Meer tijd voor kust versterking PZC PZC Dat beeldje is van plastic, mevrouw Albanese natuurgidsen leren de kneepjes LaBan Radar sluis Veere is niet schadelijk Plan voor 79 huizen in Beatrixlaan Vlissingen -13 Vakanties voor Vlissingers met minimuminkomen Veere en Vlissingen mogen langer nadenken over Zwakke Schakels Drugsverkoop minderjarige beboet Brand gesticht in Borssele Mosselsector moet innoveren dinsdag 11 april 2006 iflnnr Miriam van den Broek VLISSINGEN - Vlissingers met een minimuminkomen kunnen ook dit jaar weer op vakantie in binnen- of buitenland. De ge meente Vlissingen stelt daar voor opnieuw geld beschikbaar. j)e reizen zijn georganiseerd door de Stichting Vakantiewerk 1\vaalf gezinnen kunnen van vrijdag 14 juli tot en met vrijdag 21 juli naar de Paasheuvel Va kantiecentra op de Veluwe. Ont bijt, lunch, diner en vervoer zijn inbegrepen. Ook mogen de deel nemers een dag gratis toeren in de omgeving met een bus. De ei gen bijdrage voor kinderen tot en met vijf jaar is 32,50 euro per kind. Voor kinderen van zes tot twaalf jaar is het 39,50 euro en voor iedereen vanaf twaalf jaar, 47,50 euro per persoon. Inschrijven kan op donderdag 20 april van 10.00 tot 12.00 uur, van 13.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur aan het Heemskerckplein 9 in Vlissin gen. Wie geen uitkering heeft van de Sociale Dienst, moet een bewijs van inkomsten meebren gen. Een aanbetaling van tien euro per persoon is verplicht. Alleenstaanden en echtparen vanaf ongeveer dertig jaar zon der kinderen, kunnen een tien daagse reis naar de Spaanse Cos ta Brava maken. Zij vertrekken op wij dag 22 september en ko men terug op zondag 1 oktober. Deelname kost 125 euro per per soon. Daarin zitten de benodig de verzekeringen, vervoer en het verblijf in een tweepersoonska mer op basis van volpension. Mensen die voor deze reis in aan merking komen, moeten op het moment van aanmelding een in komen hebben dat al een jaar lang niet hoger is dan 110 pro cent van het sociaal inkomen. Ook moeten ze nog voldoende vakantiedagen hebben. Inschrij ven kan op donderdag 27 april aan de Heemskerckplein 9. Voor de reis naar Spanje geldt een verplichte aanbetaling van vijf tig euro per persoon. Hnnr Maurits Sep MIDDELBURG - Vèere en Vlis singen krijgen meer tijd om plannen te maken voor de ver sterking van hun kust. Gede puteerde M. Kramer heeft de i gemeenten gisteravond voorge steld om nu alleen besluiten te 'nemen over de meest acute zwakke schakels: het Nollebos bij Vlissingen en de kust tussen Westkapelle en Domburg. Voor besluiten over de andere kustvakken, die pas op zijn vroegst na 2020 aangepakt moe- 'ten worden, wordt meer tijd ge nomen, verklaarde Kramer na overleg met de verantwoorde lijk wethouders van Veere en Vlissingen. Hij komt daarmee te- iet aan het verzoek van Veere om uitstel voor het nemen n een beslissing over het pro ject zwakke Schakels. Ook in Vlissingen groeit de behoefte aan extra tijd. Westkapelle iDe meest acute zwakke plekken de Zuidwest-Walcherse kust zijn het Nollebos bij Vlissingen 'en de dijk even ten noorden van Westkapelle. In deze gebieden 'moet de kust tussen 2008 en 12020 worden versterkt. Kramer wil nu alléén voor die probleem takken besluiten nemen. „Wat Westkapelle betreft vind ik wel [dat we daar naar het hele stuk tot Domburg moeten kijken. Het heeft geen zin alleen de helft te pakken." 'Voor de andere kustvakken die jop de langere termijn (tussen :2020 en 2050 of na 2050) niet meer sterk genoeg zijn om een agenda ÏSTREEKACTIVITEITEN Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl superstorm te trotseren, kan meer tijd worden genomen, vindt Kramer. „Ik denk dat het goed is om een knip aan te bren gen, omdat we nu niet op korte termijn goede plannen op tafel kunnen leggen voor die loca ties." Dat is niet alleen beter voor de gemeenten, die meer tijd nodig zeggen te hebben, het is ook noodzakelijk om aan de eisen van staatssecretaris M. Schultz van Haegen. Zij heeft zich in een overleg mét Kramer bereid verklaard voor de minder acute kustvakken eerder met geld over de brug te komen, indien goede plannen worden inge diend voor het achterland. „Als wij kunnen aantonen dat voor de ruimtelijke kwaliteit al eer der dan in 2020 ingrepen nodig zijn, dan zal zij ook al eerder de kustversterking op die plekken betalen. We kunnen op dit mo ment echter geen plannen van voldoende niveau op tafel leg gen. Daar hebben we gewoon meer tijd voor nodig." Volgens M.i Kramer heeft Schultz van Haegen ook toege zegd dat zij niet alleen de kos ten voor de veiligheid zal beta len, maar ook die voor aanvul lende maatregelen. „Als het no dig is een weg te verwijderen of huizen te slopen, dan betaalt zij dat ook.". De gemeentebesturen Veere en Vlissingen moeten overigens nog wel instemmen met Kra mers aanbod om het project ZwakkeSchakels in tweeën te knippen. MIDDELBURG - Wijkcentrum Palet: 13.30-16.30: Seniorenclub, met oa biljar ten, kaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Ppen Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15-21.30 uur: Oerdansles- Drukte in het stadhuis van Middelburg tijdens de opnames van het tv-programm'a Tussen Kunst Kitsch. door Wendy de Jong MIDDELBURG - Hoopvolle gezichten tijdens de opnames van 'Tussen Kunst Kitsch' in het stadhuis in Middel burg. „Wie weet wat ik bij me heb aan waarde", zegt één van de bezoekers. Dertien experts zitten maandagmiddag klaar om de objecten van ruim negen honderd bezoekers te taxeren. J. Polak is deskundig op het gebied van niet-wes terse kunst. Een bezoekster zet een groot houten beeld bij hem op tafel. Hij draait het object rond en kijkt er beden- kelijk naar. „Dit beeld is afkomstig uit China. Het bestaat uit zwaar hout en da teert van rond 1900. Dit soort beelden werden gemaakt voor taoïsten, maar ook voor toeristen. Ik schat de waarde op zo'n vierhonderd euro. Erg leuk." De expert dreunt alle informatie op zon der dat hij daarbij in de boeken hoeft te kijken. Deze manier van werken wordt toegepast door alle deskundigen. Veel experts gaan ook te rade bij hun colle ga's. I. Laméris is gespecialiseerd in oos ters keramiek en glas.. Ze taxeert een hartvormig keramisch schaaltje, maar komt er alleen niet uit. „Ik vind het een enig ding, maar wat zou het waard zijn?", vraagt ze haar collega J. Estié van Europees porselein. „Het voelt aan alsof het van rond 1850 komt. Ik schat de waarde op zo'n honderd vijf tig" a tweehonderd euro", zegt Estié. De belangstellenden komen uit allerlei plaatsen in Nederland. Ze hebben ver schillende redenen om naar de opname- dag" toe te komen. De meesten lijken vooral geïnteresseerd in de waarde van de meegebrachte objecten, maar ande ren zijn vooral benieuwd naar de her komst. „Je doet alsof dat schilderij ik- weet-niet-wat waard is. Ik vind hem oerlelijk!zegt mevrouw Van Delden tegen haar man. Het havengezicht van Rotterdam heeft eigenlijk altijd bij het stel in de huiskamer gehangen. „Ik doe vandaag mee omdat ik benieuwd ben naar wat mijn schilderij waard is", zegt meneer Van Delden. „en of de kinderen er straks ruzie om moeten gaan ma ken", voegt mevrouw daaraan toe. Mevrouw Lem uit Hoofddorp heeft geen interesse in de waarde van haar ob jecten. Ze heeft een schilderij, een Ja panse prent en een zilveren olifant mee gebracht. Ze is benieuwd naar de her komst en wil graag weten hoe ze die het beste kan laten restaureren. M. Jongbloed uit Antwerpen blijkt een speciaal schilderij in haar bezit te heb ben. De geportretteerde is waarschijn lijk één van haar voorouders. „Ik was erg benieuwd naar die persoon omdat mijn dochter Elizabeth erop lijkt", al dus Jongbloed. De waarde van het doek foto Lex de Meester wordt geschat op zo'n zesduizend a achtduizend euro. Gerestaureerd zou het doek zelfs uitkomen op zo'n twaalf duizend euro. „De lijst en de signatuur zijn origineel, maar ze konden me niet vertellen wie het schilderij heeft ge maakt", zegt Jongbloed. Lang niet iedereen heeft waardevolle spullen meegebracht. „Dat is van plas tic, mevrouw", zegt expert F. Leidel- meijer tegen een bezoekster terwijl ze het beeldje uit de verpakking rolt. Veel bezoekers krijgen te horen dat hun objecten niet veel meer waard zijn dan een paar tientjes. Deskundige Beekhui zen benadrukt dat de gevoelswaarde van veel objecten meestal groter is dan de commerciële waarde. Niet iedereen kan zich in die redenering vinden. Som mige mensen dachten echt dat ze in het bezit waren van een schat, maar je vind natuurlijk niet zomaar een eeuwenoud object. Wanneer de opnames van Tussen Kunst Kitsch worden uitgezonden is nog niet bekend. door Melita Lantinq SEROOSKERKE (S) - Albanese studenten zijn zondag neerge streken in natuurgebied De Schelphoek bij Serooskerke. De achttien jongeren volgen in Zee land een training om in Tirana natuurexcursies te geven. Giste ren kregen ze praktijkles van medewerkers van stichting IVN over hoe kinderen 'op eenvoudi ge wijze proefjes kunnen doen in de natuur.' De zon breekt door op het mo ment dat de Albanese studenten de deur van het veldstudiecen trum midden in het natuurge bied uitstappen. Dat zonnetje maakt het een beetje aangena mer, want verder is het nog be hoorlijk fris, vinden Merita, Ira, Lura en Ani. „Is het hier altijd zo koud?", willen ze weten. Ira, Lura en Ani maken deel uit van een groep aanstormende na- tuurgidsen in Albanië. Ze wor den vrijwilliger bij het Eden-centre in Tirana, een soort milieu-educatiecentrum. Merita .werkt al bij het centrum, dat overigens nog helemaal in ont wikkeling is want zaken als na tuurexcursies organiseren en voorlichting geven staan nog in de kinderschoenen in Albanië. „We hebben erg weinig praktijk ervaring", vertelt Merita. „We hebben vooral theoretische colle ges gehad tot nu toe." Om die kennis op te vijzelen, gaan de studenten zelf de proe ven doen. Met een grondboor worden monsters genomen van de bodem. Als de boor dieper gaat, kun je goed zien hoe de structuur van de bodem veran derd. Eerst een rijke humuslaag, en op 1,20 meter zit turf. JTet viertal begint direct in rap Alba nees met elkaar te overleggen wat ze hier thuis mee. kunnen. „Bij ons is de grond heel rotsach tig", zegt Lura. Ze voelt met haar vinger aan de klei. „Het plakt." Rolletje Jet Remijn (IVN) laat de groep hele eenvoudige manieren zien om te bepalen of iets leem, klei In het binnenmeer in De Schelphoek doen de natuurgidsen in spe er varing op met waterexperimenten. foto Dirk-Jan Gjeltema of zand is. Ze maakt een rolletje van een grondmonster. Het rolle tje scheurt een beetje. „Dan is het leem met zand", legt ze uit. „Dit is heel goed om thuis te oe- - fenen", zegt Ira. Ze is erg en thousiast over de praktijktes ten. „Zo kunnen we de kinderen goed laten zien hoe de grond is samengesteld." Merita vertelt dat het Eden-cen- tre van plan is om zomerscholen voor kinderen te'organiseren in Tirana. „Dan kunnen we deze proeven goed gebruiken." Het volgende project waarbij de MIDDELBURG - Een 46-jarige eigenaar van een Vlissing- se koffieshop is gisteren in Middelburg voor de verkoop van softdrugs aan een minderjarige conform de eis veroor deeld tot 450 euro boete. De medewerkster van de koffie shop, een 38-jarige vrouw uit Vlissingen, kreeg bij ver stek dezelfde boete van 450 euro opgelegd. Politierechter I. Woltring vond bewezen dat de medewerkster een grip zakje met 0,8 gram hennep aan de zestienjarige jongen had verkocht. De (te) jonge klant zou daarvoor tien euro hebben betaald,-maar dat bedrag kwam bij raadsman E. Smit ongeloofwaardig over. De strafpleiter meende dat zijn cliënten op basis van één verklaring van de jongen niet veroordeeld konden worden. Verder wees Smit op de tegenstrijdige verklaringen van twee andere jongens. Ook het technisch onderzoek van de politie vond de verdedi ging beneden peil. „Bij mijn weten heb ik nog nooit wiet aan jongens van vijftien, zestien jaar, verkocht", wilde de Vlissinger nog kwijt. De politierechter vond het bewijs overtuigend genoeg om tot een veroordeling te komen. De raadsman kondigde gisteren aan dat zijn cliënten tegen de uitspraak in hoger beroep gaan bij het Gerechtshof in Den Haag. BORSSELE - In een gebouwtje aan de Troyeweg in Bors sele is gisteravond rond zeven uur brand ontstaan. De brandweer was het vuur snel meester. Volgens getuigen kan het interieur van het gebouw als verloren beschouwd worden. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een 14-jarige jongen uit de gemeente Borssele een papiertje in brand had gestoken en dit, nog brandend, in een prullen bak had gegooid. De politie gaat de zaak onderzoeken. De jongen zal nog over de toedracht gehoord worden. YERSEKE - Innoveren, dat moet de Zeeuwse mosselsec tor doen, dat is dé kans om te overleven, volgens CD A-Eu roparlementariër L. van Nistelrooij. Hij was gisteren op werkbezoek in Yerseke. Van Nistelrooij was naar Yerseke gehaald door het CDA Reimerswaal, vooral om te horen hoeveel moeite de mosselsector heeft met de gevolgen van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen. Het verbod op het uitzaaien van Iers mosselzaad in de Oosterschelde is één van die gevolgen. Een ander is dat de mosselbedrijven dure onderzoeken moeten laten doen om aan te tonen dat hun activiteiten de natuur geen onomkeerbare schade be rokkenen. Zo'n onderzoek is nodig om opnieuw Iers mos selzaad te mogen uitzaaien. De mosselsector doet wat van haar wordt gevraagd, maakte voorzitter A. Verbree van de producentenorganisatie mosselcultuur duidelijk. Het blijft echter onverteerbaar dat Nederland cle lat voor be staande activiteiten in beschermde gebieden zoals Ooster schelde en Waddenzee veel hoger legt dan andere lidsta ten. Elk land mag de Vogel- en Habitatrichtlijnen zo streng of zo soepel als mogelijk uitvoeren. Nederland is streng, waardoor 'van een gelijk speelveld geen sprake is', volgens Verbree. Daar had Van Nistelrooij geen panklare oplossing voor. Het beste lijkt hem óver de uitvoering van de richtlijnen afspraken te maken tussen alle landen in Noordwest-Europa. Tussen die landen ontstaat dan In elk geval dezelfde concurrentieverhouding en Nederland zal zich wellicht moeten matigen. „Het is te hopen", merkte directeur H. Lacor van Roem van Yerseke op, „want de mosselsector kan al die onderzoeken niet meer dragen. door Maurits Sep VEERE - De radarmast die bij sluis in Veere wordt geplaatst, is niet schadelijk voor de volksgezondheid. Gedeputeerde T. Poppelaars benadrukte dat gisteravond op een vergadering van de stadsraad Veere. De Veerse sluis wordt vanaf eind dit jaar op afstand bediend vanuit Vlissingen. Daarvoor is het nodig een radarmast van ze ven meter hoogte te plaatsen. Enkele omwonenden zijn bang dat de straling van de mast scha delijk is voor hun gezondheid. Poppelaars bestreed dat. Dezelf de radar wordt al vele jaren in Vlissingen gebruikt en daar zijn geen klachten bekend. Ook bin nenvaart- en recreatieschippers gebruiken dat systeem zonder er ziek van te worden. Volgens de gedeputeerde is deze radarmast niet vergelijkbaar met masten voor mobiele telefonie. Ook daarvan wordt door de exploi tanten overigens ontkend dat de straling schadelijk is. Voor de afstandsbediening wor den bij de sluis tevens vijftien tot twintig camera's opgehan gen. Zo kunnen de sluiswach ters in Vlissingen zien wat er in Veere gebeurt met de schepen, maar ook of er iemand in het wa ter valt. Het brugwachtershuis in Veere blijft behouden voor noodgeval len. De sluis zal om die reden ook in de toekomst nog handma tig te bedienen zijn. De afstands bediening gaat eind dit jaar in. Volgend jaar zal ook de Zeeland- brug vanuit Vlissingen worden bediend. studenten gaan kijken, bestaat uit testjes met water. In het bin nenmeer in De Schelphoek wordt gemeten hoe helder het water is door een helderheidsme ter naar de bodem te laten zak ken. „Ttyïj hebben ook zo'n ding", vertelt Merita. „Gekre gen van de IVN." Het contact met de IVN is tot stand gekomen via Milieu- kontakt Oost-Europa. Vorig jaar is IVN-medewerkster Rita de Ligt in Albanië geweest om een eerste cursus te geven. Deze week in Zeeland is daar het ver volg op. Goed gevoel De vier vrouwen zijn na één dag al erg enthousiast over alles wat ze hier zien en wat ze straks in Tirana in de praktijk gaan bren gen. „Natuur geeft een goed ge voel", zegt Ira. „En het werk is een goed alternatief voor koffie drinken in een barretje." De stu denten gaan vandaag de Ooster schelde op en komen later deze week nog in Vlissingen bij de Hogeschool Zeeland. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Aan de Bea trixlaan in Vlissingen moeten 7 9 woningen komen. Dat heeft het college van B en W besloten. Het plan omvat eengezinswonin gen, appartementen en kavels voor vrijstaande woningen. In de Beatrixlaan stond vroeger een school, maar sinds een jaar of vijf ligt het terrein aan de Beatrixlaan braak. Projectont wikkelaar Marsaki heeft een plan voor het gebied gemaakt. Aan de kant van de President Rooseveltlaan komt een com plex met achttien koopapparte menten en een parkeerkelder. Haaks op de Beatrixlaan komen verschillende straten met in to taal 35 eengezinswoningen voor de verkoop. Deze nieuwe stra ten zijn gespiegeld aan de stra ten aan de andere kant van de Beatrixlaan zoals de Jozef Israel- slaan en de Anton Mauvelaan. Ook de woningen zullen lijken op die uit de tegenover liggende straten. Verder richting de Paul Krugerstraat komen zestien stadswoningen. Ook dat zijn een gezinswoningen, maar die zijn iets groter en luxer dan die ande re huizen. Aan de kant van het rouwcentrum wil de gemeente tien kavels uitgeven. Daar mo gen zowel vrijstaande huizen of woningen van het type twee-on der-een-kap op komen. Aan beide kanten van de Bea trixlaan en aan de achterkant van de nieuwe straten komen parkeervakken. Het huidige speeltuintje wordt verplaatst. De nieuwe locatie staat nog niet vast, maar vol gens W. Vael van de gemeente, wordt er gedacht aan de plek rond de oude boom. Die blijft in de Beatrixlaan staan. De ge meente, de projectontwikkelaar en de architect presenteren de plannen vanavond tijdens een in loopavond van 19.00 tot 21.30 uur in wijkcentrum Het Palet. (Advertentie) Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13