Weer lopen dankzij neuscellen Beweeg en denk als clown De schoonmaak was goed tegen huismij t Test kan uitstrijkje overbodig maken Prikkenkuur kan allergie voorkomen Infectie kan leiden tot trombose Prionen niet enige oorzaak ziekte Therapievorm is voorspelbaar Eenzaamheid verhoogt bloeddruk Sterftecijfers na week noteren Onderzoek met ratten laat mogelijke genezing dwarslaesie zien maandag 10 april 2006 7 LONDEN - Het doormaken van een acute infectie verdub belt het risico op trombose. Een acute infectie kan bijvoor beeld een nierontsteking zijn. Bij trombose ontstaat er een bloedstolsel dat een ader (in been of longen) afsluit. Dit schrijft L. Smeeth van de Lon don School of Hygiene and Tropical Medicine in The Lan cet op grond van een onderzoek onder elfduizend mensen. Het risico op trombose is een jaar na de infectie weer ge daald tot het normale niveau. GPD PENICUIK - Er zijn mogelijk (naast prionen) andere ver oorzakers van de gekkekoeienziekte (bse) en de verwante vorm bij mensen (Creutzfeldt-Jakob). Lange tijd werd gedacht dat deze ziekten werden veroor zaakt door het eten van voedsel dat afwijkende vormen van het prioneiwit bevat. Maar de prioneiwitten (zowel 'goede' als 'foute') worden in maag en darmen bijna ge heel afgebroken, schrijft M, Jeffrey van de Veterinary La boratories Agency in Penicuik in het vakblad Journal of Pathology op grond van proeven bij schapen. GPD PITTSBURGH - Of depressieve mensen baat zullen heb ben bij cognitieve gedragstherapie (een vorm van 'praat therapie') is te voorspellen door de activiteit van bepaal de hersendelen zichtbaar te maken met fMRI, een beeld vormende techniek. Dit schrijft G. Siegle van de University of Pittsburgh in het vakblad American Journal of Psychiatry op grond van onderzoek bij 35 mensen. Personen bij wie de cogni tieve therapie goed werkte vertoonden een verhoogde acti viteit in de amygdala en een verminderde activiteit in de zogeheten cingulaire cortex. GPD DEN HAAG - Je kunt letterlijk ziek worden van eenzaam heid. Dat wil zeggen: in ieder geval leidt eenzaamheid (bij ouderen) tot een hoge bloeddruk. En daarmee stijgt de kans op hart- en vaatziekten, concludeert L. Hawkley in het vakblad Psychology and Aging op grond van een on derzoek onder 229 vijftigplussers. GPD DEN HAAG - Ziekenhuizen hoeven in 2005 en 2006 niet meer te 'registreren hoeveel mensen zijn overleden na 180 dagen na een beroerte. Zij hoeven alleen de sterfte'na ze ven dagen vast te leggen. Dat hebben de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) en de Nederlandse Vereniging voor Neurologie (NVN) bekendgemaakt. Volgens de neurologen waren de cijfers over sterfte na 180 dagen moeilijk te achterhalen, omdat patiënten ge middeld na twee tot drie weken het ziekenhuis verlaten en naar een verpleeghuis of revalidatiecentrum gaan. Bo vendien zeggen de cijfers volgens de specialisten weinig over de kwaliteit van de zorg in het ziekenhuis. De inspec tie erkende dat het registreren van ontslagen patiënten moeilijk is. Maar stelde wel dat het wat zegt over de kwa liteit van de begeleiding van patiënten door het zieken huis. ANP Hoor Serge Sekhuis MAASTRICHT - Uit de eigen neus ge transplanteerde cellen kunnen mensen die als gevolg van een dwarslaesie ver lamd zijn geraakt, helpen om weer •d te kunnen lopen. Bij ratten werkt het in ieder geval, bewees neurobioloog drs. Ronald Deumens van de Universi teit Maastricht, in een onderzoek waar op hij vorige week promoveerde. Ons ruggenmerg is als een drukke snel weg. Voortdurend razen er vanuit de be- sturings.centra in de hersenen ontelba re prikkels door, naar spieren en orga nen overal in ons lichaam. Die prikkels gaan via de lange uitlopers (axonen) van zenuwcellen (neuronen). Zij zorgen ervoor dat wij gecontroleerd eén trap oplopen en zonder knoeien ons bord leegeten. Bij mensen met een dwarslaesie is die snelweg geblokkeerd. Bijvoorbeeld als door een auto-ongeluk een van de wer vels van het ruggenmerg van zijn plek geschoven en voor een beknelling zorgt. Al naar gelang dat aan het begin of eind van die snelweg is gebeurd, ver of minder ver van de hersenen, vallen meer of minder lichaamsfuncties uit en is onder meer een verlamming het ge volg. Mensen met een lage dwarslaesie raken het gevoel en de controle over dé gehele onderkant van hun lichaam kwijt, patiënten met een hogere dwars laesie kunnen zelfs hun armen niet meer bewegen. Ronald Deumens tovert een grafisch beeld van het menselijk ruggenmerg op zijn laptopscherm. Ergens in het mid den gloeit een roodkleurige bol, sym bool voor de plek waar de verlamming heeft toegeslagen. „In een normale li chamelijke reactie hopen zich rond die plek groeiremmende moleculen op. Die verhinderen dat de uitloper van de ze- inuw, die als gevolg van de dwarslaesie onderbroken is, aangroeit. Sterker, het axon trekt zich zelfs een stuk terug uit de dode, gelittekende zone. Het reste rende deel van de uitloper, aan de ande re kant van het 'zwarte gat' dat de ver lamming heeft veroorzaakt, sterft af." iWat nu als we een brug zouden kunnen 'daan over dat zwarte gat heen en met ['groeistimulerende krachten' de zenuw- uitloper toch weer laten aangroeien, verwoordt Deumens de vraag in zijn promotieonderzoek. Om vervolgens een doorsnee van het reukorgaan op zijn fomputer te toveren: king is de meest voorkomende compli catie." Om de geïmplanteerde OEG-cel- len een handje te helpen de axonen in het ruggenmerg ook de sprong te laten maken over het 'zwarte gat' van de ver lamming, slaat Deumens letterlijk een brug. Hierbij gaat het om een brug van melkzuurmoleculen die door het lichaam na verloop van enkele maan den weer wordt afgebroken. Opnieuw om het afstotingsrisieo te beperken. „Eerdere proeven door wetenschappers als de Brit Geoffrey Raisman, die jaren geleden als eerste bedacht dat OEG-groeicellen wel eens de sleutel tot hét succes konden zijn, hebben bewe zen dat die aanpak werkt. In elk geval bij ratten, maar vooralsnog alleen bij kleinere ruggenmergbeschadigingen. Bij mensen is het 'zwarte gat' per defi nitie groter dan bij dieren en dus heb je een brug nodig zoals wij die hebben be dacht." Melkzuurbruggetje Deumens toont het volgende plaatje. Hij wijst aan hoe de ingespoten neuscel len zich netjes hebben gerangschikt op het melkzuurbruggetje. Klaar om de axonen te helpen erover heen te groeien. De volgende illustratie laat zien dat dit ook is gebeurd, maar min der dan de neurobioloog had gehoopt. Hij laat een filmpje zien met een van de door hem behandelde ratten. Het dier loopt opvallend kwiek. „Maar met klei nere stapjes dan voor zijn rugletsel. Duidelijk is dat er groeiactiviteit te zien is, de rat loopt immers. De axonen van de zenuwcellen die zich hadden te ruggetrokken uit het littekengebied, zijn daar weer heengetrokken. Maar de brug hebben ze niet genomen", klinkt het ietwat teleurgesteld. En toch,is de Limburger dat allerminst. Volgens hem is andermaal bewezen dat het idee van OEG-cellen werkt, maar moet een nader onderzoek, waarmee hij zo snel mogelijk na zijn promotie wil beginnen, uitwijzen waar zijn speurtocht dient te worden aangepast. „Wellicht moet de brug van ander mate riaal zijn, omdat melkzuurmoleculen in het ruggenmerg geleidelijk worden af gebroken waarbij bijproducten ont staan die de hergroei van axonen niet ten goede komt. Stapje voor stapje ko men we dichterbij. Nu al is een dwars laesie lang niet meer in alle gevallen voor altijd en er komt een dag dat deze patiënten, dankzij hun neus, weer be hoorlijk kunnen lopen." GPD Want de neus is de enige plek in ons menselijk lichaam waar stamcellen voorkomen die uitgroeien' tot volwas sen reukzenuwen met axonen die door lopen tot in het reukcentrum van de hersenen. Steken we onze neus in een kop koffie, dan ruiken we via die ze nuwcellen, de cafeïne én of er -te veel suiker in zit. De reukzenuwcellen in de neus groeien dankzij de 'steuncellen' waarmee ze zijn omringd. Ze worden el ke acht tot twaalf weken vervangen. Als-we die steuncellen nu eens trans planteren naar het 'zwarte gat' in het ruggenmerg, dan zouden ze mogelijk ook daar de groei van axonen kunnen stimuleren. Omdat dergelijke tests niet mensen in Nederland ethisch onverantwoord wor den geacht, zocht Deumens zijn toe vlucht tot ratten. Enkele diertjes werd ruggenmergletsel toegebracht. De rat ten kregen vervolgens de uit hun eigen neus geplukte Olfactory Ensheating Glia (OEG)-steuncellen met een naald ingespoten, precies op de plek waar de zenuwbaan was onderbroken. Dat gaat na kweek buiten het lichaam overigens met zo'n tweehonderdduizend tegelijk. „Elk zoogdier heeft deze OEG-groeicel len in zijn neus zitten. Daarom is er geen afstotingsrisico. Dat inspuiten in het ruggenmerg moet wel erg secuur ge beuren, want zet je die cellen niet exact op de goede plek, dan richt je vaak al leen maar meer schade aan. Een ontste- Een revalidatiemachine wordt gebruikt door patiënten met een dwarslaesie. foto GPD door Marieke van Schie Anja heeft last van bran derige ogen en een loop neus. Terwijl zij het zegt wrijft Anja in haar ogen. Ik inspecteer de ogen. Een lich te roodheid in het wit van de ogen, met wat extra traan- vocht; geen ontsteking, maar een duidelijke reactie op alle pollen in de lucht'. Ik geef haar oogdruppels mee, dat kan veel verlichting brengen. „De ogen reageren op prikkels van buitenaf. Er zit van alles in de lucht, het begint in het vroege voorjaar al met de hazelaar, die zo beeldschoon in de winter bloeit met gele bloemen, het is de eerste belofte voor een naderende lente", leg ik uit. De meeste mensen hebben er geen last van, maar een klei ne groep mensen voelt het di rect aan neus en ogen; sniffen en branden. Dan volgen de andere bloeiende bomen en planten, weer pollen in de lucht. Maar ook een branden de kachel kan de boosdoener zijn. Of huisstofmijt. De mij ten zijn met het blote oog niet te zien, maar nestelen zich in pluchen kussens, troe telbeesten, hoofdkussens in bed en de matrassen. De ouderwetse schoonmaak was zo gek nog niet. De huis vrouwen vroeger zetten het hele huis op de kop om zo de overlast van ongedierte te be stlijden. Sop, een dweil en de mattenklopper deden goed werk. We hebben nu de on misbare stofzuiger, die mits goed gebruikt verlichting geeft aan de taak van diegene die ons huis schoon houdt. Met vaste vloerbedekking is het de enige manier om het huis schoon te houden. Het is goed om te weten, dat de huis- mijten zich in de stofzak nes telen, en er net zo makkelijk weer uit kunnen springen, als die stofzak niet bijtijds ge leegd wordt. Student Jeroen woont sinds twee jaar op een studentenflat. Hij komt op het spreekuur met klachten van benauwdheid. Jkpiep als ik in bed lig, heel vroeger had ik astma, maar daar was ik van af, dacht ik. Nu ik op kamers woon is het weer terug aan het komen. Heeft u een inhaler voor me? Dat hielp me altijd goed!Ik luister naar zijn longen en schrik: alles piept, hij moet veel benauwder zijn dan hij doet voorkomen. Ook dat ben ik intussen ge wend. Astmapatiënten heb ben geleerd hun adem maxi maal te benutten, en gaan dikwijls erg laat voor hulp naar de dokter. „Je astma is terug, Jeroen. Kom je toe aan je slaap? En hoe staat het met het schoonhouden van het studentenhuis?" Jeroen .ver telt dat hij zijn kamer wel probeert schoon te houden, maar dat de gemeenschappe lijke kamer en het trappen huis een keer in de week door een bedrijf worden schoonge maakt. Dat is magertjes. Met astma is goed te leven, mits de patiënt gediscipli neerd zijn medicijnen in neemt en zijn huiselijke omge ving zo schoon mogelijk houdt. Op het astmaspreekuur is de tijd en de rust om alles op een rijtje te zetten. Ook emotionele stress kan acute benauwdheid geven. Planten en bloemen in en om het huis kunnen een andere boosdoener zijn. De primula is berucht. Het plantje zit in menig voorjaarsmandje rond de paastijd. Een kritische blik voorkomt dat een van de huisgenoten plotseling be nauwd wordt aan de paasdis. Bij huisarts, apotheek en dro gist is gelukkig goede infor matie en medicatie te vinden, zodat we de lente onbezorgd tegemoet kunnen zien. Marieke van Schie is huisarts door Wilco Harbers MIDDELBURG - Bewegen is een belangrijke factor in het wel bevinden van kinderen. Het eer ste waar we dan natuurlijk aan denken is de lichamelijke bewe ging, zowel georganiseerd (bin nen verenigingen en op school) als ongeorganiseerd. Door allerlei factoren, zoals bij voorbeeld volle dagprogram ma's, tijd- en geldgebrek, het ge brek aan fysieke ruimte en de steeds meer toenemende passie ve vrijetijdsbesteding (invloed van internet en televisie), blijkt dat we steeds minder gaan bewe gen. Nederland wordt als het ware 'volgebouwd', waardoor li chamelijke beweging steeds min der kans en prioriteit krijgen. Dit kan, in combinatie met on der meer ongezonde voedingsge woontes, leiden tot lichamelijk en psychisch ongemak. Naast lichamelijke beweging praten we echter ook over men tale beweging. Dat is de bewe ging die zich afspeelt in de psy che van mensen. We hebben het dan over het ontwikkelen en ge bruik maken van je creativiteit, je hart volgen, van gebaande we gen durven afwijken, 'nee' dur ven zeggen tegen aanpassing en 'ja' zeggen tegen het onverwach te: Ook op mentaal vlak dreigt Ne derland 'overvol' te worden. Hierbij kan gedacht worden aan de steeds hogere eisen die onder meer in het onderwijs en be drijfsleven gesteld worden aan (cognitieve) prestaties, toene mende verplichtingen om resul taten te boeken, de niet-aflaten de regelzucht van overheid en in stellingen op allerlei gebied, dwingende modebeelden en de dwang van de 24-uurseConomie. Levenspad Veel mensen hebben hierdoor het gevoel dat niet zij hun eigen levenspad bepalen, maar dat hun geluk in hoge mate wórdt bepaald door invloeden van bui tenaf. We spreken dan over een gebrek aan persoonlijke, indivi duele regelruimte. Aanpassing overheerst. Stilstand in plaats van beweging. Ook hier zien we dat dit in meer of mindere mate kan leiden tot ongemak en een afname van het lichamelijke en mentale welbevinden. Wolmoet Jansen en Wilco Har bers willen met hun Werkplaats voor Clownerie, Neus v.o.f., een Je kunt letterlijk en figuurlijk een clown binnen de school halen, zoals hier op de Valckenburght in Sas van Gent. foto Camile Schelstraete bijdrage leveren aan de toename van vooral het mentale welbe vinden van kinderen, maar ook van volwassenen. Met humor als uitgangspunt gaat Neus v.o.f., met clownsactiviteiten, samen met kinderen en hun (professio nele) begeleiders op zoek naar 'beweging' en verrassende uitda gingen. In de workshops Clownerie voor kinderen of hun begeleiders (on der andere leidsters in de kinder opvang, leerkrachten, onderwijs assistenten en jeug'dhulpverle- ners) staan verbazing en verwon dering' over de simpelste zaken in het dagelijkse leven centraal. De uitgangspunten zijn; jezelf en anderen verrassen door din gen zo te benaderen alsof je ze voor het eerst ziet en beleeft; niet reageren vanuit je hoofd, maar vanuit je hart en buik; dur ven afwijken van gebaande pa den, op zoek naar het onver wachte; helemaal opgaan in het hier en nu, je omgeving vergeten en op je allereerste impulsen af gaan, volledig jezelf zijn. Een kind is vanzelfsprekend on bevangen. Zo begint het van na ture aan zijn leven. Als op groeiend kind en als volwassene dreigen we veel aspecten van het kind-zijn, die eerst zo van zelfsprekend waren, te laten on dersneeuwen. Soms raken mensen in de loop naar volwassenheid deze zaken helemaal kwijt. Een clown kiest er weer voor om onbevangen te zijn als een kind. Clownerie is voor mensen die be roepsmatig met kinderen wer ken een middel om een bijdrage te leveren aan de sociaal-emotio nele groei van kinderen. Clowne rie doet een beroep op die kwali teiten van kinderen en hun bege leiders, waarop je in het dage lijkse leven niet zo vanzelfspre kend wordt aangesproken. Talent Creativiteit, fantasie, onbevan genheid en verbeelding in plaats van cognitie en aanpassing. Als beroepskracht leer je anders te kijken naar kinderen en colle ga's, waardoor nieuwe, andere en onverwachte groeimogelijk heden in het verschiet liggen. Verborgen talenten komen bo ven drijven. Kinderen leren an ders te kijken naar elkaar en naar hun omgeving. Collega's ontdekken onvermoede kwalitei ten bij elkaar. In de Workshops Clownerie maken de deelnemers een ontdekkingsreis door de we reld van de clownerie. Ze onder zoeken de mogelijkheden van hun lichaam, houding, gedrag, stem en gezichtsuitdrukkingen. Ze zoeken de mogelijkheden van het gebruik van emoties, van voorwerpen en van hun om geving. Ze hebben plezier in het spelen. Alleen en met elkaar. Non-verbaal. Dit alles kunnen ze gebruiken in het contact met de kinderen. En dat op basis van humor. De auteur Wilco Harbers uit Middelburg is werkzaam in de gehandicaptenzorg en trainings acteurHij heeft een opleiding Clownerie in Amsterdam ge volgd. De Hogeschool Zeeland te Vlis- singen en het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland (RPCZ) houden woensdag 12 april de Re gionale Dag voor het Jonge Kind. Neus v.o.f. is daar met tivee Workshops Clownerie aan wezig. 's Morgens houdt Jef Pe permans een lezing over 'Ruim te voor jonge kinderen om te be wegen, groeien en veranderen'. In het middagprogramma is vooral ruimte gemaakt voor workshops. door John Hermse AMSTERDAM - Het uitstrijkje zou wel eens tot het verleden kunnen gaan behoren. Een test op de aanwezigheid van het Hu maan Papilloma Virus (hpv), de voornaamste oorzaak van het ontstaan van de ziekte, is veel betrouwbaarder om voorstadia van baarmoederhalskanker aan te tonen. Dat blijkt uit een Euro pese studie die is verschenen in het aprilnummer van -het tijd schrift International Journal of Cancer. Een van de onderzoeken waarop het artikel is gebaseerd heeft plaatsgevonden aan het VU Me disch Centrum in Amsterdam. Prof. dr. C. Meijer, hoogleraar pathologie, verwacht dat de test op hpv het uitstrijkje, dat vrou wen tussen de 30 en 60 jaar om de vijf jaar ondergaan, kan ver vangen. Helemaal zeker is hij nog niet, omdat hij nog bezig is met de laatste verwerking van de resultaten van een onderzoek waarbij de test en het uitstrijkje met elkaar vergeleken zijn. Het zou ook kunnen dat de test en het uitstrijkje in combinatie gebruikt kunnen worden. Maar Meijer voorspelt al wel dat door gebruik van de tipv-test scree ning op baarmoederhalskanker eenderde goedkoper kan wor den, omdat er gerichter getest kan worden. Uit het artikel in het Internatio nal Journal of Cancer blijkt uit het onderzoek onder zestigdui zend vrouwen dat een test op het virus voor 96 procent be trouwbaar is; het uitstrijkje ge middeld voor 53 procent. De hpv-test toont de aanwezigheid aan van het virus. Bij het uit strijkje wordt gezocht naar af wijkingen in cellen, die veroor zaakt worden door het virus en die kunnen duiden op een voor stadium van baarmoederhals kanker. Nadelen van het uitstrijkje zijn onder meer dat de resultaten niet altijd even objectief zijn en dat de methode vaak herhaald moet worden om tot betrouwba re conclusies te leiden. Bovendien wijst het uitstrijkje nogal eens uit dat er niks aan de hand is, terwijl er in werkelijk heid wel afwijkingen aan cellen zijn, De hpv-test geeft sneller en betrouwbaarder uitsluitsel. Twee bedrijven werken aan de ontwikkeling van een vaccin dat baarmoederhalskanker kan 'voorkomen. Het vaccin richt zich op twee hpv-types die ver antwoordelijk zijn voor 60. tot 70 procent van de gevallen van baarmoederhalskanker. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - Door jonge kin deren en zwangere vrouwen pre ventief een prikkenkuur tegen allergie (immunotherapie) te ge ven in de vorm van pillen, kun nen veel allergische ziektes wor den voorkomen. Dat zegt Ewoud Dubois, hoogleraar ltin- derallergologie aan het Universi tair Medisch Centrum Gronin gen. Het aantal allergische ziektes zo als astma, hooikoorts en eczeem neemt sinds de tweede helft van de twintigste eeuw enorm toe. Volgens de inzichten van de laat ste jaren wordt dat veroorzaakt door de betere hygiëne in de wes terse wereld. In ontwikkelings landen, op het platteland en in het meer vervuilde Oost-Europa komt allergie minder voor dan in het Westen. „Door meer hygiëne in onze huishoudens wordt ons immuun systeem onvoldoende op de proef gesteld", zegt Dubois. „Er ontstaat dan schadelijke en on nodige afweer tegen onschuldi ge stoffen uit de omgeving." Een effectieve behandeling te gen allergie is de prikkenkuur, oftewel immunotherapie. Daar bij krijgen patiënten extracten van pollen, huisstofmijt of ande re allergenen ingespoten. Als dat drie tot vijf jaar herhaald wordt, maakt het patiënten on gevoelig voor die stoffen. En dat blijkt dan tien jaar later zelfs nog allergie te voorkomen, zo wijst wetenschappelijk onder zoek uit. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7