PZC Vrijwilligers helpen bij burenruzie Plan voor herinrichting Veere wacht op uitspraak RvS over bouwplan Aantal treinreizigers station Arnemuiden nog aan zuinige kant centrum Oost-Souburg We steken ook energie in huisbeveiiiging. Project buurtbemiddeling van start in Middelburg Hij kan weer tien jaar mee N Werkstraf voor agressie RUIM 140 OCCASIONS Man gewond bij bedrijfsongeval Zorgen in Zelzate na moorden Dow hergebruikt afvalwater zeeuwse almanak Naar wens nedactie: 0113-315649 iwvw.pzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Wnord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Tpeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 11 april 2006 editie Walcheren HonrNadia Berkelder MIDDELBURG - Nog dit jaar «orden vrijwilligers ingezet om conflicten tussen Middelburgers te helpen oplossen. Woningcor poratie Woongoed en de gemeen te beginnen met een buurtbemid delingsproject. Normaal gesproken benaderen mensen die een conflict hebben met bijvoorbeeld hun buurman de politie of de woningbouwcor poratie. Maar inzet van 'gewo ne' mensen blijkt vaak succes voller dan ingrijpen door instan- zegt R. Studulski van Woon- 1. De conflicten kunnen i over geluidsoverlast, of on duidelijkheid over de erfschei- ling. „Eigenlijk alle vormen /an burenruzie." Je klachten die Woongoed bin nenkrijgt zijn aanleiding om jnet het project te beginnen. We zijn niet altijd in staat om die klachten zelf op te lossen", vertelt directeur E. de Ceuster. De buurtbemiddelaars zijn ge wone Middelburgers. Ze werken vrijwillig. Een voordeel van buurtbemiddelaars is dat ze makkelijker aanspreekbaar zijn officiële instanties, vindt De Ceuster. Ze hebben bijvoor beeld geen balie en ook geen te lefoniste. Luisteren De bemiddelaars krijgen een korte opleiding en ze worden be- l door Woongoed. Iedereen die sociaal vaardig is, kan zich ppgeven, zegt Studulski. „Men sen die mee willen doen, moeten joed kunnen luisteren en obser veren en zich vooral goed kun nen onthouden van een oordeel. He moeten actief kunnen luiste- Navigatiesysteem weg bij autokraak (OUDEKERKE - Uit een auto geparkeerd stond aan de (ulpstraat.in Koudekerke is bij een inbraak een zakcomputer met navigatiesysteem weggeno men. De inbraak vond plaats t zondagavond negen uur en maandagochtend half negen. De waarde van de apparatuur bedraagt honderden euro's. ren en een gesprek kunnen bege leiden." Wanneer iemand een conflict meldt, wordt eerst met de beide partijen afzonderlijk gesproken. Als één van hen geen zin heeft in bemiddeling, gaat het niet door. Bij een positieve uitkomst van het eerste gesprek, vindt on der begeleiding een gesprek plaats tussen de twee personen. De bemiddelaar probeert de par tijen zelf een oplossing te laten bedenken. Neutraliteit Eerst was het de bedoeling dat mensen in hun eigen buurt zou den werken, maar daar is van af gezien. „Het lijkt ons verstandig om mensen in een ander deel van de stad te laten werken", zegt Studulski. „In de eerste plaats om de problemen niet te dicht bij de eigen voordeur te la ten komen en in de tweede plaats om de neutraliteit te ga randeren." In andere steden in Nederland zijn de ervaringen met buurtbe middeling positief, zegt Studuls ki. „Partijen worden echt bij el kaar gebracht. Het blijkt dat mensen in veel gevallen ook mee werken." Doorverwijzen In Hoogvliet (bij Rotterdam) bij voorbeeld, worden negen van de tien lichtere zaken opgelost tloor Nadia Berkelder er 459 nn een dat* Geturfd. Dp cii- VLISSINGEN - De Scheldekraan aan de stadskant van Vlissingen krijgt een andere plek. In de loop van juli draagt een ponton met slepers de zware vracht voort richting Dokloods II. De kraan komt naast de nieuwe afbouwkade te staan. Daar blijft hij braaf zijn werk doen, vertelt J. van Emden van de Koninklijke Schelde Groep. „Maar eerst knappen we hem op. In de kraan zijn op dit moment mensen bezig de kraan en de motoren na te kijken. De kraan krijgt straks nieuwe haken, nieuw staalwerk en nieuwe motormechaniek. De kraan wordt nog geconserveerd, geschilderd en dan kan hij weer zeker tien jaar mee." foto Lex de Meester ARNEMUIDEN - Ze hadden liet al gedacht in Arnemuiden. Er stappen daar veel meer men sen in en uit de trein dan de Ne derlandse Spoorwegen zeggen. We komen ongeveer dertig pro ffit hoger uit dan de tellingen van de NS", zegt C. d'Huy van de wijkbeheergroep Arnemui- De NS vinden de 330 reizi- die dagelijks op de trein Stappen te weinig. Het aantal wordt gebruikt als argument om iet station te sluiten. Vrijwilligers telden vorige week op drie dagen achtereenvolgens 434, 412 en 446 reizigers. Voor de verkiezingen had de politieke lartij Middelburg Transparant er 459 op een dag geturfd. De cij fers van de wijkbeheergroep ko men overeen met cle tellingen op de stations van Kapelle en Krab- bendijke. „Het zou ook gek zijn als wij daar ineens vanaf zou den wijken", vindt D'Huy. Het aantal Arnemuidenaren dat gebruik maakt van de trein is sterk afhankelijk van het weer. „Vooral in de richting Middel burg en Vlissingen. Als het hard regent of als het heel erg koud is, gaan er meer mensen met de trein. Als het mooi weer is, gaan ze met de fiets. Het was vorige week de hele week redelijk weer. Dus onze aantallen zitten, denk ik, aan de zuinige kant." pagina 15 analyse (Advertentie) Nuon alarmsysteem tegen inbraak, brand en lekkage Draadloos Ervaren monteurs zorgen voor installatie en onderhoud Aansluiting op alarmcentrale Advies aan huis» Maak een afspraak op www.nuon.nl of bel gratis 0800 20 21. door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Het Oranje plein en de straten om de Karo lingische Burg in Oost-Souburg, moeten één geheel worden. De straten krijgen dezelfde uitstra ling als de opgeknapte Kanaal straat. Dat staat in het concept herinrichting kern Oost-Sou burg. De gemeente heeft samen met MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een twintig jarige inwoner van Goes wegens verkeersagressie tot veertig uur werkstraf veroordeeld. De verdachte gaf toe op 20 ja nuari dit jaar in Goes te hebben uitgehaald naar een fietser toen hij met zijn auto niet voorbij kon, omdat de man midden op de weg bleef rijden. Door de har de klap viel het slachtoffer op de grond. Een man die het inci dent zag gebeuren, kwam tussen beide. Volgens officier van justi tie J. Zondervan zou de getuige door de verdachte zijn bedreigd en moest hij opzij springen toen de Goesenaar met zijn auto hard achteruit reed. De officier vond de poging tot het toebrengen van zwaar licha melijk letsel, de mishandeling en de bedreiging bewezen. Hij eiste tweehonderd uur werk straf, twee maanden voorwaar delijke celstraf en tien maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk. bewoners, ondernemers en verte genwoordigers van organisaties een herinrichtingsplan gemaakt van het openbaar gebied in de kern van Oost-Souburg. Het ont werp wordt begin mei aan bewo ners gepresenteerd tijdens een inloopavond. Volgens het plan moet het groen op het Oranjeplein blijven be staan en eventueel versterkt worden, zegt W. Crusio van de gemeente Vlissingen. De vent- weg wordt een fiets/voetpad. De parkeerplaatsen op het midden stuk van de straat, verdwijnen. Wel komt er een parkeerhaven bij Nieuw Bachtenpoorte. Het hele gebied wordt een 3 O-kilo meterzone. Om de snelheid op het Oranjeplein terug te bren gen, wordt de rijbaan opge splitst in twee delen waardoor er tegelijk een pleintje ontstaat. De Verlengde Kanaalstraat moet hét visitekaartje worden richting de Karolingische Burg. Er komt een dubbele bomenrij waardoor de straat een soort laan wordt in de richting van de burg. „De weg wordt helemaal opgeschoond", zegt Crusio. De Karolingenbaan wordt beter geschikt gemaakt om te kunnen parkeren. Het is de bedoeling dat er straks tachtig parkeer plaatsen komen. Het blijft een straat voor tweerichtingsver keer. De Paspoortstraat, de Vlissingse- straat, de Ritthemsestraat en de Burchtstraat, die samen de ring rond de burg vormen, vormen na de herinrichting één geheel. Op dit moment zijn het nog vier duidelijk verschillende straten. Dat is alleen al aan de bestra ting te zien. Straks is dat verle den tijd. Dan liggen er overal de zelfde klinkers, en staat er het zelfde straatmeubilair als in de Kanaalstraat. Het herinrichtingsplan wordt in mei gepresenteerd. Inwoners krijgen daarna nog de mogelijk heid een inspraakreactie in te dienen. Het plan zal in fasen worden uitgevoerd. Welke straat als eerste op de schop gaat, is nog niet bekend. Wel hoopt Crusio dat de werkzaam heden eind dit jaar of begin 2007 kunnen beginnen. T.M 2e PAASDAG 's-Heer Arendskerke door bemiddeling. Bij één van de tien zaken moet alsnog de po litie ingrijpen. De eerste jaren zullen Woongoed en de politie mensen nog door moeten verwij zen naar de buurtbemiddelaars. Studulski verwacht dat het een aantal jaren duurt voordat men sen zelf voor hulp bij de vrijwil ligers aankloppen. Audi Nijverheidsstraat 30 www.opeldelaat.nl www.autoshak.nl BRESKENS - Een 55-jarige man uit Terneuzen is gister ochtend na een bedrijfsongeval in Breskens ernstig ge wond per helikopter afgevoerd naar het ziekenhuis. Het ongeval gebeurde even voor half acht in de Westland- straat. De man viel bij het uitladen van een bouwlift tien meter naar beneden. Hij liep hoofd- en rugletsel op. De ar beidsinspectie is in kennis gesteld van het ongeval. ZELZATE - Politiek Zelzate maakt zich ernstig zorgen over het aantal moorden dat de afgelopen paar jaar in de kanaalgemeente werd gepleegd. Vorige week bracht een vrouw in een appartement aan het Europaplein haar vier jarig zoontje om het leven. Ze verdronk hem in bad. Plaar poging om zelfmoord te plegen, mislukte. Ze is imniddels overgebracht naar de gevangenis. De afgelopen vier jaar werden ook vijf andere moorden gepleegd. Het bezorgde de grensgemeente de bijnaam 'moordstad'. Voorzitter M. Acke van de CD&V-fractie (christen-democraten) in de Zelzaatse gemeenteraad zoekt de oorzaak in de al te klantvriendelijke sociale voorzieningen, die het plaatselij ke OCMW (een tegenhanger van de Nederlandse sociale dienst) biedt. Dat beleid wreekt zich, meent Acke. Hij wijst ook op de ingrijpende veranderingen die Zelzate de afgelopen decennia doormaakte, zoals de verlegging en verbreding van het Kanaal Gent-Terneuzen en de aanleg van de Expresweg en de Kennedylaan. Die leidden tot sloop van een deel van het woningbestand, dat ruim schoots werd gecompenseerd door nieuwbouw in de socia le sector. Volgens Acke oefent dat goedkope woningbe stand een grote aantrekkingskracht uit op mensen uit de rest van Vlaanderen. Acke vraagt zich af of Zelzate de ver antwoordelijkheid voor de sociale opvang van de hele re gio moet blijven dragen. OCMW-voorzitter F. De Vilder wees al eerder op de problematiek, die volgens hem wordt veroorzaakt door verzakende buurgemeenten. TERNEUZEN - Vanaf volgend jaar levert E vides Indus triewater jaarlijks zo'n vijf miljoen kubieke meter gezui verd huishoudelijk afvalwater aan chemieconcern Dow Benelux. Evides betrekt het afvalwater bij Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Gisteren werd de overeenkomst ge tekend tussen Waterschap Zeeuws-Vlaanderen en Evides. De overeenkomst loopt tot eind 2020. Dijkgraaf W. de Graaf sprak van een unieke overeenkomst, waarmee Zeeuws-Vlaanderen volgens hem voorop loopt. De vijf miljoen kubieke meter afvalwater is het maximum dat het waterschap kan leveren. Het heeft volgens directeur H. de Kraa van Evides geen enkele zin om meer bedrijven te interesseren voor het afnemen van huishoudelijk afval water. „Dow neemt alles af wat wij kunnen leveren." over een wijnjaar had. Bekend is, vervolgde cle rechter, dat 2002 en 2003 veel ongunstiger zijn uitgepakt. Waarom is er niet gerekend met bijvoorbeeld de gegevens van drie jaar, vroeg de rechter. Het antwoord van woordvoerder J. Geurts van het Zeeuwse, provinciebestuur, dat het bestemmingsplan Nimmer- dor heeft goedgekeurd, luidde dat het gebruikte computerpro gramma alleen de gegevens van 2004 slikte. Snelheidsgrens Omwonende Melis, die gisteren niet in Den Haag verscheen, vindt dat de gemeente Veere de luchtvervuiling door het ver keer op de Oostkapelseweg te laag heeft ingeschat. Volgens Melis, wordt op de weg namelijk tachtig kilometer per uur gere den in plaats van vijftig kilome ter per uur, waarmee de gemeen te heeft gerekend. Een lagere verkeerssnelheid zou voor min der fijnstof en andere vervuiling zorgen. Gemeentewoordvoerder M. Jon ker zei dat Melis het mis heeft. „Je zit bijna in de bebouwde kom, waar maar vijftig kilome ter gereden mag worden. Je kunt daar echt niet met tachtig kilometer doorscheuren", meent Jonker. Uitspraak volgt. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Raad van Sta te maakt binnen twee weken be kend of het gemeentebestuur van Veere een bouwvergunning mag verlenen voor een woon zorgcomplex en 65 woningen tussen de Oostkapelseweg en de Steengrachtsweg aan de noord kant van Grijpskerke. Gisteren vroeg omwonende W. Melis aan de Raad van State om het bestemmingsplan Nim- merdor, waarin het omvangrij ke bouwplan is opgenomen, bui ten werking te stellen. Als de Raad van State het verzoek van Melis om een spoedvoorziening afwijst, dan begint 'de gemeente direct met het bouwrijp maken van het terrein. De belangrijkste vraag is of het bouwplan de toets van de lucht- kwaliteitseisen kan doorstaan. De luchtkwaliteit wordt nega tief beïnvloed door het verkeer op de Oostkapelseweg. Computerprogramma Bestuursrechter P. van Buuren van de Raad van State merkte gisteren op dat het gemeentebe stuur als ijkpunt het jaar 2004 heeft genomen. „Dat was voor wat betreft de luchtkwaliteit een uitzonderlijk gunstig jaar", zei Van Buuren, alsof hij het De Burchtstraat (rechts) en alle andere straten om de Karolingische Burg in Oost-Souburg krijgen de zelfde uitstraling als de opgeknapte Kanaalstraat. foto Lex de Meester Het was allemaal precies zo als het had moeten zijn. De viering van vijftig jaar huwe lijksgeluk temidden van fami lie, vrienden en bekenden van dat Vlissingse paar. Zij recipieerden tot ieders voldoe ning in een gastvrij hotel in de Schouwse Westhoek. Toen de gasten afscheid na men om huisioaarts te keren, mocht het gouden paar zich terugtrekken in de bruids suite. Prettig nabij voor wat welkome verpozing na een mooie maar vermoeiende dag. De verpozing ivas van korte duur. Even later die nacht meldde de Vlissinger zich bij de receptie. Of er nog een an dere kamer was die zijn vrouw en hij terstond konden betrekken. Bezorgd informeerde de re ceptionist of er iets dan niet naar wens was. Hij had de vraag niet lastiger kunnen formuleren. Ze waren immers door het bed gezakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11