Museum bouwt aan toekomst PZC Drukte in Vlissingen door laatste keer gratis met de trein Geluidsproblemen Nieuwe Kerk zijn nu verleden tijd Zes jongens opgepakt na vernieling Zierikzees danskoppel derde Woninginbraak in Oud-Vossemeer Vos slaat weer toe in Terhole Ingrijpende verbouwing Goemanszorg moet bezoekersaantal op peil houden Kentekenplaten gestolen van auto's Domburg Geluidhinder langs het spoor wordt aangepakt Onvergetelijk waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland W/I/W.p"""1 £.mail:redactie@pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 10 april 2006 ZONNEMAIRE - Zes jongens - in leeftijd variërend tus sen de vijftien en zeventien jaar - uit de gemeente Schou wen-Duiveland zijn in Zonnemaire opgepakt vanwege vernielingen. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag op de Trambaan. Toen hielden twee inwoners (een 33-jarige man en een 32-jarige vrouw) uit diezelfde gemeente drie jongens aan rond half een 's nachts, omdat ze vernielin gen zouden hebben gepleegd. Zij schakelden de politie in en brachten het drietal naar het politiebureau. Naar aanleiding van hun verklaringen werd aan nog drie jongens gevraagd naar het politiebu reau te komen. Ze verklaarden over een auto te zijn gelo pen, planten uit bloembakken te hebben getrokken en on der meer een tuinhek, schotelantenne en verlichtingspaal tjes te hebben vernield. Geen van de jongens wist te vertel len wat de reden was van de schade zij hebben aange richt. Zij moeten de schade vergoeden en zijn doorverwe zen naar Bureau Halt. ZIERIKZEE - De vijftienjarige Kevin van.'t Veer en Aniek Quist hebben gisteravond tijdens het Nederlands Kampioenschap Latin in Noordwijkerhout de derde plaats behaald. Er waren in hun klasse, de selectieklasse A, veertien deel nemende paren. Het Zierikzeese danskoppel plaatste zich op 19 maart voor het kampioenschap. De dansers, beiden uit de stal van de Zierikzeese Dansschool Kramer, zijn het afgelopen jaar in rap tempo gepromoveerd. Op 23 april binden ze opnieuw de strijd aan tijdens het Neder lands kampioenschap ballroomdansen. Deze wedstrijd wordt gehouden in Veldhoven. OUD-VOSSEMEER - In een woning aan de Prins Maurits- straat in Oud-Vossemeer is tussen vijf uur zaterdagavond en elf uur zondagochtend ingebroken. Uit het huis is een televisietoestel meegenomen. Hoe de dieven de woning zijn binnengekomen, is niet bekend. TERHOLE - Hobbyboer E. Leenknecht trof vrijdag in zijn wei aan de Meerdijk in Terhole een doodgebeten lam metje aan. Dit is volgens hem zo goed als zeker het'werk van een vos. Vorige maand werd in de Louisapolder ook een doodgebe ten lammetje gevonden. Er komen bij de Wildbeheereen heid Hontenisse steeds vaker meldingen van door vossen doodgebeten pluimvee. door Esme Soesman DREISCHOR - Met onder meer een verdubbeling van het hore cagedeelte en een nieuwe entree bouwt Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg in Drcischor aan de toekomst. Die ingrijpende verbouwing was hard nodig. Het museum bleef steken onder de 10.000 bezoe kers. Dat aantal is minimaal no dig om de boel goed draaiende te kunnen houden. Er is lang over nagedacht en af gelopen winter is er keihard aan gewerkt. Door een aantal drasti- DOMBURG - In Domburg zijn het afgelopen weekeinde van verschillende geparkeerde perso nenauto's de kentekenplaten weggenomen. Ook in Oostkapel- le was een auto het doelwit. Zowel aan de voorzijde als aan de achterzijde bleken de platen te zijn verwijderd; Ook werden van een auto de buitenspiegels en ruitenwissers afgebroken. Op dit moment zijn er al dertien meldingen en aangiftes gedaan van de diefstallen en het is moge lijk dat er nog meer volgen. De daders sloegen toe in de Oost straat, de Domburgseweg, de Schelpweg, de Schuitvlotstraat en de Johannes George Mezger- weg in Domburg. In Oostkapelle was de Duinvliet- weg het werkterrein van de die ven. sche ingrepen is het museum nu veel beter ingesteld op de ont vangst van grote groepen. Ook kan er beter een (logische) ron de door de diverse gebouwen worden gemaakt en komen de verschillende exposities opti maal uit de verf. En daarmee stoppen de plannen niet. Zo is het de bedoeling binnenkort een begin te maken met het opwaar deren van de parkeerplaats en omgeving tegenover het boerde rijcomplex Goemanszorg. De bussen met bezoekers wor den 'landschappelijk ingepast'. De plaats waar de bussen - nu nog gedoogd - parkeren wordt gelegaliseerd en aangegrepen om de omgeving mooier te ma ken. Dat dat niet door iedereen zo wordt ervaren, blijkt uit de twee bezwaren die tegen de plannen zijn ingediend. De voor zitter verwacht echter dat de boel op korte termijn planolo gisch rondkomt. Binnenkort wordt begonnen met het graven van een drink put, inzaaiwerk en - op iets lan gere termijn - plaatsing van een authentiek hek. Er is absoluut geen sprake van activiteiten die de schaal van Dreischor te bo ven gaan, houdt Zijlstra zater dag - tijdens de seizoensopening van Goemanszorg - haar gehoor voor. Die bussen staan er toch al en meer bezoekers op hetzelfde tijdstip kan het museum eenvou digweg niet ontvangen. Wel is het zaak oude bezoekers steeds opnieuw te motiveren langs te komen en nieuwe mensen de weg naar Dreischor te laten vin den. Behalve aan het doorlopend ver beteren van het streek- en land bouwmuseum zelf hecht Z-fjlstra veel waarde aan onderlinge sa- Een medewerker van museum Goemanszorg in Dreischor laat zien hoe de meekrap werd gekeurd. menwerking om het museum ge zond te houden. Zewijst op visi- tekaaïtjes waarop de Schou- wen-Duivelandse musea naar el kaar verwijzen. Ze maken onder deel uit van een molen vol met kaartjes die bezoekers attent ma ken op tal van bezienswaardig heden en activiteiten in Zeeland en omgeving. Daarnaast zijn er afgelopen win ter. in samenwerking met de VW Schouwen-Duiveland ar rangementen uitgeknobbelcl, die deze zomer worden aangebo den. Belangrijk, vindt Zijlstra. Want mensen komen - door gaans - niet alleen voor Goe manszorg helemaal naar Schou wen-Duiveland toe. Maar bin nen het totaalpakket is het streek- en landbouwmuseum wel een belangrijke elkweer- voorziening. „Je bent niet al leen. We zullen het met z'n allen moeten doen." Gezien de lovende woorden van Zijlstra en ook voorzitter R. Erenst van de Stichting Renes- se, die het museumseizoen in foto Dirk-Jan Gjeltema Dreischor opende, is de vrijwilli- gersclub van Goemanszorg op het gebied van samenwerking en inzet een lichtend voorbeeld. De Stichting Renesse, gemeente Schouwen-Duiveland en de Vrienden van het Museum droe gen financieel een steentje bij aan de verbouwing die rond de 90.000 euro kostte. het alfabet van Zeeland WGG6N0R dagbladen www.pzcadverteren.nl door Harmen van der Werf GOES - Spoorwegbeheerder ProRail zet vaart achter de uit voering van een serie maatrege len om de overlast voor omwo nenden van het Zeeuwse spoor terug te dringen. Om de geluidhinder te beperken worden geluidsschermen ge- plaast, raildempers bracht, woningen langs het spoor geïsoleerd en houten dwarsliggers vervangen door be tonnen. Om de geluidhinder van voorbij rijdende treinen terug te drin gen zullen in Zeeland naar schatting 190 woningen extra worden geïsoleerd. ProRail wil in 2007 de eerste woningen aan pakken. Vanaf 1 januari 2009 wordt de geluidsproductie van treinverkeer op de Zeeuwse spoorlijn aan een grens gebon den. Vorig jaar al zijn houten bielzen door betonnen dwarslig gers vervangen er er komen nog raildempers bij. Prorail zet ook in op stiller materieel. Vanaf 2015 rijden in Zeeland in de nachtperiode op alle trajecten al leen nog 'stille' treinen. zeeuwse almanak Die dag zou ze haar man op zijn werk komen ophalen, zo was afgesproken. Bij gebrek aan een oppas verscheen dié Vlissirigse in het gezelschap van haar tweejarige peuter bij het bedrijf. Een beetje te vroeg. Maar gelukkig was er een lift om mee te spelen. Haar zoon was blijkbaar on der de indruk, want hij werd steeds stiller. Na een minuut of vijf van op-en-neer was het wel zo ongeveer tijd en het tweetal meldde zich aan het bureau van papa. „We zijn wel tien keer op en neer ge gaan", vertelde de moeder trots. „Wordt hij daar dan niet misselijk van?", vroeg een collega. Nog voor zijn laatste woorden verstorven waren, gaf het ventje over. In drie krachtige en kivalijk rie kende stralen, die dadelijk in het tapijt verzonken. Beschaamd toog de moeder aan het werk met een emmer tje sop. Tevergeefs. Schuldbe wust moest zij concluderen dat hun bezoek een onuitwis bare indruk heeft nagelaten. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De NS reden gisteren voor het laatst reizigers gratis naar Zeeland. Een goed- makertje van Rijkswaterstaat, omdat de A58 is afgesloten. Van Anneke Rovers, Joke Buijs en haar moeder Annie mag de snelweg voortaan altijd dicht. Ze zitten op een bankje op de Oranjedijk. Van de zes zaterda gen en zondagen dat het vrij rei zen was, heeft Joke er maar een gemist. Omdat het niet anders kon, maar anders zat ze ook toen in Vlissingen. „Het is hier zo heerlijk", roept de Roosen- daalse uit, terwijl ze haar hoofd in de wind steekt. „Die zee, dat strand. Hier een visje, daar een pintje. Dan geniet ik echt." Het damesclubje stapte gister ochtend om kwart voor tien in de trein. Toen al was het druk. „Maar richting Zeeland werd het alsmaar drukker", zegt An neke. „De meesten gingen tot Vlissingen." Windorgel Joke had zaterdag Goes geprobeerd. „Winkelen. Maar ik ben toch weer in de trein rich ting Vlissingen gestapt." Ook al zijn ze heus geen achttien meer, de dames wandelen van het sta tion naar het windorgel op de Nolledijk, en weer terug. goed voor 36 luidsprekers. Door een minimale vertraging in het gebied dichtbij komt het geluid in de verdere kerkruimte op pre cies hetzelfde moment aan, waardoor een extra galm uit blijft. De nieuwe opstelling voor komt bovendien het kaatsen van geluidsgolven tegen muren. De bediening gebeurt goeddeels computergestuurd. Voor doven en slechthorenden is een nieuwe ringleiding aangelegd. Met deze investering zijn ook de multimediale mogelijkheden van de Nieuwe Kerk gegroeid. Steeds vaker wordt er in het gro te gebouw gébruik gemaakt van zaken als powerpointpresenta- ties. Daarom is er ook een nieu we computer geïnstalleerd waar mee op afstand de beamer be stuurd kan worden. Met deze professionalisering hopen de be trokkenen de monumentale ruimte aantrekkelijker te ma ken voor nieuwe culturele en educatieve projecten. Wat dat laatste betreft heeft de Stichting Vrienden van de Nieu we Kerk nog meer wensen op haar lijstje staan. Zo zijn er on der meer plannen om de kleine zaal op te knappen en daarmee aantrekkelijker te maken voor lezingen en andere kleine bijeen komsten. Ook de vernieuwing van keuken en sanitair staan nog op de wen senlijst. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het geluidspro bleem waarmee in de Nieuwe Kerk in Zierikzee al jaren wordt geworsteld, is opgelost. Er is een moderne geluidsinstallatie aangeschaft, waardoor de spre kers voortaan goed verstaan baar zijn. Dat is heel anders geweest. De grote ruimte leent zich goed voor muziekuitvoeringen, maar bij gesproken tekst bleef menig woord ongehoord. Dankzij spon sors en de stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk is nieuwe apparatuur aangeschaft. Daar mee is een derde doel dat de Vrienden zich hadden gesteld, bereikt. Eerder werden al een nieuwe vleugel aangeschaft en werd bijgedragen aan de vervan ging van verwarmingselemen ten. Het grootste deel van de circa vijfendertig bijbels uit de Nieuwe en Kleine Kerk in Zierikzee was al verkocht een uur nadat de verkoop begon. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - Van de zestig bij bels afkomstig uit de Nieuwe Kerk en de Kleine Kerk in Zie rikzee gaan er zaterdag een stuk of vijfendertig 'over de toon bank'. Een uur na start van de verkoop in de Gasthuiskerk is het grootste deel van dat aantal al verkocht. „Negentig procent toch wel", schat Ben Hoexum (ouderling en kerkrentmeester) die eerste run in op de donkergekafte, sta tig ogende boekwerken, Opval lend ook is dat de duurste bij bels er het eerste uitvliegen. De ware liefhebber danwel verza melaar neemt geen risico. Zo vaak komt zo'n verkoop nu een maal niet voor. Voor de Gasthuiskerk is het zelfs de eerste keer en het zal er voorlopig ook wel bij blijven. De bijbels, de meesten stammen uit de negentiende eeuw, zijn overtollig. Jarenlang zijn ze be waard in het gemeentelijk ar chief, maar daar was niet langer plaats. Hoexum hoopt dat cle bij bels zo toch nog een goede be stemming krijgen. Maar daar mee is de voorraad bijzondere boekwerken die voor verkoop in aanmerking komt meteen ook op, stelt hij onomwonden vast. Zijn wens dat de boeken in quar- toformaat goed terecht komen, lijkt in ieder geval te worden in gewilligd. Leervet Een stelletje is clruk in overleg, bedachtzaam een bijbel doorbla derend. Marian Gaanderse uit Scharendijke strijkt ondertus sen over de kaft van het door haar uitgezochte exemplaar. „Poetsen met leervet", tippen Hoexum en Gaanderse bij wijze van snelcursus opknappen. Of Gaanderse het bijbelboek ver der laat restaureren weet ze nog niet. Voor haar is haar - op cle kaft wat gescheurde - exem plaar al waardevol genoeg. Ze heeft nu eenmaal iets met bij bels. Stond zelf een aantal jaar geleden ook aan de wieg van een bijbeltentoonstelling in Scharen dijke. „Achter elke bijbel zit een verhaal. Dat heb je met deze wat minder, maar in sommige bijbels kom je hele familieregis- ters tegen. Ja, dat vind ik wel in teressant." Duurste optie Wat de laatste aanschaf betreft is uit diverse auditieve mogelijk heden de duurste optie gekozen. Het gaat om een computerge stuurde versterker die door bere kening een optimale geluidskwa liteit biedt. Dat blijkt 'm niet te zitten in meer geluidsboxen, zo kwam door testen naar voren. De betere geluidskwaliteit huist in twee smalle - weliswaar drie meter hoge - zuilen, tezamen Voorbeeldige Matthaus Passion (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31