit jaar een col lectie van de in Sint-Annaland geboren kunstenaar Chris Lanooy te zien. Ook prijkt er een collectie oude fietsen. Nelisse is trots op 'haar' museum. „Het is in de loop der jaren steeds verder uit gebouwd. Je kunt hier nu makkelijk een paar uur doorbrengen." De Meestoof in Sint-Annaland is op dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Groepen kunnen het museum op afspraak ook buiten ope ningstijden bezoeken. TERNEUZEN - Vanaf volgend jaar levert Evides Indus triewater jaarlijks zo'n vijf miljoen kubieke meter gezui verd huishoudelijk afvalwater aan chemieconcern Dow Benelux. Evides betrekt het afvalwater bij Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Gisteren werd de overeenkomst getekend tussen Water schap Zeeuws-Vlaanderen en Evides. De overeenkomst loopt tot eind 2020. Dijkgraaf W. de Graaf sprak van een unieke overeenkomst, waarmee Zeeuws-Vlaanderen vol gens hem voorop loopt. De vijf miljoen kubieke meter af valwater is het maximum dat het waterschap kan leve ren. Het heeft volgens directeur H. de Kraa van Evides geen enkele zin om meer bedrijven te interesseren voor het afnemen van huishoudelijk afvalwater. „Dow neemt alles af wat wij kunnen leveren. GOES - Op de kruising van de 's-Heer Elsdorpweg en het Oranjepad in Goes heeft maandagochtend rond half twaalf een aanrijding plaatsgevonden tussen een vracht wagen en een personenauto. De vrachtwagen reed vanuit de 's-Heer Elsdorpweg de kruising met het Oranjepad over en zag daarbij een perso nenauto over het hoofd. De personenauto werd bestuurd door een 24-jarige vrouw uit 's-Gravenpolder. De auto raakte rondom beschadigd, de vrachtwagen had lichte schade aan de voorzijde. Tegen de chauffeur van de vrachtwagen wordt proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Een 46-jarige eigenaar van een Vlissing- se koffieshop is gisteren in Middelburg voor de verkoop van softdrugs aan een minderjarige conform de eis veroor deeld tot 450 euro boete. De medewerkster van de koffie shop, een 38-jarige vrouw uit Vlissingen, kreeg bij ver stek dezelfde boete van 450 euro opgelegd. Politierechter I. Woltring vond bewezen dat de medewerk ster een gripzakje met 0,8 gram hennep aan de zestienjari ge jongen had verkocht. De (te) jonge klant zou daarvoor tien euro hebben betaald, maar dat bedrag kwam bij raadsman E. Smit ongeloofwaardig over. De strafpleiter meende dat zijn cliënten op basis van één verklaring van de jongen niet veroordeeld konden worden. Verder wees Smit op de tegenstrijdige verklaringen van twee andere jongens. Ook het technisch onderzoek van de politie vond de verdediging beneden peil. „Bij mijn weten heb ik nog nooit wiet aan jongens van vijftien, zestien jaar, verkocht", wilde de Vlissinger nog kwijt. De politierechter vond het bewijs overtuigend genoeg om tot een veroordeling te komen. De raadsman kondigde gis teren aan dat zijn cliënten tegen de uitspraak in hoger be roep gaan bij het Gerechtshof in Den Haag'. BRUINISSE - Vanaf een parkeerterrein aan de Hooger- werfsweg in Bruinisse is vannacht een drie jaar oude Mer cedes gestolen. Het gaat om een Mercedes 220, type Avant Garde, in de kleur zilvergrijs. Het kenteken van de auto is EUFS256. De waarde van de auto bedraagt enkele tienduizenden eu ro's. De diefstal is gepleegd tussen zondagavond half elf en gisterochtend half negen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29