Goeden lijden onder kwaden Blpf geeft concerten met Umoja-gastmuzikanten Juweeltjes in de vitrines en aan de muur 17 Werkstraf en 19 maanden rijontzegging voor drankrijder Voorpremière Transamerica i Hiphop-cultuur centraal bij activiteit HZ Prijs gitarist Over The Edge Werkstraf voor kopstoot Alcoholdelict niet bewezen Jongen raakt gewond op skatebaan Boete wegens dreigen met mes Geen begrip voor klaagzang dinsdag 11 april 2006 fjnnr Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan spuide gis teren in Middelburg ongezouten kritiek in de richting van een i' 37-jarige drankrijder uit Kapel- li, lejrrug. „Dit is laakbaar gedrag. heeft op de weg absoluut niets te zoeken." De officier drukte de ernst van 11 het aleoholmisdrijf uit in een eis i" van twee weken cel, 19 maan- t' den rijontzegging en 36 uur 3' werkstraf. Dit het alcoholgehalte van 1115 n, microgram bleek dat de verdach- le te ruim vijf keer zoveel alcohol had gedronken als is toegestaan. 0 Daarnaast zat hij nog in zijn 1 proeftijd van een veroordeling voor dronken rijden. Rijverbod De man had op 12 augustus vo rig jaar in Sluis een eerder opge- légd rijverbod aan zijn laars ge- lapt door stomdronken achter het stuur van een bedrijfsauto tekruipen en te gaan rijden, y Dlrnkzij een oplettende burger kon de politie de dronken auto- mobilist oppakken. „Daar mag ik God voor dan- i ken", reageerde de verdachte. „Maar u hebt er kennelijk niet over nagedacht dat u iemand dood had kunnen rijden", merk- 15 te-de officier op. Politierechter I. Woltring stelde eveneens vast dat de man het te gortig had gemaakt. „U bent met een bezopen kop gaan rij- dén." De politierechter veroordeelde de drankrijder tot 19 maanden rijontzegging en 64 uur werk- straf. Een 49-jarige inwoner van Ter- i neuzen kreeg conform de eis twee weken gevangenisstraf, 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. a De politie zag de verdachte vo- rig jaar 3 augustus in Terneuzen jin een gestolen auto rijden. 4 Uit de blaastest volgde een sco re, van 550 microgram, tweeën half keer de toegestane hoeveel- hêid. Het rijbewijs bleek ongel- dig te zijn verklaard. kunst VLISSINGEN - In het kader van 'Film by the Sea door het •j jaar' wordt vanavond Transame rica als voorpremière vertoond, 'i De voorstelling in bioscoop Cine- I City in Vlissingen begint om 20.00 uur. Tmsamerica is een film van re- j gjsseur Duncan Tucker, met in j. de hoofdrollen onder anderenFe- n licity Huffmann en Kevin Ze- gers. De film kreeg twee Oscar-nomi naties (beste originele filmsong en beste actrice) en won al vele prijzen. VLISSINGEN - Gonny Pasari- l)ii houdt vanavond een lezing met als titel 'Am I Black En ough for You? De politieke bete kenis van de Amerikaanse hip hopcultuur'. De Vlissingse rap groep 0118-Viel treedt op. De lezing is een initiatief van HZ-Cult, dat culturele activitei ten voor studenten van de Hoge school Zeeland organiseert. Ook andere belangstellenden zijn welkom. Dit studiejaar staan al le activiteiten in het teken van Amerika. De bijeenkomst wordt van avond gehouden in het Arsenaal theater in Vlissingen en begint om 19.00 uur. GOES - Alex van der Lin de van de Zeeuwse cover band Over The Edge is uit geroepen tot beste gitarist van de wedstrijd The Clash of the Coverbands. Dat werd afgelopen weekeinde tijdens de finale in Hilver sum bekendgemaakt. De uitverkiezing was opval lend, omdat- Over The Edge de finale niet had gehaald. De band bleef, mede door technische problemen, ste ken in de halve finale. Van der Linde had tijdens de voorrondes echter zoveel in druk gemaakt, dat hij toch tot beste gitarist werd ge kroond. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol tring veroordeelde gisteren een 24-jarige inwoner van Goes voor het uitdelen van een kopstoot tot 24 urn- werk straf. De man raakte op 19 augustus vorig jaar in een ho recagelegenheid in Goes geïrriteerd toen het slachtoffer met een laserlampje in zijn ogen scheen. Officier van justi tie J. Zondervan eiste 260 euro boete. Raadsman D. Olie pleitte voor een werkstraf. Hoewel de Goesenaar eerder een taakstraf niet had uitgevoerd, gaf de politierechter de verdachte nog een kans om de werkstraf dit keer wel tot een goed einde te brengen. MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Clinge is gisteren in Middelburg vrijgesproken van een alcoholde lict. Politierechter I. Woltring vond dat de politie bij de aanhouding van de Clingenaar niet volgens de wet te werk was gegaan. Daarop was door raadsman A. Bals ge wezen. De drankrijder blies op 27 augustus vorig jaar in Clinge 500 microgram, ruim twee keer zoveel alcohol als is toegestaan. Officier van justitie J. Zondervan eiste 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzeg ging. De verdachte, die toegaf fout te zijn geweest, was verrast door de vrijspraak. KAMPERLAND - Op een skatebaan in Kamperland is maandagmiddag omstreeks twee uur een jongen ernstig gewond geraakt. De jongen manoeuvreerde met zijn fiets op de skatebaan en kwam daarbij ten val. Hij liep verwon dingen aan zijn hoofd op en werd met een traumahelikop ter naar het ziekenhuis vervoerd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol tring heeft gisteren een 24-jarige vrouw uit Sas van Gent voor een bedreiging veroordeeld tot 100 euro boete. De verdachte bedreigde 18 juni vorig jaar in Sas van Gent een jongeman door met een mes te gaan zwaaien toen ze door hem bij haar woning werd lastiggevallen. Het slacht offer behoorde vroeger tot haar vriendenkring. Er zouden eerder tussen het duo conflicten zijn geweest. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan toon de gisteren in Middelburg geen enkel begrip voor de klaagzang van een 36-jarige drankrijder uit Waterland kerkje. De officier vond een jaar rijontzegging en 650 eu ro boete een passende sanctie. „Het is een clrama. Ik besef nu dat ik mijn werk kwijt ben. Straks moet ik mijn huis nog verkopen", zag de verdachte de situatie somber in. De officier vond het maar een zielig verhaal wat de man ophing. Politierechter I. Woltring was geneigd om enigs zins rekening te houden met de privé-omstandigheden door de man een jaar rijontzegging, waarvan de helft voorwaardelijk en 650 euro boete op te leggen. De ver dachte, die in de polder woont, werd 7 januari dit jaar in Sint Kruis, tweehonderd meter van zijn woning, aange houden. Na het vaststellen van een alcoholgehalte van 650 microgram werd zijn rijbewijs ingenomen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Blof geeft in juni en augustus bij elkaar vier grootscheepse concerten samen met een groot aantal buitenland se artiesten die hebben meege werkt aan het album Umoja. De optredens zijn in het Nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. Voor Umoja reisde de Zeeuwse popgroep twee jaar lang over de wereld en bezocht dertien lan den. In elk land is een nummer opgenomen samen met, zeker ter plaatse, bekende muzikan ten. Het album kwam begin maart uit, was meteen al platina en stond tot afgelopen week num mer één in de albumhitlijst. De. verschijning van Umoja ging ge paard met een tournee door het land waarbij in elke provincie één concert werd gegeven. Door een geluidsband te laten meelo pen en video-opnames te verto nen werden de bijdragen van de gastmuzikanten hoor- en zicht baar gemaakt. De wens is echter steeds geweest om zo veel moge lijk mensen die hebben meege werkt aan de cd een keer naar Nederland te halen en een geza menlijk optreden te geven. Dat gaat nu ook gebeuren, op vrij dag 9 en zaterdag 10 juni en op vrijdag 25 en zaterdag 26 augus tus. De buitenlandse artiesten zijn verdeeld over de twee periodes, omdat niet iedereen op hetzelf de moment beschikbaar was. Bo vendien bleek het te ingewik keld te zijn om alle muzikanten tegelijkertijd in één concert tot hun recht te laten komen. In juni worden verwacht: Elia- des Ochoa uit Cuba, Rafiuddin Sabri, Santosh Mishra, L. Kisho- re Kumar, Pravin Godkhindi en Droeh Nankoe uit India, Jigme Drukpa uit Bhutan, Mark At kins en Mark Robinson uit Au stralië, Natalia Sergeeva uit Rus land en Terry Woods, Paul Har- rigan en Shane Martin uit Ier land. Ook Carel Kraayenhof, die een belangrijke rol had in de reis naar Argentinië, is dan aan wezig. Enkele dagen voor de concerten, op maandag 5 juni (tweede pink sterdag), speelt Blof op Pink pop. Eliades Ochoa en de India se muzikanten werken ook mee aan dat optreden. In augustus komen: Femi Kuti The Positive Force uit Nige ria, Omar Fa-ruk uit Turkije, Cristina Branco uit Portugal, Harry Kimani uit Kenicla en slagwerkgroep Kodo uit Japan. De enige muzikanten van Umo ja die niet kunnen komen zijn zanger Adam Duritz en gitarist David Immerglück van de Ame rikaanse band Counting Crows. De band is zelf op tournee. De voorverkoop van de kaarten (43 en 49 euro per stuk) begint komende donderdag, uitslui tend via het Nieuwe Luxor zelf. De concerten beginnen om 20.00 uur, behalve dat van 10 juni. In verband met andere activiteiten in Rotterdam die avond is de aanvangstijd ervan vervroegd naaf 18.00 uur. door Anita Tournois WESTDORPE - Ook al wil het met het weer nog niet echt vlot ten, binnen in Galerie 45 in Westdorpe heeft de lente haar intrede gedaan. Kleurenrijk dom en uitbundige vormgeving van zeefdrukken en monotypes van Sibylla Grootveld-Jordens en sieraden van Gerjanne en Sandrien Wiersum zorgen voor dat voorjaarsgevoel. Het in ge dekte tinten keramische werk van Leo Broos, dat een enorme rust uitstraalt, vormt de perfec te tegenhanger. De smaakvol ingerichte voor jaarstentoonstelling werd afge lopen weekeinde geopend door hoedenkunstenares Hanny Mal- lekote uit Middelburg, vrien din en regelmatig mede-expo- sante van Gerjanne Wiersum. Na haar speech werden diverse sieraden van zowel moeder als dochter Wiersum geshowd, waarbij ook een hoed niet mocht ontbreken. De sieraden en schilderijtjes van Wiersum senior zijn heel kleurrijk en bestaan uit ver schillende materialen, die vak kundig en artistiek gecombi neerd zijn. „Pure. materialen hebben mijn voorkeur. Ik werk vooral met zilver, bladgoud, al lerlei edelsteensoox-ten, rijstpa pier en textiele vezels als wol en vilt. Mijn inspiratie haal ik meestal uit de natuur, waar door mijn sieraden vaak orga nische vormen aannemen. Lijn en vorm van bijvoorbeeld een tak of stronk brengen me op een idee. Het is een uitdaging om steeds nieuwe dingen te be denken. Maar ik vind wel dat mijn ontwerpen altijd licht van gewicht en draagbaar zijn." Al doet hun uitstraling op het eerste zicht anders vermoeden, de exclusieve kettingen en bro ches zijn inderdaad, ondanks hun vaak volumineuze vormge ving, vederlicht. Dochter Sandrien, besmet met de pas sie van haar moeder, maakt ook al acht jaar sieraden. Zij gebruikt hoofdzakelijk 'oud' goud en zilver, dat ze, vaak ge combineerd met edelstenen, versmelt tot unieke stukken, bijvoorbeeld ringen. Naast de juwelen in de vitri nes, sieren diverse juweeltjes van zeefdruk en monotype de wanden. Grootveld-Jordens Zeefdruk Tioeeling van Sibylla Grootveld-Jordens in Galerie 45 in Westdorpe. foto Wim Kooyman heeft al een lang en zeer divers artistiek leven achter zich. Zij volgde opleidingen keramiek aan de kunstacademie in Den Bosch en edelsmid aan de vrije academie in -Nijmegen en ver diepte zich daarna in batik, et sen, gemengde techniek, aqua relleren en sieraden maken. In de verschillende landen waar ze woonde - afwisselend in Ne derland en Duitsland en in Bel gië en Italië - gaf ze naast het kunstenaarsschap les aan tal van scholen en had talrijke ex posities. Sinds 1998 woont ze in Eindho ven. „Eindelijk kreeg ik de mo gelijkheid om me te toe te leg gen op het zeefdrukken. Een werkwijze die me altijd al boei de, maar waarvoor door de ve le verhuizingen de mogelijk heid ontbrak. Ik vind het een fijne techniek, net als het ma ken van monotypes, en wissel beide regelmatig af." Groot- velds werk is zowel figuratief als abstract. Onderwerpen va riëren van stillevens, dieren en mensen tot de natuur. Enkele zeefdrukken met dieren, als een kip en een haan, spatten door belijning en kleurgebruik van de muren. Filosofie Een onderwerp dat regelmatig terugkeert zijn de vier jaarge tijden. Toch heeft ze daar zelf geen duidelijke verklaring voor. „Ik dóe gewoon. Ik maak het werk niet vanuit een be paalde filosofie in mijn achter hoofd. Iedereen mag er zelf iets in zien. Beter is het eigenlijk om geen titels te geven." Klei stimuleert exposant Broos tot scheppen. Met veel passie vertelt hij over diverse toege paste technieken, zoals naked raku, waardoor een specifieke tint of tekening ontstaat. Of het rookstoken, waarbij men het ongebakken voorwerp zeer glad polijst voor de glans. Een hele fijne kleilaag, terra sigilla- ta, wordt soms aangebracht voor het versterken van die glans. Na diverse behandelingen volgt het stoken in de zaagsel- oven. Door het inroken van brandbare materialen als zaag sel, paardenhaar of gras, ont staan grillige zwarte patronen. Een daarna aangebrachte wa- slaag laat deze vormen vervol gens goed tot hun recht komen. Objecten als kommen, vazen en schalen stralen door hun eenvoudige vormen rust uit maar boeien door de soms strakke, dan weer grillige deco raties. Expositie t/m 7 mei in Galerie' 45, Singel 45, Westdorpe. Ge opend: do.-zo. 13-17 uur. Blei' met Femi Kuti tijdens een optreden op het Abdijplein in Middelburg, anderhalf jaar geleden. foto Lex de Meester door Emile Calon De beide dames vinden dan ook dat Goes best wat fietsvriendelijker mag zijn. „Gemeenten steken veel meer ener gie en geld in beleid en maatregelen voor de auto's. Staat in geen verhou ding tot de energie en het geld dat be schikbaar is voor fietsbeleid", aldus Traas. Witte: „De auto blijft het troetel kind. Niet alleen van de eigenaars, foto Ruben O reel de fietsers", vult Dekker weer aan. De beide Middelburgers zouden het prijzen als de gemeente, dicht tegen het cen trum aan, wat goede stallingen bouwt. Wat hen betreft mag er best een kleine vergoeding gevraagd worden aan de fietsers voor dat stallen. „Maar niet te veel." En het weren van fietsers uit het centrum wijzen ze met kracht van de hand. „Alleen als er goede, ruime en zeer betaalbare stallingen zijn", aldus Goedbloed. Dekker: „En echt dicht bij het centrum." In Goes klinkt eenzelfde geluid als aan fietsers gevraagd wordt hoe zij denken over het weren van fietsen uit het cen trum. Pascalle Wouters is feitelijk hele maal tegen het weren van fietsers uit het centrum. Ze snapt echter wel dat er een moment kan komen dat het cen trum van haar stad echt 'wielvrij' moet worden omdat fietsers en bromfietsers soms wel voor de nodige overlast zor gen. „De goeden moeten straks weer lij den onder de kwaden", stelt ze mismoe dig vast. „Zo is het altijd." Meer ruimte voor de fiets is drin gend nodig, vinden Petra Traas en Irma Witte. Voor de Albert Heijn in Goes wijzen ze naar de krappe ruimte die daar is voor fietsen. Vervolgens naar het enorme oppervlak aan parkeer ruimte dat beschikbaar is voor auto's. „Nu is het echter nog rustig. Maar je moet hier eens op zaterdag' komen. Dan is er nauwelijks plaats voor fietsen. Worden geparkeerde fietsen omver gelo pen door de automobilisten die met hun boodschappen op weg zijn van de win kel naar hun auto." Bomen dienen in hartje Middelburg vaak als fietsenstalling. Fietsen maar ook van de overheid." Binnenste den moeten beter toegankelijk worden voor fietsers, stelde dit weekeinde de fietsersbond. Volgens die organisatie is dat niet alleen goed voor het milieu, maar ook voor de ondernemers. Uit on derzoek blijkt dat mensen die met de fiets naar de stad rijden, drie keer zo vaak komen en meer geld uitgeven in winkels dan automobilisten, aldus J. van Velzen van de Fietsersbond Zee land. Tegelijkertijd nemen gemeenten steeds vaker maatregelen om fietsers te weren, stelde hij tot zijn teleurstelling vast. Dat laatste beaamt Peter Dekker vol mondig. De Middelburger heeft even snel bij AH in zijn woonplaats wat le vensmiddelen en andere goederen ge haald en stopt het brood, de melk, wat beleg, lucifers en een fles, wasmiddel in zijn fietstas om verder naar zijn werk te rijden. De fietsroute van Zuid naar het centrum lijkt tegenwoordig meer op een survivaltocht dan op een goede fietsrou te, klaagt hij. Als jaren perst hij zich met tal van andere fietsers over de Schroebrug. Elke ochtend is hij ver baasd dat er geen ernstige ongevallen gebeuren. En zeker nu, nu er gewerkt wordt aan de oude panden van de ge meente in de Vlissingsestraat, is er nog een hindernis bijgekomen. Daar staan nu steigers en ^bouwverkeer zodat een voor fietsers zeer belangrijke invalsweg erg gevaarlijk is geworden, aldus Dek ker. Station Na enig doorvragen geeft hij wel toe -dat fietsers zelf ook debet zijn aan het ontstaan van gevaarlijke situaties. Zo negeren velen tal van verkeersregels, al dus de Middelburger. „Maar je moet wel, wil je ergens komen", valt een an dere fietsende API-ganger Dekker bij. Monica Goedbloed is een fervent fiets- ster, leert een blik op haar fiets. Het is er een waarmee z'e de wereld rond kan rijden, zo degelijk en aangepast ziet haar fiets eruit. De wereld vindt ze ech ter iets te veel eer. Samen met haar vriend rijdt ze graag door Italië en Frankrijk. Daar, in die landen, is het veel slechter gesteld met speciale voor zieningen voor fietsers, vertelt ze. Dat is ook de reden dat daar zo weinig men sen fietsen en velen de auto nemen. Maar in Nederland kan het ook nog be ter. Als voorbeeld noemt ze de situatie rond om het Middelburgse station. Daar is volstrekt onvoldoende ruimte voor fiet sers gemaakt. Staat in geen verhouding tot de ruimte die daar is voor de bussen van Connexxion. Ze snapt niet dat de gemeente daar niet wat meer ruimte vrijmaakt voor fietsenstallingen. „Moet toch kunnen. Er wordt daar nu zoveel gebouwd. Maar ondanks alles blijft er ruimte te weinig om daar fatsoenlijk je fiets te stallen. Het lijkt wel of de ge meente het aantal fietsers continu on derschat." „Of geen belang hecht aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17