Kinderopvang moet de boer op Een teamsport tot op zekere hoogte Sandra leest het beste voor Fietsersbond bepleit betere voorzieningen in de binnensteden Intrekken rijksbijdrage brengt gemeente in problemen Korstmossen bij infopunt Westerschouwen Borstvoeding Vliegclub Haamstede 50 jaar Uitslag brandweerwedstrijden Alarmfase 2 na brand in Doel 600 reizigers per dag Krabbendijke Aanhouding wegens mishandeling Passieconcert in Oosterland Hoor Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het intrekken van de rijksbijdrage voor kinder opvang heeft de gemeente Schouwen-Duiveland een pro bleem bezorgd. Om te voorko men dat dat in de toekomst door werkt in het nadeel van de kin deropvang moet die organisatie meer de boer op. Kinderopvang moet zichzelf meer in de markt zetten. De kinderopvang maakt deel uit van het Schouwen-Duivelandse Welzijnshuis, waarin totaal vijf eilandelijke welzijnsorganisa ties zijn ondergebracht. De ge meente Schouwen-Duiveland steunt het Welzijnshuis met een jaarlijkse subsidie van 132.000 euro. Tot voor kort kon dat geld geput worden uit de rijksbijdra ge voor kinderopvang van 173.000 euro. Het Rijk heeft echter besloten met ingang van 2005 die bijdra ge te laten vervallen. Het idee was daarbij dat de kinderop vang bedrijfsmatig zou draaien en zo de eigen broek op zou kun nen houden. Tot op de dag van vandaag wordt echter binnen de Tweede Kamer nog gesproken over reparatiewetgeving en me de daardoor ging de gemeente er vanuit dat het schrappen van de rijksbijdrage uitgesteld zou worden. Dat is, hoewel onduide lijk is of en hoe het Rijk de wet geving gaat repareren echter niet gebeurd. Subsidie Zo kon het gebeuren dat de ge meenteraad bij het vaststellen van het Welzijnsprogramma be sloot de gemeentelijke subsidië ring van de kinderopvang (132.000 euro structureel) voort te zetten. Hetgeen vervolgens voor een probleem zorgde om dat de rijksbijdrage van 173.000 euro van de gemeentelijke begro ting moest worden afgevoerd. Hoofd van de afdeling samenle ving van de gemeente A. van dei- Wouden: ,,Het is voor 2006 daar mee niet het probleem van het welzijnshuis, maar een pro bleem voor de gemeente. Wij los sen dat op door uit de algemene middelen te putten. Voor het Welzijnshuis gaat het feitelijk pas spelen in 2007, want voor dat jdar raamt de gemeente in beginsel geen middelen voor de kinderopvang." Om de kans op financiële problemen in de toe komst zo klein mogelijk te ma ken, wil de gemeente op korte termijn een marketingontwik- kelplan voor de kinderopvang opstellen én uitvoeren. Behoefte Met behulp van dat plan hoopt de gemeente helder in kaart te kunnen brengen op welke plaat sen behoefte is aan kinderop vang, hoe groot die behoefte nu is en hoe groot deze wellicht in de toekomst wordt. „Speel daar op in, zet jezelf in de markt", is de boodschap van Van der Wouden aan het adres van de kinderopvang. Het in trekken van de rijksbijdrage voor kinderopvang betekent voor de gemeente verder dat zij structureel 41.000 euro erbij in schiet. Van der Wouden: „We kregen van het Rijk 173.000 euro voor kinderopvang, maar daar ge bruikten we 'maar' 132.000 euro van. De resterende 41.000 euro ging naar de algemene midde len. Dat verlies zullen we moe ten nemen, want dat kunnen we nergens op verhalen." WESTENSCHOUWEN - Bij het Natuurinformatiepunt annex Trampolinecentrum Wester schouwen kunnen belangstellen den tijdens het paasweekeinde hun licht opsteken over korst mossen. Er zijn afbeeldingen te bekijken en er zijn boekjes en posters ver- 1 krijgbaar waarmee belangstel lenden zelf aan de slag kunnen. Korstmossen geven een aardige indruk van de luchtkwaliteit. Sinds de industrialisatie zijn er heel veel soorten verdwenen. In Nederland is inmiddels sprake van de terugkeer van de korst mos. Hoe dat precies zit, is te le zen in cle publicatie die onder meer door het Brits Natuurhisto risch Museum is uitgegeven. Bij het boekje krijgen belangstellen den een lijst met Nederlandse namen, die de fantasie wat meer prikkelen. Zo heet de Diploicia canescens Kauwgommos en de Physica tenella Heksenvinger- mos. Het natuurinformatiepunt bij de Rotonde van Westenschou- wen is tijdens Pasen geopend van vrijdag 14 tot en met maan dag 17 april, dagelijks van 12.00 tot 17.00 uur. De expositie is niet geschikt voor de jongste kin deren (onder de tien jaar). ZIERIKZEE - Borstvoedingsor ganisatie LLL houdt woensdag een informatieavond over alles wat met borstvoeding, moeder schap en baby's heeft te maken. Deze keer wordt speciale aan dacht besteed aan het afbouwen na een periode van borstvoeding geven. Dat gebeurt in lokaal 6 (speel-o-theek) van het MFC in Zierikzee, vanaf acht uur 's avonds. Advertentie Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Het Kleemans •Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Jeroen Vink en Kenneth de Miranda bij twee van de vliegtuigen van hun club. door Esme Soesman NIEUW-HAAMSTEDE - Aan de grond wordt eendrachtig samengewerkt. Een maal in de lucht gaan zweefvliegers puur voor hun individuele beleving. Wat dat betreft zitten ze goed boven het uitgestrekte duinlandschap nabij Nieuw-Haamstede. De Vliegclub Haam stede is dit jaar een halve eeuw boven de Kop van Schouwen actief. Dat wordt zaterdag 24 juni gevierd. Rondom het zes j aar geleden gebouwde clubhuis worden wolkendek en wind nauwlettend in de gaten gehouden. Zo dra het 'randje regen' is gepasseerd, ko men ranke zweefvliegtuigen uit de hangar tevoorschijn. Als een geoliede machine brengen de leden de benodigd heden om te vliegen in stelling. Startof ficier, kabelrijder en lichtgever doen allen zonder dralen wat ze moeten doen. Zweefvliegen is, zoals een door de Vlieg club. Haamstede gemaakte film aan geeft, teamsport 'tot op zekere hoogte'. Ben je eenmaal als een vlieger tegen de wind in omhoog g'elierd clan rest alleen nog het gevoel van vrijheid, ruimte en het één zijn met de vogels om je heen, omschrijven instructeur Jeroen Vink en vliegend lid Kenneth de Miranda (be trokken bij de jubileumviering) hun er varing met de sport. Al heel wat vliegtuigen hebben de grond van het dit jaar 75 jaar oude vlieg veld in Nieuw-Haamstede beroerd, voor een paar enthousiaste zweefvlie gers in 1956 op het idee komen een ei gen vliegclub te beginnen. Daarvan plukken de huidige ongeveer honderd leden van Vliegclub Haamstede nog al tijd de vruchten, want daarmee bleef het vliegveld voor de toekomst be waard. Ooit was het omvangrijke ter rein aan de voet van de vuurtoren thuis- honk van 's werelds kortste lijnvlucht, geëxploiteerd door de KLM. In twintig minuten tijd werden passagiers van Schouwen-Duiveland naar het Rotter damse vliegveld Waalhaven vervoerd. Ondanks een veelbelovend begin was het na de oorlog snel gedaan met het ge motoriseerd vliegen vanaf Nieuw-Haamstede. Het waren de zweef vliegers die de vliegtraditie op die plek - geruisloos - voortzetten. Aanvankelijk leden van elders die 'op vliegkamp' kwa men naar het Haamsteedse vliegveld. Daar kwam uiteindelijk een eigen vlieg club uit voort. Kunststof De zweefvliegers van toen beoefenden hun hobby in eerste instantie met ge huurde toestellen, weten Vink en De Mi randa. Pas na een paar jaar werd het eerste eigen vliegtuig gekocht. Inmid- foto Dirk-Jan Gjeltema dels bezit de club acht exemplaren. Daarvan is de helft van hout en de helft van kunststof, wijst het tweetal op een nog gestroomlijnde!- ogend kunststof vliegtuig. „We gaan op een volledige kunststof vloot over. Deze zomer komt de eerste. In de loop van tien jaar moet het zijn gebeurd." Klinkt decadent, maar zweefvliegen is absoluut niet de elitesport waar leken het vaak mee associëren, benadrukken de twee zweefvliegers. Voor 500 euro per jaar kun je de lucht in en dat maakt het zweefvliegen voor een brede doel groep aantrekkelijk. Ook wat leeftijd betreft is het een sport voor iedereen, stelt het duo. Vanaf veertien jaar mag je de lucht in en zolang je de keuringen doorkomt mag je naai' boven blijven gaan. Het vijftigjarig bestaan wordt gevierd met een goede-doelendag, een jubileum boek en een feestdag op zaterdag 24 juni. Geprobeerd wordt die dag onder meer een jubileumvloot te presenteren. Alle vliegtuigen die de club ooit heeft bezeten, worden dan getoond. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Net zo'n grote rotanstoel als van Tante Lien, een enorme microfoon gericht op jouw mond. Drie juryleden en een bibliotheekzaal vol fami lie, vriendjes én concurrenten, die willen horen wat daar uit komt. Een voorlees wedstrijd is leuk, maar vooral ook heel eng. Elk jaar is de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg een zater dagmiddag gevuld met nerveuze kinderen. Dan wordt de wed strijd wie het beste kan voorle zen gehouden. De winnaar mag in Utrecht meedoen aan een na tionale finale. Buiten de zaal zit een man met twee kleine kinderen. Het jonge tje graait in een zakje chips, het meisje drinkt uit een glaasje ap pelsap. Zij hoeft niet voor te lezen, zegt ze. Haar grote zus wel, maar die is al geweest. En dus is het bui ten veel leuker wachten op de uitslag. In de zaal is het warm. Mis schien wel van spanning. Som mige voorlezers zitten op het puntje van hun stoel. Anderen leunen ontspannen achterover. Voordat ze beginnen aan het voorleesfragment uit hun favo riete boek, vertellen-de kinderen iets over het boek. Een meisje uit Oostkapelle doet dat hakke lend en stotterend. Maar nee hoor: geen concurrent minder. Want zodra ze haar boek open slaat, gaat ze los. Ze leest en ze leest, alsof ze helemaal alleen in het verhaal zit. De kinderen moeten vaak voor gelezen zijn. De een praat voor zichtig, om maar geen klinker over het hoofd te zien. De ander doet het gedreven, dolenthousi ast, alsof ze in een campagne is beland. Maar het lukt iedereen alle aandacht te trekken met in tonaties, ijzingwekkende stiltes en gebarentaal, zonder dat ze het boek van hun schoot stoten. Leg er wat kussens bij, wat luis- tergrage kleuters eromheen en Sesamstraat is er niets bij. Het was Sandra Zoetewij die de wedstrijd won. Het elfjarige meisje uit Yerseke had voorgele zen uit Hoe overleef ik de brug- De elf finalisten van het Zeeuws kampioenschap voorlezen dat zaterdag in Middelburg gehouden werd. foto Lex de Meester klas? van Francine Oomen. Een van haar lievelingsboeken. „Ik had hem al twee keer uit. Voor de 'finale heb ik hem nog twee keer doorgelezen. Ik was niet ze nuwachtig. Dat er zoveel men sen in de zaal zaten, was ik ge woon even vergeten. Alleen de uitslag was eng. Dat ze zou winnen had Sandra niet verwacht. „Maar ik weet wel dat ik goed kan voorlezen. Mijn moeder en mijn zusje vra gen ook wel eens of ik het wil doen. De jury vond mijn stemme tjes zo goed." Daar zou meneer Aart nog wat van kunnen opsteken. VEERE - Zeeuwse brandweerploegen trokken er zater dag op uit naar Veere, waar de provinciale brandweer wedstrijden werden gehouden. In de categorie tankauto spuit hoge druk, waarbij de brandweerlieden afgaan op een brandmelding, won de groep uit 's-Gravenpolder. Oosterland werd tweede en Kapelle derde. Alledrie gaan naar de gewestelijke wedstrijden op 10 juni. In de 112-klasse waren respectievelijk Haamstede en Middel burg de winnaars. Zij gaan op 20 mei naar de eerste ron de van de gewestelijke wedstrijden". In deze klasse komt alleen een verzoek om hulpverlening binnen. De ploegen weten niet .wat ze zullen aantreffen. Zaterdag werd een ongeluk bij een ponton van het waterschap nagespeeld. De brand zou zijn in de werkplaats van het waterschap: Ook de jeugdbrandweer van Middelburg had een drukke dag. In Heeze-Leende deed de aspirantenploeg mee aan de lage druk wedstrijden. Ze moest een binnenbrand van een hobbyclub blussen. Dat lukte: de ploeg werd prompt winnaar. In juni gaat ze naar Texel, voor de finale. DOEL - Bij het chemische bedrijf Ineos Phenol in Doel is- zondagmiddag brand uitgebroken. Bij onderhoudswerk zaamheden was er een ontploffing, waarna brand uit uit brak. De vlam sloeg in een pijpleiding. De leiding kon ruim anderhalf uur later worden afgesloten. Ongeveer tien minuten daarna was de brandweer het vuur meester. Twee brandweermannen zijn lichtgewond haar het zie kenhuis gebracht. Zij hadden last van geïrriteerde benen. Fase 2 van het rampenplan was korte tijd van kracht. Dit betekent dat de coördinatie van de aanpak onder 'leiding van burgemeester M. Van de Vijver van de gemeente Be ve ren stond. Het bezoekerscentrum van het nabijgelegen Fort Liefkenshoek werd preventief ontruimd. De situatie was na het blussen van de brand weer snel normaal. KRABBENDIJKE - Op cle tweede teldag van. het' aantal reizigers op het station Krabbendijke, afgelopen vrijdag, waren er aanzienlijk minder in- en uitstappers clan op de eerste teldag, vorige week woensdag. De teller bleef vrij dag op 545 staan tegen 684 woensdag. R. Mieras van de PvdA-afdeling Reimerswaal, die telling opzette, denkt dat dit te maken heeft met het feit dat veel mensen vier dagen in de week werken en vaak niet op vrijdag. Al met al ligt de score met gemiddeld ruim zeshonderd per dag gerekend over de twee teldagen beduidend hoger dan cle 480 per dag die NS Reizigers aangeeft. De actie is gehou den, omdat NS Reizigers het station Krabbendijke wil sluiten in verband met het (te) beperkte aantal klanten. GOES - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag rond half twee twee jongens uit de gemeente Goes- aangehouden wegens mishandeling. De oorzaak was een woordenwisseling, eerder op de avond, tussen de twee jon gens en drie andere Goesenaren. Er werd geschopt en ge slagen. Toen de politie ter plaatse kwam was de vechtpar tij nog in volle gang. De agenten hebben de twee veroorza kers, zestien en negentien jaar oud, aangehouden. Na ver hoor konden zij weer huiswaarts keren. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Binnensteden moeten beter toegankelijk wor den voor fietsers. Volgens de fietsersbond is dat niet alleen be ter voor het milieu, maar ook voor ondernemers. Uit onderzoek blijkt dat mensen die met de fiets naar de stad rij den, drie keer zo vaak komen en meer geld uitgeven in winkels dan automobilisten, zegt J. van Velzen van de fietsersbond Zee land. „Ze komen drie keer zo vaak als mensen die met de auto gaan. Ondernemers weten dat niet." In Middelburg komt de helft van de bezoekers met. de auto, blijkt uit een onderzoek uit 2004. Een derde fietst, vijftien procent komt te voet. In Vlissin- gen ligt het aantal voetgangers bijna op ruim een derde, 37 pro cent komt met de auto. Nog geen kwart van de bezoekers fietst daar naar het centrum. Gemeenten nemen steeds vaker maatregelen om fietsers te we ren uit winkelcentra, tot ver driet van de fietsersbond. „In Zoetermeer krijgen mensen een boete van twintig euro als ze met hun fiets door de stad lo pen", zegt hij. Ook in Middelburg wordt gestu deerd op mogelijkheden om de OOSTERLAND - De christelijk gemengde zangvereniging VZOS in Oosterland verzorgt morgen een passieconcert in de Hervormde Kerk in Oosterland. Het concert heeft als thema Op weg naar de stilte. Vanuit Mar kus wordt het lijdensevangelie gezongen. Om de aanwezigen extra bij de voorbereidingen op Pasen te betrekken, worden de liederen door een diapresentatie begeleid. Het Oosterlandse koor staat on der leiding van dirigent Willem- dirk van den Berg. Achter de piano zit Wolfgang Nijholt. De- nise van Nieuwenhuize speelt dwarsfluit. Het passieconcert be gint om 19.30 uur. overlast van fietsers te beper ken. Winkeliers klagen dat de geparkeerde fietsen in de weg staan. De Vereniging Onderne mers Middelburg (VOM) pleit voor stallingen aan de rand van de binnenstad. De fietsersbond is voorstander- van stallingen, op voorwaarde dat ze op een goed punt in de stad staan. „Wij vinden dat mensen hun fiets mee moeten kunnen nemen tot voor de winkel, maar stallingen zijn een goed alternatief", zegt Van Velzen. Die moeten dan wel gratis zijn. „De bewaakte fiet senstalling op het Zusterplein wordt nu slecht gebruikt." „In Apeldoorn hebben ze gratis- stallingen gemaakt. Daar is het aantal fietsers naar cle binnen stad met zestig procent toegeno men. Veel mensen willen niet met de fiets naar de stad omdat ze bang zijn dat hij gestolen wordt. Bewaking is een oplos-' sing." Stallingen alleen zijn niet ge noeg om steden fietsvriendelij- ker te maken, vindt de fietsers bond. Speciale fiestsstraten of doorsteekroutes in cle stad zijn ook noodzakelijk. Van Velzen: „Gemeente moeten ervoor zor gen dat het in de stad voor fiet sers prettig toeven is." Woensdagavond houdt de bond een debat met vertegenwoordi gers van ondernemers uit Mid delburg, Vlissingen, Goes en Ter- neuzen. „We willen onderne mers duidelijk maken dat het an ders kan. Deel eens fietstassen uit, in plaats van parkeerbon nen. We hopen dat de onderne mers vervolgens in staat zijn om de boodschap aan de politiek over te brengen." Het debat begint om 20.30 uur in cle Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. (Advertentie) blikvangers voor etalages

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33