Breskens slaapt weer iets geruster PZC www.pzc.nl/adverteren Kerk Kanaalstraat Souburg is verkocht kerkinactie Inwoners zijn gewend aan bomruimingen Verruiming van geluidzone rond Sloe bepleit "Lepra, nog steeds een probleem!" 0 /kinderenindeknel GRATIS! www. hand j ehelpennl Ginkgo Combi dinsdag 11 april 2006 w 14 het orgel blijft staan. De nieuws eigenaar gaat er ook gebruiV van maken. „Dat. lijkt ons wd wat, voor de toekomst", zegtD Bodier van de gemeente. „Sowie so zijn we heel blij dat we n; dertig jaar eindelijk ons eige- stukje grond krijgen. Aan dein- richting zullen we weinig veran deren. Alleen moeten we vij! jeugdgroepen kwijt. Misschiet kunnen die in noo^llokalen inde kerktuin. Of we zoirgen voor aar- bouw tegen de kerk." -I NIEUWDORP - Het bedrijfsle ven in het Sloegebied moet meei lucht krijgen om uit te kunne; breiden. Om dat voor elkaar !i krijgen is de gemeente Borseli van plan de geluidzone rondht; haven- en industriegebied uitte breiden, wat dorpen rond Vli>. singen-Oost, met name Borssele en Nieuwdorp in de gemeente Borsele, raakt. De verruiming van de geluidzo ne is nodig om zowel de vesti ging van nieuwe bedrijven als de uitbreiding van activiteite: van bestaande bedrijven moge lijk te maken. Het gevolg zal zijn dat meer bewoners in dor pen in de omgeving van het Sloe gebied in theorie 'last' zulte hebben van haven- en indus triële activiteiten. Vandaar da: de provincie september vont jaar al hogere grenswaarde; voor woningen in Nieuwdorp, Borssele en bij Nieuw- en Sint- Joosland heeft vastgesteld. Dit huizen - 284 in totaal, waarvan de meeste in Borsele - zullen be ter geïsoleerd worden. Het vast stellen van de hogere grenswaar den van de woningen was éér van de vele stappen op weg naai verruiming van de geluidzone De gemeente Borsele heeft eet voorontwerp-bestemmingsplan herziening geluidzone Sloege bied' gemaakt. Vanavond is k vanaf acht uur een bijeenkom? over in verenigingsgebouw Am mekore in Nieuwdorp. door Frank van Cooten en Rene van Stee BRESKENS - Anton Schol staat om acht uur 's morgens bij zijn voordeur al te wachten op de politie. Hij woont aan de Oude Rijksweg in Breskens en moet zijn woning tijdelijk verlaten in verband met de ruiming van de bom. Hij haalt zijn schouders op. „Ach, we weten niet of al die voorzorgsmaatre gelen overdreven zijn of niet. Het ge beurt. Het is nu eenmaal zo." Net als alle andere omwonenden on dergaat ook zijn vrouw Lien de rui ming zonder morren. Ze zijn wel wat gewend in Breskens met eerdere bom ruimingen. „Maar er komen wel weer vervelende herinneringen aan de oor log naar boven." Bij het zware bom bardement in 1944 verloor ze haar moeder. Ook het ouderlijk huis aan de Grote Kade werd verwoest. Cornelis van de Kreeke zit er niet mee dat hij al dertig jaar in de buurt van een bom woont. „Er liggen zo veel bommen in Breskens." Zegel Het is inmiddels kort na acht uur 's morgens. De Oude Rijksweg wordt afgesloten door politie. Een politieheli- kopter hangt in de lucht en agenten bellen aan om de woningen te controle ren. Niemand mag achterblijven. Sleu tels worden ingeleverd. Deuren krij gen een zegel. Zoals bij Jei-oen de Zeeuw. Hij trekt zijn jas aan als twee agenten door zijn woning lopen. Hij gaat even gezellig bij zijn zus op de koffie.Een agent plakt een sticker op zijn deur. Het echtpaar Schol schrijft zich in bij het sportcomplex Scheldeveste. Net als Harry de Witte kregen ze onder dak elders aangeboden. „Maar wij von den het juist wel aardig een kijkje ach ter de schermen van de organisatie te nemen." Scheldeveste dient als opvangplaats voor mensen die bijvoorbeeld geen fa milie in de buurt hebben of gewoon sa men met lotgenoten een bakkie willen doen. In totaal zeventig mensen moe ten even hun woning uit. Er maken slechts vijf mensen gebruik van de op vang in Scheldeveste. Zij laten zich vertroetelen door vrijwilligers van het Rode Kruis en de EHBO. door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - De protes tantse kerk in de Souburgse Ka naalstraat is verkocht. De Evan gelische Gemeente De Wijn gaard is de nieuwe eigenaar en trekt nog dit voorjaar in het ge bouw. foto Willem Woznitza Twee trucks vervoeren de explosieven naar de Herdijkte Zwarte Polder in Cadzand, waar ze 's middags tot ont ploffing worden gebracht. Het is druk op de dijk in de polder. Een handige ijsverkoper ziet daar wel brood in. Hij wordt echter door de po litie weggestuurd. De toeschouwers wachten op sensatie. En dat valt enorm tegen. Twee bescheiden plofjes en wat opspattend zand. Breskens kan weer iets geruster sla pen. Tot een volgende bom wordt ge vonden. De kerk blijft een kerk. Voorzit ter van het college van kerkrent- meesters A. de Bliek haalt opge lucht adem. „Drie projectont wikkelaars hadden zich gemeld om er appartementen van te ma ken. Een makelaar wilde net zo iets, iemand wilde er zijn dans school vestigen en een horecafi- guur had het pand in gedachten voor bruiloften en partijen." Bij die laatste gedachte heeft De Bliek altijd gegruwd. „Een feest zaal leek me niet alleen onaange naam voor omwonenden, maar ook voor hen die er altijd heb ben gekerkt. Het zou zonde zijn. Het is al beroerd genoeg dat we het pand kwijt moeten." De Wijngaard zat niet vanaf het begin bij de gegadigden. Ze werd getipt door het Leger des Heils. „Die wilde de kerk ko pen, maar het hoofdkantoor floot ze terug. Die had liever nieuwbouw. Het Heilsleger wist dat De Wijngaard nieuwe huis vesting zocht. De school waar de gemeente nu huist, wordt ge sloopt. Voor hen was onze kerk een uitkomst." Hoeveel de protestantse kerk uit 1932 oplevert, wil De Bliek niet kwijt. Het is in elk geval genoeg om de monumentale kerk op het Oranjeplein van vloerverwar ming en comfortabele stoelen te voorzien. Ook jeugdhonk Guus- uus, naast de verkochte kerk, krijgt een opknapbeurt. „Omdat wij midden in die verbouwing zitten, blijven we tot eind 2006 het pand aan de Kanaalstraat gebruiken", zegt De Bliek. „Dan houden wij een dienst om negen uur, en zij om elf uur. Ook daar na blijven we komen. En zij naar ons, want we willen gaan samenwerken. Ruilen van zalen, maar je zou ook kunnen denken aan gezamenlijke diensten." Een deel van de inventaris is voor de Evangelische Gemeente. Bijvoorbeeld de banken. Zelfs „Het is prima geregeld", vinden Arie en Lenie Scheepers, woonachtig aan de Nollendijk. „Een hapje en een drankje, af en toe een praatje maken, het kan niet beter." Het echtpaar ver veelt zich geen moment want Lenie heeft voldoende leesvoer meegeno men. Arie maakt op gezette tijden even een rondje met de hond. Omwonden van de Scheldekade hoe ven hun huis niet uit. De tweede bom op het terrein van de voormalige Ci- to-garage aan de Scheldekade wordt niet ter plaatse gedemonteerd. In de grond is ook een vijfhonderdpon der gevonden. De ontsteker is afgebro ken zodat de slagpin vast zit. Ontplof fingsgevaar is er daarom niet. Baby Rond tien uur gaan de mannen van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) aan de slag met de 'makkelijkste' klus. Een atlas graaft voorzichtig zand weg. De graafmachine tilt de bom vervol gens in de gereedstaande vrachtauto van de EOD. Een EOD-man houdt de bom vast, alsof het zijn baby is. „We spreken liever niet van een routi ne-klus maar dit is relatief eenvou dig" legt Henk van der Slik van de EOD uit. Toch is de Scheldekade voor het ver keer afgesloten. „Dat doen we vanwe ge de verkeersveiligheid. Onze vracht wagens en de atlas staan immers op de weg." De vrachtwagen met bom zet koers naar,de Oude Rijksweg, waar de 'gevaarlijke' bom ter plaatse wordt ge- demonteerd.De EOD'ers verwijderen de ontsteker, want de bom is te insta biel om vervoerd te worden. Brandweermannen houden hun oren dicht als de explosieven tot ontloffing worden gebracht. zonder evenwicht IHBw valt de wereld stil Evenwicht tussen mens en natuur is onmisbaar voor het voortbestaan van al het leven op onze planeet. Maar de laatste honderd jaar is de balans wreed verstoord. Greenpeace doet daar wat aan. Met educatie, onderzoek, lobby en, als dat niet helpt, met actie. Steun ons en word donateur. Via giro 44 of ga naar www.greenpeace.nl Jawel. Lepra is een ziekte die onherstelbare zenuw beschadigingen kan veroorzaken waardoor men levenslang risico loopt op ernstige verminkingen. Met medicijnen kan de bacterie uitgeschakeld wor- I den, maar eenmaal aangetaste zenuwen genezen niet meer. Patiënten moeten vaak verder zonder I tenen, vingers of gezichtsvermogen. Soms moet een onderbeen worden geamputeerd. Een been prothese kost circa 50 euro inclusief fysiotherapie. Wilt u het hele verhaal? Wij informeren u graag nader. Kijk op www.leprastichting.nl Postbus 95005, 1090 HA Amsterdam stichting Tel. 020 - 59 50 500 Giro 50 500 gelouen - helpen - bouwen Geestelijke energie door de Ginkgo Biloba boom! Goed voor het geheugen en concentratievermogen Geeft meer geestelijke energie Geeft weerstand bij stress-situaties Bevat zeer krachtige dosering van het Ginkgo Biloba extract Verrijkt met o.a. vitamine B- complex,vitamine C, magnesium, taurine, zink en tyrosine AANBIEDING VAN DE WEEK Bij aankoop van verpakking. Ginkgo Combi 6o tabl. 20,50) ontvangt u 1 verpakking van 30 tabl. Uw voordeel 11,95 Ginkgo Combi is een krachtige formule op natuurlijke basis die het hoofd onder steunt. Het bevat een uitgebalanceerde combinatie van ingrediënten die geheugen en concentratie bevorderen, de weerstand bij stress-situaties verhogen en meer gees telijke energie geven. Ginkgo Biloba Hoofdbestanddeel van Ginkgo Combi is hel extract van de bladeren van de Aziatische ginkgo biloba boom. Ginkgo biloba heeft een opmerkelijke invloed op het geheugen en concentratievermogen. De bladeren bevatten een bijzondere groep van biofla- vonoïden die de bloedvaten in het hoofd soepel en elastisch houden. Hierdoor worden de hersenen goed van zuurstof en voedingsstoffen worden voorzien. Dit verbetert het geheugen, concentratiever mogen en reactiesnelheid. Bovendien beschermt het tegen ouder- domsverschijnselen. Voor meer informatie kijk op www.ginkgocombi.nl De kortingsbon kunt u inleveren bij: Middelburg: Drogisterij De Rode Pilaren, Lange Delft 121 Vlissingen: Drogisterij De Rode Pilaren, Walstraat 91 Iedereen is het er over eens dat kinderen moeten yi opgroeien in een veilige omgeving. Daarom steunt Kerkinactie jaarlijks meer dan 150 projecten voor Kinderen in de Knel Hou mevrouw Blom af en toe gezelschap. Ze heeft dementie en kan niet meer alleen zijn. Dan kan haar man Piet een avond klaverjassen. Kijk op www.handjehelpen.nl verbetert het geheugen en concentratie vermogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14