Snel aanpak geluidhinder spoor Elfjarige Sandra leest het beste voor Fietsersbond bepleit betere voorzieningen in de binnensteden Horecateams spelen het serieus in Goes, op ééntje na Voorbeeldige Matthaus Passion Onvergetelijk Gewonde ongeluk St. Philipsland 600 reizigers per dag Krabbendijke Aanhouding wegens mishandeling Apparaten weg uit auto Volgend jaar begin plaatsing geluidsschermen en woningisolatie Aanhouding na vernielingen in Kortgene Kentekenplaten van geparkeerde auto's gestolen Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-45625Q0. maandag 10 april 2006 editie Bevelanden-Tholen zeeuwse almanak Die dag zou ze haar man op zijn. loerk komen ophalen, zo was afgesproken. Bij gebrek aan een oppas verscheen die Vlissingse in het gezelschap van haar tweejarige peuter bij het bedrijf. Een beetje te vroeg. Maar gelukkig was er een lift om mee te spelen. Haar zoon was blijkbaar on der de indruk, want hij werd steeds stiller. Na een minuut of vijf van op-en-neer was het wel zo ongeveer tijd en het tweetal meldde zich aan het bureau van papa. „We zijn wel tien keer op en neer ge gaan", vertelde ze trots. „Wordt hij daar dan-niet mis selijk van?", vroeg een colle ga. Nog voor zijn laatste woor den verstorven waren, gaf het ventje over. In drie krachtige en kwalijk riekende stralen, die dadelijk in het tapijt ver zonken. Beschaamd toog de moeder aan het werk met een emmer tje sop. Tevergeefs. Schuldbe wust moest zij concluderen dat hun bezoek een onuitwis bare indruk heeft nagelaten. SINT PHILIPSLAND - Een 54-jarige automobiliste uit Medemblik is vrijdagmiddag rond kwart over vijl ge wond geraakt bij een ongeval op de Rijksweg bij Sint Phi lipsland. Zij stond stil en reed plotseling door, toen een ne gentienjarige autobestuurder uit de gemeente Tholen haar op de kruising Rijksweg-Krabbenkreekweg wilde passeren. De vrouw raakte bekneld. De brandweer heeft haar uit haar auto bevrijd door het dak van de wagen te knippen. De Tholenaar raakte niet gewond. De Noord-Hollandse is met diverse gebroken ribben, een gek neusde long en mogelijk een verwonding aan haar bekken opgenomen in het ziekenhuis. De politie heeft dit pas afge lopen weekeinde bekend gemaakt, omdat het veel moeite kostte de identiteit van de vrouw te achterhalen. KRABBENDIJKE - Op de tweede teldag van het aantal reizigers op het station Krabbendijke, afgelopen vrijdag, waren er aanzienlijk minder in- en uitstappers dan op de eerste teldag, vorige week woensdag. .De teller bleef vrij dag op 545 staan tegen 684 woensdag. R. Mieras van de PvdA-afdeling Reimerswaal, die telling opzette, denkt dat dit te maken heeft met het feit dat veel mensen vier dagen in de week werken en vaak niet op vrijdag. Al met al ligt de score met gemiddeld ruim zeshonderd per dag gerekend over de twee teldagen beduidend hoger dan de 480 per dag' die NS Reizigers aangeeft. De actie is gehou den, omdat NS Reizigers het station Krabbendijke wil sluiten in verband met het (te) beperkte aantal klanten. GOES - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag rond half twee twee jongens uit de gemeente Goes aangehouden wegens mishandeling. De oorzaak was een woordenwisseling, eerder op de avond, tussen de twee jon gens en drie andere Goesenaren. Er werd geschopt en ge slagen. Toen de politie ter plaatse kwam was de vechtpar tij nog in volle gang. De agenten hebben de twee veroorza kers, zestien en negentien jaar oud, aangehouden. Na ver hoor konden zij weer huiswaarts keren. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. WEMELDINGE - Uit een auto die geparkeerd stond op de parkeerplaats aan de Westelijke Kanaalweg in Wemel- dinge zijn een navigatiesysteem en twee mobiele tele foons verdwenen. De daders hebben toegeslagen tussen één, uur vannacht en vanmorgen acht uur. Het portier van de 'auto werd ver nield bij de inbraak. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Binnensteden moeten beter toegankelijk wor den voor fietsers. Volgens de fietsersbond is dat niet alleen be ter voor het milieu, maar ook voor ondernemers. Uit onderzoek blijkt dat mensen die met de fiets naar de stad rij den, drie keer zo vaak komen en meer geld uitgeven in winkels dan automobilisten, zegt J. van Vëlzen van de fietsersbond Zee land, „Ze komen drie keer zo vaak als mensen die met de auto gaan. Ondernemers weten dat niet." In Middelburg komt de helft van de bezoekers met de auto, blijkt uit een onderzoek uit 2004. Een derde fietst, vijftien procent komt te voet. In Vlissin- gen ligt het aantal voetgangers bijna op ruim een derde, 37 pro cent komt met de auto. Nog geen kwart van de bezoekers fietst daar naar het centrum. Gemeenten nemen steeds vaker maatregelen om fietsers te we ren uit winkelcentra, tot ver driet van de fietsersbond. „In Zoetermeer krijgen mensen een boete van twintig euro als ze met hun fiets door de stad lo pen", zegt hij. Ook in Middelburg wordt gestu deerd op mogelijkheden om de overlast van fietsers te beper ken. Winkeliers klagen dat de geparkeerde fietsen in de weg staan. De Vereniging Onderne mers Middelburg (VOM) pleit voor stallingen aan de rand van de binnenstad. De fietsersbond is voorstander van stallingen, op voorwaarde dat - ze op een goed punt in de stad staan. „Wij vinden dat mensen hun fiets mee moeten kunnen nemen tot voor de winkel, maar stallingen zijn een goed alternatief", zegt Van Velzen. Die moeten dan wel gratis zijn. „De bewaakte fiet senstalling op het Zusterplein wordt nu slecht gebruikt." „In Apeldoorn hebberf ze gratis stallingen gemaakt. Daar is het aantal fietsers naar de binnen stad met zestig procent toegeno men. Veel 'mensen willen niet met de fiets naar de ?tad omdat ze bang zijn dat hij gestolen wordt. Bewaking is een oplos sing." Stallingen alleen zijn niet ge noeg om steden fietsvriendelij- ker te maken, vindt de fietsers bond. Speciale fiestsstraten of doorsteekroutés in de stad zijn ook noodzakelijk. Woensdagavond houdt de bond een debat met vertegenwoordi gers van ondernemers uit Mid delburg, Vlissingen, Goes en Ter- neuzen. Het debat begint om 20.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. door Harmen van der Werf GOES - Spoorwegbeheerder ProRail zet vaart achter de uit voering van een serie maatrege len om de overlast voor omwo nenden van het Zeeuwse spoor terug te dringen. Om met name de geluidhinder te beperken, staan de plaatsing van geluidsschermen, het aan brengen van raildempers, het isoleren van woningen langs het spoor en de vervanging van hou ten dwarsliggers door betonnen op de rol. ProRail werkt ook aan de inzet van stillere treinen op het spoor en dan gaat het vooral om goederenvervoer. ProRail heeft inmiddels met de betrokken gemeenten Goes, Ka- pelle en Reimerswaal overlegd over de vormgeving van de te plaatsen geluidsschermen. Geko zen is voor standaard schermen met beplanting aan de buitenzij de. Ze worden groen van kleur en niet doorzichtig, omdat dit extra onderhoudskosten met zich meebrengt. De bedoeling is begin volgend jaar met de plaatsing van de schermen te beginnen. Het kar wei duurt een jaar. De schermen - de meeste één meter hoog, een beperkt aantal anderhalveme ter hoog - komen bij Lewedorp (over een lengte van 110 meter), bij Eindewege (680 meter in to taal), Krabbendijke (400 meter), Stationsbuurt (200 meter) en Tweede Weg bij Rilland (200 me ter). Goes doet nog niet mee van wege het plan om het spoor dooi de stad in een verdiepte bak on der te brengen. Om de geluidhinder van voorbij rijdende treinen terug te drin gen zullen in Zeeland naar schatting 190 woningen extra worden geïsoleerd. Vanaf deze zomer wordt onderzocht welke maatregelen per individuele wo ning nodig zijn. Er wordt onder meer gedacht aan het plaatsen van dubbelglas en het dichten van kieren. ProRail wil in 2007 de eerste woningen aanpakken. In Goes wordt ook hier even mee gewacht. „Maar", zegt een woordvoerster van ProRail, „we kunnen dat niet eindeloos doen." ProRail wil namelijk in principe 1 januari 2009 klaar zijn met het programma, omdat dan een maatregel van kracht wordt waarmee de geluidspro ductie van treinverkeer op de Zeeuwse spoorlijn aan een grens wordt gebonden. Raildempers Om zichzelf aan die grens te kunnen houden, heeft ProRail vorig jaar al gewerkt aan de ver vanging van houten bielzen door betonnen dwarsliggers. Halverwege dit jaar wordt daal de toepassing van raildempers aan toegevoegd. Dit staat bij Ka- pelle op de rol. Over een lengte van anderhalve kilometer wor den bij Kapelle oude spoorsta ven vervangen door nieuwe sta ven mét raildempers. Bij Krab bendijke zal een proef worden gehouden met twee nieuwe ty pes raildempers. Niet alleen in en om het spoor wordt de komende tijd gesleu teld om de hinder te verminde ren, ProRail zet ook in op het ge bruik van stiller materieel. Het bedrijf meldt dat er in 2010 in Zeeland 'hoofdzakelijk' treinen zullen rijden die minder geluid produceren dan treinen met giet ijzeren remblokken. Vijf jaar la ter moeten in de nachtperiode op alle trajecten alleen nog 'stil le' treinen rijden. i DOMBURG - In Domburg zijn bet afgelopen weekeinde van verschillende geparkeerde perso- nenauto's de kentekenplaten weggenomen. Ook in Oostkapel- Icwas een auto het doelwit. Zowel aan de voorzijde als aan de achterzijde bleken de platen ie zijn .verwijderd. Ook werden van een auto de buitenspiegels fnmitenwissers afgebroken. Op dit moment zijn er al dertien meldingen en aangiftes gedaan I van de diefstallen.en het is.moge- i jlijkdat er nog meer volgen, f De daders sloegen toe in de Oost- straat, de Domburgseweg, de f Schelpweg, de Schuitvlotstraat en de Johannes George Mezger- weg in Domburg, i InOostkapelle was de Duinvliet- weg het werkterrein van de die- i ven. Voetbalteams van cafébezoekers bestreden elkaar gisteren op de Grote Markt in Goes. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf GOES - Het valt niet mee iets op zondag te organiseren op de Grote Markt in Goes, maar het is Joey Aertssen van café Heart break toch gelukt. Vanaf twaalf uur streden gistermiddag acht caféteams tegen elkaar op een houten voetbalveldje op de Gro te Markt. En welke ploeg won? Die van Heartbreak. 't Liefst had Aertssen al om ne gen uur willen beginnen en door willen gaan tot vijf uur 's mid dags. Het laatste mocht, het eer ste niet. „Acht teams konden er daarom maar meedoen. Waren we eerder begonnen, dan waren er zeker meer teams gevormd. Het is niet anders." Tegen half vier was het rond het voetbalveldje aardig druk, gezel lig druk. Het team van café Na tionaal stond tegenover dat van café New Inn, waar vrij veel spe lers van de Goese zaterdagclub SSV'65 komen. De Nationaal- amateurs namen het niet al te se rieus. Ze gingen verkleed als een soort Playboy-bunnies, al hadden ze ook voor paashazen door kunnen gaan. „Hé Ries, slokkie bier?", klonk het vanaf de zijkant. Dat liet Ries zich niet ontzeggen. „We winnen niet, maar zijn wél het sportiefste team", zei één Natio- naal-speler. „We zitten geen van allen op voetbal." Acht tegen nul stond het al hal verwege de wedstijd New Inn- Nationaal. Het ging er zeker sportief aan toe. Ries schoot er zelfs ééntje in eigen goal, niet per ongeluk, maar doelbewust. Hij scoorde applaus. Nationaal had er toch één gezet. Aertssen wist om half vier al dat New Inn en het team van Heart break elkaar in de finale zouden treffen. SW'65-spelers tegen on der anderen jeugdspelers van NAC en Excelsior. Zeven-vier werd de uitslag voor Heart break. Maurice van den Hemel van New Inn zat er niet mee. „Het is ze gegund. Ze hadden meer conditie dan wij." Heartbreak mag naar de Neder landse horecavoetbalfinale in het stadion van Omniworld in Almere. Wie daar wint, gaat drie dagen naar de 'wereldfina le' in Duitsland vlak voordat het wereldkampioenschap voet bal begint. Zomaar cafévoetbal is het niet. Aertssen; „In Duits land zitten ook scouts." KORTGENE - Aan de Achter straat in Kortgene is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond kwart over twee een 35-jarige Noord-Bevelander aangehou den wegens vernielingen. (Advertentie) het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen door Wendy van den Hurk Hij wilde de woninge in de Ach terstraat in, maar de bewoners kielden wilden hem geen toe gang verschaffen. De Noord-Bevelander trapte daarop de voordeur in. Hij drong de woning binnen, verniel de een schilderij dat aan de muur hing en gooide een ther mosfles stuk tegen een muur van het huis aan. |e man, die onder invloed van |cohol was, is door de politie lijgehouden en na het afleggen [vaneen verklaring weer in vrij heid gesteld. Het incident heeft Een achtergrond in de relatie sfeer. MIDDELBURG - Net zo'n grote rotanstoel als van Tante Lien, een enorme microfoon gericht op jouw mond. Drie juryleden en een bibliotheekzaal vol fami lie, vriendjes én concurrenten, die willen horen wat daar uit komt. Een voorleeswedstrijd is leuk, maar vooral ook heel eng. Elk jaar is de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg een zater dagmiddag gevuld met nerveuze kinderen. Dan wordt de wed strijd.wie het beste kan voorle zen gehouden. De winnaar mag in Utrecht meedoen aan een na tionale finale. Buiten de zaal zit een man met twee kleine kinderen. Het jonge tje graait in een zakje chips, het meisje drinkt uit een glaasje ap pelsap. Zij hoeft niet voor te le zen, zegt ze. Haar grote zus wel, maar die is al geweest. En dus is het buiten veel leuker wachten op de uitslag. In de zaal is het warm. Mis schien wel van spanning. Som mige voorlezers zitten op het puntje van hun stoel. Anderen leunen ontspannen achterover. Voordat ze beginnen aan het voorleesfragment uit hun favo riete boek, vertellen de kinderen iets over het boek. Een meisje uit Oostkapelle doet dat hakke lend en stotterend. Maar nee hoor: geen concurrent minder. De elf finalisten van het Zeeuws kampioenschap voorlezen dat zaterdag in Middelburg gehouden werd. foto Lex de Meester Want zodra ze haar boek open slaat, gaat ze los. Ze leest en ze leest, alsof ze helemaal alleen in het verhaal zit. De kinderen moeten vaak voor gelezen zijn. De een praat voor zichtig, om maar geen klinker over het hoofd te zien. De ander doet het gedreven, dolenthousi ast, alsof ze in een campagne is beland. Maar het lukt iedereen alle aandacht te trekken met in tonaties, ijzingwekkende stiltes en gebarentaal, zonder dat ze het boek van hun schoot stoten. Leg er wat kussens bij, wat luis- tergrage kleuters eromheen en Sesamstraat is er niets bij. Het was Sandra Zoetewij die de wedstrijd won. Het elfjarige meisje uit Yerseke had voorgele zen uit Hoe overleef ik de brug klas? van Francine Oomen. Een van haar lievelingsboeken. „Ik had hem al twee keer uit. Voor de finale heb ik hem nog twee keer doorgelezen. Ik was niet zenuwachtig. Dat er zoveel mensen in de zaal zaten, was ik gewoon even vergeten. Alleen de uitslag was eng." Dat ze zou winnen had Sandra, niet ver wacht. „Maar ik weet wel dat ik goed kan voorlezen. Mijn moe der en mijn zusje vragen ook wel eens of ik het wil doen. De jury vond mijn stemmetjes zo goed." Daar zou meneer Aart nog wat van kunnen opsteken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27