Penny vertelt over zwaluwwereld Dit landt was soo vruchtbaer als eenich landt in Zeelandt "weerwoord BEHSHi Een natte april hebben de boeren hun wil; een droge april is niet der boeren wil Volgens Madeleine de Kam was zijn naam niet bijzonder genoeg. Dat had ze gewoon gezegd. Maar hij had iets bedacht. Als hij nu eens Trudy Mur- re zou bellen, een afspraak maken, een mooie op dracht, een aantrekkelijke handel, haar een worst voor houden, zou Het was een heel gedoe, maar vandaag was het Laurens Dekker eindelijk gelukt.. De naam Dekker is inder daad niet om over naar huis te schrijven. Die fami lienaam komt immers over al voor. In Nederland moe ten niet minder dan 12.000 Dekker-families zijn. Vier personen per gezin, dat maakt 50.000, een Zeeuwse stad vol zogezegd. Die van Dekker wonen gelukkig goed verspreid, nergens op een kluitje, geen typisch Zeeuwse naam dus. Wel wonen er weinig lui mef de naam Dekker in Bra bant en Limburg. Daar he ten ze doorgaans Dekkers. Met de achternaam Dek kers vind je tussen de drie en vier duizend Nederlan ders. De betekenis van zijn naam wist Laurens Dekker ook wel: een beroepsnaam voor iemand die dakbedekker is, iemand die daken maakt. Van stro, riet of hout of wat dan ook. Daarom komt ook de naam Stroodekker voor. Stroosnijder is er fa milie van: een kleine hon derd families Stroosnijder wonen in Nederland, het merendeel ervan in Mid den-Zeeland. Van Dekker bestaan nog an dere varianten: Decker, Deckers, de Dekker, De Deckere o.a. Waarschijn lijk is de Zeeuwse achter naam Dek een verkorting. Zeker is dat niet. Leidek- ker(s) hoort ook bij de fami lie. Allemaal verwanten van Laurens Dekker. Die heeft met Trudy Murre een afspraak. Denkt ie en hij wacht. Tevergeefs. Ter wijl Laurens Dekker onrus tig heen en weer loopt, ziet hij een auto stoppen, een politiewagen. Bij hem of voor de buren? Op dat mo ment gaat de telefoon. Lo van Driel Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 11 april 2006 Waar komen ze vandaan, waar gaan ze naar toe, hoe weten ze welke kant ze uit moeten? Trekvogels dra gen vele geheimen met zich mee en mensen willen die graag ontrafelen. Vast staat wel dat de drang om in voor- en najaar te trekken in de genen zit. Richting en duur van de trek zijn aangeboren. Zwaluwen gaan al eind van de zo mer op weg naar hun winterkwartieren tussen de Sahara en Zuid-Afrika. Ze horen in maart bij de eerste soorten die terugkeren om te broeden. Wat hebben die kleine zwa luwen een bijzonder druk leven. Als ze niet onderweg zijn, met alle gevaren van dien, bren gen ze nageslacht voort en zijn ze bezig de jongen te voeden en klaar te stomen voor de trek. Vanaf haar toenmalige werk plek in het bezoekerscentrum Saeftinge in Emmadorp had Di- ny de Putter uitzicht op enkele fraai geboetseerde zwaluwnes ten. Ze zag het nijvere gedoe, verwonderde zich en kreeg inspi ratie daar over te schrijven. Het resultaat ligt zo'n drie jaar later voor haar. Penny de Zwa luw heet het boek voor kinderen van acht tot elf jaar. De avontu ren van Penny die samen met haar drie broertjes geboren wordt in een nest tegen de muur van een oude schuur, voor het eerst meegaat op de grote reis naar Afrika, na vele avonturen weer terugkeert op haar geboor teplek, met man Joost een nestje bouwt, vier jongen grootbrengt en zich gereed maakt voor een nieuwe reis naar Afrika. Een bijzonder boek, vindt Diny de Putter (53) zelf. Niet alleen omdat het verhaal verteld wordt vanuit de zwaluwen, maar ook omdat de jonge lezers worden meegenomen naar de wondere wereld van de trekvogels. „Jon ge kinderen worden weinig bij de natuur betrokken en als dat al gebeurt, dan is het dikwijls op een saaie manier. In boeken staan droge gegevens en dat is het dan. Ik wil op een leuke ma nier kinderen kennis bijbrengen van de vogeltrek. En het is ook een beetje een wegwijzer voor de kinderen zélf: ze speels wat gedrag en regels meegeven." Een boek met meerdere 'bood schappen' dus, zoals Diny het omschrijft. „Kennis van de na tuur en wat opvoedkundige waarden overbrengen. Veel din gen die ik via Penny aansnijd, komen ook in een mensenleven voor. Dat heb ik natuurlijk be wust gedaan." Vandaar dat vol gens haar het boek best wel aan wezig mag zijn op de basisscho len. De reacties van de jongeren die het boek - met illustraties van tekenaar Adri Karman - in middels gelezen hebben, zijn en thousiast. „Iedereen vindt het leuk. Dat klinkt misschien ver waand, maar het is gewoon zo. Het is ook best een spannend boek." Excursie Van haar vader, boerenknecht uit Axel, stak Diny veel op over het buitenleven: wat er leeft, groeit en bloeit aan dieren en planten. Langere tijd deed ze daar niet zoveel mee, totdat een excursie naar het Verdronken Land van Saeftinge haar enthou siast maakte. Ze volgde een cur sus natuurgids.(is nog altijd vrij- Illustraties Adri Karman willig gids) en werd de eerste be heerder van het bezoekerscen trum van stichting Het Zeeuwse Landschap in Emmadorp. „Een beetje een late roeping", noemt ze het. Krabbenpad Ze ging verhalen over de natuur schrijven in het tijdschrift van HZL en voor de rubriek Natuur lijk Zeeland in de PZC. Toen bleek dat er in en om het bezoe kerscentrum weinig te doen was voor de jongste kinderen, was Diny de aangewezen persoon daar verandering in te brengen. Ze zette in het verdronken land het spèelse krabbenpad op en beschreef in een mini-boekje de avonturen van Thomas de krab. De nestelende zwaluwen onder de nok van het bezoekerscen trum brachten haar op het idee voor de jeugd het zwaluwleven te beschrijven. Diny: „Door dat er zoveel zwalu wen zitten, raak je erbij betrok ken. Je ziet hoe ze aankomen, een nest bouwen, broeden, jon gen krijgen en hoe de leren vlie gen. De vogels werden bij ons ook geringd en dat heeft ook een plaats in het boek gekregen. Ik praatte vaak met vogelaar Alex Wieland en die heeft me veel ver teld over het gedrag van de zwa luwen. Het verhaal is wel vanuit mijn eigen fantasie ontstaan." Het boek heeft geruime tijd op de plank gelegen. Een uitgever vinden was een hele klus. „Ik ben niet zo bekend in dat we reldje. Als je ze benadert met een kinderboek, zitten ze daar niet op te wachten. Een reden krijg je meestal niet te horen, hooguit: 'ons genre is niet spre kende dieren'. Door een tip van George Sponselee kwam ik bij uitgever Van de Berg in Almere terecht. De uitgave is wel voor eigen rekening, maar daar ko men we wel uit." Ze is vast van plan het niet bij het ene boek te laten. „Een vol gende komt er zeker aan. Het heeft nog geen vaste vorm, mis schien wordt het iets met water. Om over Thomas de krab te schrijven was heel leuk." Inmid dels werkt Diny, woonachtig in buurtschap Driewegen bij Ter- neuzen, in deeltijd bij het mi lieu-educatiecentrum de Beve- landen in Goes en ze doet mee aan het project Verlengde Schooldag in Terneuzen. Ze kan er de verhalen die nog in haar hoofd zitten, prima in de prak tijk toetsen. Rinus Antonisse Penny de Zwaluw. De belevenis sen van een zwaluwfamilie. Door Diny de Putter. Illustra ties Adri Karman. Uitgeverij Van de Berg, Almere. Prijs 8,95 euro; 117 pagina 's. Verkrijg baar in de Zeeuwse boekhan dels. Meer informatie putter@zeelandnet.nl Hertekend detail van Scheldekaart uit het begin van de 16e eeuw illustratie Adri Karman POLDERPEIL Natuurtekenaar Adri Kar man woont in Colijnsplaat, op Noord-Beveland. Voor Buitengebied trekt hij er el ke week op uit. In deze ru briek vertelt hij in woord en beeld over de natuur in de polder. Wie de uitgave in de cul tuurhistorische reeks van de provincie, 'Versterkt Zee land' onder ogen heeft, doet op zienbarende ontdekkingen. Zo wordt daarin onder meer de aan dacht gevestigd op de vele kaste len die er in onze provincie van af de middeleeuwen aanwezig waren. Op een bijgevoegde kaart zijn plaats en naam van de bekendste weergegeven. Maar liefst achtenzestig worden er genoemd. Enkele bestaan nog steeds, zij het in een andere hoedanigheid dan versterking of verdedigings werk. Ter Hooge bij Middelburg bijvoorbeeld, of Westhove bij Domburg, Het hoge Huis bij Oud-Sabbinge, en Moermond en Haamstede op Schouwen. De kasteelheren waren machtig en onder hun bescherming groei den er nederzettingen in de buurt van de burchten. In later eeuwen verloren de kastelen door de ontwikkeling van effi ciënter wapentuig hun verdedi gende functie en werden ofwel verwoest, danwel vervielen ze, door gebrek aan geld voor onder houd, tot ruïnes. Sommige wer den omgebouwd tot buitens die vooral dienden als rust- en ont- spanningsverblijf voor hun eige naren, familie en gasten. Veel tot dorpen of steden uitgegroei de nederzettingen behielden de naam van de voormalige verster king, zoals Baarsdorp, Elle- woutsdijk en St. Maartensdijk, om er maar enkele te noemen. Wat Noord-Beveland betreft zijn in de lijst ook Kortgene en Kats opgenomen. Andere bron nen doen melding van een ver moedelijk bestaan van verster kingen tijdens de dertiende en veertiende eeuw in de omgeving van Geersdijk (Gerolfsdijk), Welle en Lissewege (Emelisse). Van de laatste zijn geen geschre ven overleveringen bekend. Maar het geslacht Cats, dat het 'stenen huis' bij het nu nog gelijknamige plaatsje bezat, stond destijds in hoog aanzien wat betreft hun aandeel in zo wel bestuurlijke, culturele als militaire aangelegenheden. Hier van is in oorkonden en andere geschreven bronnen meer be waard gebleven. We gaan terug naar de middeleeuwen. In 1014 na een grote stormvloed begon men met de eerste bedij kingen en verhoging van terpen. Ook werd er begonnen met de aanleg van een motte (verhoging met daarop een verdedigingsto ren) ter hoogte van het latere Welle op Noord-Beveland. Als bewoner van deze motte wordt Gysebertus van Welle (circa 1060- 1123), Ridder en Vrijheer van Cats genoemd. Grote roem viel zijn nazaat Nicolaas van Cats ten deel. Deze bracht het in 1244 tot Kapitein-Generaal in het leger van Willem II, graaf van Holland en Zeeland, de va der van Floris V. Na de dood van Willem II kreeg Nicolaas het voogdijschap over Floris. In diens opvoeding stelde Nicolaas hem in de gelegenheid omgang te hebben nret het gewone volk en met de opkomende burgerij en kooplieden in de steden. Ook gaf hij een brede culturele op voeding aan, in feite, zijn Heer. Later wordt hij met Gerard en Albrecht van Voorne bescherm heer van Jacob van Maerlant, groot dichter, poëet en geschied schrijver uit die tijd. Nicolaas was Vrijheer van Kats, Heer van Katshoek, Heer van oud en nieuw Kats, Heer van Katsrak, Heer van Emelisse, Heer van Welle, Heer van Noord-Beve land, Heer van Duiveland, Heer van het land van Cadzand, Heer van Nieuwkoop enzovoorts. En dit is nog maar een fractie van de lijst van titels en bezittin gen die hem toekwamen, het geen zijn invloed in het Zeeuw se gewest en daarbuiten illus treert. Aan het eind van de 13e eeuw keert hij zich met andere edelen tegen zijn petekind Flo ris V, als deze de invloed van burgerij en steden stimuleert en daarmee de benaming 'der Keer- len God' verwerft. Deze activi teiten van Floris leidden er ech ter toe dat hij in 1295 door zijn eigen stand, de edelen, werd ver moord. Met deze laatste gegevens ko men we op het stedeken van Cortgene. Mogelijk dat na 1300 in het toen welvarende Noord-Beveland ook Cortgene steeds belangrijker werd en uit eindelijk (smal)stadsrechten ver wierf. Op merkelijk is dat een detail van een kaart van de ge bieden rond de beide Scheldes uit de zestiende eeuw het stadje met muren, poort en hoektorens benevens de kerk laat zien. Hoe wel we, gezien ook de verhoudin gen die zijn gebruikt, waar schijnlijk niet al te veel ge schiedkundige waarde kunnen hechten aan deze illustratie, zien we in ieder geval een ver sterkte nederzetting met haven. Het moet een belangrijke plaats zijn geweest. Jan Jansse Reygers- bergh (circa 1510 - circa 1590), apotheker en geschiedsschrij- ver, rond 1530 gevestigd in het smalstadje, schreef er het vol gende over: 'Dit landt was soo vruchtbaer als eenich landt in Zeelandt, daer veel schone dorpen instonden, alsook 't Ste deken van Cortgene.' Was, want met de St. Felixvloed in 1530 zijn alle middeleeuwse sporen in het landschap uitge wist. Adri Karman Met dank aan Gerard v/d Wal Diny de Putter verdiepte zi( foto Peter Nicolai .uwwereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21