Extra regeling woningaanpassing iitra PZC Soos aan de Lavendeldijk Artsen gaan toch samen in Souburg Aantal klachten in Vlissingen stijgt Om ouderen en mindervaliden langer op zichzelf te laten wonen Feest bij opening brede school in 's-Gravenpolder agenda ,13 Slok te veel op en zonder rijbewijs Geld weg bij bedrijfsinbraak Drankrijder botst tegen auto Aangehouden na vernieling hek Brandweerteams strijden in Veere Auto bekrast in Terneuzen Paaszangavond in Wemeldinge Hnor Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De handen ineenslaan om ouderen langer ju hun eigen woning te kunnen laten wonen. Dat gaan de ge meenten Borsele en Reimers waal én woningcorporatie R&B Wonen doen, in samenwerking met de seniorenraad en het vrij- iviiligershuis Borsele. Of ouderen en mindervaliden het willen of niet, ze zullen lan ger in hun eigen woning moeten blijven. Het aantal mensen in die groepen neemt toe en de overheid wil én kan met nieuw bouw van speciale woningen of wooneenheden die toename niet 'volgen. Het is daarom beter, vindt de gemeente Borsele, om ouderen en mindervaliden op S-GRAVENPOLDER - Het is woensdag 26 april de hele dag leest in en rond de nieuwe brede school en jeugdsoos in hartje 's-Gravenpolder. i's-Ochtends om negen uur begin nen de activiteiten met een kin- 'derprog'ramma, de onthulling van de nieuwe naam van de ook in de brede school gevestigde peuterspeelzaal, djembé-getrom- mel en poppenkast. Dit duurt tot twaalf uur.' VMiddags is vanaf twee uur de officiële opening. Omroep Zee- jand-televisiemaker Eric Holm aiag de boel aan elkaar praten. De naam van het brede school complex - met openbare basis school De Linden, christelijke basisschool De Rank, kinderop vang, buitenschoolse opvang en peuterspeelzaal - wordt dan ook bekend gemaakt. Wie nieuwsgierig is hoe de bre de school én de vlakbij gelegen tiieuwe jeugdsoos er van binnen uitzien, kan tot slot van half vijf tot zes uur achter sporthal De Zwake terecht. Advertentie Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse lelecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com (Advertentie) blikvangers voor etalages (V tijd tegemoet te komen bij het aanpassen van de woning waar in ze al wonen. Het gaat dan vaak om eengezins woningen waar de slaapkamers en badkamer boven zijn. Van al le huizen in Borsele behoort 94 procent daartoe. Om op tijd-die huizen geschikt te houden voor de oudere of mindervalide bewo ners is het idee ontstaan vooraf speciale voorzieningen te tref fen; 'opplussen' is er als term voor verzonnen. In de gemeente Veere op Walche ren is daar ervaring' mee opge daan. Het project blijkt daar zo goed te werken dat de provincie dit in andere Zeeuwse gemeen ten wil stimuleren door maxi maal 25.000 euro beschikbaar te stellen per gemeente. Borsele en Reimerswaal hebben de hand schoen opgepakt. Grondgedachte De grondgedachte is dat een wo ning wordt aangepast aan de oudere of mindervalide bewo ner, voordat die is aangewezen dienst ter plekke over. Een geza menlijke parkeerplaats, recep tie, wachtkamer en administra tie: het is alleen maar handig, zeggen artsen in Souburg. Vijf jaar geleden spraken zij voor het eerst over een gezond heidscentrum. Fysiotherapeut R. Verkerk is vanaf het begin be trokken bij het plan. Net als zijn zeven collega's in Souburg, alle vijf de huisartsen en het maat schappelijk werk. „Onze locatie liet te wensen over, en die van de huisartsen ook. Bij iedereen waren de wachtkamers te klein, de ingang rolstoelonvrienclelijk en was er geen invalidentoilet. Bovendien wilden huisartsen niet langer een praktijk aan huis. Dat is niet meer van deze tijd. Ze huren liever een ruimte. op meer en vaak duurdere zorg. Het gaat dan om het aanbren gen van beugels, een tweede leu ning bij de trap, het weghalen van drempels, het aanbrengen van beter hang- en sluitwerk en een tweede toilet op de boven verdieping. Als zulke verbeterin gen worden aangebracht vóór dat iemand niet meer zonder kan, vallen ze buiten de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Een aparte regeling is er dus voor nodig, met als bijko mend voordeel dat minder snel Zo trekt een gezondheidscen trum artsen, die de gemeente goed van pas komen. Ze kunnen samen consulten houden." Enthousiast Het idee van een gezondheids centrum was geboren. De groep artsen toog er drie jaar terug voor het eerst mee naar het stad huis. Ook toenmalig wethouder L. Poppe-de Looff was enthou siast, zegt Verkerk. „Toen zij net was aangesteld, had ze al ge probeerd een gezondheidscen trum voor elkaar te krijgen. Te vergeefs. En nu kwamen wij zelf. Ga maar eens praten met Marsaki, adviseerde ze. Die was op dat moment bezig met bouw plannen voor het Ambachts- veld. Daar zou ons centrum een beroep zal worden gedaan op WVG-gelden. De gemeenten Borsele en Rei merswaal willen de regeling met steun van de provincie in het le ven roepen, waarbij voorlich ting met hoofdletters wordt ge schreven. Ouderen en minderva liden moeten er bewust van wor den gemaakt dat zij ook vooraf al hun woning kunnen laten aan passen. Het is de bedoeling hen een per soonlijke brief te sturen en voor lichtingsbijeenkomsten te laten mooi tussen passen." Alleen kre gen de artsen 1,7 miljoen euro aan stichtingskosten niet bij el kaar. Verkerk zegt van de wet houder een toezegging te heb ben gekregen. „Ze beloofde de onrendabele top te zullen dek ken, rond 90,000 euro. Meer dan eens kwam ze daarop terug. Bij die gesprekken zaten meerdere artsen." Nu heeft de gemeente de subsi die afgeblazen. Het geld is er niet, zegt wethouder T. Verhage. „Daarnaast woedt op het stad huis de discussie of het wel aan ons is om huisartsen te financie ren." Hoewel ze er niet bij is ge weest, zegt Verhage dat haar col lega nooit toezeggingen heeft ge daan, ook al staat in een colle gestuk dat ook Marsaki zich er- houden via onder meer dorpsra den. Woningcorporatie R&B Wo nen en het vrijwillig'ershuis krij gen de taak informatie te geven en te bemiddelen in de dienstver lening. Borsele wil voor de opplusrege- ling elk jaar vijftienduizend eu ro uittrekken. Gerekend wordt op veertig aanvragen per jaar, waarbij ervan wordt uitgegaan dat het gemiddelde subsidiebe drag op vierhonderd euro uit komt met een maximum van dui zend euro. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Meer dan eens hebben Vlissingers zich be klaagd bij hun gemeente. In 2005 kwamen 35 klachten bin nen, tegen 26 in het jaar daar voor. Een keer kwam het tot een hoorzitting. Desalniettemin is de gemeente tevreden. Zij zet het aantal af tegen haar inwo nersaantal van 45.000. Bijna altijd gaan de klachten over gebrekkige communicatie tussen gemeente en burgers. Klachtencoördinator F. Vermeu len adviseert de gemeente daar om in een rapport op tijd te in formeren, afspraken na te ko men en persoonlijk contact te houden met de klager. Ongeveer een derde van de grie ven ging over de afdeling socia le zaken. Vooral over de laatste twee maanden van 2005 spreekt Vermeulen van een 'hausse aan klachten'. Ze kwamen van men sen van wie de uitkering was in getrokken, voor wie de huursub sidie lager was uitgevallen of die door huurachterstand met hoge deurwaarderskosten wer den geconfronteerd. Een keer be riep een klager zich op het gezeg de 'niet geschoten is altijd mis'. Hij had zijn portemonnee verlo ren en vroeg sociale zaken een voorschot van 327 euro. Ook bij de Sociale Dienst Wal cheren kwamen klachten bin nen. Zeker 37 cliënten hebben zich ontevreden getoond. Vijf van hen zijn later alsnog naar. de klachtencoördinator van de gemeente gestapt. Burgers heb ben zich ook geërgerd aan het parkeerbeleid, aan traag ver loop van vergunningen en ach terstallig groenonderhoud. Ie mand vond het zonde dat er ro zenstruiken waren verwijderd en een ander beklaagde zich over de aanbouw van een illega le schuur. Vaak zeiden burgers zich niet serieus genomen te voe len door ambtenaren. Hoorzitting Is een klager niet tevreden over de afloop, dan kan hij aansturen op een hoorzitting. Dat is vorig jaar een keer gebeurd. De kla gers, die overlast ondervonden van een naastgelegen recreatie- bedrijf, voelden zich genood zaakt een advocaat in te schake len, omdat de gemeente niet op hun verzoeken reageerde. Excu ses vond het echtpaar onvol doende. De rechtbank in Middel burg vonniste Vlissingen tot het betalen van griffiekosten en ook dat gebeurde niet. Pas toen de klachtencoördinator tussenbei de kwam, kwam schot in de zaak. Volgens Vermeulen hét voorbeeld van gebrekkige com municatie. Dat moet beter. Toch toont de gemeente zich te vreden. Zij relativeert het aan tal door het inwonersaantal van Vlissingen erbij te halen. Dat is dan 35 tegen 45.000. STREEKACTIVITEITEN HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - De Stenge, 19.30 uur: Bijeenkomst Vereniging van Park en sierwatervogels Aviornis Internatio naal en dialezing over Australië. Achter de Hervormde kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 9.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur; Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45-17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- jogging; 19.30 uur: Aquarobics; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen;. WEMELDINGE - De Wemel, 9.15-10.00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. maandag 10 april 2006 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelaimdeim/tholen 'Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) tprnelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl lip web@pzc.nl Vrienden onder elkaar bij hun sooscaravan even buiten Oostdijk, gezellig toch? door Harmen van der Werf OOSTDIJK - Het is soos, zaterdagmid dag vanaf half vier aan de Lavendeldijk even buiten Oostdijk. Vijftien, twintig jongeren uit het dorp dat er ietwat ver scholen bij ligt tussen Kruiningen en Krabbendijke, hebben zich verzameld in een caravan. Frangois Lindenberg, eigenaar van de boomgaard waarop de caravan staat, ziet het goedkeurend aan. „Mooi toch, dat die gasten hier een eigen plek hebben. Niemand heeft er last van." Jon, Meindert en Roos, enkelen van de bezoekers, vinden het prima dat ze hier terecht kunnen. Ze zaten eerder in een schuurtje aan de Lapdijk, aan de ande re kant van hun dorp. Dat ging niet meer. „Het was te ver van de bewoonde wereld", zegt Lindenberg. „En toen kwamen ze bij mij, twee of drie jaar ge leden. Of ze op mijn boomgaard hier aan de Lavendeldijk mochten staan? Ik had er geen bezwaar tegen. Waarom ook? Er worden hier toch geen atomen gesplitst." Een plek hadden ze, maar nog geen on derkomen. Het groepje wist een tweede hands caravan in Stalland op de kop te tikken. „Voor vijftig euro", vertelt Jon, die het meest het woord voert. „Wij er heen met een trekker en het cüng opgela den. Twee, drie uur zijn we ermee onder weg geweest. Binnen herinnert er niks meer dat aan de caravan ooit een zomerverblijf is ge weest. Alles is eruit gesloopt om de boel vervolgens te verbouwen tot een echt jeugdhonk. Met een heuse bar, een stel koelkasten, een stevige geluidsinstalla tie en de in een soos onvermijdelijke bankstellen, om lekker onderuit te zak ken! Vrouwen Het binnenwerk, zoals het timmeren van de bar, het doortrekken van de elek triciteit naar de caravan, de bestrating rondom. Het is allemaal door de club jongeren zelf gedaan. „Kunnen we ook gemakkelijk", geeft Jon aan. „We heb ben vaklui in huis, uit de bouw: een stra tenmaker, een timmerman." „Je kunt beter zeggen: 'Wat hebben we niet?' Zelfs wouwen", vult Meindert aan. En inderdaad. Het mannelijk geslacht is oververtegenwoordigd, van zestien tot en met twintig jaar volgens Jon, maar er zijn ook drie meiden. „Gezellig vrien den onder mekaar", prijst Roos het honk aan. „We vieren hier ook verjaar dagen." Vrijdag- en zaterdagmiddag is het aan de Lavendeldijk altijd het drukst, maar ze zijn er ook doordeweeks te vinden. Jon: „Even bijpraten en wat drinken na het werk. Waar moet je anders heen? Wij kunnen ook op het dorp gaan staan, maar ja. Hier heeft niemand last van ons. Da's tóch beter." Bij de gemeente Reimerswaal wordt daar iets anders tegenaan gekeken. Het aantal van zulke jeugdplekken in schuurtjes en caravans is de laatste ja ren flink toegenomen. Tien zouden er nu zijn. Dat jongeren iets voor zichzelf willen hebben, oké. Dat stoort de ge meente niet, maar het alcoholgebruik, dat zou fors zijn, en dat stoort de ge meente wel. Knipoog In de caravan in Oostdijk zit praktisch iedereen aan het bier. Het is niet an ders. „Welkom in het Sodom en Gomor- ra", grapt fruitteler Lindenberg, met een knipoog naar de gemeente. Om ge- foto Willem Mieras lijk toe te voegen: „De gemeente en ook de horeca hebben hier problemen mee, maar het is toch logisch dat die jonge ren elkaar willen opzoeken en dan een pilsje drinken. De horeca is met de in voering van de euro gewoon veel te duur geworden. Ik kan er geen schande van spreken, dat die jongeren hier zit ten. Ze controleren zichzelf. Rottigheid is er nog nooit geweest, En is het een beetje een rommeltje rond de caravan, dan ruimen ze het zelf op. Voor gebruik van elektriciteit betalen ze mij wat. Bier en frisdrank halen ze bij de super markt. Dat regelen ze onder mekaar. Niets mee de hand. En als de gemeente mij juridisch wil aanpakken? Ik zou niet weten hoe." Jon weet dat de politiek zich er druk over maakt, maar een raadslid heeft hij nog nooit bij de caravan gezien. „De brandweer is een keer komen kijken. Het was in orde, zeiden ze. De politie is ook geweest. Die vond het netjes. Wat wil je nog meer?" Gastvrij zijn ze. „Wil je ook een bier tje?", vraagt Jon. „Heineken of Jupiler? Ja? Jongens, geef die man ook een fles je." Het wordt Heineken. Jupilier is op. Buiten, bij vertrek, worden lege kratten ingeladen in een auto. Op naar de C1000 in Kruiningen. Het kan nog net voor sluitingstijd. Gemeente Vlissingen betaalt niet mee aan gezondheidscentrum door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Huisartsen, fysiotherapeuten, maatschappe lijk werkers en psychologen in Oost-Souburg komen allemaal samen in één praktijk. Maar dan moeten zij dat gezondheids centrum wel zelf betalen. Hoe wel de gemeente Vlissingen het had beloofd, legt ze toch niets bij. Het is een landelijke trend: me dici samen in één gebouw. Als ie mand met een zere knie naar zijn huisarts gaat, kan die hem direct doorsturen naar de fysio therapeut een kamer verder. Is een huisarts met vakantie, dan hoeven zijn patiënten niet uit te wijken. Een collega neemt de KRABBENDIJKE - Een ritje in de auto van een vriend kan een 26-jarige inwoner van de gemeente Reimerswaal duur komen te staan. De politie hield hem in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Dorpsstraat in Krabbendijke aan. De auto waarin hij reed, bleek niet APK-gekeurd en had een gladde band. Een blaastest wees vervolgens uit dat hij drie keer te veel gedronken had én hij had geen rijbe wijs. Twee jaar geleden is de Reimerswaler al eens be keurd voor het rijden in een auto met een slok te veel op. Hij moet binnenkort voor de rechter verschijnen. YERSEKE - Bij een bedrijf aan het Kerkplein in Yerseke is in de nacht van zaterdag op zondag een geldbedrag van enkele honderden euro's weggenomen. COLIJNSPL AAT - Een dronken bestuurder heeft zondag avond omstreeks kwart over zeven een geparkeerde auto geraakt op cle Colijnsplaatseweg in Colijnsplaat. De be stuurder van de personenauto, een 42-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland, verloor de controle over zijn voertuig. Toen de politie ter plaatse kwam is hem een blaastest af genomen, waaruit bleek dat hij bijna drie keer zoveel ge dronken had als toegestaan is. Hij moest zijn rijbewijs in leveren en kreeg een dagvaarding mee naar huis. VLISSINGEN - Twee jongens van veertien en zestien jaar oud zijn zondagavond omstreeks negen uur op heterdaad betrapt terwijl zij een hekwerk van een gebouw aan het Waaigat in Vlissingen aan het vernielen waren. De politie betrapte de Vlissingers toen zij spijlen uit het hek aan het sloopten. Een getuige had gemeld dat er met een fiets was gegooid. De jongens worden verhoord. VEERE - Zeeuwse brandweerploegen trokken er zater dag op uit naar Veere, waar de provinciale brandweer^ wedstrijden werden gehouden. In de categorie tankautospuit hoge druk, waarbij dé' brandweerlieden afgaan op een brandmelding, won de groep uit 's-Gravenpolder. Oosterland werd tweede en Kapelle derde. Alle drie gaan naar de gewestelijke wed strijden op 10 juni. In de 112-klasse waren respectievelijk Haamstede en Middelburg de winnaars. Zij gaan op 20 mei naar de eerste ronde van de gewestelijke wedstrijden. Ook cle jeugdbrandweer van Middelburg had een drukke dag. In Heeze-Leende deed de aspirantenploeg mee aan de lage-drukwedstrijden. De ploeg werd winnaar. In juni gaat ze naar Texel, voor de finale. TERNEUZEN - In de Madame Curiestraat in Terneuzen,- is zaterdag tussen 21.00 uur en 23.45 uur een geparkeerd staande auto bekrast. Een schadebedrag is niet bekend. op beroept. Het stuk is afgeslo ten met een afdoend 'hiertoe zijn geen (contract)afspraken vastgelegd'. Verhage: „Van de betrokken partijen hebben wij gehoord dat ze hun gat zelf kun nen opvullen." Onzin, zegt Verkerk. „Dat is ab soluut niet waar. Maar nu zul len we wel moeten. Hoe, dat we ten we nog niet. Maar je kunt al les lenen. Misschien kunnen we het pand kopen. We voelen ons gekrenkt, maar ons enthousias me is nog niet verloren. Eind de ze maand hebben we weer een gesprek met Marsaki. Zodra het bestemmingsplan van het Am- bacbtsveld is gewijzigd, vragen wij een bouwvergunning aan." De artsen hopen nog altijd in de zomer van 2007 te openen. WEMELDINGE - In de her vormde kerk van Wemeldinge wordt aanstaande zaterdag een paaszangavond gehouden. Jeugdkoor Jong Sursum Corda uit Krabbendijke en christelijk mannenkoor Zeeuws-Vlaande- ren werken mee aan het concert waaraan een goed doel is gekop peld. Er wordt een collecte ge houden ter ondersteuning van de bouw van een middelbare school in het Zuid-Amerikaanse Colombia. De opbrengst wordt verdubbeld door ontwikkelings organisatie NCDO. Het concert is vanaf 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29