Uur u nadert voor Berlusconi ij MMgMM ntra PZC Aanslagen in Londen waren werk amateurs Prognose: voorsprong regeringscoalitie bij Hongaarse parlementsverkiezingen Merkel maakt zich zorgen over de Elbe Mobieltjes rukken op in Afghanistan Gisteren begonnen verkiezingen Italië verlopen zonder incidenten Hutu-leider in Duitsland vast Noord-Korea dreigt VS aan te vallen Tornado's houden huis in Tennessee I Oceaansurfer Zorgen over iPod voor peuters In cel na erotisch sms'en naar kind Veel doden bij ramp Djibouti Sojoez is terug op aarde Canadese politie vindt acht lijken Britse pandemie vogelgriep kan 100.000 kinderen het leven kosten maandag 10 april 2006 Hnnr Jeroen Segenhout KABOEL - Verstopt in een tul band, een driedelig pak of zelfs een boerka, de mobiele telefoon rukt steeds meer op in het Af ghaanse leven. Eind 2001 waren er in het door oorlog verwoeste land nog maar twee lijnen voor vaste telefonie per duizend inwo ners. Tegenwoordig hebben meer dan eeu miljoen Afghanen een mo bieltje. „Het succes is sneller gekomen dan verwacht", aldus de Af ghaanse minister voor Telecom municatie, Amirzai Sangin. „Het heeft hier vijf jaar ge duurd om 5 procent van de be volking te bereiken: in India en Pakistan was dat tien jaar." De groei is zo snel gegaan dat de te- lecomsector onmisbaar is gewor den voor de Afghaanse over heid. De twee mobieletelecombe- drijven, AWCC en Roshan, brachten vorig jaar 100 miljoen dollar in het laatje, ongeveer een derde van de totale overheid sinkomsten. De gsm-netwerken van AWCC en Roshan dekken meer dan de helft van het land. AWCC (Af ghan Wireless Communication Company) telt 400.000 abon nees, Roshan is bijna twee keer zo groot met 750.000 klanten. „Over vijf jaar moet 10 tot 12 procent van de bevolking zijn aangesloten op mobiele telefo nie", zegt Altaf Ladak van Ros han. De groei wordt mede gedre ven door de grote behoefte bij Afghanen om met familieleden in het buitenland te bellen. Door jaren van oorlog en de heerschappij van de taliban heb ben zeven tot acht miljoen Af ghanen hun land verlaten. Luxegoed Een mobieltje is overduidelijk een luxegoed. De meerderheid van de Afghanen moet elke dag van minder'dan 2 dollar per dag leven. Een nieuwe mobiele tele foon kost minstens 50 dollar, een simkaart 25 dollar. Afgha nen kunnen wel goedkoper 'mo biel' bellen in winkels die zijn opgezet door slimme zakenman nen die een mobieltje bezitten. Hier hoeven zij voor een tele foontje vaak niet meer dan 5 af- ghani (10 dollarcent) per mi nuut voor een lokaal telefoontje en 30 tot 100 afghani voor inter nationale gesprekken te beta len. De Afghaanse overheid ver wacht dat de kosten over vier jaar zijn gehalveerd. AFP/ANP van onze redactie buitenland ROME - Het uur van de waar heid in Rome: na een grimmige verkiezingscampagne beslissen de Italianen vandaag of de rege- ring-Berlusconi verder mag re geren, of dat het centrumrechtse BERLIJN - De leider van de Rwandese rebellenbeweging FD- LR, Ignace Murwanashyaka, is zaterdag gearresteerd in de Duit se stad Mannheim. Dat heeft het ministerie van Binnenlandse Za ken in de deelstaat Ba- den-Wiirttemberg laten weten. Het ministerie heeft geen reden voor de arrestatie gegeven. De directeur van de VN-missie in Congo, Albrecht Conze, heeft in een reactie op de arrestatie verklaard dat Murwanashyaka 'opheldering moet geven over zijn mogelijke verantwoordelijk heid voor moordpartijen in de regio Kivu'. Murwanashyaka, die al jaren in Duitsland woont, zou de afgelo pen maanden in in de Kivu-re- gio in Oost-Congo leiding heb ben gegeven aan FDLR-milities. Die worden beschuldigd van ver krachtingen en moordpartijen onder de lokale bevolking. Blauwhelmen en het Congolese leger proberen de rebellen uit het gebied te verjagen. ANP/DPA/RTR SEOUL - Noord-Korea behoudt zich het recht voor de Verenigde Staten met een preventieve aan val te treffen. Minister van De fensie Kim Il-Chol zei dit week einde dat het bewind in Pyon gyang bereid is om bij zo'n aan val 'menselijke bommen' in te -zetten, aldus het Noord-Kore- aanse staatspersbureau KCNA. Kim Il-Chol stelde dat de Vere nigde Staten op een mogelijk heid broeden om Noord-Korea uit te schakelen, voordat Pyon gyang zelf militaire actie kan on dernemen. De Noord-Koreaanse bewindsman zei dat Washing ton niet het monopolie heeft op het uitvoeren van preventieve aanvallen. De relatie tussen Noord-Korea en de Verenigde Staten is al ja renlang gespannen. Washington maakt zich grote zorgen over de nucleaire ambities van Noord-Korea en vermoedt dat Pyongyang over kernwapens be schikt, ANP/AFP kabinet wordt afgelost door uit dager Prodi en zijn centrumlink se medestanders. De eerste prognoses van de giste ren begonnen verkiezingen wor den direct na het sluiten van de stembussen vandaag om 15.00 uur verwacht. Dan hebben onge veer 47 miljoen Italianen hun stem kunnen uitbrengen. Giste ren om 19.00 uur had 52,1 pro cent van de kiesgerechtigde Itali anen gestemd. President Ciampi was een van de eersten. Hij bracht zijn stem in Rome uit. De stembusstrijd ontaardde in een keihard duel tussen premier Berlusconi en oppositieleider Prodi, die beiden een brede coa litie van partijen vertegenwoor digen: Huis van de Vrijheden en De Unie. Scheldwoorden vlogen over en weer. Beide kampen stonden in 1996 al tegenover el kaar. Prodi was de winnaar. Met hem kwam voor het eerst het linkse blok aan de macht in Rome. De laatste peilingen ver schenen twee weken geleden. Die gaven Prodi een voorsprong op zijn rivaal van 3,5 tot 5 pro centpunten. Vier miljoen Italianen zeiden dat ze nog geen besluit hadden genomen. Waarnemers sluiten een nek-aan-nekrace dan ook niet uit. Op het spel staan 630 ze tels in het lagerhuis en 315 in de senaat. De stembusgang is over twee da gen gespreid, omdat de parle mentsverkiezingen vijf jaar gele den chaotisch verliepen. De verkiezingen hadden in mei 2001 alleen op zondag plaats. Veel kiezers vervoegden zich pas aan het eind van de middag bij de stemlokalen. Vier uur later dan gepland, slo ten de stembureaus. Er waren gisteren geen meldin gen van onregelmatigheden bij cle autoriteiten binnengekomen. ANP/DPA/AFP NASHVILLE - Door een reeks tornado's in de Amerikaanse staat Tennessee zijn zeker twaalf mensen om het leven gekomen. Het was de tweede reeks windhozen in een week in de zuidoostelijk gelegen staat. Een onbekend aantal personen raakte gewond, meldden functionarissen. De doden vielen in twee regio's in de buurt van de stad Nashville. Met name het voorstadje Gallatin werd zwaar beschadigd. Au to's werden weggeblazen en veel gebouwen raakten zwaar beschadigd. Ook viel op een aantal plaatsen de stroom uit. De stormen gingen gepaard met hevige regenval, hagelbuien en zwaar onweer. foto Tami Chappell/RTR (Advertentie) 1- fpjp sfeermakers voor etalages en winkels kapelle 0113 344 151 www.intra-kapelle.nl door Patrick Selbach HITZACKER - De Duitse kan selier Merkel heeft gisteren haar bezorgdheid geuit over de hoge waterstand van de ri vier Elbe. Tijdens een bezoek aan het getroffen gebied in Noord-Duitsland noemde de legeringsleidster de omvang van het hoogwater buitenge woon bedreigend. Op verscheidene plaatsen in het noorden is het waterpeil hoger dan tijdens het' ramp jaar 2002. Stroomopwaarts zijn na de watersnood van bijna vier jaar geleden dijken en andere waterkeringen ge bouwd, waardoor het water stroomafwaarts hoger komt. Merkel bezocht de stad Hit- zacker in de deelstaat Neder- saksen, waarvan het centrum grotendeels is overstroomd. Het waterpeil stond daar gis termiddag ruim tien centime ter hoger dan in 2002, meld den Duitse media. De autori teiten vrezen dat (nood)dij- ken bezwijken en daarom zijn honderden extra militairen naar Hitzacker en omgeving gedirigeerd. Ook werden gis termiddag voorbereidingen voor evacuaties getroffen. Merkel vloog samen met pre mier Wulff van Nedersaksen in een helikopter over het ge bied om een overzicht van de omvang van de ramp te krij gen. Ze prees de inzet van de hulpverleners. Milieuorgani saties vinden dat de autoritei ten te weinig hebben geleerd van de wateroverlast in 2002. Ze stelden dat de rivieren meer ruimte moeten krijgen ten koste van woningbouw en bedrijvigheid. Minister van Milieu Gabriel verklaarde binnen de Europese Unie te zullen pleiten voor Europees beleid. Hij onderstreepte dat het weinig zin heeft als alleen Duitsland maatregelen treft. „Vloedgolven stoppen niet bij een Europese grens", aldus Gabriel. ANP van onze redactie buitenland BOEDAPEST - De Hongaarse sociaal-liberale regeringscoali tie lijkt bij de parlementsverkie zingen af te stevenen op een overwinning. Dat bleek gister avond uit peilingen bij de uit gangen van de stembussen. Weliswaar kreeg de conservatie ve oppositiepartij Fidesz met 45 procent van de stemmen meer steun dan de sociaaldemocrati sche MSZP (43 procent), maar SYDNEY - Raphaela le Gouvel- lo is gisteren vanuit Exmouth in het noordwesten van Australië aan een windsurftocht begon nen, die haar binnen 75 dagen op het eiland Réunion bij Afrika moet brengen. De Franse avon turierster wil als eerste windsur fer de Indische Oceaan overste ken. Zes jaar geleden surfte zij ook al de Atlantische Oceaan over. ANP/AFP/DPA de coalitie van de socialisten met de kleine liberale SZDSZ (6 procent) zou wel de benodigde meerderheid hebben gehaald om door te regeren. Het zou dan de eerste keer zijn sinds de val van het communis me in 1989 dat in Hongarije een zittende premier een tweede ter mijn krijgt van de kiezers. Voor de verkiezingen werd al voor speld dat het een nek-aan-nekra- ce zou worden tussen de 44-jari- ge premier Ferenc Gyurcsany en de conservatieve oppositie on der leiding van Viktor Orban (42). De strijd wordt waarschijnlijk pas definitief beslist in een twee de ronde op 23 april. Orban leid de het land tussen 1998 en 2002. Anders dan in andere jonge de mocratieën in Oost-Europa is in Hongarije sinds de eerste vrije verkiezingen in 1990 nooit een parlement voortijdig ontbon den. ANP/AFP (Advertentie) KORTING OP JE NIEUWE SPIJKERBROEK KIJK OP PAG. 8 LONDEN - Britse opvoedkundigen maken zich zorgen over de nieuwe iPod voor peuters. Zij reageren op de aan kondiging van speelgoedfabrikant Fisher-Price om een di gitale muziekspeler voor driejarigen op de markt te bren gen. De deskundigen vrezen dat peuters die zich met een dergelijk apparaat van de buitenwereld afsluiten, waar door zij geen sociale vaardigheden ontwikkelen. Volgens de Britse krant The Times gaat de iPod voor hum mels iTod heten, waarbij de T verwijst naar het Engelsta lige woord voor peuter: toddler. ANP LONDEN - Een Britse docent die een twaalfjarige leerlin ge in drie dagen tijd 130 seksueel getinte sms-berichten had gestuurd, heeft vier jaar celstraf gekregen. Boven dien mag de nu 26-jarig"e man nooit meer het beroep van leraar uitoefenen of op een andere manier in de nabijheid van kinderen werken. Dat meldde The Daily Telegraph. De rechtbank in Peterborough besloot tót de forse straf omdat de man een 'zeer kwetsbaar' kind had proberen te dwingen seks met hem te hebben. ANP DJIBOLTTI - Het dodental als gevolg van een scheeps ramp bij het Oost-Afrikaanse Djibouti is fors opgelopen. Reddingswerkers konden zaterdag 41 lichamen uit hét water bergen. Daarmee komt het totale aantal slachtof fers op 113. Een overbelaste boot kapseisde donderdag bij het vertrek uit de haven van de hoofdstad Djibouti. De houten boot was eigenlijk berekend op een derde van de ongeveer 250 opvarenden. ANP/RTR MOSKOU - Drie astronauten aan boord van een Russi sche sojoezcapsule zijn gisteren veilig teruggekeerd op de aarde. Het ruimtevaartuig landde in de steppes van Ka- zachstan op het Russische ruimtevaartcentrum Bajko- noer. De vlucht met de Sojoez was bijzonder omdat voor het eerst een Braziliaanse astronaut de ruimte in ging. Mar cos Pontes ging samen met een Amerikaan en een Rus naar het internationale ruimtestation ISS. Pontes voerde gedurende zijn dagen in de ruimte een reeks wetenschappelijke experimenten uit. ANP/R TR/AFP TORONTO - De politie in Canada heeft in de provincie Ontario acht lijken gevonden in en naast vier voertuigen op een akker bij het dorp Shedden. Canadese media om schrijven het als de grootste massamoord ooit in Ontario. De politie heeft uren na de vondst bevestigd dat het om moord gaat. De stoffelijke overschotten van de mannen zijn gevonden door de boer die de akker bezit. Hij is zelf geen verdachte. In de Canadese media wordt gespeculeerd dat het om een afrekening in het criminele circuit gaat. Het beboste ge bied zou populair zijn bij leden van de beruchte motor clubs als de Hells Angels en de Banclidos. ANP Wat oudere, in traditionele kledij gestoken vrouwen brengen hun stem uit voor de Hongaarse parle mentsverkiezingen in het dertig kilometer oostelijk van Boedapest gelegen Veresegyhaza. foto Laszlo Balogh/RTR door Akijn Visser LONDEN - De aanslagen in het Londense openbaar vervoer die op 7 juli 2005 het leven kostten aan 52 burgers en vier zelf moordterroristen, waren het werk van amateurs. Een directe relatie met het terreurnetwerk Al Qaeda is er niet. Dat staat in een onderzoeksrapport van het Britse ministerie van Binnen landse Zaken, meldde de Britse krant The Observer gisteren. De krant heeft de hand weten te leggen op de voorlopige versie van het rapport. De eindversie wordt naar verwachting over en kele weken gepresenteerd. Bij de aanslagen was sprake van een 'simpel en goedkoop' com plot van de vier aanslagplegers, die handelden uit woede over het Britse optreden in Irak. Ook droomden de mannen van het martelaarschap. „De aanslagen waren een be scheiden en eenvoudige zaak van vier ogenschijnlijk normale mannen die gebruik maakten van het internet", citeert The Observer de functionaris die naar de krant heeft gelekt. Vijfde dader De vier moslims met de Britse nationaliteit zouden kennis heb ben opgedaan via terreursites. De explosieven die ze in hun rug zakken meedroegen zouden voor enkele honderden euro's in elkaar zijn geknutseld. Verder wordt in het rapport ontkend dat er een vijfde dader was. De Britse politie maakte in de we ken na de aanslagen jacht op een onbekende nadat in de auto van de daders een vijfde rugzak met explosieven was gevonden. Alhoewel twee van de daders in Pakistan zijn geweest en daar waarschijnlijk inspiratie heb ben opgedaan, is er geen direct verband tussen de aanslagen en Al Qaeda. Na de aanslagen zond de Arabi sche televisiezender Al Jazeera een videoband uit waarin Al Qaeda de aanslagen in het me trosysteem en de bus opeiste. Al Qaeda-kopstuk Al Zawahiri en één van de daders, Mohammed Sidique Khan, legden op de band een verklaring af. Volgens het rapport van Binnenlandse Zaken is de tape achteraf gefa briceerd. De 30-jarige Khan, va der van een baby, werkte tot de cember 2004 met gehandicapte leerlingen op een school. Ook de andere daders, die 18,19 en 22 jaar waren, leidden ogen schijnlijk een normaal bestaan en maakten niet de indruk radi cale moslims te zijn. In het rap port wordt geanalyseerd hoe de mannen zijn geradicaliseerd. ANP LONDEN - Een uitbraak van een vogelgriep-pandemie zou in Groot-Brittannië 100.000 kinde ren het leven kunnen kosten. Dat schrijft de hoogste adviseur van de Britse regering inzake ge zondheidszaken aan de staatsse cretaris van Onderwijs, zo meld de gisteren de krant The Sun day Times. Volgens de adviseur, Liam Donaldson, is het echter mogelijk om het aantal slachtof fers te halveren door de sluiting van scholen. Hij raadt daarom aan een plan op te stellen om al le onderwijsinstellingen te slui ten voor de duur van een moge lijke pandemie. In totaal zou een.pandemie aan 700.000 Britten het leven kun nen kosten, aldus Donaldson. In het noorden van Groot-Brit tannië w.erd vorige week een do de zwaan ontdekt die de voor mensen gevaarlijk Ii5Nl-va- riant van de vogelgriep onder de leden bleek te hebben. De vogel griep wordt tot nu toe niet van mens op mens overgebracht. We tenschappers zijn echter bang dat het virus muteert en dan wel hoogst besmettelijk wordt. De Britse regeringsadviseur voor wetenschappelijke zaken, David King, liet gisteren overi gens weten dat de kans dat een dergelijke mutatie plaatsvindt 'zeer klein' is. ANP/RTR,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5